Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița caută sediu de închiriat

Din nou pe drumuri

Consiliul Județean Ialomița caută sediu de închiriat

Administrația jude­țeană caută un sediu administrativ de mari dimensiuni pentru a-și reloca activitatea curentă. Decizia este justificată în contextul în care Palatul Administrativ urmează să intre într-un proces de reabi­litare până la sfârșitul anului 2023. Conform condițiilor stipulate în proiectul de hotărâre supus aprobării Consiliului Județean miercuri, 29 martie 2023, noul sediu trebuie să fie amplasat «pe o rază de 2 kilometri în jurul centrului civic al muni­cipiului Slobozia». Una dintre clădirile care întrunește această condiție este fostul sediu al BCR Ialomița, aflat acum în proprietatea Oyl Company Holding AG.

Nu aduc mandatele ce aduce «reabilitarea energetică»... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2023, 12:40 (12643 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Ferma Model Perieți, reabilitată cu 36 milioane de lei

Noi investiții în «cultura istorică»

Ferma Model Perieți, reabilitată cu 36 milioane de lei

Administrația județeană relansează investițiile în «cultura istorică a jude­țului». Un proiect de hotărâre supus aprobării Consiliului Județean Ialomița miercuri, 29 martie 2023, stabilește valoarea estimativă a investiției în reabilitarea Fermei Model Perieți-monument de istorie agrară «în vederea includerii în circuitul turistic». Ideea restaurării Fermei Model Perieți datează din anul 2005, după preluarea obiectivului de către Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia.

Toate vechi și nouă toate Consiliul Județean Ialomița a supus aprobării plenului un proiect de hotărâre care... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2023, 19:15 (11081 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Poștașul» Ionuț de la ANIF vrea divizie AFM în instituție

«Poștașul» Ionuț de la ANIF vrea divizie AFM în instituție

În urmă cu 3 ani, prin 2020, l-am lăsat pe Ionuț Popescu, ex-directorul de la ANIF Ialomița, plângându-și soarta de pesedist insignifiant, obligat să dea un pas în spate pentru a lăsa altuia locul călduț pe care-l ocupa fără să facă nimic. Dar uite că l-am subestimat, iar acum Ionuț, supranumit în instituție «Poștașul» pentru că asta e principala sa ocupație, să distribuie corespondența, se răzbună îmbogățindu-se în trei ani cât alți pesediști în trei mandate. Bravo, Ionuț!

Istorie la timpul prezent Ionuț Popescu ocupă de 3 ani poziția de șef serviciu TIAC (Tehnic Investiții... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2023, 18:20 (32589 vizualizări - 16 comentarii)

SPORT

Înfrângere amicală cu Oțelul

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Înfrângere amicală cu Oțelul

Conducerea Unirii Slobozia a căutat să umple golul competițional cu un meci amical care să-i țină cât de cât în priză pe elevii lui Enache Costea. S-a bătut palma cu Oțelul Galați, echipă antrenată de Dorinel Munteanu, care se află pe locul 3 în play-off, poziție ce oferă promovarea directă în Superligă. Meciul s-a jucat la Galați și a fost un bun prilej pentru ai noștri de a regla anumite meca­nisme care, în ciuda schimbării «principalului», au continuat să nu funcționeze. Așa cum știți, echipa noastră a început cu stângul play-out-ul, pierzând pe propriul teren, scor 2-3, cu CS Comunal Șelimbăr. După meciul de la Galați, perspectivele se prezintă ceva mai bine. Enache Costea... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2023, 15:50 (10553 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Încep play-off-ul și play-out-ul

Fotbal, Liga a IV-a

Încep play-off-ul și play-out-ul

Ineditul campionat 2022-2023 al Ligii a IV-a ialomițene continuă, în­cepând cu 1 aprilie 2023, cu etapele din grupele pentru promovare, res­pectiv evitarea retrogradării. După ce a înghesuit cele 18 etape ale sezonului regulat în campania de toamnă, AJF Ialomița oferă rezolvarea tutu­ror ecuațiilor în 7 meciuri (play-off) și 11 meciuri (play-out). Totul, în păgubosul sistem în care se desfășoară Liga a II-a: doar meciuri tur. Cu siguranță, ierarhia finală în play-off-ul Ligii a IV-a nu va fi edificatoare (Bărăganul Ciulnița-FC Rovine se va juca la Ciulnița, avantaj gazdele), dar ne dorim ca din această structură competițională gândită de echipa lui Vasile Bratu să iasă... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2023, 14:20 (6623 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie cu frâna trasă

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-CSU Neptun Constanța 41-31 (17-13)

Victorie cu frâna trasă

CSM Unirea Slobozia a reușit să spele ceva din rușinea înfrângerii cu echipa a doua a Brăilei, în compania celor de la CSU Neptun Constanța. Meciul s-a jucat duminică, 26 martie 2023, în Sala «Andreea Nica» și, în ciuda celor 41 de goluri marcate, echipa noastră a dat impresia că poate mai mult, dar trece printr-o perioadă de relativă relaxare. Au strălucit, din nou, veteranele Cristiana Florea și Oana Bidașcu, jucătoare exponențiale pentru Slobozia, în jurul cărora va trebui construită strategia și pentru sezonul viitor. În rest, ne-a atras atenția randamentul interului Ștefania Gheorghe, dar și modul pozitiv în care trăiește handbalul simpatica extremă Diana Fînaru.

Echilibru doar un sfert de oră... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2023, 13:05 (3333 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

FCSB, a treia victorie la Activ

Fotbal feminin

FCSB, a treia victorie la Activ

Echipa de fotbal feminin a Sloboziei, care activează în Liga a II-a, trăiește o perioadă sportivă extrem de fastă. Echipa condusă de Daniela Ioniță și finanțată de Gigi Becali a obținut prima victorie în București de când evoluează sub sigla FCSB. Formația ialomițeană a trecut, la limită, scor 1-0, de Juniorul București. Cu siguranță, tânăra echipă compusă, în cea mai mare parte, din jucătoare originare din Slobozia, ar fi putut mai mult dacă ar fi avut lotul complet. Antrenorul Marius Chițoiu nu a putut să se bazeze pe jucătoarele care urmau să susțină simularea pentru examenul de Bacalaureat, astfel încât banca de rezerve a rămas complet goală. «Noi suntem în obiectiv (primele 5 locuri) și,... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2023, 11:45 (3891 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Încep lucrările la Centrul pentru Persoane Vârstnice de la Movila

Investiție de 6,6 milioane de lei

Încep lucrările la Centrul pentru Persoane Vârstnice de la Movila

Vineri, 17 martie 2023, s-a semnat contractul pentru începerea lucrărilor la Centrul pentru Persoane Vârstnice de la Movila. Investiția este finanțată din bugetul județului Ialomița și are o va­loare de 6,6 milioane de lei. Conform contractului, lucrările urmează să fie finalizate până la sfârșitul anului 2024.

Un nou Centru pentru vârstnici Consiliul Județean Ialomița finanțează construcția unui Centru pentru Persoane Vârstnice la Movila. Licitația a fost adjudecată în luna decembrie 2022 de către ACS New Antreprenor Construct SRL, iar contractul a fost semnat vineri, 17 martie 20... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2023, 15:10 (13749 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia nu va fi «oraș-martir»

Curtea de Apel a decis

Slobozia nu va fi «oraș-martir»

În urmă cu o săptămână, Curtea de Apel București a decis respingerea recursului formulat de «Asociația Luptătorilor în Revoluția din Decembrie 1989» pentru declararea orașului Slobozia drept «oraș-martir». Reamintim că Asociația a deschis acest proces împotriva Secretariatului de Stat pentru Recunoașterea Meritelor Luptătorilor Împotriva Regimului Comunist (SSRMLÎRC). În ianua­rie 2022, Tribunalul Ialomița a respins solicitarea Asociației, procesul fiind mutat la Curtea de Apel.

Visuri de revoluționar spulberate Curtea de Apel București a respins ca nefondată «excepția nulității recursului... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2023, 10:55 (13367 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Simpozion privind prevenirea delincvenței juvenile, organizat de DGASPC Ialomița

Simpozion privind prevenirea delincvenței juvenile, organizat de DGASPC Ialomița

Joi, 16 martie a.c., Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a fost gazda unui simpozion dedicat prevenirii delincvenței juvenile. La eveniment au participat parteneri ai instituției din județele Buzău, Constanța, Călărași și Argeș.

Luptă comună cu delincvența juvenilă Delincvența juvenilă re­prezintă o provocare pentru personalul din domeniul asistenței sociale din cauza faptului că numărul cazurilor se află într-o continuă creștere. Astfel, Direcția Generală de Aistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a organizat acest eveniment cu scopul de... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2023, 13:40 (11497 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

În căutarea Conacului «Bolomey»

În căutarea Conacului «Bolomey»

Pe 15 martie 2023, Consiliul Județean Ialomița a aprobat majorarea devizului de lucrări pentru Conacul «Bolomey» la 32,7 milioane de lei. În martie 2021, cand s-a semnat contractul, valoarea devizului era de 18,7 milioane de lei. De-atunci au trecut 2 ani și o pandemie... Iar autoritățile județene promit că va fi gata până în toamnă, cu 3 luni mai devreme decât scrie în contract!

Vinerea la Conac Vineri e zi scurtă! Dar la Conac se lucrează. E soare, e primăvară, e bine... Doi meșteri bocănesc pe acoperiș, unul cară un sac de ciment prin șantier, inginerul prezintă graficele de lucrări... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2023, 16:20 (17288 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciocârlia, localitatea în care trăiesc cei mai puțini ialomițeni

Ciocârlia, localitatea în care trăiesc cei mai puțini ialomițeni

Câmp Conform Recensământului Populației și Locuințelor, desfășurat anul trecut, localitatea din județul Ialomița cu cei mai puțini locuitori este Ciocârlia. Datele Direcției Județene de Statistică Ialomița arată că aici trăiesc doar 700 de oameni. «Suntem o comunitate mică, dar dornică să se dezvolte!» susține Eugen Voicilă, primarul localității.

Migrația, marea problemă Datele autorităților locale din Ciocârlia arată faptul că declinul demografic al comunei a început în anul 2000, când tinerii au început să plece în diferite state europene, pentru a-și asigura un trai mai bun. Așa... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2023, 11:10 (14363 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Inițiativă parlamentară privind combaterea mai eficientă a ambroziei

Deputatul USR Alin Apostol modifică Legea 62/2018

Inițiativă parlamentară privind combaterea mai eficientă a ambroziei

Deputatul USR Alin Apostol a depus un proiect de lege pentru o combatere mai eficientă a ambroziei pe tot parcursul anului și pentru o mai bună colaborare între proprietarii de terenuri și autorități. Sute de mii de români sunt afectați în fiecare an de alergia la ambrozie și legea actuală este cu mult depășită.

Un proiect de lege mai bun Concret, proprietarii de terenuri, dar și administratorii de drumuri publice sau lacuri trebuie să elimine ambrozia imediat după ce răsare și până când înflorește sau în termen de 15 zile de la primirea unui avertisment din partea autorităților publice... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2023, 14:10 (11184 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comunitatea din Axintele, terorizată de șacali

Comunitatea din Axintele, terorizată de șacali

Șacalii fac ravagii în gospodăriile din localitatea Axintele. Primăria Axintele a reclamat situația către autoritățile județene și așteaptă să primească răspunsuri în urma acestor demersuri. Problema a apărut din cauza gestionării slabe a fondurilor de vânătoare de către cei doi administratori care le au în grijă. Acum, entitățile își pasează responsabilitatea reciproc...

Val de reclamații la Primărie Administrația locală a comunei Axintele recunoaște public faptul că șacalii au devenit o pro­blemă pentru comunitate. În special cetățenii care locuiesc în satul Horia, care aparține administrativ... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2023, 09:55 (11456 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concurs cu scandal pentru postul de femeie de serviciu

La Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți

Concurs cu scandal pentru postul de femeie de serviciu

Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți a organizat recent un concurs pentru ocuparea postului de femeie de serviciu. Una dintre participante, pe numele său Georgeta Pascu, invocă lipsa de transparență a organizatorilor și susține faptul că examenul a fost fraudat. Până la închiderea ediției, reprezentanții unității de învățământ nu au putut fi contactați pentru a oferi un punct de vedere oficial. La ultimul concurs organizat de aceeași școală pentru un post si­milar, conducerea și-a dat demisia...

Condiții de participare greu de înțeles Este pentru a doua oară în ultimii 2 ani... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2023, 14:10 (16208 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Proiectul «ELENA» afectează siguranța Grădiniței «Piticot»

Slobozia: Proiectul «ELENA» afectează siguranța Grădiniței «Piticot»

Au început primele demersuri făcute în cadrul Proiectului «ELENA» și o dată cu ele și primele probleme. La Slobozia, două săli de clasă ale Grădiniței «Piticot» au fost «găurite», din loc în loc, pentru a se verifica siguranța la cutremur a clădirii în care funcționează instituția. Fără să mai surprindă pe cineva, muncitorii care au efectuat acest tip de expertiză au lăsat pereții «găuriți» și s-au făcut nevăzuți. «Vom cere sprijinul autorităților locale pentru a ne oferi fonduri astfel încât să reparăm pereții afectați...» susține Mihaela Diancof, directorul unității de învățământ.

«Găuri» în pereții sălilor de clasă... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2023, 10:05 (16234 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Elevi lăsați pe dinafară la «Târgul Meseriilor»

Slobozia: Elevi lăsați pe dinafară la «Târgul Meseriilor»

Vineri, 10 martie a.c., la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia s-a desfășurat «Târgul Meseriilor», eveniment în cadrul căruia liceele tehnologice din județ și-au prezentat oferta educațională pentru anul școlar 2023-2024. Deși evenimentul ar fi trebuit să se desfă­șoare pe parcursul a 5 ore, organizatorii au decis să-l închidă după aproximativ o oră și jumătate. Astfel, elevii care au ajuns puțin după orele prânzului s-au trezit cu ușile închise.

Cu lacătul pe ușă «Târgul Meseriilor» este un eveniment dedicat exclusiv liceelor tehnologice din Ialomița, astfel încât... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2023, 13:55 (13285 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Proiect al Poliției Locale Slobozia pentru siguranța traficului urban

Proiect al Poliției Locale Slobozia pentru siguranța traficului urban

De la un an la altul, numărul mașinilor care circulă pe străzile Sloboziei crește. Și, o dată cu el, și riscul producerii accidentelor rutiere. Pentru a preveni astfel de incidente, oficialii Poliției Locale Slobozia, alături de cei ai Serviciului Rutier Ialomița, au inițiat un proiect destinat creșterii gradului de siguranță al traficului rutier. Polițiștii locali cer autorităților să se implice și să aloce fondurile necesare implementării acestuia.

Stop accidentelor rutiere, la Slobozia! Inițiativa Poliției Locale Slobozia vizează amplasarea unor lumini speciale în zona sensurilor... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2023, 10:05 (11849 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

«Orășelul Copiilor», prima investiție funcțională a administrației Soare

«Orășelul Copiilor», prima investiție funcțională a administrației Soare

bonus: Asfalt pe Bulevardul Chimiei până la sfârșitul lunii martie 2023

Administrația Soare a semnat recepția lucrărilor pentru obiectivul «Regenerarea spațiului urban Zona Orășelul Copiilor în Municipiul Slobozia». Lucrările ar fi trebuit finalizate la sfârșitul anului 2021, însă termenul de execuție a fost prelungit cu încă 2 ani. Obiectivul a fost finanțat prin Programul Operațional Regional 2014-2020, «Axa prioritară 4-Sprijinirea dezvoltării urbane durabile» și vizează «îmbunătățirea mediului urban și redu­cerea poluării prin crearea unei zone de agrement în centrul orașului».

Prima investiție finalizată În 2019, în goana după absorbția de fonduri... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2023, 16:20 (19296 vizualizări - 13 comentarii)

SPORT

Pierd și în play-out. Treziți-vă!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-CSC Șelimbăr 2-3

Pierd și în play-out. Treziți-vă!

S-a terminat cu grija promovării (ce ne facem dacă promovăm, de unde bani, etc...), a plecat Costel Enache, a revenit Enache Costea, dar echipa continuă să alunece și nu sunt semne că ar putea să se oprească. Alături de «dragoni» au mai rămas vreo 500 de spectatori care au înfruntat frigul începutului de primăvară, dar au plecat dezamăgiți. Pentru un spectator neutru, meciul a fost frumos, cu ocazii, răsturnări de situație și gol în ultimul minut, marcat, ca de obicei, în poarta Unirii. Să sperăm că a fost un ultim accident, iar pauza de două săptămâni va fi benefică. Ne vom lămuri la Slatina, pe 1 aprilie 2023.

Revenire după 0-2... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2023, 15:05 (9262 vizualizări - 8 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
284 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

A intrat cu mașina în pom

În apropierea municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier cu o victimă. Pe scurt, vineri, 26 februarie 2010, în timp ce o femeie de 43 de ani, domiciliată în București, conducea un autoturism din ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:07
(9478 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

Agenții Posturilor de Poliție Andrășești, Albești, Buești, Ciochina, Munteni Buzău, Reviga și Colelia, în colaborare cu o grupă de luptători ai Serviciului de Intervenție Rapidă au desfășurat acțiuni comune ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:07
(12677 vizualizări - 0 comentarii)


Încarcerat

Polițiști din cadrul structurilor Urziceni, Bărcănești și Axintele au acționat pe raza celor două comune, ocazie cu care, în satul Horia, au depistat un bărbat de 39 de ani, din localitate, pe numele căruia ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:05
(14725 vizualizări - 0 comentarii)


15000 de pachete de țigări, confiscate

Pe DN2, în parcarea aflată pe raza comunei Sinești, au fost depistați doi bărbați care transportau, fiecare cu cîte un autoturism, mai multe pachete de țigări fără documente legale de proveniență.
...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:04
(15859 vizualizări - 0 comentarii)


Pistoale deținute ilegal

În incinta unui local public situat pe DN 2 în municipiul Urziceni, punct de lucru aparținînd unei societăți comerciale din Capitală, au fost depistați trei bărbați, în vîrstă de 23, 26, respectiv 35 de ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:03
(14190 vizualizări - 0 comentarii)


Beți la volan

Pe strada Digului, din Țăndărei, a fost depistat un localnic, în vîrstă de 31 de ani, în timp ce conducea un autoturism înmatriculat în străinătate, aflîndu-se sub influența băuturilor alcoolice. La testarea ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:45
(13682 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați

În ultimele 24 de ore au fost identificați doi bărbați, în vîrstă de 53, respectiv 29 de ani, ambii domiciliați în Amara, suspectați că în perioada noiembrie 2009-februarie 2010 au sustras dintr-o locuință ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:37
(16611 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA

Începînd de vineri, 26 februarie a.c., la nivel național a fost declanșată acțiunea «SIGURANȚA», ce are drept scop implicarea a cît mai multe forțe de ordine în zonele cu risc criminogen, prinderea în flagrant ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:32
(16338 vizualizări - 0 comentarii)


A plecat după ce a accidentat un pieton

În cursul zilei de joi, 25 februarie, în jurul orei 15.30, pe raza localității Buești s-a produs un accident de circulație din care a rezultat vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 37 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:24
(17914 vizualizări - 0 comentarii)


Lovită de mașină pe trecerea de pietoni

Joi, 25 februarie, o femeie de 49 de ani din comuna Movila a fost victima unui accident rutier. Pe scurt, în timp ce conducea un autoturism, un bărbat, de 38 de ani, din Fetești nu a acordat prioritate ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:23
(19296 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune comună polițiști-jandarmi

În data de 25 februarie, pe raza comunelor Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței, în baza unui plan comun de acțiune, efective ale Poliției Orașului Țăndărei și Inspectoratului Județean de Jandarmi au acționat ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:21
(17407 vizualizări - 0 comentarii)


Școlile din Fetești și Urziceni, în atenția polițiștilor

Joi, 25 februarie, polițiștii au desfășurat activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar creșterea gradului de siguranță a elevilor. Acțiunile ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:20
(15151 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM organizează cursuri de formare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează în anul 2010 mai multe cursuri de formare profesională. Potrivit reprezentanților instituției, șomerii sau persoanele interesate se pot înscrie ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 08:42
(20470 vizualizări - 0 comentarii)


Fermierii pot depune cererile pentru sprijinul pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură lansează luni, 1 martie 2010, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Pentru a beneficia de sprijinul ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 07:16
(15340 vizualizări - 0 comentarii)


Sînge donat de jandarmi

Miercuri, 24 februarie a.c., Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a primit un apel umanitar din partea Poliției Slobozia, pentru ajutorarea mamei unui agent care are nevoie urgentă de o transfuzie ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 18:32
(17120 vizualizări - 0 comentarii)


Restanțieri la eliberarea sau preschimbarea actelor de identitate

Direcția Județeană de Evidență a Persoanelor Ialomița face apel la ialomițeni în vederea verificării termenului de valabilitate al actului de identitate. În cazul în care se constată că termenul de valabilitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 17:30
(15871 vizualizări - 0 comentarii)


La volan cu permisul suspendat

În cursul zilei de miercuri, 24 februarie a.c., polițiștii feteșteni l-au depistat pe un tînăr, de 19 ani, din Făcăeni, în timp ce conducea un autoturism, avînd dreptul de a conduce suspendat. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:49
(16173 vizualizări - 0 comentarii)


Radare, amenzi, permise suspendate

Polițiștii rutieri au acționat în ultimele 24 de ore pe arterele județului pentru creșterea gradului de siguranță în traficul rutier. Acțiunile polițiștilor au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:37
(13937 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți arestați

Miercuri, 24 februarie a.c., în jurul orei 10.00, agenții Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au fost sesizați de un bărbat de 43 de ani, din Slobozia, despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:31
(15561 vizualizări - 0 comentarii)


4 persoane urmărite, din care una internațional, depistate de polițiști

În ultimele 24 de ore, în cadrul acțiunilor desfășurate de polițiștii din structurile de investigații criminale, au fost identificate și reținute 4 persoane urmărite.
Astfel, în baza unui mandat european ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:22
(11967 vizualizări - 0 comentarii)


Microbuzele școlare, în atenția autorităților

Folosirea microbuzelor școlare în alte scopuri decît în a transporta elevii a devenit o obișnuință. Adesea mașinile sînt folosite în campaniile electorale sau în interesul personal, după bunul plac al autorităților ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 08:42
(11397 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 31 mii de fermieri au accesat aplicația online IPA

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că 31 mii de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația de suprafață în vederea depunerii cererii de plată ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 07:12
(14307 vizualizări - 0 comentarii)


77 de ani de protecție civilă

77 de ani de protecție civilă

Ziua Protecției Civile a fost marcată miercuri, 24 februarie 2010, la sediul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu», în prezența elevilor de la diferite școli. Evenimentele au vizat ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 19:14
(14141 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Constanța prinși la Slobozia

Hoți din Constanța prinși la Slobozia

Polițiștii ialomițeni anchetează activitatea infracțională a doi constănțeni, de 21, respectiv 28 de ani, suspectați de comiterea mai multor infracțiuni pe raza județului Ialomița. Cei doi au fost depistați ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 17:02
(15569 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși în flagrant

Marți, 23 februarie, un cetățean, martor la producerea unui furt dintr-o mașină, a sesizat faptul că trei persoane necunoscute au sustras un acumulator de la un autoturism, după care au fugit înspre cartierul ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 17:01
(11667 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

În cadrul activităților curente desfășurate în cursul nopții de marți spre miercuri, respectiv 23 spre 24 februarie a.c., polițiștii feteșteni au depistat, la volanul unui autoturism, o persoană ce se afla ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:55
(15945 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o victimă

Miercuri, 24 februarie, în jurul orei 04,30, pe raza comunei Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu o victimă, un bărbat, în vîrstă de 35 de ani, din Rîșnov. Accidentul s-a produs ca urmare a ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:54
(14221 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit de polițiști

În cadrul unei acțiuni desfășurate marți, 23 februarie 2010, de către polițiștii din Orașul Fierbinți-Tîrg a fost depistat, la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, un tînăr de 21 de ani ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:54
(14316 vizualizări - 0 comentarii)


Nereguli constatate în trafic, sancționate de polițiștii rutieri

Marți, 23 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au acționat în mai multe filtre și au efectuat controale pe arterele principale ale județului. Peste 120 de șoferi au fost sancționați ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:41
(9235 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permis la volan

Un bărbat de 47 de ani din Fetești a fost depistat de polițiști luni, 22 februarie a.c., în jurul orelor 19,40, în timp ce se deplasa pe strada Călărași din localitate la volanul unui autoturism cu numere ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:57
(18331 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...