Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Scrisoare deschisă către George

Scrisoare deschisă către George

În urmă cu aproape două săptămâni o adolescentă aflată la Școala Politică organizată de AUR la Neptun a reclamat că ar fi fost violată. Tânăra este din Ialomița, are 17 ani și se afla acolo împreună cu membri ai AUR Ialomița. În răstimpul care a trecut de la acest moment, presa centrală și locală s-a întrecut pe sine în mediatizarea amănuntelor sordide ale acestei întâmplări nenorocite. Dincolo de politizarea inevitabilă a situației, dincolo de polarizarea opiniei publice (da, există și susținători ai presupușilor vinovați!) și în așteptarea unei anchete care în România ar putea trena ani, Independent a decis să publice această «scrisoare deschisă... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2023, 15:25 (9518 vizualizări - 12 comentarii)

REPORTAJ

Ialomița «pâinii la țest»

Ialomița «pâinii la țest»

În perioada 15-17 septembrie 2023, la Muzeul Național al Agriculturii s-a desfășurat cea de a V-a ediție a Târgului «Pâinea și Vinul». Amplasat discret, în curtea largă a instituției, evenimentul s-a bucurat de prezența a peste 1000 de vizitatori în fiecare dintre cele 3 zile. S-a cântat, s-a degustat vin și s-a băut vârtos must nou, s-a cumpărat pe în­trecute ba brânză de la Bran, ba cârnați de Pleșcoi... Însă vedeta incontestabilă a acestei ediții a fost «pâinea la țest» pentru care angajații Muzeului s-au trezit de cu zori și care s-a do­ve­dit cel mai căutat produs al Târgului.

Acasă, la Muzeul Agriculturii... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2023, 21:05 (4757 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«La Văcărie», locul unde se termină Slobozia

«La Văcărie», locul unde se termină Slobozia

La o aruncătură de băț distanță de oraș, lângă «Oierie», în mijlocul unor munți de bălegar, timp de 20 de ani și mai bine, au trăit și trăiesc oameni. O vreme, oamenii au încercat să lupte pentru condiții decente de trai și vieți mai bune pentru copiii lor. Apoi au înțeles că instituțiile statului nu sunt pentru «ei» și s-au resemnat. Cine a putut, și-a luat lumea în cap și a plecat. Cine nu, a rămas și a răbdat. Acum, în dărăpănăturile rămase mai trăiesc patru familii. Iar familia Vioricăi Spânu se mută anul ăsta...

La marginea lumii Întâi e locul de-i zice «La Oierie». Acolo unde... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2023, 12:55 (10629 vizualizări - 5 comentarii)

REPORTAJ

Slobozia a fost epicentrul agriculturii românești la «FarmConect România»

Slobozia a fost epicentrul agriculturii românești la «FarmConect România»

A doua ediție a «FarmConect România» și-a închis duminică porțile, după 4 zile de manifestări. Pentru agricultura românească a fost, probabil, doar un eveniment dintr-un lung șir. Pentru Slo­bozia însă, reprezintă încă o dovadă că publicul recu­noaște și apreciază calitatea manifestărilor publice. Conform informațiilor oficiale, în cele 4 zile de Târg au fost pre­zenți la standurile celor 120 de expozanți peste 15000 de vizitatori. «Comunitate, hrană, familie! Despre acestea a fost a doua ediție a „FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești“...» a declarat ulterior evenimentului primarul... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2023, 19:05 (6286 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

«Festivalul Tradițiilor Pescărești» de la Fetești, prima ediție

«Festivalul Tradițiilor Pescărești» de la Fetești, prima ediție

Administrația din Fetești a intrat și ea în rândul administrațiilor care dețin festivaluri. Prima ediție s-a desfășurat pe 26 și 27 august 2023, la Fetești, pe stadionul dezafectat de lângă Parcul Trandafirilor. Evenimentul reprezintă o avanpremieră a demersurilor administrative de accesare a fondurilor europene destinate constituirii de clustere agroturistice care să permită dezvoltarea economică a zonei. Deocamdată însă, orașul a primit un sprijin de 70000 de lei de la administrația județeană ca să organizeze Festivalul...

«Unde dă rumânii peștii gratis!» Festivalul se ține pe stadionul... [citește_tot_articolul]

29 August 2023, 20:10 (7915 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

La pas prin cartierul iluziilor electorale

La pas prin cartierul iluziilor electorale

În anul 2008, administrația Ionașcu promitea 8 cartiere noi la nivelul Sloboziei. După 15 ani avem doar două... Primul e cartierul «bogaților», de la Pepinieră. Al doilea e cartierul iluziilor electorale din Gării Noi sau Cartierul Tinerilor. De la primele promisiuni făcute celor care au construit aici, în Gării Noi, au trecut 15 ani. Iar în anul de grație 2023 s-au asfaltat, în sfârșit, străzile Cartierului...

Pe bulevardul ultimului asfalt electoral În Gării Noi, vinerea, la drum de seară, e o liniște patriarhală. Intrăm în el dinspre marginea bulevardului 1 decembrie 1918, asfaltat... [citește_tot_articolul]

26 August 2023, 13:20 (6181 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ultimii practicanți ai skateboardului la Slobozia

Ultimii practicanți ai skateboardului la Slobozia

Copiii Sloboziei așteaptă o pistă de skateboard dinainte să apară Tik-Tok-ul. Între timp, generațiile cărora administrația din Slobozia le-a promis această investiție au la rândul lor copii. Dar visul a rămas. Iar Robert și Denis sunt ultimii practicanți ai acestui sport la Slobozia.

Povești de copii Îi vezi când și când pe cimentul fierbând al Agorei. Sau prin parcuri, rătăciți pe alei... Învață din tutoriale, au mâinile și picioarele julite și visează la trickuri pentru concursuri. Robert Dragomir are 16 ani și o costituție atletică. Dar e novice. A făcut primul... [citește_tot_articolul]

16 August 2023, 15:05 (6098 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

Lecția de înot

Lecția de înot

Bazinul de Înot din Slobozia este locul în care poți să te răcorești în aceste zile de vară. Tot aici, săptămână de săptămână, peste 400 de copii de toate vârstele vin să înoate. Unii dintre ei sunt deja campioni și au în palmares medaliile oferite de Clubul Sportiv Municipal Slobozia, instituția care administrează bazinul, în cadrul competițiilor organizate pe plan local. De pregătirea lor se ocupă antrenoarea Daniela Melinte. Împreună, profesoara de înot și elevii săi visează cu ochii deschiși la momentul în care vor participa la competițiile sportive organizate de Federația Română de Natație și Pentatlon Modern, la nivel național...

Înotul, un sport pentru toții copiii... [citește_tot_articolul]

13 August 2023, 12:25 (3360 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Prietenii Sfântului Matei

Prietenii Sfântului Matei

Biserica din Bazar organizează pentru al treilea an o școală de vară pentru elevii Parohiei. Vestea a trecut însă dincolo de granițele cartierului, iar copiii vin aici cu zecile. Își fac prie­teni noi, fac excursii, se bat cu apă, se plimbă cu bicicletele prin oraș... Dar mai ales învață că Biserica înseamnă, înainte de toate, libertatea de a fi tu însuți. «Noi le-am oferit libertatea de a fi ei înșiși, în Biserică... Iar pe cei care n-au știut să fie cuminți, i-am mustrat cu duh de dragoste, nu cu duh de răutate. Și ei au înțeles și s-au schimbat singuri!» ne explică părintele Marius Micșă, în câteva cuvinte, crezul acestui demers educativ din cadrul Bisericii.

Cei mai cuminți copii din lume... [citește_tot_articolul]

5 August 2023, 12:10 (4911 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Clean Tech face legea la Ciulnița

Clean Tech face legea la Ciulnița

Războiul dintre Clean Tech Ciul­nița și locuitorii din proximitate e mai vechi de 10 ani... Și în 10 ani s-au schimbat multe! Proprietarii fabricii, numărul de combatanți, valoarea investițiilor, minciunile... Un singur lucru a rămas la fel. Mirosul! La 40 de grade, în plină caniculă, mirosul care vine de la Clean Tech e inconfun­dabil. Miroase a hoit, a pene arse și a putred. Totul chimizat cu un soi de parfum care te face să icnești instantaneu. După 10 minute de respirat aerul ăsta, creierul intră în alertă și îți comandă să fugi. După un sfert de oră îți lăcrimează ochii. După o oră, respirația îți miroase și ea a hoit, iar gura ți se usucă. Pare ireal, dar se întâmplă la doi pași de Slobozia... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2023, 17:55 (13702 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

UPU la containere modulare

UPU la containere modulare

În perioada iulie-sep­tembrie 2023, Uni­ta­tea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Slo­bo­zia a fost relocată în niște containere modulare. Con­tai­nerele au fost instalate la poarta Spitalului, dincolo de gard. Liviu Patrichi, di­rectorul Spita­lului Județean de Urgență Slobozia susține că situația e una temporară și că se fac eforturi pentru a susține activitatea medicală la standardele obiș­nuite. Din containerele UPU însă, eforturile medicilor capătă proporții supraomenești. Pentru că nu containerele reprezintă problema, ci sistemul me­dical în ansamblul său.

La casă nouă, în containere... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2023, 13:15 (13019 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Antrenorii de polițiști

Antrenorii de polițiști

Cu aproape 2 ani în urmă, Inspectoratul General al Poliției Române a conștientizat faptul că polițiștii au nevoie de instruire permanentă pentru a putea face față misiunilor de serviciu. Astfel, în fiecare Inspectorat de Poliție din te­ritoriu au fost înființate Birouri de Pregătire Profesională. În Ialomița, cei mai destonici traineri ai oamenilor legii sunt inspectorii principali Marian Gavrilă și Aurel Radu. Cu o carieră de peste 15 ani în Poliția Română, ambii încearcă, zi de zi, să-i facă pe polițiști să înțeleagă că protecția cetățenilor este o datorie de onoare!

Siguranța cetățenilor, o prioritate... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2023, 15:15 (3629 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Lotul de Naționale al ISU Ialomița

Lotul de Naționale al ISU Ialomița

Răzvan Ciprian Coțofană este unul din cei șase pompieri ialomițeni ai lotului Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița calificat în perioada 9-11 iunie 2023 la Etapa Națională a Competiției naționale de descarcerare și de acordare a primului ajutor calificat. E liderul lotului, dar refuză clișeele care i se aplică permanent, lui și colegilor de echipă: «Niciunul dintre noi nu suntem eroi sau salvatori sau cum ni se mai spune... Suntem doar oameni obișnuiți care au șansa de a face o meserie extraordinară!».

Primii la concursul zonal de la Amara... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2023, 12:50 (13839 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Rebeca în Țara Culorilor

Rebeca în Țara Culorilor

Cele mai bune prietene ale Rebecăi Durilă sunt culorile. A descoperit lumea acuarelelor și a uleiurile cu câțiva ani în urmă, iar acum, la 10 ani, a organizat deja prima sa expoziție. «Piciorongii», «Adolescentele» și alte peste 100 de lucrări pictate de ea și-au făcut loc în sala mare a Casei Municipale de Cultură Urziceni, pentru ca toată lumea să le admire. Culorile i-au promis Rebecăi că o vor ajuta să-și îndeplinească visul, acela de putea strânge banii necesari amenajării unei băi în casa în care fetița locuiește împreună cu mama sa...

Un artist la debut Sala mare a Casei Municipale... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2023, 12:10 (4590 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Atelierul de traforaj» al Catedralei Urziceni

«Atelierul de traforaj» al Catedralei Urziceni

Atelierul Grupului de Cateheză «Vlăstare Ortodoxe» se des­chide în fiecare zi de vineri, înainte de prânz, în Catedrala din Urziceni. Atunci biserica se umple de copii care aleg benevol să facă ceva pentru ei și pentru ceilalți. Spun «Doamne ajută!», se închină la icoane, își dau ghionturi, povestesc ce teme mai au la școală și... se apucă de lucru. Iar din mâinile lor ies obiecte traforate, cruci de lemn șlefuite, brelocuri din piele și portofele pe care copiii le vând pentru a face daruri altor copii, mai puțini norocoși. Grupul de Cateheză a fost înființat în urmă cu 8 ani, de către preotul Bogdan Ionuț Stancu. Iar acum povestea merge mai departe, din biserică înspre noi toți.

... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2023, 13:20 (10289 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ședință foto cu Hummer-ul americanilor la Slobozia

Ședință foto cu Hummer-ul americanilor la Slobozia

Sâmbătă, 3 iunie a.c., la Bordușani, în Ialomița, militari din 12 țări NATO și partenere au desfășurat un exercițiu de anvergură în cadrul «Saber Guardian 2023». În vremea asta, în Piața Unirii din Slobozia, o unitate mixtă româno-americană a prezentat 4 autoutilitare.

Ședință foto de la 15,00 la 17,00 Americanii n-au mai venit la Slobozia din 2019! Dar atunci erau mai puțini... Acum sunt peste tot. În curtea unității militare sunt câtă frunză. Iar la Kaufland îi vezi în fiecare seară, la cumpărături. Sâmbătă, 3 iunie 2023, au fost și în Piața Unirii, la statuia lui Mihai Viteazul.... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2023, 17:05 (8796 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

Vidanja municipală

Vidanja municipală

În decembrie 2021, administrația locală cheltuia 90000 de lei pentru o autoutilitară de vidanjare a rețelei de canalizare a orașului. De-atunci au trecut doi ani și jumătate... Iar vidanja municipală a ajuns să facă de toate. Desfundă canalizările stradale, intervine la «spărturi», scoate varza murată de pe țevile din subsoluri... Dar greul de-abia de-acum începe. Pentru că cei 32 de kilometri de rețea canalizare de sub oraș încep să se dezintegreze.

De la promisiuni la realitate În decembrie 2021, când a primit vidanja, Urban SA promitea public că va face într-un an cât toată administrația... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2023, 11:55 (11229 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Campionii de oină de la Școala Sudiți

Campionii de oină de la Școala Sudiți

E  sport național, dar nu-l mai practică nimeni. Poate fi practicat și de copii de grădiniță, dar nimeni nu-i învață. E amuzant, e accesibil, poate fi practicat în echipe mixte... Dar în Ialomița echipele pot fi numărate cu mâna unui ciung de două degete. La Sudiți însă, joacă toată școala. Sunt 120 de copii care de 2 ani fac oină la orele de Sport! Iar echipa școlii a ajuns vicecampioană regională după 2 ani de competiții...

Un fel de «rațele și vânătorii» E a doua oră de Sport pe terenul din curtea școlii din Sudiți. Copiii... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2023, 13:25 (11131 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Voluntarii «FreeLand Festival» 2.0

Voluntarii «FreeLand Festival» 2.0

bonus: Slobozia, «Capitala Tineretului din România» în 2025

Perioada înscrierii pentru voluntarii «FreeLand Festival» este aproape de sfârșit. Însă organizatorii au deja un prim record. În mai puțin de 3 ore, s-au încris pentru ediția din acest an peste 140 de tineri. Anul trecut, ei au fost sufletul primei ediții a unui Festival pe care auto­ritățile au ambiția să-l transforme în marcă națională. În condițiile în care numărul voluntarilor s-a dublat, începem să credem că ar fi posibil. Și, de asemenea, credem că acești tineri pe care Slobozia îi are merită toată atenția opiniei publice.

«FreeLand Festival» 2.0 Ediția de anul acesta a «Free... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2023, 13:20 (8016 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Coni care ne aduce teatrul acasă

Coni care ne aduce teatrul acasă

Are 24 de ani și face teatru din clasa a VI-a. A performat pe scena Teatrului Național din Lisabona, alături de actori și regizori consacrați, în cadrul unui Program Eramus. Este masterand și are porțile carierei deschise larg către lume. Dar a ales să se întoarcă în județul de unde a plecat și să înființeze o trupă de teatru pentru copii. Iar după o lună de la prima reprezentație e deja un nume. Pare ne­verosimil, dar Coni, cum o știu prietenii, spune că pentru ea totul are sens: «Am vrut să ofer copiilor din mediul rural o șansă pe care eu nu am avut-o...».

Șansa pe care ți-o dă teatrul... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2023, 13:10 (5937 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
285 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Acțiunea «Autoturisme cu defecțiuni tehnice, afară de pe șosele!» continuă

Marți, 13 aprilie a.c., în intervalul orar 10,00-14,00, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Fetești în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au continuat acțiunea demarată ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:15
(29802 vizualizări - 1 comentariu)


Pietonii ce traversează neregulamentar, sancționați

Poliția Rutieră a derulat, în ultimele 48 de ore, acțiuni ce au avut drept scop conștientizarea participanților la trafic cu privire la riscul pe care-l reprezintă abaterile de la normele rutiere în vigoare ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:12
(27828 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Focul i-a ars casa

Reviga: Focul i-a ars casa

În această dimineață, miercuri, 14 aprilie, flăcările unui incendiu au mistuit casa unei femei din comuna Reviga. Incendiul a fost semnalat pompierilor, însă pînă la sosirea acestora focul cuprinsese întreaga ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:09
(33418 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 20:01
(22268 vizualizări - 0 comentarii)


TE DEUM LAUDAMUS, concurs inițiat de Protoieria Urziceni

TE DEUM LAUDAMUS, concurs inițiat de Protoieria Urziceni

Luni, 12 aprilie 2010, Protoieria Urziceni, în colaborare cu World Vision România, au organizat concursul «Te Deum Laudamus». Evenimentul a devenit o tradiție în Protoieria Urziceni, anul acesta organizîndu ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 19:00
(29338 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 18:45
(19257 vizualizări - 0 comentarii)


Minori cercetați pentru furt calificat

În dimineața zilei de luni, 12 aprilie, un slobozean a sesizat Poliția Orașului Căzănești despre faptul că persoane necunoscute au pătruns într-un garaj situat în curtea unei locuințe pe care o deține în ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 18:20
(18287 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturisme cu defecțiuni tehnice, scoase din circulație

La începutul săptămînii, luni, 12 aprilie în intervalul orar 10,00-13,00, polițiști din cadrul Biroului Rutier Fetești în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 18:20
(21265 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru deținerea de substanțe toxice

În baza unui plan național de acțiune pentru prevenirea, identificarea și sancționarea faptelor de natură penală și contravențională la regimul produselor de protecție a plantelor, în cursul zilei de luni ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 18:18
(33580 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși în flagrant după ce au furat 120 metri de cablu

Trei bărbați, doi din orașul Fierbinți-Tîrg și unul din comuna Moara Vlăsiei, județul Ilfov, au fost reținuți pe bază de ordonanță pentru 24 de ore și încarcerați luni, 12 aprilie a.c., în arestul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 18:17
(17997 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Amenința că se aruncă de pe un stîlp de electricitate

Un tînăr de 21 de ani, din comuna Săveni, a pus pe jar pompierii din Țăndărei după ce s-a cocoțat pe un stîlp de electricitate, amenințînd că se va sinucide. Evident, toată tărășenia s-a petrecut după ce ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 18:11
(16478 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă disponibile în Italia

Agentia Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința celor interesați că, la această dată, prin intermediul rețelei EURES, se fac înscrieri pentru locuri de muncă în Italia, în ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:35
(21687 vizualizări - 0 comentarii)


Neatenția unui pieton, cauza accidentului

Duminică, 11 aprilie a.c., în jurul orei 11.00, Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată prin Serviciul Național Unic Apel Urgență 112, despre faptul că în localitatea Gîrbovi a avut loc un accident ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:25
(23905 vizualizări - 0 comentarii)


Patru copii din Căzănești, autorii unui furt

În dimineața zilei de sîmbătă, 10 aprilie a.c., în jurul orei 9.00, Poliția Orașului Căzănești a fost sesizată de un localnic, în vîrstă de 68 de ani, despre faptul că în cursul nopții, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:24
(20049 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii rutieri, permanent pe arterele din județ

Acțiunile polițiștilor rutieri din ultimele 48 de ore au urmărit depistarea și sancționarea celor care nu respectă regulile de circulație, cît și asigurarea unui trafic fluent.
Cu ocazia acțiunilor au ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:23
(18333 vizualizări - 0 comentarii)


Fura calea ferată

Duminică, 11 aprilie a.c., în jurul orei 19.00, lucrătorii Postului de Poliție Transporturi Feroviare au fost sesizați de personalul de serviciu în stația Urziceni, cu privire la faptul că aparatul de comandă ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:23
(22198 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune în sistem integrat

Sîmbătă, 10 aprilie a.c., în intervalul orar 23.00-3.00, polițiști din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, împreună cu agenți din cadrul Postului de Poliție Gheorghe-Doja și lucrători ai Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:22
(20089 vizualizări - 0 comentarii)


Și-a incendiat autoturismul

Sîmbătă, 10 aprilie a.c., în jurul orei 1.00, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că un bărbat, de 32 de ani, din municipiu, după ce a achiziționat un autoturism înmatriculat în Spania, l-a incendiat ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:22
(22374 vizualizări - 1 comentariu)


Suspect de furt, identificat

Duminică, 11 aprilie a.c., în jurul orei 18.00, agenții Postului de Poliție Grindu, au fost sesizați de un bărbat, de 59 de ani, din comuna Movilița, agent de pază la o stație de apă din localitate, despre ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:21
(20063 vizualizări - 0 comentarii)


«Mascați» la Grindu

Duminică, 11 aprilie a.c., în jurul prînzului, agenții Postului de Poliție Grindu aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei au solicitat sprijinul Poliției Municipiului Urziceni pentru aplanarea ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:06
(21060 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Fierbinți-Tîrg, intervenții SMURD la Ciocîrlia și Ion Roată, animale împotmolite la Țăndărei

Incendii, salvări de animale, urgențe medicale sînt doar cîteva dintre evenimentele finalului de săptămînă ce au necesitat intervenția de urgență a pompierilor ialomițeni.
Duminică, 11 aprilie a.c., ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2010, 15:00
(18995 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea «Alege viața»

Direcția Rutieră din cadrul IGPR a desfășurat vineri, 9 aprilie, între orele 10.00 și 20.00, o acțiune la nivel național pentru combaterea vitezei excesive și a altor abateri grave ce pun în pericol siguranța ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2010, 07:09
(21257 vizualizări - 0 comentarii)


Mesaj de condoleanțe al premierului Emil Boc

Primul-ministru Emil Boc a transmis un mesaj de condoleanțe omologului său polonez Donald Tusk, pentru a-și exprima regretul față de tragicul accident în care și-au pierdut viața Președintele Poloniei, ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2010, 17:11
(20646 vizualizări - 0 comentarii)


Trei copii, hoți de biciclete

În cadrul acțiunii executate de polițiștii din Fetești, pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor de furt, au fost depistate mai multe persoane, suspecte de comiterea unor astfel de fapte.
Așadar ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2010, 13:42
(20452 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Vineri, 9 aprilie a.c., agenții Postului de Poliție Stelnica, în timp ce se aflau în executarea serviciului de patrulare, au depistat pe Strada Sfîntul Pantelimon din localitate, un bărbat, de 34 de ani ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2010, 13:41
(20147 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați

O patrulă de siguranță publică formată din agenți din cadrul Poliției Municipiului Fetești, agenți din cadrul Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră și din cadrul Inspectoratului Județean de ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2010, 13:41
(21298 vizualizări - 0 comentarii)


Bursa generală a locurilor de muncă

La finele lunii în curs, respectiv în data de 23 aprilie 2010, Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează la nivel național «Bursa generală a locurilor de muncă». Acțiunea se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:52
(31142 vizualizări - 0 comentarii)


Conducea beat și cu permisul suspendat

În cursul nopții de joi spre vineri, respectiv 8 spre 9 aprilie, o echipă formată din polițiști slobozeni și polițiști comunitari, aflată în serviciul de patrulare pe raza municipiului reședință de județ ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:51
(34724 vizualizări - 0 comentarii)


50 de soferi sancționați pentru viteză excesivă doar într-o singură zi

Polițiștii rutieri ialomițeni au continuat și joi, 8 aprilie a.c., activitățile de supraveghere și de control ale traficului rutier. În cadrul acțiunilor desfășurate au fost constatate peste 150 de abateri ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:51
(34516 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni pe timp de noapte

În noaptea de 8 spre 9 aprilie, în intervalul orar 00,00-03,00, efective ale Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban și Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, în colaborare cu ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:50
(34825 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...