Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

În căutarea Conacului «Bolomey»

În căutarea Conacului «Bolomey»

Pe 15 martie 2023, Consiliul Județean Ialomița a aprobat majorarea devizului de lucrări pentru Conacul «Bolomey» la 32,7 milioane de lei. În martie 2021, cand s-a semnat contractul, valoarea devizului era de 18,7 milioane de lei. De-atunci au trecut 2 ani și o pandemie... Iar autoritățile județene promit că va fi gata până în toamnă, cu 3 luni mai devreme decât scrie în contract!

Vinerea la Conac Vineri e zi scurtă! Dar la Conac se lucrează. E soare, e primăvară, e bine... Doi meșteri bocănesc pe acoperiș, unul cară un sac de ciment prin șantier, inginerul prezintă graficele de lucrări... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2023, 16:20 (17273 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Ciocârlia, localitatea în care trăiesc cei mai puțini ialomițeni

Ciocârlia, localitatea în care trăiesc cei mai puțini ialomițeni

Câmp Conform Recensământului Populației și Locuințelor, desfășurat anul trecut, localitatea din județul Ialomița cu cei mai puțini locuitori este Ciocârlia. Datele Direcției Județene de Statistică Ialomița arată că aici trăiesc doar 700 de oameni. «Suntem o comunitate mică, dar dornică să se dezvolte!» susține Eugen Voicilă, primarul localității.

Migrația, marea problemă Datele autorităților locale din Ciocârlia arată faptul că declinul demografic al comunei a început în anul 2000, când tinerii au început să plece în diferite state europene, pentru a-și asigura un trai mai bun. Așa... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2023, 11:10 (14347 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Inițiativă parlamentară privind combaterea mai eficientă a ambroziei

Deputatul USR Alin Apostol modifică Legea 62/2018

Inițiativă parlamentară privind combaterea mai eficientă a ambroziei

Deputatul USR Alin Apostol a depus un proiect de lege pentru o combatere mai eficientă a ambroziei pe tot parcursul anului și pentru o mai bună colaborare între proprietarii de terenuri și autorități. Sute de mii de români sunt afectați în fiecare an de alergia la ambrozie și legea actuală este cu mult depășită.

Un proiect de lege mai bun Concret, proprietarii de terenuri, dar și administratorii de drumuri publice sau lacuri trebuie să elimine ambrozia imediat după ce răsare și până când înflorește sau în termen de 15 zile de la primirea unui avertisment din partea autorităților publice... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2023, 14:10 (11175 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Comunitatea din Axintele, terorizată de șacali

Comunitatea din Axintele, terorizată de șacali

Șacalii fac ravagii în gospodăriile din localitatea Axintele. Primăria Axintele a reclamat situația către autoritățile județene și așteaptă să primească răspunsuri în urma acestor demersuri. Problema a apărut din cauza gestionării slabe a fondurilor de vânătoare de către cei doi administratori care le au în grijă. Acum, entitățile își pasează responsabilitatea reciproc...

Val de reclamații la Primărie Administrația locală a comunei Axintele recunoaște public faptul că șacalii au devenit o pro­blemă pentru comunitate. În special cetățenii care locuiesc în satul Horia, care aparține administrativ... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2023, 09:55 (11448 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concurs cu scandal pentru postul de femeie de serviciu

La Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți

Concurs cu scandal pentru postul de femeie de serviciu

Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți a organizat recent un concurs pentru ocuparea postului de femeie de serviciu. Una dintre participante, pe numele său Georgeta Pascu, invocă lipsa de transparență a organizatorilor și susține faptul că examenul a fost fraudat. Până la închiderea ediției, reprezentanții unității de învățământ nu au putut fi contactați pentru a oferi un punct de vedere oficial. La ultimul concurs organizat de aceeași școală pentru un post si­milar, conducerea și-a dat demisia...

Condiții de participare greu de înțeles Este pentru a doua oară în ultimii 2 ani... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2023, 14:10 (16192 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Proiectul «ELENA» afectează siguranța Grădiniței «Piticot»

Slobozia: Proiectul «ELENA» afectează siguranța Grădiniței «Piticot»

Au început primele demersuri făcute în cadrul Proiectului «ELENA» și o dată cu ele și primele probleme. La Slobozia, două săli de clasă ale Grădiniței «Piticot» au fost «găurite», din loc în loc, pentru a se verifica siguranța la cutremur a clădirii în care funcționează instituția. Fără să mai surprindă pe cineva, muncitorii care au efectuat acest tip de expertiză au lăsat pereții «găuriți» și s-au făcut nevăzuți. «Vom cere sprijinul autorităților locale pentru a ne oferi fonduri astfel încât să reparăm pereții afectați...» susține Mihaela Diancof, directorul unității de învățământ.

«Găuri» în pereții sălilor de clasă... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2023, 10:05 (16227 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Elevi lăsați pe dinafară la «Târgul Meseriilor»

Slobozia: Elevi lăsați pe dinafară la «Târgul Meseriilor»

Vineri, 10 martie a.c., la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia s-a desfășurat «Târgul Meseriilor», eveniment în cadrul căruia liceele tehnologice din județ și-au prezentat oferta educațională pentru anul școlar 2023-2024. Deși evenimentul ar fi trebuit să se desfă­șoare pe parcursul a 5 ore, organizatorii au decis să-l închidă după aproximativ o oră și jumătate. Astfel, elevii care au ajuns puțin după orele prânzului s-au trezit cu ușile închise.

Cu lacătul pe ușă «Târgul Meseriilor» este un eveniment dedicat exclusiv liceelor tehnologice din Ialomița, astfel încât... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2023, 13:55 (13279 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Proiect al Poliției Locale Slobozia pentru siguranța traficului urban

Proiect al Poliției Locale Slobozia pentru siguranța traficului urban

De la un an la altul, numărul mașinilor care circulă pe străzile Sloboziei crește. Și, o dată cu el, și riscul producerii accidentelor rutiere. Pentru a preveni astfel de incidente, oficialii Poliției Locale Slobozia, alături de cei ai Serviciului Rutier Ialomița, au inițiat un proiect destinat creșterii gradului de siguranță al traficului rutier. Polițiștii locali cer autorităților să se implice și să aloce fondurile necesare implementării acestuia.

Stop accidentelor rutiere, la Slobozia! Inițiativa Poliției Locale Slobozia vizează amplasarea unor lumini speciale în zona sensurilor... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2023, 10:05 (11838 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Orășelul Copiilor», prima investiție funcțională a administrației Soare

«Orășelul Copiilor», prima investiție funcțională a administrației Soare

bonus: Asfalt pe Bulevardul Chimiei până la sfârșitul lunii martie 2023

Administrația Soare a semnat recepția lucrărilor pentru obiectivul «Regenerarea spațiului urban Zona Orășelul Copiilor în Municipiul Slobozia». Lucrările ar fi trebuit finalizate la sfârșitul anului 2021, însă termenul de execuție a fost prelungit cu încă 2 ani. Obiectivul a fost finanțat prin Programul Operațional Regional 2014-2020, «Axa prioritară 4-Sprijinirea dezvoltării urbane durabile» și vizează «îmbunătățirea mediului urban și redu­cerea poluării prin crearea unei zone de agrement în centrul orașului».

Prima investiție finalizată În 2019, în goana după absorbția de fonduri... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2023, 16:20 (19282 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

SPORT

Pierd și în play-out. Treziți-vă!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-CSC Șelimbăr 2-3

Pierd și în play-out. Treziți-vă!

S-a terminat cu grija promovării (ce ne facem dacă promovăm, de unde bani, etc...), a plecat Costel Enache, a revenit Enache Costea, dar echipa continuă să alunece și nu sunt semne că ar putea să se oprească. Alături de «dragoni» au mai rămas vreo 500 de spectatori care au înfruntat frigul începutului de primăvară, dar au plecat dezamăgiți. Pentru un spectator neutru, meciul a fost frumos, cu ocazii, răsturnări de situație și gol în ultimul minut, marcat, ca de obicei, în poarta Unirii. Să sperăm că a fost un ultim accident, iar pauza de două săptămâni va fi benefică. Ne vom lămuri la Slatina, pe 1 aprilie 2023.

Revenire după 0-2... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2023, 15:05 (9260 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Învinse de tineretul Brăilei

Handbal, Divizia A, HC Dunărea Brăila II-CSM Unirea Slobozia 30-27 (17-9)

Învinse de tineretul Brăilei

CSM Unirea Slobozia a făcut cel mai slab meci din acest sezon, în compania echipei de divizie a Dunării Brăila, alcătiută, în foarte mare parte, din jucătoare sub 20 de ani. Extrema Ștefania Epureanu (24 de ani) și portarul Ana Caraman (21 de ani) sunt excepțiile de la această regulă. Cu toate acestea, echipa Sloboziei a reușit să păstreze echilibrul doar în primele minute. Apoi, brăilencele s-au desprins, iar la pauză conduceau cu un neverosimil 17-9. Nici în partea secundă lucrurile nu au stat bine, jucătoarele trimise de antrenorul Constantin Frîncu să încerce «remontada» intrând timorate și greșind, în multe situații, ținta de aruncare. S-a mai dres busuiocul pe final, dar înfrângerea, fie... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2023, 13:20 (12995 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Mult zgomot și-un pic de fotbal

Fotbal, Liga a III-a, CS Amara-Recolta Gheorghe Doja 1-3

Mult zgomot și-un pic de fotbal

După cum s-a văzut și-n tur, duelul județean dintre Amara și Gheorghe Doja naște multe ambiții. Amara a dat tonul, iar Recolta a revenit, și în tur, și în retur. Spre deosebire de meciul tur, spi­ritele au fost mai încinse în meciul disputat sâmbătă, 18 martie 2023, la Amara. În ciuda faptului că tribuna a fost plină în proporție de 70%, și asta datorită slobozenilor veniți să vadă acest meci. Principalul punct de atracție pentru aceștia l-a constituit schimbarea antrenorului la Recolta Gheorghe Doja. Înfrângerea din meciul cu Dunărea Călărași i-a convins pe decidenți să-l înlocuiască pe antrenorul Adrian Cristea cu experimentatul Ion Ionescu, cel care a promovat, în 2012, Unirea Slobozia în ... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2023, 12:05 (11867 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Încă o victorie pentru fotbalistele Sloboziei

Fotbal feminin, Liga a II-a, FCSB-Măgura 2012 Bacău 3-1

Încă o victorie pentru fotbalistele Sloboziei

Asocierea cu FCSB pare să fi fost de bun augur pentru fotbalul feminin din Slobozia. Echipa antrenată de Marius Chițoiu a reușit încă o victorie, de data aceasta contra celor de la Măgura Bacău, consolidându-și, astfel, liniștitorul loc 5 din clasament. Pentru meciul cu echipa moldavă, Marius Chițoiu a început cu următoarea distribuție: Bocioacă-Capră, Solonaru, Holtzhauser, Golgovici-Pascu, Baciu, Badea, Mocăniță-Ioniță, Casian. Primul gol al Sloboziei a fost marcat de Daniela Pascu, în minutul 25, din penalty. Golul 2 al FCSB a picat în minutul 60, când Laura Baciu a plasat excelent, cu o lovitură de cap, mingea centrată, din corner, de Casian. Tabela este închisă în minutul 90 de Loredana ... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2023, 10:40 (11839 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Victor Moraru, în precampanie electorală la Slobozia

Victor Moraru, în precampanie electorală la Slobozia

Când nu e agent imobiliar în Consiliul de Administrație al RAPPS și nu inaugurează laboratoarele de inovare ale Secretariatului General al Guvernului, ex-președintele Moraru se întoarce la prima sa dragoste, electoratul. Asta s-a întâmplat de exemplu sâmbătă, 4 martie 2023, când domnia sa a prezidat o întâlnire a cadrelor didactice pensionare din Amara, organizată sub patronajul filialei locale a PRO România. Sigur, întâlnirea a avut loc la Slobozia, la Hotelul Console, că acum Amara are primar AUR până când s-o coace ăla micu și-o fi în stare să calce pe urmele ilustrului său tată care a fost ales «de cinci ori consecutiv»... Dar astea sunt amănunte, nu vă mai încurcăm în ele. Ce este cert și... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2023, 14:20 (8049 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Contracte de delegare a serviciilor de salubritate pentru toată Ialomița

Din 17 martie 2023 administrațiile locale intră în legalitate

Contracte de delegare a serviciilor de salubritate pentru toată Ialomița

Administrațiile din Ialomița sunt obligate să se alinieze noilor reglementări legislative privind serviciile de salubrizare. Administrația județeană girează acest proces prin intermediul Asociației de Dezvoltare Intercomunitară ECOO 2009 în care sunt incluse 65 de administrații locale. Conform Ordinului 640/2022, privind aprobarea Normelor metodologice de stabilire, ajustare sau modificare a tarifelor pentru acti­vitățile de salubrizare, administrațiile locale au obligația de a mandata ADI ECOO 2009 să le reprezinte în procesul de negociere a ta­rifelor pentru activitățile de salubrizare. În Ialomița, tratarea și depozitarea deșeurilor este asigurată prin intermediul Vivani Salubritate SA.
... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2023, 09:55 (8324 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bâlciul tradițional din Țăndărei se mută într-o altă locație

Bâlciul tradițional din Țăndărei se mută într-o altă locație

În cadrul ultimei șe­dințe ordinare a Consi­liului Local din Țăndă­rei, aleșii orașului au votat un proiect de hotărâre ce presupune amenajarea unui spațiu pentru desfășurarea evenimentelor publice ale localității. Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei, susține că în această locație se va organiza, pe viitor, bâlciul tradițional.

Investiție din bugetul propriu De mai bine de 20 de ani, bâlciul tradițional, organizat la Țăndărei în fiecare an pe data de 14 septembrie, când în calendarul ortodox se celebrează sărbătoarea «Sfintei Cruci», se desfășoară pe un teren din ime­diata apropiere... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2023, 12:40 (17793 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Fetești amenajează primele «insule ecologice»

Soluții inteligente pentru colectarea deșeurilor

Primăria Fetești amenajează primele «insule ecologice»

Un sistem inteligent de colectare a deșeurilor va fi pus în funcțiune de administrația locală din Fetești. Proiectul va beneficia de finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență și a fost deja aprobat de Ministerul Mediului. «Este datoria noastră să facem eforturi pentru a trăi într-un oraș curat!» a declarat Laurențiu Șonchereche.

Colectare cu ajutorul cartelelor electronice În vreme ce în multe loca­li­tăți din Ialomița problema co­lectării eficiente a deșeurilor este nerezolvată, administrația locală din Fetești va implementa un sistem prin care digitalizarea va juca... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2023, 16:40 (6926 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Mirajul independenței energetice cu panouri fotovoltaice

Mirajul independenței energetice cu panouri fotovoltaice

Este printre primii 15 prosumatori înregistrați la ENEL Dobrogea în Ialomița. A montat primele 12 panouri fotovoltaice în 2017. Nu s-a gândit la bani, a visat să fie independent energetic. Și recomandă investiția cu o condiție: să ai capacitatea de a te adapta la un joc ale cărui reguli se schimbă în fiecare zi!

Casa cu panouri solare de la Slobozia Nouă Casa e la șosea. O casă bătrânească, nu are nimic spectaculos... În afara panourilor solare și a proprietarului. Alin S. este printre primii prosumatori înre­gistrați în sistemul ENEL Dobrogea. A montat primele 12 panouri în 2017 visând... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2023, 11:20 (34227 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

«Fermierii români sunt dezavantajați de concurența cerealelor provenite din Ucraina!»

Europarlamentarul PNL Dan Motreanu

«Fermierii români sunt dezavantajați de concurența cerealelor provenite din Ucraina!»

Într-o declarație publică, europarlamentarul PNL Dan Motreanu critică maniera în care Ministerul Agriculturii a negociat acordarea compensațiilor pentru fermierii români afectați de importurile de grâne din Ucraina. În opinia acestuia, țării noastre îi va reveni cea mai mică sumă, în valoare de 10 milioane de euro.

Demersuri pe lângă Comisia Europeană Potrivit europarlamentarului PNL Dan Motreanu, alături de România, oficialii Ministerelor Agriculturii din Polonia și Bulgaria au negociat acordarea unor facilități financiare tuturor fermierilor afectați de importurile cerealiere din... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2023, 19:05 (17003 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Școli reabilitate cu milioane de lei, incluse pe lista clădirilor cu risc seismic

Școli reabilitate cu milioane de lei, incluse pe lista clădirilor cu risc seismic

Ministerul Educației a cerut Inspectoratelor Școlare din întreaga țară să prezinte situația clădirilor în care funcționează unitățile de învățământ care prezintă risc sesmic. La nivelul județului Ialomița, unele dintre imobilele în care școlile funcționează au fost încadrate în risc seismic II sau III, deși au beneficiat de lucrări de reparații prin Planul Național de Dezvoltare Locală (PNDL) I și II. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița nu au oferit o explicație pentru această situație.

Clădiri renovate, dar cu risc seismic După cutremurele care s-au produs în zona Olteniei... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2023, 13:55 (16168 vizualizări - 3 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
303 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Urziceni: O adolescentă de 14 ani a dispărut dintr-un centru de plasament

Urziceni: O adolescentă de 14 ani a dispărut dintr-un centru de plasament

Polițiștii din Urziceni caută o adolescentă de 14 ani care a plecat din Complexul pentru Protecția Copilului Urziceni, aflat în administrarea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2020, 21:45
(6625 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 4 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 1 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 2140, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2020, 15:10
(2918 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 32 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 31 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 2136, cu 32 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2020, 15:30
(3470 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Eveniment privat întrerupt de polițiști

În cursul zilei de vineri, 30 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au intensificat acțiunile de verificare a respectării măsurilor impuse pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei COVID-19 și ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2020, 15:25
(2485 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 5 persoane rănite într-un accident rutier

Urziceni: 5 persoane rănite într-un accident rutier

Pompierii și polițiștii au intervenit în seara zilei de vineri, 30 octombrie 2020, pentru acordarea primului ajutor victimelor unui accident rutier. Din primele informații, se pare că un tânăr, de 24 de ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2020, 11:00
(2211 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Movilița: 3 mașini implicate într-un accident rutier

Movilița: 3 mașini implicate într-un accident rutier

Pompierii din Urziceni au intervenit în ziua de vineri, 30 octombrie 2020, în cazul unui accident rutier, produs în zona localității Movilița. În evenimentul rutier au fost avariate 3 autoturisme, dar din ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2020, 20:30
(1960 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 47 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 30 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 2104, cu 47 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2020, 15:05
(2151 vizualizări - 0 comentarii)


Dragoș Soare depune jurământul de primar ales al Sloboziei. Premierul Ludovic Orban, prezent la eveniment!

Dragoș Soare depune jurământul de primar ales al Sloboziei. Premierul Ludovic Orban, prezent la eveniment!

În conformitate cu Ordinul Prefectului Județului Ialomița nr. 552 din 29.10. 2020, se convoacă consilierii locali declarați aleși pentru ceremonia de constituire a Consiliului Local Slobozia, eveniment ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2020, 13:35
(3577 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe Aleea Fabricii din orașul Țăndărei

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii la nivelul vanei de legătură de pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 250 mm, de pe Aleea Fabricii din orașul Țăndărei, RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2020, 11:55
(2399 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 10 profesori și 40 de elevi, infectați cu COVID-19

Potrivit unei informări a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, în județ există 59 de școli care studiază în «Scenariul Verde», 33 în «Scenariul Galben» și 35 în «Scenariul Roșu». În ceea ce privește ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2020, 19:05
(2858 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină răsturnată între Movila și Fetești

Mașină răsturnată între Movila și Fetești

În dimineața zilei de joi, 29 octombrie 2020, între localitățile Fetești și Movila, s-a produs un accident de circulație. Din datele polițiștilor prezenți la fața locului a reieșit faptul că un bătrân, ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2020, 15:55
(2617 vizualizări - 4 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2057 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 29 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 2057, cu 41 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2020, 15:20
(1786 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru prevenirea răspândirii noului Coronavirus. Trei persoane din Fetești aflate în «izolare la domiciliu», amendate!

Pe parcursul zilei de miercuri, 28.10.2020, forțele de ordine au continuat acțiunile pentru verificarea respectării normelor impuse pentru prevenirea și combaterea răspândirii virusului Sars-CoV-2. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2020, 13:55
(2597 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru «lovire sau alte violențe» și «violare de domiciliu»

Polițiștii ialomițeni au identificat și reținut pentru 24 de ore un bărbat bănuit că ar fi intrat în locuința unei persoane din municipiul Slobozia, pe care ar fi lovit-o. Polițiștii Biroului de Investigații ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2020, 13:50
(3070 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Acțiune comună a Poliției Române și CFR Călători pentru siguranța transporturilor

Ialomița: Acțiune comună a Poliției Române și CFR Călători pentru siguranța transporturilor

Miercuri, 28 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Județean de Poliție Transporturi Ialomița, sub coordonarea Direcției de Poliție Transporturi, au acționat pentru creșterea gradului de ordine ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2020, 13:35
(2235 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Șofer rănit într-un accident rutier

Cotorca: Șofer rănit într-un accident rutier

În seara zilei de miercuri, 28 octombrie 2020, pe raza localității Cotorca s-a produs un accident rutier. Șoferul în vârstă de 38 de ani al unui autovehicul, fără să se asigure, a efectuat manevra de întoarcere ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2020, 11:35
(2327 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Localitatea Coșereni trece la Scenariul Roșu

Având în vedere creșterea numărului de cazuri de COVID-19 înregistrate la nivelul județului Ialomița, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a dispus trecerea localității Coșereni la Scenariul ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2020, 00:00
(6402 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru prevenirea răspândirii noului Coronavirus. Amenzi de peste 15000 de lei!

Pe parcursul zilei de marți, 27 octombrie 2020, forțele de ordine au continuat acțiunile pentru verificarea respectării normelor impuse pentru prevenirea și combaterea răspândirii virusului Sars-CoV-2. ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2020, 16:55
(2021 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: 4,58%-rata șomajului în luna septembrie 2020

La sfârșitul lunii septembrie 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4294 șomeri (din care 2008 femei), rata șomajului fiind de 4,58%, cu 0,09% ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2020, 16:10
(2631 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2016 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 28 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 2016, cu 47 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2020, 15:05
(1889 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Amara, arestat pentru «ultraj»

Un bărbat de 35 de ani, din Amara, a fost reținut de polițiștii ialomițeni pentru «refuz de recoltare a probelor biologice». Pentru că a devenit violent și a amenințat polițiștii a fost ulterior arestat ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2020, 17:50
(1787 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Sus: Femeie rănită într-un accident rutier

Fierbinții de Sus: Femeie rănită într-un accident rutier

O femeie de 49 de ani a fost rănită în ziua de marți, 27 octombrie 2020, într-un accident rutier produs în localitatea Fierbinții de Sus. Femeia era pasageră într-un automobil condus de un tânăr de 29 de ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2020, 17:30
(2722 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru prevenirea răspândirii noului Coronavirus. Eveniment privat întrerupt la Țăndărei!

În cursul zilei de luni, 26 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au intensificat acțiunile de verificare a respectării măsurilor impuse pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei COVID-19 și a ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2020, 15:40
(2143 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 1969 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 27 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1969, cu 50 cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2020, 15:05
(2045 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Trei persoane «izolate», amendate pentru că nu au fost găsite la domiciliu

Pe parcursul zilei de duminică, 25 octombrie 2020, forțele de ordine au continuat acțiunile pentru verificarea respectării normelor impuse pentru prevenirea și combaterea răspândirii virusului Sars-CoV ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2020, 15:40
(2826 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1919 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 26 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1919, cu 12 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2020, 15:05
(2490 vizualizări - 2 comentarii)


SJA Ialomița: A luat «mită» pentru a nu constata defecțiunile unui autoturism la ITP

Polițiștii Anticorupție din cadrul Direcției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, au ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2020, 12:10
(4512 vizualizări - 4 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1907 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 25 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1907, cu 29 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2020, 15:05
(1997 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: S-au luat la bătaie după producerea unui accident. Cinci bărbați din Bărbulești, reținuți de polițiști!

Cinci bărbați, cu vârste cuprinse între 27 și 41 de ani, toți din localitatea Bărbulești, au fost reținuți de către polițiști urmare a unei altercații produse sâmbătă, 24 octombrie a.c., în afara localității ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2020, 14:15
(4591 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Botez întrerupt de polițiști

În cursul zilei de sâmbătă, 24 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au intensificat acțiunile de verificare a respectării măsurilor impuse pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei COVID-19 și ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2020, 14:10
(1741 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...