Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița a obținut o mențiune la Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română

Ialomița a obținut o mențiune la Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română

În perioada 26-29 aprilie 2022, Slobozia a fost gazda Olimpiadei Naționale de Limba și Literatura Română. Județul nostru a fost reprezentat la acest concurs de elevele Marina Vișoiu-clasa a IX-a (Liceul Teoretic «Carol I» Fetești), Elena Dumitru-clasa a X-a (Colegiul Național «Grigore Moisil» Urziceni) și Alina Raisa Costache-clasa a XI-a (Liceul Teoretic «Carol I» Fetești). Aceasta din urmă a reușit să obțină o mențiune la etapa națională a Olimpiadei de Limba și Literatura Română.

173 de elevi din toată țara... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2022, 12:20 (18061 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

30 de ani de la înființarea Consiliului Județean Ialomița

30 de ani de la înființarea Consiliului Județean Ialomița

Consiliul Județean Ialomița a sărbătorit joi, 28 aprilie 2022, împlinirea a 30 de ani de la înființarea acestei instituții. Evenimentul a fost marcat în cadrul unui spectacol festiv, desfășurat pe scena Sălii «Europa» din cadrul instituției. Printre invitați s-au numărat Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, parlamentarii ialomițeni, președinții Consiliilor Județene din județele limitrofe Ialomiței, oficiali ai administrației județene, oficiali ai administrației locale și consilieri județeni care au ocupat această funcție de-a lungul celor 30 de ani de administrație. Actualul președinte al Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel a justificat importanța acestui eveniment... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2022, 11:10 (11172 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

80000 de lei pentru primul studio de podcast din Slobozia

80000 de lei pentru primul studio de podcast din Slobozia

Direcția Educație, Cultură și Tineret Slobozia a cheltuit 80000 de lei pentru dotarea primului studio de podcast din Slobozia. Studioul va fi deschis tuturor celor interesați de susținerea unor activități publice de podcast.

Achiziții de top Direcția Educație, Cultură și Tineret Slobozia va realiza la Slobozia un studio de podcast. Podcastul constă în difuzarea pe internet a unor emisiuni audio/video în mai multe episoade. Conceptul, deja implementat în România, este o premieră la nivel administrativ. O parte dintre echipamentele necesare realizării studio-ului au fost deja achiziționate... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2022, 11:25 (6296 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

Ministerul Finanțelor Publice a confirmat oficial

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

Administrația din Slobozia a plătit 9 milioane de lei pentru lucrările executate la «Groapa lui Stoica» dintr-un credit de 25,4 milioane de lei contractat în 2016. Decizia administrației locale este considerată ilegală de către Ministerul Finanțelor. Într-o corespondență purtată cu actuala administrație, reprezentanții Ministerului susțin că respectivul credit poate fi utilizat «doar pentru destinația inițială a împrumutului».

O poveste «pe surse», veche de 3 ani Independent publica în noiembrie 2019 un articol «pe surse... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2022, 15:10 (22144 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala ialomițeană nu poate pregăti viitorii meseriași

Învățământul dual, încotro?

Școala ialomițeană nu poate pregăti viitorii meseriași

Înainte de debutul acestui an școlar, inspectorul școlar gene­ral Steluța Mitrea, promitea înființarea a peste 5 clase de învățământ dual. În realitate, inițiativa s-a concretizat doar pe jumătate. Astfel, în Ialomița funcționează doar 3 astfel de clase în cadrul Liceelor Tehnologice Țăndărei, Fierbinți-Târg și Liceului Tehnologic de Industrie Alimentară Fetești. Pentru anul școlar viitor, în planurile Inspectoratului Școlar Județean Ialomița există doar o singură clasă, în cadrul Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia. Marea pro­blemă a sistemului de educație ialomi­țean este faptul că nu reușește să atragă de partea sa agenții economici locali. În acest context, cele 4 milioane... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2022, 13:20 (12514 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Transparența decizională, aplicată după bunul plac în administrația locală ialomițeană

Stare de legalitate «zero»

Transparența decizională, aplicată după bunul plac în administrația locală ialomițeană

Cele mai multe administrații locale din Ialo­mița tratează cu indife­rență transparența decizională. Codul Administrativ însă obligă primăriile să fie transparente în ceea ce privește deciziile adoptate prin Hotărârile aprobate de Consiliile Locale. O analiză a paginilor de internet a celor 66 de primării din Ialomița arată că mai bine de jumătate dintre acestea nu publică deciziile aprobate de aleșii locali, așa cum legislația prevede. Mai mult decât atât, pentru funcționarea respectivelor site-uri, primăriile plătesc sume de bani cuprinse între 250 și 500 de lei lunar către firmele care le-au rea­lizat. Fără doar și poate, ignoranța este principalul motiv care se ascunde în nerespectarea acestei... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2022, 15:20 (6642 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia caută soluții pentru concesionarea Ștrandului Municipal

Primăria Slobozia caută soluții pentru concesionarea Ștrandului Municipal

Birocrația împiedică re­deschiderea Ștrandului Municipal din Slobozia în această vară. Reprezentanții administrației locale susțin că fac demersuri pentru ca obiectivul să devină funcțional, însă, cel mai probabil, abia din vara anului viitor Ștrandul Municipal ar putea să fie transformat într-un spațiu de agrement corespunzător. «Cu siguranță nu-l vom putea deschide vara aceasta... Căutăm soluții legale, iar acest demers presupune o perioadă de timp mai mare!» a precizat Dragoș Soare, primarul municipiului Slobozia.

Obiectiv închis în urmă cu 5 ani Anul acesta se împlinesc 5 ani de... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2022, 11:10 (12272 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia nu-și permite toalete publice moderne

Slobozia nu-și permite toalete publice moderne

bonus: Facilități sportive abandonate

În anul de grație 2022, locuitorii orașului Slobozia au la dispoziție toalete publice precum cele din imagine. Problema preocupă administrațiile locale de peste 10 ani, însă până la acest moment nu au fost identificate soluții pertinente. Administrația Soare susține că a demarat achiziția unui tip de toaletă publică antivandalism, însă nu poate preciza momentul când aceasta va fi instalată în oraș. Conform estimărilor, Slobozia are nevoie de 10 astfel de toalete publice.

Suntem ceea ce mâncăm La nivelul orașului Slobozia există 3 toalete publice funcționale. Una este cea de la Gară... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2022, 15:05 (14458 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, la un pas de a fi declasat

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, la un pas de a fi declasat

bonus: 27 de posturi scoase la concurs, un singur candidat înscris

În urma ultimei proceduri de acreditare, desfășurată în anul 2019, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost inclus în Categoria III, potrivit căreia a primit competențe medii în ceea ce privește asigurarea serviciilor medicale. La acest moment, există riscul ca instituția să fie declasată și inclusă în categoria IV, limitându-se astfel competențele pentru tratarea bolnavilor. Motivul care generează acest risc îl reprezintă incapacitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia de a oferi o linie de gardă completă pe Secția Anestezie și Terapie Intensivă. În protocoalele medicale ale Ministerului Sănătății, activitatea secțiilor ATI este importantă pentru funcțio­narea corespunzătoare a tuturor... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2022, 10:50 (21333 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Șansa copiilor de a se juca într-un mediu sigur, în curtea școlii, blocată de premierul Ciucă!»

Vicepreședintele USR Ialomița, Alexandru Horhocea

«Șansa copiilor de a se juca într-un mediu sigur, în curtea școlii, blocată de premierul Ciucă!»

Un proiect de lege depus de USR și votat de toate partidele, care încerca să reglementeze accesul comunității în bazele sportive ale unităților de învățământ, a fost respins de CCR, la sesizarea premie­rului Nicolae Ciucă. Proiectul de lege adoptat de Parlament, dar respins de CCR, lăsa autorităților locale libertatea de a se organiza, împreună cu comunitatea, în așa fel încât copiii să aibă acces în curțile școlilor și după orele de curs, pe terenurile de sport, în bazele sportive, «pentru a se juca în siguranță și nu printre mașini».

USR nu renunță CCR a stabilit că legea USR care... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2022, 16:40 (14139 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

† Vincențiu
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor


Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Hristos a Înviat!

Relatările celor patru Evangheliști despre Învierea Mântuitorului Iisus Hristos au fost scrise în cursul celei de-a doua jumătăți a secolului I, adică între anii 50 - 100 ai erei creștine. Evangheliile sunt opera generației care a trăit evenimentul, generația Apostolilor și contemporanilor lor. Ele atestă credința comunității creștine din Ierusalim, încă din primele... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2022, 11:05 (5238 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Povestea monografiei nepublicate a lui Paul Georgescu

Istorii uitate ale orașului Țăndărei

Povestea monografiei nepublicate a lui Paul Georgescu

Orașul Țăndărei are puține personalități culturale marcante. Iar una dintre acestea e scriitorul Paul Georgescu, cel care dă acum numele Liceului Teoretic din localitate. De 30 de ani însă, monografia acestui scriitor așteaptă să vadă lumina tiparului. Doamna Jeni Stanciu, ultimul urmaș în viață al scriitorului, încă mai știe povestea acestei monografii niciodată publicate. O pagină de istorie a orașului Țăndărei pe care nimeni nu mai are răbdarea să o citească și să o salveze din uitare.

«Mami», profesoara întregului oraș Doamna Jeni Stanciu e ultima martoră a trecerii prin viață a... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2022, 13:20 (19509 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Acasă suntem invincibili!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-FC Hermannstadt 0-0

Acasă suntem invincibili!

Contrar tradiției, sibienii n-au făcut mare brânză la Slobozia. Erik Lincar, suspiciosul antrenor al Universității Cluj, poate dormi liniștit... La fel de ușurat ar trebui să se simtă și «fundașul de fier» al clujenilor, Denis Ispas, care declarase că Slobozia își menajează special câțiva titulari pentru a-i avea proaspeți la meciul de pe «Cluj Arena». N-a știut că Perju și Greu sunt serios accidentați și nu se știe când vor putea reveni. Mai mult, la meciul cu Hermannstadt nu l-am avut în teren nici pe căpitanul Constantin Toma. «Țâcă» a acuzat probleme la mușchii aductori. Și Dănuț Mihai a fost ținut pe margine de o întindere, așa că antrenorul Adrian Mihalcea a avut pe bancă doar 7 jucători... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2022, 18:55 (7333 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Sprijinul pentru agricultura românească a devenit o realitate!»

Deputatul PSD Raluca Dumitrescu

«Sprijinul pentru agricultura românească a devenit o realitate!»

Legea privind sala­rizarea în agricultură și industrie alimentară, după modelul deja aplicat în sectorul construcțiilor, a devenit o realitate. Deputatul PSD Raluca Dumitrescu se numără printre susținătorii acestei legi, care va intra în vigoare la 1 iunie 2022. «Suntem în slujba fermie­rilor, pentru a-i sprijini să îmbunătățească producti­vitatea agricolă, (...) prin promovarea locurilor de muncă din sectorul agricol, din cel agroalimentar și sectoarele asociate!» declară deputatul social-democrat Raluca Dumitrescu.

O lege pentru pentru mai binele fermierilor Camera Deputaților a votat... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2022, 16:40 (14736 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA Slobozia își recuperează sediul

3 milioane de lei în 3 rate anuale

Urban SA Slobozia își recuperează sediul

bonus: 3 ani până la decolmatarea rețelei de apă din Slobozia

La 6 luni de la transformarea în «operator regional», Urban SA Slobozia își recuperează sediul pierdut în urmă cu 10 ani. Adrian Stoicescu, directorul societății, susține că achiziția reprezintă o recuperare a identității acestei societăți care aparține de drept locuitorilor orașului: «Este o reparație morală pentru perioada în care orașul a susținut eforturile de redresare a societății... De asemenea, este și o investiție imobiliară necesară din pers­pectiva extinderii societății. Practic, acum se­diul Urban este un centru de comandă pentru toate societățile implicate în furnizarea de apă potabilă la nivelul județului Ialomița!».

O afacere imobiliară... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2022, 11:10 (15487 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Lumină ecologică pe străzile din comuna Jilavele

Lumină ecologică pe străzile din comuna Jilavele

Beneficiară a unui proiect finanțat prin Asociația de Dezvoltare Intracomunitară-Ialomița, din cadrul Consiliului Județean Ialomița, comuna Jilavele oferă cetățenilor săi iluminat public ecologic. Lămpile cu LED au fost montate pe stâlpii de pe străzile localității în cursul anului trecut, valoarea investiției ridicându-se la peste 300 mii de lei.

Consum redus de energie, mai puțini bani la facturi Proiectul edilitar al comunei Jilavele, finanțat de către Asociația de Dezvoltare Intracomunitară-Ialomița din cadrul Consiliului Județean Ialomița, a presupus moderni­zarea sistemului de... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2022, 15:40 (11956 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Robocampionii de la Fierbinți-Târg au ajuns în Finală

Echipa de Robotică de la Liceul Tehnologic confirmă

Robocampionii de la Fierbinți-Târg au ajuns în Finală

În septembrie 2021, șase elevi din cadrul Liceului Tehnologic Fierbinți-Târg participau la primul lor concurs de Robotică. La 6 luni distanță, cei șase elevi și-au confirmat va­loarea, devenind finaliști ai Concursului de Robotică «Nextlab.tech».

Locuri fruntașe în topul național Concursul «Nextlab.tech» se înscrie în seria competițiilor naționale aprobate de Ministerul Educației și reprezintă singurul concurs de profil organizat în țara noastră. Principala regulă a concursului este ca elevii care primesc respectivele kit-uri să construiască roboți conform schemei, pe care să-i utilizeze... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2022, 11:10 (12470 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Romsilva a împădurit în Ialomița peste 100 hectare de teren forestier

În ultimii 2 ani

Romsilva a împădurit în Ialomița peste 100 hectare de teren forestier

Inclusă în Programul Național de Împădurire al Regiei Naționale a Pădurilor-Romsilva, Ialomița a beneficiat în ultimii 2 ani de peste 100 hectare de teren forestier pe care s-au efectuat lucrări de împădurire. Ultimele lucrări s-au efectuat în urmă cu o lună și jumătate și au vizat înființarea de perdele forestiere în zona municipiului Fetești, în apropiere de Autostrada Soarelui. Conform unui raport oficial al Institutului Național de Statistică și Studii Economice, Ialomița se află pe locul 4 la nivel național în ceea ce privește județele deficitare în păduri. Experții INSSE arată că doar 6% din suprafața județului nostru este ocupată cu păduri.

Ialomița are nevoie de pădure... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2022, 16:05 (10786 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor primește 1 milion de lei pentru bisericile județului

Să fie primit!

Episcopia Sloboziei și Călărașilor primește 1 milion de lei pentru bisericile județului

bonus: 150000 de lei pentru un bust al lui Barbu Catargiu la Maia

Prin 2016, pe vremea când era senator tânăr și fără minte, Marian Pavel, actualul președinte al Consilului Județean Ialomița, perora de la tribuna Parlamentului că în România există mai multe biserici decât școli și că banii publici ar trebui drămuiți cu mai multă atenție. La 6 ani distanță, în Săptămâna Mare, administrația Pavel alocă 1 milion de lei din fonduri publice pentru 20 de lăcașuri de cult din Ialomița aflate sub oblăduirea Preasfințitului Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. Vrednic este!

Danii publice în Săptămâna Mare Consiliul Județean Ialomița se reunește miercuri... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2022, 10:55 (29233 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Investițiile, prioritare în 2022!

Raportul anual al primarului municipiului Slobozia

Investițiile, prioritare în 2022!

La sfârșitul lunii martie 2022, primarul municipiului Slobozia, Dragoș Soare, a făcut public Raportul anual privind starea economică, socială și de mediu a municipiului Slobozia pentru anul 2021. Raportul are 78 de pagini și oferă o imagine sintetică a activității instituționale a administrației publice. «Datele din prezentul Raport ne oferă o imagine de ansamblu, dar și detalii despre ceea ce a însemnat anul 2021 din punctul de vedere al activității în slujba cetățeanului» se susține în Raportul care poartă semnătura primarului Sloboziei.

Administrație pe banii cetățenilor Pentru prima... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2022, 19:05 (6623 vizualizări - 10 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul copiilor»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Slobozia a desfășurat joi, 25 octombrie 2018, acțiunea «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 11:10
(6795 vizualizări - 0 comentarii)


«Alături de Oameni... pentru Oameni», program social derulat de Protopopiatul Urziceni

Acest program social a fost inițiat în anul 2009, din dorința de a veni în întâmpinarea problemelor resimțite de persoanele din comunitate aflate în dificultate și care, din motive obiective, nu puteau ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 11:05
(6938 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Refuzul unui loc de muncă duce la pierderea venitului minim garantat

Persoanele apte de muncă beneficiare ale Legii nr. 416/2001, privind venitul minim garantat, pot pierde ajutorul social dacă refuză un loc de muncă sau participarea la serviciile pentru stimularea ocupării ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 10:50
(6106 vizualizări - 0 comentarii)


ACS Viitorul Urziceni, în Divizia A la șah

Rezultat de excepție obținut de clubul ACS Viitorul Urziceni la prima participare la Campionatul Național de Șah pe echipe-Divizia B, defașurat în perioada 5-14 octombrie 2018 în Complexul din strada Mihail ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 10:40
(4565 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă pe tema consumului de droguri

Miercuri, 24 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenirea Criminalității, împreună cu reprezentantul Centrului de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Ialomița au ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2018, 11:25
(4183 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii septembrie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5208 șomeri (din care 2260 femei), rata șomajului fiind de 5,5%. Comparativ ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2018, 11:20
(3596 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Beat la volan și fără a avea permis, a acroșat un pieton

În cursul zilei de marți, 23 octombrie a.c, în localitatea Movilița s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la locul accidentului s ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2018, 10:50
(7289 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Marți, 23 octombrie a.c., pe timpul desfășurării activităților pentru prevenirea accidentelor de circulație, polițiștii rutieri au depistat trei ialomițeni, cu vârste cuprinse între 48 și 63 de ani, care ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2018, 10:40
(3247 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Simpozion «Locuri de muncă sănătoase prin managementul substanțelor periculoase»

Cu ocazia Săptămânii Europeane pentru Securitate și Sănătate în Muncă, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița organizează simpozionul cu tema «Locuri de muncă sănătoase prin managementul substanțelor ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2018, 11:10
(5163 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie de prevenire a fraudelor informatice «CyberScams»

În perioada 17-23 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni, în parteneriat cu Europol și Federația Europeană a Băncilor, lansează o campanie de prevenire a celor mai întâlnite 7 tipuri de fraude în mediul ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2018, 11:05
(5303 vizualizări - 0 comentarii)


Muteni Buzău: Copil ars sub ochii părinților

Neatenția părinților a avut urmări grave asupra unui copil de 1 an și 3 luni din comuna Munteni Buzău. Micuțul se juca nesupravegheat în curte, moment în care a căzut peste focul pe care părinții l-au aprins ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2018, 14:48
(6102 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 1400 de amenzi, 62 de permise reținute

Polițiștii au aplicat peste 1400 de sancțiuni contravenționale și au reținut 62 de permise de conducere, în cadrul unei acțiuni de 3 zile desfășurate în județul Ialomița, sub coordonarea Direcției Rutiere ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2018, 17:50
(5690 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism căutat de autoritățile britanice, identificat de polițiștii ialomițeni

Un autoturism căutat pentru confiscare de autoritățile britanice a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița. Autoturismul ce aparținea unui bărbat în vârstă ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2018, 17:45
(4586 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A dat în marșarier și a lovit un pieton

În cursul zilei de joi, 11 octombrie a.c, pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la locul accidentului ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2018, 17:40
(4394 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Slobozia: L-a atacat cu o lopată

În după-amiaza zilei de miercuri, 10 octombrie a.c., un bărbat în vârstă de 38 de ani a fost lovit în cap cu o lopată de către un cetățean. Victima tăia iarba de pe marginea drumului când a fost zărit de ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2018, 17:10
(4560 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia scandal


Fetești: S-a aruncat în gol de la balcon

În dimineața zilei de joi, 11 octombrie 2018, în jurul orelor 3,00, o tânără de 19 ani din Fetești s-a aruncat în gol de la balconul apartamentului în care locuia, cu intenția de a se sinucide. Fata a supraviețuit ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2018, 13:30
(5095 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Grevă a transportatorilor

Slobozia: Grevă a transportatorilor

Greva generală a transportatorilor blochează circulația autobuzelor din Slobozia către București. Transportatorii locali au ales să nu efectueze joi, 11 octombrie 2018, nicio cursă către Capitală. Aceștia ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2018, 13:20
(5444 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza în data de 19 octombrie 2018, orele 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți», eveniment care va avea loc ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2018, 19:10
(5325 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cutremure în interval de o oră!

3 cutremure au avut loc în județul Ialomița, în decursul unei singure ore. Cel mai puternic a avut magnitudinea de 2,9 grade pe scara Richter, scrie Mediafax. Potrivit Institutului ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2018, 20:30
(6085 vizualizări - 4 comentarii)


Perieți: Mort în accident

Perieți: Mort în accident

Coliziunea dintre un autocamion și un autoturism produsă joi, 4 octombrie a.c., în jurul orelor 19,00, în comuna Perieți, a condus la decesul șoferului din turism, un bărbat în vârstă de 61 de ani. Echipajele ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2018, 13:10
(5459 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi tineri suspectați de «furt din autoturism», reținuți

Polițiștii slobozeni cercetează doi tineri, de 17 și 18 ani, pentru «furt calificat», cei în cauză fiind reținuți pentru 24 de ore. Astfel, polițiștii au identificat doi tineri de 17, respectiv 18 ani, ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2018, 11:35
(5253 vizualizări - 0 comentarii)


Urmăriți internațional, depistați de polițiștii ialomițeni

Marți, 2 octombrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJIalomița au acționat pe raza județului, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2018, 11:20
(5451 vizualizări - 0 comentarii)


Maternitatea Urziceni, una dintre maternitățile pe care «Salvați Copiii» le dotează cu aparatură medicală vitală prematurilor

În România, nașterea rămâne discriminatorie: o maternitate lipsită de aparatură medicală vitală poate însemna, pentru un copil născut prea devreme, o salvare venită prea târziu. Este cazul Maternității ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2018, 11:10
(7067 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița: «Salonul Anual de Carte» a ajuns la ediția a 27-a

Luni, 1 octombrie 2018, la orele 12,00, a debutat a 27-a ediție a «Salonului Anual de Carte» organizat de către Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița. Prestigioasă prin prisma longevității, ediția ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2018, 12:10
(6964 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Au fost înlocuiți 20 de președinți de secții de votare la Referendum

Ialomița înregistrează primele probleme în procesul de organizare a scrutinului pentru Referendumul de modificare a Constituției, care se va desfășura pe 6 și 7 octombrie 2018. Astfel, 20 de președinți ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2018, 20:20
(8114 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Contrabandist de țigări, prins de polițiști

Urziceni: Contrabandist de țigări, prins de polițiști

Un tânăr, de 31 de ani, din Urziceni, este principalul suspect într-un dosar de contrabandă cu țigări, instrumentat de polițiștii Ialomițeni. Oamenii legii au efectuat la locuința sa o percheziție domiciliară ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2018, 20:00
(5113 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 1-5 octombrie a.c., orele 6,30-17,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor de electricitate. Aceste ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2018, 18:40
(7664 vizualizări - 1 comentariu)


ITM Ialomița: Constructori amendați

În cursul anului 2018, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat acțiuni de control în cadrul unei campanii de instruire și informare cu privire la activitățile din domeniul construcțiilor ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2018, 18:25
(4734 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Caravana «Fii pregătit!»

Sâmbătă, 29 septembrie a.c., între orele 10,00-17,00, va ajunge în orașul Slobozia caravana SMURD «Fii pregătit!». Aceasta va fi amplasată pe bulevardul Chimiei, în Piața Unirii și are ca scop instruirea ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2018, 18:15
(5536 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
cu sediul în loc. Cosâmbești, jud. Ialomița
angajează
ȘOFERI AUTOCAMION
Cerințe:
-studii medii
-permis de conducere categoria B și C+E
-experiență în conducerea
autocamioanelor >3,5 to minim 1 an
-fără cazier judiciar
-atestat valabil de șofer profesionist transport marfă
-atestat valabil ADR
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern
Responsabilități:
-participă la operațiunile de încărcare
și descarcăre a autovehiculului
Beneficii:
-pachet salarial atractiv
-card analize medicale
-telefon
CV-urile se pot depune
atât la sediul din Cosâmbești
cât și pe următoarea adresă de
email: [email protected]
Relații se pot obține și
la telefon 0749/082.231

28 Septembrie 2018, 13:05


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...