Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița caută sediu de închiriat

Din nou pe drumuri

Consiliul Județean Ialomița caută sediu de închiriat

Administrația jude­țeană caută un sediu administrativ de mari dimensiuni pentru a-și reloca activitatea curentă. Decizia este justificată în contextul în care Palatul Administrativ urmează să intre într-un proces de reabi­litare până la sfârșitul anului 2023. Conform condițiilor stipulate în proiectul de hotărâre supus aprobării Consiliului Județean miercuri, 29 martie 2023, noul sediu trebuie să fie amplasat «pe o rază de 2 kilometri în jurul centrului civic al muni­cipiului Slobozia». Una dintre clădirile care întrunește această condiție este fostul sediu al BCR Ialomița, aflat acum în proprietatea Oyl Company Holding AG.

Nu aduc mandatele ce aduce «reabilitarea energetică»... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2023, 12:40 (12643 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Ferma Model Perieți, reabilitată cu 36 milioane de lei

Noi investiții în «cultura istorică»

Ferma Model Perieți, reabilitată cu 36 milioane de lei

Administrația județeană relansează investițiile în «cultura istorică a jude­țului». Un proiect de hotărâre supus aprobării Consiliului Județean Ialomița miercuri, 29 martie 2023, stabilește valoarea estimativă a investiției în reabilitarea Fermei Model Perieți-monument de istorie agrară «în vederea includerii în circuitul turistic». Ideea restaurării Fermei Model Perieți datează din anul 2005, după preluarea obiectivului de către Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia.

Toate vechi și nouă toate Consiliul Județean Ialomița a supus aprobării plenului un proiect de hotărâre care... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2023, 19:15 (11081 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Poștașul» Ionuț de la ANIF vrea divizie AFM în instituție

«Poștașul» Ionuț de la ANIF vrea divizie AFM în instituție

În urmă cu 3 ani, prin 2020, l-am lăsat pe Ionuț Popescu, ex-directorul de la ANIF Ialomița, plângându-și soarta de pesedist insignifiant, obligat să dea un pas în spate pentru a lăsa altuia locul călduț pe care-l ocupa fără să facă nimic. Dar uite că l-am subestimat, iar acum Ionuț, supranumit în instituție «Poștașul» pentru că asta e principala sa ocupație, să distribuie corespondența, se răzbună îmbogățindu-se în trei ani cât alți pesediști în trei mandate. Bravo, Ionuț!

Istorie la timpul prezent Ionuț Popescu ocupă de 3 ani poziția de șef serviciu TIAC (Tehnic Investiții... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2023, 18:20 (32583 vizualizări - 16 comentarii)

SPORT

Înfrângere amicală cu Oțelul

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Înfrângere amicală cu Oțelul

Conducerea Unirii Slobozia a căutat să umple golul competițional cu un meci amical care să-i țină cât de cât în priză pe elevii lui Enache Costea. S-a bătut palma cu Oțelul Galați, echipă antrenată de Dorinel Munteanu, care se află pe locul 3 în play-off, poziție ce oferă promovarea directă în Superligă. Meciul s-a jucat la Galați și a fost un bun prilej pentru ai noștri de a regla anumite meca­nisme care, în ciuda schimbării «principalului», au continuat să nu funcționeze. Așa cum știți, echipa noastră a început cu stângul play-out-ul, pierzând pe propriul teren, scor 2-3, cu CS Comunal Șelimbăr. După meciul de la Galați, perspectivele se prezintă ceva mai bine. Enache Costea... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2023, 15:50 (10553 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Încep play-off-ul și play-out-ul

Fotbal, Liga a IV-a

Încep play-off-ul și play-out-ul

Ineditul campionat 2022-2023 al Ligii a IV-a ialomițene continuă, în­cepând cu 1 aprilie 2023, cu etapele din grupele pentru promovare, res­pectiv evitarea retrogradării. După ce a înghesuit cele 18 etape ale sezonului regulat în campania de toamnă, AJF Ialomița oferă rezolvarea tutu­ror ecuațiilor în 7 meciuri (play-off) și 11 meciuri (play-out). Totul, în păgubosul sistem în care se desfășoară Liga a II-a: doar meciuri tur. Cu siguranță, ierarhia finală în play-off-ul Ligii a IV-a nu va fi edificatoare (Bărăganul Ciulnița-FC Rovine se va juca la Ciulnița, avantaj gazdele), dar ne dorim ca din această structură competițională gândită de echipa lui Vasile Bratu să iasă... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2023, 14:20 (6620 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie cu frâna trasă

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-CSU Neptun Constanța 41-31 (17-13)

Victorie cu frâna trasă

CSM Unirea Slobozia a reușit să spele ceva din rușinea înfrângerii cu echipa a doua a Brăilei, în compania celor de la CSU Neptun Constanța. Meciul s-a jucat duminică, 26 martie 2023, în Sala «Andreea Nica» și, în ciuda celor 41 de goluri marcate, echipa noastră a dat impresia că poate mai mult, dar trece printr-o perioadă de relativă relaxare. Au strălucit, din nou, veteranele Cristiana Florea și Oana Bidașcu, jucătoare exponențiale pentru Slobozia, în jurul cărora va trebui construită strategia și pentru sezonul viitor. În rest, ne-a atras atenția randamentul interului Ștefania Gheorghe, dar și modul pozitiv în care trăiește handbalul simpatica extremă Diana Fînaru.

Echilibru doar un sfert de oră... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2023, 13:05 (3333 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

FCSB, a treia victorie la Activ

Fotbal feminin

FCSB, a treia victorie la Activ

Echipa de fotbal feminin a Sloboziei, care activează în Liga a II-a, trăiește o perioadă sportivă extrem de fastă. Echipa condusă de Daniela Ioniță și finanțată de Gigi Becali a obținut prima victorie în București de când evoluează sub sigla FCSB. Formația ialomițeană a trecut, la limită, scor 1-0, de Juniorul București. Cu siguranță, tânăra echipă compusă, în cea mai mare parte, din jucătoare originare din Slobozia, ar fi putut mai mult dacă ar fi avut lotul complet. Antrenorul Marius Chițoiu nu a putut să se bazeze pe jucătoarele care urmau să susțină simularea pentru examenul de Bacalaureat, astfel încât banca de rezerve a rămas complet goală. «Noi suntem în obiectiv (primele 5 locuri) și,... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2023, 11:45 (3891 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Încep lucrările la Centrul pentru Persoane Vârstnice de la Movila

Investiție de 6,6 milioane de lei

Încep lucrările la Centrul pentru Persoane Vârstnice de la Movila

Vineri, 17 martie 2023, s-a semnat contractul pentru începerea lucrărilor la Centrul pentru Persoane Vârstnice de la Movila. Investiția este finanțată din bugetul județului Ialomița și are o va­loare de 6,6 milioane de lei. Conform contractului, lucrările urmează să fie finalizate până la sfârșitul anului 2024.

Un nou Centru pentru vârstnici Consiliul Județean Ialomița finanțează construcția unui Centru pentru Persoane Vârstnice la Movila. Licitația a fost adjudecată în luna decembrie 2022 de către ACS New Antreprenor Construct SRL, iar contractul a fost semnat vineri, 17 martie 20... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2023, 15:10 (13746 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia nu va fi «oraș-martir»

Curtea de Apel a decis

Slobozia nu va fi «oraș-martir»

În urmă cu o săptămână, Curtea de Apel București a decis respingerea recursului formulat de «Asociația Luptătorilor în Revoluția din Decembrie 1989» pentru declararea orașului Slobozia drept «oraș-martir». Reamintim că Asociația a deschis acest proces împotriva Secretariatului de Stat pentru Recunoașterea Meritelor Luptătorilor Împotriva Regimului Comunist (SSRMLÎRC). În ianua­rie 2022, Tribunalul Ialomița a respins solicitarea Asociației, procesul fiind mutat la Curtea de Apel.

Visuri de revoluționar spulberate Curtea de Apel București a respins ca nefondată «excepția nulității recursului... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2023, 10:55 (13366 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Simpozion privind prevenirea delincvenței juvenile, organizat de DGASPC Ialomița

Simpozion privind prevenirea delincvenței juvenile, organizat de DGASPC Ialomița

Joi, 16 martie a.c., Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a fost gazda unui simpozion dedicat prevenirii delincvenței juvenile. La eveniment au participat parteneri ai instituției din județele Buzău, Constanța, Călărași și Argeș.

Luptă comună cu delincvența juvenilă Delincvența juvenilă re­prezintă o provocare pentru personalul din domeniul asistenței sociale din cauza faptului că numărul cazurilor se află într-o continuă creștere. Astfel, Direcția Generală de Aistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a organizat acest eveniment cu scopul de... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2023, 13:40 (11497 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

În căutarea Conacului «Bolomey»

În căutarea Conacului «Bolomey»

Pe 15 martie 2023, Consiliul Județean Ialomița a aprobat majorarea devizului de lucrări pentru Conacul «Bolomey» la 32,7 milioane de lei. În martie 2021, cand s-a semnat contractul, valoarea devizului era de 18,7 milioane de lei. De-atunci au trecut 2 ani și o pandemie... Iar autoritățile județene promit că va fi gata până în toamnă, cu 3 luni mai devreme decât scrie în contract!

Vinerea la Conac Vineri e zi scurtă! Dar la Conac se lucrează. E soare, e primăvară, e bine... Doi meșteri bocănesc pe acoperiș, unul cară un sac de ciment prin șantier, inginerul prezintă graficele de lucrări... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2023, 16:20 (17288 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciocârlia, localitatea în care trăiesc cei mai puțini ialomițeni

Ciocârlia, localitatea în care trăiesc cei mai puțini ialomițeni

Câmp Conform Recensământului Populației și Locuințelor, desfășurat anul trecut, localitatea din județul Ialomița cu cei mai puțini locuitori este Ciocârlia. Datele Direcției Județene de Statistică Ialomița arată că aici trăiesc doar 700 de oameni. «Suntem o comunitate mică, dar dornică să se dezvolte!» susține Eugen Voicilă, primarul localității.

Migrația, marea problemă Datele autorităților locale din Ciocârlia arată faptul că declinul demografic al comunei a început în anul 2000, când tinerii au început să plece în diferite state europene, pentru a-și asigura un trai mai bun. Așa... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2023, 11:10 (14360 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Inițiativă parlamentară privind combaterea mai eficientă a ambroziei

Deputatul USR Alin Apostol modifică Legea 62/2018

Inițiativă parlamentară privind combaterea mai eficientă a ambroziei

Deputatul USR Alin Apostol a depus un proiect de lege pentru o combatere mai eficientă a ambroziei pe tot parcursul anului și pentru o mai bună colaborare între proprietarii de terenuri și autorități. Sute de mii de români sunt afectați în fiecare an de alergia la ambrozie și legea actuală este cu mult depășită.

Un proiect de lege mai bun Concret, proprietarii de terenuri, dar și administratorii de drumuri publice sau lacuri trebuie să elimine ambrozia imediat după ce răsare și până când înflorește sau în termen de 15 zile de la primirea unui avertisment din partea autorităților publice... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2023, 14:10 (11184 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comunitatea din Axintele, terorizată de șacali

Comunitatea din Axintele, terorizată de șacali

Șacalii fac ravagii în gospodăriile din localitatea Axintele. Primăria Axintele a reclamat situația către autoritățile județene și așteaptă să primească răspunsuri în urma acestor demersuri. Problema a apărut din cauza gestionării slabe a fondurilor de vânătoare de către cei doi administratori care le au în grijă. Acum, entitățile își pasează responsabilitatea reciproc...

Val de reclamații la Primărie Administrația locală a comunei Axintele recunoaște public faptul că șacalii au devenit o pro­blemă pentru comunitate. În special cetățenii care locuiesc în satul Horia, care aparține administrativ... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2023, 09:55 (11456 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concurs cu scandal pentru postul de femeie de serviciu

La Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți

Concurs cu scandal pentru postul de femeie de serviciu

Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți a organizat recent un concurs pentru ocuparea postului de femeie de serviciu. Una dintre participante, pe numele său Georgeta Pascu, invocă lipsa de transparență a organizatorilor și susține faptul că examenul a fost fraudat. Până la închiderea ediției, reprezentanții unității de învățământ nu au putut fi contactați pentru a oferi un punct de vedere oficial. La ultimul concurs organizat de aceeași școală pentru un post si­milar, conducerea și-a dat demisia...

Condiții de participare greu de înțeles Este pentru a doua oară în ultimii 2 ani... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2023, 14:10 (16207 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Proiectul «ELENA» afectează siguranța Grădiniței «Piticot»

Slobozia: Proiectul «ELENA» afectează siguranța Grădiniței «Piticot»

Au început primele demersuri făcute în cadrul Proiectului «ELENA» și o dată cu ele și primele probleme. La Slobozia, două săli de clasă ale Grădiniței «Piticot» au fost «găurite», din loc în loc, pentru a se verifica siguranța la cutremur a clădirii în care funcționează instituția. Fără să mai surprindă pe cineva, muncitorii care au efectuat acest tip de expertiză au lăsat pereții «găuriți» și s-au făcut nevăzuți. «Vom cere sprijinul autorităților locale pentru a ne oferi fonduri astfel încât să reparăm pereții afectați...» susține Mihaela Diancof, directorul unității de învățământ.

«Găuri» în pereții sălilor de clasă... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2023, 10:05 (16232 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Elevi lăsați pe dinafară la «Târgul Meseriilor»

Slobozia: Elevi lăsați pe dinafară la «Târgul Meseriilor»

Vineri, 10 martie a.c., la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia s-a desfășurat «Târgul Meseriilor», eveniment în cadrul căruia liceele tehnologice din județ și-au prezentat oferta educațională pentru anul școlar 2023-2024. Deși evenimentul ar fi trebuit să se desfă­șoare pe parcursul a 5 ore, organizatorii au decis să-l închidă după aproximativ o oră și jumătate. Astfel, elevii care au ajuns puțin după orele prânzului s-au trezit cu ușile închise.

Cu lacătul pe ușă «Târgul Meseriilor» este un eveniment dedicat exclusiv liceelor tehnologice din Ialomița, astfel încât... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2023, 13:55 (13285 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Proiect al Poliției Locale Slobozia pentru siguranța traficului urban

Proiect al Poliției Locale Slobozia pentru siguranța traficului urban

De la un an la altul, numărul mașinilor care circulă pe străzile Sloboziei crește. Și, o dată cu el, și riscul producerii accidentelor rutiere. Pentru a preveni astfel de incidente, oficialii Poliției Locale Slobozia, alături de cei ai Serviciului Rutier Ialomița, au inițiat un proiect destinat creșterii gradului de siguranță al traficului rutier. Polițiștii locali cer autorităților să se implice și să aloce fondurile necesare implementării acestuia.

Stop accidentelor rutiere, la Slobozia! Inițiativa Poliției Locale Slobozia vizează amplasarea unor lumini speciale în zona sensurilor... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2023, 10:05 (11848 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

«Orășelul Copiilor», prima investiție funcțională a administrației Soare

«Orășelul Copiilor», prima investiție funcțională a administrației Soare

bonus: Asfalt pe Bulevardul Chimiei până la sfârșitul lunii martie 2023

Administrația Soare a semnat recepția lucrărilor pentru obiectivul «Regenerarea spațiului urban Zona Orășelul Copiilor în Municipiul Slobozia». Lucrările ar fi trebuit finalizate la sfârșitul anului 2021, însă termenul de execuție a fost prelungit cu încă 2 ani. Obiectivul a fost finanțat prin Programul Operațional Regional 2014-2020, «Axa prioritară 4-Sprijinirea dezvoltării urbane durabile» și vizează «îmbunătățirea mediului urban și redu­cerea poluării prin crearea unei zone de agrement în centrul orașului».

Prima investiție finalizată În 2019, în goana după absorbția de fonduri... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2023, 16:20 (19294 vizualizări - 13 comentarii)

SPORT

Pierd și în play-out. Treziți-vă!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-CSC Șelimbăr 2-3

Pierd și în play-out. Treziți-vă!

S-a terminat cu grija promovării (ce ne facem dacă promovăm, de unde bani, etc...), a plecat Costel Enache, a revenit Enache Costea, dar echipa continuă să alunece și nu sunt semne că ar putea să se oprească. Alături de «dragoni» au mai rămas vreo 500 de spectatori care au înfruntat frigul începutului de primăvară, dar au plecat dezamăgiți. Pentru un spectator neutru, meciul a fost frumos, cu ocazii, răsturnări de situație și gol în ultimul minut, marcat, ca de obicei, în poarta Unirii. Să sperăm că a fost un ultim accident, iar pauza de două săptămâni va fi benefică. Ne vom lămuri la Slatina, pe 1 aprilie 2023.

Revenire după 0-2... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2023, 15:05 (9262 vizualizări - 8 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
281 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

CCIA Ialomița: Invitații la expoziții în Republica Moldova

În perioada 16-19 marie 2011, Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița organizează o misiune economică în Republica Moldova, respective la Chișinău, pentru vizitarea expozițiilor specializate ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2011, 16:18
(9829 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Au furat calea ferată!

Patru ialomițeni sînt în prezent cercetați penal după ce au fost prinși de jandarmi furînd șine de cale ferată. Indivizii au fost depistați încă de la primele ore ale dimineții de joi, 3 martie. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2011, 16:22
(9231 vizualizări - 0 comentarii)


Instruire gratuită pentru angajații ANAF

«Agenția Națională de Administrare Fiscală anunță organizarea în data de 7 martie 2011, la sediul Agenției, a conferinței pentru închiderea oficială a proiectului cu titlul „Îmbunătățirea abilităților tehnice ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2011, 16:20
(10855 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 66 de locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene de Ocupare a Forței de Muncă Ialomița, miercuri, 3 martie, în Ialomița, erau disponibile 66 locuri de muncă vacante. Dintre acestea, două posturi sînt destinate ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2011, 18:44
(14109 vizualizări - 3 comentarii)


ITM Ialomița: Cărțile de muncă, predate angajatorilor

Potrivit unor noi prevederi legale, începînd cu data de 1 ianuarie 2011, carnetele de muncă nu vor mai exista. Vechimea în muncă pînă la data de 31 decembrie 2010 se probează cu carnetul de muncă, urmînd ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2011, 18:42
(10087 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A dat în groapă și a sunat la 112

Un bărbat de 41 de ani a sunat la 112 după ce... a căzut într-o groapă. Acesta se deplasa pe strada Buzăului din localitate și nu a observat craterul de 4 mp din fața sa. Pompierii au intervenit de urgență ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2011, 11:17
(8040 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Urziceni groapă 112


Slobozia: Magazie mistuită de flăcări

Magazia unei firme din Slobozia a fost distrusă de flăcări în seara zilei de 2 martie. Flăcările au fost aprinse de mai multe persoane care se adăposteau în respectiva locație. Preț de aproximativ un sfert ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2011, 11:15
(8726 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Furt în familie la Tovărășia

Ofițeri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia-Biroul de Ordine Publică pentru Mediul Rural în colaborare cu agenții Postului de Poliție Miloșești au reușit identificarea a trei tineri (frați) din satul ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2011, 16:49
(8712 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Tovărășia furt


Armășești: Femeie de 55 ani, lovită de o mașină

Marți, 1 martie, în jurul orei 19.00, pe DN1D, în afara localității Armășești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări s-a stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2011, 16:47
(10470 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni ale polițiștilor pentru siguranța elevilor

Polițiștii ialomițeni acționează consecvent pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică în perimetrul școlilor, pentru prevenirea infracționalității și a oricăror evenimente nedorite care ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2011, 16:42
(9386 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 18:45
(5300 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Grup de lucru anti-etnobotanice

În baza Ordinului Ministerului Administrației și Internelor nr. 37 din data de 17 februarie 2011 pentru constituirea echipelor mixte ce vor efectua controale conform competențelor legale, în locurile și ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 15:23
(9718 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Record la depunerea Formularului 112

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, din 4177 Declarații 112 ce se așteptau a fi primite la nivelul județului nostru, au fost depuse un număr de 4010 declarații, în procent de ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 12:02
(5652 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomaj în 10 zile de la diponibilizare

Potrivit reprezentanților Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, luni, 28 februarie au fost publicate modificările privind sistemul asigurărilor de șomaj și stimularea ocupării forței ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 12:00
(10384 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Beat la volan, a acroșat un scuter

Duminică, 27 februarie, la Amara s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, o mașină condusă de un bărbat de 37 ani, din localitate, a lovit un scuter ce circula regulamentar. Mopedul a fost acroșat ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:24
(43617 vizualizări - 32 comentarii)

Taguri: Amara accident


Fetești: Bătrînă accidentată de un șofer ce dădea înapoi

O bătrînă de 66 ani a fost lovită violent de o mașină, la Fetești. Incidentul s-a produs sîmbătă, 26 februarie, pe o stradă din localitate. Șoferul încerca să efectueze manevra de mers înapoi, timp în care ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:23
(14580 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Căzănești: Țigări de contrabandă, descoperite într-o mașină

20 de cartușe de țigări, aceasta este ultima captură a polițiștilor la capitolul contrabandă cu țigarete. Descoperirea a fost realizată vineri, 25 februarie, de către polițiștii din Căzănești, care au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:23
(11233 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi beți la volan

Un șofer băut a fost prins de polițiști vineri, 25 februarie, conducînd o mașină în orașul Țăndărei. Localnicul de 35 ani, a cărui alcoolemie depășea 0,97 la mie, s-a ales cu dosar penal. În aceeași noapte ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:22
(9285 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a polițiștilor în discoteci

Aproape 50 de polițiști ialomițeni, însoțiți de jandarmi, au desfășurat o acțiune de amploare în noaptea de sîmbătă, 26 februarie, în Slobozia și în localitățile limitrofe. Ținta principală a polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:17
(9406 vizualizări - 0 comentarii)


Casă mistuită de flăcări la Ciochina

Casă mistuită de flăcări la Ciochina

Pompierii militari de la Garda de Intervenție Slobozia și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență al orașului Căzănești au acționat sîmbătă, 26 februarie, în jurul orei 17.20, pentru lichidarea unui ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 14:59
(11849 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina incendiu


Fetești: Tînără de 22 ani, salvată de SMURD după ce a înghițit mai multe medicamente

Sîmbătă, 26 februarie, în jurul orei 16.00, echipajul SMURD de la Garda Fetești a fost solicitat să intervină pentru a acorda primul ajutor medical unei tinere, în vîrstă de 22 ani, din municipiu. La sosirea ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 14:55
(9091 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Fetești are OFICIAL comandanți: Anghel, șef al Poliției, Mihăilă, șef la Ordine Publică

În urma concursului desfășurat la finele acestei luni, Poliția Fetești a revenit la normal. Adică are șefi. Potrivit unui comunicat remis de Inspectoratul Județean de Poliție, noul șef al Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 12:54
(13875 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Fermierii pot depune cereri pentru plata pe suprafață

Marți, 1 martie, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură lansează Campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Potrivit unei informări a instituției ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:41
(8876 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: După ce au spart mai multe case din Albești și Buești, doi tineri au fost reținuți

Doi tineri, în vârstă de 16, respectiv 18 ani, primul din comuna Albești, iar cel de-al doilea din comuna Buești, au fost încarcerați în cursul zilei de joi, 24 februarie a.c., în arestul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:40
(12676 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Miliarde de euro pentru fermieri

Potrivit datelor statistice ale Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, în perioada februarie 2010-februarie 2011, instituția a efectuat plăți în conturile beneficiarilor în valoare ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:39
(13623 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Stagiul de practică al studenților Academiei de Poliție, la final

Cei 11 studenți ai Academiei de Poliție «Al. I. Cuza» București au finalizat vineri, 25 februarie a.c., stagiul de practică la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița.
Repartizați să își desfășoare ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:27
(12170 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Prinși de polițiști la furat de lemne

Manasia: Prinși de polițiști la furat de lemne

În cursul nopții trecute, joi spre vineri, 24/25 februarie a.c., agenții Postului de Poliție Manasia împreună cu lucrători din cadrul Ocolului Silvic Urziceni au identificat trei bărbați, cu vîrste cuprinse ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 15:43
(10354 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Manasia furt lemne


Ialomița: Traficul rutier, îngreunat de viscol și zăpadă

Ialomița: Traficul rutier, îngreunat de viscol și zăpadă

La primele ore ale dimineții de vineri, 25 februarie, Inpectoratul de Poliție anunță că în Ialomița sînt blocate 4 drumuri județene, traficul rutier fiind întrerupt din cauza vîntului puternic care viscolește ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 09:32
(10612 vizualizări - 0 comentarii)


5 stele la testele Euro NCAP pentru Hyundai ix20

5 stele la testele Euro NCAP pentru Hyundai ix20

Hyundai ix20, noul MPV din segmentul B al mărcii, a obținut punctajul maxim de 5 stele la testele Euro NCAP-organizație independentă care se ocupă cu evaluarea nivelului de siguranță al ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:53
(5012 vizualizări - 0 comentarii)


Agajatorii, obligați să depună fișele fiscale pentru 2010

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita reamintește contribuabililor, plătitori de venituri din salarii și asimilate salariilor, că au obligația depunerii fișelor fiscale pentru anul 2010. Acestea ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:43
(5188 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...