Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomițenii beau apă din fântâni și circulă pe drumuri de pământ

După 30 de ani

Ialomițenii beau apă din fântâni și circulă pe drumuri de pământ

O analiză a Institutului Național de Statistică arată faptul că situația în ceea ce privește conectarea județului Ialomița, în ultimii 30 de ani, la uti­lități publice, nu s-a schimbat semnificativ. Mii de oameni au nevoie de apă curentă, gaze naturale, energie electrică și drumuri mai bune pe care să circule. Într-un singur aspect ne situăm ceva mai bine, iar asta vizează «zonele verzi». Între 1990 și 2022, Ialomița a reușit să-și îmbunătățească suprafața de «spații verzi», dar doar în cazul zonelor urbane. În mediul rural, deficitul de parcuri sau zone de recreere a rămas neschimbat.

Un județ blocat în timp... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2023, 15:05 (6651 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Procesul cu foștii angajați, pierdut de fostul director al APM Ialomița

Procesul cu foștii angajați, pierdut de fostul director al APM Ialomița

Înainte de a «pleca» la Garda de Mediu Ialomița, Laurențiu Ghiauru a dat în judecată funcționarii Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, instituție pe care a condus-o vreme de aproape 8 ani, pe care i-a acuzat de «încălcarea dreptului la onoare, demnitate, reputație și imagine». Sătui de comportamentul abuziv al fostului director, oamenii și-au exprimat nemulțumirea într-un memoriu pe care l-au înaintat Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor, dar și Agenției Naționale pentru Protecția Mediului. Procesul a început anul trecut și s-a finalizat, în primă instanță, în urmă cu o săptămână, când Tribunalul Ialomița le-a dat dreptate funcționarilor APM.

Istoria unui scandal... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2023, 11:05 (6807 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Apreciez implicarea micilor întreprinzători ialomițeni în viața comunităților!»

Radu Mihail, liderul grupului parlamentar USR din Senat

«Apreciez implicarea micilor întreprinzători ialomițeni în viața comunităților!»

În urmă cu o săptămână, liderul grupului USR din Senatul României, parlamentarul Radu Mihail, a efectuat o nouă vizită de lucru în județul Ialomița. Acesta s-a întâlnit cu reprezentanții partidului din cadrul consiliilor locale ale câ­torva localități ialomițene, dar și cu micii întreprinzători locali din zona Sălcioara-Căzănești. La finalul întâlnirilor oficiale, Radu Mihail a apreciat implicarea tuturor întreprinzătorilor în susținerea comunităților din care aceștia fac parte.

Politica are nevoie de forțe noi În cadrul vizitei pe care a desfășurat-o în urmă cu o săptămână în județul... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2023, 15:40 (2875 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

DGASPC Ialomița garantează viitorul tinerilor instituționalizați

DGASPC Ialomița garantează viitorul tinerilor instituționalizați

Ialomița susține în sistemul de protecție a copilului 98 de tineri cu vârste peste 16 ani. La sfârșitul lunii septembrie 2023, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a organizat o întâlnire publică în cadrul căreia a prezentat acestor tineri oportunitățile pe care le au în cazul în care se hotărăsc să părăsească sistemul. Nicoleta Adriana Bogatoniu și Ionuț Valentin Godea sunt doi dintre tinerii care au fost prezenți în sală. Pentru ei și pentru ceilalți 96 de tineri care vor părăsi sistemul în următorii ani, lumea este un loc «înfricoșător». Dar știu că Statul va avea grijă de ei până la 26 de ani. Cu o condiție: să învețe sau să muncească!

Prima întâlnire oficială cu viitorul... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2023, 17:50 (4892 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Familia din cabina unui TIR

Familia din cabina unui TIR

Ei îi place Coasta de Azur. Lui îi place pe Mont Blanc. Ei îi place curățenia. Lui îi place acasă. Acasă e la Ograda, unde ridică o casă pentru cei doi copii pe care îi au... Iar pentru ei s-au hotărât să plece amândoi cărăuși pe TIR. Pe ea o cheamă Evelina, iar pe el Silviu. Și sunt prina familie de cărăuși pe TIR pe care am cunoscut-o.

Șoferiță pe mastodonți de 40 de tone Evelina e veselă și comunicativă. Silviu e măsurat la vorbă și îi place să fie exact. Sunt împreună pe TIR de un an, dar par împreună de o viață. Și, de fapt, sunt, pentru că au 17 ani de conviețuit în spate. Evelina... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2023, 12:50 (8377 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Am pledat cauza României în Parlamentul de la Viena!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

«Am pledat cauza României în Parlamentul de la Viena!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu susține activ efortul României de a accede în Spațiul Schengen până la sfârșitul anului în curs. «Am pre­zentat Parlamentului austriac pledoaria comună româno-bulgară, favorabilă accederii noastre în Spațiul Schengen.În perioada ime­diat următoare vom continua să ne conjugăm toate demersurile poli­tico-diplomatice pentru accederea cât mai rapidă în Schengen!» precizează deputatul social-democrat.

Probleme vechi, eforturi noi În perioada 28-29 septembrie 2023, o delegație a Comisiei pentru afaceri europene a Camerei Deputaților, condusă de deputatul PSD Ștefan... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2023, 16:10 (2782 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

150 locuri de casă disponibile în Cartierul «Gării Noi» Slobozia

150 locuri de casă disponibile în Cartierul «Gării Noi» Slobozia

La 14 ani distanță de la concesionarea primelor locuri de casă din Cartierul «Gării Noi», administrația face o nouă ofertă. Conform estimărilor oficiale, în zonă au fost disponibilizate aproximativ 150 loturi de teren în suprafață de 300 mp care pot fi concesionate. Extinderea Cartierului este posibilă grație investițiilor făcute în ultimii ani pentru asigurarea utilităților.

Din 2009 până în 2024 În anul 2009, administrația Ionașcu concesiona primele locuri de casă în Cartierul Gării Noi. În următorii 14 ani, cei peste 200 de tineri care au beneficiat de această «facilitate» oferită... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2023, 10:55 (6383 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Investiții în «potabilizarea apei» la Miloșești și Albești

Primul pas către aplicarea Master Planului

Investiții în «potabilizarea apei» la Miloșești și Albești

Localitățilie Miloșeșți și Albești vor fi primele beneficiare ale investițiilor în «extinderea și reabilitarea sistemelor de apă și apă uzată în județul Ialomița». Grație unei asocieri dintre Consiliul Județean Ialomița și cele două localități, Miloșești va avea o stație de clorinare a apei, iar Albești va schimba conductele de apă din comună, vechi de peste 30 de ani. Investițiile sunt considerate prioritate și ar putea fi finalizate în mai puțin de o jumătate de an.

Master Planul poate fi aplicat Consiliul Județean Ialomița face primele demersuri pentru aplicarea Master Planului pentru... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2023, 15:05 (2246 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile caută soluții pentru derularea programelor «Cornul și Laptele» și «Masa Caldă»

Autoritățile caută soluții pentru derularea programelor «Cornul și Laptele» și «Masa Caldă»

La aproximativ o lună distanță de la debutul noului an școlar, elevii din Ialomița nu beneficiază de cele două programe ale Guvernului României, «Cornul și Laptele» și «Masa Caldă». Primul se derulează prin intermediul Consiliului Județean Ialomița, iar cel de-al doilea direct prin primăriile care au în administrare școlile incluse în proiect. Nicio instituție nu are încă vești cu privire la momentul în care aceste proiecte se vor derula. «Este mult de muncă și procedura este stufoasă...» susține Adrian Ionescu, secretarul general al Consiliului Județean Ialomița.

Program prins în hățișul legislativ... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2023, 11:05 (1695 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Marinela de la DSP, «pârâtă» la Tribunalul Ialomița

Marinela de la DSP, «pârâtă» la Tribunalul Ialomița

Mai țineți minte păruiala de la DSP din vara anului trecut? Da, da! Ziua aia fără noroc când directorul economic Denisa Ioniță a refuzat să semneze niște hârtii, iar Marinela ar fi dat cu ea de toți pereții instituției de-a ajuns la UPU! Da, tot ea, că are naturelul simțitor și nu suferă să-i fie știrbită autoritatea și să fie ținută de proastă în biroul ei de directoare. Ei, bine, povestea nu s-a teminat acolo... Și, după ce s-a stins scandalul, Marinela și-a jurat în barba ei proaspăt epilată că Denisa n-are să sfârșească bine. Și de-atunci se ține scai de capul ei, doar-doar o înțelege și și-o da demisia. A șicanat-o zi-lumină, a scos-o la tablă, i-a cerut rapoarte câte n-a avut instituția... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2023, 13:20 (7614 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Productivitate scăzută pentru culturile de porumb și floarea-soarelui

Secetă pedologică în Ialomița

Productivitate scăzută pentru culturile de porumb și floarea-soarelui

Producții mult sub așteptări în ceea ce privește culturile de porumb și floarea-soarelui înființate în primăvara anului 2023 în județul Ialomița. Liderii celor mai impor­tante organizații care susțin interesele agricultorilor ialomițeni, Forumul Agricultorilor și Proce­satorilor Profe­sioniști din România și Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița, susțin faptul că «porumbul și floarea-soarelui au fost puternic afectate din cauza sece­tei pedologice extreme, fenomen instalat în județul nostru de aproape 3 ani». Mai mult, pe lângă productivitatea scăzută, prețurile cerealelor s-a redus la jumătate față de cele de anul trecut.

Culturi compromise... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2023, 22:05 (3482 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bani publici pentru întreținerea cataloagelor electronice utilizate în școlile ialomițene

Ministerul Educației a promis, dar s-a răzgândit

Bani publici pentru întreținerea cataloagelor electronice utilizate în școlile ialomițene

24 de unități de învățământ din județul Ialomița au fost înscrise, cu 3 ani în urmă, în proiectul-pilot al Ministerului Educației privind utilizarea catalogului electronic. Deși aplicația informatică ar fi trebuit gestionată centralizat și fără costuri, școlile s-au văzut nevoite să caute singure firme care să le asigure platformele informatice și care să le învețe să utilizeze aplicațiile. Totul, evident, pe cheltuiala proprie. Banii școlilor vin însă din bugetele locale ale primă­riilor în administrarea cărora se află, iar factura pentru întreținerea cataloagelor electronice se achită anual.

Catalog electronic din banii primăriilor... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2023, 17:20 (1892 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Au mai recoltat 3 puncte

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Înainte Modelu 1-0

Au mai recoltat 3 puncte

Să fi fost de vină ora (în octombrie, meciurile de Liga a III-a încep la orele 15,00), să fi fost activitățile specifice toamnei, e greu de știut. Cert este că spectatorii nu s-au înghesuit să urmă­rească meciul dintre Recolta Gheorghe Doja și Înainte Modelu. Ce-i drept, nici jucătorii celor două echipe nu s-au ostenit prea tare. A fost un meci lipsit de spectaculozitate, sărac în ocazii, dar echilibrat, așa cum se întâmplă mai mereu când se întâlnesc cele două echipe. Antrenorul Recoltei, Mirel Condei, a început meciul cu următorii jucători: Oprica-Negustoru, Lungu, Ene, Andrei-Alexe, Ivan, Drăgan, Liță, Răduca-Năstase. Pe parcursul reprizei secunde au mai intrat Anton, Barabaș, Comșa, Radu,... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2023, 15:45 (1732 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Feteștiul merge ceas, FC Rovine, încă un pas greșit

Fotbal, Liga a IV-a

Feteștiul merge ceas, FC Rovine, încă un pas greșit

Seriile Est și Vest ale Ligii a IV-a ialomițene mai au de consumat o singură etapă din turul campionatului. În seria Est, CSM Fetești este performera, cu victorii pe linie. În etapa a 8-a, feteștenii au trecut lejer de Victoria Țăndărei, chiar pe terenul acesteia. Pe locul 2 este CS Amara, care are doar o înfrângere. Ați ghicit, cu CSM Fetești. În ultima etapă, Amara a trecut la limită de Grivița. După un start mai slab, Abatorul se reabilitează și urcă pe locul 4, în urma victoriei clare obținute la Junior Țăndărei (căreia i se mai spune și Viitorul Făcăeni). Se naște o luptă interesantă pentru locurile 3 și 4, ultimele care se califică în play-off. În seria Vest, Rovine și Urziceni... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2023, 13:25 (3300 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Ștefan Andreescu, vicecampion național al seniorilor

Tenis de câmp

Ștefan Andreescu, vicecampion național al seniorilor

La Slobozia s-a desfășurat, săptămâna trecută, Campionatul Național de Tenis de Câmp pentru Seniori. Meciurile au avut loc în bazele Tenis Con și CSM Unirea Slobozia. A fost un maraton sportiv gustat intens de public și girat de prezența la teren a unor foști mari tenismeni, precum Ilie Năstase, Cătălina Cristea sau Dumitru Hărădău. Au fost mulți jucători buni, meciuri intens disputate, dar cea mai plăcută surpriză a venit de la slobozeanul nostru, Ștefan Andreescu.

Un ialomițean în Finală A început să joace tenis sub îndrumarea profesorului Ion Savu, la fel ca fratele mai mare, Cristian... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2023, 12:20 (2454 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Jocuri de lumini și muzică oferite de noile fântâni arteziene ale Sloboziei

Jocuri de lumini și muzică oferite de noile fântâni arteziene ale Sloboziei

Proiectele de modernizare ale zonelor «Casa Armatei» și «Ansamblul Peco» vizează, pe lângă modifică­rile aduse arhitecturii urbane, și reabilitarea integrală a celor 5 fântâni arteziene care au funcționat în aceste zone. Fiecare dintre acestea va oferi cetățenilor jocuri de lumini și jocuri de apă. Toto­dată, una dintre fântâni va fi dotată cu instalație de sono­rizare, pentru a oferi spectacole muzicale.

Proiecte importante pentru Slobozia Parte integrantă a inițiativei Primăriei Slobozia de a reduce emisiile de carbon la nivelul ora­șului prin creșterea mobilității urbane durabile... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2023, 15:10 (2776 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Șpagă «în rate» pentru o programare la examenul pentru obținerea permisului auto

Mercurialul mitei

Șpagă «în rate» pentru o programare la examenul pentru obținerea permisului auto

Nu mai este niciun secret faptul că mulți dintre candidații înscriși la examenul pentru permisul auto obțin documentul prin șpăgi. O anchetă a Serviciului Județean Anticorupție, începută anul trecut și trimisă în judecată în urmă cu o săptămână, scoate în evidență faptul că cei care doresc să devină șoferi ar plăti bani grei pentru asta. Potrivit probatoriului administrat în cauză, un candidat a fost dispus să plătească 1600 de euro, «în două rate», pentru a fi programat mult mai repede la proba practică a examenului auto. Nu a mai apucat să dea banii, pentru că ofițerii Anticorupție au intrat pe fir.

Dosarul, pe masa judecătorilor... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2023, 10:50 (7909 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Galben-albaștrii, lideri după 9 etape

Fotbal, Liga a II-a, CSC Șelimbăr-Unirea Slobozia 0-1

Galben-albaștrii, lideri după 9 etape

Inestetic dar eficient, jocul prestat de elevii lui Adrian Mihalcea a dus echipa pe primul loc în clasamentul Ligii a II-a, după 9 etape, aspect pe care nici cei mai incurabili optimiști nu l-ar fi anticipat. Duminică, 8 octombrie 2023, la Cisnădie, s-au întâlnit singurele echipe neînvinse din eșalonul secund: CSC Șelimbăr, care a acumulat 20 de puncte, și Unirea Slobozia, cu 18 puncte. A fost un meci cenușiu, lipsit de spectaculozitate, în care ialomițenii au mizat, din nou, pe rezistența defensivei, în ciuda faptului că au avut superioritate numerică mai bine de 70 de minute. Rezultatul final a arătat că au procedat corect. Prin «pârjolirea holdelor», Unirea e pe primul loc, rămâne singura echipă... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2023, 21:50 (2143 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Medicina stomatologică lipsește din Ialomița rurală

Medicina stomatologică lipsește din Ialomița rurală

Un raport oficial al Casei Județene de Asigurări de Sănătate evidențiază deficitul de servicii medicale stomatologice pe care Ialomița îl întâmpină, mai ales în mediul rural. Mai mult, instituția arată faptul că valoarea lunară a su­melor decontate către medicii stomatologi nu depășește 6000 de lei. Tocmai de aceea, foarte puțini specialiști stomatologi au încheiate contracte cu instituția.

Mediul rural are nevoie de stomatologie Deși la nivelul județului Ialomița există aproximativ 100 de cabinete stomatologice, cele mai multe se află în mediul urban, mediul rural confruntându-se cu... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2023, 13:25 (2337 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Viața are «centură de siguranță»

Slobozia: Viața are «centură de siguranță»

Liceul Tehnologic «A.I. Cuza» a fost săptămâna trecută gazda unui eveniment aflat deja la a treia ediție în Ialomița. Timp de o zi, pe 29 septembrie 2023, elevii tuturor liceelor din Slobozia au participat voluntar la campania «Stop accidentelor! Viața are prioritate!» susținută de Fundația «Malama Cristiana-Cosmina». În cadrul campaniei, peste 200 de elevi au avut șansa de a participa la un curs de conducere auto preventivă, organizat de Academia «Titi Aur». Informațiile teoretice au fost dublate de experiența practică, posibilă grație unui simulator auto adus special pentru acest eveniment.

Tinerii vor să învețe... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2023, 18:20 (2102 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
332 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Furturile se înmulțesc

În dimineața zilei de joi, 14 octombrie, un feteștean a reclamat la Poliție faptul că în cursul nopții persoane necunoscute au pătruns în curtea locuinței sale de unde au furat mai multe păsări. În urma ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:51
(18605 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița furt


Fetești: La furat de cereale din TIR

În noaptea de miercuri spre joi, respectiv 13 spre 14 octombrie, un echipaj de poliție din Fetești a surprins în flagrant doi tineri în timp ce încercau să fure bunuri dintr-un autotren staționat. La vederea ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:47
(14662 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ședința Colegiului Prefectural

Joi, 21 octombrie, Colegiul Prefectural se întrunește în ședința lunară de lucru, avînd o ordine de zi formată din patru teme de dezateri. Pe scurt, membrii Colegiului Prefectural vor asista la prezentarea ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 18:22
(18136 vizualizări - 1 comentariu)


Soț și soție din Slobozia, acuzați de trafic de persoane

Trafic de minori și trafic de persoane sînt acuzațiile care se rețin în sarcina a doi slobozeni, soț și soție, după ce timp de aproximativ șapte luni au exploatat zece persoane fără adăpost. «Cei doi au ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 13:40
(18328 vizualizări - 3 comentarii)


Țigări de contrabandă la Fetești

În baza unor informații și a unei autorizații de percheziție emisă de Judecătoria Fetești polițiști, inspectori ai Gărzii Financiare Ialomița, cu sprijinul lucrătorilor Serviciului de Intervenție Rapidă ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 13:39
(16265 vizualizări - 0 comentarii)


Firmele, obligate să-și anunțe locurile de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița reamintește agenților economici care își au sediul sau domiciliul pe raza județului Ialomița faptul că, în conformitate cu prevederile legale, ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:25
(14155 vizualizări - 1 comentariu)


Fiscul ialomițean, locul 5 pe țară la încasări

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că în luna septembrie 2010 a fost încasată la bugetul general consolidat suma de 50,39 milioane lei, în procent de 113,72% față de plan, procentul ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:21
(16596 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Copil de 13 ani încerca să fure din magazin!

Un minor de 13 ani, instituționalizat într-un centru de plasament din Slobozia, a fost prins în flagrant în timp ce încerca să fure bunuri dintr-un magazin. Fapta s-a produs în noaptea de 12 spre 13 octombrie ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:20
(14659 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia copil hoț


Fetești: «Șofer» fără permis

În noaptea de marți spre miercuri, respectiv 12 spre 13 octombrie, polițiștii feteșteni au oprit în trafic un autoturism întrucît se deplasa cu farurile stinse. În urma verificărilor polițiștii au constatat ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:19
(13332 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Hoț încarcerat

Un tînăr de 27 ani a fost prins marți, 12 septembrie, după ce timp de doi ani a fost urmărit. Infractorul a fost prins în urma unei acțiuni polițienești în localitatea Sinești. În anii 2008 și 2009, Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:18
(12675 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești arestare


Cocora: Cercetat penal pentru deținerea de deșeuri periculoase

Polițiștii ialomițeni au descoperit în depozitul unei societăți comerciale din Cocora o cantitate semnificativă de produse de uz fitosanitar cu termenul de valabilitate expirat. Acțiunea s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:17
(13047 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 18:29
(8420 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 18:13
(8460 vizualizări - 0 comentarii)


Cultura romani, pe scena Festivalului «Identitate și cultură romă»

«Identitate și cultură romă» este titlul unui nou Festival pus în scenă, joi, 14 octombrie la Fetești. Aflat la prima ediție, evenimentul reunește reprezentanți ai autorităților publice locale, județene ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:08
(15630 vizualizări - 1 comentariu)


Vitezomanii, amendați cu peste 66000 de lei

Șoferii ialomițeni au încasat în week-endul precedent peste 270 de contravenții la regimul circulației, valoarea amenzilor depășind 66 mii de lei. Cele mai multe abateri constatate de polițiști s-au concretizat ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:06
(11999 vizualizări - 0 comentarii)


Lemnele, în atenția polițiștilor feteșteni

Luni, 11 octombrie, polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii comerțului ilegal de lemne. Polițiștii organizați în filtre rutiere au verificat 14 mașini și au legitimat ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:05
(12562 vizualizări - 2 comentarii)


Școlile, prioritate pentru polițiștii ialomițeni

«În perioada 11-15 octombrie, la nivel național, polițiștii vor intensifica acțiunile de prevenire și combatere a delincvenței juvenile și asigurarea climatului de siguranță publică în incinta și zona adiacentă ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:04
(14177 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive la Urziceni

Prevenirea furturilor din firme și evitarea faptelor violente au fost aspecte urmărite de acțiunea desfășurată de polițiștii din Urziceni, luni, 11 octombrie. Astfel, au fost verificați 16 agenți economici ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:02
(14841 vizualizări - 0 comentarii)


Patru persoane și-au pierdut viața într-un accident rutier

Tragedie în apropierea localității Sinești, pe DN2, la km 35. Patru persoane și-au pierdut viața și o a cincea a fost grav rănită în urma unui accident rutier. Cumplitul incident s-a produs în timp ce un ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 14:01
(15342 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Sinești accident


Săveni: La plimbare cu mașina furată și beat la volan

Duminică, 10 octombrie, dimineața polițiștii rutieri aflați pe raza comunei Săveni au oprit pentru un control de rutină o mașină înmatriculată în Capitală. Întrucît mirosea a alcool, șoferul, un bucureștean ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 13:51
(15513 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: I-au dat foc la Chrysler

Un autoturism Chrysler a fost cuprins de flăcări duminică noaptea, 10 octombrie a.c., în jurul orei 22.00, pe strada Cărămidari din Slobozia. Întrucît în apropierea autoturismului au fost descoperite două ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 13:33
(13911 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ialomița: Inconștienți în trafic

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 8 spre 9 octombrie, polițiștii feteșteni au prins un tînăr din localitate care conducea mașina în stare de ebrietate. La testarea cu aparatul Drager a conducătorului ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:28
(13408 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți de fier vechi prinși de polițiști

Doi feteșteni, de 30 și 35 de ani, sînt cercetați penal de polițiști pentru furt după ce au fost identificați ca fiind autorii mai multor furturi de obiecte metalice. Furturile au fost anunțate polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:25
(14041 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți


Primăriile pot împrumuta bani de la Ministerul Finanțelor pentru a-și achita datoriile

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează agenții economici care înregistreză creanțe neîncasate de la unitățile administrativ-teritoriale și, în acelasi timp, au obligații fiscale neachitate ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:23
(18641 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive pe timp de noapte

Sîmbătă, 9 octombrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o amplă acțiune de prevenire a faptelor antisociale în 33 de comune. Rezultatele activităților s-au concretizat în constatarea a 7 infracțiuni pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:16
(16739 vizualizări - 0 comentarii)


Viitura toxică de pe Dunăre nu a ajuns în Ialomița

Inspectorii sanitar-veterinari ai DSV Ialomița au monitorizat traseul fluviului Dunărea și brațul Borcea la nivelul județului Ialomița ca urmare a viiturii cu substanțe toxice provenit din Ungaria. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:14
(14807 vizualizări - 0 comentarii)


«Salonul Anual de Carte»: Mircea Cărtărescu, la Slobozia

«Salonul Anual de Carte»: Mircea Cărtărescu, la Slobozia

În cadrul «Salonului Anual de Carte», eveniment organizat de Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu», va fi prezent și scriitorul Mircea Cărtărescu. Evenimentul se va produce marți, 12 octombrie 2010, începînd ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2010, 16:03
(14783 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10,2%, rata șomajului în septembrie 2010

La sfîrșitul lunii septembrie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrate 10732 persoane, din care 4614 șomeri indemnizați, respectiv 6118 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2010, 12:31
(8624 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Ungaria, găsită la Slobozia

Miercuri, 6 octombrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune pentru depistarea în trafic a mașinilor ce figurează urmărite internațional. Acțiunea a fost cu ghinion pentru un slobozean de 43 ani ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2010, 18:45
(16417 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț după gratii

Polițiștii slobozeni au reușit capturarea unui infractor, autor a cinci furturi comise la Slobozia. Băcăuanul de 43 ani se află, în prezent, după gratii. Prima faptă a fost sesizată polițiștilor în luna ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2010, 18:44
(19457 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...