Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Majorări de 100% pentru apa furnizată de Urban SA

În maximum 6 luni, prețul apei va exploda

Majorări de 100% pentru apa furnizată de Urban SA

Creșterile de preț la gaze și energia electrică determină majorarea costurilor pentru metrul cub de apă furnizată de către Urban SA. Noua strategie de tarifare ar putea fi finalizată în următoarele 6 luni, susține directorul Urban SA, Adrian Stoicescu: «Situația e critică spre catastrofală... Prețurile la energie electrică au crescut de 6 ori în ulti­mul an! Cea mai optimistă variantă de creștere a prețurilor o reprezintă dublarea acestora. (...) Iar acesta e numai începutul... Singura soluție de calmare a situației o reprezintă investițiile în sisteme independente de alimentare cu energie electrică!». Reamintim că la acest moment prețul/mc de apă furnizat de către operatorul regional Urban S... [citește_tot_articolul]

30 August 2022, 14:50 (16345 vizualizări - 15 comentarii)

SPORT

Debut cu stângul pentru echipele ialomițene

Fotbal, Liga a III-a

Debut cu stângul pentru echipele ialomițene

Înainte de reluarea noului sezon de Liga a III-a aveam de 2 bani speranță că lucrurile ar putea arăta mai bine pentru ju­dețul nostru. Mai exact, aveam (și avem în continuare!) aș­tep­tări de la Recolta Gheorghe Doja care a prins ceva experiență la acest nivel și, chiar dacă a pierdut mulți jucători în această vară, a contraba­lansat cu câteva transferuri interesante. În etapa de debut, n-a ieșit cum ne-am dorit.

Recolta, învinsă de Modelu Meciurile dintre Recolta Gheorghe Doja și Înainte Modelu, atâtea câte s-au putut juca în ultimii 3 ani, au fost mereu foarte echilibrate. Așa a fost... [citește_tot_articolul]

30 August 2022, 12:40 (3679 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

CSM Unirea Slobozia, locul 2 la «Cupa FunSports»

Handbal, Junioare 2

CSM Unirea Slobozia, locul 2 la «Cupa FunSports»

Săptămâna trecută, Brașovul a fost capitala handbalului juvenil. Orașul de sub Tâmpa a găzduit «Cupa FunSports», competiție handbalistică de amploare adresată juniorilor. CSM Unirea Slobozia s-a înscris în competiția Junioarelor 2, iar evoluția fetelor antrenate de Alexandru Ivan a satisfăcut cele mai exigente așteptări. Junioarele Sloboziei au trecut, de multe ori la scoruri categorice, de centre de tradiție ale handbalului românesc. După un debut mai puțin fast, 19-26 cu Rapid București, tinerele handbaliste ale Sloboziei s-au dezlănțuit. Au trecut cu 35-25 de CSM Târgu Mureș și cu 21-17 de Sporting Ghimbav. În faza următoare, CSM Unirea Slobozia a învins cu 24-16 pe constănțencele de la HC... [citește_tot_articolul]

30 August 2022, 11:25 (6454 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Scrierile părintelui Adrian Lucian Scărlătescu

O viață de documentarist

Scrierile părintelui Adrian Lucian Scărlătescu

Autor, co-autor, editor, când și când scriitor... Dar, înainte de toate, documentarist al vieții religioase din Ialomița ultimilor 200 de ani. Așa s-ar putea prezenta preotul Adrian Lucian Scărlătescu, preot II al Bisericii «Sfinții Împărați Constantin și Elena» din Urziceni. Nu o face însă. În locul său vorbesc cele 59 de cărți publicate în ultimii 28 de ani. Și, cu ajutorul lui Dumnezeu, spune el, alte 10 care așteaptă lumina tiparului...

Prima parohie nu se uită niciodată Preotul Adrian Lucian Scărlătescu și-a început cariera în satul Buești, în biserica ctitorită de Sfântul Calinic... [citește_tot_articolul]

29 August 2022, 15:20 (14914 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adunare Generală Extraordinară pentru schimbarea conducerii CAR Învățământ Slobozia

Adunare Generală Extraordinară pentru schimbarea conducerii CAR Învățământ Slobozia

Un grup de inițiativă, format din păgubiți ai CAR Învățământ Slobozia, face demersuri pentru înlocuirea conducerii acestei entități. Pentru ca demersul să poată fi realizat este nevoie de convocarea Adunării Generale Extraordinare, la care trebuie să participe o treime din membrii CAR Învățământ Slobozia. Estimările arată că, în momentul de față, în cadrul CAR Învățământ Slobozia mai există 4000 de membri. Profe­sorul Viorel-Vivari Bănescu, păgubit și susți­nător al convocării Adunării Generale Extraor­dinare, consideră că insolvența CAR Învățământ Slobozia nu-i va ajuta pe deponenți să-și recupereze banii. «Acest CAR nu are niciun bun care poate fi valorificat, astfel încât oamenii să-și primească... [citește_tot_articolul]

29 August 2022, 10:55 (16469 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Guvernul ne vrea săraci!»

Mihai Tănăsescu, vicepreședinte al USR Ialomița

«Guvernul ne vrea săraci!»

Ar fi amuzant dacă angajatorul (patronul, cum spun românii) ar da angajaților tot salariul brut în mână. Să-și plă­tească fiecare român contribuțiile sociale și taxele la stat. Cum ar reacționa un salariat cu minim pe economie, care ar da lună de lună câte 1000 de lei pe nimic?! Poate așa ar conștientiza populația că munca lor este, de fapt, mult mai bine plătită, doar că sunt jefuiți de către statul român. Și spun jaf pentru că statul nu face nimic de banii noștri.

Paradoxul românesc În timp ce guvernanții mimează empatia, căutând soluții fantasmagorice pentru a ne fi nouă mai bine... [citește_tot_articolul]

28 August 2022, 17:05 (4091 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii din Ialomița vor începe școala fără probleme

Elevii din Ialomița vor începe școala fără probleme

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița dă asigurări că, la nivelul județului nostru, școala începe fără situații deosebite. Toate cele 92 de unități de învățământ sunt pregătite să-i primească în clase pe elevi. «Procesul de pregătire a școlilor pentru noul an școlar decurge fără pro­bleme deosebite!» susține Steluța Mitrea, șefa Învățământului ialomițean.

Verificări în școli La începutul acestei săptămâni, o comisie specială, întocmită prin Ordin al prefectului județului Ialomița, a verificat fiecare unitate de învățământ din județ. Comisia a fost alcătuită din membri ai Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

28 August 2022, 12:40 (12516 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Fetești: Lucrări pentru realizarea miniportului turistic

Fetești: Lucrări pentru realizarea miniportului turistic

Administrația locală din Fetești a făcut primele demersuri pentru realizarea proiectului ce vizează amenajarea unui miniport turistic, pe malul brațului Borcea. Proiectul a fost lansat în luna mai a acestui an, fiind rezultatul unui parteneriat încheiat între Primăria Fetești și Consiliul Juudețean Ialomița. «Dorim să transformăm Feteștiul într-un punct de atracție turistică!» a declarat Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești. Acest obiectiv face parte din Strategia de Dezvoltare 2021-2027 a Consiliului Județean Ialomița, valoarea investiției fiind de aproximativ 400 mii de lei.

Au început lucrările... [citește_tot_articolul]

27 August 2022, 15:20 (20156 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Raluca Dumitrescu susține Programul «Femeia Antreprenor»

150 milioane de lei pentru antreprenorii femei

Deputatul PSD Raluca Dumitrescu susține Programul «Femeia Antreprenor»

Deputatul PSD Raluca Dumi­trescu susține mediatizarea programului «Femeia Antre­prenor», lansat de Ministerul Antreprenoria­tului și Turismului. Apelul de finanțare al acestui Program a fost lansat pe 16 august a.c., iar bugetul alocat depășește 150 milioane de lei. «Programul „Femeia Antre­prenor“ vine în întâmpinarea tuturor femeilor care își doresc o implicare activă în viața econo­mică și încearcă să asigure un echilibru de gen pe piața forței de muncă. Susțin și încurajez toate femeile care îndeplinesc condițiile să se înscrie în acest program!» declară public Raluca Dumitrescu.

Șanse egale pentru femei... [citește_tot_articolul]

27 August 2022, 12:10 (4053 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița poluează olfactiv (și) prin stația de epurare a Sloboziei

Clean Tech Ciulnița poluează olfactiv (și) prin stația de epurare a Sloboziei

Disconfortul olfactiv generat de activitatea firmei Clean Tech Ciulnița s-a mutat în zona stației de epurare a orașului Slobozia. Angajații firmelor din zonă și locuitorii blocurilor din zona MB reclamă că mirosurile emanate sunt imposibil de suportat. «Angajații cer spor de toxicitate!» se plânge patronul unei firme din zonă. Adrian Stoicescu, directorul Urban SA Slobozia, susține că deversarea apelor uzate produse de Clean Tech Ciulnița respectă procedurile legale în vigoare.

Din lac în puț După ce a fost amendată cu 80000 de lei de către Garda Națională de Mediu la începutul lunii... [citește_tot_articolul]

26 August 2022, 12:40 (10130 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a trimis 49 de copii instituționalizați în tabere de vară

Ialomița a trimis 49 de copii instituționalizați în tabere de vară

Copiii instituționalizați în Centrele de Plasament aflate în subordinea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița beneficiază de două tabere gratuite la Predeal. Proiectul este derulat de Fondul Român de Dezvoltare Socială prin Programul Dezvoltare Locală (Dezvoltare locală și reducerea sărăciei, creșterea incluziunii romilor).

Vacanță la Predeal Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a organizat două tabere de vară pentru 49 de copii din cele 3 centre de zi ale județului Ialomița (Centrul Multifuncțional Cartier Bora, Centrul... [citește_tot_articolul]

26 August 2022, 12:10 (4763 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Operațiunea «Garajul», faza pe instituții: Consiliul Județean Ialomița a dezafectat garajele din spatele Primăriei Slobozia!

Operațiunea «Garajul», faza pe instituții: Consiliul Județean Ialomița a dezafectat garajele din spatele Primăriei Slobozia!

Joi, 25 august, Consiliul Județean Ialomița a dezafectat garajele deținute în spatele Primăriei Slobozia. Acțiunea se derulează la 5 luni de la aprobarea deciziei în cadrul Consiliului Județean Ialomița. Reamintim că Operațiunea «Garajul» a fost inițată de administrația Soare în urmă cu un an și va continua până în 2024.

Cinci, dar bune! Decizia administrației Soare de a elibera spațiile publice de garajele amplasate ilegal sau garajele ale căror contracte de concesiune au expirat afectează și Consiliul Județean Ialomița. Joi, 25 august 2022, o firmă de demolări... [citește_tot_articolul]

25 August 2022, 15:20 (23094 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Rodel de la PSD 0, Bratu de la PRO România 2

Rodel de la PSD 0, Bratu de la PRO România 2

La începutul lunii, mai exact pe 6 august 2022, Asociația Județeană de Fotbal și-a blătuit din nou funcția de șef. Spunem din nou pentru că nici în urmă cu 4 ani n-a fost altfel... Și-atunci ce e nou în cloaca tristă a fotbalului ialomițean din ligile inferioare unde rezultatele se decid în vestiare și se cuminecă cu mici și bere la pet? Ei, bine, este! Căci anul acesta nu au intrat în competiție doi candidați, ci două partide, PSD și PRO România. Ultimul, spun gurile rele, asistat!

PSD l-ar fi vrut pe Rodel Nu ne întrebați ce caută politica în fotbal că nu mai sunteți copii și știți... [citește_tot_articolul]

25 August 2022, 13:40 (10021 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grav incident la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Medicul de gardă, bătut de un pacient de etnie romă!

Grav incident la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Medicul de gardă, bătut de un pacient de etnie romă!

UPDATE Agresorul medicului, reținut pentru 24 de ore!

În noaptea de marți spre miercuri, 23/24 august a.c., Ioana Costandache, medic pneumolog al Spitalului Muninicipal «Anghel Saligny» Fetești, a ajuns în stare gravă la Spitalul Clinic Județean de Urgență «Sfântu Apostol Andrei» Constanța, după ce a fost bătută de un pacient. Femeia asigura linia de gardă în cadrul unității medicale și i-a recomandat bărbatului o radiografie la picior. Oficialii spitalului din Fetești au deschis o anchetă internă în urma incidentului. De asemenea, polițiștii au deschis un dosar penal pentru «ultraj».

Sub supraveghere medicală, la Constanța Medicul Ioana... [citește_tot_articolul]

24 August 2022, 17:45 (40616 vizualizări - 40 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia caută medici neonatologi, neurologi și cardiologi

De 10 ani

Spitalul Județean de Urgență Slobozia caută medici neonatologi, neurologi și cardiologi

De mai bine de 10 ani, Spitalul Județean de Urgență Slobozia caută medici specialiști în Neurologie, Neonatologie sau Cardiologie. În ciuda eforturilor făcute de reprezentanții instituției, absolvenții de Medicină se lasă greu convinși să vină să lucreze în spitalele de pro­vincie. «Problema este una generală și nu vizează doar Spitalul Slobozia... Poate că și legislația trebuie schimbată. Noi tot ce putem face este să scoatem posturile la concurs...» a precizat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Doar 12% din personalul angajat Spitalul Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

24 August 2022, 14:20 (7848 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Patronul Teletext SRL/Diami dă vina pe morți!

Accident de muncă sau «ucidere din culpă»?

Patronul Teletext SRL/Diami dă vina pe morți!

Un grav incident s-a petrecut duminică, 21 august a.c., în incinta fermei de vaci a societății Teletext SRL, firmă care deține brandul de lactate «Diami». Doi muncitori au murit pe loc, în timp ce încercau să schimbe un furtun, conectat la bazinele în care se colectează dejecțiile provenite de la animale. O anchetă a fost deschisă în acest caz de către Poliția Slobozia, Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia și Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița. Patronul societății, Dumitru Crișan dă vina pe angajații care și-au pierdut viața: «Au făcut de capul lor... Hai, la revedere!». Ancheta penală se desfășoară sub aspectul comiterii infracți­unii de «ucidere din culpă», dar se are... [citește_tot_articolul]

23 August 2022, 21:10 (21490 vizualizări - 15 comentarii)

SPORT

În sfârșit, i-am bătut!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Metaloglobus București 1-0

În sfârșit, i-am bătut!

Cu două sezoane în urmă, Metalo­globus se impunea la Slobozia, cu 1-0, printr-un gol marcat din penalty, în ultimul minut, de Ovidiu Herea. Sezonul trecut, tot pe terenul nostru, Ibrian deschidea scorul, dar Caramalău egala și bucureștenii plecau cu un punct. În meciul jucat sâmbătă, 20 august 2022, tot pe «1 Mai», c-așa au vrut sorții, Unirea a lovit rapid, iar apoi a prestat un joc defensiv foarte bun. S-au tocat mulți nervi, arbitrul Cristian Moldoveanu având o manieră care nu avea cum să-ți tulbure calmul. Senzația este că va trebui să ne obiș­nuim cu asemenea maniere de arbitraj. Unirea nu mai este outsider, ci o echipă tot mai solidă care s-ar putea să deranjeze în anumite cercuri... [citește_tot_articolul]

23 August 2022, 17:10 (7337 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Guvernul României finanțează 80 de proiecte în cadrul Programului Național «Anghel Saligny»

În Ialomița

Guvernul României finanțează 80 de proiecte în cadrul Programului Național «Anghel Saligny»

La începutul lunii au­gust 2022, Guvernul României a finalizat lista proiectelor de investiții din județul Ialomița ce vor beneficia de finanțare în cadrul Pro­gramului Național «Anghel Saligny». Din cele 103 proiecte depuse de admi­nistrațiile locale din județ, au fost aprobate pentru finanțare 80. Va­loarea fondurilor pe care le vor primi comunitățile locale din județul Ialomița este de 1,1 mi­liarde de lei. «Ne bucurăm că fondurile ajung în localitățile noastre!» susțin, la unison, edilii ai căror proiecte au fost aprobate pentru finanțare.

Peste 1 miliard de lei pentru Ialomița... [citește_tot_articolul]

23 August 2022, 15:20 (4927 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Gheorghe Doja și Amara încep competiția

Fotbal, Liga a III-a

Gheorghe Doja și Amara încep competiția

Sâmbătă, 27 august 2022, orele 18,00, pornește la drum campionatul Ligii a III-a. Județul Ialomița are și în acest sezon două reprezentante la acest nivel. Locul Feteștiului a fost luat de Amara, echipă promovată în urma câștigării barajului cu Glina. A doua echipă este Recolta Gheorghe Doja, trupă cu ștate vechi în al treilea eșalon. Echipa antrenată de Adrian Cristea este în fața celui de-al patrulea sezon de Liga a III-a și n-ar mai trebui să aibă emoții cu evitarea retrogradării. Cele două echipe ialomițene vor evolua în seria a III-a, alături de CS Afumați, FC 2 Voluntari, Gloria Băneasa, Gloria Albești, Farul 2 Constanța, Dunărea Călărași, Înainte Modelu și Agricola Borcea. Sistemul de desfășurare... [citește_tot_articolul]

23 August 2022, 13:10 (7208 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Primă etapă fără surprize

Fotbal, Liga a IV-a

Primă etapă fără surprize

Campionatul Ligii a IV-a ialomițene s-a reluat sâmbătă, 20 august 2022. Într-un format inedit, cu două serii alcătuite pe baza criteriului geografic, noul sezon a pornit la drum fără prea mari surprize în etapa inaugurală. În seria estică, Feteștiul s-a întors la duelurile din județ și a trecut, fără probleme, de nou-promovata Real Cosâm­bești. Echipa feteșteană se bazează din nou pe fotbaliști locali, antrenați de Nicolae Marin. În meciul contra Cosâmbeștiului l-au redes­coperit pe Răzvan Țifrea, autor al unei triple. Daniel Grigore, jucător care, credem noi, ar merita mai mult decât Liga a IV-a, a reușit o dublă. O victorie clară a izbutit și Abatorul Slobozia în fața altei nou-venite în Liga... [citește_tot_articolul]

23 August 2022, 11:40 (6309 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
261 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Movilița: Accident rutier din cauza condițiilor meteo

Un șofer, de 41 de ani, din Buzău, nu a adaptat viteza de deplasare la condițiile de drum și s-a izbit violent de o altă mașină, condusă de un bărbat, de 34 de ani. În urma accidentului a rezultat rănirea ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2014, 17:25
(6280 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amenzi aplicate de polițiști

Polițiștii Rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene, în scopul prevenirii și combaterii infracțiunilor pe linie de circulație rutieră. Astfel, au fost constatate 37 de contravenții ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2014, 16:20
(3230 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la Slobozia. Șofer de 88 de ani, ajuns la spital după ce a intrat într-un tir!

Accident rutier la Slobozia. Șofer de 88 de ani, ajuns la spital după ce a intrat într-un tir!

Accident de circulație la intrare în municipiul Slobozia. Un bătrîn de 88 de ani, din Țăndărei, a intrat cu mașina într-un tir și a ajuns la spital. Celălalt șofer, un bărbat de 58 de ani, se urcase la ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2014, 19:25
(4916 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ialomița: S-a rătăcit în mijlocul câmpului

Ialomița: S-a rătăcit în mijlocul cîmpului

Operațiune de salvare a polițiștilor, pompierilor și jandarmilor ialomițeni. Forțele de ordine au intervenit pentru a-i da de urmă unui bărbat de 62 de ani care a sunat la numărul de urgență 112 pentru ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2014, 16:20
(2486 vizualizări - 0 comentarii)


Scînteia: Incendiu din cauza unui coș de fum

Casa unui localnic din Scînteia a fost cuprinsă de flăcări. Incendiul a fost provocat, cel mai probabil, din cauza unui coș de fum amplasat necorespunzător. La fața locului s-au deplasat pompierii de la ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2014, 14:40
(4628 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Servicii on-line pentru contribuabilii persoane fizice

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că a fost implementat serviciul «Spațiul privat virtual» care constă în punerea la dispoziția persoanelor fizice a unui spațiu ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2014, 13:15
(3331 vizualizări - 0 comentarii)


s-a găsit o carte de identitate!

S-a găsit o carte de identitate,
pe numele de Dumitru Ioana
în zona Magazin Conte-MB.
Titulara o poate ridica
din incinta magazinului!

2 Decembrie 2014, 12:10


Ialomița: Cod Galben de ninsori și viscol

Ialomița: Cod Galben de ninsori și viscol

Pentru intervalul luni, 1 decembrie 2014, orele 14,00-marți, 2 decembrie 2014, orele 22,00, Administrația Națională de Meteorologie a extins Codul Galben de ninsori și viscol, ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2014, 19:00
(5761 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni donează viață

Jandarmii ialomițeni donează viață

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița inițiază, în perioada 2-5 decembrie 2014, o campanie umanitară de donare de sînge, în parteneriat cu Centrul Județean de Transfuzii Sanguine Ialomița, sub egida ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2014, 20:10
(7663 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bătrînă de 78 de ani, căzută în casă

Tot joi seara, 27 noiembrie a.c., în jurul orelor 18,20, pompierii au fost solicitați să intervină în cazul unei femei, în vîrstă de 78 de ani, din Fetești. Rudele acesteia au încercat în mai multe rînduri ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2014, 19:45
(4236 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînără accidentată pe trecerea de pietoni

Joi seara, 27 noiembrie 2014, o tînără, în vîrstă de 22 de ani, a fost accidentată de un autoturism pe o trecere de pietoni din municipiul Slobozia. La fața locului s-a deplasat în cel mai scurt timp un ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2014, 19:30
(4738 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Arestări în dosarul de «proxenetism» al procurorilor Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia

Potrivit unui  comunicat de presă remis publicității de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, cei patru suspecți din dosarul de «proxenetism» pe care anchetatorii îl instrumentează ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2014, 19:15
(12013 vizualizări - 11 comentarii)


Slobozia: Cadavrul unui bărbat, descoperit în plină stradă

Slobozia: Cadavrul unui bărbat, descoperit în plină stradă

Trupul neînsuflețit al unui bărbat a fost descoperit în dimineața zilei de joi, 27 noiembrie 2014, în zona bulevardului Chimiei. O anchetă a fost deschisă în acest caz. La fața locului s-au deplasat polițiștii ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2014, 11:40
(4958 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Bani și automobile de lux, confiscate de la proxeneți

În urma celor 19 percheziții efectuate,  polițiștii au depistat și ridicat în vederea continuării cercetărilor  20000 de euro și 5000 de lei. Totodată, 4 autoturisme de lux au fost indisponibilizate ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2014, 00:23
(9768 vizualizări - 2 comentarii)


Țăndărei: A luat foc încercînd să aprindă soba

Un tînăr, de 28 de ani, din Țăndărei, s-a ales cu arsuri pe 20% din suprafața corpului după ce a încercat să aprindă focul în sobă. Un echipaj SMURD s-a deplasat de urgență la fața locului și, după ce i ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 21:05
(5079 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Proxeneți trimiși în judecată

Procurorii din Slobozia au dispus trimiterea în judecată sub acuzația de proxenetism a inculpaților Doinița Chivuța Manole și Mihai Ciprian Petre. Ambii sînt în prezent arestați preventiv. Cei doi sînt ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 19:55
(4051 vizualizări - 0 comentarii)


«Enel Asistență» pentru toți ialomițenii

În premieră pentru piața energetică din România, Enel lansează, în parteneriat cu Europ Assistance, serviciul «Enel Asistență-un sistem de servicii de asistență care va oferi clienților rezidențiali o experiență ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 19:20
(4467 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Va fi judecat pentru «furt calificat»

Un tînăr a fost trimis în judecată de procurorii din Slobozia după ce inițial a fost arestat la solicitarea acelorași anchetatori, sub acuzația de «furt calificat». El este acuzat că a furat 2000 de lei ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 18:40
(4570 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Autoturism cuprins de flăcări

Un autoturism a luat foc pe raza orașului Amara. Cel mai probabil, flăcările au fost generate de scînteile produse în urma unor lucrări de sudură executate de un cetățean în apropierea autoturismului staționat ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 18:15
(4720 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara incendiu


Urziceni: «Țepuită» la telefon

O femeie, de 52 de ani, din Urziceni a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost victima unei înșelăciuni prin metoda apelului telefonic. Partea vătămată a fost sunată pe telefonul fix de către un ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 17:05
(3918 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Înșelat pentru un loc de muncă

Un ialomițean, de 47 de ani, din comuna Vlădeni, a sunat la Poliție după ce a plătit un comision de 290 de lei pentru a i se facilita obținerea unui loc de muncă în străinătate. Oamenii legii au în această ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 16:20
(5835 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente rutiere, 5 victime

Polițiștii Serviciului Rutier investighează modul în care s-au produs recent 3 accidente de circulație. În urma evenimentelor, cinci persoane au fost rănite, avînd nevoie de îngrijiri medicale.
Printre ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 15:40
(4913 vizualizări - 0 comentarii)


Monument de cult, reabilitat cu sprijinul Asociației «Ialomița Vest»

Monument de cult, reabilitat cu sprijinul Asociației «Ialomița Vest»

Biserica din satul ialomițean Hagiești, care poartă hramul «Sfîntul Nicolae», monument de cult ce datează din anul 1703, va intra într-un amplu program de reabilitare. Totul cu ajutorul eforturilor ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 13:40
(4660 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii, cu ochii în patru după șoferii contravenienți

Acțiunile polițiștilor de depistare a participanților la trafic indisciplinați au continuat și zilele acestea în Ialomița. Șoferii prinși în stare de ilegalitate au fost trași la răspundere. Astfel, oamenii ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 10:35
(3815 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor pe raza județului

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost în executarea unei serii de acțiuni în ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2014, 09:50
(5231 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie pentru depistarea cancerului de sîn, la Ciulnița și Bucu

Campania de testări gratuite la sate pentru depistarea cancerului de sîn «Ai toate motivele» continuă. La acest sfîrșit de săptămînă, 22-23 noiembrie 2014, carava va fi în localitățile Ciulnița și Bucu ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2014, 11:40
(6389 vizualizări - 0 comentarii)


20 noiembrie-Sfântul Cuvios Grigorie Decapolitul

20 noiembrie-Sfîntul Cuvios Grigorie Decapolitul

Azi, 20 noiembrie, calendarul ortodox îl prăznuiește pe Sfîntul Cuvios Grigorie Decapolitul. Sfîntul Grigorie Decapolitul, ales în ceata sfinților lui Dumnezeu, se bucură de o cinstire deosebită printre ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2014, 10:15
(6433 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Copii de 15 și 16 ani, prinși în flagrant la furat

Poliția Slobozia a fost sesizată prin 112 de către un localnic cu privire la faptul că a surprins doi tineri în timp ce încercau să pătrundă în incinta unei firme, situată pe raza muicipiului. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2014, 18:10
(4001 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Prevenirea infracțiunilor comise cu violență, temă propusă elevilor Școlii Ciulnița

În cursul zilei de luni, 17 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni, împreună cu reprezentanții DGASPC, ai Serviciului Probațiune, ai Inspectoratului Județean de Jandarmi, ai DSP Ialomița, ai Asociației ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2014, 17:20
(6843 vizualizări - 6 comentarii)


Urziceni: La 17 ani, fără permis, prins la volanul unui vehicul

Polițiștii au depistat pe raza municipiului Urziceni un tînăr, în vârstă de 17 ani, din localitate. Acesta se afla la volanul unui autoturism, fără a deține permis de conducere pentru vreo categorie de ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2014, 16:20
(4817 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...