Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Un prim pas spre Slobozia, achiziția sediului Urban!

RAJA continuă investițiile în IALOMIȚA

Un prim pas spre Slobozia, achiziția sediului Urban!

SC RAJA SA Constanța este unul dintre cei mai mari investitori din județul Ialomița. Potrivit datelor oficiale, Investițiile derulate prin POS Mediu 2007-2015 derulate de către SC RAJA SA se ridică la peste 320 milioane de euro, din care RAJA asigură o cofinanțare de aproximativ 88,5 milioane de euro. Dacă la nivel național absorbția fondurilor europene pe programele din POS Mediu-Axa 1 este în medie de 21%, la nivelul SC RAJA SA absorbția pe programele aflate în derulare este de aproape 50%, de 2,5 ori mai mult decît la nivel național. SC RAJA SA derulează prin Programul Operațional Sectorial de Mediu 4 mari proiecte: «Reabilitarea Stației de epurare ape uzate Eforie Sud», cu o valoare de 30.573.168,13 euro; «Canalizare menajeră, comuna Valu lui Traian, etapa III, Constanța», cu o valoare totală de 7.237.629,26 euro; «Extinderea și modernizarea infrastructurii de apă și apă uzată pentru regiunea Constanța-Ilfov», proiect ce vizează investiții estimate la 49.717.619 euro în localitățile Buftea, Corbeanca și Constanța și «Reabilitarea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și de canalizare în regiunea Constanța-Ialomița», în valoare de peste 230 milioane de euro. Acest proiect are prevăzute 41 de contracte de lucrări și 5 de asistență tehnică și acoperă 22 de localități din cele două județe care fac obiectul investițiilor. La finalul proiectului, în noiembrie 2015, vor fi construite sau reabilitate 12 stații de epurare, 47 stații de pompare ape uzate și 7 de apă, 4 rezervoare, 1 stație de clorare, 1 stație de tratare, 33 de puțuri. De asemenea, vor fi extinse și reabilitate rețele de apă cu o lungime totală de 266,8 km și rețele de apă uzată cu o lungime de 426 km. Toate cele 41 de contracte de lucrări sînt, în prezent, semnate și se află în diferite stadii ale execuției (înregistrînd progrese fizice de pînă la 100%). Pentru județul Ialomița, valoare lucrărilor se ridică la peste 172 milioane lei. La finalizarea lucrărilor, localitățile din Ialomița unde SC RAJA SA asigură serviciile de alimentare cu apă și canalizare vor beneficia de 3 stații de epurare moderne și 170 km de rețele noi de alimentare cu apă și canalizare.

Contracte Ialomița
• «Stație de epurare nouă-localitatea Fierbinți»
Valoare Contract: 14.120.669,52 lei din care SC RAJA SA asigură o cofinanțare de 4.046.304,68 lei.
Termen de finalizare: 26 mai 2014.
Lucrările se află în procedura de recepție și probe tehnice.
Stația de epurare Fierbinți-Dridu va asigura tratarea apelor uzate din aglomerarea Fierbinți-Dridu.
• «Stație de epurare nouă, inclusiv treapta terțiară-localitatea Țăndărei»
Valoare Contract: 17.026.981 lei, din care SC RAJA SA asigură o cofinanțare de 4.879.113,76 lei.
Termen de finalizare: 01.09.2014.
Se efectuează testele la rece.
Stația de epurare Țăndărei va asigura tratarea apelor uzate colectate din aglomerarea Țăndărei.
• «Stație de Epurare nouă, inclusiv treapta terțiară, localitatea Fetești»
Valoare Contract: 25.932.209,68 lei, din care SC RAJA SA asigură o cofinanțare de 7.430.923,97 lei.
Lucrările sînt executate în proporție de 90%.
Stația de epurare Fetești asigură tratarea apelor uzate din
aglomerarea Fetești și va deservi o populație echivalentă de 46.533 PE.
• «Reabilitare front captare, reabilitare și extindere rețea de apă potabilă, extindere rețea de canalizare și stații de pompare apă uzată-localitatea Țăndărei»
Valoare Contract: 31.734.173,95 lei, din care SC RAJA SA asigură o cofinanțare de 9.093.487,87 lei.
Termen de finalizare: 14.07.2014.
Printre obiectivele contractului se numără realizarea a 7 puțuri de mare adîncime, reabilitare conductă aducțiune pe o lungime de aproape 3 km, reabilitare rețea de distribuție apă pe o lungime de peste 13 km, extindere rețea de distribuție apă pe 2 km, extindere rețea de canal pe 40,1 km și construirea a 6 stații noi de pompare apă uzată.
• «Reabilitare front captare și rețea de alimentare cu apă, extindere rețea de canalizare și stații de pompare apă uzată menajeră în municipiul Fetești»
Valoare Contract: 55.316.843,42 lei, din care SC RAJA SA asigură o cofinanțare de 15.851.146,63 lei.
Termen de finalizare: 22.07.2014.
Printre lucrările prinse în contract se numără: reabilitare a 10 puțuri forate, reabilitarea conductei de aducțiune pe o lungime de 4,2 km, reabilitare rețea de distribuție pe 13,5 km, extindere rețea de canalizare pe o lungime de 80,4 km și 5 Stații de pompare noi aferente rețelelor.
• «Extinderi pentru: front captare, rezervor, rețea apă, rețea canalizare, stații de pompare ape uzate-localitatea DRIDU»
Valoare Contract: 13.363.551,6 lei, din care SC RAJA SA asigură o cofinanțare de 3.829.351,09 lei.
Termen de finalizare: 04.12.2014.
Obiectivele proiectului sînt: extindere rețea apă și rețea aducțiune pe o lungime de 13,3 km, realizarea a 3 puțuri, extindere rețea canalizare și conductă de refulare pe o lungime de aproape 17 km și 4 stații de pompare ape uzate care vor asigura transportul apelor menajere către Stația de Epurare din Fierbinți. La demararea proiectului, în localitatea Dridu nu există rețea de canalizare. Practic, la finalizarea lucrărilor, toți abonații vor beneficia de canalizare.
• «Extinderi pentru rețea apă, rețea canalizare, stații de pompare apă uzată, localitatea Fierbinți»
Valoare contract: 17.819.172,45 lei, din care SC RAJA SA asigură o cofinanțare de 5.106.117,73 lei.
Termen de finalizare: 04.12.2014.
Printre lucrările prinse în acest contract sînt și: extindere rețele apă pe o lungime de 18,5 km, extindere rețea canalizare pe
20,2 km și 3 stații noi de pompare ape uzate.

RAJA va avea un nou sediu
Însă investițiile derulate de RAJA în județul nostru nu se opresc aici. Recent, în urma unei licitații la care a participat și societatea constănțeană, aceasta a achiziționat sediul în care își desfășoară activitatea SC Urban Slobozia. Investiția, în valoare de 1,1 milioane de lei, reprezintă un nou pas în extinderea acestei societăți la nivelul județului Ialomița. «Intenția noastră este de a deschide în viitor la Slobozia un nou Centru Zonal, adaptat nevoilor noastre și cerințelor în creștere ale beneficiarilor ialomițeni. Calitatea serviciilor asigurate de noi este ireproșabilă, fapt confirmat în fiecare dintre localitățile ialomițene în care furnizăm apă. Dar, pentru a păstra aceste standarde, investim permanent și sîntem preocupați de păstrarea unei legături strînse cu beneficiarii noștri. Acesta este, în principal, scopul acestei achiziții!» a declarat ulterior tranzacției Irina Oprea, purtătorul de cuvînt al
SC RAJA SA.


Bătălia prețurilor Investițiile realizate în Ialomița sînt doar partea văzută a eforturilor RAJA de a satisface nevoile în creștere ale beneficiarilor. Ca în toate cele aproape 170 de localități în care asigură furnizarea apei, de la Constanța și pînă la Buftea, în județul Ilfov, SC RAJA SA oferă o politică unitară de prețuri, menită să protejeze consumatorii de fluctuațiile care apar pe această piață. Astfel, prețul practicat de către SC RAJA SA pentru furnizarea unui mc de apă potabilă (plus canalizare și epurare) este de 7,12 lei. Prin comparație, la nivelul orașului Slobozia, prețul pentru furnizarea unui mc de apă potabilă a fost majorat de 3 ori în ultimii 2 ani, ajungînd la prețul de 6,13 lei. Ultimele majorări au fost operate anul trecut, în lunile septembrie și decembrie, după o serie de scandaluri administrative care au atras atenția opiniei publice. Reamintim că, la ședința de Consiliu Local din luna noiembrie 2013, cînd consilierii locali au aprobat acest preț, conducerea SC Urban a afirmat că acest preț este unul de subzistență și că el ar trebui să fie majorat din nou pentru ca societatea să fie profitabilă. «Eu nu susțin că apa e formidabilă... Dar creșterea este justificată în condițiile în care toate celelalte cheltuieli s-au majorat! Nu poți produce apă cu 2,5 lei și să o vinzi cu 1,8 lei!» a declarat consilierul local Emil Constantinescu la ședința din 28 noiembrie 2013. Dacă este să comparăm cele două prețuri și calitatea serviciilor, este clar spre cine se înclină balanța, fără să mai luăm în calcul apa plată cumpărată de locuitorii orașului Slobozia lună de lună pentru consum. (P)

13 Iulie 2014, 13:05 (7469 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
RAJA Constanța adoptă soluții sustenabile pentru un viitor verde
Străzi blocate de lucrările la rețeaua de canalizare
Străzi distruse din cauza lucrărilor la rețeaua de canalizare în Țăndărei
Administrația locală ialomițeană investește în «consultanțe» și «capele mortuare»
Ialomița, pe locul 5 în Regiunea Sud-Muntenia la depunerea de proiecte finanțate de Uniunea Europeană

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Joi 06 Aug 2026
260 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Suspectul unui furt din locuință, reținut pentru 24 de ore

În urma cercetărilor efectuate în cazul unei infracțiuni de furt, polițiștii Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia au stabilit că principalul suspect de comiterea faptei este un ialomițean ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 16:48
(10208 vizualizări - 0 comentarii)


A condus fără permis

Un echipaj din cadrul Biroului de Poliție Rurală Urziceni, aflat în serviciu pe raza comunei Armășești, a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în Capitală, la volanul căruia se afla un localnic ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 16:18
(10117 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța traficului rutier

În cadrul activităților desfășurate pentru combaterea indisciplinei în trafic, efectivele Biroului Rutier Slobozia au constatat 22 de contravenții la regimul circulației pe drumurile publice, pentru săvîrșirea ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 15:57
(10598 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

În noaptea de 11/12 ianuarie a.c., agenții posturilor de poliție aflate pe raza de competență a Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat acțiuni comune, pentru prevenirea faptelor de tulburare a ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 15:26
(9225 vizualizări - 0 comentarii)


Plățile APIA în 2009, peste 1,281 miliarde euro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a efectuat, în anul 2009, plăți în valoare totală de peste 1,281 miliarde euro din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA) și din Fondul European ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:55
(12004 vizualizări - 0 comentarii)


Recalcitrant la volan deși avea mașina neînmatriculată

Sîmbătă, 9 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,15, prin 112, un cetățean din comuna Ciulnița sesiza Poliției faptul că un tînăr aflat la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, a oprit lîngă ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(11671 vizualizări - 0 comentarii)


Urmăriți penal pentru produse contrafăcute

În data de 8 ianuarie 2010, polițiștii de investigare a fraudelor au început urmărirea penală în cinci dosare penale, în care sînt cercetați reprezentanții unor agenți economici, societăți comerciale sau ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(10743 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru pocnitori

Vineri, 8 ianuarie 2010, în baza datelor deținute, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au efectuat un control la un agent economic din comuna Gheorghe Doja pe linia deținerii ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(12385 vizualizări - 0 comentarii)


Geci confiscate la Fetești

La finele săptămînii precedente, vineri, 8 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au depistat pe raza localității o persoană ce vindea pe stradă două geci din blană sintetică, fără respectarea prevederilor ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:39
(11926 vizualizări - 1 comentariu)


Controale APIA în teren

Controale APIA în teren

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reafirmă obligativitatea respectării Bunelor Condiții Agricole și de Mediu (GAEC) de către fermierii care au depus cereri de plată pentru schemele de sprijin ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2010, 12:34
(15786 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectul Teculescu a convocat directorii de descentralizate

De la începutul săptămînii, prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu a organizat întîlniri cu reprezentanții instituțiilor publice deconcentrate de la nivel local. Principalele teme abordate au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:35
(11182 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu fals, anunțat telefonic

Pompierii slobozeni au fost alertați, joi, 7 ianuarie a.c., asupra producerii unui incendiu la o locuință din cartierul Bora. Deplasîndu-se la locul indicat de apelant, pompierii au constatat că au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:34
(12340 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 100 de șoferi, sancționați de polițiști

Peste 100 de participanți la trafic care nu au respectat prevederile Codului rutier au fost sancționați contravențional, pe numele unui conducător auto care circula cu un autoturism neînmatriculat fiind ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:33
(11225 vizualizări - 0 comentarii)


Loviți de mașini

În după-amiaza zilei de joi, 7 ianuarie a.c., în jurul orei 15,10, Poliția a fost sesizată prin 112 despre producerea unui eveniment rutier pe raza comunei Bărbulești, accident în urma căruia două persoane ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:32
(15107 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții unui furt din locuință, identificați de polițiști

Trei ialomițeni, dintre care doi minori, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați că, în perioada 25-31 decembrie 2009, au sustras mai multe unelte electrice și produse alimentare ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:31
(10584 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 6 kg de mercur, ilegal deținute de un cabinet stomatologic

În cursul zilei de miercuri, 6 ianuarie a.c., în baza unor informații, polițiștii au efectuat un control cu privire la deținerea și utilizarea substanțelor toxice și foarte toxice la un cabinet stomatologic ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:32
(13409 vizualizări - 0 comentarii)


Depistat la volanul unui autoturism fără drept de circulație în România

Un tînăr în vîrstă de 25 ani din Urziceni este cercetat e polițiști pentru conducerea pe drumurile publice a unui autoturism înmatriculat în străinătate care nu are drept de circulație în România. Acesta ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:31
(14885 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții unui furt de telefon, identificați

În după-amiaza zilei de miercuri, 6 ianuarie a.c., un tînăr în vîrstă de 16 ani, din comuna Ciulnița, s-a prezentat la Poliția Municipiului Slobozia pentru a sesiza faptul că în timp ce se afla în parcul ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:30
(9981 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente

Neadaptarea vitezei la condițiile unui carosabil acoperit cu zăpadă a fost cauza a două evenimente rutiere produse pe arterele județului. Unul dintre conducătorii auto a părăsit locul accidentului, dar ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:26
(14280 vizualizări - 0 comentarii)


Fără carnet și depistat la volanul unui autoturism fără drept de circulație în România

În după-amiaza zilei de marți, 5 ianuarie 2010, pe raza municipiului Urziceni, în cadrul activităților curente desfășurate, polițiștii au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în străinătate la ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:26
(14144 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția rutieră, în stradă pentru siguranța circulației

Polițiștii au acționat pe raza municipiului Slobozia în scopul prevenirii și combaterii incidentelor rutiere. Activitățile desfășurate de polițiști au vizat urmărirea modului în care participanții la trafic ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:22
(12095 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire și combatere a infracționalității

În cursul zilei de marți, 5 ianuarie 2010, în intervalele orare 14,30-18,30, respectiv 19,30-21,30, în municipiul Slobozia a fost organizată o acțiune cu efective mărite, urmărindu-se în principal prevenirea ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:19
(11349 vizualizări - 0 comentarii)


Au plecat la Revelion și bunicul le-a dat dispărute

În prima zi a anului 2010, în jurul orelor 10,15, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată asupra unor dispariții. Un bătrîn, de 73 ani, le-a spus polițiștilor că nepoatele sale, în vîrstă de 14, respectiv ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:37
(13132 vizualizări - 2 comentarii)


Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

În pofida activităților cu caracter preventiv desfășurate de polițiști, pe arterele județului, în perioada 30 decembrie 2009-3 ianuarie 2010, s-au produs nouă accidente rutiere, evenimente în urma cărora ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:27
(12295 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții mai multor furturi, identificați

În noaptea de 29/30 decembrie 2009, o echipă de polițiști din Fetești l-a depistat pe raza municipiului pe un tînăr, de 21 ani, din comuna Bordușani. Asupra acestuia, cu ocazia controlului efectuat, au ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:01
(12054 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în discotecile rurale

În noaptea de 2 spre 3 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Grivița și Miloșești, au acționat pe raza celor două comune. În acțiunile întreprinse, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 13:53
(15558 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții ale pompierilor

Intervenții ale pompierilor

În primele zile ale noului an, pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență au avut de furcă. Astfel, în două situații s-a acordat primul ajutor cu echipaje SMURD, s-a intervenit ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 13:41
(14990 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele unui tînăr în vîrstă de 23 ani, din Slobozia, acesta fiind depistat la volanul unui autoturism în prima zi de Crăciun deși nu poseda permis de conducere. ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2009, 14:58
(13177 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși în flagrant la furat din autoturisme

În noaptea de 24 spre 25 decembrie a.c., în jurul orei 23,40, doi bărbați au fost surprinși în flagrant de polițiști în timp ce încercau să sustragă doi acumulatori ai unui autocamion. Autovehiculul era ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2009, 14:58
(13092 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbători Fericite!

Sărbători Fericite!

Redacția Independent vă dorește un Crăciun liniștit, alături de cei dragi. ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 21:00
(12987 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Ion Ion în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă FELICITĂRI în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă autoturism Seat Ibiza în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 22 iulie 2026 cetatean în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Eu în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița Deșteaptă-te ROMÂNE în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Fascinat în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! cetatean în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! cetatean în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița NELAMURITULE în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Azi, miercuri, de la 16 în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Cel care i nelamurit în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! mai baieti în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Independent? în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Maine de la ora 16 în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Ionica în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Neseriosul în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! slobozean în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! T.B. în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 22 iulie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...