Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Școala ialomițeană se bazează pe profesorii pensionari

Școala ialomițeană se bazează pe profesorii pensionari

Pentru că interesul tinerilor absolvenți de a deveni profesori este tot mai scăzut, cele mai multe școli din Ialomița apelează la profesorii pensionari. În total, la începutul anului școlar, au fost trimiși din nou la catedră aproximativ 200 de dascăli pensionari. «Credem în experiența dumnealor și în experiența profesio­nală pe care au acumulat-o!» susțin oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Retrași din activitate, reveniți la catedră Politicile haotice adoptate de Ministerul Educației, precum și salariile tot mai mici îi determină pe tinerii absolvenți de studii superioare... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2022, 14:55 (11431 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Copil salvat de la moarte de un polițist local din Slobozia

Copil salvat de la moarte de un polițist local din Slobozia

O  fetiță de 2 ani, lăsată nesupra­vegheată de părinți, a fost salvată de la moarte de un polițist local din oraș. Micuța a căzut în fântâna arteziană din Parcul «Ialomița» și a fost scoasă din apă de către agentul principal Florin Augustin Toma, aflat la plimbare în același parc alături de copii. «Am acționat imediat... Părinții ar trebui să fie mai responsabili cu cei mici!» susține polițistul local.

Incident cu final fericit Incidentul s-a petrecut în urmă cu o săptămână, în ziua de joi, 13 octombrie 2022. Polițistul local Florin Augustin Toma se afla în Parcul «Ialomița», alături... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2022, 11:05 (9081 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DGASPC Ialomița caută asistenți maternali

DGASPC Ialomița caută asistenți maternali

Din dorința de a oferi copiilor instituționalizați căldura unei familii, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița implementează un proiect cu finanțare europeană prin intermediul căruia recrutează asistenți maternali.

Sprijin pentru copiii instituționalizați Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița derulează, în partene­riat cu Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție, Proiectul «Team-UP: Progres în calitatea îngrijirii alternative a copiilor». Scopul proiectului este acela de a identifica persoane... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2022, 13:20 (5746 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia: Copil de 13 ani, obligat de tată să vândă droguri

Slobozia: Copil de 13 ani, obligat de tată să vândă droguri

Un bărbat de 31 de ani a fost arestat la Slobozia într-o anchetă de mare amploare a Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism. Procurorii DIICOT îl cercetează pentru «trafic de droguri». Surse apropiate anchete susțin faptul că acesta ar fi vândut, la Slobozia, susbstanțele interzise prin intermediul fiului său, în vârstă de doar 13 ani.

Tatăl, arestat preventiv pentru 30 de zile
Procurorii DIICOT au efectuat o amplă acțiune pe linia prevenirii traficului de droguri. Anchetatorii din Ialomița au reușit să rețină un bărbat de 31 de ani, pe... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2022, 15:15 (16393 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reparații la Sala de Spectacole a Casei Municipale de Cultură Slobozia

Reparații la Sala de Spectacole a Casei Municipale de Cultură Slobozia

Sala de Spectacole a Casei Municipale de Cultură «Nicolae Rotaru», aflată în administrarea Primăriei Slobozia, a intrat în reabi­litare. Timp de două luni, vor fi schimbate scaunele și mocheta și se vor căuta soluții tehnice astfel încât, atunci când este nevoie de spațiu suplimentar, scena să-și poată mări dimensiunea. Valoarea lucrărilor este de aproximativ 100 mii de euro.

Confort în timpul vizionării spectacolelor Ideea înlocurii scaunelor și mochetei din in­cinta Sălii de Spectacole a Casei Municipale de Cultură «Nicolae Rotaru» din Slobozia a apărut în urma unor chestionare pe... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2022, 15:10 (11538 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a deschis blocul ANL pentru medici

Primăria Slobozia a deschis blocul ANL pentru medici

După 3 ani de așteptare, blocul ANL destinat medicilor care profesează la Slobozia s-a deschis oficial. Administrația locală a încheiat deja contracte de închiriere cu 8 cadre medicale care au înaintat solicitări pentru a beneficia de o locuință în incinta acestui imobil. În bloc mai sunt disponibile 4 apartamente.

Sprijin pentru cadrele medicale Proiectul privind construirea unui bloc ANL destinat medicilor, la Slobozia, a început în anul 2017 și ar fi trebuit să se încheie în 2019. Agenția Națională pentru Locuințe are un program dedicat pentru ridicarea de imobile destinate închirierii... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2022, 10:55 (5915 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii au reținut trei persoane în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

Polițiștii au reținut trei persoane în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

UPDATE: Prejudiciu record de 49 milioane de lei!

După 2 ani de cercetări, polițiștii și procurorii din Slobozia au făcut primele demersuri în dosarul penal ce vizează instituția financiară nebancară CAR Învățământ Slobozia IFN. În urma perchezițiilor desfășurate miercuri, 19 octombrie a.c., la Slobozia și București, trei persoane au fost reținute, pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță. Cel mai probabil, în funcție de decizia procurorului de caz, acestea ar putea fi prezentate instanței de judecată cu propunere de arestare preventivă.

Cercetările continuă
Plimbat vreme de 2 ani între organele... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2022, 11:30 (20827 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Marian Neacșu&Comp controlează 43,94 milioane de euro din PNRR

Acuzații fără precedent la nivelul Secretariatului General al Guvernului

Marian Neacșu&Comp controlează 43,94 milioane de euro din PNRR

În urmă cu o săptămână, presa centrală prelua o notă a unuia dintre directorii generali din cadrul Secretariatului General al Guvernului, Ștefan Jicol. Conform declarațiilor acestuia, Marian Neacșu și consilierul său Victor Moraru, devenit director al Direcției Generală Guvernare Deschisă, Relații Publice și Cooperare, din cadrul SGG, sunt acuzați că au încălcat deliberat legea pentru a gestiona fonduri euro­pene în valoare de 43,94 mili­oane de euro, fapt care creează «un risc major și iminent pri­vind comiterea unor fapte de corupție, cu lipsa transparenței actelor administrative și cheltuirea discreționară, în interesul unui grup periculos, a fonduri­lor bănești alocate de Comisia Europeană»... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2022, 13:10 (13411 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Andrășești: Și-a omorât prietenul de pahar

Andrășești: Și-a omorât prietenul de pahar

Un bărbat de 45 de ani, din Andră­șești, a fost arestat preventiv, la sfârșitul săptămânii precedente, după ce l-a înjunghiat mortal pe prietenul său de pahar. Cei doi se aflau la o cârciumă de pe raza localității, moment în care s-au luat la ceartă. Oamenii spun că bărbatul arestat avea un comportament antisocial de fiecare dată când se îmbăta. «Cercetările continuă pentru a se stabili întreaga împrejurare în care s-au petrecut faptele!» transmit procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița.

Arestat preventiv pentru 30 de zile Datele din ancheta deschisă de procurorii Parchetului... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2022, 19:10 (5490 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Angajatorii caută forță de muncă «disponibilă», tinerii caută salarii «ca afară»

Ialomița: Angajatorii caută forță de muncă «disponibilă», tinerii caută salarii «ca afară»

bonus: Portret de tânăr șomer la 17 ani

AJOFM Ialomița a organizat vineri, 14 octombrie 2022, o ediție a Bursei locurilor de muncă destinată tine­rilor absolvenți. În cifre, evenimentul a fost unul comun, asemeni majorității celor desfășurate în ultimii ani: 21 de agenți economici prezenți din 129 invitați, 119 locuri de muncă oferite, 184 de oameni aflați în căutarea unui loc de muncă, 29 de potențial angajați selectați pentru un viitor interviu. Dincolo de cifrele seci însă, specialiștii din domeniu remarcă o situație paradoxală: tot mai mulți tineri vor să muncească în țară.

Nimeni nu mai are încredere Anunțată inițial... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2022, 18:40 (7974 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are doar jumătate din perdelele forestiere promise de Ministerul Mediului

După 20 de ani

Ialomița are doar jumătate din perdelele forestiere promise de Ministerul Mediului

Ministerul Mediului, prin Regia Națională a Pădurilor-ROMSILVA, lansa, cu 20 de ani în urmă, Programul Național privind înființarea perdelelor forestiere. Scopul acestei inițiative le­gislative a fost acela de a proteja autostrăzile și drumurile na­ționale, în sezonul rece, de depunerile masive de zăpadă. În Ialomița ar fi trebuit plantate perdele forestiere pe o suprafață de aproximativ 50 hectare. În cele două decenii care au trecut de la adoptarea planului și până în prezent s-au plantat doar 24 hectare, în imediata apropiere a Bălții Ialomiței, spre Cernavodă. Restul proiectelor sunt încă în faza de licitație publică sau așteaptă undă verde din partea Guvernului României, în privința exproprierilor... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2022, 17:20 (9386 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Statul român, proprietar de «palat» la Țăndărei

Statul român, proprietar de «palat» la Țăndărei

Statul român, prin Agenția Națională de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate și Agenția Națională de Administrare Fiscală, a devenit proprietar al unui «palat țigănesc», construit în orașul Țăndărei. Casa, a cărei valoare ar depăși 1 milion de lei, a intrat în proprietatea Statului în baza unei sentințe judecătorești, emisă de Tribunalul Ialomița, la solicitarea Curții de Apel din Paris. Imobilul i-a aparținut unei femei de etnie romă, cercetată penal într-o cauză a autorităților judiciare franceze pentru exploatarea minorilor. Mamă a șase copii, aceasta i-ar fi obligat să practice cerșetoria, dar să și fure sume de bani pe care cetă­țenii francezi le scoteau de la bancomatele amplasate... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2022, 11:10 (9055 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitare energetică de 4,1 milioane de lei pentru Sala «Europa»

Reabilitare energetică de 4,1 milioane de lei pentru Sala «Europa»

Vineri, 7 octombrie a.c., în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița, consilierii județeni au decis finanțarea unei investiții de 4,1 mili­oane de lei pentru «eficientizarea energetică a Sălii de spectacole „Europa“». Rea­mintim că Sala de spectacole «cu geometrie variabilă» a fost inaugurată în 2015, după o perioadă de așteptare de 20 de ani.

Obsesia eficientizării energetice Consiliul Județean Ialomița extinde lista clădirilor care ur­mează a fi eficientizate energetic. Vineri, 7 octombrie 2022, consilierii județeni au aprobat în cadrul unei ședințe desfășurate on-line o investiție... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2022, 16:25 (3394 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: 2,1 milioane de euro pentru investiții

Fetești: 2,1 milioane de euro pentru investiții

Consiliul Local al Municipiu­lui Fetești a organizat, în urmă cu o săptămână, o ședință de îndată în cadrul căreia au fost aprobate mai multe proiecte ce au vizat obținerea fondurilor europene. Inițiati­vele, elaborate de primarul Laurențiu Șonchereche, însumează 2,1 mili­oane de euro. Toate cele 4 proiecte inițiate de primarul munici­piului au fost aprobate în unanimitate de către aleșii locali ai cetățenilor din Fetești.

Fonduri europene la Fetești Primul proiect inițiat de primarul Laurențiu Șonchereche pe care consilierii locali l-au aprobat vizează renovarea energetică a sediului... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2022, 12:20 (4802 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gradul de încasare a taxelor și impozitelor în Ialomița a fost de 53,79%

În anul 2021

Gradul de încasare a taxelor și impozitelor în Ialomița a fost de 53,79%

Un raport privind gradul de încasare a impozitelor și taxelor locale la nivelul județului Ialomița pentru anul 2021 reflectă o scădere dramatică a veniturilor admi­nistrațiilor locale. Ialomița se plasează în zona de jos a clasamentului național de mai bine 10 de ani. Primarii localităților ialomițene susțin că cifrele nu reflectă realitatea. «Sistemul de calcul este diferit. În cazul localității Sfântu Gheorghe, nivelul de încasare a taxelor și impozitelor este de 82%!» susține Mădălin Teculescu, primarul comunei Sfântu Gheorghe.

În coada clasamentului național Un raport al Agenției... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2022, 10:55 (14788 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proprietarii de garaje din Bazarul Municipal eliberează voluntar terenurile

Prima victorie administrativă la Slobozia

Proprietarii de garaje din Bazarul Municipal eliberează voluntar terenurile

Administrația locală a înregistrat prima victorie admi­nistrativă reală. După un an de eforturi, proprietarii garajelor din Bazarul Municipal eliberează voluntar terenurile. Dragoș Soare, primarul Sloboziei speră ca suprafața va fi liberă în primăvara anului 2023.

Pași mici, dar vizibili După 10 de ani de eforturi administrative și un an de la ridicarea primului garaj amplasat ilegal în Bazarul Municipal al Sloboziei, proprietarii au decis să se conformeze noilor reglementări administrative. În cursul acestei veri, aproximativ o treime din cele 128 de garaje existente în zonă au fost... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2022, 14:55 (16189 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Aproape două decenii de proiecte ratate privind amenajarea rețelelor de canalizare

În Ialomița

Aproape două decenii de proiecte ratate privind amenajarea rețelelor de canalizare

Rețelele de canalizare construite de administrațiile locale din Ialomița nu respectă Directiva Consiliului Europei privind gestionarea apelor uzate. Concluzia se regăsește într-un Raport al Sistemului de Gospodărire a Apelor Ialomița care a analizat starea rețelelor de canalizare, construite în fiecare localitate din Ialomița. Cele mai multe probleme există în mediul rural, acolo unde o parte din șantierele deschise au intrat în conservare. Așa se face că, în lipsa unor rețele eficiente de canalizare, localnicii continuă să folosească fosele septice sau toaletele din curte. Problemele privind amenajarea rețelelor de canalizare ar fi fost rezolvate dacă proiectele inițiate de primarii ialomițeni... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2022, 11:10 (5542 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia va avea parc fotovoltaic

Consilierii locali au votat

Slobozia va avea parc fotovoltaic

În cadrul unei ședințe extraodinare a Consiliului Local Slobozia, desfășurată vineri, 7 octombrie 2022, consilierii locali ai orașului au votat pentru realizarea unui parc fotovoltaic. Proiectul supus dezbaterii consilierilor locali a fost inițiat de către primarul Dragoș Soare și are drept scop identificarea unor surse alternative de energie, mai puțin poluante. Parcul fotovoltaic va fi amenajat pe un teren neproductiv, află în proprietatea administrației locale. Primul parc fotovoltaic construit de o instituție publică în Ialomița este cel al Consiliului Județean Ialomița. Amplasat lângă situl arheologic «Orașul de Floci» din Giurgeni, parcul a fost concesionat după 10 ani de la finalizarea... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2022, 13:05 (15456 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Executările silite ale Asociațiilor de Proprietari cu restanțe către Urban SA, respinse de instanță

Decizii ale Judecătoriei Slobozia

Executările silite ale Asociațiilor de Proprietari cu restanțe către Urban SA, respinse de instanță

Judecătoria Slobozia a res­pins jumătate dintre procesele deschise de executorul ju­decătoresc desemnat de operatorul de apă Urban SA să recupe­reze debitele înregistrate de Asocia­țiile de Proprietari care au în administrare blocurile Sloboziei. Soluțiile nu sunt însă definitive și pot fi atacate la o instanță superioară. Oficialii societății care distribuie apa în muni­cipiul Slobozia susțin faptul că judecătorii au cerut în cazul acestor acțiuni detalii suplimentare cu privire la existența entităților chemate în instanță. O parte dintre Asociațiile de Locatari fie sunt fără conducere, fie și-au pierdut personalitatea juridică. În acest caz, responsabilitatea aparține administrației locale care... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2022, 16:20 (12605 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Costurile pentru reabilitarea podurilor ialomițene s-au dublat

În numai 2 ani

Costurile pentru reabilitarea podurilor ialomițene s-au dublat

Podurile din Ialomița redevin o prioritate investițională pentru adminis­trația județeană. Cel mai afectat dintre ele în acest moment este podul de la Țăndărei, unde nu s-au mai executat lucrări de consolidare din anul 1966. «Toate podurile din Ialomița reprezintă priorități investiționale. Dar cele de la Bucu și Țăndărei sunt primele vizate!» susține admi­nistratorul public al județului, Alexandru Potor. Consiliul Județean Ialomița a aprobat miercuri, 28 septembrie 2022, majorarea indicatorilor economici pentru investițiile la podurile de la Bucu și Fierbinți.

Pavel caută bani pentru poduri din 2020... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2022, 15:05 (12753 vizualizări - 2 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: 15 mai, ziua veterinarilor

În fiecare an, pe 15 mai, este serbată «Ziua Națională a Medicului Veterinar». Sărbătoarea a fost stabilită în cadrul celui de-al VI-lea Congres Național de Medicină Veterinară din 1994. S-a marcat astfel ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 17:08
(9730 vizualizări - 2 comentarii)


Unul dintre copii dispăruți din Urziceni, găsit în Gara de Nord

Minorul Matache Gabriel-Leonard, din Urziceni, sesizat ca dispărut la data de 6 mai a.c., a fost depistat și încredințat familiei. În urma cercetărilor efectuate, băiatul, în vîrstă de 14 ani, a fost depistat ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:53
(13853 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: «Povești digitale» pentru vîrstnici

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» organizează cursuri de «Povești digitale» pentru vîrstnici, avînd drept grup țintă persoanele de vîrsta a treia din județul nostru. Cursurile se vor desfășura în ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:47
(11504 vizualizări - 0 comentarii)


Patru jandarmi ialomițeni decorați în Kosovo

70 de jandarmi români detașați în Kosovo, în cadrul miniunii UE au fost distinși, joi, 12 mai, cu medalia «Common Security and Defence Policy». Printre aceștia de numără și patru subofițeri din cadrul ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:39
(9742 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Prins în flagrant în timp ce bracona

Prevenirea și combaterea braconajului piscicol a reprezentat în această perioadă o prioritate pentru polițiștii ialomițeni, avînd în vedere faptul că s-a înregistrat o creștere a faptelor de acest gen. ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:14
(8507 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești braconaj


Grivița: Fier vechi, confiscat

Polițiștii din Grivița au prins joi, 12 mai, un bărbat de 43 ani din localitate care transporta cu căruța fier vechi, fără a deține documente de proveniență. Fierul vechi a fost confiscat și predat unei ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:12
(10580 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Condamnați încarcerați

Joi, 12 mai, un bărbat de 38 ani din Coșereni a fost prins de polițiștii din localitate și încarcerat. Pe numele individului, Judecătoria Urziceni emisese un mandat de executare a pedepsei de un an închisoare ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:11
(9059 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Combaterea violenței

Efective din cadrul Poliției Urziceni au acționat joi, 12 mai a.c., în sistem integrat cu jandarmii pentru prevenirea și combaterea violenței stradale. Polițiștii au legitimat peste 50 de persoane, pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:10
(8418 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Atenție fermieri! Declarația pentru cota de lapte, la final

Termenul de depunere a declarațiilor anuale de cotă de lapte se apropie. În acest sens, reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură atenționează fermierii că ultima zi va fi 16 mai ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 12:49
(10348 vizualizări - 0 comentarii)


Premieră europeană pentru noul Hyundai Elantra

Premieră europeană pentru noul Hyundai Elantra

Hyundai a lansat, în cadrul Salonului Auto de la Barcelona 2011, noul Elantra-model ce va fi disponibil către vînzare în România, Spania și alte țări europene în cel de-al treilea trimestru al acestui an ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 10:47
(7771 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Asociația «Prietenii Bibliotecii»

Cu prilejul Anului European al Voluntariatului 2011 și a Săptămînii Naționale a Voluntariatului 9-15 mai 2011, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița va înființa Asociația de voluntariat «Prietenii ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 09:46
(11077 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 16 mai, termenul limită de depunere a cererii SAPS

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește fermierilor interesați că termenul limită pentru depunerea cererilor de sprijin pe suprafață pentru anul în curs este 16 mai 2011» ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 08:27
(16174 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mașină furată, restituită proprietarului din Germania

Ialomița: Mașină furată, restituită proprietarului din Germania

Un autoturism furat la sfîrșitul anului 2008 și găsit de polițiștii ialomițeni în 2010 a fost restituit proprietarului de drept, un cetățean din Germania. Acțiunea a fost posibilă urmare a unei corespondențe ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 13:27
(8864 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: furt AUDI Ialomița


TIR furat din Slobozia, descoperit la Ștefănești- Ilfov

TIR furat din Slobozia, descoperit la Ștefănești- Ilfov

Autotractorul unei firme slobozene, furat în data de 1 mai, a fost descoperit ieri, 11 mai, în localitatea Ștefănești-Ilfov. În urma verificărilor, polițiștii au stabilit drept suspect principal al furtului ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 13:24
(8122 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt TIR


Fetești: Doi bătrîni, victime ale unei înșelăciuni

Doi bătrîni din Fetești au căzut victimele unei înșelăciuni. Profitînd de naivitatea oamenilor, două hoațe le-au furat toții banii din locuință.
Joi, 12 mai, polițiștii feteșteni au fost alarmați asupra ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 13:17
(10074 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Minor, autor al mai multor furturi

Un minor de 17 ani este cercetat penal pentru furt calificat, după ce polițiștii au stabilit că este autorul unui furt din Munteni Buzău. Fapta a fost reclamată polițiștilor, miercuri, 11 mai, de către ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 12:21
(9051 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru braconaj

Polițiștii ialomițeni au desfășurat miercuri, 11 mai, o acțiune extinsă pentru prevenirea braconajului piscicol în județul nostru. Rezultatele activităților s-au concretizat în constatarea a 18 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 12:02
(7940 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Porcii pot intra în tîrg pînă la 15 mai

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează asupra datei limită a mișcării suinelor vii în tîrgurile de animale. Astfel, potrivit normelor legale intrarea porcinelor ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:39
(9882 vizualizări - 5 comentarii)


Andrășești: Descinderi pentru furturi de curent electric

Forțe sporite de polițiști slobozeni, agenți ai posturilor de poliție Albești, Andrășești, jandarmi ialomițeni dar și specialiști ai unei societăți de energie electrică au descins marți, 10 mai, la locuințele ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:36
(12151 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Hoț de cai, arestat

Un tînăr de 23 ani a fost arestat de polițiști după ce s-a dovedit că este autorul a mai multor furturi de cabaline de pe raza localității Movilița, de altfel și localitatea sa de domiciliu. Ultima dintre ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:35
(14750 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Evaziune de peste 1,8 milioane lei

Marți, 10 mai, polițiștii ialomițeni au reținut un bărbat de 64 ani. În sarcina individului se reține un prejudiciu adus bugetului de stat în valoarea de peste 1,8 milioane lei.
Pe scurt, bărbatul de ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:32
(10000 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia evaziune


Urziceni: Adolescentă dispărută

Urziceni: Adolescentă dispărută

O adolescentă de 16 ani, din Urziceni, a dispărut. Marți, 10 mai, polițiștii din Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că Liliana Petrache, de 16 ani, a plecat din Complexul de Servicii pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:28
(14028 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa lunară a locurilor de muncă

La sfîrșitul săptămînii, vineri, 20 mai 2011, începînd cu orele 9.00, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza bursa lunară a locurilor de muncă. Potrivit organizatorilor, acțiunea ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:19
(9049 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconaj pe Brațul Borcea

Braconajul piscicol a fost principalul obiectiv al acțiunii polițiștilor feteșteni organizată, marți, 10 mai. Rezultatele acțiunii s-au concretizat în constatarea a 5 infracțiuni pentru care sînt cercetate ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:16
(11866 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești braconaj


Ialomița: Acțiuni pentru siguranța publică

Polițiștii din Urziceni și Țăndărei dar și cei ai posturilor de poliție arondate celor două orașe, au desfășurat marți, 10 mai, în intervalul orar 15.00-17.00, o acțiune pentru asigurarea unui climat de ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:15
(10269 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Evaziune de peste 210 miliarde lei în luna aprilie. 12 sesizări penale depuse la Parchet!

În cursul lunii aprilie 2011, DGFP Ialomița a efectuat 442 verificări la firme, în urma acestora stabilindu-se venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de aproape 21,348 milioane lei ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 09:10
(7108 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, Zărzărea», ediția a XIX-a

Ialomița: Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, Zărzărea», ediția a XIX-a

În organizarea Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, vineri, 6 mai 2011, s-a desfășurat faza zonală a celei de-a XIX-a ediții a Festivalului Județean de Folclor ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 08:46
(15285 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 19:36
(6740 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: A violat-o în propria locuință

Un tînăr de 20 ani din Platonești a fost arestat preventiv pentru viol și violare de domiciliu. Individul a fost reținut duminică, 8 mai, după ce a intrat forțat în locuința unei tinere, de 35 ani, din ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 16:04
(13181 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Platonești viol


Slobozia: Au încercat să fure conducta de termoficare

Doi bărbați de 26, respectiv 39 ani, sînt cercetați pentru furt calificat. În sarcina celor doi se reține faptul că luni, 9 mai, încercau să fure fier vechi de la o conductă magistrală de termoficare a ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 16:03
(10143 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Ultimele comentarii
laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...