Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Regimul autocrat al președintelui Ciupercă

Răul din «mai binele» promovat de administrația județeană

Regimul autocrat al președintelui Ciupercă

La jumătatea lunii decembrie 2014, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în cadrul unei ședințe ordinare. Întîlnirea a fost un nou prilej de reconfirmare a autocrației președintelui Silvian Ciupercă. Autoritar și imperativ, acesta a supus votului în plen 14 proiecte de hotărîre. Majoritatea acestor proiecte a fost aprobată la foc automat, dezbaterile în plen fiind o simplă formalitate.

Autocrație fără limite
Dacă votul în plenul Consiliului Județean ar avea aceleași reguli ca cel din Parlamentul European, atunci am tăcea, consolîndu-ne cu gîndul că aceste proiecte au fost supuse... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2014, 16:05 (21336 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

Investițiile pentru drumurile județene mai așteaptă

Consiliul Județean este blocat de contestații

Săptămîna precedentă, Consiliul Județean Ialomița a anunțat public cîștigătorii licitațiilor pentru drumurile județene DJ 313 Călărași-Axintele și DJ 306 Ciochina-Crunți. Valoarea cumulată a acestor două investiții este de aproximativ 19,5 de milioane de lei, iar oficialii Consiliului Județean au declarat că sînt convinși de «necesitatea și oportunitatea acestor lucrări».

Infrastructura rutieră județeană rămîne prioritară
Miercuri, 3 decembrie 2014, în cadrul unei conferințe de presă, președintele Silvian Ciupercă a reconfirmat preocuparea administrației județene pentru reabilitarea... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2014, 20:05 (5407 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: 1 Decembrie în sala cu geometrie variabilă

Recepție oficială «parțială»

Slobozia: 1 Decembrie în sala cu geometrie variabilă

Oficialii județeni au serbat Ziua Națională a României în sala de spectacole cu geometrie variabilă din cadrul Consiliului Județean. Deși «parțial finalizată», sala a fost amenajată special pentru a găzdui tradiționala recepție organizată de administrația Ciupercă.

Ialomița ilustră și Ialomița anonimă
Finalizată «la comandă» pentru a găzdui cea de-a șasea recepție anuală a președintelui Consiliului Județean Ialomița, sala de spectacole cu geometrie variabilă a oferit zecilor de oficiali care au răspuns «prezent» o amintire de neuitat. Nu insinuăm, evident, că, după 20 de ani,... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2014, 00:50 (18019 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Silvian Ciupercă rupe tăcerea în afacerea Green Harvest

Silvian Ciupercă rupe tăcerea în afacerea Green Harvest

De aproape 3 săptămîni (adică de la celebra descindere a DNA în apartamentul său de președinte «cinstit și competent»), Silvian Ciupercă păstrează o tăcere prudentă cu privire la acuzațiile care i se aduc în afacerea Green Harvest. Săptămîna trecută însă, în plină campanie electorală, acesta a făcut cîteva precizări legate de semnarea actelor adiționale de prelungire a contractelor de concesiune cu Green Harvest. Potrivit declarațiilor oficialului Consiliului Județean Ialomița, prevederile contractuale permit prelungirea acestuia cu jumătate din perioada de concesionare inițială...

Unde dai și unde crapă... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2014, 16:25 (8766 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Silvian Ciupercă arendează Ialomița la 25 de euro/hectar

Afacerea Green Harvest (II)

Silvian Ciupercă arendează Ialomița la 25 de euro/hectar

În urmă cu o săptămînă, în plin scandal public generat de anchetarea de către DNA a președintelui Silvian Ciupercă, republicam un articol legat de trucarea, în vara acestui an, a unei licitații publice în favoarea Green Harvest. Revenim astăzi cu noi amănunte care vizează relațiile contractuale dintre această firmă și Silvian Ciupercă, în calitate de semnatar al unor contracte de concesiune încheiate în anul 2013. Potrivit informațiilor publice, în primăvara anului 2013 președintele Consiliului Județean Ialomița a prelungit cu încă 5 ani contractele de concesiune ale Green Harvest, la valoarea de 25 de euro/hectar!

Vizionarii administrației județene... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2014, 14:05 (21834 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Mitul Ciupercă a murit! Trăiască PSD!

Mitul Ciupercă a murit! Trăiască PSD!

Săptămîna precedentă, după 10 ani de mandat și în plină campanie electorală, Vasile Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, a primit lovitura de grație. Deși a rămas în libertate, fără să aibă, deocamdată, vreo calitate în ancheta instrumentată de DNA, scandalul a zguduit din temelii poziția acestuia. Imaginea promovată obsedant de președintele PSD Ialomița, aceea de «cinstit și competent», s-a întors asupra lui, îngropîndu-l. La acest moment, deși rezultatele alegerilor par să îi ofere o poziție confortabilă, Silvian Ciupercă, pînă mai ieri liderul politic al județului, a ajuns la mila colegilor de partid și este păstrat în funcție «pînă la apariția unui moment oportun pentru înlăturarea sa discretă». Cel mai probabil, susțin surse din anturajul său, la momentul cînd acțiunea penală se va pune în mișcare și Silvian Ciupercă se va transforma în inculpat. Chiar și în cazul fericit (dar extrem de puțin probabil!) în care toate capetele de acuzare vor fi demontate, Silvian Ciupercă este deja istorie. El a devenit un mort-viu, dovada certă că modelul promovat de el este un eșec și garanția că PSD Ialomița nu a promovat și nu va promova niciodată «competența și cinstea». Veți spune, poate, că acestea sînt cuvinte mari, ori grele, ori nemeritate... Noi credem că nu! Iar timpul (și, mai ales, timpurile!) deja ne dau dreptate.... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2014, 17:40 (31236 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița administrativă la sfârșit de an 2014

După chipul și asemănarea președintelui Ciupercă

Ialomița administrativă la sfîrșit de an 2014

După aproape 10 ani de mandat, în Ialomița administrativă condusă de Silvian Ciupercă nu a mai rămas nimic de făcut. Adică de făcut au mai rămas toate, dar ele se fac numai la comanda președintelui, după ce acesta își legalizează, formal, deciziile în cadrul ședințelor de Consiliu Județean.

PSD a pacificat județul Așa cum vă spuneam, după aproape 10 ani de dispute politice crîncene, PSD Ialomița a pacificat județul. Dovada administrativă a acestei pacificări o reprezintă ședințele de Consiliu Județean. Cea din luna octombrie, la care puteți participa în această după-amiază, nu face... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2014, 03:35 (7872 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Percheziții la Consiliul Județean Ialomița și Spitalul Slobozia! În vizor: președintele Silvian Ciupercă!

Silvian Ciupercă are calitatea de SUSPECT în dosarul DNA!

Miercuri, 29 octombrie 2014, la primele ore ale dimineții, anchetatorii DNA au descins la sediul Consiliului Județean Ialomița, dar și la sediul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Acțiunea ar viza anumite licitații derulate la Spitalul Slobozia, deciziile președintelui Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, în ceea ce privește activitatea celei mai mari unități spitalicești din județ fiind, de asemenea, vizate de procurorii Direcției Naționale Anticorupție. În cauză se vorbește despre «corupție» și «infracțiuni asimilate corupției».
Potrivit unui comunicat de presă al DNA, «procurori din cadrul Direcției Naționale Anticorupție-Secția de Combatere a Infracțiunilor Conexe Infracțiunilor de Corupție efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvîrșirea unor infracțiuni de corupție și asimilate celor de corupție, comise în cursul anului 2014. În cursul zilei de 29 octombrie 2014, ca urmare a obținerii autorizărilor legale de la instanța competentă, sînt efectuate percheziții domiciliare în 30 de locații situate în municipiul București și județele Ialomița și Călărași, din care 3 sînt la instituții publice de interes local, iar restul la sediile unor societăți comerciale și domiciliile unor persoane fizice. În cauză, procurorii beneficiază de sprijin de specialitate din partea Serviciului Român de Informații și din partea Brigăzii Speciale de Intervenție a Jandarmeriei»... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2014, 09:20 (146224 vizualizări - 125 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Ciupercă conservă Podul de la Dridu

«Lovitura de grație»

Administrația Ciupercă conservă Podul de la Dridu

Una dintre cele mai mediatizate investiții ale Consiliului Județean Ialomița intră în conservare. Săptămîna trecută, președintele Silvian Ciupercă a recunoscut public că SC Teloxim Con SRL, firmă controlată de omul de afaceri Theodor Berna, nu și-a respectat obligațiile contractuale în cazul obiectivului «Pod peste rîul Prahova la Dridu». Decizia reprezintă o lovitură electorală pentru administrația Ciupercă în condițiile în care podul urma să deservească, înainte de alegerile electorale, comunele din zonele limitrofe. La acest moment, autoritățile județene nu pot preciza un nou termen pentru finalizarea lucrărilor.

Declarațiile care ascund gunoiul sub preș... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2014, 17:05 (11931 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Ciupercă vinde iluziile lui Dragnea

Zahăr electoral pentru edilii locali

Administrația Ciupercă vinde iluziile lui Dragnea

De 10 ani, investițiile realizate de administrațiile locale sînt plătite scump de către contribuabili. De la celebrele sisteme de apă și canalizare la unități de învățămînt și de la infrastructura rutieră la obiective edilitare realizate cu fonduri europene, totul s-a dovedit fie prea scump, fie de proastă calitate, fie nerentabil. Săptămîna trecută însă, președintele Silvian Ciupercă a decis să se lanseze într-o nouă aventură investițională. Ea se numește Programul Național de Dezvoltare Locală și poartă girul Ministerului Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, condus de Liviu Dragnea. Prin intermediul acestui program, administrațiile locale din Ialomița sînt invitate să investească... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2014, 09:35 (7606 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Se lucrează la sala de spectacole «cu geometrie variabilă»

Senzațional!

Slobozia: Se lucrează la sala de spectacole «cu geometrie variabilă»

Începută acum 20 de ani, sala de spectacole «cu geometrie variabilă» a Consiliului Județean Ialomița are o șansă bună să fie finalizată la sfîrșitul acestui an. Potrivit informațiilor oficiale, «la sală se lucrează!». Valoarea finală a acestei investiții va fi de aproape 9 milioane de lei...

Minunea din sala de spectacole
După săptămîni lungi în care ușile sălii de spectacole «cu geometrie variabilă» au stat închise, pe șantierul deschis acolo în 1995 se lucrează din nou. La sfîrșitul săptămînii precedente, ambele intrări erau larg deschise, iar înăuntru, o echipă anemică de ... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2014, 12:05 (6905 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tehnologica Radion, partener «strategic» în județul Ialomița

Tehnologica Radion, partener «strategic» în județul Ialomița

Consiliul Județean Ialomița continuă să facă afaceri cu Tehnologica Radion. Recenta arestare a patronului firmei nu îngrijorează autoritățile județene. În ultimii ani, Tehnologica Radion a fost abonată la fondurile publice alocate de instituție infrastructurii rutiere din Ialomița. Ultima investiție, cea de la Dridu, se derulează conform graficului...

Asfalt de zeci de milioane pentru Tehnologica Radion
De-a lugul ultimelor două mandate ale președintelui Silvian Ciupercă, societatea Tehnologica Radion, deținută de omul de afaceri Theodor Berna, în prezent arestat de procurorii... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2014, 08:35 (6191 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Cazacu s-a întors la guvernare

Politichie locală

Cazacu s-a întors la guvernare

După 6 ani de așteptare, Cazacu Marinică s-a întors la guvernare. Călare pe mîrțoaga Alianței Creștin-Liberale, formată în urmă cu 2 săptămîni la București, acesta a devenit, prin efectul pervers al altoirii politico-administrative, coleg de guvernare locală cu președintele PSD Silvian Ciupercă. Singurul care a acceptat să vorbească deschis despre acest melanj politic rămîne președintele PNL, Ioan Martin. «V-aș ruga să nu tratați cu superficialitate acest proiect politic!» ne-a declarat acesta.

Ciupercă-Martin-Cazacu
Știți butada aia care spune că numai cine nu muncește, nu greșește... [citește_tot_articolul]

6 August 2014, 11:20 (10791 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Ciupercă a făcut pace cu consilierii județeni

În luna iulie

Administrația Ciupercă a făcut pace cu consilierii județeni

În urmă cu o săptămînă, pe 24 iulie 2014, consilierii județeni s-au întrunit în cadrul obișnuitei ședințe ordinare a lunii. Senini și liniștiți, aleșii județeni au renunțat la animozitățile tradiționale și au aprobat toate proiectele de hotărîre aflate pe ordinea de zi.

Consiliul Județean a fost pacificat
După luni întregi de dispute politice și ideologice, Consiliul Județean Ialomița a fost pacificat. Joi, 24 iulie 2014, în cadrul ședinței ordinare, consilierii județeni au votat în deplin consens, au schimbat amabilități politicoase și s-au preocupat de problemele mărunte, dar... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2014, 10:40 (7696 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

MĂRIREA și DECĂDEREA lui Marian Neacșu

Ultimul bal din politica locală

MĂRIREA și DECĂDEREA lui Marian Neacșu

Ultima ieșire în public a deputatului PSD Marian Neacșu a inflamat spiritele. Deranjat de îndrăzneala acestuia, Silvian Ciupercă l-a declarat persona non grata în cadrul Organizației PSD Ialomița. Informația nu e nouă, dar acum e oficială. În aceste condiții, singura șansă a deputatului PSD rămîne recuperarea filialei din mîinile președintelui.

La alegerile din 2016, Neacșu va deveni istorie
La începutul lunii mai 2014, deputatul PSD Marian Neacșu a pierdut recursul împotriva sentinței Înaltei Curți de Casație și Justiție care menținea concluziile raportului de evaluare întocmit... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2014, 12:15 (6609 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Anonimul Victor Negrescu și-a deschis birou de europarlamentar în Ialomița

Efectul razelor gamma asupra europarlamentarilor tineri

Anonimul Victor Negrescu și-a deschis birou de europarlamentar în Ialomița

Victor Negrescu este cel mai tînăr europarlamentar din România. El a deschis vineri, 18 iulie 2014, la Slobozia, primul său birou de europarlamentar. În aceste condiții, ne simțim obligați să oferim electoratului căruia i se adresează, primul portret real al acestui personaj politic care preia rolul de Agamiță Dandanache, deținut de-a lungul anilor de Dorel Bahrin, Gabriel Bivolaru sau Dan Mircea Popescu.

Un candidat cu pedigree Durex Victor Negrescu este cel mai tînăr europarlamentar din România. Și este deranjat că, în această calitate a sa, nu a fost suficient de mediatizat în Ialomița... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2014, 07:10 (12262 vizualizări - 4 comentarii)

POLITICĂ

Cultul personalității la Silvian Ciupercă

Cultul personalității la Silvian Ciupercă

De aproape 10 ani, scena politică locală este dominată de imaginea publică a președintelui Silvian Ciupercă. Presărate de un șir nesfîrșit de scandaluri publice, cele două mandate și jumătate ale președintelui PSD Ialomița reflectă imaginea unei politici feudale, în care raporturile de vasalitate sînt stabilite clar, iar revoltele sînt înăbușite înainte de a degenera. Însă cea mai îngrijorătoare tendință a ultimilor ani nu o reprezintă nici omerta instaurată de guvernarea PSD în Ialomița și nici sistemul clientelar promovat la nivel administrativ și economic. Pericolul real (și fără antidot) al administrației Ciupercă îl reprezintă instaurarea unui cult al personalității care depășește granițele... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2014, 16:50 (21399 vizualizări - 17 comentarii)

ANCHETĂ

Licitație trucată pentru orezăriile concesionate de Consiliul Județean

În Ialomița, totul este posibil

Licitație trucată pentru orezăriile concesionate de Consiliul Județean

În primăvara acestui an, președintele Silvian Ciupercă a declarat că dezvoltarea culturilor de orez reprezintă «una dintre principalele priorități economice ale județului». La nicio săptămînă distanță, pe 1 aprilie 2014, instituția demara procedura de licitație pentru concesionarea prin licitație publică a 495 hectare de teren cu destinație orezărie în zona Giurgeni-Vlădeni. Joi, 19 iunie 2014, rezultatul licitației a fost contestat public de către consilierul județean Nicolae Sitaru. Administrația județeană a recunoscut că în componența firmelor care au participat la licitație există același acționariat, dar a precizat că «legea nu interzice acest lucru!».

De veghe în lanul de orez... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2014, 17:30 (23391 vizualizări - 21 comentarii)

ANCHETĂ

«Gaura neagră» a Consiliului Județean, un EȘEC

Lucrările la sala de spectacole cu «geometrie variabilă» întîrzie

«Gaura neagră» a Consiliului Județean, un EȘEC

Lucrările la sala de spectacole cu «geometrie variabilă» a Consiliului Județean Ialomița întîrzie nejustificat. Potrivit unor surse apropiate administrației județene, lucrările înaintează cu pași de melc și nu vor fi gata pînă la termenul avansat în primăvară de autorități. Pînă la acest moment, investiția a înghițit peste 3 milioane de lei. Numai în această primăvară, SC Concas Buzău a primit suma de 216,7 mii de lei pentru decontarea lucrărilor în curs. Valoarea finală a investiției este de 8,83 milioane lei!

Încet și foarte încet
Investiția în sala de spectacole cu «geometrie... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2014, 09:20 (10692 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Ciupercă peticește viitorul județului

Dormiți liniștiți, președintele veghează!

Administrația Ciupercă peticește viitorul județului

Săptămîna trecută, în pragul alegerilor europarlamentare, a avut loc o nouă ședință de Consiliu Județean. Considerată o ședință «tehnică», întîlnirea consilierilor județeni s-a concentrat asupra problemelor care țin de bucătăria internă a administrației județene. Printre cele 10 proiecte aflate pe ordinea de zi a fost aprobat însă și unul care a generat de-a lungul timpului numeroase dezbateri și scandaluri publice. De asemenea, președintele Silvian Ciupercă a anunțat public că licitația pentru adjudecarea celor 495 hectare de teren destinate înființării de orezării a fost cîștigată de către Green Harvest.

Zece milioane pentru hardware și software... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 06:20 (4263 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Străzile din Urziceni, împînzite de polițiști

Oamenii legii din Urziceni au desfășurat luni, 5 martie a.c., o acțiune de amploare pe străzile municipului pentru a preveni faptele antisociale și violența stradală. În urma acțiunii, polițiștii au legitimat ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2012, 18:21
(11491 vizualizări - 0 comentarii)


Broșteni: A dat cu spatele și a izbit un alt vehicul. Mașina proiectată pe contrasens a lovit un bărbat și un copilaș de 2 ani!

Duminică, 4 martie a.c., în jurul orei 13,00, în localitatea Broșteni s-a produs un accident de circulație în urma căruia două persoane au fost rănite. Potrivit cercetărilor polițiștilor, s-a stabilit că ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 14:19
(12193 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Au furat țigările din magazin

Poliția Țăndărei a fost sesizată vineri, 2 martie a.c., cu privire la faptul că patru persoane necunoscute au pătruns în incinta unei firme și, profitînd de neatenția gestionarei, au sustras 40 pachete ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 13:39
(13659 vizualizări - 2 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 61000 lei. 6 șoferi au rămas fără permise!

În acest sfîrșit de săptămînă, 2-4 martie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 13:36
(8704 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Reținut de polițiști pentru furt de electronice

Efective ale Poliției Țăndărei au reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un tînăr de 22 ani, din satul Oituz-Constanța, pentru comiterea infracțiunii de furt calificat, care a fost introdus ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 13:34
(11588 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: Pistol deținut fără drept, ridicat în vederea confiscării de polițiști

Un bărbat de 35 ani, din Slobozia, care deținea fără drept un pistol cu aer comprimat, calibru 4,5 mm și o cutie cu 258 diaboluri calibru 4,5 mm a fost depistat vineri, 2 martie a.c., de către efectivele ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 13:26
(10015 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A accidentat-o pe trecerea de pietoni!

Duminică, 4 martie a.c., în jurul orei 15,30, Poliția Țăndărei a fost sesizată despre faptul că pe raza orașului s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din cercetări s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 13:25
(10435 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-a expirat permisul pentru arme. Poliția a decis ridicarea acestora!

Vineri, 2 martie a.c., efectivele Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au depistat un bărbat de 68 ani, din Fetești, care deținea fără drept o armă de vînătoare cu alice, calibru 16/2 și ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 13:23
(11634 vizualizări - 0 comentarii)


Secția Poliție Rurală Grivița: Acțiune preventivă pe raza comunelor arondate

În cursul nopții de 3/4 martie a.c., în intervalul orar 23,00-4,00, efectivele Secției Poliție Rurală Grivița în colaborare cu cadre ale Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița au acționat pe linia ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 13:21
(13309 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prins cu ulei combestibil de furat în portbagaj

Duminică, 4 martie a.c., o patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a oprit pentru control un autoturism condus de un bărbat, de 35 ani. În urma controlului efectuat în interiorul portbagajului ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 13:08
(9064 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți sau cu permisele suspendate, la volan

Sîmbătă, 3 martie a.c., în jurul orei 1,30, polițiști din cadrul Serviciului Rutier au identificat pe raza municipiului Slobozia un autoturism condus de un tînăr,de 27 ani, din orașul Amara. Întrucît șoferul ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 13:07
(12124 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La furat de fier vechi

O echipă mixtă de siguranță publică polițist-jandarm a identificat în noaptea de sîmbătă spre duminică, 3/4 martie a.c., în jurul orei 23.30, un autoturism ce se deplasa pe strada Reginei, din Urziceni ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 13:06
(14215 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prinși la tăiat de copaci

Sîmbătă, 3 martie a.c., polițiști din cadrul Secției Rurală Ion Roată au fost sesizați de către un bărbat de 48 ani, din comuna Valea Măcrișului, despre faptul că mai multe persoane taie un plop de pe aliniamentul ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 13:04
(13215 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Incendiu la un centru de colectare lapte

În dimineața zilei de sîmbătă, 3 martie a.c., în jurul orei 3,30, în urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, un centru de colectare lapte de pe raza localității Manasia a fost cuprins de ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 12:09
(12233 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia incendiu


Slobozia: A intrat în curtea unui localnic și a furat ce a găsit

Polițiștii cercetează un tînăr slobozean, de 33 ani, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. Acesta, în noaptea de 1/2 martie a.c. a pătruns în curtea locuinței unui bărbat în vîrstă de ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2012, 12:03
(9389 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Ialomița: Florari amendați de 1 Martie

Polițiștii de Investigarea Fraudelor au organizat joi, 1 martie, o acțiune pe linia prevenirii și combaterii evaziunii fiscale și a ilegalităților ce se comit în domeniul comercializării florilor. Astfel ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2012, 18:32
(15407 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Mașină furată din Ungaria, găsită

Un tînăr de 20 ani a fost prins joi, 1 martie 2012, de polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, Compartimentul Trafic și Furturi Auto în timp ce conducea un autoturism de lux care figura urmărit ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2012, 18:32
(12861 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Patroană acuzată de evaziune fiscală

Evaziune fiscală la Ion Roată. Administratorul unei firme din Ion Roată s-a ales cu dosar penal după ce polițiștii de investigarea fraudelor din Urziceni l-au acuzat de evaziune fiscală. Pe scurt, administratorul ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2012, 18:30
(11264 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amenzi ale Poliției

Peste 90 de persoane au fost legitimitate joi, 1 martie, în cadrul unor acțiuni desfășurate de polițiștii ialomițeni la Slobozia și Fetești. De asemenea, în cadrul activităților au fost verificate și 1 ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2012, 18:29
(11820 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a angajaților de la Penitenciarul Slobozia în închisoarea de la Galați

Peste 32 de lucrători ai Penitenciarului Slobozia au luat parte joi, 1 martie a.c., la o acțiune de amploare desfășurată în spațiile de detenție ale închisorii din Galați. La aceeași acțiune au participat ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2012, 16:59
(11645 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Suprins la volanul unui autobuz neînmatriculat

Miercuri, 29 februarie, la Urziceni, un localnic de 63 ani a fost prins în timp ce se afla la volanul unui autobuz, autovehicul ce nu era înmatriculat. Pe numele conducătorului auto a fost întocmit dosar ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2012, 15:04
(9100 vizualizări - 0 comentarii)


Broșteni: Prinși la furat lemne

Opt persoane, cu vîrste cuprinse între 23 și 59 ani, toți din Ion Roată, au fost prinși miercuri, 29 februarie, de polițiști, în timp ce furau material lemnos cu ajutorul unor căruțe. Hoții au fost prinși ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2012, 15:03
(12437 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Broșteni furt lemne


Fetești: Infractor încarcerat

Un tînăr de 29 ani, din Fetești, a fost prins de polițiștii din localitate și încarcerat. Pe numele individului Judecătoria Fetești a emis un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea pentru furt calificat ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2012, 15:02
(14430 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Doar 48 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, miercuri, 29 februarie 2012, sînt disponibile doar 48 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

29 Februarie 2012, 17:27
(12234 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmii ialomițeni, solidari cu ofițerul rănit la Sighetu Marmației

În semn de solidaritate cu polițistul bistrițean Darius Perhaiță, omul legii rănit în urma exploziei care a avut loc în cursul săptămînii trecute la Sighetu Marmației, jandarmii ialomițeni au decis să îl ...[citește_toată_știrea]

29 Februarie 2012, 17:15
(12074 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoți prinși după ce un localnic a alertat Poliția

Un bărbat de 52 ani, din Slobozia, a alertat polițiștii din localitate cu privire la faptul că a surprins trei persoane care furau mai multe plăci de beton de la o clădire dezafectată situată în cartierul ...[citește_toată_știrea]

29 Februarie 2012, 16:48
(9435 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia furt


Coșereni: S-a răsturnat cu mașina și a lovit doi pietoni

Miercuri, 28 februarie a.c., la Coșereni s-a produs un accident de circulație în urma căruia două persoane au fost rănite. Pe scurt, în timp ce un tînăr de 21 ani, din Borănești, se deplasa la volanul unui ...[citește_toată_știrea]

29 Februarie 2012, 16:46
(9042 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Au furat din curtea vecinului

Doi tineri de 15, respectiv 21 ani, ambii din Bordușani, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat. Cei doi au pătruns, în noaptea de 25/26 februarie a.c., în gospodăria unui consătean și au furat ...[citește_toată_știrea]

29 Februarie 2012, 16:45
(11866 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani furt


Acțiune a Poliției la Fetești și localitățile limitrofe

Miercuri, 28 februarie, polițiștii feteșteni și cei ai Secției Poliție Rurală Stelnica au acționat, timp de cîteva ore, pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților ce se comit în domeniul transporturilor ...[citește_toată_știrea]

29 Februarie 2012, 16:44
(11063 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «175 ani de la nașterea lui Ion Creangă»

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și Grădinița cu program prelungit nr. 3 Slobozia organizează joi, 1 martie a.c., «aniversarea a 175 ani de la nașterea lui Ion Creangă». În cadrul activităților ...[citește_toată_știrea]

29 Februarie 2012, 16:41
(12190 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...