Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Domnu’ Potor condamnă public «greaua moștenire» a primarilor PSD!

Domnu’ Potor condamnă public «greaua moștenire» a primarilor PSD!

Alo? Domnu’ Președinte? Ne iertați de deranj, știm că sunteți ocupat să cheltuiți suta aia de milioane de la BCR pentru mai binele ialomițenilor. Nu! Nu de-asta v-am sunat... Și știm că ați aflat că Doreii lui Erbașu au decopertat Spitalul în ziua în care s-au rupt băierile Cerului, de storc și acum electricienii cablurile alea de prin pereți. Noi cu pâra v-am sunat, domnu’ Președinte! Că doar v-am spus de atâtea ori că domnu’ Potor nu mai e ce-a fost de când cu nunta aia și are și el nevoie de un concediu... Dar dumneavoastră nu și nu, că cică e tânăr și poate! Nu mai e! Iar cea mai bună dovadă e postarea asta de pe Facebook. Una dintre multele pe care le face în ultima vreme: «Cu regret trebuie să recunosc că au fost colegi de-ai mei, din PSD, care nu s-au ridicat nici pe departe la înălțimea așteptărilor cu care au fost investiți de cetățeni. Acesta este unul dintre motivele pentru care PSD a pierdut alegerile pentru funcția de primar al Sloboziei. (...) Pe bună dreptate oamenii pot să continue să ne sanc­ționeze pentru greaua moștenire! (...)»... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2022, 11:40 (5016 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Adolescentă de 14 ani, violată și abandonată pe câmp

La Axintele

Adolescentă de 14 ani, violată și abandonată pe câmp

Un caz tulburător s-a petrecut recent în comuna Axintele. O adolescentă de 14 ani a fost violată și abandonată pe un câmp de la marginea localității de către agresorii săi. Victima a fost descoperită de o rudă apropiată după ce violatorii au contactat-o și i-au povestit ce au făcut. Fata este acum inclusă într-un program de consiliere în cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Agresorii săi au fost trimiși în judecată, în stare de arest preventiv. Cazul a intrat și în atenția DIICOT-Biroul Teritorial Slobozia, având în vedere faptul că scenele explicite de sex au fost filmate, iar apoi ar fi fost distribuite de către aceștia în cercul lor de prieteni.
... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2022, 11:05 (15977 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Slobozia: Gheorghe Hagi, Regele Ligii Legendelor

Slobozia: Gheorghe Hagi, Regele Ligii Legendelor

Sub sloganul «Fotbalul face bine», Liga Legendelor a revenit la Slobozia pentru un nou meci caritabil. Scopul acestui eveniment l-a reprezentat strângerea de fonduri pentru dotarea cu aparatură performantă a Secției Oncohematologie Pediatrică de la Spitalul Fundeni. A fost spectacol pe «1 Mai», bucuria sutelor de copii de a vedea atâtea vedete laolaltă fiind de-a dreptul încântătoare. Au fost 3 minipartide de fotbal care au implicat cele 3 echipe participante. Firește, în astfel de situații, rezultatele trec în plan secund. A primat scopul umanitar și bucuria fotbalului.

Hagi, Eric, Belo și Dani Oțil... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2022, 23:20 (4789 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Pavel cere transferarea Casei Armatei în patrimoniul județului Ialomița

Pe cărări deja bătute

Administrația Pavel cere transferarea Casei Armatei în patrimoniul județului Ialomița

Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița, a cerut oficial Ministerului Apărării Naționale transfe­rarea imobilului cunoscut sub denumirea Casa Armatei în patrimoniul județului Ialomița. Intenția administrației județene este de a reabilita acest imobil în vederea transformării lui într-un obiectiv administrativ. Ultimul oficial al județului care a făcut demersuri în acest sens a fost ex-prefectul Gigi Petre. În anul 2016 acesta a solicitat preluarea imobilului pentru înființarea unui Centru de Comandă al ISU Ialomița.

Vremuri noi, intenții vechi Administrația Pavel face... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2022, 13:20 (7083 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alocare bugetară de 16 milioane de lei pentru construirea unei creșe de tip nZEB

Slobozia a semnat contractul de finanțare

Alocare bugetară de 16 milioane de lei pentru construirea unei creșe de tip nZEB

Viceprimarul municipiului Slobozia, Gabriel Mușat a semnat joi, 1 septembrie 2022, contractul de finanțare pentru o creșă de tip nZEB (near-Zero Energy Building). Slobozia este una dintre primele 9 localități din România care accesează acest tip de finanțare. Contractul a fost semnat la sediul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, alături de ministrul Cseke Attila și în prezența premierului Nicolae-Ionel Ciucă. Grădinița ar putea fi gata în următorii 3 ani.

O creșă «verde» pentru copiii orașului Creșa va fi construită în Cartierul Gării Noi, pe strada Peneș... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2022, 20:05 (13519 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

EXPUR SA se alătură sponsorilor CSM Unirea Slobozia

EXPUR SA se alătură sponsorilor CSM Unirea Slobozia

EXPUR SA se alătură sponsorilor tra­diționali ai CSM Unirea Slobozia cu 100000 de lei anual. Suma va fi alocată începând cu acest an competițional și reprezintă un sprijin salutar pentru sportul ialomițean. «Încă din iarnă, domnul Bogdan Negulescu și-a manifestat intenția de a susține Clubul. Acum acest sprijin s-a materializat și îi mulțumim public pentru eforturi! Suntem aici pentru a oferi publicului performanță. Iar performanța aduce sponsorilor capital de imagine. Sper ca numărul celor care doresc să susțină echipa să crească de la an al an!» declară Ilie Lemnaru, președintele CSM Unirea. Printre sponsorii tradiționali ai CSM Unirea se numără Avicola SA, Agro Oyl Service SRL și ... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2022, 16:35 (5173 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agricultura asigură 70% din economia județului Ialomița

Agricultura asigură 70% din economia județului Ialomița

bonus: EXPUR SA Slobozia, cifră de afaceri de peste 1,69 miliarde de lei

Viața economică a județului Ialomița depinde exclusiv de Agricultură. Acest domeniu de activitate este, totodată, și principalul generator al firmelor active din județ. Statisticile oficiale recunosc faptul că 70% dintre societățile comerciale care generează venituri către buget își desfășoară activitatea în Agricultură sau în domenii conexe acesteia. O analiză a cifrelor de afaceri ale acestor societăți, pe baza bilanțurilor contabile depuse la Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița privind activitatea financiară desfășurară în 2021, scoate în evidență faptul că aceste societăți sunt eficiente din punct de vedere economic.

Economie bazată pe Agricultură... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2022, 15:20 (4526 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Ploi, fulgere și 3 puncte pierdute

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-FK Csikszereda 0-1

Ploi, fulgere și 3 puncte pierdute

Meciul cu echipa din Miercurea Ciuc s-a desfășurat în împrejurări deloc faste. A plouat cu găleata 12 ore înaintea meciului, iar în noaptea de dinaintea meciului un fulger a lovit tribuna oficială, distrugând-o în totalitate. Eve­nimentul este, cu siguranță, unic în istoria fotbalului românesc și, sperăm noi, irepetabil. Astfel, cu terenul greu încercat de ploi și cu iz de fier ars în jur, greu să-ți mai ardă de fotbal. Cu toate acestea, am avut un meci agreabil, terminat, din păcate, cu un rezultat nefavorabil. Cu Costel Enache încă suspendat și cu Enache Costea pe bancă, Unirea a etalat următoarea formulă: Contra-Ibrian (Lazăr ’90), Dinu, Perju, Toma-Coadă, Ekollo (Golda ’57)-Boțogan, Cruceru... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2022, 14:20 (4386 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Gură de oxigen pentru Doja

Fotbal, Liga a III-a

Gură de oxigen pentru Doja

După surprinzătoarea înfrângere cu Modelu din etapa inaugurală, Recolta Gheorghe Doja a ieșit și din Cupa României la mijlocul săptămânii trecute. Ce-i drept, au avut și ghini­onul de a se duela cu CS Afumați, echipă puternică, aproape imposibil de bătut, în ciuda faptului că Recolta a jucat pe teren propriu. Concluzia? Ilfovenii s-au impus lejer, cu 4-0, aruncând predicții pesimiste asupra echipei antrenate de Adrian Cristea. Mai mult, Alexan­dru Chebac, stâlpul apărării, a pri­mit cartonaș roșu și a fost suspendat pentru meciul cu Borcea. Și, la ce lot «nume­ros» are Doja, o astfel de veste este, de-a dreptul, sumbră. Cu toate acestea, Cristea a găsit formula de resuscitare a echipei, formulă... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2022, 13:40 (3835 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Ialomițeanca Cristina Drugă, campioană europeană

Canotaj, Campionatul European U23

Ialomițeanca Cristina Drugă, campioană europeană

Acum câteva luni, v-am spus aici povestea tinerei canotoare Cristina Drugă. Fetița plecată din Săveni, în urmă cu 9 ani, pentru a vâsli spre marea performanță, își vede visul împlinit pas cu pas. Cristina a participat, alături de delegația României, la Campionatul European de canotaj pentru sportivii sub 23 de ani, găzduit de localitatea belgiană Hazewinkel. A fost un adevărat festin de medalii pentru delegația țării noastre, iar sportiva originară din județul Ialomița a contribuit din plin. Cristina Drugă a cucerit titlul european alături de echipajul de 4 vâsle, avându-le alături pe Emanuela Ciotău, Alexandra Ungureanu și Patricia Cireș. Este o performanță care se înscrie în traseul pe care... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2022, 12:50 (3443 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ștefan Andreescu pătrunde în clasamentul ATP

Tenis de câmp

Ștefan Andreescu pătrunde în clasamentul ATP

Încă de mic și-a dovedit talentul, dar a fost genul de sportiv care a crescut lent și sigur, fără a-și face un țel din a câștiga competițiile de copii și juniori. A avut norocul de a-l avea lângă el pe fratele mai mare, Cristian, la fel de îndrăgostit de racheta de tenis. O dată terminată perioada juvenilă, Ștefan Andreescu nu a pus frână carierei, așa cum fac mulți tineri tenismeni. Legitimat la CSM Unirea Slobozia, a început să frecventeze turneele ATP, iar săptămâna trecută visul a devenit realitate. Ștefan a fost prezent pe tabloul principal de simplu de la Szabolcsveresmart/Ungaria. Primul său adversar a fost cehul Petr Nouza, locul 612 ATP. A fost un duel foarte echilibrat, care s-a decis... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2022, 11:20 (2759 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Justiției vrea un sediu nou pentru Tribunalul Ialomița

După 11 ani

Ministerul Justiției vrea un sediu nou pentru Tribunalul Ialomița

Tras oficial pe linie moartă, proiectul privind construcția unui sediu nou pentru Tribunalul Ialomița a fost relansat de Ministerul Justiției. Oficialii instituției au făcut demersuri în ve­derea realizării unui studiu de feza­bilitate pentru acest proiect de investiții. Dacă în proiectul inițial în noul sediu ar fi trebuit să-și desfă­șoare activitatea și Judecătoria Slobozia, actualul proiect prevede construcția unui imobil destinat doar Tribunalului Ialomița. Calculele estimative arată că investiția ar putea depăși 8 milioane de euro.

Proiect relansat după 11 ani Ideea construcției... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2022, 14:50 (7432 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medic bătut la Camera de Primiri Urgențe, agresor lăsat liber

S-a întâmplat la Spitalul «Anghel Saligny» Fetești

Medic bătut la Camera de Primiri Urgențe, agresor lăsat liber

În urmă cu o săptămână, medicul Ionela Costandache a fost bătută cu pumnii în timp ce asigura gărzile la Camera de Primiri Urgențe a Spitalului «Anghel Saligny» din Fetești. Agresorul femeii, un tânăr de 27 de ani din Țăndărei, a fost lăsat în libertate, sub control judiciar. Procurorii din Fetești, cei care au anchetat incidentul, susțin faptul că limitele de pedeapsă ale infracțiunii reținute în acest caz, «loviri și alte violențe», sunt prea mici pentru a cere arestarea preventivă pentru 30 de zile. Codul Penal contrazice însă opinia procurorului de caz... Incidentul pune însă pe tapet o altă problemă a spitalelor: lipsa de interes a managerilor de a le oferi cadrelor medicale siguranță atunci... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2022, 10:55 (4221 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are o nouă Strategie de Dezvoltare

Ialomița are o nouă Strategie de Dezvoltare

Beneficiară a unui proiect cu finanțare europeană de 2,2 milioane de lei, administrația județeană a reușit să realizeze Strategia de Dezvol­tare a județului Ialomița 2021-2027. Documentul cuprinde un portofoliu de proiecte, dar și sursele de finanțare disponibile pentru concretizarea acestora.

Noi planuri pentru Ialomița În mai 2020, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației și Consiliul Județean Ialomița implementau proiectul «Împreună pentru Ialomița-Strategia de Dezvoltare a județului Ialomița 2021-2027 și servicii publice accesibile pentru cetățeni».... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2022, 13:10 (3812 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parc de 1,4 milioane de lei, în centrul orașului Țăndărei

Parc de 1,4 milioane de lei, în centrul orașului Țăndărei

Administrația locală din Țăndărei este pe cale să încheie unul dintre proiectele sale de anvergură. Este vorba despre un parc amplasat în zona centrală a orașului, în imediata apro­piere a sediului Primăriei Țăndărei. «Este o investiție importantă pentru comunitatea noastră!» a declarat Cristian Roman, primarul orașului.

Parc nou la Țăndărei Noul parc din Țăndărei se află amplasat în zona centrală a orașului, în imediata apropiere a sediului Primăriei. Parcul este dotat cu locuri de joacă pentru copii, o fântână arteziană, dar și o scenă unde pot fi susținute evenimente publice, în... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2022, 12:20 (4986 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Fata subprefectului Babagianu a venit să ajute România

Fata subprefectului Babagianu a venit să ajute România

Îl mai tineți minte pe subprefectul de Ialomița, Gheorghe Baba­gianu?! Da, da! Ăla de a trecut prin trei partide ca să ajungă subprefect, a declarat că a bușit mașina Prefecturii «în interes de serviciu» și și-a adjudecat banii săracilor cărora Guvernul le-a dat o masă caldă susținând că restaurantele sale de familie au fost selectate «datorită serio­zității cu care lucrează»... Ei, bine, începând de la jumătatea lunii august, Gheorghe Babagianu și-a spălat toate păcatele publice și private pe care le are! Căci fata lui, doamnelor și domnilor, lumina ochilor săi, «un trandafil cari creashti la firida lui», s-a întors în țară și lucrează pentru România. Da, da ați auzit clar! Atât de mult... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2022, 13:20 (25015 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Administrația județeană a recepționat primul tronson al Drumului Județean 201

Administrația județeană a recepționat primul tronson al Drumului Județean 201

În urmă cu o săptămână, oficialii Consiliului Județean Ialomița au recepționat primul tronson al Drumului Județean 201, care leagă localitățile Coșereni și Țăndărei. Este vorba despre porțiunea cuprinsă între localitatea Coșereni și intersecția cu DJ201B Ciochina-Rași-Orezu. Reabilitarea primilor 35 km ai drumului, a cărui lungime este de peste 90 de km, a început în luna martie a anului trecut. Fondurile au fost asigurate prin intermediul Programului Național de Dezvoltare Locală (PNDL), lucrarea fiind atribuită societății Oyl Company Holding AG SRL. Pentru executarea acestor lucrări, constructorul a primit 34,7 milioane de lei. Pentru execuția celorlalte tronsoane ale drumului se vor asigura... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2022, 17:20 (6818 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Drumuri și Poduri SA împrumută 7 milioane de lei pentru «finanțarea activităților»

Bani fără dobândă pentru evitarea falimentului

Drumuri și Poduri SA împrumută 7 milioane de lei pentru «finanțarea activităților»

Consiliul Județean Ialomița a aprobat marți, 30 august 2022, alocarea unui împrumut fără dobândă către Drumuri și Poduri SA, societate aflată în subordinea instituției. Împrumutul are o perioadă de grație de 5 luni și va fi rambursat în decursul unui an. Decizia, fără precedent la nivelul administrației județene, confirmă situația economică dificilă cu care se confruntă societatea de aproape 2 ani. Reamintim că un audit realizat de Consiliul Județean Ialomița la Drumuri și Poduri SA confirmă existența unor pierderi de 9,98 milioane de lei în perioada 2018-2020 din cauza «mana­gementului defectuos».

Administrația județeană împrumută fără dobândă... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2022, 13:55 (7294 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Giurgeni: Ruinele unei clădiri medievale, descoperite la «Orașul de Floci»

Muzeul Județean Ialomița

Giurgeni: Ruinele unei clădiri medievale, descoperite la «Orașul de Floci»

Campania arheologică deschisă la «Orașul de Floci», cel mai important sit din județul Ialomița, este în plină desfășurare. Recent, echipa de arheologi care scoate la lumină rămășițele celui mai important centru comercial din Evul Mediu românesc a descoperit ruinele unei clă­diri despre care cercetările spun că ar reprezenta sediul administrativ al târgului. «Era sediul administrativ al târgului, al „județului“ (sau „judelui“), adică acela care conducea treburile așezării, ajutat de 12 „pârgari“, aleși din rândul târgoveților!» susțin reprezentanții Muzeului Județean Ialomița.

Istoria continuă la «Orașul de Floci»... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2022, 10:55 (6792 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița poluează Ialomița de 10 ani

Cu acordul tacit al instituțiilor statului

Clean Tech Ciulnița poluează Ialomița de 10 ani

Garda de Mediu Ialomița a amendat cu 100000 de lei firma Clean Tech Ciulnița la sfârșitul lunii august 2022 pentru «neres­pectarea obligațiilor prevăzute în Autorizația Integrată de Mediu». Amenda confirmă o stare de fapt semnalată timp de 10 ani de către presa locală. În toată această perioadă, Clean Tech Ciulnița a susținut că respectă legislația privind protecția mediului și deține o stație de epurare funcțională. La acest mo­ment, miza Clean Tech o reprezintă aprobarea de către Agenția pentru protecția Mediului Ialomița a unei Autorizații de Mediu revizuită care să permită funcționarea în continuare a fabricii de făinuri proteice.

Paharul răbdării publice dă pe-afară... [citește_tot_articolul]

31 August 2022, 13:10 (14027 vizualizări - 22 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
307 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: S-a finalizat autorizarea la plată a avansului pentru subvenția pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că a finalizat autorizarea la plată a avansului către fermierii ialomițeni care au depus cereri de plată în cadrul ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 11:15
(7374 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Fundata și Malu Roșu

Un coș de fum neizolat corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la locuința unui cetățean din localitatea Fundata. Evenimentul a fost anunțat prin 112, iar la fața locului ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 09:05
(5815 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Eliberare de adeverințe pentru accesarea de credite la crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii ajutoarelor naționale tranzitorii (ANT) în sectorul zootehnic, la speciile bovine și ovine/caprine, că ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 18:35
(7752 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Furt dint-un magazin de îmbrăcăminte și încălțăminte

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia cercetează un bărbat, în vîrstă de 40 de ani, din localitate, bănuit de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 18:10
(5715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Manifestări de 1 Decembrie la Slobozia

De 1 Decembrie-Ziua Națională a României, în organizarea Instituției Prefectului Ialomița, a Consiliului Județean Ialomița, a Garnizoanei Slobozia, precum și a Primăriei Municipiului Slobozia, în municipiul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 17:40
(6320 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident cu doi morți și două persoane rănite grav

Un eveniment rutier, produs pe fondul neadaptării vitezei la condițiile de drum, s-a petrecut marți, 24 noiembrie 2015, în jurul orei 11,00. În urma acestuia, două persoane și-au pierdut viața, iar alte ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 17:05
(6352 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Ziua Porților Deschise» la Poliție

Vineri, 27 noiembrie  a.c., în intervalul orar 9,00-12,00, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița își va deschide porțile pentru elevii ialomițeni care doresc să observe îndeaproape o parte ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 16:20
(6551 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bărbat carbonizat într-un incendiu

Marți, 24 noiembrie, în jurul orei 21,00, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din Fetești. Pompierii s-au deplasat în cel mai scurt timp cu două ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 15:05
(5105 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: Activități de prevenție la Grădinița «Lumea Copiilor»

Polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au venit în întîmpinarea copiilor Grădiniței «Lumea Copiilor» din municipiu, pentru organizarea unei activități informative pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 14:25
(4273 vizualizări - 0 comentarii)


Contracte de muncă în Israel, prin ANOFM

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă continuă, prin intermediul structurilor sale teritoriale, procesul de înregistrare a persoanelor care doresc să ocupe un loc de muncă în domeniul construcțiilor ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 13:05
(5519 vizualizări - 0 comentarii)


25 noiembrie-Ziua Internațională pentru Eliminarea Violenței Împotriva Femeilor

Avînd în vedere că unul dintre domeniile prioritare de acțiune preventivă ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița pentru anul 2015 este prevenirea infracțiunilor comise cu violență, ofițerul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 12:15
(5184 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania, în luna ianuarie 2016. La această acțiune sînt oferite 800 de locuri de muncă pentru ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 17:15
(7385 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Doi ialomițeni, pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost depuși luni, 23 noiembrie a.c., de către polițiștii de Investigații Criminale în Penitenciarul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 16:25
(5770 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean dat în urmărire internațională, reținut

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvîrșirea de infracțiuni contra persoanei, fapte comise în Italia. La data de 23 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 15:10
(5906 vizualizări - 0 comentarii)


Alături de Corina Gabriela Ioniță, victimă a incendiului de la Colectiv

Alături de Corina Gabriela Ioniță, victimă a incendiului de la Colectiv

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, din inițiativa Preacucernicului Părinte Aurel Berbec, Protopop de Urziceni, în perioada 14-22 noiembrie 2015, s-a ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 14:15
(11572 vizualizări - 1 comentariu)


AFIR publică Ghidul de prevenire a neregulilor în accesarea fondurilor PNDR

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a publicat pe pagina de internet oficială a Agenției www.afir.info «Ghidul de prevenire a neregulilor privind ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 13:15
(6399 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Peste 1000 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate și 13 infracțiuni constatate în flagrant de către polițiștii ialomițeni, în cadrul activităților derulate în perioada  20-22 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 12:30
(3582 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Despăgubiri pentru secetă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează potențialii beneficiari că a fost publicată, în Monitorul Oficial nr.797, Ordonanța de Urgență nr. 45 privind instituirea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 11:25
(6413 vizualizări - 0 comentarii)


Mine antitanc, descoperite la Movilița

Mine antitanc, descoperite la Movilița

Două mine antitanc metalice, active și extrem de periculoase, au fost descoperite de un cetățean pe un teren arabil de pe raza localității Movilița. Inițial, bărbatul a sunat la 112 spunînd că a descoperit ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 10:35
(6161 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Două persoane, din Algeria și Mali, depistate cu ședere ilegală

Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări-Biroul pentru Imigrări Ialomița au desfașurat, la data de 19 noiembrie a.c., mai multe acțiune specifice cu forțe proprii și în cooperare, cu polițiști ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 09:20
(5545 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Jandarmii ialomițeni, voluntari la acțiuni de împădurire

Stelnica: Jandarmii ialomițeni, voluntari la acțiuni de împădurire

Peste 20 de jandarmi din cadrul Detașamentului de jandarmi Fetești participă vineri, 20 noiembrie a.c., între orele 8,00-14,00, la o acțiune de împădurire a Luncii Stenica. Jandarmii ialomițeni participă ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2015, 12:30
(7311 vizualizări - 1 comentariu)


Din cauza unor lucrări Enel se oprește apa la Căzănești!

Pentru executarea unor lucrări de întreținere și reparație la liniile de alimentare cu tensiune, Enel Distribuție Dobrogea va întrerupe furnizarea energiei electrice la stația de pompare și sursa Căzănești ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2015, 11:10
(5558 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, 12 victime!

În ultimele 48 de ore, pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație, soldate cu rănirea a 12 persoane.
Primul dintre acestea s-a produs pe DN2A, în afara municipiului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:15
(5045 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Reținut la scurt timp de la comiterea a două furturi din locuințe

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au reușit identificarea unei persoane bănuite de comiterea a două furturi din locuințe, la scurt timp de la săvîrșirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:10
(5183 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânără de 18 ani, dispărută

Fetești: Tînără de 18 ani, dispărută

Polițiștii din Ialomița caută o tînără, de 18 ani, care a plecat de acasă și nu a mai revenit. Persoanele care pot oferi informații care să conducă la depistarea acesteia sînt rugate să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:05
(8062 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Supraveghere judiciară pentru 171 de persoane

Polițiștii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au dispus, de la începutul anului 2015, măsuri pentru supraveghere judiciară în 171 de cazuri în care au fost luate măsuri preventive neprivative ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 18:15
(5503 vizualizări - 0 comentarii)


Furt de energie electrică la Căzănești și Andrășești

Jandarmii ialomițeni continuă acțiunile de prevenire și combatere a furturilor de energie electrică pe raza județului. Astfel, pe parcursul zilei de marți, 17 noiembrie a.c., efective de jandarmi din cadrul ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 16:40
(5549 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele ialomițene șase bărbați, cu vîrste cuprinse  între 24 și 53 de ani, în timp ce conduceau autoturisme deși consumaseră anterior băuturi alcoolice. Conducătorii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 15:25
(3732 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Polițiștii Secției Rurale Stelnica au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea pescuitului și a comerțului ilegal cu produse piscicole. Pe parcursul derulării activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 14:10
(5285 vizualizări - 0 comentarii)


Autofreză de zăpadă pentru ISU Ialomița

Autofreză de zăpadă pentru ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a primit, prin Programul Operațional Regional 2007-2013, o autofreză de zăpadă. Aceasta va fi folosită la degajarea căilor ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 13:25
(4563 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...