Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Orașul lui Soare Răsare

Orașul lui Soare Răsare

În urmă cu 3 ani, Dragoș Soare era doar un outsider pe care nimeni nu-l credita cu vreo șansă la fotoliul de primar al Sloboziei. În urmă cu 2 ani, la început de mandat, același Dragoș Soare susținea că va respecta promisiunile de campanie. Nu l-a crezut nimeni, că doar de-aia s-au inventat campaniile electorale. În ianuarie 2023, Slobozia e exasperată de apetența primarului Dragoș Soare pentru șantiere în Slobozia. Și mandatul e abia la jumătate...

Cine-mi este Soare? Când a intrat prima dată Soare în Primărie orașul a râs. Eram după 30 de ani de promisiuni electorale și 6 ani trăiți... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2023, 16:40 (35039 vizualizări - 18 comentarii)

POLITICĂ

«Agenda publică este diferită de agenda autorităților locale și județene!»

Mihai Tănăsescu, vicepreședintele USR Ialomița

«Agenda publică este diferită de agenda autorităților locale și județene!»

La jumătatea mandatului 2020-2024, partidele politice fac pri­mele bilanțuri. USR a făcut publice investițiile din localitățile cu primari ai formațiunii politice, subliniind astfel ca­pacitatea administrativă a propriilor edili. Mihai Tănăsescu, vice­președinte al USR Ialomița, susține însă că investițiile respective nu generează schimbări economice imediate la nivelul comunităților locale: «Investițiile impun un orizont de așteptare pe termen mediu și lung... Oamenii au însă nevoie de rezultate imediate, pe termen scurt! Agenda pu­blică este diferită de agenda autorităților locale și județene!»

Toate partidele au rezultate... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2023, 11:50 (6304 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Crimă în orașul Amara: Omorât de prietenul de pahar

Crimă în orașul Amara: Omorât de prietenul de pahar

Un bărbat de 49 de ani a fost înjunghiat în zona gâtului, după o altercație cu prietenul de pahar. Bărbatul a fost transportat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia însă a murit în timp ce primea îngrijiri medicale. Cel care l-a agresat este acum arestat pentru 30 de zile.

Ancheta este în curs Duminică, 22 ianuarie a.c., bărbatul de 49 de ani s-a întâlnit cu agresorul său, în vârstă de 51 de ani, la un bar de pe raza orașului Amara. Aceștia au consumat băuturi alcoolice, iar apoi s-au luat la ceartă. Enervat peste măsură de către prietenul de pahar, bărbatul de 51 de ani a luat o... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2023, 14:10 (19639 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Amara crimă

EVENIMENT

Urban SA Slobozia declanșează «revoluția» potabilizării apei în Ialomița

Scump, dar inevitabil

Urban SA Slobozia declanșează «revoluția» potabilizării apei în Ialomița

Un Raport al Direcției de Sănătate Publică Ialomița susține că, la sfârșitul anului 2022, 36 de administrații locale nu au autorizație sanitară de funcționare pentru furnizarea de apă în sistem centra­lizat. În replică la aceste informații publice, Urban SA Slobozia, operatorul regional de apă al județului, respinge concluziile Raportului. «Urban SA are autorizație sanitară de funcționare din 2016! E drept, ea este condiționată de respectarea unui program de măsuri pentru potabilizarea apei... Anul acesta, cu ajutorul oferit de Consiliul Județean Ialomița și sprijinul autorităților locale, sperăm să finalizăm investițiile impuse în cadrul programului de măsuri!» declară Adrian Stoicescu, directorul... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2023, 09:50 (14120 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 36 de localități care nu au servicii de apă autorizate sanitar

Ialomița are 36 de localități care nu au servicii de apă autorizate sanitar

Un raport al Direcției de Sănătate Publică arată faptul că în Ialomița există 36 de administrații care furnizează apa în sistem centralizat fără autorizație sanitară de funcționare. Prefectura Ialomița a cerut tuturor administrațiilor locale să ia măsuri pentru remedierea situației și să urgenteze aceste proceduri. Această stare de fapt este cunoscută la nivelul jude­țului Ialomița de mai bine de 20 de ani. Guvernul României a alocat prin PNDL 2 peste 170 milioane de lei pentru «lucrări de reabilitate, moder­nizare sau extindere a rețelelor de apă din județul Ialomița». La acest moment, rezultatele încă se lasă așteptate.

Mai rău nu se poate... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2023, 09:55 (16552 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Părinții adolescentelor reclamă, Poliția Locală Slobozia tace!

Noi dezvăluiri

Părinții adolescentelor reclamă, Poliția Locală Slobozia tace!

Val de reacții în spațiul public după ce ziarul nostru a dezvăluit cazul agentului Poliției Locale Slobozia care a invitat «la plimbare» o elevă a unui liceu din Slobozia pentru a nu-i aplica o sancțiune. Mai mulți părinți revoltați reclamă faptul că bărbatul nu ar fi la prima abatere de acest gen. În urmă cu 2 ani, o altă fată ar fi fost abordată de către agent, într-o manieră similară.

Se așteaptă decizia Comisiei de Disciplină În urmă cu o săptămână, ziarul nostru relata despre cazul agentului V.D.M, din cadrul Poliției Locale Slobozia, intrat în atenția Comisiei de Disciplină a... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2023, 12:20 (19907 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bustul lui Barbu Catargiu, întâiul prim-ministru al României Moderne, dezvelit la Maia

164 de ani de la Unirea Principatelor Române

Bustul lui Barbu Catargiu, întâiul prim-ministru al României Moderne, dezvelit la Maia

Important moment istoric, Unirea Principatelor Române din timpul domnitorului Alexandru Ioan Cuza, a fost marcat de către oficialii administrației județene printr-o serie de manifestări publice, desfășurate în comuna ialomițeană Maia. În cadrul evenimentelor a fost dezvelit bustul lui Barbu Catargiu, întâiul prim-ministru al României.

Maia, localitatea lui Barbu Catargiu Localitatea Maia nu a fost aleasă întâmplător pentru desfășurarea manifestărilor publice dedicate zilei de 24 Ianuarie când, în urmă cu 164 de ani, s-a realizat Unirea Principatelor Române. Barbu Catargiu, întâiul prim... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2023, 18:20 (6607 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Victorie categorică în amicalul cu Abatorul

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Victorie categorică în amicalul cu Abatorul

A devenit tradiție ca Unirea să înceapă perioada de pregătire, fie vară, fie iarnă, cu un amical contra concitadinei Abatorul. La fel s-a întâmplat și sâmbătă, 21 ianuarie 2023, când formația antrenată de Costel Enache și-a etalat, cum era de așteptat, superioritatea. Enache a început meciul în formula: Păduraru-Dorobanțu, Lazăr, Perju, Toma-Coadă, Stăiculescu-Bolohan, Afalna, Mustacă-Rus. Multe nu sunt de spus, mai ales că scorul final a fost 7-1, iar la pauză, 5-0. David Stăiculescu, mijlocaș aflat în probe, a deschis scorul. Apoi, Ionuț Coadă a livrat 3 goluri în poarta adversă, dovedind că pofta de a înscrie nu l-a părăsit. Reamintim că Ionuț Coadă, mijlocaș venit în vara lui 2021 de la Politehnica... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2023, 17:20 (5723 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Jocheul din Fetești care vorbește limba cailor

Campion național al României în 2022

Jocheul din Fetești care vorbește limba cailor

«Caii sunt ca oamenii. Trebuie să îi iubești ca să le înțelegi limba!» ne spune Virgil Ion Munteanu. Are 37 de ani și 46 de kilograme. Și este campionul național al curselor de călărie din România în anul 2022. S-a născut la Fetești și tot ce-i place să facă pe pământul ăsta e să aibă grijă de cai. Iar pentru Galini, iapa cu care a câștigat în octombrie Marele Premiu «Centenarul Încoronării Regelui și Reginei României Mari», a plecat până în Grecia...

Omul care vorbește cu caii L-am cunoscut la Fetești, de Bobotează. Modest și recunoscător, mulțumind orașului și feteștenilor prezenți... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2023, 16:10 (12327 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

N-au avut nicio emoție

Handbal, Divizia A, CS Rapid București-CSM Unirea Slobozia 30-34 (10-19)

N-au avut nicio emoție

CSM Unirea Slobozia și-a oblojit rana suferită la meciul cu Știința București printr-o victorie, fără emoții, obținută în fața echipei secunde a Rapidului București. Adversara a avut în componență, în special, jucătoare foarte tinere, aflate în zorii carierei la senioare. Excepție a făcut Alexandra Trifan, fostă Preda, care, la 33 de ani, este creierul tinerei echipe feroviare. Alexandra Trifan și Raluca Băcăoanu sunt singurele handbaliste rămase în activitate din cele 20 care au alcătuit primul lot de senioare al Unirii Slobozia, în 2008. A fost un meci pe care echipa noastră și l-a făcut ușor încă din start. Așa cum s-a întâmplat mai mereu cu echipele care nu au ca obiectiv primele locuri, prima... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2023, 13:05 (7780 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Succes amical, cu puștii Unirii

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Succes amical, cu puștii Unirii

Recolta Gheorghe Doja a dat startul pregătirii sperând ca, după cele 3 me­ciuri rămase din sezonul regulat, să fie printre cele 4 echipe care vor continua în play-off. Galben-roșii au bifat și primul meci amical al acestei perioade, disputat la Bucu, în compania echipei U19 a Unirii Slobozia, pregătită de antrenorul Ion Ionescu. Pentru acest joc, antrenorul Recoltei, Adrian Cristea, a început în formula Răducanu-Petre, Ene, Lungu, Andrei-Alexe, Barabaș, Tănase, Drăgan, Răduca-Anton. Au mai jucat Oprea, Toma, Popescu, Mălureanu și Comșa. Din varii motive, nu au evoluat Năstase, Chebac și Eavaz. Recolta s-a impus cu 7-1. Adrian Răduca a marcat 4 goluri, fiind suplinit de Ionuț Drăgan, Vlăduț Popescu... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2023, 11:25 (7750 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Răzvan Mărăcine, în finala națională de 8 a cadeților

Scrimă

Răzvan Mărăcine, în finala națională de 8 a cadeților

Obișnuiți să notăm desele performanțe obținute de răsfățați ai podiumului cum ar fi Iulian Teodosiu, George Dragomir, Răzvan Stănescu, Eduard Dragomir sau Cristian Gavrilă, omitem, deseori, progresele făcute de sabrerii aflați la început de drum. Iar pătrunderea lui Răzvan Ruben Mărăcine în Sferturile de finală ale Campionatului Național de sabie individual, cadeți, finala de 8, cum le place scrime­rilor să spună, nu poate fi trecută cu vederea. A fost o competiție dificilă, cu 53 de sportivi la start. În primul tur, Răzvan Mărăcine a trecut cu 15-0 de ieșeanul Ștefan Tomac. În Optimi, Răzvan l-a depășit pe stelistul Nichita Nistor, cu 15-9. Sabrerul slobozean s-a oprit în Sferturi, pierzând în... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2023, 10:40 (10815 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Halucinațiile apocaliptice ale țățicii Rodica

Halucinațiile apocaliptice ale țățicii Rodica

Geloasă că laboratoarele chinezești au croit deja colecția 2023 a Covidului, țățica Rodica contracarează la baionetă. Într-o postare vitupe­rantă cu care ne-a zgâriat retina zilele trecute, domnia sa anunță apocaliptic că toți românii care au făcut vaccinul vor muri și că e musai ca până atunci să dăm statul în judecată. Care va să zică, se poate?! Că dacă o spune doamna senator, e musai să fie adevărat... N-a spus ea că în România politicienii mint și fură?! A spus! N-a spus ea că e timpul patrioților AUR?! Păi, a spus! N-a spus ea că Iohannis e președintele germanilor?! Da, vă asigurăm, a spus-o și pe-asta! Și că Eminescu încă-i viu, și că directorul Spitalului din Slobozia și-a făcut bloc și... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2023, 14:20 (19075 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosarul «CAR Învățământ Slobozia» a ajuns la DNA

Dosarul «CAR Învățământ Slobozia» a ajuns la DNA

Ancheta începută la Slobozia privind activitatea frauduloasă a angajatelor CAR Învățământ Slobozia IFN a fost declinată către Direcția Națională Anticorupție-Structura Centrală. Reprezentanții DNA susțin că dosarul se află în ana­liză, urmând să stabilească următoarele demersuri procedurale pentru ca vinovații să fie trași la răspundere. Reamintim că prejudiciul în această cauză depășește 49 milioane de lei și a fost creat vreme de aproape două decenii.

Filmul unei anchete CAR Învățământ Slobozia IFN este cea mai veche entitate financiar-nebancară din județ, fiind înființată încă din... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2023, 09:55 (10630 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Senatorul AUR Adrian Costea a lansat la Țăndărei monografia lui Paul Georgescu

Senatorul AUR Adrian Costea a lansat la Țăndărei monografia lui Paul Georgescu

Pornind de la un articol publicat în ziarul nostru, senatorul AUR Adrian Costea a lansat vineri, 13 ianuarie 2023, volumul «Viața și opera lui Paul Georgescu». Monografia a fost scrisă de către nepoata criticului literar Paul Georgescu, profesoara Jeni Stanciu, acum trecută în neființă.

Un gest onorant, o reparație necesară Ca urmare a aparției, în aprilie 2022, a unui articol privind mono­grafia nepublicată a singurei personalități culturale a orașului Țăndărei, criticul Paul Georgescu, senatorul AUR Adrian Costea a decis să sprijine acest demers cultural. După 9 luni de eforturi... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2023, 16:05 (12734 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a finalizat restaurarea Bisericii de Lemn «Sfântul Nicolae» din Slobozia

Bani europeni pentru istoria Ialomiței

S-a finalizat restaurarea Bisericii de Lemn «Sfântul Nicolae» din Slobozia

Proiectele privind salvarea patrimoniului cultural ialomițean, inițiate de Consiliul Județean Ialomița și finanțate de Uniunea Europeană, prind contur. În urmă cu o săptămână, la Slobozia, s-au recepționat lucrările de restaurare a Bisericii de Lemn «Sfântul Nicolae». Valoarea totală a proiectului a fost de 2,5 milioane de lei.

Reabilitare cu fonduri europene În anul 2019, Consiliul Județean Ialomița a semnat contractul de finanțare pentru lucrările de reabilitarea și restaurarea picturilor din incinta Bi­sericii de Lemn «Sfântul Nicolae» din Slobozia, aflată în patrimoniul Muzeului... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2023, 11:40 (14138 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Deputatul Silviu-Titus Păunescu susține proiectul «Spitalul AUR»

Deputatul Silviu-Titus Păunescu susține proiectul «Spitalul AUR»

Începutul de an 2023 marchează revenirea pe scena pu­blică a parlamentarilor ialomițeni. Unul dintre cei mai activi, deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu, declară că obiectivul principal al acestui an este sprijinirea eforturilor Alianței pentru Unirea Românilor de a înființa un spital mobil. «Ca obiectiv principal al partidului, pentru prima parte a anului, avem proiectul unui spital mobil, care a fost aprobat de membrii AUR în Congresul Extraordinar din 2 decembrie 2022...» susține Silviu-Titus Păunescu.

AUR în 2023 În decembrie 2022, la Congresul Național al AUR, s-a adoptat, printre... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2023, 16:50 (5539 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, pe harta zonelor sărace ale României

Ialomița, pe harta zonelor sărace ale României

Ministerul Dez­voltării, Lucrărilor Publice și Adminis­trației a dat publici­tății un raport cu privire la dezvol­tarea economică a României. Cuprins în documentul oficial, județul Ialomița se situează pe ultimele locuri din acest punct de vedere. Ne lipsesc investițiile, dar și dezvoltarea spita­lelor sau a școlilor.

Analiza MDLPA Raportul realizat de experții MDLPA se numește «Disparități teritoriale în România» și analizează dezvoltarea economică a fiecărui județ din țara noastră, folosind ca indicator Produsul Intern Brut (PIB) pe cap de locuitor. Docu­mentul arată discrepanța imensă... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2023, 11:40 (12090 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

«Motorina folosită în agricultură va fi subvenționată și în 2023!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

«Motorina folosită în agricultură va fi subvenționată și în 2023!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu confirmă că și în anul 2023 toți agricultorii vor putea beneficia de motorină subvenționată. «Conducerea PSD a Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale a demonstrat, încă o dată, că se preocupă activ de acest domeniu principal ocupațional, poziționându-se consecvent alături de toți agricultorii!» a precizat parlamentarul social-democrat.

500 milioane de lei pentru subvenția la motorină Venind în sprijinul fermierilor pentru efectuarea lucrărilor agricole, Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale a hotărât subvenționarea prețului la moto­rină cu... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2023, 14:50 (10222 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Sediu nou pentru Consiliul Județean Ialomița

Sediu nou pentru Consiliul Județean Ialomița

Administrația județeană este interesată de construirea unui nou sediu pentru instituție. Președintele Consiliului Județean, Marian Pavel caută surse de finanțare pentru această investiție. Ultima încercare de a identifica un sediu adecvat pentru aparatul administrativ județean datează din 2017.

Sediul a devenit neîncăpător Sediul Consiliului Județean Ialomița a devenit neîncăpător. Conform organigramei, statul de funcții al instituției nominalizează 157 de poziții. În aceste condiții, conducerea Consiliului Județean se află în căutarea unei soluții investiționale care să permită construirea... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2023, 10:05 (6083 vizualizări - 8 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Polițiștii au oprit un autoturism pentru viteză excesivă și au descoperit... un țepar de cerale!

Un bărbat, de 33 de ani, din orașul Strehaia, județul Mehedinți este cercetat penal de polițiștii feteșteni pentru înșelăciune, după ce, cu ocazia unei tranzacții cu cereale, a înșelat un cetățean cu peste ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:32
(11063 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Fără permis și cu mașina neînmatriculată a lovit un pieton, părăsind locul accidentului

În cursul dimineții de luni, 13 septembrie, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Sălcioara s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:31
(18468 vizualizări - 2 comentarii)


Gura Ialomiței: Fără permis la volan

Luni, 13 septembrie, polițiștii din Gura Ialomiței au încercat să oprească un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. Întrucît șoferul nu a oprit la semnalul agentului de poliție, continuîndu-și deplasarea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:30
(16278 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tînăr mort într-un accident rutier

Luni, 13 septembrie, în apropierea localității Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Victima, un tînăr de 23 de ani, din municipiul Focșani, județul Vrancea, conducea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:28
(16878 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Țigări de contrabandă, confiscate

În cursul zilei de luni, 13 septembrie polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au oprit pentru control, pe raza comunei Sărățeni, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:26
(16387 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Tîrg: A intrat cu mașina în pom și a fost proiectat pe gardul unei case

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 11/12 septembrie, Poliția Orașului Fierbinți-Tîrg a fost sesizată despre faptul că pe raza localității s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:03
(21507 vizualizări - 1 comentariu)


«Șoferi» fără permis sau băuți la volan

La sfîrșitul săptămînii trecute, sîmbătă, 11 septembrie, un echipaj de poliție din Urziceni, aflat în serviciul de patrulare și control al traficului rutier, a depistat în trafic pe raza localității Maia ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:01
(18640 vizualizări - 4 comentarii)


Urziceni: Comerțul ilicit, în atenția polițiștilor

Sîmbătă, 11 septembrie, polițiștii din Urziceni au executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii activităților de comerț ilicit în zona Pieței și a Oborului din municipiu. În cadrul acțiunilor au ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:00
(17102 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se fură capace de canalizare

În noaptea de duminică spre luni, respectiv 12 spre 13 septembrie, o echipă de siguranță publică mixtă polițist-jandarm-polițist comunitar a depistat, pe strada Independenței din Fetești, un tînăr de 2 ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 15:58
(18479 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Stelnica

«Biblionet» la Stelnica

Primăria și Consiliul Local Stelnica, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și Biblioteca Comunală «Ion Ghelu Destelnica» vor inaugura oficial noul serviciu gratuit de bibliotecă «Biblionet-lumea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 12:04
(19747 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean raportează evaziunea pentru luna august 2010

Potrivit unei informări a Direcției Genrale a Finanțelor Publice Ialomița, în cursul lunii august inspectorii instituției au efectuat 180 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:35
(11108 vizualizări - 0 comentarii)


Prinsă în flagrant în timp ce dădea șpagă

Vineri, 10 septembrie, ofițerii Direcției Generale Anticorupție Ialomița, în colaborare cu polițiști din cadrul IPJ Ialomița, au prins în flagrant o persoană din Ciulnița în timp ce încerca să mituiască ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:34
(21387 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Ciulnița șpagă


Accidente: Începător la volan, a intrat într-o căruță. S-a izbit de un tractor și a murit pe loc. Biciclistă băută, acroșată de o mașină

O persoană și-a pierdut viața și alte două au fost ușor rănite în urma a trei accidente produse pe arterele județului.
Primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției prin 112, vineri, 10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(18470 vizualizări - 1 comentariu)


Depistat fără permis la volanul unui autoturism neînmatriculat și cu număr fals

Polițiștii Serviciului Rutier aflați în activitatea de supraveghere și control al traficului rutier pe DN2A, pe raza localității Misleanu, au oprit pentru control un autoturism cu număr de înmatriculare ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(16469 vizualizări - 0 comentarii)


Rablele, afară de pe șosele!

Efective ale Biroului Rutier Fetești, în colaborare cu reprezentanții RAR filiala Ialomița au acționat pe raza municipiului Fetești avînd drept scop scoaterea în afara părții carosabile a autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(13296 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești rable


Țăndărei: Tînăr arestat

Polițiștii din Țăndărei au identificat și reținut un tînăr de 21 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis la data de 3 septembrie a.c. un mandat de executare a pedepsei de 1 an ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(17474 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Polițiștii feteșteni au acționat pe raza municipiului, activitățile întreprinse urmărind prevenirea și combaterea infracțiunilor comise cu violență în zona barurilor, discotecilor și a altor locuri pretabile ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:41
(16341 vizualizări - 0 comentarii)


Comandantul Poliției Slobozia, Cristian Ivan, prezent la «Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ» de la Sibiu

Vineri, 10 septembrie a.c., s-a încheiat la Sibiu Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ din cadrul inspectoratelor de poliție județene. La întîlnire a participat, din partea Ministerului ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 14:22
(17672 vizualizări - 0 comentarii)


Rechizite gratuite de la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Copiii proveniți din familii nevoiașe vor primi rechizite cu titlu gratuit oferite de Centrul de consiliere și sprijin pentru familiile aflate în dificultate din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 09:02
(18729 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Un polițist la fiecare școală

Peste 200 de polițiști ialomițeni vor participa în cele 120 de unități de învățămînt la deschiderea noului an școlar. «Zona unităților de învățămînt va fi supravegheată de patrulele de siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:48
(17725 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: S-au intoxicat în pivniță cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. O femeie a murit!

Trei persoane s-au intoxicat cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. Tragedia s-a petrecut la Fetești, în cartierul Fetești-Gară, vineri, 10 septembrie. Proprietarul, în vîrstă de 62 de ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:29
(11893 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești tragedie


13 septembrie-Ziua Pompierilor se desfășoară la liceul «Al. I. Cuza»

În fiecare an, la 13 septembrie, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița sărbătorește Ziua Pompierilor din România. Pentru că anul acesta sărbătoarea coincide cu ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:15
(10513 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă reclamă evaziunea fiscală: «În Port la Constanța ajung prin Ialomița, în fiecare noapte, sute de mii de tone de cereale!»

Joi, 9 septembrie, după-amiază, autoritățile locale și județene s-au întrunit în ședința lunară de lucru a Colegiului Prefectural. De această dată lucrările Colegiului s-au axat pe infracționalitatea înregistrată ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 06:14
(19513 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Bucu, Ograda și Colelia

Trei incendii la gospodăriile populației s-au petrecut în cursul zilei de miercuri, 8 septembrie a.c., începînd cu ora 10.15, cînd la dispeceratul Inspectoratului s-a anunțat faptul că anexa unei gospodării ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:18
(19647 vizualizări - 1 comentariu)


Au furat fier de la o stație de irigații

Marți, 7 septembrie, în jurul orei 16.30, jandarmii grupei de intervenție Urziceni, aflîndu-se în patrulare pe un tronson al conductelor magistrale de transport produse petroliere din zona comunei Lilieci ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:03
(18227 vizualizări - 0 comentarii)


Instalarea noului preot la Armășești

Instalarea noului preot la Armășești

Duminică, 5 septembrie 2010, preacucernicul părinte Stancu Bogdan Ionuț, protoiereu de Urziceni, a participat în comuna Armășești la slujba de instalare a noului preot paroh, Munteanu Cristian Ionuț. La ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:55
(25140 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Bătrînă dispărută de la domiciliu, găsită în mai puțin de patru ore de la sesizare

Miercuri, 8 septembrie, la ora 16.00, agenții Postului de Poliție Maia au fost sesizați de către un localnic de 57 de ani, despre faptul că mama sa, în vîrstă de 87 de ani, diagnosticată cu amnezie temporară ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:51
(17993 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia dispărută


Furturile de pe cîmp, în atenția polițiștilor

În cursul nopții de 8/9 septembrie a.c., efectivele Biroului de Ordine Publică Fetești, în colaborare cu lucrători ai Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Ialomița și Inspectoratului Județean ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:49
(15215 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Țăndărei

În cursul zilei de ieri, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Țăndărei au organizat și executat o acțiune ocazie cu care a fost prins și reținut un bărbat de 37 de ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:47
(20633 vizualizări - 3 comentarii)


350 de carnete reținute ca urmare a consumului de alcool la volan

În primele opt luni ale anului 2010, în urma acțiunilor desfășurate de polițiști pentru combaterea conducerii autovehiculelor sub influența alcoolului, au fost reținute 350 de permise de conducere. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:45
(17454 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...