Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Pâinea și Vinul» la Muzeul Național al Agriculturii Slobozia

«Pâinea și Vinul» la Muzeul Național al Agriculturii Slobozia

La sfârșitul săptămânii precedente, Muzeul Național al Agriculturii Slobozia a organizat a IV-a ediție a Târgului «Pâinea și Vinul». Evenimentul a adus la Slobozia producători importanți de produse alimentare tradiționale românești, din diverse zone ale țării. În cadrul evenimentului s-a desfășurat și un atelier de împletit spice, iar vizitatorii au putut participa la demonstrații de preparare a pâinii folosind instrumente tradițioanle, precum țestul sau cuptorul țărănesc.

Târg tradițional la MNAR Timp de trei zile, Muzeul Național al Agriculturii Slobozia le-a oferit vizitatorilor... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2022, 11:20 (10553 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Senatoarea Rodica se pregătește să piardă Alegerile din 2024

Senatoarea Rodica se pregătește să piardă Alegerile din 2024

Nu o spunem noi, ferească Dumnezeu! Așa cum am afirmat în repetate rânduri, sus și tare, pentru noi doamna Rodica (țățica Rodica pentru alegătorii apropiați domniei sale) e mană cerească! Căci fără ea, viața politică locală ar fi pustiu, vorba lui nea Bachus! Dar ne plecăm în fața evidenței... Și vă explicăm și dumneavoastră cum ne-a explicat și nouă un elev de a IX-a mai deștept de 100 de ori decât ea. Pardon, decât noi! Prin urmare, după cum puteți vedea în orarul CNMV, senatoarea Rodica Boancă s-a întors la catedra unde e titulară. Nu cu normă întreagă, că țara e în pericol și numai ea o poate apăra eficient. Dar 4 ore la a IX-a H poate să-și rupă din programul ei de parlamentar. Nu de alta... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2022, 15:10 (12713 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia investește 200000 de euro în măturatul stradal

DADP se extinde

Primăria Slobozia investește 200000 de euro în măturatul stradal

Expirarea contractului de salubrizare dintre Primăria Slobozia și Polaris M Holding modifică dinamica acestui serviciu public. Pentru eficientizarea salubrizării la nivelul municipiului, activitatea de măturat stradal va fi delegată Direcției de Administrare a Domeniului Public. Pentru a facilita această activitate, municipalitatea locală va iniția noi investiții. Conform informațiilor oficiale, DADP va achiziționa utilaje de salubrizare stradală în valoare de 200000 de euro până la sfârșitul anului în curs.

DADP asigură măturatul stradal La sfârșitul lunii octombrie 2022, Polaris ... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2022, 10:55 (10134 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Împăduriri la Ocolul Silvic Fetești

Împăduriri la Ocolul Silvic Fetești

Direcția Silvică Ialomița a început pregătirile pentru campania de împăduriri de toamnă. Anul acesta lucrările se vor des­fășura în cadrul Ocolului Silvic Fetești. Estimativ, este vorba despre o suprafață de peste 20 hectare de teren forestier pe care vor fi plantați arbori.

Lucrări în curs Portivit unei comunicări oficiale a Regiei Naționale a Pădurilor ROMSILVA, cele 20 hectare de teren forestier ce urmează a fi împădurite în cadrul Ocolului Silvic Fetești au fost incluse în Programul Național de Împădurire, desfășurat în cursul acestui an. În momentul de față, cu ajutorul unor utilaje... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2022, 12:20 (2931 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Guvernul trebuie să treacă la fapte!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu

«Guvernul trebuie să treacă la fapte!»

Parlamentarii AUR continuă să aibă reacții ferme împotriva politicilor economice și sociale ale Guvernului României. Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu consideră că a venit timpul ca Guvernul României să demonstreze că poate gestiona criza energetică care se prefigurează în această iarnă. «Guvernul trebuie să treacă la fapte! Nu cetățenii trebuie să plă­tească prețul incompetenței politice!» susține public deputatul AUR.

Prăpastia către care se îndreaptă țara Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu condamnă ferm politicile guvernamentale susținute de Guvernul Ciucă în ultimele luni. În... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2022, 17:35 (6603 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

La bâlciul țăndărenilor

La bâlciul țăndărenilor

În Ialomița, luna septembrie e luna bâlciurilor. Iar dintre toate, cel de la Țăndărei e cel mai vechi. Anul ăsta, autoritățile au organizat evenimentul timp de 4 zile, în perioada 11-14 septembrie 2022. Dar «temeiul» rămâne 14 sep­tembrie 2022-«Ziua Crucii». «Este sărbătoarea pe care o așteaptă tot orașul... Și suntem bucuroși că orașul păstrează această tradiție an de an!» confirmă Cristi Roman, primarul orașului Țăndărei.

5 zile de socializare În fiecare an, de «Ziua Crucii», orașul Țăndărei se întoarce acasă. E o tradiție care datează de zeci și zeci de ani, dinainte de Revoluție... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2022, 13:20 (12483 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Europarlamentarul USR Vlad Marius Botoș vizitează Slobozia

Europarlamentarul USR Vlad Marius Botoș vizitează Slobozia

Organizația USR Ialomița găzduiește sâmbătă, 17 septembrie 2022, un eveniment organizat de Vlad Marius Botoș, europarlamentar și vicepreședinte al USR. Acesta va fi însoțit de către fostul ministru al Investițiilor și Proiectelor Europene, Cristian Ghinea. Întâlnirea de la Slobozia, organizată de filiala locală a USR, are drept temă finanțările europene destinate mediului de afaceri.

Un europarlamentar și un fost ministru Organizația USR Ialomița găzduiește sâmbătă, 17 septembrie 2022, un eveniment organizat de Vlad Marius Botoș, euro­parlamentar si vicepreședinte al USR. Întâlnirea... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2022, 15:10 (3501 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Containere fără autorizație sanitară pentru elevii din Valea Ciorii

Containere fără autorizație sanitară pentru elevii din Valea Ciorii

Din cauza lucrărilor de reabilitare, elevii din Valea Ciorii învață încă din anul școlar trecut în containere modulare. Decizia a fost luată de administrația locală după mai multe încercări de a găsi un spațiu adecvat pentru studiu. Înainte de debutul actualului an școlar, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a verificat containerele din Valea Ciorii, concluzionând faptul că nu dețin autorizație sanitară de funcționare. Elevii vor fi însă nevoiți să utilizeze aceste spații improprii până în toamna anului 2024, când reabilitarea clădirii în care funcționează școala se va încheia.

Este nevoie de autorizație DSP... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2022, 10:55 (3991 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Proiectele edilitare pe care Compania Națională de Investiții le-a uitat

Ialomița: Proiectele edilitare pe care Compania Națională de Investiții le-a uitat

Un număr 20 de proiecte edilitare, depuse de administrațiile locale din Ialomița la Compania Națio­nală de Investiții, așteaptă de 2 ani să primească undă verde în vederea finanțării. Majoritarea acestor inițiative viziează moder­nizarea drumurilor publice sau reabilitarea unităților de învăță­mânt. Sătui să mai aștepte fondurile promise de CNI, unii dintre primari iau în calcul retragerea proiectelor și identificarea altor surse de finanțare.

Dezvoltarea bate pasul pe loc Compania Națională de Investiții este o entitate din cadrul Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2022, 15:50 (15150 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Infrastructură Drumuri și Poduri SA a rămas fără «Juma’ de creier»!

Mai bine mai târziu decât niciodată

Infrastructură Drumuri și Poduri SA a rămas fără «Juma’ de creier»!

Administrația Pavel a reușit după 2 ani să renunțe la servi­ciile directorului adjunct al Infrastructură Drumuri și Poduri SA, firmă înființată în mandatul trecut pentru a sus­ține eforturile in­vestiționale ale administrației județene. O dată cu el a fost retras pe linie moartă și ex-primarul Ale­xandru Stoica, director interimar al firmei. Noul director, Iulian Olteanu, are susținerea oficială a președintelui Marian Pavel: «Am deplină încre­dere în el. Este un om capabil și îl susțin necondiționat!».

Concurs de dosare, încredere necondiționată Numirea în funcție a lui Iulian Olteanu... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2022, 11:10 (7614 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița produce ilegal

Autoritățile știu și tac

Clean Tech Ciulnița produce ilegal

UPDATE Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița a suspendat Autorizația Clean Tech Ciulnița!

Prefectura Ialomița a mediat la sfârșitul săptămânii trecute o întâlnire informală între repre­zentanții instituțiilor cu atribuții de control din Ialomița și reprezentantul firmei Clean Tech Ciulnița, Marius Vlădescu. În cadrul întâlnirii s-a ajuns la concluzia comună că firma Clean Tech Ciulnița funcționează ilegal. Marius Vlădescu, directorul firmei și-a luat angajamentul de a elimina disconfortul olfactiv rezultat în urma procesării «subproduselor de origine animală categoria a III-a» în două săptămâni. În zilele care au urmat întâlnirii, Clean Tech Ciulnița a continuat să transporte ilegal apa reziduală generată ca urmare a procesului de producție. În pofida evidențelor, Garda de Mediu ezită... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2022, 13:20 (10606 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Programul «ELENA» a fost redimensionat

Hotărâre a Consiliului Județean Ialomița

Programul «ELENA» a fost redimensionat

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 8 septembrie a.c., în cadrul unei ședințe extra­ordinare, o listă cu 31 de obiective școlare care ar putea fi reabilitate prin Programul «ELENA». De asemenea, lista a fost completată cu alte 5 obiective «de rezervă» care ar putea fi finanțate prin acest Program. Valoarea estimată a tuturor acestor investiții este de aproximativ 19,5 milioane de euro.

Mai multe decât au sperat Administrația județeană face eforturi pentru implemen­tarea Programului «ELENA» prin care se încearcă reabili­tarea energetică a unor obiective școlare care nu au beneficiat... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2022, 20:10 (3471 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Spitalul Județean de Urgență Slobozia: UPU, sub asediul non-urgențelor

Spitalul Județean de Urgență Slobozia: UPU, sub asediul non-urgențelor

Ca să fii «urgență» trebuie să țâșnească sânge din tine. Dintr-o venă, de preferat... Sau să te fi călcat trenul! Sau să cazi în casa liftului... Vinerea, la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Slobozia, nimeni nu era «urgență». Dar în «triaj» erau cinci. Un bătrân de 84 de ani care «refuza să coopereze», un om al străzii care cerea «ana­lize», o doamnă supraponderală care acuza că are amețeli de o lună și o mamă de mână cu o fetiță speriată așteptând să intre la sto­matolog. Stomatologul e «de gardă» până la 22,00, iar acum de-abia e trecut de 20,00. E timp destul...
În UPU ajungem o dată cu bătrânul de 84 de ani. L-au... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2022, 15:40 (16507 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea, lidera diviziei

Fotbal, Liga a II-a, CSC Dumbrăvița-Unirea Slobozia 2-4

Unirea, lidera diviziei

Acum, că a trecut războiul, putem spune că așteptam victoria de la Dumbrăvița ca pe un fapt normal. Echipa timișană este proaspăt promovată în Liga a II-a și nu credem că supărăm pe cineva dacă afirmăm că lotul acesteia este inferior celui al Unirii. Cu toate acestea, un sâmbure de îndoială exista. Dumbrăvița făcuse meciuri bune cu Chiajna și chiar cu Buzăul. Îndoiala ne-a fost risipită repede, așa cum s-a întâmplat, tot în Banat, în meciul cu Ripensia Timișoara. Revenit pe bancă după suspendarea de două etape, Costel Enache a trimis în teren următorii jucători: Păduraru-Ibrian, Dinu, Perju, Toma (Lazăr ’85) -Coadă, Ekollo-Boțogan (Dorobanțu ’55), Afalna (Rus ’55), Silaghi (Lemnaru ’85)-Golda... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2022, 14:35 (3252 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Debut cu stângul

Handbal, Divizia A, CSU Știința București-CSM Unirea Slobozia 31-27 (13-8)

Debut cu stângul

Ne-a învins Știința București, proaspăt retro­gradată din Liga Florilor. Până aici, nimic ieșit din comun. Dacă adăugăm faptul că bucureșten­cele au pierdut în această vară 14 jucătoare, ma­joritatea exponențiale, și au umplut golul cu tinere de la CSM București sau cu junioare din pepiniera proprie, deja povestea capătă alte nuanțe. Concret, a fost primul pas greșit din acest sezon pentru echipa noastră dar, în primul rând, pentru noul șef al Secției Handbal, Robert Tereacă, cocoțat acolo de mușchii administrației locale, în ciuda faptului că fosta conducere își îndeplinise obiectivul. Pe undeva, ne așteptam la acest dez­nodământ în fața «studentelor» bucureștene, chiar dacă lotul CSM Unirea... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2022, 14:05 (2156 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Doja, egal in extremis. Amara, umilită la Călărași!

Fotbal, Liga a III-a

Doja, egal in extremis. Amara, umilită la Călărași!

A fost meci de mare luptă la Gheorghe Doja, chiar frumos pentru un spectator neutru. Recolta a primit vizita echipei a doua a celor de la FC Voluntari, trupă foarte tânără, cu jucători care luptă să iasă în evidență pentru a prinde un loc în prima echipă. Fără îndoială, vedeta ilfovenilor este George Merloi, fotbalist aflat, în urmă cu 3 ani, pe lista FCSB. Recolta venea după o victorie la Borcea, pe care era de dorit să o dubleze. Argumentul principal a fost atacantul Mihăiță Năstase (foto), care a fost convins să-și încheie subit aventura la Bărăganul Ciulnița și să revină la Gheorghe Doja. Antre­norul Adrian Cristea a început cu următorii jucători: Răducan-Comșa, ... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2022, 12:50 (2775 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Cupa EXPUR, la a III-a ediție

Tenis de câmp

Cupa EXPUR, la a III-a ediție

În aceste zile, la Arena «Tenis Con» se desfășoară «Cupa Expur», competiție adresată copiilor din categoriile de vârstă 10 și 12 ani, aflată la a III-a ediție. Acest turneu a adunat la start 90 de copii, un număr superior celui de la ediția precedentă. Printre aceștia, sunt 15 mici tenismeni legitimați la cluburile din Slobozia. Categoria 10 ani feminin este prima care și-a desemnat câștigătoarea. A fost vorba de o finală 100% slobozeană, în care Ariana Florea de la Tenis Con a trecut de Maia Munteanu de la Satori Art. La 10 ani masculin, Slobozia este reprezentată de Gabriel Popa și David Cristea, de la Tenis Con, Alexandru Rădulescu de la CSS și Cristian Pîrgă, de la Satori Art. La 12 ani masculin... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2022, 11:20 (2430 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Protecția cadrelor medicale, problema nerezolvată a Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Protecția cadrelor medicale, problema nerezolvată a Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești

După 10 zile de îngrijiri medicale la Spitalul Clinic Județean de Urgență «Sfântul Apostol Andrei» Constanța, medicul Ioana Costandache a fost externată. Aceasta a vorbit despre agresiunea la care a fost supusă, încercâd să acorde consultații tânărului de 27 de ani care a lovit-o, dar și despre indiferența cu care oficialii Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești tratează securitatea cadrelor medicale. Astfel de incidente s-au mai petrecut, fără a se lua măsurile corespunzătoare. «Au fost situații în care pacienții au intrat în spital chiar și cu arme albe!» mărturisește Ioana Costandache.

«Am primit trei pumni în nas...»... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2022, 15:10 (4998 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Comasarea Liceelor Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza» a primit validarea Ministerului Educației

Slobozia: Comasarea Liceelor Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza» a primit validarea Ministerului Educației

După aproape un an de discuții contradictorii și un proces în instanță, comasarea Liceelor Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza», din Slobozia, a pri­mit validarea Ministerului Educației. Ordinul a fost emis de catre instituție la începutul acestei săptămâni. Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița susțin faptul că acest demers este unul favorabil pentru elevii celor două unități de învățământ. Astfel, la Slobozia, s-ar putea crea un Campus Tehnologic.

Procedură contestată în instanță Procesul de comasare a Liceelor Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2022, 10:55 (10626 vizualizări - 4 comentarii)

POLITICĂ

«Reformele PSD vizează toate domeniile de activitate!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

«Reformele PSD vizează toate domeniile de activitate!»

PSD vine cu un nou pachet de măsuri necesare depă­șirii crizei energetice, a celei economice și a tuturor efectelor generate de pandemie. Social-de­mocrații propun o serie de decizii favorabile atât populației cu probleme financiare, cât și pentru susținerea companiilor românești. Președintele executiv al PSD Ialomița, deputatul Ștefan Mușoiu, afirmă că la baza acestui nou pachet stă princi­piul distribuției juste și echi­tabile a resurselor.

Împreună cu oamenii Deputatul PSD Ștefan Mușoiu susține că noile pachete de măsuri propuse de PSD reprezintă o soluție pentru toate categoriile... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2022, 13:20 (3386 vizualizări - 1 comentariu)

Sâmbătă 27 Iun 2026
242 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Finanțele au sesizat Parchetul

«Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomița atenționează că mesajele de e-mail care circulă de la 5 octombrie privind eventuale rambursări de impozite de către instituție reprezintă un ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:05
(11451 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Au dat foc la toaletele din parc

Slobozia: Au dat foc la toaletele din parc

Două toalete ecologice care erau amplasate în parcul «Ialomița» din Slobozia au fost distruse de flăcări joi, 25 noiembrie, în jurul orei 14.30. Pompierii militari s-au deplasat în cel mai scurt timp la ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:03
(11664 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ne cerem scuze cititorilor

Din «motive tehnice», www.independentonline.ro nu a putut fi accesat începînd de miercuri noaptea, 24 noiembrie 2010, orele 24.00, pînă astăzi, joi, 25 noiembrie 2010, orele 17.00. Facem ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 17:45
(10018 vizualizări - 1 comentariu)


Saint-Gobain angajează!

Mai multe amănunte în secțiunea Publicitate Online. ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2010, 19:13
(7082 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2010, 18:56
(7545 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț

Biserica NOUA SPERANȚĂ. Ești în căutare de speranță? Pace și împlinire?
DUMNEZEU este RĂSPUNSUL!
Sunați-l pe pastorul Marius Pop la numărul de telefon 0766/272.306 ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2010, 18:37
(9347 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2010, 18:32
(8009 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Națională, sărbătorită prin sport la Amara

Săptămîna viitoare va avea loc la Amara «Cupa 1 Decembrie», competiție sportivă aflată la ediția a XIV-a. Acest eveniment, organizat de Consiliul Local Amara, Direcția Județeană pentru Sport și Asociația ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2010, 09:51
(11444 vizualizări - 0 comentarii)


Astra Ploiești-Unirea Urziceni 1-0: Îngenuncheați de slobozeanul Mihalcea

Astra Ploiești-Unirea Urziceni 1-0: Îngenuncheați de slobozeanul Mihalcea

Unirea Urziceni s-a prezentat la meciul cu Astra de la Ploiești îmbrăcată în galben-albastru, culorile tradiționale ale Petrolului. Senzația de afacere locală a fost dată și de prezența pe banca tehnică ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 20:20
(15943 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Unirea Urziceni


Ialomița: Fără permise și beți, în trafic

Ialomița: Fără permise și beți, în trafic

Doi bărbați sînt cercetați penal pentru că au condus, băuți bine, propriile vehicule. Aceștia au fost depistați de polițiștii ialomițeni în acest week-end, unul dintre șoferi neavînd permis.
Astfel primul ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 15:23
(15807 vizualizări - 0 comentarii)


68,7 milioane de lei, sprijin pentru autoritățile locale

Guvernul a aprobat, la propunerea Ministerului Administrației și Internelor, alocarea sumei de 68,7 milioane de lei pentru sprijinirea autorităților locale, a anunțat purtătorul de cuvînt al Guvernului ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:52
(12214 vizualizări - 0 comentarii)


Sfârșit de săptămână însângerat în Ialomița: Trei morți și opt răniți în accidente

Sfîrșit de săptămînă însîngerat în Ialomița: Trei morți și opt răniți în accidente

Trei persoane și-au pierdut viața și alte opt au fost rănite în urma a 5 accidente rutiere produse în acest week-end pe arterele județului. Cele trei persoane decedate erau pietoni și s-au angajat în traversarea ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:45
(13031 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Doar 51 de locuri de muncă vacante

Potrivit Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, în Ialomița sînt vacante doar 51 de locuri de muncă. Dintre acestea, 11 sînt pentru absovenții cu studii superioare, 11 pentru cei cu studii medii ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:42
(12564 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul, în atenția polițiștilor

Braconajul, în atenția polițiștilor

În noaptea de vineri spre sîmbătă, în baza unui plan de acțiune, 19/20 noiembrie a.c., polițiști din cadrul IGP și IPJ Ialomița, împreună cu reprezentanți ai AVPS Vulturul, AVPS Acvila București precum ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:36
(17133 vizualizări - 1 comentariu)


Prefectul Teculescu mulțumește autorităților

Printr-un comunicat de presă, prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu a ținut să mulțumească tuturor autorităților și reprezentanților instituțiilor pentru «profesionalismul» dovedit în gestionarea ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:34
(11208 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: A intrat cu mașina în pod

Sîmbătă, 20 noiembrie, la Sărățeni, un autoturism a intrat într-un pod. Surprinzător, în urma impactului deosebit de violent nu s-au înregistrat victime, însă mașina a fost cuprinsă de flăcări. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:24
(11724 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi elevi chiulangii, prinși de polițiști

Miercuri, 17 noiembrie, timp de două ore, polițiștii slobozeni au organizat o acțiune preventivă în apropierea unităților de învățămînt din municipiu. În plus, în cadrul acțiunilor au fost verificate localurile ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2010, 13:55
(12324 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Beat la volan a provocat un accident

A băut și apoi a plecat cu mașina. Și de parcă asta nu ar fi fost de ajuns, șoferul a vrut să-și etaleze pe străzile din Fetești și calitățile de vitezoman. Sfîrșitul a fost un accident rutier.
S-a întîmplat ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2010, 13:55
(12885 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție la cîntar!

Slobozenii furați la cîntar în Piața Agroalimentară din localitate au luat atitudine! Sătui să fie înșelați de comerciați, oamenii au sesizat Poliția Municipală, în speranța sancționării agenților economici ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2010, 13:53
(11854 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: «Atelier Protejat de Tîmplărie pentru copiii instituționalizați»

Reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița au inaugurat miercuri, 17 noiembrie, «Atelierul Protejat de Tîmplărie pentru copiii instituționalizați». Acțiunea s ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2010, 17:21
(13198 vizualizări - 0 comentarii)


Preșcolarii Grădiniței «Junior» au donat legume pentru familii nevoiașe

Preșcolarii Grădiniței «Junior» au donat legume pentru familii nevoiașe

Două grupe de preșcolari ai Grădiniței «Junior» s-au alăturat campaniei pentru sprijinirea familiilor defavorizate, denumită strategic «Săptămîna legumelor donate». Acțiunea, cuprinsă în planul de activități ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2010, 07:22
(12391 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2010, 19:37
(7780 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2010, 19:11
(8517 vizualizări - 0 comentarii)


Evaziunea din panificație, în vizorul Gărzii Financiare

La jumătatea săptămînii trecute, joi, 11 noiembrie, Garda Financiară Secția Ialomița a demarat o serie de controale avînd ca obiectiv diminuarea evaziunii fiscale pe linia producerii și comercializării ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2010, 19:05
(16647 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii în lanț

Aproximativ 15 ha de vegetație uscată au fost cuprinse de flăcări în după-amiaza zilei luni, 15 noiembrie, în apropierea gării din localitatea Platonești. Potrivit declarațiilor autorităților, cauza probabilă ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2010, 19:00
(13226 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți cu mandate, prinși la Fetești și Slobozia

Sîmbătă, 13 noiembrie a.c., ofițeri din cadrul Poliției Fetești au identificat un bărbat, de 28 de ani, din localitatea Stelnica, pe numele căruia exista un mandat de executare a pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 17:57
(16459 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Fosfat de fier de contrabandă

Vineri, 12 noiembrie a.c., în urma unui control efectuat de polițiștii din Urziceni, împreună cu comisarii Gărzii de Mediu, la o societatea comercială cu sediul în municipiu, au fost identificați 151 saci ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 17:56
(14456 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiunea RIPOSTA, la final

30 infractori prinși, 3 reținuți și 360 de sancțiuni contravenționale aplicate. Acestea sînt rezultatele acțiunii RIPOSTA desfășurată în sistem integrat, în perioada 11-13 noiembrie a.c ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 17:54
(12838 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 60 locuri de muncă vacante

Potrivit AJOFM, în Ialomița sînt vacante 60 locuri de muncă. Cele mai multe, 27, sînt cele pentru muncitori calificați, la mare căutare fiind șoferii și confecționerii. Alte 20 de locuri de muncă sînt pentru ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 12:35
(14470 vizualizări - 0 comentarii)


Cadavrul unei femei, scos din Ialomița de pompieri

Pompierii ialomițeni au scos cadavrul unei femei din apele rîului Ialomița. Operațiunea de salvare s-a desfășurat sîmbătă, 13 noiembrie, după ce un cetățean a alertat pompierii. Bărbatul aflat în treacăt ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 12:06
(11626 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: înecat Ialomița


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...