Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia pune în funcțiune singurul mamograf din județ

Spitalul Județean de Urgență Slobozia pune în funcțiune singurul mamograf din județ

În cel mult o lună și jumătate, Spitalul Județean de Urgență Slobozia va deveni singura unitate medicală din județul Ialomița unde se vor putea efectua mamografii. Această ana­liză este importantă în depistarea precoce a cancerului de sân. Datele statistice confirmă faptul că incidența afecțiunilor oncologice depistate la nivelul județului nostru este ridicată.

Se așteaptă autorizarea CNCAN Aparatul mamograf al Spitalului Județean de Urgență Slobozia a fost achiziționat în anul 2020, printr-un program al Ministerului Sănătății privind depistarea timpurie a afecțiunilor oncologice. ... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2023, 15:10 (11940 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia vinde locuințe la fel de scumpe precum cele din Capitală

Case vechi la prețuri noi

Slobozia vinde locuințe la fel de scumpe precum cele din Capitală

Conform datelor site-urilor specializate în publicarea anunțurilor de mică publicitate, prețul locuințelor din Slobozia se apropie vertiginos de cel practicat de proprietarii de imobile din București. Astfel, la fel ca în Capitală, și la Slobozia se pot cumpăra garsoniere confort I cu peste 40 mii de euro sau apartamente cu două camere, cu peste 60 mii de euro.

Garsoniere cu prețuri piperate În Slobozia, cea mai ieftină locuință costă 13 mii de euro și este o garsonieră confort II, situată într-un bloc din apropierea Direcției Județene de Statistică Ialomița. Mergând către centrul orașului... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2023, 10:50 (18989 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție de 17 milioane de euro la Fetești

Investiție de 17 milioane de euro la Fetești

Orașul Fetești ar putea atrage investiții de 17 milioane de euro într-o fabrică de acumulatori pentru celebrul brand Makita. Potrivit publicației «Ziarul Financiar», investiția ar urma să fie realizată în două etape. Orașul Fetești reprezintă o zonă investițională atractivă grație legăturii facile cu Autostrada A2.

Vești bune pentru Ialomița Potrivit publicației «Ziarul Financiar», Tamura Corporation, unul dintre cei mai mari produ­cători de componente electro­nice din Japonia, are în plan să construiască o fabrică de acumulatori la Fetești. Prima fază a investiției este de 10 mi­lioane... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2023, 14:40 (8176 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Inspecția Judiciară cere schimbarea din funcție a șefului Parchetului Slobozia

Din cauza problemelor manageriale

Inspecția Judiciară cere schimbarea din funcție a șefului Parchetului Slobozia

În cursul anului 2022, Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia a fost verificat de către Inspecția Judiciară în ceea ce privește activitatea de management. Datele arată că modul în care instituția este condusă lasă mult de dorit. Pe cale de consecință, inspectorii au propus încetarea delegării pe funcție a prim-procurorului Florian Tănase. Până în prezent, nici Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București și nici Consiliul Superior al Magistraturii nu au luat vreo decizie în acest sens.

Management deficitar la PJ Slobozia Pe tot parcursul anului 2022, Inspecția Judiciară a analizat... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2023, 12:50 (14776 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Acest Guvern s-a finanțat din scumpiri!»

Președintele USR, Cătălin Drulă, la Slobozia

«Acest Guvern s-a finanțat din scumpiri!»

Joi, 20 aprilie 2023, președintele USR, Cătălin Drulă a vizitat Ialomița, oprindu-se la Slobozia, fiind însoțit de vicepreședintele formațiunii politice, Vlad Voiculescu. Conducerea USR s-a întâlnit cu antreprenorii locali din domeniile agriculturii și industriei alimentare. La finalul vizitei, Cătălin Drulă a organizat o conferință de presă în care a criticat actuala Coaliție de Guvernare.

«Scumpirile nu sunt un fenomen natural!» În cadrul vizitei pe care a desfășurat-o în Ialomița, Cătălin Drulă a discutat cu antreprenorii locali cu privire la problemele pe care aceștia le întâmpină... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2023, 21:05 (6531 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă a Parchetului General: Control judiciar pe numele fostului șef al DIICOT Ialomița!

Anchetă a Parchetului General: Control judiciar pe numele fostului șef al DIICOT Ialomița!

Fostul șef al DIICOT Ialomița, procurorul Alexandru Mihailiuc, a fost pus sub control judiciar într-o anchetă deschisă pe numele său de Secția de Urmărire Penală și Criminalistică a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție. Procurorii Parchetului General au descoperit mai multe nereguli privind activitatea pe care a desfășurat-o la Slobozia.

A contestat decizia Procurorul Alexandru Mihailiuc a fost numit în funcția de șef al DIICOT Ialomița în 2021, iar la un an distanță, în iulie 2022, a ieșit la pensie invocând motive personale. Recent, pe numele acestuia a fost... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2023, 18:15 (15987 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare a prezentat public Planul Urbanistic General al orașului

«Slobozia 2050»

Administrația Soare a prezentat public Planul Urbanistic General al orașului

Administrația Soare a pre­zentat în prima decadă a lunii aprilie 2023 varianta preliminară a Planului Urbanistic General demarat de către admi­nistrația locală în urmă cu nouă luni. Documentul a fost prezentat în cadrul unei dezbateri publice la care au participat reprezentanți ai institu­țiilor locale și județene, oameni de afaceri și pu­blic interesat de dezvol­tarea economică, admi­nistrativă și socială a orașului în următorii 30 de ani. «Obiectivele noastre sunt corelarea acestui PUG cu modifi­cările legislative apărute în ultimii ani, corelarea cu MasterPlanul de transport, planul jude­țean de amenajare a teritoriului și proiectele europene în curs de derulare sau viitoare...» a de­clarat... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2023, 13:05 (12221 vizualizări - 9 comentarii)

REPORTAJ

«Leii» asiatici de la Slobozia

«Leii» asiatici de la Slobozia

Oficial, de la începutul anului 2022 încoace, firmele ialomițene au cerut avize de angajare pentru 3178 de cetățeni străini. Neoficial sunt mai mulți, mult mai mulți... Și deja sunt peste tot. La Oyl, la Admet, la Teletext, la Avicola... Sunt nepalezi, marocani, egipteni, nigerieni, filipinezi. Dar parcă niciunii nu se disting asemeni indienilor. Noi am cunoscut patru dintre ei, «leii» asiatici de la OYL Company Holding AG.

Întâlnire de gradul III E vineri și azi «indienii» de la Oyl lucrează la noua stație de benzină de pe variantă. Au fost 12, ne explică patronul, Cornel Dragomir... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2023, 13:20 (13735 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu a ajuns la Haga

Pledoarie pentru aderarea României la Spațiul Schengen

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu a ajuns la Haga

În perioada 2-4 aprilie 2023, o delegație a Comisiei pentru Afaceri Europene a Camerei Deputaților, condusă de deputatul PSD Ștefan Mușoiu, s-a aflat la Haga pentru a discuta cu oficiali olandezi despre aderarea României la Spațiul Schengen. Pe agenda discuțiilor s-au aflat și alte teme de interes precum protecția frontierelor externe ale Uniunii Europene, cooperarea economică și în domeniul Educației, parcursul european al Ucrainei și al Republicii Moldova, extinderea UE în zona Balcanilor de Vest.

Efort conjugat Deputatul PSD Ștefan Mușoiu a reprezentat interesele României la Haga... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2023, 15:20 (10721 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA anunță investiții de 56 milioane de lei în următorii 5 ani

Jumătatea plină a paharului

Urban SA anunță investiții de 56 milioane de lei în următorii 5 ani

Debutul anului 2023 a adus pentru Urban SA obligativitatea pune­rii în aplicare a politicilor de majorare a tarifelor aferente serviciului public de alimentare cu apă în județul Ialomița. În compensare, Urban SA și-a asumat prin noul plan de afaceri avizat de ANRSC, majorarea redevenței anuale de la 3,6 mi­lioane de lei în 2023 la 16,6 mi­lioane de lei în 2027. În paralel cu aceste obligații, Urban SA anunță investiții de peste 56 milioane de lei din surse proprii în infrastructura de apă și apă uzată a județului. «Suntem un operator regional care își ia în serios rolul pe care și l-a asumat... Scopul nostru este să oferim servicii de calitate, să obținem profit și să reinvestim acest profit în... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2023, 10:55 (12742 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

† Vincențiu
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor


Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Hristos a înviat!

Învierea Mântuitorului Iisus Hristos, sau Paștele, este considerată „Sărbătoarea sărbătorilor”, deoarece însemnătatea ei profundă ne vorbește despre „trecerea de la moarte la viață și de pe pământ la cer”, de la stăpânirea întunericului, la lumina cea pururea fiitoare a lui Dumnezeu.
Mesajul sărbătorii Paștelui poate fi condensat în mărturisirea de credință: „cu... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2023, 21:40 (11912 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Veste bună pentru suporteri: Unirea rămâne, oficial, în Liga a II-a!

Fotbal, Liga a II-a, Metaloglobus București-Unirea Slobozia 3-3

Veste bună pentru suporteri: Unirea rămâne, oficial, în Liga a II-a!

Unirea a dezamăgit crunt, după ratarea prezenței în play-off. A continuat să dezamăgească și în play-out, când înfrângerile și îngroșarea șirului meciurilor fără victorie au îndepărtat spectatorii de pe «1 Mai». În meciul de la Metaloglobus București, terminat la egalitate, 3-3, a fost bifat al 9-lea meci consecutiv necâștigător. Dar s-a obținut punctul acela mare, care ne asigură, oficial, prezența și în viitorul sezon de Liga a II-a. Să privim, așadar, cu optimism, spre viitor. Din toamnă, sigur va fi mai bine!

Rezultat echitabil, arbitraj lamentabil A fost... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2023, 19:55 (5388 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Ministerul Mediului vrea bani europeni pentru reparația digului din zona Bentu

Ialomița: Ministerul Mediului vrea bani europeni pentru reparația digului din zona Bentu

Ministerul Mediului relansează proiectul de reabilitare a digului de pe Brațul Borcea din zona Bentu. De această dată, sursa de finanțare identificată este reprezentată de fondurile europene acordate prin intermediul Planului Național de Redresare și Reziliență. Valoarea lucrărilor este estimată la peste 300 milioane de lei. Nu este prima dată când instituția încearcă reabilitarea acestei construcții hidrotehnice, ultimele lucrări fiind efectuate, în regim de urgență, cu 10 ani în urmă...

6 milioane de lei și o anchetă DNA Eroziunea accentuată a digului de pe Brațul Borcea din zona... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2023, 14:50 (4062 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Jandarmeria ialomițeană își dorește centru de pregătire regională MAI într-o cazarmă în conservare

La Fetești

Jandarmeria ialomițeană își dorește centru de pregătire regională MAI într-o cazarmă în conservare

Aflat în administrarea Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, fostul centru de instrucție al milita­rilor ar putea fi transformat în centru de pregătire profesională pentru angajații Ministerului Afacerilor Interne din județele Ialomița, Călărași, Brăila sau Constanța. Oficialii instituției caută în prezent soluții pentru identificarea unei surse de finanțare.

În conservare de 17 ani Centrul de instrucție se află amplasat la ieșire din municipiul Fetești către Autostrada Soarelui. Obiectivul militar a servit vreme de aproape două decenii la pre­gătirea profesională a angajaților... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2023, 11:10 (14111 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ialomița Ta? Adevărat a înviat!

Ialomița Ta? Adevărat a înviat!

Mai țineți minte «Ialomița Ta»? Da, da! Oficiosul ăla al Consiliului Județean Ialomița, inventat de administrația Moraru pentru a pune umărul la desă­vârșirea cultului personalității Președintelui în funcție. Da, fițuica aia a fost ținută în viață de către Victor Moraru timp de 3 ani înghițind mai bine de 800000 de lei din bani publici (n.red.: 867240 de lei, ca să fim exacți). Ei bine, a înviat! Și după 2 ani și 7 luni de absență, revine în spațiul public cu numărul 36. Deși nu a fost distribuită încă la nivel de județ, am reușit să obținem un exemplar din cele 30000 ținute încă sub cheie și suntem în măsură să vă oferim impresii la cald.

Cezarul și informația... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2023, 15:10 (7417 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poiana: Locuințe puse în pericol din cauza unei insule formată pe râul Ialomița

Poiana: Locuințe puse în pericol din cauza unei insule formată pe râul Ialomița

O insulă formată pe râul Ialomița, în zona localității Poiana, pune în pericol siguranța caselor construite în apropiere de malul apei. Autoritățile din județul nostru fac de 4 ani demersuri pentru îndepărtarea peticului de pământ, însă inițiativele s-au blocat din cauza lipsei fondurilor.

Demersuri în regim de urgență În anul 2018, Primăria Ciulnița, pe raza administrativă a căreia se află satul Poiana, a sesizat la Agenția Națională Apele Române faptul că siguranța gospodăriilor aflate pe malul drept al Ialomiței este pusă în pericol din cauza eroziunii. Fenomenul a fost gene­rat... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2023, 10:50 (13995 vizualizări - 1 comentariu)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Marian Hoinaru&Comp. revendică PNL Ialomița, via subprefectură

Marian Hoinaru&Comp. revendică PNL Ialomița, via subprefectură

Politica locală, lâncedă și râncedă, s-a animat brusc prin vacantarea postului de subprefect ocupat de Tonița Manea. Sursele noastre din «deep state» se jură că la orizontul filialei a reapărut unul dintre cei 15000 de specialiști în devalizarea de mic/mare litraj a județului, hotărât să preia din nou președinția PNL, via subprefectură. Alături de el, gata să-l susțină, s-au aliniat ex-peședintele Ghe. Tinel, ex-prefectul Marinică Cazacu, primarele turc de Urziceni Constantin Sava și ilustrul necunoscut Ilie Sima, preș. la Pro România și prieten secvențial la catarama curelei de ceas cu eroul nostru de pe vremea devalizărilor amintite... Căci da, ne-am luat cu prezentările și am uitat să vă spunem... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2023, 13:20 (10722 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Sistem de plăți/facturare on-line la operatorul de salubritate

Se întâmplă la ADI ECOO 2009 SRL

Sistem de plăți/facturare on-line la operatorul de salubritate

La 6 luni de la preluarea serviciilor de salubrizare din Slobozia, ADI ECOO 2009 SRL anunță implementarea unui sistem de facturare modern, capabil să răspundă nevoilor beneficiarilor. «Am preluat un sistem care avea nevoie de modernizare și de modificări majore. Iar în 4 luni am reușit imposibilul... Până la sfârșitul lunii aprilie vom implementa un serviciu de facturare modern pentru ca slobozenii să poată efectua plăți on-line!» declară directorul ADI ECOO 2009 SRL, Alina Ciobanu.

ADI ECOO 2009 SRL creditează orașul Preluarea serviciilor de salubrizare pentru orașul Slobozia în octombrie... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2023, 18:20 (16802 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia, gazdă pentru două Olimpiade Naționale

Slobozia, gazdă pentru două Olimpiade Naționale

În perioada 7-15 aprilie 2023, Slobozia este gazdă a două Olimpiade Naționale. Prima, aflată la final, este Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane, care a reunit la start aproximativ 300 de elevi și cadre didactice din întreaga țară. A doua, adresată exclusiv elevilor de ciclul gimnazial din clasele a V-a și a VI-a, urmează să se desfășoare în următoarele zile. Oficialii Inspectoratului Scolar Județean Ialomița au făcut eforturi logistice și organizatorice impresionante pentru ca cele două evenimente care s-au suprapus marți, 11 aprilie a.c., să se desfășoare fără dificultăți. «Prin disponibilitatea de a ne fi oaspeți, prin vibrația intelectuală pe care au generat-o și prin calitatea umană... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2023, 17:05 (9139 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Defensiva, daună totală

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Politehnica Timișoara 1-2

Defensiva, daună totală

Criza de rezultate se adâncește la Unirea Slobozia. Dragonii galben-albaștri nu mai aruncă nici măcar «scântei», fiind într-o pană totală de idei în atac și într-o perpetuă degringoladă în apărare. Unii jucători sunt cu nervii întinși la maxim, răspunzând admonestărilor venite din tribune, în loc să-și vadă de jocul din teren. Și așa apar greșelile personale care, de cele mai multe ori, înseamnă gol în dreptul adversarului.

S-a pornit de la 0-1 Politehnica Timișoara este ultima clasată în grupa noastră de play-out și, chiar dacă bătuse pe Miercurea Ciuc, venea la Slobozia ca... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2023, 15:55 (9994 vizualizări - 6 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
267 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un bărbat, de 41 de ani, din județul Constanța, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autovehicul pe raza localității Bordușani deși a consumat anterior băuturi alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 11:10
(4868 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în apropiere de Movila

Marți, 31 iulie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ212, în apropiere de localitatea Movila, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a trei persoane. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 11:05
(5285 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Movila accident


Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

În cursul zilei de luni, 30 iulie a.c, pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere soldate cu rănirea a patru persoane. Primul eveniment rutier s-a produs în apropiere de municipiul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2018, 18:20
(5768 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Două persoane au murit într-un grav accident rutier

Urziceni: Două persoane au murit într-un grav accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut duminică, 29 iulie 2018, pe DN2 (E85), la ieșirea din municipiul Urziceni către Buzău. În urma impactului dintre o autotuilitară și un autoturism, șase persoane au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2018, 19:50
(8975 vizualizări - 0 comentarii)


Accidentele de muncă, în atenția ITM Ialomița

În primele 6 luni ale anului 2018, Compartimentul Securitate și Sănătate în Muncă a cercetat 27 evenimente, pentru care au fost întocmite dosare de cercetare și în care au fost implicați 28 de lucrători ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2018, 17:10
(8321 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Pesta Porcină a anulat sărbătorirea «Zilei Imnului»

«Având în vedere multiplele activități aflate în desfășurare la nivel județean în vederea limitării răspândirii virusului de pestă porcină africană, vă informăm că manifestările dedicate „Zilei Imnului ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2018, 13:55
(8805 vizualizări - 2 comentarii)


Bărbat din Fetești, victimă a unei «tentative de înșelăciune»

Un bărbat din Fetești a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de «tentativă de înșelăciune». Victima a fost abordată de un bărbat, care ar fi încercat să îi vândă o bijuterie. Fapta a fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:30
(7555 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat marți, 24 iulie a.c., doi ialomițeni de 25 și 36 de ani, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice fără a poseda permis de conucere pentru vreo categorie de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:25
(6724 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate cu profil agricol
angajează
lucrători în agricultură
-producție/fermă de legume
cu contract de muncă sau zilieri
se oferă 2000-2500 lei/lună
se asigură transport

Relații la telefon 0722/642.137

25 Iulie 2018, 17:20


Urmărită internațional pentru «complicitate la trafic de persoane», depistată în Ialomița

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat o femeie care era urmărită internațional pentru săvârșirea infracțiunii de «complicitate la trafic de persoane», faptă comisă în Olanda. Astfel ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:15
(8116 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Analiza de risc la securitate fizică

Începând cu data de 1 iulie 2018, toate unitățile sunt obligate să aibă analiza de risc la securitatea fizică. Începând cu data de 1 iulie 2018, și-a încetat efectele amânarea termenului până la care unitățile ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:10
(7892 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

CDI Transport Persoane București
angajează șoferi
cu categoria D și card tahograf
din Ialomița sau împrejurimi
Pe lângă salariu, oferim cazare și masă
Relații la telefon 0730/333.453

25 Iulie 2018, 17:05


Focar de Pestă Porcină Africană, confirmat de autorități în satul Luciu

Autoritățile din Ialomița au confirmat prezența unui nou focar de Pestă Porcină Africană pe raza județului. Acesta a fost identificat într-o gospodărie de pe raza satului Luciu, comuna Gura Ialomiței. ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2018, 14:46
(7348 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Un bărbat a murit într-un accident rutier

Țăndărei: Un bărbat a murit într-un accident rutier

Grav accident la Țăndărei, în zona popasului Chirana, în această dimineață. Un bărbat a murit după ce mașina în care se afla s-a lovit de un tir încărcat cu cereale. Tirul a luat foc. Traficul a fost blocat ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2018, 10:55
(7951 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Percheziții la domiciliile contrabandiștilor cu țigări

Percheziții în comuna Axintele. Polițiștii au descins la locuințele a trei localnici, cu vârste cuprinse între 30 și 56 de ani, suspectați că ar face contrabandă cu țigări. În locuințele acestora au fost ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 19:25
(7958 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Arme deținute ilegal

Un bărbat de 42 de ani s-a ales cu un dosar penal după ce în locuința sa au fost descoperite un pistol cu bile de cauciuc și o pușcă de vânătoare. Bărbatul avea permisul de port armă expirat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 19:10
(6099 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de 36 mii de lei, aplicate de polițiștii ialomițeni

Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni desfășurată pe șoselele județului. Peste 160 de mașini au fost verificate, fiind aplicate 112 sancțiuni contravenționale. Valoarea totală a amenzilor a depășit ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 18:45
(5600 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

Din cauza lucrărilor de reparație și întreținere a rețelelor de electricitate, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperi programate ale curentului electric pe raza județului Ialomița. Astfel, în perioada ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:35
(9895 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița oferă șomerilor, în această săptămână, 377 de noi locuri de muncă. Domeniile vizate sunt serviciile sau administrația publică. ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:25
(6921 vizualizări - 0 comentarii)


Distrigaz Sud Rețele: Lucrări programate la rețeaua de gaze

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:15
(8739 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: S-a prelungit termenul de depunere al Declarației Unice

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii cu privire la faptul că termenul de depunere al Declarației Unice s-a prelungit până la data de 31 iulie 2018. Decizia a fost ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 12:09
(9029 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: O bătrână a murit sub roțile unei mașini

Accident mortal la Movilița în seara zilei de miercuri, 18 iulie 2018. O bătrână de 70 de ani a fost călcată de mașina condusă de un tânăr de 21 de ani. În urma accidentului, femeia a murit pe loc. La fața ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 01:58
(11245 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Șofer mort într-un accident rutier

Un tânăr de 32 de ani din Galați a murit miercuri, 18 iulie 2018, pe DN2, în apropiere de localitatea Ciocârlia. Acesta a intrat cu mașina pe care o conducea într-un cap de pod din beton. Trupul neînsuflețit ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:20
(7138 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Sprijin financiar pentru absolvenții care se angajează

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță faptul că absolvenții promoției 2018 vor beneficia de un ajutor financiar, denumit «sprijin de inserție», în valoare de 1500 de lei. Condiția ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:05
(6234 vizualizări - 0 comentarii)


Distrigaz Sud Rețele: Atenție, se închide gazul!

Miercuri, 18 iulie 2017, Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării gazelor naturale în Țăndărei, pe strada București, ca urmare a lucrărilor de reparații și întreținere a rețelelor. Intervenția se ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 19:17
(6414 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Un bărbat de etnie romă, în vârstă de 46 de ani, domiciliat în Țăndărei este principalul suspect al unui dosar penal privind fapte de «contrabandă calificată cu arme». În urma unei percheziții desfășurată ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 19:09
(6716 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A murit în urma unui infarct

Un bărbat de 55 de ani a murit luni, 16 iulie 2018, în timp ce mergea pe bicicletă, în municipiul Slobozia. Cel mai probabil, omul a suferit un infarct. El a fost descoperit în stare de inconștiență, căzut ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2018, 17:45
(9148 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Prins în flagrant în timp ce încerca să fure dintr-o mașină

Un tânăr de 17 ani, din Urziceni, a fost surprins de către polițiști în timp ce încerca să pătrundă într-un autoturism parcat. Marți, 10 iulie a.c., Poliția a fost sesizată, în miezul nopții, cu privire ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2018, 17:25
(10056 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru că încercat să vândă tutun

Urziceni: Reținut pentru că încercat să vândă tutun

Marți, 10 iulie a.c., polițiștii din Urziceni au depistat în flagrant un bărbat din Urziceni, bănuit că ar fi încercat să comercializeze o cantitate de tutun transportată cu ajutorul autoturismului propriu ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2018, 17:20
(7688 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii iunie 2018, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5317 șomeri, din care 702 șomeri indemnizați, respectiv 4615 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 20:20
(5348 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...