Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Parchetul Județean Ialomița are o nouă conducere

Parchetul Județean Ialomița are o nouă conducere

Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița, cea mai mare unitate de Parchet din județul nostru, are un nou prim-procuror. Este vorba despre magistratul Adriana Ligia Drăgan, care își desfășoară activitatea în cadrul instituției. Aceasta va asigura funcția pe o perioadă de 6 luni.

Conducere interimară la Parchetul Județean Secția de Procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a votat cu unanimitate propunerea venită de la Slobozia în ceea ce privește numirea în funcția de prim-procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița a magis­tratului Adriana Ligia Drăgan. Aceasta... [citește_tot_articolul]

30 August 2022, 19:10 (31050 vizualizări - 18 comentarii)

SPORT

Puncte pierdute la ultima fază

Fotbal, Liga a II-a, CSM Slatina-Unirea Slobozia 1-1

Puncte pierdute la ultima fază

După 3 victorii consecutive, moralul crește, dar te iau și adversarii la ochi. După 3 succese, Unirea Slobozia s-a deplasat la Slatina pentru a da piept cu noupromovata CSM. Elevii lui Costel Enache erau conștienți că nu-i va aștepta un meci ușor, mai ales că CSM Slatina oferise surpriza etapei trecute, când a făcut egal la Buzău. Antrenorul Unirii a mizat pe următorii jucători: Contra-Ibrian, Perju, Dinu, Toma-Coadă, Ekollo (Lazăr ’77)-Silaghi (Ciobanu ’77), Afalna (Cruceru ’27), Boțogan (Dorobanțu ’27)-Rus (Golda ’57). Eliminat în meciul cu Metaloglobus, «principalul» Costel Enache a fost suspendat, echipa fiind condusă de pe bancă de Enache Costea. Slatina a atacat prima, dar veteranul Popovici... [citește_tot_articolul]

30 August 2022, 16:20 (13157 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Majorări de 100% pentru apa furnizată de Urban SA

În maximum 6 luni, prețul apei va exploda

Majorări de 100% pentru apa furnizată de Urban SA

Creșterile de preț la gaze și energia electrică determină majorarea costurilor pentru metrul cub de apă furnizată de către Urban SA. Noua strategie de tarifare ar putea fi finalizată în următoarele 6 luni, susține directorul Urban SA, Adrian Stoicescu: «Situația e critică spre catastrofală... Prețurile la energie electrică au crescut de 6 ori în ulti­mul an! Cea mai optimistă variantă de creștere a prețurilor o reprezintă dublarea acestora. (...) Iar acesta e numai începutul... Singura soluție de calmare a situației o reprezintă investițiile în sisteme independente de alimentare cu energie electrică!». Reamintim că la acest moment prețul/mc de apă furnizat de către operatorul regional Urban S... [citește_tot_articolul]

30 August 2022, 14:50 (16346 vizualizări - 15 comentarii)

SPORT

Debut cu stângul pentru echipele ialomițene

Fotbal, Liga a III-a

Debut cu stângul pentru echipele ialomițene

Înainte de reluarea noului sezon de Liga a III-a aveam de 2 bani speranță că lucrurile ar putea arăta mai bine pentru ju­dețul nostru. Mai exact, aveam (și avem în continuare!) aș­tep­tări de la Recolta Gheorghe Doja care a prins ceva experiență la acest nivel și, chiar dacă a pierdut mulți jucători în această vară, a contraba­lansat cu câteva transferuri interesante. În etapa de debut, n-a ieșit cum ne-am dorit.

Recolta, învinsă de Modelu Meciurile dintre Recolta Gheorghe Doja și Înainte Modelu, atâtea câte s-au putut juca în ultimii 3 ani, au fost mereu foarte echilibrate. Așa a fost... [citește_tot_articolul]

30 August 2022, 12:40 (3679 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

CSM Unirea Slobozia, locul 2 la «Cupa FunSports»

Handbal, Junioare 2

CSM Unirea Slobozia, locul 2 la «Cupa FunSports»

Săptămâna trecută, Brașovul a fost capitala handbalului juvenil. Orașul de sub Tâmpa a găzduit «Cupa FunSports», competiție handbalistică de amploare adresată juniorilor. CSM Unirea Slobozia s-a înscris în competiția Junioarelor 2, iar evoluția fetelor antrenate de Alexandru Ivan a satisfăcut cele mai exigente așteptări. Junioarele Sloboziei au trecut, de multe ori la scoruri categorice, de centre de tradiție ale handbalului românesc. După un debut mai puțin fast, 19-26 cu Rapid București, tinerele handbaliste ale Sloboziei s-au dezlănțuit. Au trecut cu 35-25 de CSM Târgu Mureș și cu 21-17 de Sporting Ghimbav. În faza următoare, CSM Unirea Slobozia a învins cu 24-16 pe constănțencele de la HC... [citește_tot_articolul]

30 August 2022, 11:25 (6454 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Scrierile părintelui Adrian Lucian Scărlătescu

O viață de documentarist

Scrierile părintelui Adrian Lucian Scărlătescu

Autor, co-autor, editor, când și când scriitor... Dar, înainte de toate, documentarist al vieții religioase din Ialomița ultimilor 200 de ani. Așa s-ar putea prezenta preotul Adrian Lucian Scărlătescu, preot II al Bisericii «Sfinții Împărați Constantin și Elena» din Urziceni. Nu o face însă. În locul său vorbesc cele 59 de cărți publicate în ultimii 28 de ani. Și, cu ajutorul lui Dumnezeu, spune el, alte 10 care așteaptă lumina tiparului...

Prima parohie nu se uită niciodată Preotul Adrian Lucian Scărlătescu și-a început cariera în satul Buești, în biserica ctitorită de Sfântul Calinic... [citește_tot_articolul]

29 August 2022, 15:20 (14914 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adunare Generală Extraordinară pentru schimbarea conducerii CAR Învățământ Slobozia

Adunare Generală Extraordinară pentru schimbarea conducerii CAR Învățământ Slobozia

Un grup de inițiativă, format din păgubiți ai CAR Învățământ Slobozia, face demersuri pentru înlocuirea conducerii acestei entități. Pentru ca demersul să poată fi realizat este nevoie de convocarea Adunării Generale Extraordinare, la care trebuie să participe o treime din membrii CAR Învățământ Slobozia. Estimările arată că, în momentul de față, în cadrul CAR Învățământ Slobozia mai există 4000 de membri. Profe­sorul Viorel-Vivari Bănescu, păgubit și susți­nător al convocării Adunării Generale Extraor­dinare, consideră că insolvența CAR Învățământ Slobozia nu-i va ajuta pe deponenți să-și recupereze banii. «Acest CAR nu are niciun bun care poate fi valorificat, astfel încât oamenii să-și primească... [citește_tot_articolul]

29 August 2022, 10:55 (16469 vizualizări - 15 comentarii)

POLITICĂ

«Guvernul ne vrea săraci!»

Mihai Tănăsescu, vicepreședinte al USR Ialomița

«Guvernul ne vrea săraci!»

Ar fi amuzant dacă angajatorul (patronul, cum spun românii) ar da angajaților tot salariul brut în mână. Să-și plă­tească fiecare român contribuțiile sociale și taxele la stat. Cum ar reacționa un salariat cu minim pe economie, care ar da lună de lună câte 1000 de lei pe nimic?! Poate așa ar conștientiza populația că munca lor este, de fapt, mult mai bine plătită, doar că sunt jefuiți de către statul român. Și spun jaf pentru că statul nu face nimic de banii noștri.

Paradoxul românesc În timp ce guvernanții mimează empatia, căutând soluții fantasmagorice pentru a ne fi nouă mai bine... [citește_tot_articolul]

28 August 2022, 17:05 (4091 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii din Ialomița vor începe școala fără probleme

Elevii din Ialomița vor începe școala fără probleme

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița dă asigurări că, la nivelul județului nostru, școala începe fără situații deosebite. Toate cele 92 de unități de învățământ sunt pregătite să-i primească în clase pe elevi. «Procesul de pregătire a școlilor pentru noul an școlar decurge fără pro­bleme deosebite!» susține Steluța Mitrea, șefa Învățământului ialomițean.

Verificări în școli La începutul acestei săptămâni, o comisie specială, întocmită prin Ordin al prefectului județului Ialomița, a verificat fiecare unitate de învățământ din județ. Comisia a fost alcătuită din membri ai Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

28 August 2022, 12:40 (12516 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Lucrări pentru realizarea miniportului turistic

Fetești: Lucrări pentru realizarea miniportului turistic

Administrația locală din Fetești a făcut primele demersuri pentru realizarea proiectului ce vizează amenajarea unui miniport turistic, pe malul brațului Borcea. Proiectul a fost lansat în luna mai a acestui an, fiind rezultatul unui parteneriat încheiat între Primăria Fetești și Consiliul Juudețean Ialomița. «Dorim să transformăm Feteștiul într-un punct de atracție turistică!» a declarat Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești. Acest obiectiv face parte din Strategia de Dezvoltare 2021-2027 a Consiliului Județean Ialomița, valoarea investiției fiind de aproximativ 400 mii de lei.

Au început lucrările... [citește_tot_articolul]

27 August 2022, 15:20 (20156 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Raluca Dumitrescu susține Programul «Femeia Antreprenor»

150 milioane de lei pentru antreprenorii femei

Deputatul PSD Raluca Dumitrescu susține Programul «Femeia Antreprenor»

Deputatul PSD Raluca Dumi­trescu susține mediatizarea programului «Femeia Antre­prenor», lansat de Ministerul Antreprenoria­tului și Turismului. Apelul de finanțare al acestui Program a fost lansat pe 16 august a.c., iar bugetul alocat depășește 150 milioane de lei. «Programul „Femeia Antre­prenor“ vine în întâmpinarea tuturor femeilor care își doresc o implicare activă în viața econo­mică și încearcă să asigure un echilibru de gen pe piața forței de muncă. Susțin și încurajez toate femeile care îndeplinesc condițiile să se înscrie în acest program!» declară public Raluca Dumitrescu.

Șanse egale pentru femei... [citește_tot_articolul]

27 August 2022, 12:10 (4053 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița poluează olfactiv (și) prin stația de epurare a Sloboziei

Clean Tech Ciulnița poluează olfactiv (și) prin stația de epurare a Sloboziei

Disconfortul olfactiv generat de activitatea firmei Clean Tech Ciulnița s-a mutat în zona stației de epurare a orașului Slobozia. Angajații firmelor din zonă și locuitorii blocurilor din zona MB reclamă că mirosurile emanate sunt imposibil de suportat. «Angajații cer spor de toxicitate!» se plânge patronul unei firme din zonă. Adrian Stoicescu, directorul Urban SA Slobozia, susține că deversarea apelor uzate produse de Clean Tech Ciulnița respectă procedurile legale în vigoare.

Din lac în puț După ce a fost amendată cu 80000 de lei de către Garda Națională de Mediu la începutul lunii... [citește_tot_articolul]

26 August 2022, 12:40 (10130 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a trimis 49 de copii instituționalizați în tabere de vară

Ialomița a trimis 49 de copii instituționalizați în tabere de vară

Copiii instituționalizați în Centrele de Plasament aflate în subordinea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița beneficiază de două tabere gratuite la Predeal. Proiectul este derulat de Fondul Român de Dezvoltare Socială prin Programul Dezvoltare Locală (Dezvoltare locală și reducerea sărăciei, creșterea incluziunii romilor).

Vacanță la Predeal Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a organizat două tabere de vară pentru 49 de copii din cele 3 centre de zi ale județului Ialomița (Centrul Multifuncțional Cartier Bora, Centrul... [citește_tot_articolul]

26 August 2022, 12:10 (4763 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Operațiunea «Garajul», faza pe instituții: Consiliul Județean Ialomița a dezafectat garajele din spatele Primăriei Slobozia!

Operațiunea «Garajul», faza pe instituții: Consiliul Județean Ialomița a dezafectat garajele din spatele Primăriei Slobozia!

Joi, 25 august, Consiliul Județean Ialomița a dezafectat garajele deținute în spatele Primăriei Slobozia. Acțiunea se derulează la 5 luni de la aprobarea deciziei în cadrul Consiliului Județean Ialomița. Reamintim că Operațiunea «Garajul» a fost inițată de administrația Soare în urmă cu un an și va continua până în 2024.

Cinci, dar bune! Decizia administrației Soare de a elibera spațiile publice de garajele amplasate ilegal sau garajele ale căror contracte de concesiune au expirat afectează și Consiliul Județean Ialomița. Joi, 25 august 2022, o firmă de demolări... [citește_tot_articolul]

25 August 2022, 15:20 (23095 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Rodel de la PSD 0, Bratu de la PRO România 2

Rodel de la PSD 0, Bratu de la PRO România 2

La începutul lunii, mai exact pe 6 august 2022, Asociația Județeană de Fotbal și-a blătuit din nou funcția de șef. Spunem din nou pentru că nici în urmă cu 4 ani n-a fost altfel... Și-atunci ce e nou în cloaca tristă a fotbalului ialomițean din ligile inferioare unde rezultatele se decid în vestiare și se cuminecă cu mici și bere la pet? Ei, bine, este! Căci anul acesta nu au intrat în competiție doi candidați, ci două partide, PSD și PRO România. Ultimul, spun gurile rele, asistat!

PSD l-ar fi vrut pe Rodel Nu ne întrebați ce caută politica în fotbal că nu mai sunteți copii și știți... [citește_tot_articolul]

25 August 2022, 13:40 (10022 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grav incident la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Medicul de gardă, bătut de un pacient de etnie romă!

Grav incident la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Medicul de gardă, bătut de un pacient de etnie romă!

UPDATE Agresorul medicului, reținut pentru 24 de ore!

În noaptea de marți spre miercuri, 23/24 august a.c., Ioana Costandache, medic pneumolog al Spitalului Muninicipal «Anghel Saligny» Fetești, a ajuns în stare gravă la Spitalul Clinic Județean de Urgență «Sfântu Apostol Andrei» Constanța, după ce a fost bătută de un pacient. Femeia asigura linia de gardă în cadrul unității medicale și i-a recomandat bărbatului o radiografie la picior. Oficialii spitalului din Fetești au deschis o anchetă internă în urma incidentului. De asemenea, polițiștii au deschis un dosar penal pentru «ultraj».

Sub supraveghere medicală, la Constanța Medicul Ioana... [citește_tot_articolul]

24 August 2022, 17:45 (40618 vizualizări - 40 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia caută medici neonatologi, neurologi și cardiologi

De 10 ani

Spitalul Județean de Urgență Slobozia caută medici neonatologi, neurologi și cardiologi

De mai bine de 10 ani, Spitalul Județean de Urgență Slobozia caută medici specialiști în Neurologie, Neonatologie sau Cardiologie. În ciuda eforturilor făcute de reprezentanții instituției, absolvenții de Medicină se lasă greu convinși să vină să lucreze în spitalele de pro­vincie. «Problema este una generală și nu vizează doar Spitalul Slobozia... Poate că și legislația trebuie schimbată. Noi tot ce putem face este să scoatem posturile la concurs...» a precizat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Doar 12% din personalul angajat Spitalul Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

24 August 2022, 14:20 (7849 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Patronul Teletext SRL/Diami dă vina pe morți!

Accident de muncă sau «ucidere din culpă»?

Patronul Teletext SRL/Diami dă vina pe morți!

Un grav incident s-a petrecut duminică, 21 august a.c., în incinta fermei de vaci a societății Teletext SRL, firmă care deține brandul de lactate «Diami». Doi muncitori au murit pe loc, în timp ce încercau să schimbe un furtun, conectat la bazinele în care se colectează dejecțiile provenite de la animale. O anchetă a fost deschisă în acest caz de către Poliția Slobozia, Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia și Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița. Patronul societății, Dumitru Crișan dă vina pe angajații care și-au pierdut viața: «Au făcut de capul lor... Hai, la revedere!». Ancheta penală se desfășoară sub aspectul comiterii infracți­unii de «ucidere din culpă», dar se are... [citește_tot_articolul]

23 August 2022, 21:10 (21490 vizualizări - 15 comentarii)

SPORT

În sfârșit, i-am bătut!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Metaloglobus București 1-0

În sfârșit, i-am bătut!

Cu două sezoane în urmă, Metalo­globus se impunea la Slobozia, cu 1-0, printr-un gol marcat din penalty, în ultimul minut, de Ovidiu Herea. Sezonul trecut, tot pe terenul nostru, Ibrian deschidea scorul, dar Caramalău egala și bucureștenii plecau cu un punct. În meciul jucat sâmbătă, 20 august 2022, tot pe «1 Mai», c-așa au vrut sorții, Unirea a lovit rapid, iar apoi a prestat un joc defensiv foarte bun. S-au tocat mulți nervi, arbitrul Cristian Moldoveanu având o manieră care nu avea cum să-ți tulbure calmul. Senzația este că va trebui să ne obiș­nuim cu asemenea maniere de arbitraj. Unirea nu mai este outsider, ci o echipă tot mai solidă care s-ar putea să deranjeze în anumite cercuri... [citește_tot_articolul]

23 August 2022, 17:10 (7337 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Guvernul României finanțează 80 de proiecte în cadrul Programului Național «Anghel Saligny»

În Ialomița

Guvernul României finanțează 80 de proiecte în cadrul Programului Național «Anghel Saligny»

La începutul lunii au­gust 2022, Guvernul României a finalizat lista proiectelor de investiții din județul Ialomița ce vor beneficia de finanțare în cadrul Pro­gramului Național «Anghel Saligny». Din cele 103 proiecte depuse de admi­nistrațiile locale din județ, au fost aprobate pentru finanțare 80. Va­loarea fondurilor pe care le vor primi comunitățile locale din județul Ialomița este de 1,1 mi­liarde de lei. «Ne bucurăm că fondurile ajung în localitățile noastre!» susțin, la unison, edilii ai căror proiecte au fost aprobate pentru finanțare.

Peste 1 miliard de lei pentru Ialomița... [citește_tot_articolul]

23 August 2022, 15:20 (4927 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
303 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 1086 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Marți, 15 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1086, cu 10 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2020, 16:05
(2110 vizualizări - 1 comentariu)


Protopopiatul Urziceni: «Educația-prioritate a Bisericii»

Protopopiatul Urziceni: «Educația-prioritate a Bisericii»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în perioada 1-11 septembrie 2020, s-a organizat cea de a V-a ediție a acțiunii «Educația-prioritate a Bisericii» ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2020, 15:05
(2791 vizualizări - 0 comentarii)


Patru salariați ai DSP Ialomița, infectați cu COVID-19

Patru salariați ai DSP Ialomița au fost confirmați pozitiv la testul pentru SARS-CoV-2. «Aceștia au fost izolați și s-au aplicat măsurile prevăzute în Metodologia INSP!» se arată într-un comunicat de presă ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 17:45
(2581 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Două ordine de protecție provizorii, emise pentru «violență în familie»

Duminică, 13 septembrie a.c., în jurul orelor 21,30, polițiștii din Slobozia au fost sesizați prin 112 de o tânără de 41 ani, din Slobozia, cu privire la faptul că a fost agresată fizic de către soțul său ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 16:55
(2720 vizualizări - 0 comentarii)


Case mistuite de flăcări la Amara și Căzănești

Case mistuite de flăcări la Amara și Căzănești

Un incendiu violent a cuprins în cursul zilei de duminică, 13 septembrie a.c., în jurul orelor 15,20, o locuință din orașul Amara. Pentru stingerea flăcărilor au intervenit pompierii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 16:25
(3386 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Gura Văii

Accident la Gura Văii

Pompierii militari au intervenit duminică, 13 septembrie a.c., în jurul orelor 19,40, la un accident rutier produs pe DJ201, pe raza satului Gura Vării, în care un autoturism a părăsit partea carosabilă ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 16:20
(2263 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o șiră de baloți în Ograda, furaje arse la Misleanu

În cursul zilei de duminică, 13 septembrie a.c, în jurul orelor 23,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu produs la o șiră de baloți în incinta unei societăți agricole ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 16:10
(3521 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1076 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Luni, 14 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1076, cu 18 cazuri mai mult față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 16:05
(1786 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Cal căzut în canal și salvat de pompieri

Grivița: Cal căzut în canal și salvat de pompieri

Un apel pentru salvarea unei cabaline s-a primit în noaptea de duminică spre luni, 13/14 septembrie a.c., în jurul orei 1,15, de la un cetățean din comuna Grivița. La locul intervenției s-a deplasat un ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 16:00
(2936 vizualizări - 0 comentarii)


2 cazuri de COVID-19 la Prefectura Ialomița!

Printr-un comunicat de presă, Instituția Prefectului Ialomița aduce la cunoștință că la nivelul instituției au fost confirmare 2 cazuri de infectare cu COVID-19. Astfel, potrivit anchetei epidemiologice ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 13:50
(2862 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1058 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Sâmbătă, 12 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1058, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2020, 16:10
(3530 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: La mulți ani, pompieri români!

Sărbătorim la 13 septembrie Ziua Pompierilor din România, un eveniment prin care, de 172 de ani se perpetuează amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri. Povestea pompierilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 16:15
(3004 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1054 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Vineri, 11 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1054, cu 7 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 16:05
(2944 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoim scos la vânzare pe un site de anunțuri, confiscat de polițiști

Ialomița: Șoim scos la vânzare pe un site de anunțuri, confiscat de polițiști

250 de euro este suma pe care ar fi trebuit să o încaseze un bărbat de 35 de ani din București care a postat pe o rețea de anunțuri o ofertă «protejată de lege». Polițiștii în rol de cumpărători au confiscat ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 15:50
(1693 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Țăndărei pe lina deținerii ilegale de arme

Polițiștii din Ialomița au descoperit la domiciliul unui bărbat din Țăndărei un pistol și 8 butelii CO2, în urma unor percheziții domiciliare pe linia deținerii ilegale de arme. La data de 10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 15:45
(1975 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune de amploare a polițiștilor la Grivița și Traian

Acțiune de amploare a polițiștilor la Grivița și Traian

Joi, 10 septembrie a.c., în intervalul orar 15,00-19,00, 56 de polițiști , precum și 16 jandarmi din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița, au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 15:40
(3065 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Băut și fără permis, la volan

Joi noaptea, 10 septembrie a.c., în jurul orelor 23,30, polițiștii din Platonești au oprit, pentru control, pe raza comunei Giurgeni, un autoturism condus de un bărbat, de 25 de ani, din comuna Giurgeni ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 15:35
(2019 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Joi, 10 septembrie a.c., polițiștii din Slobozia au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate. ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 15:30
(2335 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr de 19 ani, rănit într-un accident rutier

Pompierii din Slobozia au intervenit miercuri, 9 septembrie a.c, în cazul unui accident rutier petrecut la Slobozia. Din informațiile oferite, două autovehicule s-au izbit frontal. În urma impactului, un ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 16:30
(2666 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Movila: Casă cuprinsă de flăcări

Miercuri, 9 septembrie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din localitatea Movila. Flăcările au distrus 60 mp din acoperișul imobilului și au fost ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 16:25
(2823 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila incendiu


DSVSA Ialomița: 9 focare de Pestă Porcină Africană au fost identificate pe raza județului

Pesta Procină Africană continuă să creeze probleme în județul Ialomița. Potrivit unei informări a Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, la data 9 septembrie a.c., pe raza ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 16:15
(3688 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii din Urziceni au aplicat în cursul zilei de miercuri, 9 septembrie a.c., sancțiuni în valoare de 39 mii de lei șoferilor unor autovehicule de mare tonaj care transportau material lemnos. Conducătorii ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 16:10
(3316 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1047 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Joi, 10 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1047, cu 6 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 16:05
(2443 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Movilița, suspect de «furt calificat»

Marți, 8 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut pe bază de ordonanță un bărbat, de 40 de ani, din comuna Movilița, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Acesta este acuzat ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 15:10
(2551 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă informează cu privire la locurile de muncă disponibile în Ialomița. Astfel, la nivelul județului, există un total de 178 locuri de muncă, cele mai multe ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 15:05
(3066 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Incendiu de vegetație uscată și gunoi de grajd

Manasia: Incendiu de vegetație uscată și gunoi de grajd

Marți, 8 septembrie, a.c., dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu de vegetație uscată și gunoi de grajd pe raza comunei Manasia. Pompierii de la Detașamentul de Pompieri ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2020, 12:50
(2933 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Rata de promovare la Bacalaureatul de toamnă-31,88%

La nivelul județului Ialomița, rata finală de promovare, înregistrată în sesiunea august-septembrie a examenului național de Bacalaureat 2020, după soluționarea contestațiilor, este de 31,88%. Prin ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2020, 18:35
(4102 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Moldoveni, arestat pentru «lipsire de libertate în mod ilegal»

Luni, 7 septembrie a.c., polițiștii din Jilavele au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate. ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2020, 18:10
(1934 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Depistat în trafic cu permisul suspendat și beat la volan

Luni, 7 septembrie 2020, în jurul orelor 15,30, polițiștii din Ion Roată au oprit, pentru control, pe raza comunei Manasia, un autoturism condus de un bărbat de 36 de ani, din comuna Manasia. S-a procedat ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2020, 18:05
(3694 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1040 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Marți, 8 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1040, cu 20 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2020, 16:10
(4977 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...