Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Împăduriri la Ocolul Silvic Fetești

Împăduriri la Ocolul Silvic Fetești

Direcția Silvică Ialomița a început pregătirile pentru campania de împăduriri de toamnă. Anul acesta lucrările se vor des­fășura în cadrul Ocolului Silvic Fetești. Estimativ, este vorba despre o suprafață de peste 20 hectare de teren forestier pe care vor fi plantați arbori.

Lucrări în curs Portivit unei comunicări oficiale a Regiei Naționale a Pădurilor ROMSILVA, cele 20 hectare de teren forestier ce urmează a fi împădurite în cadrul Ocolului Silvic Fetești au fost incluse în Programul Național de Împădurire, desfășurat în cursul acestui an. În momentul de față, cu ajutorul unor utilaje... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2022, 12:20 (2931 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

«Guvernul trebuie să treacă la fapte!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu

«Guvernul trebuie să treacă la fapte!»

Parlamentarii AUR continuă să aibă reacții ferme împotriva politicilor economice și sociale ale Guvernului României. Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu consideră că a venit timpul ca Guvernul României să demonstreze că poate gestiona criza energetică care se prefigurează în această iarnă. «Guvernul trebuie să treacă la fapte! Nu cetățenii trebuie să plă­tească prețul incompetenței politice!» susține public deputatul AUR.

Prăpastia către care se îndreaptă țara Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu condamnă ferm politicile guvernamentale susținute de Guvernul Ciucă în ultimele luni. În... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2022, 17:35 (6600 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

La bâlciul țăndărenilor

La bâlciul țăndărenilor

În Ialomița, luna septembrie e luna bâlciurilor. Iar dintre toate, cel de la Țăndărei e cel mai vechi. Anul ăsta, autoritățile au organizat evenimentul timp de 4 zile, în perioada 11-14 septembrie 2022. Dar «temeiul» rămâne 14 sep­tembrie 2022-«Ziua Crucii». «Este sărbătoarea pe care o așteaptă tot orașul... Și suntem bucuroși că orașul păstrează această tradiție an de an!» confirmă Cristi Roman, primarul orașului Țăndărei.

5 zile de socializare În fiecare an, de «Ziua Crucii», orașul Țăndărei se întoarce acasă. E o tradiție care datează de zeci și zeci de ani, dinainte de Revoluție... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2022, 13:20 (12477 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Europarlamentarul USR Vlad Marius Botoș vizitează Slobozia

Europarlamentarul USR Vlad Marius Botoș vizitează Slobozia

Organizația USR Ialomița găzduiește sâmbătă, 17 septembrie 2022, un eveniment organizat de Vlad Marius Botoș, europarlamentar și vicepreședinte al USR. Acesta va fi însoțit de către fostul ministru al Investițiilor și Proiectelor Europene, Cristian Ghinea. Întâlnirea de la Slobozia, organizată de filiala locală a USR, are drept temă finanțările europene destinate mediului de afaceri.

Un europarlamentar și un fost ministru Organizația USR Ialomița găzduiește sâmbătă, 17 septembrie 2022, un eveniment organizat de Vlad Marius Botoș, euro­parlamentar si vicepreședinte al USR. Întâlnirea... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2022, 15:10 (3501 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Containere fără autorizație sanitară pentru elevii din Valea Ciorii

Containere fără autorizație sanitară pentru elevii din Valea Ciorii

Din cauza lucrărilor de reabilitare, elevii din Valea Ciorii învață încă din anul școlar trecut în containere modulare. Decizia a fost luată de administrația locală după mai multe încercări de a găsi un spațiu adecvat pentru studiu. Înainte de debutul actualului an școlar, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a verificat containerele din Valea Ciorii, concluzionând faptul că nu dețin autorizație sanitară de funcționare. Elevii vor fi însă nevoiți să utilizeze aceste spații improprii până în toamna anului 2024, când reabilitarea clădirii în care funcționează școala se va încheia.

Este nevoie de autorizație DSP... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2022, 10:55 (3991 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Proiectele edilitare pe care Compania Națională de Investiții le-a uitat

Ialomița: Proiectele edilitare pe care Compania Națională de Investiții le-a uitat

Un număr 20 de proiecte edilitare, depuse de administrațiile locale din Ialomița la Compania Națio­nală de Investiții, așteaptă de 2 ani să primească undă verde în vederea finanțării. Majoritarea acestor inițiative viziează moder­nizarea drumurilor publice sau reabilitarea unităților de învăță­mânt. Sătui să mai aștepte fondurile promise de CNI, unii dintre primari iau în calcul retragerea proiectelor și identificarea altor surse de finanțare.

Dezvoltarea bate pasul pe loc Compania Națională de Investiții este o entitate din cadrul Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2022, 15:50 (15133 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Infrastructură Drumuri și Poduri SA a rămas fără «Juma’ de creier»!

Mai bine mai târziu decât niciodată

Infrastructură Drumuri și Poduri SA a rămas fără «Juma’ de creier»!

Administrația Pavel a reușit după 2 ani să renunțe la servi­ciile directorului adjunct al Infrastructură Drumuri și Poduri SA, firmă înființată în mandatul trecut pentru a sus­ține eforturile in­vestiționale ale administrației județene. O dată cu el a fost retras pe linie moartă și ex-primarul Ale­xandru Stoica, director interimar al firmei. Noul director, Iulian Olteanu, are susținerea oficială a președintelui Marian Pavel: «Am deplină încre­dere în el. Este un om capabil și îl susțin necondiționat!».

Concurs de dosare, încredere necondiționată Numirea în funcție a lui Iulian Olteanu... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2022, 11:10 (7611 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița produce ilegal

Autoritățile știu și tac

Clean Tech Ciulnița produce ilegal

UPDATE Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița a suspendat Autorizația Clean Tech Ciulnița!

Prefectura Ialomița a mediat la sfârșitul săptămânii trecute o întâlnire informală între repre­zentanții instituțiilor cu atribuții de control din Ialomița și reprezentantul firmei Clean Tech Ciulnița, Marius Vlădescu. În cadrul întâlnirii s-a ajuns la concluzia comună că firma Clean Tech Ciulnița funcționează ilegal. Marius Vlădescu, directorul firmei și-a luat angajamentul de a elimina disconfortul olfactiv rezultat în urma procesării «subproduselor de origine animală categoria a III-a» în două săptămâni. În zilele care au urmat întâlnirii, Clean Tech Ciulnița a continuat să transporte ilegal apa reziduală generată ca urmare a procesului de producție. În pofida evidențelor, Garda de Mediu ezită... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2022, 13:20 (10588 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Programul «ELENA» a fost redimensionat

Hotărâre a Consiliului Județean Ialomița

Programul «ELENA» a fost redimensionat

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 8 septembrie a.c., în cadrul unei ședințe extra­ordinare, o listă cu 31 de obiective școlare care ar putea fi reabilitate prin Programul «ELENA». De asemenea, lista a fost completată cu alte 5 obiective «de rezervă» care ar putea fi finanțate prin acest Program. Valoarea estimată a tuturor acestor investiții este de aproximativ 19,5 milioane de euro.

Mai multe decât au sperat Administrația județeană face eforturi pentru implemen­tarea Programului «ELENA» prin care se încearcă reabili­tarea energetică a unor obiective școlare care nu au beneficiat... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2022, 20:10 (3471 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Spitalul Județean de Urgență Slobozia: UPU, sub asediul non-urgențelor

Spitalul Județean de Urgență Slobozia: UPU, sub asediul non-urgențelor

Ca să fii «urgență» trebuie să țâșnească sânge din tine. Dintr-o venă, de preferat... Sau să te fi călcat trenul! Sau să cazi în casa liftului... Vinerea, la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Slobozia, nimeni nu era «urgență». Dar în «triaj» erau cinci. Un bătrân de 84 de ani care «refuza să coopereze», un om al străzii care cerea «ana­lize», o doamnă supraponderală care acuza că are amețeli de o lună și o mamă de mână cu o fetiță speriată așteptând să intre la sto­matolog. Stomatologul e «de gardă» până la 22,00, iar acum de-abia e trecut de 20,00. E timp destul...
În UPU ajungem o dată cu bătrânul de 84 de ani. L-au... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2022, 15:40 (16504 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea, lidera diviziei

Fotbal, Liga a II-a, CSC Dumbrăvița-Unirea Slobozia 2-4

Unirea, lidera diviziei

Acum, că a trecut războiul, putem spune că așteptam victoria de la Dumbrăvița ca pe un fapt normal. Echipa timișană este proaspăt promovată în Liga a II-a și nu credem că supărăm pe cineva dacă afirmăm că lotul acesteia este inferior celui al Unirii. Cu toate acestea, un sâmbure de îndoială exista. Dumbrăvița făcuse meciuri bune cu Chiajna și chiar cu Buzăul. Îndoiala ne-a fost risipită repede, așa cum s-a întâmplat, tot în Banat, în meciul cu Ripensia Timișoara. Revenit pe bancă după suspendarea de două etape, Costel Enache a trimis în teren următorii jucători: Păduraru-Ibrian, Dinu, Perju, Toma (Lazăr ’85) -Coadă, Ekollo-Boțogan (Dorobanțu ’55), Afalna (Rus ’55), Silaghi (Lemnaru ’85)-Golda... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2022, 14:35 (3252 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Debut cu stângul

Handbal, Divizia A, CSU Știința București-CSM Unirea Slobozia 31-27 (13-8)

Debut cu stângul

Ne-a învins Știința București, proaspăt retro­gradată din Liga Florilor. Până aici, nimic ieșit din comun. Dacă adăugăm faptul că bucureșten­cele au pierdut în această vară 14 jucătoare, ma­joritatea exponențiale, și au umplut golul cu tinere de la CSM București sau cu junioare din pepiniera proprie, deja povestea capătă alte nuanțe. Concret, a fost primul pas greșit din acest sezon pentru echipa noastră dar, în primul rând, pentru noul șef al Secției Handbal, Robert Tereacă, cocoțat acolo de mușchii administrației locale, în ciuda faptului că fosta conducere își îndeplinise obiectivul. Pe undeva, ne așteptam la acest dez­nodământ în fața «studentelor» bucureștene, chiar dacă lotul CSM Unirea... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2022, 14:05 (2155 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Doja, egal in extremis. Amara, umilită la Călărași!

Fotbal, Liga a III-a

Doja, egal in extremis. Amara, umilită la Călărași!

A fost meci de mare luptă la Gheorghe Doja, chiar frumos pentru un spectator neutru. Recolta a primit vizita echipei a doua a celor de la FC Voluntari, trupă foarte tânără, cu jucători care luptă să iasă în evidență pentru a prinde un loc în prima echipă. Fără îndoială, vedeta ilfovenilor este George Merloi, fotbalist aflat, în urmă cu 3 ani, pe lista FCSB. Recolta venea după o victorie la Borcea, pe care era de dorit să o dubleze. Argumentul principal a fost atacantul Mihăiță Năstase (foto), care a fost convins să-și încheie subit aventura la Bărăganul Ciulnița și să revină la Gheorghe Doja. Antre­norul Adrian Cristea a început cu următorii jucători: Răducan-Comșa, ... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2022, 12:50 (2775 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cupa EXPUR, la a III-a ediție

Tenis de câmp

Cupa EXPUR, la a III-a ediție

În aceste zile, la Arena «Tenis Con» se desfășoară «Cupa Expur», competiție adresată copiilor din categoriile de vârstă 10 și 12 ani, aflată la a III-a ediție. Acest turneu a adunat la start 90 de copii, un număr superior celui de la ediția precedentă. Printre aceștia, sunt 15 mici tenismeni legitimați la cluburile din Slobozia. Categoria 10 ani feminin este prima care și-a desemnat câștigătoarea. A fost vorba de o finală 100% slobozeană, în care Ariana Florea de la Tenis Con a trecut de Maia Munteanu de la Satori Art. La 10 ani masculin, Slobozia este reprezentată de Gabriel Popa și David Cristea, de la Tenis Con, Alexandru Rădulescu de la CSS și Cristian Pîrgă, de la Satori Art. La 12 ani masculin... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2022, 11:20 (2428 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protecția cadrelor medicale, problema nerezolvată a Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Protecția cadrelor medicale, problema nerezolvată a Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești

După 10 zile de îngrijiri medicale la Spitalul Clinic Județean de Urgență «Sfântul Apostol Andrei» Constanța, medicul Ioana Costandache a fost externată. Aceasta a vorbit despre agresiunea la care a fost supusă, încercâd să acorde consultații tânărului de 27 de ani care a lovit-o, dar și despre indiferența cu care oficialii Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești tratează securitatea cadrelor medicale. Astfel de incidente s-au mai petrecut, fără a se lua măsurile corespunzătoare. «Au fost situații în care pacienții au intrat în spital chiar și cu arme albe!» mărturisește Ioana Costandache.

«Am primit trei pumni în nas...»... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2022, 15:10 (4996 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Comasarea Liceelor Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza» a primit validarea Ministerului Educației

Slobozia: Comasarea Liceelor Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza» a primit validarea Ministerului Educației

După aproape un an de discuții contradictorii și un proces în instanță, comasarea Liceelor Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza», din Slobozia, a pri­mit validarea Ministerului Educației. Ordinul a fost emis de catre instituție la începutul acestei săptămâni. Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița susțin faptul că acest demers este unul favorabil pentru elevii celor două unități de învățământ. Astfel, la Slobozia, s-ar putea crea un Campus Tehnologic.

Procedură contestată în instanță Procesul de comasare a Liceelor Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2022, 10:55 (10625 vizualizări - 4 comentarii)

POLITICĂ

«Reformele PSD vizează toate domeniile de activitate!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

«Reformele PSD vizează toate domeniile de activitate!»

PSD vine cu un nou pachet de măsuri necesare depă­șirii crizei energetice, a celei economice și a tuturor efectelor generate de pandemie. Social-de­mocrații propun o serie de decizii favorabile atât populației cu probleme financiare, cât și pentru susținerea companiilor românești. Președintele executiv al PSD Ialomița, deputatul Ștefan Mușoiu, afirmă că la baza acestui nou pachet stă princi­piul distribuției juste și echi­tabile a resurselor.

Împreună cu oamenii Deputatul PSD Ștefan Mușoiu susține că noile pachete de măsuri propuse de PSD reprezintă o soluție pentru toate categoriile... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2022, 13:20 (3385 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Iazu: Tâlhărit în propria gospodărie

Iazu: Tâlhărit în propria gospodărie

Un tânăr de 18 ani a fost arestat preventiv în urmă cu o săptă­mână după ce l-a tâlhărit pe un bărbat din localitatea Iazu. Vic­tima a fost amenințată cu moartea cu un cuțit și legată cu o funie de picioare. Autorul agresiunii i-a cerut suma de 100 de lei în schimbul eliberării. Bărbatul agresat se află acum sub îngrijire medicală la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Bătut și amenințat cu moartea La sfârșitul săptămânii precedente, victima, identificată în persoana lui I.A. din localitatea Iazu, făcea treabă în propria gospodărie. Agresorul său s-a oferit de bună voie să-l ajute... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2022, 16:50 (5676 vizualizări - 10 comentarii)

Taguri: Iazu tâlhărie

POLITICĂ

Femeile social-democrate din Ialomița, la Școala Politică de Vară de la Olimp

Femeile social-democrate din Ialomița, la Școala Politică de Vară de la Olimp

Reprezentantele femeilor social-democrate din Ialomița au participat în perioada 29-31 august 2022 la Școala Politică de Vară, desfășurată în Stațiunea Neptun-Olimp, județul Constanța. Liderul grupului social-democrat din Ialomița a fost deputatul PSD Raluca Dumitrescu. «Acest eveniment este mai mult decât un eveniment politic... Reprezentăm aici toate femeile din România. Iar rolul nostru este de a prezenta societății româ­nești problemele cu care acestea se confruntă!» a declarat Raluca Dumi­trescu după prima zi a evenimentului.

Școala de Vară, la a VIII-a ediție Ajunsă la a VIII... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2022, 12:40 (4261 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

«Cei mai cuminți copii din lume!»

«Cei mai cuminți copii din lume!»

Copiii instituționalizați din Centrele de Plasament din Ialomița merg în fiecare vară la bunicul Cornel. Bunicul a împlinit 80 de ani și trăiește la Vulcan, în județul Brașov. De-a lungul ultimilor 10 ani, sute de copii fără bunici din Ialomița i-au trecut pragul. Iar bunicul Cornel, întocmai ca în poveștile lui Delavrancea, i-a așezat pe genunchi și le-a spus: «Dragii moșului, voi sunteți cei mai cuminți copii din lume!».

Și copiii instituționalizați au bunici Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița orgnizează an de an tabere de vară pentru copiii... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2022, 15:20 (6683 vizualizări - 6 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
304 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Calul căzut în groapă a fost scos de pompieri

Salvarea unei cabaline căzută într-o groapă a fost situația de urgență pentru care au fost solicitați să intervină pompierii de la Garda Fetești sîmbătă dimineață, 16 octombrie a.c., în gospodăria unui ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:38
(13260 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A luat foc mașina!

Slobozia: A luat foc mașina!

Un incendiu s-a produs la compartimentul motor al unei mașini din Slobozia, ca urmare a aprinderii unei cantități de combustibil scurs pe elemente din compunerea acestuia. Pompierii militari de la Garda ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:31
(15790 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Fetești: Flăcările au izbucnit de la coșul sobei

Seria incendiilor cauzate de sistemele de încălzire locală neîntreținute corespunzător a debutat în acest sezon la casa unui cetățean din Fetești. Coșul unei sobe cu acumulare de căldură neprotejat termic ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:30
(15735 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: Hoțul a furat din mașină

Pentru săvîrșirea infracțiunii de furt calificat este cercetat și un bărbat, de 32 de ani, domiciliat în Slobozia, suspectat că în noaptea de sîmbătă spre duminică, 16/17 octombrie a.c., a sustras mai multe ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:29
(13826 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Țăndărei: Fetiță de 10 ani, accidentată

Joi, 14 octombrie, la Țăndărei, o minoră de 10 ani, din Perieți, a fost accidentată. Copila a încercat să traverseze strada în fugă, prin loc nepermis și fără să se asigure. Fetița a vrut să treaca strada ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:57
(15228 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 12 hoți, prinși de polițiști

Miercuri 13 octombrie, polițiștii din Urziceni au desfășurat în localitate o acțiune ce a vizat prevenirea și combaterea furturilor din incinta firmelor și din autovehicule. De asemenea, un alt punct al ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:53
(13593 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni hoți


Ialomița: Furturile se înmulțesc

În dimineața zilei de joi, 14 octombrie, un feteștean a reclamat la Poliție faptul că în cursul nopții persoane necunoscute au pătruns în curtea locuinței sale de unde au furat mai multe păsări. În urma ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:51
(18605 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița furt


Fetești: La furat de cereale din TIR

În noaptea de miercuri spre joi, respectiv 13 spre 14 octombrie, un echipaj de poliție din Fetești a surprins în flagrant doi tineri în timp ce încercau să fure bunuri dintr-un autotren staționat. La vederea ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:47
(14664 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ședința Colegiului Prefectural

Joi, 21 octombrie, Colegiul Prefectural se întrunește în ședința lunară de lucru, avînd o ordine de zi formată din patru teme de dezateri. Pe scurt, membrii Colegiului Prefectural vor asista la prezentarea ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 18:22
(18136 vizualizări - 1 comentariu)


Soț și soție din Slobozia, acuzați de trafic de persoane

Trafic de minori și trafic de persoane sînt acuzațiile care se rețin în sarcina a doi slobozeni, soț și soție, după ce timp de aproximativ șapte luni au exploatat zece persoane fără adăpost. «Cei doi au ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 13:40
(18329 vizualizări - 3 comentarii)


Țigări de contrabandă la Fetești

În baza unor informații și a unei autorizații de percheziție emisă de Judecătoria Fetești polițiști, inspectori ai Gărzii Financiare Ialomița, cu sprijinul lucrătorilor Serviciului de Intervenție Rapidă ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 13:39
(16265 vizualizări - 0 comentarii)


Firmele, obligate să-și anunțe locurile de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița reamintește agenților economici care își au sediul sau domiciliul pe raza județului Ialomița faptul că, în conformitate cu prevederile legale, ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:25
(14157 vizualizări - 1 comentariu)


Fiscul ialomițean, locul 5 pe țară la încasări

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că în luna septembrie 2010 a fost încasată la bugetul general consolidat suma de 50,39 milioane lei, în procent de 113,72% față de plan, procentul ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:21
(16596 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Copil de 13 ani încerca să fure din magazin!

Un minor de 13 ani, instituționalizat într-un centru de plasament din Slobozia, a fost prins în flagrant în timp ce încerca să fure bunuri dintr-un magazin. Fapta s-a produs în noaptea de 12 spre 13 octombrie ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:20
(14659 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia copil hoț


Fetești: «Șofer» fără permis

În noaptea de marți spre miercuri, respectiv 12 spre 13 octombrie, polițiștii feteșteni au oprit în trafic un autoturism întrucît se deplasa cu farurile stinse. În urma verificărilor polițiștii au constatat ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:19
(13333 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Hoț încarcerat

Un tînăr de 27 ani a fost prins marți, 12 septembrie, după ce timp de doi ani a fost urmărit. Infractorul a fost prins în urma unei acțiuni polițienești în localitatea Sinești. În anii 2008 și 2009, Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:18
(12675 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești arestare


Cocora: Cercetat penal pentru deținerea de deșeuri periculoase

Polițiștii ialomițeni au descoperit în depozitul unei societăți comerciale din Cocora o cantitate semnificativă de produse de uz fitosanitar cu termenul de valabilitate expirat. Acțiunea s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:17
(13048 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 18:29
(8421 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 18:13
(8463 vizualizări - 0 comentarii)


Cultura romani, pe scena Festivalului «Identitate și cultură romă»

«Identitate și cultură romă» este titlul unui nou Festival pus în scenă, joi, 14 octombrie la Fetești. Aflat la prima ediție, evenimentul reunește reprezentanți ai autorităților publice locale, județene ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:08
(15633 vizualizări - 1 comentariu)


Vitezomanii, amendați cu peste 66000 de lei

Șoferii ialomițeni au încasat în week-endul precedent peste 270 de contravenții la regimul circulației, valoarea amenzilor depășind 66 mii de lei. Cele mai multe abateri constatate de polițiști s-au concretizat ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:06
(11999 vizualizări - 0 comentarii)


Lemnele, în atenția polițiștilor feteșteni

Luni, 11 octombrie, polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii comerțului ilegal de lemne. Polițiștii organizați în filtre rutiere au verificat 14 mașini și au legitimat ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:05
(12564 vizualizări - 2 comentarii)


Școlile, prioritate pentru polițiștii ialomițeni

«În perioada 11-15 octombrie, la nivel național, polițiștii vor intensifica acțiunile de prevenire și combatere a delincvenței juvenile și asigurarea climatului de siguranță publică în incinta și zona adiacentă ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:04
(14179 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive la Urziceni

Prevenirea furturilor din firme și evitarea faptelor violente au fost aspecte urmărite de acțiunea desfășurată de polițiștii din Urziceni, luni, 11 octombrie. Astfel, au fost verificați 16 agenți economici ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:02
(14841 vizualizări - 0 comentarii)


Patru persoane și-au pierdut viața într-un accident rutier

Tragedie în apropierea localității Sinești, pe DN2, la km 35. Patru persoane și-au pierdut viața și o a cincea a fost grav rănită în urma unui accident rutier. Cumplitul incident s-a produs în timp ce un ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 14:01
(15354 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Sinești accident


Săveni: La plimbare cu mașina furată și beat la volan

Duminică, 10 octombrie, dimineața polițiștii rutieri aflați pe raza comunei Săveni au oprit pentru un control de rutină o mașină înmatriculată în Capitală. Întrucît mirosea a alcool, șoferul, un bucureștean ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 13:51
(15517 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: I-au dat foc la Chrysler

Un autoturism Chrysler a fost cuprins de flăcări duminică noaptea, 10 octombrie a.c., în jurul orei 22.00, pe strada Cărămidari din Slobozia. Întrucît în apropierea autoturismului au fost descoperite două ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 13:33
(13913 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ialomița: Inconștienți în trafic

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 8 spre 9 octombrie, polițiștii feteșteni au prins un tînăr din localitate care conducea mașina în stare de ebrietate. La testarea cu aparatul Drager a conducătorului ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:28
(13410 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți de fier vechi prinși de polițiști

Doi feteșteni, de 30 și 35 de ani, sînt cercetați penal de polițiști pentru furt după ce au fost identificați ca fiind autorii mai multor furturi de obiecte metalice. Furturile au fost anunțate polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:25
(14042 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți


Primăriile pot împrumuta bani de la Ministerul Finanțelor pentru a-și achita datoriile

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează agenții economici care înregistreză creanțe neîncasate de la unitățile administrativ-teritoriale și, în acelasi timp, au obligații fiscale neachitate ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:23
(18647 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...