Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Casa de Cultură a Sindicatelor Slobozia și Hotelul «Lebăda» Amara revin în patrimoniul UGSR

Casa de Cultură a Sindicatelor Slobozia și Hotelul «Lebăda» Amara revin în patrimoniul UGSR

Preluate de confederațiile sindicate înființate imediat după 1989, bunurile imobile care au aparținut Uniunii Generale a Sindicatelor din România (UGSR) se reîntorc în patrimoiul acestei entități. Decizia aparține Judecă­toriei Sectorului 1, care a deliberat în acest sens în urma unui proces care a durat... 32 de ani! În Ialomița, imobilele care au aparținut UGSR sunt Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia, Hotelul «Lebăda» din Amara și Casa de Cultură din Urziceni. În prezent, aceste obiective sunt ruine, fiind nevoie de fonduri imense pentru a le reabilita. Confederația Generală a Muncii-Uniunea Generală a Sindicatelor din România, proprietarul de drept, învestit prin sentință judecătorească... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2022, 10:05 (9147 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia se pregătește de Sărbătorile Crăciunului

Slobozia se pregătește de Sărbătorile Crăciunului

Administrația locală din Slobozia pregătește orașul pentru Crăciun. Evenimen­tele dedicate Sărbătorilor de Iarnă de anul acesta vor debuta pe 6 decembrie 2022, o dată cu deschi­derea Târgului de Crăciun din Piața Revoluției. Printre surprizele pregătite de organizatori se numără și concertul de colinde susținut de Ștefan Hrușcă, pe 21 decembrie 2022. În premieră anul acesta, ad­ministrația locală implică direct locuitorii orașului în evenimentele de anul acesta organizând campania «Cadouri pentru zâmbete». Pentru a participa la această campanie, slobozenii sunt așteptați în perioada 18-23 decembrie 2022 la «Atelierul Spiridușilor» din Piața Revoluției. Primarul Dragoș Soare susține... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2022, 11:20 (8110 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Coșarul de Ialomița

Autorizat peste 4 județe

Coșarul de Ialomița

Cameră de videoinspecție, laptop, analize termice, coșuri de fum de inox personalizate, conferințe naționale și mondiale, șeminee care pot înlocui încălzirea electrică sau cea cu gaze... Și lista poate continua, căci Gabriel Vătafu, singurul coșar autorizat din Ialomița și cale de alte 3 județe, are darul povestirii și nu se zgârcește la vorbă. Are doar 33 de ani, face meseria asta de de 5 ani și nu ar schimba-o pentru nimic în lume: «Când m-am urcat prima dată pe o clădire și am reparat coșul de fum am înțeles că asta e menirea mea... Să fac oamenii să se simtă în siguranță!».

Pentru că nu i-a ieșit coșaru-n drum... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2022, 12:20 (6653 vizualizări - 3 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Consilierul Potinche în misiune de luptă la cafea, în Georgia

Consilierul Potinche în misiune de luptă la cafea, în Georgia

Consilierul prezidențial Alin Potinche (aka «Caisă», aka «consilier de noapte») a fost trimis de actualul Președinte Pavel taman în Georgia, la Bakuriani, ca să ne reprezinte în proiectul internațional «Youth Workers Going Digital». Aparent (și după cum puteți vedea în imaginea alăturată), Alin Potinche s-a dus acolo în perioada 10-21 noiembrie 2022 ca să bea cafea și să se pițiponcească pe pagina sa de Facebook la care nu mai avem acces, căci ne-a blocat pentru că i-am explicat public care-i dimensiunea optimă la caise. Numai că aparențele, ca de obicei, înșeală. Nu! Alin Potinche, consilier personal al ultimilor doi Președinți de județ nu a fost la Bakuriani să impresioneze... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2022, 11:55 (6981 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Uniunea Europeană impune noi ținte pentru agricultura românească!»

Secretarul de stat în Ministerul Agriculturii, Costin Telehuz avertizează

«Uniunea Europeană impune noi ținte pentru agricultura românească!»

România ar putea fi obligată să reducă utilizarea pesticidelor cu până la 40%. Anunțul a fost făcut de către secretarul de stat în Ministerul Agriculturii, Costin Telehuz. Oficialul MADR a nuanțat informația, precizând că, la acest moment, negocierile sunt în curs, însă «nu este exclusă nici suspendarea discuțiilor privind reducerea consumului de produse de protecția plantelor».

Veștile proaste circula repede Secretarul de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Costin Telehuz a anunțat, în cadrul emisiunii Agrostrategia de pe TVR 1, că la nivelul Comisiei Europene... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2022, 11:40 (9816 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Cartea Neagră a guvernării PSD-PNL», lansată și în Ialomița de USR

«Cartea Neagră a guvernării PSD-PNL», lansată și în Ialomița de USR

Principalul partid de Opoziție de pe scena politică românească, USR, a lansat și în județul Ialomița «Cartea Neagră a guvernării PSD-PNL», în cadrul unei conferințe de presă, susținută de vicepreședintele USR Ialomița, Mihai Tănăsescu, și invitatul său, senatorul Radu Mihail, parlamentar USR de Diaspora. Documentul prezintă o radiografie a primului an de guvernare a partidelor PSD și PNL.

Raport critic la adresa guvernării La împlinirea unui an de guvernare PSD-PNL, USR a lansat «Cartea Neagră a guvernării PSD-PNL», un raport critic referitor la activitatea pe care a desfășurat-o Guvernul... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2022, 14:20 (8449 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia va avea două centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar

Un oraș mai curat

Slobozia va avea două centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar

Administrația locală a semnat vineri, 18 noiembrie 2022, contractele de finanțare pentru construirea a două centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar. Primarul Dragoș Soare declară că cele două investiții ar putea fi finalizate în decursul anului 2023.

20 de contracte noi Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Barna Tanczos a semnat vineri, 18 noiembrie a.c., 20 de contracte de finanțare pentru construirea de centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar. Două dintre aceste centre urmează să fie construite la Slobozia. Investițiile au o valoare de 3,83 milioane de... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2022, 09:55 (8282 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Spectacol dedicat «Zilei Naționale a României», organizat de Consiliul Județean Ialomița

Spectacol dedicat «Zilei Naționale a României», organizat de Consiliul Județean Ialomița

Seria manifestărilor dedicate «Zilei Naționale a României», sărbătorită pe 1 Decembrie, a debutat la Slobozia cu un spectacol dedicat acestui moment de mare valoare istorică, organizat de Consiliul Județean Ialomița. Astfel, luni 28, noiembrie a.c., Sala «Europa» a instituției a fost gazda unui concert de muzică clasică, dar și a unor momente folclorice. Organizatorii au vorbit invitaților despre însemnătatea cuvântului «patriotism».

O lecție de «patriotism» A devenit deja o tradiție ca oficialii Consiliului Județean să deschidă manifestările dedicate «Zilei Naționale a României», desfășurate... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 20:10 (3600 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«Fanteziile electorale» ale senatorului AUR Rodica Boancă

«Fanteziile electorale» ale senatorului AUR Rodica Boancă

Senatorul AUR Rodica Boancă a organizat vineri, 18 noiembrie a.c., o conferință de presă. În cadrul evenimentului, senatorul AUR a făcut publice două scenarii administrative care vizează Slobozia. Pentru că ambele sunt greu de probat, iar doamna Boancă se află permanent în campanie electorală, le vom încadra pe amândouă la capitolul «fantezii electorale».

Internatul care se face «boom imobiliar» Unul dintre scenariile avansate de către senatorul AUR Rodica Boancă este că internatul fostului Liceu Tehnologic «M. Eminescu» va deveni hotel. Reamintim că, la inițiativa primarului Dragoș Soare, Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» și Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» au fost comasate într-o singură entitate, în scopul accesării facile a unor proiecte pe fonduri europene. Rodica Boancă susține că procesul de comasare e ilegal, iar în spatele acestei decizii ministeriale se ascunde un interes imobiliar. «Cică s-ar dori transformarea acestui spațiu într-un „boom imobiliar“... Este o zonă care s-ar vinde foarte bine din punct de vedere imobiliar!» a declarat, printre altele, Rodica Boancă.... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 18:50 (5832 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A început cursa pentru adjudecarea Centurilor Ocolitoare ale Sloboziei

5 firme s-au aliniat la start

A început cursa pentru adjudecarea Centurilor Ocolitoare ale Sloboziei

Centura Oco­litoare a Sloboziei ar putea deveni realitate. Săptămâna trecută, Primăria Slobozia a scos la licitație «serviciile de elaborare Studiu de Fezabilitate, pentru obiectivul de investiții Variantă Ocolitoare Slobozia-Est». Investiția urmează a fi realizată prin Programul Opera­țional Infrastructura Mare (POIM). «Este un proces care va dura... Nu este o investiție care va fi fina­lizată în acest mandat. Dar Slobozia va avea Centură Ocolitoare ca oricare alt oraș modern!» susține primarul Dragoș Soare. O a doua Centură Ocolitoare, cea de Nord, urmează a fi realizată prin intermediul Programului «Anghel Saligny».

Proiect tot mai aproape de realitate... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 17:10 (7024 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Au convins, dar n-au învins

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Unirea Dej 1-1

Au convins, dar n-au învins

Unirea Slobozia a continuat seria evoluțiilor bune și în duelul cu omonima din Dej. De data aceasta însă n-a mai fost victorie, așa cum s-a întâmplat în precedentele 3 etape. A ieșit totuși un punct care menține echipa lui Costel Enache pe locul 2, deasupra tuturor echipelor cu drept de promovare. Frustrarea nu vine din faptul că ialomițenii nu au izbutit să se impună în fața ardelenilor. Putem spune, din nou, parafrazând o piesă muzicală, de pe vremea adolescenței noastre, că...

Arbitrajele ne chinuiesc S-a întâmplat și de data asta, așa cum s-a întâmplat cu Baia Mare, Miercurea Ciuc... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 15:35 (2653 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Recolta, înfrângere la limită. Amara, eșec usturător!

Fotbal, Liga a III-a

Recolta, înfrângere la limită. Amara, eșec usturător!

Recolta Gheorghe Doja a întâlnit, pe propriul teren, liderul CS Afumați. Chiar dacă în tur îi învinseseră chiar la ei acasă, ialomițenii nu puteau trece drept favoriți în fața ilfovenilor. Iar realitatea din teren nu a reușit, și de această dată, să contrazică previziunile. Recolta a arătat din nou apetit ofensiv, a ratat cât pentru două meciuri, dar CS Afumați a fost mai eficientă și, în minutul 47, avea deja 2-0. Ialomițenii au avut la dispoziție aproape o repriză pentru a obține măcar un egal, dar au izbutit doar golul de onoare. A marcat golgheterul Mihăiță Năstase, cu un șut din afara careului. Astfel, CS Afumați a învins cu 2-1 și, pentru a ierna pe loc de play-off, Recolta trebuie să obțină... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 14:10 (2981 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Succes neașteptat de clar

Handbal, Divizia A, CSU Neptun Constanța-CSM Unirea Slobozia 28-43 (16-19)

Succes neașteptat de clar

În ultimii ani, meciurile cu Neptun Constanța au fost foarte încinse, dobrogencele impunându-se în câteva rânduri. De aceea, meciul de sâmbătă, 26 noiemnbrie 2022, disputat la Constanța, a fost privit cu ceva emoții de oamenii din jurul echipei noastre, chiar dacă CSM Unirea bifase un succes la mijlocul săptămânii, cu a doua echipă a Brăilei, și avea un moral ridicat. Atât de ridicat, încât dobrogencele au contat în joc doar o repriză.

Umăr la umăr în prima, distracție-n a doua Constanța de azi nu-i mai are pe antrenorul Ionel Ivan, excelent motivator, și pe incisiva extremă Gabriela... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 13:25 (2953 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Alexandra Iordache, finalistă la Nairobi

Tenis de câmp

Alexandra Iordache, finalistă la Nairobi

Alexandra Iordache, jucătoare originară din Slobozia, crescută la CSS de profesorul Ion Savu, continuă ascensiunea în clasamentul WTA. Tenismena de 19 ani a legat două turnee, cu evoluții foarte bune, în capitala Kenyei, Nairobi. În primul a ajuns în Sferturi, unde a pierdut, pe muchie, în fața principalei favorite, o sportivă din Germania, Emily Seibold, aflată pe locul 520. A urmat al doilea turneu, cu o Alexandra mult mai sigură pe ea. Din nou Sferturi și, din nou, jucătoarea din Germania. De data aceasta, Alexandra are temele mai bine făcute și învinge, în 3 seturi, 4-6, 7-5, 6-4. În Semifinală, Iordache trece, tot în 3 seturi, de uzbeca Sevil Yuldasheva. Tot 3 seturi are și Finala, disputată... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 12:10 (4087 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Oana Dumitru, finalistă în Bulgaria

Lupte libere

Oana Dumitru, finalistă în Bulgaria

Proaspăta campioană națională a Categoriei «U15», Oana Dumitru, a avut o nouă evoluție foarte bună, de data aceasta la Turneul Internațional al Bulgariei. Sportiva legitimată la CS Amara, unde este antrenată de Marian Moraru, a concurat la «U15», categoria 54 kg și, la cei 13 ani ai ei, a avut o evoluție curajoasă care i-a adus prezența în finală și medalia de argint. «Oana a avut o prestație foarte bună pentru care merită felictări!» a punctat antrenorul Marian Moraru. ... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 10:40 (2499 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenajarea docului plutitor, blocată din cauza unui litigiu

Investiție în pericol la Fetești

Amenajarea docului plutitor, blocată din cauza unui litigiu

În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Ialomița, desfășurată în luna mai 2022, consilierii județeni au aprobat încheierea unui parte­neriat cu Primăria Municipiului Fetești în vederea amenajării unui doc plutitor pe malul Brațului Borcea. Estimat la aproximativ 400 mii de lei, proiectul este blocat din cauza unui liti­giu iscat între administrația locală din Fetești și Rovexim COM SRL, societate care are în proprietate docul plutitor.

7 ani de corespondență Docul plutitor de pe malul Brațului Borcea, din zona municipiului Fetești, a aparținut SC CCCF București SA-filiala... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2022, 13:55 (7339 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

ANRSC a stabilit noul plan de măsuri pentru funcționarea Urban SA Slobozia

Statutul de operator regional costă

ANRSC a stabilit noul plan de măsuri pentru funcționarea Urban SA Slobozia

bonus: Noua prioritate, investițiile

Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice a stabilit un nou plan de măsuri pentru funcționarea Urban SA. Nota de control a instituției care reglementează funcționarea serviciilor de apă la nivel național a fost făcută publică în cadrul ședinței Adunării Generale a Acționarilor Urban SA de joi, 17 noiembrie 2022. O parte dintre măsuri vizează funcționarea ADI Periurbană Slobozia, structură din care fac parte 28 de administrații locale din Ialomița.

Statutul de operator regional costă Procesul de restructurare a Urban SA a permis transformarea... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2022, 10:10 (9838 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

Turnul Eiffel de Slobozia, bun pentru reclame indiene

Vopsit pe jumătate

Turnul Eiffel de Slobozia, bun pentru reclame indiene

Ridicat în ’95 și vandalizat prin anii 2000, copia de 47 de metri a Turnului Eiffel, amplasată la Slobo­zia, mai atrăgea doar nostalgicii și bloggerii site-urilor de călătorii. Vineri, 18 noiembrie 2022 însă, în fața Tur­nului, pe jumătate vopsit, un regizor român striga de zor «Motor!» în urechile unor fotomodele vorbitoare de limbă franceză, angajate pentru o reclamă indiană la produse fashion fabricate, cel mai probabil, în China. Asta da globalizare, nenicule!

Atenție... «Motor!» Un băiat și o fată, tineri și frumoși cum numai în reclame mai vezi, urcă de zor pe... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2022, 11:20 (6061 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița: Transport public fără acces pentru persoanele cu dizabilități

Ialomița: Transport public fără acces pentru persoanele cu dizabilități

Accesul persoanelor cu handicap în autogările și gările din județul Ialomița se face cu dificultate. Un control al Avocatului Poporului reliefează faptul că administratorii acestor spații mai au de lucrat în ceea ce privește asigurarea unor căi de acces pentru persoanele cu dizabi­lități. Lipsa acestora este motivată de reprezentanții CFR Călători sau de cei în grija cărora se află autogările din județul Ialomița de proiectele de modernizare desfășurate în aceste spații. Proiectele sunt însă doar pe hârtie, pentru că, în realitate, nu există șantiere deschise care să vizeze reabilitarea imobilelor. În județul Ialomița, potrivit Comisiei de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap, trăiesc peste... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2022, 12:10 (5446 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Fierbinți-Târg: Războiul politic din Consiliul Local amână recepția noii grădinițe

Fierbinți-Târg: Războiul politic din Consiliul Local amână recepția noii grădinițe

Administrația locală din orașul Fierbinți-Târg reclamă pu­blic boicotarea ședințelor de Consiliu Local. Luni, 21 noiembrie 2022, consilierii PNL și USR au refuzat pentru a treia oară aprobarea unui proiect de hotărâre care viza recep­ționarea sediului mo­dernizat al grădiniței din localitate. Investiția a costat 844000 de lei și a fost fina­lizată cu 2 ani întârziere.

Politica orgoliilor Consilierii PNL și USR din Fierbinți-Târg refuză de 10 zile să aprobe un proiect de hotărâre care ar per­mite administrației locale recep­ționarea sediului renovat al gră­diniței din localitate. În... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2022, 14:10 (9079 vizualizări - 4 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
261 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozean de 60 de ani, beat la volan

Un bărbat, de 60 de ani, din Slobozia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autotvehicul pe raza localității de domiciliu deși a consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 17:40
(5755 vizualizări - 0 comentarii)


Enel instalează contoare inteligente

Companiile de distribuție de electricitate ale grupului Enel, liderul mondial și pionier în tehnologia pentru contorizare inteligentă, vor instala în 2017 peste 150000 de contoare inteligente în regiunile ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 17:35
(6412 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânără prinsă după ce a furat din magazin

Polițiștii feteșteni au fost sesizați luni, 8 mai a.c., de angajata unei societăți comerciale din localitate cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma sesizării, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 15:30
(5470 vizualizări - 0 comentarii)


Ministrul Petre Daea, videoconferință cu structurile din subordine

Luni, 8 mai 2017, la sediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a avut loc o videoconferință în prezența ministrului Agriculturii Petre Daea, la care au participat, alături de secretarul ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 14:25
(5315 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Formularul 200-«Declarația privind veniturile realizate din România»

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați ca până joi, 25 mai 2017, inclusiv, persoanele fizice care realizează, în mod individual sau într-o formă de ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 14:15
(8820 vizualizări - 0 comentarii)


O nouă etapă de recrutare a voluntarilor debutează la ISU Ialomița

Campania «Salvator din pasiune» continuă în județul Ialomița. Recrutarea se va organiza în perioada 15-31 mai a.c., iar condițiile pe care trebuie să le îndeplinească cei care doresc să se alăture pompierilor ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 14:05
(7438 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa!

Pentru realizarea operațiunilor periodice de întreținere a rezervoarelor de înmagazinare apă potabilă de la nivelul stației de pompare Căzănești, în ziua de 11 mai 2017, se va sista furnizarea ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 13:50
(5767 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în apropiere de Sinești. Un mort și trei răniți!

Accident în apropiere de Sinești. Un mort și trei răniți!

Luni, 8 mai a.c., în jurul orelor 17,30, Poliția a fost sesizată prin 112 cu privire la faptul că pe DN2 s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane și rănirea a altor trei. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2017, 23:20
(9102 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Sinești accident


Primăria Slobozia: «Ziua Tatălui Slobozean»

Primăria Municipiului Slobozia anunță organizarea primei ediții a Zilei Tatălui Slobozean. Astfel, duminică, 14 mai 2017, tații din oraș primesc provocarea unui concurs de grătare, pasionații de gătit în ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2017, 19:35
(5790 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Două persoane sunt cercetate de polițiștii rutieri pentru comiterea de infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice. Astfel, un bărbat, de 26 de ani, din București, a fost depistat de ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2017, 19:25
(6524 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale IPJ Ialomița

La acest sfârșit de săptămână, 5-7 mai a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2017, 19:20
(5616 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cinci persoane, prinse în flagrant la furat de fier vechi

Polițiștii cercetează cinci persoane sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat, cercetările fiind continuate pentru documentarea întregii activități infracționale Vineri, 5 mai a.c., polițiștii ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2017, 19:05
(7957 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților Promoția 2017

Având în vedere că anul școlar 2016-2017 este aproape de final, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița amintește absolvenților Promoției 2017 că pot beneficia de serviciile oferite de ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2017, 15:10
(6409 vizualizări - 0 comentarii)


Dezinsecție la Slobozia

În perioada 8-26 mai 2017, între orele 22,00-06,00, Primăria municipiului Slobozia va executa lucrări de dezinsecție pe domeniul public (parcuri, scuaruri, zone verzi, canale termice, zone de agrement, ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2017, 10:35
(5117 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în zona Fetești. Un tren de marfă s-a ciocnit cu un autotrailer!

Un tren de marfă, care circula pe ruta Constanța-București, a fost implicat într-un accident feroviar, în zona trecerii de cale ferată dintre Fetești și Movila. Garnitura s-a ciocnit de un autotrailer care ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2017, 20:20
(8876 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești și Slobozia

Distrigaz Sud Rețele anunță opriri programate ale furnizării de gaz joi, 4.05.2017, din cauza unor lucrări la rețeaua de distribuție. Afectați de aceste reparații vor fi locuitorii din Fetești, strada ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2017, 19:35
(12316 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: A lovit un copil pe trecerea de pietoni. Șoferul din Buzău a fugit de la locul accidentului!

Un bărbat, de 68 de ani, din județul Buzău, bănuit de comiterea infracțiunilor de «vătămare corporală din culpă» și «părăsirea locului accidentului», a fost identificat de către polițiști. Din cercetări ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2017, 17:05
(7027 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Dosare respinse în programul «Casa Verde»

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița anunță titularii de dosare depuse în cadrul  Programului «Casa Verde» clasic-Programul privind instalarea sistemelor de încălzire care utilizează energie ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2017, 14:40
(7675 vizualizări - 2 comentarii)


Scandal la Bărcănești. Un polițist a fost rănit!

Un incident petrecut în minivacanța de 1 mai s-a consemnat pe raza localității Bărcănești. Din primele informații, se pare că la un botez desfășurat în comună mai multe persoane au provocat un scandal, ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2017, 20:45
(5560 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 70,58%, procent de promovare la Definitivat

Inspectoratul Județean Ialomița anunță creșterea procentului de promovare la examentul anual de Definitivat. Din cei 92 de candidați înscriși, au susținut examenul doar 68. Conform datelor furnizate de ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2017, 19:20
(6052 vizualizări - 2 comentarii)


AJFP Ialomița: Întâlnire cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița vă face cunoscut faptul că joi, 4 mai  2017, orele 10,00, organizează la sediul instituției o întâlnire de lucru cu contribuabilii în vederea mediatizării ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2017, 18:05
(6536 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii ialomițeni, la datorie de 1 mai

Aproximativ 300 de polițiști din Ialomița vor fi la datorie în minivacanța de 1 mai. Oamenii legii vor asigura ordinea publică și vor supraveghea traficul rutier, pentru a preveni producerea accidentelor ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2017, 19:45
(5765 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: «Ziua Internațională a Sănătății și Securității în Muncă»

În data de 28 aprilie, la nivel mondial, se sărbătorește «Ziua Internațională a Sănătății și Securității în Muncă». Evenimentul a fost marcat anul acesta și la Slobozia, de către reprezentanții Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2017, 19:10
(6734 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură inedită la Muzeul Agriculturii

Elevii din Ialomița care participă la Olimpiada Județeană de Arte Plastice, Istoria Artei și Arhitectură își expun lucrările la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia. Evenimentul se desfășoară marți ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2017, 18:05
(5791 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de inspectorii DSVSA Ialomița

Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat în această perioadă o serie de acțiuni de control la firmele care abatorizează și procesează produse din ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2017, 17:20
(6074 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Țăndărei, reținut pentru furturi comise în Franța

Polițiștii ialomițeni au reușit să identifice un bărbat, de 35 de ani, din Țăndărei, pe numele căruia autoritățile din Franța au emis un mandat european de arestare. Acesta a comis mai multe furturi pe ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2017, 21:30
(6210 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se oprește furnizarea de gaz

Distrigaz Sud Rețele anunță faptul că vineri, 28 aprilie 2017, între orele 8,00 și 15,00, furnizarea de gaz pe strada Ialomiței, din Slobozia, va fi întreruptă din cauza unor lucrări de reparație și întreținere ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2017, 20:15
(4987 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert «Veniți de luați lumină!»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează joi, 4 mai 2017, a treia ediție a concertului «Veniți de luați lumină!». Evenimentul se desfășoară la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2017, 19:05
(6242 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat după ce și-a înjunghiat soția

Procurori din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul Grigore Nicolae, pentru săvârșirea infracțiunii de «tentativă ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2017, 17:15
(7698 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au acționat suplimentar în ultimele 48 de ore în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, pentru creșterea ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2017, 16:35
(6100 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...