Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Școlile ialomițene nu pot oferi «meseriași» pentru piața muncii

«Învățământul dual», un eșec

Școlile ialomițene nu pot oferi «meseriași» pentru piața muncii

În plină criză de «meseriași», specialiștii din piața muncii și-au îndreptat atenția către școli, în speranța că unitățile de învățământ i-ar putea forma. Așa a apărut noțiunea de «învățământ dual», o modalitate prin care elevii îmbină teoria și practica, iar la finalul studiilor pot să obțină un loc de muncă. Ialomița încearcă de aproape 7 ani să pună bazele acestui tip de educație, însă a reușit să formeze până în prezent doar 4 clase din cele 10 promise Ministerului Educației. Angajatorii care fac parte din acest proiect susțin că oricât s-ar strădui școlile, marea problemă o reprezintă dezinteresul elevilor față de studiu și dorința de a învăța o meserie...

Ialomița are nevoie de meseriași... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2023, 11:05 (10571 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița caută sediu de închiriat

Din nou pe drumuri

Consiliul Județean Ialomița caută sediu de închiriat

Administrația jude­țeană caută un sediu administrativ de mari dimensiuni pentru a-și reloca activitatea curentă. Decizia este justificată în contextul în care Palatul Administrativ urmează să intre într-un proces de reabi­litare până la sfârșitul anului 2023. Conform condițiilor stipulate în proiectul de hotărâre supus aprobării Consiliului Județean miercuri, 29 martie 2023, noul sediu trebuie să fie amplasat «pe o rază de 2 kilometri în jurul centrului civic al muni­cipiului Slobozia». Una dintre clădirile care întrunește această condiție este fostul sediu al BCR Ialomița, aflat acum în proprietatea Oyl Company Holding AG.

Nu aduc mandatele ce aduce «reabilitarea energetică»... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2023, 12:40 (12644 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ferma Model Perieți, reabilitată cu 36 milioane de lei

Noi investiții în «cultura istorică»

Ferma Model Perieți, reabilitată cu 36 milioane de lei

Administrația județeană relansează investițiile în «cultura istorică a jude­țului». Un proiect de hotărâre supus aprobării Consiliului Județean Ialomița miercuri, 29 martie 2023, stabilește valoarea estimativă a investiției în reabilitarea Fermei Model Perieți-monument de istorie agrară «în vederea includerii în circuitul turistic». Ideea restaurării Fermei Model Perieți datează din anul 2005, după preluarea obiectivului de către Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia.

Toate vechi și nouă toate Consiliul Județean Ialomița a supus aprobării plenului un proiect de hotărâre care... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2023, 19:15 (11082 vizualizări - 4 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Poștașul» Ionuț de la ANIF vrea divizie AFM în instituție

«Poștașul» Ionuț de la ANIF vrea divizie AFM în instituție

În urmă cu 3 ani, prin 2020, l-am lăsat pe Ionuț Popescu, ex-directorul de la ANIF Ialomița, plângându-și soarta de pesedist insignifiant, obligat să dea un pas în spate pentru a lăsa altuia locul călduț pe care-l ocupa fără să facă nimic. Dar uite că l-am subestimat, iar acum Ionuț, supranumit în instituție «Poștașul» pentru că asta e principala sa ocupație, să distribuie corespondența, se răzbună îmbogățindu-se în trei ani cât alți pesediști în trei mandate. Bravo, Ionuț!

Istorie la timpul prezent Ionuț Popescu ocupă de 3 ani poziția de șef serviciu TIAC (Tehnic Investiții... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2023, 18:20 (32597 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângere amicală cu Oțelul

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Înfrângere amicală cu Oțelul

Conducerea Unirii Slobozia a căutat să umple golul competițional cu un meci amical care să-i țină cât de cât în priză pe elevii lui Enache Costea. S-a bătut palma cu Oțelul Galați, echipă antrenată de Dorinel Munteanu, care se află pe locul 3 în play-off, poziție ce oferă promovarea directă în Superligă. Meciul s-a jucat la Galați și a fost un bun prilej pentru ai noștri de a regla anumite meca­nisme care, în ciuda schimbării «principalului», au continuat să nu funcționeze. Așa cum știți, echipa noastră a început cu stângul play-out-ul, pierzând pe propriul teren, scor 2-3, cu CS Comunal Șelimbăr. După meciul de la Galați, perspectivele se prezintă ceva mai bine. Enache Costea... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2023, 15:50 (10555 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Încep play-off-ul și play-out-ul

Fotbal, Liga a IV-a

Încep play-off-ul și play-out-ul

Ineditul campionat 2022-2023 al Ligii a IV-a ialomițene continuă, în­cepând cu 1 aprilie 2023, cu etapele din grupele pentru promovare, res­pectiv evitarea retrogradării. După ce a înghesuit cele 18 etape ale sezonului regulat în campania de toamnă, AJF Ialomița oferă rezolvarea tutu­ror ecuațiilor în 7 meciuri (play-off) și 11 meciuri (play-out). Totul, în păgubosul sistem în care se desfășoară Liga a II-a: doar meciuri tur. Cu siguranță, ierarhia finală în play-off-ul Ligii a IV-a nu va fi edificatoare (Bărăganul Ciulnița-FC Rovine se va juca la Ciulnița, avantaj gazdele), dar ne dorim ca din această structură competițională gândită de echipa lui Vasile Bratu să iasă... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2023, 14:20 (6627 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie cu frâna trasă

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-CSU Neptun Constanța 41-31 (17-13)

Victorie cu frâna trasă

CSM Unirea Slobozia a reușit să spele ceva din rușinea înfrângerii cu echipa a doua a Brăilei, în compania celor de la CSU Neptun Constanța. Meciul s-a jucat duminică, 26 martie 2023, în Sala «Andreea Nica» și, în ciuda celor 41 de goluri marcate, echipa noastră a dat impresia că poate mai mult, dar trece printr-o perioadă de relativă relaxare. Au strălucit, din nou, veteranele Cristiana Florea și Oana Bidașcu, jucătoare exponențiale pentru Slobozia, în jurul cărora va trebui construită strategia și pentru sezonul viitor. În rest, ne-a atras atenția randamentul interului Ștefania Gheorghe, dar și modul pozitiv în care trăiește handbalul simpatica extremă Diana Fînaru.

Echilibru doar un sfert de oră... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2023, 13:05 (3333 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

FCSB, a treia victorie la Activ

Fotbal feminin

FCSB, a treia victorie la Activ

Echipa de fotbal feminin a Sloboziei, care activează în Liga a II-a, trăiește o perioadă sportivă extrem de fastă. Echipa condusă de Daniela Ioniță și finanțată de Gigi Becali a obținut prima victorie în București de când evoluează sub sigla FCSB. Formația ialomițeană a trecut, la limită, scor 1-0, de Juniorul București. Cu siguranță, tânăra echipă compusă, în cea mai mare parte, din jucătoare originare din Slobozia, ar fi putut mai mult dacă ar fi avut lotul complet. Antrenorul Marius Chițoiu nu a putut să se bazeze pe jucătoarele care urmau să susțină simularea pentru examenul de Bacalaureat, astfel încât banca de rezerve a rămas complet goală. «Noi suntem în obiectiv (primele 5 locuri) și,... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2023, 11:45 (3891 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încep lucrările la Centrul pentru Persoane Vârstnice de la Movila

Investiție de 6,6 milioane de lei

Încep lucrările la Centrul pentru Persoane Vârstnice de la Movila

Vineri, 17 martie 2023, s-a semnat contractul pentru începerea lucrărilor la Centrul pentru Persoane Vârstnice de la Movila. Investiția este finanțată din bugetul județului Ialomița și are o va­loare de 6,6 milioane de lei. Conform contractului, lucrările urmează să fie finalizate până la sfârșitul anului 2024.

Un nou Centru pentru vârstnici Consiliul Județean Ialomița finanțează construcția unui Centru pentru Persoane Vârstnice la Movila. Licitația a fost adjudecată în luna decembrie 2022 de către ACS New Antreprenor Construct SRL, iar contractul a fost semnat vineri, 17 martie 20... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2023, 15:10 (13755 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia nu va fi «oraș-martir»

Curtea de Apel a decis

Slobozia nu va fi «oraș-martir»

În urmă cu o săptămână, Curtea de Apel București a decis respingerea recursului formulat de «Asociația Luptătorilor în Revoluția din Decembrie 1989» pentru declararea orașului Slobozia drept «oraș-martir». Reamintim că Asociația a deschis acest proces împotriva Secretariatului de Stat pentru Recunoașterea Meritelor Luptătorilor Împotriva Regimului Comunist (SSRMLÎRC). În ianua­rie 2022, Tribunalul Ialomița a respins solicitarea Asociației, procesul fiind mutat la Curtea de Apel.

Visuri de revoluționar spulberate Curtea de Apel București a respins ca nefondată «excepția nulității recursului... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2023, 10:55 (13370 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Simpozion privind prevenirea delincvenței juvenile, organizat de DGASPC Ialomița

Simpozion privind prevenirea delincvenței juvenile, organizat de DGASPC Ialomița

Joi, 16 martie a.c., Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a fost gazda unui simpozion dedicat prevenirii delincvenței juvenile. La eveniment au participat parteneri ai instituției din județele Buzău, Constanța, Călărași și Argeș.

Luptă comună cu delincvența juvenilă Delincvența juvenilă re­prezintă o provocare pentru personalul din domeniul asistenței sociale din cauza faptului că numărul cazurilor se află într-o continuă creștere. Astfel, Direcția Generală de Aistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a organizat acest eveniment cu scopul de... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2023, 13:40 (11498 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

În căutarea Conacului «Bolomey»

În căutarea Conacului «Bolomey»

Pe 15 martie 2023, Consiliul Județean Ialomița a aprobat majorarea devizului de lucrări pentru Conacul «Bolomey» la 32,7 milioane de lei. În martie 2021, cand s-a semnat contractul, valoarea devizului era de 18,7 milioane de lei. De-atunci au trecut 2 ani și o pandemie... Iar autoritățile județene promit că va fi gata până în toamnă, cu 3 luni mai devreme decât scrie în contract!

Vinerea la Conac Vineri e zi scurtă! Dar la Conac se lucrează. E soare, e primăvară, e bine... Doi meșteri bocănesc pe acoperiș, unul cară un sac de ciment prin șantier, inginerul prezintă graficele de lucrări... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2023, 16:20 (17289 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciocârlia, localitatea în care trăiesc cei mai puțini ialomițeni

Ciocârlia, localitatea în care trăiesc cei mai puțini ialomițeni

Câmp Conform Recensământului Populației și Locuințelor, desfășurat anul trecut, localitatea din județul Ialomița cu cei mai puțini locuitori este Ciocârlia. Datele Direcției Județene de Statistică Ialomița arată că aici trăiesc doar 700 de oameni. «Suntem o comunitate mică, dar dornică să se dezvolte!» susține Eugen Voicilă, primarul localității.

Migrația, marea problemă Datele autorităților locale din Ciocârlia arată faptul că declinul demografic al comunei a început în anul 2000, când tinerii au început să plece în diferite state europene, pentru a-și asigura un trai mai bun. Așa... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2023, 11:10 (14363 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Inițiativă parlamentară privind combaterea mai eficientă a ambroziei

Deputatul USR Alin Apostol modifică Legea 62/2018

Inițiativă parlamentară privind combaterea mai eficientă a ambroziei

Deputatul USR Alin Apostol a depus un proiect de lege pentru o combatere mai eficientă a ambroziei pe tot parcursul anului și pentru o mai bună colaborare între proprietarii de terenuri și autorități. Sute de mii de români sunt afectați în fiecare an de alergia la ambrozie și legea actuală este cu mult depășită.

Un proiect de lege mai bun Concret, proprietarii de terenuri, dar și administratorii de drumuri publice sau lacuri trebuie să elimine ambrozia imediat după ce răsare și până când înflorește sau în termen de 15 zile de la primirea unui avertisment din partea autorităților publice... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2023, 14:10 (11187 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comunitatea din Axintele, terorizată de șacali

Comunitatea din Axintele, terorizată de șacali

Șacalii fac ravagii în gospodăriile din localitatea Axintele. Primăria Axintele a reclamat situația către autoritățile județene și așteaptă să primească răspunsuri în urma acestor demersuri. Problema a apărut din cauza gestionării slabe a fondurilor de vânătoare de către cei doi administratori care le au în grijă. Acum, entitățile își pasează responsabilitatea reciproc...

Val de reclamații la Primărie Administrația locală a comunei Axintele recunoaște public faptul că șacalii au devenit o pro­blemă pentru comunitate. În special cetățenii care locuiesc în satul Horia, care aparține administrativ... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2023, 09:55 (11458 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concurs cu scandal pentru postul de femeie de serviciu

La Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți

Concurs cu scandal pentru postul de femeie de serviciu

Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți a organizat recent un concurs pentru ocuparea postului de femeie de serviciu. Una dintre participante, pe numele său Georgeta Pascu, invocă lipsa de transparență a organizatorilor și susține faptul că examenul a fost fraudat. Până la închiderea ediției, reprezentanții unității de învățământ nu au putut fi contactați pentru a oferi un punct de vedere oficial. La ultimul concurs organizat de aceeași școală pentru un post si­milar, conducerea și-a dat demisia...

Condiții de participare greu de înțeles Este pentru a doua oară în ultimii 2 ani... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2023, 14:10 (16211 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Proiectul «ELENA» afectează siguranța Grădiniței «Piticot»

Slobozia: Proiectul «ELENA» afectează siguranța Grădiniței «Piticot»

Au început primele demersuri făcute în cadrul Proiectului «ELENA» și o dată cu ele și primele probleme. La Slobozia, două săli de clasă ale Grădiniței «Piticot» au fost «găurite», din loc în loc, pentru a se verifica siguranța la cutremur a clădirii în care funcționează instituția. Fără să mai surprindă pe cineva, muncitorii care au efectuat acest tip de expertiză au lăsat pereții «găuriți» și s-au făcut nevăzuți. «Vom cere sprijinul autorităților locale pentru a ne oferi fonduri astfel încât să reparăm pereții afectați...» susține Mihaela Diancof, directorul unității de învățământ.

«Găuri» în pereții sălilor de clasă... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2023, 10:05 (16234 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Elevi lăsați pe dinafară la «Târgul Meseriilor»

Slobozia: Elevi lăsați pe dinafară la «Târgul Meseriilor»

Vineri, 10 martie a.c., la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia s-a desfășurat «Târgul Meseriilor», eveniment în cadrul căruia liceele tehnologice din județ și-au prezentat oferta educațională pentru anul școlar 2023-2024. Deși evenimentul ar fi trebuit să se desfă­șoare pe parcursul a 5 ore, organizatorii au decis să-l închidă după aproximativ o oră și jumătate. Astfel, elevii care au ajuns puțin după orele prânzului s-au trezit cu ușile închise.

Cu lacătul pe ușă «Târgul Meseriilor» este un eveniment dedicat exclusiv liceelor tehnologice din Ialomița, astfel încât... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2023, 13:55 (13285 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Proiect al Poliției Locale Slobozia pentru siguranța traficului urban

Proiect al Poliției Locale Slobozia pentru siguranța traficului urban

De la un an la altul, numărul mașinilor care circulă pe străzile Sloboziei crește. Și, o dată cu el, și riscul producerii accidentelor rutiere. Pentru a preveni astfel de incidente, oficialii Poliției Locale Slobozia, alături de cei ai Serviciului Rutier Ialomița, au inițiat un proiect destinat creșterii gradului de siguranță al traficului rutier. Polițiștii locali cer autorităților să se implice și să aloce fondurile necesare implementării acestuia.

Stop accidentelor rutiere, la Slobozia! Inițiativa Poliției Locale Slobozia vizează amplasarea unor lumini speciale în zona sensurilor... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2023, 10:05 (11851 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

«Orășelul Copiilor», prima investiție funcțională a administrației Soare

«Orășelul Copiilor», prima investiție funcțională a administrației Soare

bonus: Asfalt pe Bulevardul Chimiei până la sfârșitul lunii martie 2023

Administrația Soare a semnat recepția lucrărilor pentru obiectivul «Regenerarea spațiului urban Zona Orășelul Copiilor în Municipiul Slobozia». Lucrările ar fi trebuit finalizate la sfârșitul anului 2021, însă termenul de execuție a fost prelungit cu încă 2 ani. Obiectivul a fost finanțat prin Programul Operațional Regional 2014-2020, «Axa prioritară 4-Sprijinirea dezvoltării urbane durabile» și vizează «îmbunătățirea mediului urban și redu­cerea poluării prin crearea unei zone de agrement în centrul orașului».

Prima investiție finalizată În 2019, în goana după absorbția de fonduri... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2023, 16:20 (19297 vizualizări - 13 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
242 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Minori de 8 și 10 ani, suspecți de furt dintr-o locuință

În după-amiaza zilei de vineri, 13 noiembrie 2009, în jurul orelor 16,00, un bărbat de 79 ani, din Miloșești, a sesizat Poliția asupra faptului că, în cursul zilei, persoane necunoscute au pătruns în casa ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 17:12
(9412 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Un tînăr în vîrstă de 20 ani, din Căzănești, este cercetat de polițiști pentru săvîrșirea infracțiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul fără a deține permis. Iar socrul său, de 40 ani ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 16:38
(10749 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal la Urziceni

Sîmbătă, 14 noiembrie 2009, în jurul orelor 15.20, prin 112, Poliția a fost sesizată asupra unui scandal la Urziceni. Astfel, Ionel C., pe de o parte și frații Eugen și Daniel B., pe de altă parte, s-au ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 16:01
(10768 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii

Incendii

• Unei persoane din comuna Gura Ialomiței, sat Luciu, vineri, 13.11.2009, i-au ars cca 2000 de baloți de paie de grîu din rezerva proprie. Incendiul a fost anunțat la dispeceratul Inspectoratului pentru ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 15:02
(10743 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o autospecială SPIR

Echipajul de descarcerare de la Detașamentul Slobozia a intervenit sîmbătă dimineață, în jurul orelor 4.45, la intersecția DN2C cu DJ203F, în localitatea Grivița, la un accident rutier produs cu implicarea ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 14:59
(12038 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Țăndărei, prinși de polițiști

Recent, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Țăndărei au reușit să soluționeze trei dosare penale de furt calificat, aflate în evidențele instituției cu autori necunoscuți. Pe scurt ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2009, 18:32
(11118 vizualizări - 0 comentarii)


Bunuri de uz casnic vîndute ilegal, confiscate

Polițiștii slobozeni au confiscat joi, 12 noiembrie, bunuri de uz casnic în valoare de aproximativ 1500 lei. Asta după ce în zona Spitalului Județean Slobozia au fost depistate 3 persoane din județul Mureș ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2009, 17:18
(11877 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune amplă a polițiștilor la Urziceni

Joi, 12 noiembrie, polițiștii din Urziceni au desfășurat o amplă acțiune în localitate. În timpul activităților derulate, polițiștii au verificat 171 de autovehicule, au legitimat 218 persoane, 31 dintre ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2009, 16:21
(11983 vizualizări - 0 comentarii)


După ce a furat mai multe animale, un tînăr din Reviga a fost arestat

După ce joi, 12 noiembrie, a fost considerat suspectul principal în comiterea mai multor furturi, un tînăr de 18 ani din comuna Reviga a fost arestat preventiv pentru 29 de zile. În sarcina acestuia s-a ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2009, 15:41
(11423 vizualizări - 0 comentarii)


A vrut să-l lovească pe polițist cu toporul

Un bărbat din Smirna a reușit aseară «să pună pe jar» întreaga comunitate după ce a amenințat persoanele care mergeau pe stradă cu un topor. Deși a intervenit imediat ce a fost sesizat, polițistul din localitate ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:29
(12755 vizualizări - 0 comentarii)


Minore, racolate pentru prostituție

Miercuri, 11 noiembrie, dimineața, a fost desfășurată o acțiune în două blocuri de garsoniere din Slobozia, unde existau suspiciuni că ar locui diverse persoane suspecte. În cadrul activităților desfășurate ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:28
(11895 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț de animale, arestat

Un tînăr de 18 ani, din comuna Reviga, a fost arestat pentru săvîrșirea infracțiunii de furt, trei infracțiuni de violare de domiciliu și o infracțiune de maltratare și schingiuire a animalelor. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:27
(9460 vizualizări - 0 comentarii)


Suspect de furturi, prins de polițiști

Un tînăr în vîrstă de 31 ani, din Slobozia, «client» mai vechi al polițiștilor, a «picat» din nou în mîna anchetatorilor fiind suspectul principal în comiterea unei infracțiuni. Potrivit unui comunicat ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:26
(10612 vizualizări - 0 comentarii)


Accident al Urziceni

Alertă în după-amiaza zilei de miercuri, 11 noiembrie, la Urziceni. Polițiștii din localitate au fost anunțați asupra producerii unui accident de circulație în urma căruia s-ar fi distrus o conductă de ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:25
(12699 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor reținut

Miercuri, 11 noiembrie, polițiștii din Urziceni au prins și încarcerat un bărbat în vîrstă de 42 ani, din Galați. Pe numele bărbatului exista un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 1 an, Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:25
(13620 vizualizări - 0 comentarii)


«Votul ilegal înseamnă închisoare», la Ciulnița, Mărculești și Cosâmbești

«Votul ilegal înseamnă închisoare», la Ciulnița, Mărculești și Cosîmbești

În cadrul campaniei de informare și conștientizare a cetățenilor, intitulată «Votul ilegal înseamnă închisoare», acțiune inițiată de Ministerul Administrașiei și Internelor, la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 10:12
(12449 vizualizări - 0 comentarii)


Razii la Fetești și Făcăeni

Razii la Fetești și Făcăeni

În ultimele 24 de ore, la nivelul județului Ialomița au fost desfășurate multiple acțiuni, razii și controale menite să crească gradul de siguranță publică al cetățenilor. Peste 100 de polițiști și jandarmi ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 17:26
(10685 vizualizări - 0 comentarii)


Doar 2500 kg deșeuri electrice și electronice

Potrivit unui comunicat de presă al Agenției Regionale pentru Protecția Mediului Pitești, după reluarea campaniei naționale Marea Debarasare din 7 noiembrie 2009, la nivelul Regiunii Sud Muntenia s-a colectat ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 17:21
(11899 vizualizări - 0 comentarii)


Alarmare publică la Țăndărei

Miercuri, 11 noiembrie, începînd cu orele 10,00, în orașul Țăndărei, se desfășoară un exercițiu de alarmare publică. Coordonată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița, acțiunea se derulează ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:32
(11067 vizualizări - 0 comentarii)


«Minte sănătoasă în corp sănătos»

Duminică, 8 noiembrie 2009, s-a desfășurat, la Centrul de Agrement «Pavilioane» din Amara, faza finală a Concursului Interliceal «Minte sănătoasă în corp sănătos». În organizarea Asociației Județene «Sportul ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:24
(12823 vizualizări - 0 comentarii)


Elevi cercetați pentru furtul unui telefon mobil

Vineri, în jurul orelor 13,30, o femeie în vîrstă de 37 de ani, din Slobozia, a sesizat Poliția despre faptul că, în urmă cu aproximativ 3 ore, fiicei sale, în vîrstă de 14 ani, elevă în clasa a IX-a la ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:13
(11421 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea accidentelor rutiere

Prevenirea accidentelor rutiere și combaterea cauzelor generatoare de evenimente rutiere rămîne și în această perioadă o prioritate pentru polițiștii ialomițeni. Astfel, în perioada 6-8 noiembrie 2009, ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:13
(11346 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați la scurt timp de la sesizarea faptei

Doi ialomițeni, în vîrstă de 24, respectiv 40 de ani, sînt cercetați de polițiști sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. Asta după ce au sustras din incinta Căminului Cultural din localitatea ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:13
(13958 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii, accidente și sinucideri de weekend

Echipajul de prim-ajutor al Inspectoratului pentru Situații de Urgență a fost solicitat în municipiul Fetești la două tentative de suicid, una dintre acestea fiind anunțată vineri, 6 noiembrie, iar celalaltă ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2009, 13:21
(9228 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale inspectorilor DSV

Inspectorii din cadrul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au desfășurat, în luna octombrie 2009, 78 de controale în cantinele unităților școlare. În mare, verificările ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2009, 13:13
(10625 vizualizări - 0 comentarii)


Liber la credite în zootehnie

Începînd de vineri, 6 noiembrie 2009, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură eliberează adeverințe pentru beneficiarii Plăților Naționale Directe Complementare în sectorul zootehnic care intenționează ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2009, 13:10
(9883 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrîn dispărut din Centrul de la Balaciu

Miercuri, în jurul orelor 10,30, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Balaciu au fost sesizați de un reprezentant al Căminului de Persoane Vîrstnice din localitate despre faptul că Neagu Andrei, de ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 18:14
(10745 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrînă accidentată pe trecerea de pietoni

O femeie în vîrstă de 73 ani a fost victima unui accident rutier petrecut, miercuri, 4 noiembrie, în Slobozia. Bătrîna se angajase în traversarea străzii pe trecerea de pietoni, pe culoarea verde a semaforului ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 18:14
(11701 vizualizări - 0 comentarii)


Cu sabia în mașină

În continuare, un tînăr de 30 ani din Țăndărei este cercetat penal de polițiștii ialomițeni după ce în autoturismul pe care acesta îl conducea a fost găsită o sabie. Mașina a fost oprită pentru control ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 18:13
(11644 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 4 tone fier vechi confiscate de polițiști

Miercuri, 4 noiembrie, polițiștii din Țăndărei au executat o acțiune pe linia respectării prevederilor legale privind colectarea deșeurilor reciclabile. Urmare a acțiunii la un punct de lucru din localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 18:12
(10789 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...