Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Scrisoare deschisă către George

Scrisoare deschisă către George

În urmă cu aproape două săptămâni o adolescentă aflată la Școala Politică organizată de AUR la Neptun a reclamat că ar fi fost violată. Tânăra este din Ialomița, are 17 ani și se afla acolo împreună cu membri ai AUR Ialomița. În răstimpul care a trecut de la acest moment, presa centrală și locală s-a întrecut pe sine în mediatizarea amănuntelor sordide ale acestei întâmplări nenorocite. Dincolo de politizarea inevitabilă a situației, dincolo de polarizarea opiniei publice (da, există și susținători ai presupușilor vinovați!) și în așteptarea unei anchete care în România ar putea trena ani, Independent a decis să publice această «scrisoare deschisă... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2023, 15:25 (9519 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița rurală are nevoie de servicii sociale

Ialomița rurală are nevoie de servicii sociale

O  analiză a Ministerului Muncii și Solidarității Sociale arată faptul că la nivelul județului Ialomița există o gamă largă de servicii sociale ce nu sunt acoperite de către ad­ministrațiile locale. Estimările arată faptul că peste 20 mii de ialomițeni, considerați ca făcând parte din grupuri vulnerabile, au nevoie de acest tip de servicii. În prezent, cel mai mare furnizor de servicii sociale din județ rămâne Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Datele Ministerului Muncii și Solidarității Sociale arată punctual, pentru fiecare localitate în parte, tipul de servicii sociale specifice care lipsesc, în funcție de comunitățile localnice.

Se caută soluții... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2023, 13:20 (5326 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pregătiri pentru recepția noii Unități de Primiri Urgențe Slobozia

Pregătiri pentru recepția noii Unități de Primiri Urgențe Slobozia

Dincolo de aspectele legate de fenomenul corupției, Spitalul Județean de Urgență Slobozia pune în prim plan și proiectele de investiții în care este implicat. Unul dintre acestea este cel referitor la modernizarea Unității de Primiri Urgențe. Început anul trecut în luna martie și având o valoare de aproximativ 8,3 milioane de lei, proiectul se va încheia, cel mai probabil, la începutul lunii noiembrie 2023. «Ne pregătim să recep­ționăm Unitatea de Primiri Urgențe... Anul Nou ne va prinde în casă nouă! Es­timăm că la sfârșitul lunii octombrie, începutul lunii noiembrie... Am primit aceste asigu­rări din partea constructorului. Totodată, un alt obiectiv aflat în reabilitare, Ambulatoriul de Specialitate... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2023, 18:05 (10875 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

5670 de fermieri ialomițeni vor beneficia de noul sprijin din sectorul vegetal

5670 de fermieri ialomițeni vor beneficia de noul sprijin din sectorul vegetal

Un nou act normativ adoptat de Guvernul României vine în sprijinul fermierilor din sectorul vegetal. Astfel, aceștia vor beneficia de un sprijin financiar în valoare de 2 lei/litru de motorină pentru 50% din combustibilul utilizat pentru efectuarea lucrărilor agricole desfășurate în anul 2022. Subvenția se acordă prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție în Agricultură. Centrul Județean APIA Ialomița a făcut primele estimări privind numărul fermie­rilor care vor beneficia de acest ajutor.

O nouă măsură de sprijin Noul ajutor financiar a fost gândit pentru a veni în sprijinul... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2023, 12:40 (4826 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Seminar pentru combaterea corupției în rândul personalului medical la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Seminar pentru combaterea corupției în rândul personalului medical la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia face demersuri pentru a preveni corupția în rândul personalului medical. Astfel, instituția a lansat în această săptămână o serie de seminarii prin care încearcă să-i facă pe medici mult mai conștienți cu privire la urmările faptelor de corupție. Parteneri în cadrul acestor dezbateri au fost ofițerii Serviciului Județean Anticorupție Ialomița. În trecut, Spitalul Slobozia a fost implicat în scandaluri de corupție din cauza medicilor care condiționau actul medical, cerând mită pacienților.

Demers instituțional Cele mai recente scandaluri de corupție... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2023, 15:20 (32625 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Unitățile de învățământ, fără soluții pentru desfășurarea cursurilor în siguranță

Începe reabilitarea energetică a școlilor ialomițene

Unitățile de învățământ, fără soluții pentru desfășurarea cursurilor în siguranță

Pentru că nu mai corespund din punct de vedere energetic, peste 40 de școli din Ialomița au fost incluse în pro­iecte de reabilitare energetică. Cele mai multe dintre acestea vor primi fonduri în cadrul Programului «ELENA»-European Local ENergy Assistance. Altele, se pregătesc deja de reabilitare, banii fiind acordați prin PNRR-Componenta 10-Fond locativ. Pentru niciuna dintre aceste clădiri nu există un plan suste­nabil în ceea ce privește identificarea unor spații conforme din punct de vedere sanitar în ceea ce privește desfășurarea cursurilor. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița încă lucrează la actualizarea listelor cu școlile unde, din această toamnă, se vor deschide primele... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2023, 10:55 (6965 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Condamnări cu executare în dosarul «Avicola Slobozia», judecat la Tribunalul București

Sentința nu este definitivă!

Condamnări cu executare în dosarul «Avicola Slobozia», judecat la Tribunalul București

Tribunalul București a dat recent primele sentințe în dosarul penal deschis pe numele lui Dumitru Stănoiu, patronul Avicola Slobozia, și al altor trei șefi din cadrul socității comerciale. Judecata a început în 2016, în urma unei anchete a DIICOT-Structura Centrală, în cadrul căreia s-au făcut cercetări pentru «constituire de grup infracțional» și «evaziune fiscală». Astfel, Dumitru Stănoiu și angajații săi au fost condamnați fiecare la câte 9 ani de închisoare cu executare, pentru infracțiuni economice. Sentința nu este însă definitivă și poate fi atacată cu apel la Curtea de Apel București, în termen de 10 zile de la comunicare. Prejudiciul estimat în această cauză depășește 6 milioane de euro... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2023, 15:20 (12595 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

«Întreținem 488 kilometri de drumuri județene. Suntem imaginea acționarilor noștri!»

Iulian Olteanu, directorul Infrastructură Drumuri și Poduri SA

«Întreținem 488 kilometri de drumuri județene. Suntem imaginea acționarilor noștri!»

La 5 ani de la înființare, în august 2023, firma Infrastructură Drumuri și Poduri SA înregistrează pentru prima dată profit. Saltul de la firmă falimentară la firmă profitabilă a fost realizat în decurs de un an, după numirea lui Iulian Olteanu în funcția de director al societății. «Suntem imaginea acționarilor noștri, Consiliul Județean Ialomița și Primăria Slobozia. Și avem capacitatea de a dubla cifra de afaceri a societății în următorii 5 ani!» declară acesta.

Prima veste bună din Infrastructură Infrastructură Drumuri și Poduri SA a fost înființată în anul 2018 de către ad­ministrația... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2023, 14:55 (7339 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile ialomițene au abandonat proiectul «Biblionet»

Primăriile ialomițene au abandonat proiectul «Biblionet»

În urmă cu 14 ani, 49 de biblioteci publice din Ialomița au fost incluse în programul «Biblionet». Implementat la nivel internațional cu sprijinul Fundației «Melinda și Bill Gates», acest proiect și-a propus să digitalizeze bibliotecile, oferind acces gratuit utilizatorilor la calculatoare și internet. Astăzi, mai bine de jumătate dintre calculatoarele donate de Bill Gates, prin fundația sa, sunt depășite moral și fizic, iar conexiunile la internet sunt nefuncționale. Reprezentanții Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu», care coordonează activitatea bibliotecilor din județul nostru, susțin că responsabilitatea aparține administrațiilor locale, care ar fi trebuit să aibă grijă de rețeaua «Biblionet... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2023, 11:05 (5659 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Finală ialomițeană la Campionatul Național «U20»

Lupte libere

Finală ialomițeană la Campionatul Național «U20»

În perioada 21-24 septembrie 2023, la Târgu Mureș s-a desfășurat Campionatul Național de Lupte adresat sportivilor cu vârste sub 20 de ani. Și de această dată, sportivii ialomițeni au ținut steagul sus, ba mai mult, doi dintre ei s-au luptat în ultimul act al competiției. La categoria 74 kg, s-au duelat ialomițenii Marian Subțirică și Constantin Morar. Victoria i-a revenit ceva mai experimentatului Marian Subțirică. Cei doi au fost crescuți la Amara de antrenorul Marian Moraru. În acest moment, campionul Marian Subțirică evoluează pentru CS Rapid, iar vicecampionul Constantin Morar, pentru CSM Unirea Slobozia. Medalie de argint a obținut și Nicoleta Băjan la categoria 50 kg. Nicoleta este tot... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2023, 19:50 (2951 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare evaluează prejudiciul generat de investiția în stația de epurare din Slobozia

Scandalul «Dytras» revine în actualitate

Administrația Soare evaluează prejudiciul generat de investiția în stația de epurare din Slobozia

Administrația locală din Slobozia a investit 6,7 milioane de euro în stația de epurare a orașului Slobozia. La 15 ani de la semnarea primului contract cu firma Dytras România, firma care a realizat investiția, admi­nistrația Soare anunță public că va evalua prejudiciul generat de această investiție. «În urmă cu un an am înființat o comisie specială pentru eva­luarea situației și cuantificarea pejudiciului ge­nerat de această investiție. După un an, constatăm că nu se întâmplă nimic... (...) Vom face noi, la nivelul instituției, această evaluare!» a declarat primarul orașului Slobozia, Dragoș Soare. Reamintim că primul contract pentru pentru «modernizarea stației de epurare a municipiului Slobozia... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2023, 12:50 (7104 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ordonanța privind reorganizarea instituțiilor publice ar putea lăsa Parchetele ialomițene fără procurori

Ordonanța privind reorganizarea instituțiilor publice ar putea lăsa Parchetele ialomițene fără procurori

Aflată încă în dezbatere publică, Ordonanța de Urgență a Guver­nului României privind reorganizarea și descentralizarea serviciilor pu­blice ar putea bloca definitiv activitatea din unitățile de Parchet ale județului Ialomița! Este semnalul de alarmă pe care Parchetul General îl trage printr-o scrisoare adresată Ministerului Justiției, prin care solicită ca respectivul act normativ să nu se aplice în domeniul Justiției. În ceea ce privește Justiția, actul normativ prevede și desființarea birourilor teritoriale ale Parchetelor mari, precum Direcția Națională Anticorupție sau Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism. În Ialomița, DIICOT este singura structură... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2023, 17:20 (11948 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Un punct în plus, un loc mai sus

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Dej-Unirea Slobozia 0-0

Un punct în plus, un loc mai sus

Partida dintre Unirea Dej și Unirea Slobozia a fost una lipsită de spectaculozitate, genul acela de meciuri la care, dacă nu ești suporterul uneia dintre echipe, ori închizi televizorul, ori schimbi canalul. Ocaziile de poartă au fost puține, iar senzația a fost că ambele echipe au evo­luat cu frâna trasă, căutând, în primul rând, să-și secu­rizeze punctul obținut la scor egal. Sincer, ne-am așteptat la mai mult de la echipa noastră, dar, ca suporteri, trebuie să fim mulțumiți cu punctul de la Dej care ne urcă, după 7 etape, pe un meritoriu loc 2. Unirea este, în acest început de sezon, echipa contrastelor: bate pe terenuri dificile, cum ar fi Reșița sau Târgoviște, dar risipește puncte cu echipe... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2023, 16:20 (2129 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

S-au prăbușit pe final

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-CS Afumați 2-5

S-au prăbușit pe final

Că adversarul e Gloria Băneasa sau CS Afumați, tribuna din Gheorghe Doja e plină. Spectatorii, din localitate sau împrejurimi, au învățat să iubească această echipă care joacă de 5 sezoane în al treilea eșalon. Iar la me­ciul cu CS Afumați, cu toate că au pierdut, jucătorii ialomițeni au fost aplaudați. Iar aplauzele au fost meritate, având în vedere că, până spre final, și-au jucat bine șansa în fața unei echipe mult mai experimentate.

Revenire spectaculoasă Mirel Condei a început meciul în următoarea formulă: Oprica-Negustoru, Ene, Ivan, Andrei-Alexe, Palii, Radu, Răduca, Liță-Năstase... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2023, 14:10 (2235 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie la scor-fluviu pentru CSM Unirea Slobozia

Handbal, Junioare 2

Victorie la scor-fluviu pentru CSM Unirea Slobozia

Echipa de Junioare 2, antrenată de profesorul Alexandru Ivan, a pornit foarte bine în noul sezon. După ce, în prima etapă, a trecut, pe propriul teren, de CSO Ovidiu, CSM Unirea Slobozia s-a deplasat la Unirea Dobroești, un centru relativ nou al handbalului juvenil. A fost o victorie fără nicio emoție pentru tinerele handbaliste ale Sloboziei. Echipa noastră a marcat aproape un gol pe minut, iar apărarea s-a achitat perfect de sarcini. Unirea a învins cu 49-14, iar aspectul cel mai interesant este că Alexandru Ivan s-a bazat în acest meci și pe patru jucătoare născute în 2010 și 2011 (în acest sezon, anii de referință pentru Junioare 2 sunt 2007 și 2008). Pentru echipa noastră au marcat: Ciochinaru... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2023, 12:20 (2902 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Feteștiul, punctaj maxim. Bărcăneștiul, egal cu Jilavele!

Fotbal, Liga a IV-a

Feteștiul, punctaj maxim. Bărcăneștiul, egal cu Jilavele!

Aruncăm din nou o privire asupra campionatului Ligii a IV-a ialomițene, mai cu seamă că s-a scurs deja o treime din sezonul regulat. În seria Est, domină CSM Fetești care bate tot, ultima victimă fiind AFC Iazu, echipă care, de altfel, este prima care se poate lăuda că i-a dat gol portarului Emil Călugăru. Și-a reglat tirul și CS Amara, care, la rândul ei, a trecut de toți adversarii, mai puțin, ați ghicit, de CSM Fetești. În etapa a 6-a, Amara s-a impus surprinzător de categoric pe terenul Victoriei Țăndărei. Revelația Unirea Grivița a învins la Viitorul Făcăeni, iar Abatorul Slobozia caută să-și refacă mo­ralul și să mai recupereze ceva teren contra celor de la Real Cosâmbești. În seria Vest... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2023, 11:05 (3064 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Distrigaz Sud «șantajează» proprietarii de apartamente

La Slobozia

Distrigaz Sud «șantajează» proprietarii de apartamente

Distrigaz Sud continuă politica de debranșare forțată de la rețeaua de gaze a scărilor de bloc din Slobozia. Administratorii Asociațiilor de Proprietari reclamă practica drept «un abuz». Scările de bloc debranșate sunt conectate imediat după instalarea detectorului de gaze.

Administratorii reclamă abuzul Invocând prevederile articolului 142 din Ordinul 2 din 18 ianuarie 2023 care impune instalarea unor de­tectoare de gaze pe scările de bloc fără aerisire, Distrigaz Sud a declanșat campania de debranșare a apartamentelor din Slobozia. Administratorii scărilor de bloc susțin că practica... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2023, 15:20 (18566 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Administrațiile din Ialomița trăiesc din mila Statului

Ne paște Regionalizarea

Administrațiile din Ialomița trăiesc din mila Statului

Regionalizarea României este o idee recurentă la nivelul Politicii și Adminis­trației. Indiferent de varianta propusă, în funcție de numărul de locuitori sau prin reformă ad­ministrativă, Ialo­mița se va număra printre jude­țele care își pierd autonomia. Un argument în favoarea acestei afirmații îl reprezintă faptul că fondurile anuale acordate de la Bugetul de Stat pentru susținerea celor 66 de auto­rități pu­blice locale sunt aproape egale cu veniturile încasate de către aceste administrații din taxe și im­pozite! De asemenea, Recensământul din 2022 confirmă faptul că populația Ialomiței a scăzut în ultimii 10 ani cu 8,51%, iar în județ există cel puțin 3 localități cu o populație mai mică de... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2023, 10:50 (5468 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Șoferii care circulă drogați sau băuți sunt condamnați la pedepse cu suspendare!

Ialomița: Șoferii care circulă drogați sau băuți sunt condamnați la pedepse cu suspendare!

În ultimul an și jumătate, polițiștii ialomițeni au deschis 40 de dosare penale pe numele șoferilor suprinși la volan sub efectul drogurilor sau alcoolului. Tragerea la răspundere a celor vinovați se dovedește însă a fi un demers greoi, având în vedere că anchetele sunt, de cele mai multe ori, «blocate» la nivelul Parchetelor lo­cale. Mai mult, instituția arată că, în aceeași perioadă de timp, valoarea amenzilor pe care le-au primit condu­cătorii auto certați cu regulile de circulație depășește 41 milioane de lei.

Anchetele, în cercetare Datele Inspectoratului de Poliție al Județului... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2023, 12:40 (9770 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Fondului pentru Mediu finanțează reabilitarea energetică a Primăriei Țăndărei

Administrația Fondului pentru Mediu finanțează reabilitarea energetică a Primăriei Țăndărei

În cadrul ultimei ședințe a Consiliului Local Țăndărei, aleșii orașului au aprobat indicatorii tehnico-economici ai unui proiect ce vizează reabilitarea energetică a clădirii în care administrația locală își desfășoară activitatea. Lucrările sunt finanțate de Ad­mi­nistrația Fondului pentru Mediu și au o valoare totală de 6,9 mili­oane de lei. «Ne-am propus demult să modernizăm imobilul în care își desfășoară activitatea administrația locală... Cu ajuto­rul AFM am găsit sursa de fi­nanțare!» susține Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

Fonduri AFM la Țăndărei Atragerea fondurilor... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2023, 13:45 (3566 vizualizări - 3 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
305 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Amara: Accident cu un șofer beat care nu s-a asigurat

În timp ce un bărbat de 61 ani, din orașul Amara, conducea o autoutilitară pe strada Tudor Vladimirescu, din localitate, nu s-a asigurat la efectuarea manevrei de întoarcere, și a intrat în coliziune cu ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2012, 07:17
(7517 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Slobozia: Gata cu fumurile…

Slobozia: Gata cu fumurile…

În întreaga lume, data de 31 mai este declarată Ziua Mondială Fără Tutun. Cu această ocazie, preșcolarii grădiniței «Micul Prinț» din Slobozia au ieșit pe stradă și i-au atenționat pe oamenii mari cu privire ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2012, 16:58
(10802 vizualizări - 5 comentarii)


Ciocîrlia: După ce i-au vîndut haine, i-au furat economiile

O bătrînă din localitatea ialomițeană Ciocîrlia a fost prădată de hoți. Femeia a reclamat la Poliție că persoane necunoscute i-au furat economiile în valoare de peste 800 de lei. Oamenii legii au reușit ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2012, 16:48
(10287 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Un «motociclist» s-a accidentat mortal

Un tînăr de 25 ani din orașul călărășean Lehliu-Gară și-a pierdut viața într-un grav accident rutier, petrecut pe raza localității ialomițene Sălcioara. Motociclistul nu deținea permis pentru conducerea ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2012, 16:48
(9569 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: 700 kg de miez de nucă, confiscate de polițiști

Acțiunile polițiștilor ialomițeni de combatere a evaziunii fiscale și a transportului ilegal de mărfuri au continuat și în data de 29 mai a.c. La Urziceni, în plasa oamenilor legii a căzut un șofer care ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2012, 16:45
(9241 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi certați cu legea, sancționați de polițiști

S-au îmbătat și, chiar dacă nu aveau permise de conducere, s-au urcat la volan. Sînt faptele a trei șoferi prinși de polițiștii Serviciului Rutier Ialomița pe șoselele din județ. Toți au primit dosare penale ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2012, 16:44
(7438 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița.

29 Mai 2012, 20:16


Fetești: A furat din școală

Poliția Fetești a fost sesizată de către un bărbat, de 43 ani, cu privire la faptul că persoane necunoscute au pătruns în incinta unei școli din localitate și au sustras un calculator și mai multe bunuri ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2012, 18:53
(8128 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Autorul mai multor furturi din locuințe, reținut

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Jilavele au reușit documentarea activității infracționale a unui bărbat de 41 ani, din comuna Dridu, suspect de săvîrșirea a 15 furturi comise pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2012, 18:50
(5619 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Au încercat să ia credit cu adeverințe false

Efective din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor cercetează trei persoane, cu vîrste cuprinse între 51 și 26 ani, toți domiciliați în Slobozia, care în calitate de împrumutat, respectiv coplătitori ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2012, 18:49
(5692 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Gospodării inundate în cartierul Bora și la Mărculești

În dimineața zilei de marți, 29 mai a.c., în jurul orei 6,45, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru evacuarea apei acumulate în apropierea unui bloc de locuit din cartierul Bora al ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2012, 18:42
(12126 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Doi copii au furat un autoturism de pe stradă și au făcut accident!

Poliția Țăndărei a fost sesizată duminică, 27 mai a.c., prin 112, despre faptul că pe șoseaua București din localitate s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unei persoane ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2012, 06:32
(9279 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Agentul Cornel Ciriblan de la Poliția Rutieră, reținut pentru luare de mită

Și polițiștii ajung la închisoare! O știe cel mai bine agentul șef din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, Cornel Ciriblan, care a fost reținut luni, 28 mai a.c., pentru 24 de ore. ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2012, 13:56
(70862 vizualizări - 50 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Un bărbat de 40 ani, din Ciochina, a fost depistat de polițiști la volanul unui autoturism în timp ce emana halenă alcoolică. A fost testat cu aparatul Drager, rezultînd valoarea de 0,43 mg/l alcool pur ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2012, 13:29
(9914 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți prinși în flagrant

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 26/27 mai a.c., în jurul orei 4,00, echipa de siguranță publică din cadrul Poliției Fetești a depistat un bărbat de 40 ani, din localitate, care transporta din incinta ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2012, 13:26
(10338 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Urziceni: Accident cu doi răniți

Duminică, 27 mai a.c., în afara localității Urziceni, în timp ce un tînăr, de 28 ani, din comuna Movilița, conducea un autoturism pe DN2, într-o curbă periculoasă către dreapta, pe fondul imprudenței în ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2012, 13:24
(8124 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Sinești: TIR în TIR

În cursul zilei de vineri, 25 mai a.c., pe DN2, la km 30+684 m , în afara localității Sinești s-a produs un accident de circulație. Astfel, în timp ce un cetățean grec, de 50 ani, conducea un TIR din direcția ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2012, 13:18
(11532 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Vlădeni: Prinși la braconat

Polițiștii Secției Rurale Stelnica au depistat duminică, 27 mai a.c., în jurul orei 00,30, pe raza comuna Vlădeni, trei localnici, cu vîrste cuprinse între 53 și 56 ani, care transportau cu o căruță mai ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2012, 13:12
(11754 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: Combaterea evaziunii fiscale, în atenția polițiștilor

În perioada 25-27 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pentru prevenirea și combaterea ilegalităților ce se pot comite în domeniul transporturilor rutiere de mărfuri, precum și pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2012, 13:11
(5796 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii au confiscat tărâțe și mezeluri

Ialomița: Polițiștii au confiscat tărîțe și mezeluri

Polițiștii ialomițeni au acționat pentru prevenirea și combaterea ilegalităților ce se pot comite în domeniul transporturilor rutiere de mărfuri, precum și pentru prevenirea și combaterea faptelor de evaziune ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2012, 06:36
(9102 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: A dispărut de câteva zile

Grivița: A dispărut de cîteva zile

Secția Rurală Grivița a fost sesizată despre faptul că Oană Geni, de 28 ani, a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit pînă în prezent.  În urma cercetărilor efectuate de către polițiști, s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2012, 06:31
(11694 vizualizări - 0 comentarii)


Penitenciarul Slobozia: Agentul care a introdus un telefon în închisoare pentru 300 lei, trimis în judecată

Agentulșef principal Ion Iordache, alături de soția sa, Mariana Cristina Iordache, au fost trimiși în instanță de procurorii Tribunalului Ialomița pentru comiterea mai multor infracțiuni. Să vă reamintim ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2012, 06:18
(11231 vizualizări - 1 comentariu)


Muzeul Județean Ialomița: Expoziție «Slobozia în imagini»

Consiliul Județean Ialomița, Primăria Municipiului Slobozia, Direcția Municipală pentru Cultură, Sport și Tineret și Muzeul Județean Ialomița au organizat expoziția de fotografie «Slobozia în imagini». ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2012, 06:11
(9003 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Prinși de jandarmi la furat de fier vechi

Jandarmii slobozeni s-au sesizat din oficiu despre faptul că șase persoane sustrag materiale feroase din curtea fostei societăți Furfurol din Slobozia. Membrii unei patrule au procedat la interceptarea ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2012, 06:05
(6511 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Campania «Mita și votul ilegal înseamnă închisoare!» continuă

Structurile Ministerului Administrației și Internelor din Ialomița continuă să desfășoare activități de informare și conștientizare a cetățenilor cu privire la mesajele Campaniei «Mita și votul ilegal înseamnă ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2012, 06:05
(8620 vizualizări - 0 comentarii)


Cod Portocaliu în Ialomița: Ploile au adus inundații la Căzănești

Cod Portocaliu în Ialomița: Ploile au adus inundații la Căzănești

Din cauza precipitațiilor abundente, cîteva gospodării din orașul Căzănești au fost inundate,  joi, 24 mai a.c. Meteorologii nu au deloc vești bune. Începînd din seara zilei de joi și pînă vineri dimineață ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2012, 16:45
(9652 vizualizări - 15 comentarii)


Ialomița: Accident la Bordușani, șoferi beți la volan și fără permise...

Conducători auto, dar și pietoni au avut parte de ghinion în ziua de luni, 21 mai 2012. Pe șoselele Ialomiței a curs cu amenzi contravenționale și dosare penale...
Primul șofer căruia i-a fost întocmit ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2012, 16:36
(11316 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Hoț de fier vechi, prins de polițiști

Hoț de meserie, un tînăr de 23 ani din comuna Mihail Kogălniceanu a fost în cele din urmă prins de polițiști. El este acuzat că a furat din curtea unui gosopodar din localitate. În fapt, hoțul este cercetat ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2012, 16:35
(8428 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Transportatorii, trași pe dreapta de polițiști

Zilele trecute, filtrele polițiștilor Serviciului Rutier Ialomița au împînzit șoselele județului. Vizați au fost șoferii care transportă mărfuri. În urma acțiunilor, polițiștii au aplicat 45 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2012, 16:34
(6769 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Conductele de transport a substanțelor petroliere, amenințate de hoți

Patru tineri din Fetești, cu vîrste cuprinse între 14 și 26 de ani, au fost prinși marți, 22 martie a.c., în timp ce tăiau mai multe conducte de metal, ale unei firme transportatoare de produse petroliere ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2012, 16:33
(8825 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...