Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița rurală are nevoie de servicii sociale

Ialomița rurală are nevoie de servicii sociale

O  analiză a Ministerului Muncii și Solidarității Sociale arată faptul că la nivelul județului Ialomița există o gamă largă de servicii sociale ce nu sunt acoperite de către ad­ministrațiile locale. Estimările arată faptul că peste 20 mii de ialomițeni, considerați ca făcând parte din grupuri vulnerabile, au nevoie de acest tip de servicii. În prezent, cel mai mare furnizor de servicii sociale din județ rămâne Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Datele Ministerului Muncii și Solidarității Sociale arată punctual, pentru fiecare localitate în parte, tipul de servicii sociale specifice care lipsesc, în funcție de comunitățile localnice.

Se caută soluții... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2023, 13:20 (5325 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Pregătiri pentru recepția noii Unități de Primiri Urgențe Slobozia

Pregătiri pentru recepția noii Unități de Primiri Urgențe Slobozia

Dincolo de aspectele legate de fenomenul corupției, Spitalul Județean de Urgență Slobozia pune în prim plan și proiectele de investiții în care este implicat. Unul dintre acestea este cel referitor la modernizarea Unității de Primiri Urgențe. Început anul trecut în luna martie și având o valoare de aproximativ 8,3 milioane de lei, proiectul se va încheia, cel mai probabil, la începutul lunii noiembrie 2023. «Ne pregătim să recep­ționăm Unitatea de Primiri Urgențe... Anul Nou ne va prinde în casă nouă! Es­timăm că la sfârșitul lunii octombrie, începutul lunii noiembrie... Am primit aceste asigu­rări din partea constructorului. Totodată, un alt obiectiv aflat în reabilitare, Ambulatoriul de Specialitate... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2023, 18:05 (10872 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

5670 de fermieri ialomițeni vor beneficia de noul sprijin din sectorul vegetal

5670 de fermieri ialomițeni vor beneficia de noul sprijin din sectorul vegetal

Un nou act normativ adoptat de Guvernul României vine în sprijinul fermierilor din sectorul vegetal. Astfel, aceștia vor beneficia de un sprijin financiar în valoare de 2 lei/litru de motorină pentru 50% din combustibilul utilizat pentru efectuarea lucrărilor agricole desfășurate în anul 2022. Subvenția se acordă prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție în Agricultură. Centrul Județean APIA Ialomița a făcut primele estimări privind numărul fermie­rilor care vor beneficia de acest ajutor.

O nouă măsură de sprijin Noul ajutor financiar a fost gândit pentru a veni în sprijinul... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2023, 12:40 (4826 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Seminar pentru combaterea corupției în rândul personalului medical la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Seminar pentru combaterea corupției în rândul personalului medical la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia face demersuri pentru a preveni corupția în rândul personalului medical. Astfel, instituția a lansat în această săptămână o serie de seminarii prin care încearcă să-i facă pe medici mult mai conștienți cu privire la urmările faptelor de corupție. Parteneri în cadrul acestor dezbateri au fost ofițerii Serviciului Județean Anticorupție Ialomița. În trecut, Spitalul Slobozia a fost implicat în scandaluri de corupție din cauza medicilor care condiționau actul medical, cerând mită pacienților.

Demers instituțional Cele mai recente scandaluri de corupție... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2023, 15:20 (32622 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Unitățile de învățământ, fără soluții pentru desfășurarea cursurilor în siguranță

Începe reabilitarea energetică a școlilor ialomițene

Unitățile de învățământ, fără soluții pentru desfășurarea cursurilor în siguranță

Pentru că nu mai corespund din punct de vedere energetic, peste 40 de școli din Ialomița au fost incluse în pro­iecte de reabilitare energetică. Cele mai multe dintre acestea vor primi fonduri în cadrul Programului «ELENA»-European Local ENergy Assistance. Altele, se pregătesc deja de reabilitare, banii fiind acordați prin PNRR-Componenta 10-Fond locativ. Pentru niciuna dintre aceste clădiri nu există un plan suste­nabil în ceea ce privește identificarea unor spații conforme din punct de vedere sanitar în ceea ce privește desfășurarea cursurilor. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița încă lucrează la actualizarea listelor cu școlile unde, din această toamnă, se vor deschide primele... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2023, 10:55 (6964 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Condamnări cu executare în dosarul «Avicola Slobozia», judecat la Tribunalul București

Sentința nu este definitivă!

Condamnări cu executare în dosarul «Avicola Slobozia», judecat la Tribunalul București

Tribunalul București a dat recent primele sentințe în dosarul penal deschis pe numele lui Dumitru Stănoiu, patronul Avicola Slobozia, și al altor trei șefi din cadrul socității comerciale. Judecata a început în 2016, în urma unei anchete a DIICOT-Structura Centrală, în cadrul căreia s-au făcut cercetări pentru «constituire de grup infracțional» și «evaziune fiscală». Astfel, Dumitru Stănoiu și angajații săi au fost condamnați fiecare la câte 9 ani de închisoare cu executare, pentru infracțiuni economice. Sentința nu este însă definitivă și poate fi atacată cu apel la Curtea de Apel București, în termen de 10 zile de la comunicare. Prejudiciul estimat în această cauză depășește 6 milioane de euro... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2023, 15:20 (12595 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Întreținem 488 kilometri de drumuri județene. Suntem imaginea acționarilor noștri!»

Iulian Olteanu, directorul Infrastructură Drumuri și Poduri SA

«Întreținem 488 kilometri de drumuri județene. Suntem imaginea acționarilor noștri!»

La 5 ani de la înființare, în august 2023, firma Infrastructură Drumuri și Poduri SA înregistrează pentru prima dată profit. Saltul de la firmă falimentară la firmă profitabilă a fost realizat în decurs de un an, după numirea lui Iulian Olteanu în funcția de director al societății. «Suntem imaginea acționarilor noștri, Consiliul Județean Ialomița și Primăria Slobozia. Și avem capacitatea de a dubla cifra de afaceri a societății în următorii 5 ani!» declară acesta.

Prima veste bună din Infrastructură Infrastructură Drumuri și Poduri SA a fost înființată în anul 2018 de către ad­ministrația... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2023, 14:55 (7339 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primăriile ialomițene au abandonat proiectul «Biblionet»

Primăriile ialomițene au abandonat proiectul «Biblionet»

În urmă cu 14 ani, 49 de biblioteci publice din Ialomița au fost incluse în programul «Biblionet». Implementat la nivel internațional cu sprijinul Fundației «Melinda și Bill Gates», acest proiect și-a propus să digitalizeze bibliotecile, oferind acces gratuit utilizatorilor la calculatoare și internet. Astăzi, mai bine de jumătate dintre calculatoarele donate de Bill Gates, prin fundația sa, sunt depășite moral și fizic, iar conexiunile la internet sunt nefuncționale. Reprezentanții Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu», care coordonează activitatea bibliotecilor din județul nostru, susțin că responsabilitatea aparține administrațiilor locale, care ar fi trebuit să aibă grijă de rețeaua «Biblionet... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2023, 11:05 (5659 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Finală ialomițeană la Campionatul Național «U20»

Lupte libere

Finală ialomițeană la Campionatul Național «U20»

În perioada 21-24 septembrie 2023, la Târgu Mureș s-a desfășurat Campionatul Național de Lupte adresat sportivilor cu vârste sub 20 de ani. Și de această dată, sportivii ialomițeni au ținut steagul sus, ba mai mult, doi dintre ei s-au luptat în ultimul act al competiției. La categoria 74 kg, s-au duelat ialomițenii Marian Subțirică și Constantin Morar. Victoria i-a revenit ceva mai experimentatului Marian Subțirică. Cei doi au fost crescuți la Amara de antrenorul Marian Moraru. În acest moment, campionul Marian Subțirică evoluează pentru CS Rapid, iar vicecampionul Constantin Morar, pentru CSM Unirea Slobozia. Medalie de argint a obținut și Nicoleta Băjan la categoria 50 kg. Nicoleta este tot... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2023, 19:50 (2951 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare evaluează prejudiciul generat de investiția în stația de epurare din Slobozia

Scandalul «Dytras» revine în actualitate

Administrația Soare evaluează prejudiciul generat de investiția în stația de epurare din Slobozia

Administrația locală din Slobozia a investit 6,7 milioane de euro în stația de epurare a orașului Slobozia. La 15 ani de la semnarea primului contract cu firma Dytras România, firma care a realizat investiția, admi­nistrația Soare anunță public că va evalua prejudiciul generat de această investiție. «În urmă cu un an am înființat o comisie specială pentru eva­luarea situației și cuantificarea pejudiciului ge­nerat de această investiție. După un an, constatăm că nu se întâmplă nimic... (...) Vom face noi, la nivelul instituției, această evaluare!» a declarat primarul orașului Slobozia, Dragoș Soare. Reamintim că primul contract pentru pentru «modernizarea stației de epurare a municipiului Slobozia... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2023, 12:50 (7104 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ordonanța privind reorganizarea instituțiilor publice ar putea lăsa Parchetele ialomițene fără procurori

Ordonanța privind reorganizarea instituțiilor publice ar putea lăsa Parchetele ialomițene fără procurori

Aflată încă în dezbatere publică, Ordonanța de Urgență a Guver­nului României privind reorganizarea și descentralizarea serviciilor pu­blice ar putea bloca definitiv activitatea din unitățile de Parchet ale județului Ialomița! Este semnalul de alarmă pe care Parchetul General îl trage printr-o scrisoare adresată Ministerului Justiției, prin care solicită ca respectivul act normativ să nu se aplice în domeniul Justiției. În ceea ce privește Justiția, actul normativ prevede și desființarea birourilor teritoriale ale Parchetelor mari, precum Direcția Națională Anticorupție sau Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism. În Ialomița, DIICOT este singura structură... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2023, 17:20 (11948 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Un punct în plus, un loc mai sus

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Dej-Unirea Slobozia 0-0

Un punct în plus, un loc mai sus

Partida dintre Unirea Dej și Unirea Slobozia a fost una lipsită de spectaculozitate, genul acela de meciuri la care, dacă nu ești suporterul uneia dintre echipe, ori închizi televizorul, ori schimbi canalul. Ocaziile de poartă au fost puține, iar senzația a fost că ambele echipe au evo­luat cu frâna trasă, căutând, în primul rând, să-și secu­rizeze punctul obținut la scor egal. Sincer, ne-am așteptat la mai mult de la echipa noastră, dar, ca suporteri, trebuie să fim mulțumiți cu punctul de la Dej care ne urcă, după 7 etape, pe un meritoriu loc 2. Unirea este, în acest început de sezon, echipa contrastelor: bate pe terenuri dificile, cum ar fi Reșița sau Târgoviște, dar risipește puncte cu echipe... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2023, 16:20 (2129 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

S-au prăbușit pe final

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-CS Afumați 2-5

S-au prăbușit pe final

Că adversarul e Gloria Băneasa sau CS Afumați, tribuna din Gheorghe Doja e plină. Spectatorii, din localitate sau împrejurimi, au învățat să iubească această echipă care joacă de 5 sezoane în al treilea eșalon. Iar la me­ciul cu CS Afumați, cu toate că au pierdut, jucătorii ialomițeni au fost aplaudați. Iar aplauzele au fost meritate, având în vedere că, până spre final, și-au jucat bine șansa în fața unei echipe mult mai experimentate.

Revenire spectaculoasă Mirel Condei a început meciul în următoarea formulă: Oprica-Negustoru, Ene, Ivan, Andrei-Alexe, Palii, Radu, Răduca, Liță-Năstase... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2023, 14:10 (2226 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie la scor-fluviu pentru CSM Unirea Slobozia

Handbal, Junioare 2

Victorie la scor-fluviu pentru CSM Unirea Slobozia

Echipa de Junioare 2, antrenată de profesorul Alexandru Ivan, a pornit foarte bine în noul sezon. După ce, în prima etapă, a trecut, pe propriul teren, de CSO Ovidiu, CSM Unirea Slobozia s-a deplasat la Unirea Dobroești, un centru relativ nou al handbalului juvenil. A fost o victorie fără nicio emoție pentru tinerele handbaliste ale Sloboziei. Echipa noastră a marcat aproape un gol pe minut, iar apărarea s-a achitat perfect de sarcini. Unirea a învins cu 49-14, iar aspectul cel mai interesant este că Alexandru Ivan s-a bazat în acest meci și pe patru jucătoare născute în 2010 și 2011 (în acest sezon, anii de referință pentru Junioare 2 sunt 2007 și 2008). Pentru echipa noastră au marcat: Ciochinaru... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2023, 12:20 (2902 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Feteștiul, punctaj maxim. Bărcăneștiul, egal cu Jilavele!

Fotbal, Liga a IV-a

Feteștiul, punctaj maxim. Bărcăneștiul, egal cu Jilavele!

Aruncăm din nou o privire asupra campionatului Ligii a IV-a ialomițene, mai cu seamă că s-a scurs deja o treime din sezonul regulat. În seria Est, domină CSM Fetești care bate tot, ultima victimă fiind AFC Iazu, echipă care, de altfel, este prima care se poate lăuda că i-a dat gol portarului Emil Călugăru. Și-a reglat tirul și CS Amara, care, la rândul ei, a trecut de toți adversarii, mai puțin, ați ghicit, de CSM Fetești. În etapa a 6-a, Amara s-a impus surprinzător de categoric pe terenul Victoriei Țăndărei. Revelația Unirea Grivița a învins la Viitorul Făcăeni, iar Abatorul Slobozia caută să-și refacă mo­ralul și să mai recupereze ceva teren contra celor de la Real Cosâmbești. În seria Vest... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2023, 11:05 (3064 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Distrigaz Sud «șantajează» proprietarii de apartamente

La Slobozia

Distrigaz Sud «șantajează» proprietarii de apartamente

Distrigaz Sud continuă politica de debranșare forțată de la rețeaua de gaze a scărilor de bloc din Slobozia. Administratorii Asociațiilor de Proprietari reclamă practica drept «un abuz». Scările de bloc debranșate sunt conectate imediat după instalarea detectorului de gaze.

Administratorii reclamă abuzul Invocând prevederile articolului 142 din Ordinul 2 din 18 ianuarie 2023 care impune instalarea unor de­tectoare de gaze pe scările de bloc fără aerisire, Distrigaz Sud a declanșat campania de debranșare a apartamentelor din Slobozia. Administratorii scărilor de bloc susțin că practica... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2023, 15:20 (18555 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Administrațiile din Ialomița trăiesc din mila Statului

Ne paște Regionalizarea

Administrațiile din Ialomița trăiesc din mila Statului

Regionalizarea României este o idee recurentă la nivelul Politicii și Adminis­trației. Indiferent de varianta propusă, în funcție de numărul de locuitori sau prin reformă ad­ministrativă, Ialo­mița se va număra printre jude­țele care își pierd autonomia. Un argument în favoarea acestei afirmații îl reprezintă faptul că fondurile anuale acordate de la Bugetul de Stat pentru susținerea celor 66 de auto­rități pu­blice locale sunt aproape egale cu veniturile încasate de către aceste administrații din taxe și im­pozite! De asemenea, Recensământul din 2022 confirmă faptul că populația Ialomiței a scăzut în ultimii 10 ani cu 8,51%, iar în județ există cel puțin 3 localități cu o populație mai mică de... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2023, 10:50 (5468 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Șoferii care circulă drogați sau băuți sunt condamnați la pedepse cu suspendare!

Ialomița: Șoferii care circulă drogați sau băuți sunt condamnați la pedepse cu suspendare!

În ultimul an și jumătate, polițiștii ialomițeni au deschis 40 de dosare penale pe numele șoferilor suprinși la volan sub efectul drogurilor sau alcoolului. Tragerea la răspundere a celor vinovați se dovedește însă a fi un demers greoi, având în vedere că anchetele sunt, de cele mai multe ori, «blocate» la nivelul Parchetelor lo­cale. Mai mult, instituția arată că, în aceeași perioadă de timp, valoarea amenzilor pe care le-au primit condu­cătorii auto certați cu regulile de circulație depășește 41 milioane de lei.

Anchetele, în cercetare Datele Inspectoratului de Poliție al Județului... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2023, 12:40 (9770 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Fondului pentru Mediu finanțează reabilitarea energetică a Primăriei Țăndărei

Administrația Fondului pentru Mediu finanțează reabilitarea energetică a Primăriei Țăndărei

În cadrul ultimei ședințe a Consiliului Local Țăndărei, aleșii orașului au aprobat indicatorii tehnico-economici ai unui proiect ce vizează reabilitarea energetică a clădirii în care administrația locală își desfășoară activitatea. Lucrările sunt finanțate de Ad­mi­nistrația Fondului pentru Mediu și au o valoare totală de 6,9 mili­oane de lei. «Ne-am propus demult să modernizăm imobilul în care își desfășoară activitatea administrația locală... Cu ajuto­rul AFM am găsit sursa de fi­nanțare!» susține Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

Fonduri AFM la Țăndărei Atragerea fondurilor... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2023, 13:45 (3566 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Centru Multifuncțional pentru Tineret, în municipiul Fetești

Centru Multifuncțional pentru Tineret, în municipiul Fetești

La aproape un an și jumătate de la semnarea cererii de finanțare, administrația locală din Fetești a început construcția primului Centru Multifuncțional din oraș, destinat exclusiv tinerilor. Scopul acestui proiect, finanțat cu bani europeni, este de a oferi adolescenților și tinerilor din oraș un spațiu în care aceștia să desfășoare activități specifice vârstei lor. «Orice investiție prin care tinerii sunt susținuți este binevenită!» precizează Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești.

Investiție de 4,7 milioane de euro Potrivit Proiectului Tehnic, Centrul Multifuncțional... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2023, 17:40 (2101 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
258 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IPJ Ialomița: Verificări la transportatorii de persoane

IPJ Ialomița: Verificări la transportatorii de persoane

În dimineața zilei de luni, 22 august a.c., în intervalul orar 6,00-9,00, polițiștii din cadrul structurilor rutiere ale IPJ Ialomița au desfășurat o acțiune pe linia transportului public de persoane. ...[citește_toată_știrea]

22 August 2022, 19:35
(10359 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă a polițiștilor la Stația de Taxare de pe Autostrada A2

Acțiune preventivă a polițiștilor la Stația de Taxare de pe Autostrada A2

Luni, 22 august a.c., la Stația de Taxare Fetești pe Autostrada A2, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu polițiștii Biroului de Poliție Autostrada A2 București-Constanța și polițiștii de frontieră ...[citește_toată_știrea]

22 August 2022, 19:25
(12374 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 26 de noi cazuri de COVID-19

Luni, 22 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28985, fiind înregistrate 26 de cazuri noi față de ziua de duminică, 21 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

22 August 2022, 16:10
(2403 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Incendiu la o casă din cauza unui scurtcircuit

Trei echipaje de pompieri din Țăndărei, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean ...[citește_toată_știrea]

22 August 2022, 15:10
(5840 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni incendiu


Accidente la Grivița și Țăndărei

Vineri, 19 august a.c., în jurul orelor 15,30, două echipaje de pompieri din Slobozia, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au fost solicitate să intervină la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

22 August 2022, 14:55
(12103 vizualizări - 0 comentarii)


MADR acordă ajutoare excepționale producătorilor agricoli din sectorul vegetal

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), informează potențialii beneficiari că, în perioada 19 august-2 septembrie 2022 inclusiv, primește ...[citește_toată_știrea]

22 August 2022, 12:25
(11843 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Și-au pierdut viața căzând într-un canal

Doi bărbați, în vârstă de 38 și 53 de ani, au murit duminică, 21 august a.c., în timp ce se aflau la serviciu. Împreună cu un alt coleg, un bărbat de 34 de ani, aceștia au încercat să curețe un canal de ...[citește_toată_știrea]

21 August 2022, 21:40
(8339 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 21 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28959, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 20 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

21 August 2022, 16:35
(1646 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu la o hală de sortare a deșeurilor

Pompierii din Slobozia au intervenit în seara zilei de sâmbătă, 20 august a.c., în cazul unui incendiu produs la o hală de sortare a deșeurilor, amplasată pe raza municipiului Slobozia. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

21 August 2022, 03:15
(12968 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 17 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 20 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28956, fiind înregistrate 17 cazuri noi față de ziua de vineri, 19 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

20 August 2022, 16:50
(2161 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Distrugere de muniție rămasă neexplodată

ISU Ialomița: Distrugere de muniție rămasă neexplodată

Specialiștii pirotehniști din cadrul ISU Ialomița au executat joi, 19 august a.c., o acțiune de distrugere controlată a unor elemente de muniție neexplodate, identificate în urma misiunilor de asanare executate ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 19:30
(7450 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoții ar fi recoltat 30 ha de floarea-soarelui!

Reprezentanții unei firme cu profil agricol din Balaciu au sesizat Poliția după ce hoții ar fi recoltat 30 hectare de floarea-soarelui. Paguba provocată se ridică la peste 200 mii de lei, fiind culeasă ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 18:10
(7411 vizualizări - 2 comentarii)


Razie organizată de polițiști, la Țăndărei

Joi, 18 august a.c., polițiști au desfășurat o acțiune de amploare pe raza orașului Țăndărei, în vederea prevenirii infracționalității stradale și reducerea riscului de producere a accidentelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 18:00
(4822 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Țăndărei razie


Ialomița: 36 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 19 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28939, fiind înregistrate 36 de cazuri noi față de ziua de joi, 18 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 16:15
(4820 vizualizări - 0 comentarii)


Tabără de vară pentru copii, organizată de Catedrala Urziceni

Tabără de vară pentru copii, organizată de Catedrala Urziceni

În perioada 16-18 august a.c., copiii din cadrul gruplui de cateheză «Vlăstare Ortodoxe» au participat la o tabără de vară organizată de Catedrala Urziceni. Tabăra s-a desfășurat la Bușteni, pe Valea Prahovei ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 14:40
(7176 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Luni, 22 august a.c., Centrul Cultural «Ionel Perlea» va fi gazda expoziției de pictură, organizată de artistul Dan Constantinescu-Cocoru. Evenimetul începe de la orele 17,00. ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 14:00
(10008 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 242 de candidați, prezenți la ultima probă a Bacalaureatului de toamnă 2022

Sesiunea august-septembrie 2022 a Examenului Național de Bacalaureat s-a încheiat joi, 18 august a.c., cu proba la alegere a profilului și a specializării, fiind organizată la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 12:00
(13934 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Clubul de vară» la Muzeul Național al Agriculturii

Protopopiatul Slobozia: «Clubul de vară» la Muzeul Național al Agriculturii

Cu binecuvântarea PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, miercuri, 17 august 2022, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Școala Gimnazială «Sfântul Ierarh Nicolae» Bucu și Muzeul Național ...[citește_toată_știrea]

18 August 2022, 18:00
(11898 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 60 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 18 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28903, fiind înregistrate 60 de cazuri noi față de ziua de miercuri, 17 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

18 August 2022, 16:15
(4002 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 43 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 17 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28843, fiind înregistrate 43 de cazuri noi față de ziua de marți, 16 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

17 August 2022, 16:40
(2385 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 28 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 16 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28800, fiind înregistrate 28 de cazuri noi față de ziua de luni, 15 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

16 August 2022, 16:15
(3327 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: A început Bacalaureatul de toamnă 2022

Marți, 16 august a.c., s-a desfășurat prima probă scrisă a Bacalaureatului de toamnă 2022. La nivelul județului, potrivit Inspectoratului Școlar Județean, au fost organizate 3 centre de examen. La prima ...[citește_toată_știrea]

16 August 2022, 15:15
(30222 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii au aplicat amenzi de peste 284 mii de lei

În perioada 12-15 august a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 500 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Au fost aplicate 725 de sancțiuni contravenționale, iar în urma acțiunilor și ...[citește_toată_știrea]

16 August 2022, 14:45
(4126 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Bilanțul pompierilor după minivacanța de Sfânta Maria

ISU Ialomița: Bilanțul pompierilor după minivacanța de Sfânta Maria

În minivacanța de Sfânta Maria, pompierii ialomițeni au participat la 73 de intervenții ce au vizat acordarea de prim ajutor, descarcerarea, salvarea persoanelor și animalelor din medii ostile vieții. ...[citește_toată_știrea]

16 August 2022, 14:15
(18478 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița: «Jointuri» la Festivalul Amara

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița: «Jointuri» la Festivalul Amara

Printr-un comunicat de presă, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița informează că duminică, 14 august a.c., a depistat un bărbat, în vârstă de 28 de ani, din Amara, care avea asupra sa substanțe susceptibile ...[citește_toată_știrea]

15 August 2022, 20:10
(9580 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 21 de noi cazuri de COVID-19

Luni, 15 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28772, fiind înregistrate 21 de cazuri noi față de ziua de duminică, 14 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

15 August 2022, 16:10
(2670 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 7 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 14 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28751, fiind înregistrate 7 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 13 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

14 August 2022, 16:20
(3057 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 33 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 13 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28744, fiind înregistrate 33 de cazuri noi față de ziua de vineri, 12 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

13 August 2022, 16:50
(1968 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 42 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 12 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28711, fiind înregistrate 42 de cazuri noi față de ziua de joi, 11 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

12 August 2022, 16:15
(2324 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 100 de polițiști, la datorie în minivacanța de Sfânta Maria

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița va fi la datorie pentru ca întreaga comunitate să se bucure în liniște și siguranță de minivacanța prilejuită de sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, precum ...[citește_toată_știrea]

12 August 2022, 16:00
(15553 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...