Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Cartea Neagră a guvernării PSD-PNL», lansată și în Ialomița de USR

«Cartea Neagră a guvernării PSD-PNL», lansată și în Ialomița de USR

Principalul partid de Opoziție de pe scena politică românească, USR, a lansat și în județul Ialomița «Cartea Neagră a guvernării PSD-PNL», în cadrul unei conferințe de presă, susținută de vicepreședintele USR Ialomița, Mihai Tănăsescu, și invitatul său, senatorul Radu Mihail, parlamentar USR de Diaspora. Documentul prezintă o radiografie a primului an de guvernare a partidelor PSD și PNL.

Raport critic la adresa guvernării La împlinirea unui an de guvernare PSD-PNL, USR a lansat «Cartea Neagră a guvernării PSD-PNL», un raport critic referitor la activitatea pe care a desfășurat-o Guvernul... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2022, 14:20 (8447 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia va avea două centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar

Un oraș mai curat

Slobozia va avea două centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar

Administrația locală a semnat vineri, 18 noiembrie 2022, contractele de finanțare pentru construirea a două centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar. Primarul Dragoș Soare declară că cele două investiții ar putea fi finalizate în decursul anului 2023.

20 de contracte noi Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Barna Tanczos a semnat vineri, 18 noiembrie a.c., 20 de contracte de finanțare pentru construirea de centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar. Două dintre aceste centre urmează să fie construite la Slobozia. Investițiile au o valoare de 3,83 milioane de... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2022, 09:55 (8281 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spectacol dedicat «Zilei Naționale a României», organizat de Consiliul Județean Ialomița

Spectacol dedicat «Zilei Naționale a României», organizat de Consiliul Județean Ialomița

Seria manifestărilor dedicate «Zilei Naționale a României», sărbătorită pe 1 Decembrie, a debutat la Slobozia cu un spectacol dedicat acestui moment de mare valoare istorică, organizat de Consiliul Județean Ialomița. Astfel, luni 28, noiembrie a.c., Sala «Europa» a instituției a fost gazda unui concert de muzică clasică, dar și a unor momente folclorice. Organizatorii au vorbit invitaților despre însemnătatea cuvântului «patriotism».

O lecție de «patriotism» A devenit deja o tradiție ca oficialii Consiliului Județean să deschidă manifestările dedicate «Zilei Naționale a României», desfășurate... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 20:10 (3599 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

«Fanteziile electorale» ale senatorului AUR Rodica Boancă

«Fanteziile electorale» ale senatorului AUR Rodica Boancă

Senatorul AUR Rodica Boancă a organizat vineri, 18 noiembrie a.c., o conferință de presă. În cadrul evenimentului, senatorul AUR a făcut publice două scenarii administrative care vizează Slobozia. Pentru că ambele sunt greu de probat, iar doamna Boancă se află permanent în campanie electorală, le vom încadra pe amândouă la capitolul «fantezii electorale».

Internatul care se face «boom imobiliar» Unul dintre scenariile avansate de către senatorul AUR Rodica Boancă este că internatul fostului Liceu Tehnologic «M. Eminescu» va deveni hotel. Reamintim că, la inițiativa primarului Dragoș Soare, Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» și Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» au fost comasate într-o singură entitate, în scopul accesării facile a unor proiecte pe fonduri europene. Rodica Boancă susține că procesul de comasare e ilegal, iar în spatele acestei decizii ministeriale se ascunde un interes imobiliar. «Cică s-ar dori transformarea acestui spațiu într-un „boom imobiliar“... Este o zonă care s-ar vinde foarte bine din punct de vedere imobiliar!» a declarat, printre altele, Rodica Boancă.... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 18:50 (5831 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A început cursa pentru adjudecarea Centurilor Ocolitoare ale Sloboziei

5 firme s-au aliniat la start

A început cursa pentru adjudecarea Centurilor Ocolitoare ale Sloboziei

Centura Oco­litoare a Sloboziei ar putea deveni realitate. Săptămâna trecută, Primăria Slobozia a scos la licitație «serviciile de elaborare Studiu de Fezabilitate, pentru obiectivul de investiții Variantă Ocolitoare Slobozia-Est». Investiția urmează a fi realizată prin Programul Opera­țional Infrastructura Mare (POIM). «Este un proces care va dura... Nu este o investiție care va fi fina­lizată în acest mandat. Dar Slobozia va avea Centură Ocolitoare ca oricare alt oraș modern!» susține primarul Dragoș Soare. O a doua Centură Ocolitoare, cea de Nord, urmează a fi realizată prin intermediul Programului «Anghel Saligny».

Proiect tot mai aproape de realitate... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 17:10 (7023 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Au convins, dar n-au învins

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Unirea Dej 1-1

Au convins, dar n-au învins

Unirea Slobozia a continuat seria evoluțiilor bune și în duelul cu omonima din Dej. De data aceasta însă n-a mai fost victorie, așa cum s-a întâmplat în precedentele 3 etape. A ieșit totuși un punct care menține echipa lui Costel Enache pe locul 2, deasupra tuturor echipelor cu drept de promovare. Frustrarea nu vine din faptul că ialomițenii nu au izbutit să se impună în fața ardelenilor. Putem spune, din nou, parafrazând o piesă muzicală, de pe vremea adolescenței noastre, că...

Arbitrajele ne chinuiesc S-a întâmplat și de data asta, așa cum s-a întâmplat cu Baia Mare, Miercurea Ciuc... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 15:35 (2652 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Recolta, înfrângere la limită. Amara, eșec usturător!

Fotbal, Liga a III-a

Recolta, înfrângere la limită. Amara, eșec usturător!

Recolta Gheorghe Doja a întâlnit, pe propriul teren, liderul CS Afumați. Chiar dacă în tur îi învinseseră chiar la ei acasă, ialomițenii nu puteau trece drept favoriți în fața ilfovenilor. Iar realitatea din teren nu a reușit, și de această dată, să contrazică previziunile. Recolta a arătat din nou apetit ofensiv, a ratat cât pentru două meciuri, dar CS Afumați a fost mai eficientă și, în minutul 47, avea deja 2-0. Ialomițenii au avut la dispoziție aproape o repriză pentru a obține măcar un egal, dar au izbutit doar golul de onoare. A marcat golgheterul Mihăiță Năstase, cu un șut din afara careului. Astfel, CS Afumați a învins cu 2-1 și, pentru a ierna pe loc de play-off, Recolta trebuie să obțină... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 14:10 (2980 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Succes neașteptat de clar

Handbal, Divizia A, CSU Neptun Constanța-CSM Unirea Slobozia 28-43 (16-19)

Succes neașteptat de clar

În ultimii ani, meciurile cu Neptun Constanța au fost foarte încinse, dobrogencele impunându-se în câteva rânduri. De aceea, meciul de sâmbătă, 26 noiemnbrie 2022, disputat la Constanța, a fost privit cu ceva emoții de oamenii din jurul echipei noastre, chiar dacă CSM Unirea bifase un succes la mijlocul săptămânii, cu a doua echipă a Brăilei, și avea un moral ridicat. Atât de ridicat, încât dobrogencele au contat în joc doar o repriză.

Umăr la umăr în prima, distracție-n a doua Constanța de azi nu-i mai are pe antrenorul Ionel Ivan, excelent motivator, și pe incisiva extremă Gabriela... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 13:25 (2952 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Alexandra Iordache, finalistă la Nairobi

Tenis de câmp

Alexandra Iordache, finalistă la Nairobi

Alexandra Iordache, jucătoare originară din Slobozia, crescută la CSS de profesorul Ion Savu, continuă ascensiunea în clasamentul WTA. Tenismena de 19 ani a legat două turnee, cu evoluții foarte bune, în capitala Kenyei, Nairobi. În primul a ajuns în Sferturi, unde a pierdut, pe muchie, în fața principalei favorite, o sportivă din Germania, Emily Seibold, aflată pe locul 520. A urmat al doilea turneu, cu o Alexandra mult mai sigură pe ea. Din nou Sferturi și, din nou, jucătoarea din Germania. De data aceasta, Alexandra are temele mai bine făcute și învinge, în 3 seturi, 4-6, 7-5, 6-4. În Semifinală, Iordache trece, tot în 3 seturi, de uzbeca Sevil Yuldasheva. Tot 3 seturi are și Finala, disputată... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 12:10 (4083 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Oana Dumitru, finalistă în Bulgaria

Lupte libere

Oana Dumitru, finalistă în Bulgaria

Proaspăta campioană națională a Categoriei «U15», Oana Dumitru, a avut o nouă evoluție foarte bună, de data aceasta la Turneul Internațional al Bulgariei. Sportiva legitimată la CS Amara, unde este antrenată de Marian Moraru, a concurat la «U15», categoria 54 kg și, la cei 13 ani ai ei, a avut o evoluție curajoasă care i-a adus prezența în finală și medalia de argint. «Oana a avut o prestație foarte bună pentru care merită felictări!» a punctat antrenorul Marian Moraru. ... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 10:40 (2497 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenajarea docului plutitor, blocată din cauza unui litigiu

Investiție în pericol la Fetești

Amenajarea docului plutitor, blocată din cauza unui litigiu

În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Ialomița, desfășurată în luna mai 2022, consilierii județeni au aprobat încheierea unui parte­neriat cu Primăria Municipiului Fetești în vederea amenajării unui doc plutitor pe malul Brațului Borcea. Estimat la aproximativ 400 mii de lei, proiectul este blocat din cauza unui liti­giu iscat între administrația locală din Fetești și Rovexim COM SRL, societate care are în proprietate docul plutitor.

7 ani de corespondență Docul plutitor de pe malul Brațului Borcea, din zona municipiului Fetești, a aparținut SC CCCF București SA-filiala... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2022, 13:55 (7334 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ANRSC a stabilit noul plan de măsuri pentru funcționarea Urban SA Slobozia

Statutul de operator regional costă

ANRSC a stabilit noul plan de măsuri pentru funcționarea Urban SA Slobozia

bonus: Noua prioritate, investițiile

Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice a stabilit un nou plan de măsuri pentru funcționarea Urban SA. Nota de control a instituției care reglementează funcționarea serviciilor de apă la nivel național a fost făcută publică în cadrul ședinței Adunării Generale a Acționarilor Urban SA de joi, 17 noiembrie 2022. O parte dintre măsuri vizează funcționarea ADI Periurbană Slobozia, structură din care fac parte 28 de administrații locale din Ialomița.

Statutul de operator regional costă Procesul de restructurare a Urban SA a permis transformarea... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2022, 10:10 (9837 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Turnul Eiffel de Slobozia, bun pentru reclame indiene

Vopsit pe jumătate

Turnul Eiffel de Slobozia, bun pentru reclame indiene

Ridicat în ’95 și vandalizat prin anii 2000, copia de 47 de metri a Turnului Eiffel, amplasată la Slobo­zia, mai atrăgea doar nostalgicii și bloggerii site-urilor de călătorii. Vineri, 18 noiembrie 2022 însă, în fața Tur­nului, pe jumătate vopsit, un regizor român striga de zor «Motor!» în urechile unor fotomodele vorbitoare de limbă franceză, angajate pentru o reclamă indiană la produse fashion fabricate, cel mai probabil, în China. Asta da globalizare, nenicule!

Atenție... «Motor!» Un băiat și o fată, tineri și frumoși cum numai în reclame mai vezi, urcă de zor pe... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2022, 11:20 (6059 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Transport public fără acces pentru persoanele cu dizabilități

Ialomița: Transport public fără acces pentru persoanele cu dizabilități

Accesul persoanelor cu handicap în autogările și gările din județul Ialomița se face cu dificultate. Un control al Avocatului Poporului reliefează faptul că administratorii acestor spații mai au de lucrat în ceea ce privește asigurarea unor căi de acces pentru persoanele cu dizabi­lități. Lipsa acestora este motivată de reprezentanții CFR Călători sau de cei în grija cărora se află autogările din județul Ialomița de proiectele de modernizare desfășurate în aceste spații. Proiectele sunt însă doar pe hârtie, pentru că, în realitate, nu există șantiere deschise care să vizeze reabilitarea imobilelor. În județul Ialomița, potrivit Comisiei de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap, trăiesc peste... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2022, 12:10 (5443 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Fierbinți-Târg: Războiul politic din Consiliul Local amână recepția noii grădinițe

Fierbinți-Târg: Războiul politic din Consiliul Local amână recepția noii grădinițe

Administrația locală din orașul Fierbinți-Târg reclamă pu­blic boicotarea ședințelor de Consiliu Local. Luni, 21 noiembrie 2022, consilierii PNL și USR au refuzat pentru a treia oară aprobarea unui proiect de hotărâre care viza recep­ționarea sediului mo­dernizat al grădiniței din localitate. Investiția a costat 844000 de lei și a fost fina­lizată cu 2 ani întârziere.

Politica orgoliilor Consilierii PNL și USR din Fierbinți-Târg refuză de 10 zile să aprobe un proiect de hotărâre care ar per­mite administrației locale recep­ționarea sediului renovat al gră­diniței din localitate. În... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2022, 14:10 (9077 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Strada-«fantomă» de la marginea orașului

Fetești: Strada-«fantomă» de la marginea orașului

După ce vreme de mai bine de 10 ani a plătit taxe și impozite pe strada unde se află gospo­dăria mamei sale, o femeie din Fetești a aflat cu surprindere, în momentul în care a solicitat eli­berarea unui document de către Serviciul Urbanism al Primăriei Fetești, că strada unde se află imobilul nu există în nomenclatorul stradal al orașului. Femeia a făcut la rândul său o serie de sesizări către instituțiile publice, însă nu a primit un răspuns clar. Cazul a fost sesizat și Consiliului Județean Ialomița, instituție care a solicitat un punct de vedere Primăriei Municipiului Fetești. Reprezentanții administrației locale cunosc situația și spun că vor face toate demersurile legale pentru a o remedia... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2022, 09:55 (2879 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, cel mai scăzut grad de absorbție al fondurilor europene

Ialomița, cel mai scăzut grad de absorbție al fondurilor europene

Un raport oficial al Ministerului Investi­țiilor și Proiectelor Europene plasează Ialomița pe ultimul loc la nivel național în ceea ce privește accesarea fondurilor europene, în cadrul ciclului financiar 2014-2020. În toată această perioadă de timp, județul nostru a reușit să depună și să primească undă verde în vederea finanțării doar pentru 116 pro­iecte, a căror valoare totală este de 978 milioane de lei. Prin comparație, județe precum Călărași, Giurgiu sau Teleorman, care au un grad de dezvoltare economică similar județului Ialomița, au reușit să depună până la 153 de proiecte, beneficiind și de mai mulți bani. Instituția mai arată că doar un sfert dintre pro­iectele europene au fost realizate... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2022, 12:35 (7663 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Premii în bani acordate de Consiliul Județean Ialomița elevilor olimpici și profesorilor care i-au pregătit

Premii în bani acordate de Consiliul Județean Ialomița elevilor olimpici și profesorilor care i-au pregătit

Reprezentanții Consiliului Județean Ialomița și cei ai unităților școlare din județ au semnat miercuri, 23 noiembrie a.c., contractele de finanțare în baza cărora elevii cu rezultate deosebite la concursurile și olimpiadele școlare beneficiază de stimulente financiare din partea administrației locale. Totodată, și cadrele didactice care i-au pregătit pe elevi vor fi recompensate. Acest program a fost lansat cu 7 ani în urmă și, an de an, numărul beneficiarilor a crescut vizibil. Anul acesta, 490 de elevi vor fi răsplătiți pentru rezultatele lor.

Bani pentru elevii performeri în Educație... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2022, 17:20 (8153 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Parohia Valea Măcrișului cere în instanță un teren care aparține administrației locale

Legile încurcate ale retrocedărilor

Parohia Valea Măcrișului cere în instanță un teren care aparține administrației locale

Război în instanță între Parohia Valea Măcrișului și Comisia Națională pentru Compensarea Imobilelor. Motivul liti­giului îl reprezintă decizia Comisiei de a respinge solicitarea preoților de a le fi retrocedat un teren în suprafață de 1567 mp, aflat în domeniul public al comunei Valea Măcrișului. Respectiva suprafață nu poate fi retrocedată deoarece «nu se cunoaște situația juridică detaliată a întregului imobil».

O acțiune în curs În anul de grație 2014, Comisia Specială de Retrocedare a stabilit dreptul de retrocedare a unei su­prafețe de 1567 mp, aflată pe raza localității Valea... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2022, 12:20 (6968 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: «Locul de bătut mingea» din Cartierul 500

Slobozia: «Locul de bătut mingea» din Cartierul 500

În urmă cu un an și jumătate, Florentin Colăcel i-a cerut primarului Dragoș Soare să amenajeze «un loc de bătut mingea, pentru el și prietenii lui...». La un an distanță, administrația Soare onorează această promisiune. Mai bine mai târziu decât niciodată!

Istoria unei inițiative edilitare În aprilie 2021, Florentin Colăcel, un copil de 14 ani, bătea la poarta primarului Dragoș Soare, cerând «un loc de bătut mingea, pentru el și prietenii lui...». Inițial, primarul Sloboziei a promis ca va realiza acest obiectiv în două săptămâni. La 4 luni distanță, reporterii ziarului nostru l-au... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2022, 18:20 (12593 vizualizări - 5 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Sudiți: Pesticide expirate, confiscate

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat pentru prevenirea, identificarea și sancționarea faptelor de natură penală și contravențională la regimul produselor de protecție ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2015, 17:20
(6961 vizualizări - 2 comentarii)


DSVSA: Atenționare în privința toxinfecțiilor alimentare

În scopul prevenirii apariției toxiinfecțiilor alimentare în perioada imediat următoare, cînd se înregistrează în mod tradițional o creștere a consumului de ouă și carne de miel, Direcția Sanitară Veterinară ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2015, 12:05
(4449 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Subvenții pentru ovine și caprine

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează că, începînd cu data de 31 martie 2015, se efectuează plata aferentă Ajutorului Național Tranzitoriu (ANT) ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 19:40
(4820 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lansarea cărții «40 de zile», de Chris Simion

Cartea «40 de zile», editată în 2015 la Editura TREI, a autoarei Chris Simion, va fi lansată la Slobozia, la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița, sîmbătă, 4 aprilie 2015, începînd cu orele ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 18:45
(4428 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Eliminarea regimului cotelor de lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomita informează operatorii care achiziționează lapte, precum și producătorii deținători de cotă de lapte pentru vînzări directe ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 17:20
(4554 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Forumul privind Viitorul Agriculturii 2015 (FFA 2015)

O delegatie a Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, condusă de președintele Laurențiu Baciu, a participat la cea de a VIII-a ediție a Forumului privind Viitorul Agriculturii, desfășurată ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 16:15
(3680 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR Ialomița: Lansarea primelor măsuri de finanțare din PNDR 2020

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale prin Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a deschis de miercuri, 25 martie 2015, primele sesiuni de primire a proiectelor de investiții finanțate ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 14:05
(5938 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Ograda și gospodării inundate la Giurgeni

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Ograda. Evenimentul a fost anunțat în ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 12:45
(8848 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița. Prejudiciu de 5 milioane de euro!

Luni dimineața, 30 martie 2015, peste 150 de polițiști au descins la persoane fizice și firme din București și 3 județe, în 50 de locații, într-un dosar de evaziune fiscală și spălare de bani, cu un prejudiciu ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2015, 10:55
(5959 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A plecat cu tot cu cărucior de la cumpărături!

Un tînăr, de 20 de ani, din Urziceni, a fost surprins de jandarmi după ce a sustras un cărucior pentru cumpărături. Astfel, jandarmii din cadrul unei patrule de ordine și siguranță publică din cadrul Detașamentului ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2015, 18:30
(9734 vizualizări - 4 comentarii)


ISU Ialomița recrutează candidați

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița recrutează candidați pentru concursul de admitere-sesiunea 2015, pentru  instituțiile de învățămînt ale Ministerului ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2015, 16:30
(6034 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Elemente de muniție, descoperite pe malul Brațului Borcea

Două proiectile explozive de artilerie de calibru 105, respectiv 152 mm, au fost descoperite de un cetățean în dimineața zilei de miercuri, 25 martie 2015, pe malul stîng al brațului Borcea, în zona Fetești ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2015, 14:30
(7706 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Poliției Române, sărbătorită și la Slobozia. 16 ofițeri și 68 de agenți au fost avansați în grad la ceas aniversar!

Unul dintre cele mai așteptate momente dedicate Zilei Poliției Române a fost reprezentat de avansările în grad, făcute publice de comandantul unității, comisarul șef Viorel Ștefu, în cadrul ședinței festive ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2015, 17:50
(9752 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Lansare de carte dedicată Zilei Poliției Române

Miercuri, 25 martie 2015, cu începere de la orele 11,00, la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia s-a lansat volumul, semnat de Emilia Vlad, «Teste de Istorie pentru admiterea la Academia ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2015, 13:35
(5533 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Locuitorii gospodăriilor individuale
care plătesc taxa de salubritate
la Primăria Slobozia prin
Direcția de Impozite și Taxe
sînt rugați să se prezinte
la sediul societății
SC POLARIS M HOLDING SRL,
situat în Slobozia,
Șos. Amara, nr. 2 (incinta fost Comcereal),
pentru a ridica pubela
(capacitate 240 l),
pusă la dipoziție de operator

25 Martie 2015, 12:40


«Porți deschise» la sediul IPJ Ialomița

«Porți deschise» la sediul IPJ Ialomița

Poliția Română aniversează, la data de 25 martie 2015, 193 de ani de atestare documentară. A devenit deja o tradiție ca, în contextul aniversării Zilei Poliției Române, oamenii legii să se afle alături ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 19:25
(5015 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune comună pentru situații de urgență

Slobozia: Acțiune comună pentru situații de urgență

Marți, 24 martie 2015, începînd cu orele 10,00, la sediul Expur SA Slobozia, s-a desfășurat un exercițiu de cooperare cu trupe în teren, ce a fost organizat de cadrele Inspectoratului pentru Situații de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 17:15
(5238 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza, în data de 24 aprilie 2015, orele 9,00, «Bursa Generală a Locurilor de Muncă» care va avea loc la Slobozia-Centrul Cultural UNESC ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 16:25
(5090 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Femeie găsită spînzurată

O intervenție a pompierilor s-a produs în dimineața zilei de luni, 23 martie 2015, în jurul orei 8,20, cînd o femeie, în vîrstă de 63 de ani, din localitatea Gheorghe Lazăr, a fost găsită spînzurată de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 15:40
(6051 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Incendiu la cabina unui autotractor

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la cabina unui autotractor, în localitatea Ion Roată. Evenimentul a fost anunțat în seara zilei ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 14:10
(5833 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează că eliberează adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215 Plăți privind bunăstarea animalelor, pachet b-păsări ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 13:25
(6031 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

Uniunea Artiștilor Plastici filiala Slobozia-Ialomița invită toți iubitorii de artă vineri, 27 martie 2015, începînd cu orele 14,00, la vernisarea expoziției de pictură a artistei Cornelia Camelia Ion. ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 12:35
(4676 vizualizări - 0 comentarii)


Tîlhari din Ion Roată, reținuți după 5 ani de la comiterea faptei

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au pus în mișcare acțiunea penală și au dispus arestarea preventivă a doi indivizi din comuna Ion Roată, după ce aceștia au tîlhărit un ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2015, 18:55
(8395 vizualizări - 3 comentarii)


Moaștele Sfîntului Ioan Gură de Aur, la Catedrala Urziceni

Jandarmii vor asigura, în perioada 19-22 martie 2015, măsurile de ordine ce se vor impune la evenimentul religios de mare importanță pentru creștinii ialomițeni, respectiv aducerea la Catedrala din Urziceni ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2015, 14:45
(5673 vizualizări - 1 comentariu)


Comisarul Sorin Goagă și trei subordonați, trimiși în judecată

Comisarul Sorin Goagă și trei subordonați, trimiși în judecată

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au finalizat cercetările în dosarul deschis pe numele agenților Serviciului Rutier din cadrul Poliției Orașului Țăndărei. Anchetatorii i-au trimis ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2015, 12:05
(7838 vizualizări - 2 comentarii)


anunț de vînzare

societate comercială
vinde autoutilitare
marca MAN, IVECO, MERCEDES

an fabricație 1992-2005
Relații la telefon 0727/221.738

18 Martie 2015, 09:55


ZIUA POLIȚIEI ROMÂNE, sărbătorită de polițiștii ialomițeni în mijlocul cetățenilor

Sărbătorită în fiecare an la data de 25 martie, Ziua Poliției Române va fi marcată la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița printr-un program de activități de apropiere a cetățeanului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2015, 18:40
(4562 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni donează sânge

Polițiștii ialomițeni donează sînge

Peste 50 de polițiști au răspuns prezent Campaniei «Donează sînge! Salvează o viață!» desfășurată de Centrul Județean de Transfuzii Sanguine Ialomița în parteneriat cu Inspectoratul de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2015, 15:35
(5451 vizualizări - 1 comentariu)


Beneficiarii privați ai PNDR pot derula achizițiile online, pe pagina de internet a AFIR

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a modificat metodologia specifică achizițiilor pentru beneficiarii privați ai fondurilor europene acordate pentru agricultură și dezvoltarea mediului rural ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2015, 13:20
(6124 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o clădire din Slobozia

Incendiu la o clădire din Slobozia

În dimineața zilei de duminică, 15 martie a.c, a izbucnit un incendiu la o clădire dezafectată ce aparține unei societăți comerciale, pe raza municipiului Slobozia. Pompierii s-au deplasat la fața locului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2015, 12:05
(4281 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...