Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Sprijin instituțional pentru femeile din Ucraina

Sprijin instituțional pentru femeile din Ucraina

Joi, 10 martie 2022, la Conacul Manasia, deputatul PSD Raluca Dumi­trescu a organizat o întâlnire a reprezentantelor organizațiilor social-demo­crate din Ialomița, Giurgiu și Călărași. Întâlnirea s-a concentrat asupra identificării unor acțiuni comune de susținere a femeilor și fiicelor din Ucraina. «Femeia este simbolul maternității și liantul familiei... Susținerea femeilor din Ucraina devine acum o prioritate a noastră, a tuturor!» a declarat deputatul PSD Raluca Dumitrescu ulterior întâlnirii.

Femeile care schimbă lumea Deputatul Raluca Dumitrescu se alătură eforturilor publice... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2022, 19:05 (11843 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Proiecte de 2 milioane de euro pentru finanțarea Sectorului de Pescuit și Acvacultură din Ialomița

Proiecte de 2 milioane de euro pentru finanțarea Sectorului de Pescuit și Acvacultură din Ialomița

Marți, 1 martie 2022, oficialii Consiliului Județean Ialomița au participat la o întâlnire cu re­prezentanții unităților adminis­trativ-teritoriale limitrofe Dunării în vederea constituirii unui Grup de Acțiune Locală pentru Pescuit. Structura ar putea accesa fonduri de 2 milioane de euro pentru investiții care să permită relansarea economică a zonei. Conform estimărilor inițiale, numărul de pescari care ar putea beneficia de aceste investiții depășește 250. «Este un proiect care ar putea fi implementat începând cu anul 2023!» susține Alexandru Potor, administratorul public al județului Ialomița.

O nouă oportunitate investițională... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2022, 14:25 (15323 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu are fonduri suficiente pentru prevenirea bolilor transmisibile

Ialomița nu are fonduri suficiente pentru prevenirea bolilor transmisibile

Ministerul Sănătății pune foarte puțin accentul pe prevenirea unor boli transmisibile precum infecția cu virusul HIV sau tuberculoza. Potrivit rapoartelor oficiale ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița, programele de prevenire pe care instituția are obligația legală să le des­fășoare au primit fonduri in­suficiente din partea Ministe­rului Sănătății. Astfel, între 2019-2021, pentru preve­nirea infecției HIV județului Ialomița i-au fost alocați doar 5000 de lei anual. În același interval de timp, DSP Ialomița a primit pentru prevenirea tuberculozei aproximativ 10 mii de lei/an.

Indiferența omoară prevenția... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2022, 10:05 (10117 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

AJPIS Ialomița a plătit mai puțini bani beneficiarilor Legii Venitului Minim Garantat

AJPIS Ialomița a plătit mai puțini bani beneficiarilor Legii Venitului Minim Garantat

O analiză a Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială Ialomița (AJPIS) evidențiază valoarea sumelor pe care instituția le-a plătit anul trecut, sub formă de ajutoare sociale, pentru beneficiarii protejați de Legea Venitului Minim Garantat (Legea 416/2001). Estimările instituției arată faptul că, la nivelul județului nostru, pentru această categorie de asistați social, au fost efectuate plăți în valoare de 7,8 milioane de lei. Datele aratră că valoarea ajutorului a scăzut cu 1 mi­lion de lei față de sumele acordate în 2020.

Sprijin financiar pentru 2500 de ialomițeni Agenția Județeană... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2022, 15:55 (14237 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Telekom Mobile devine rețeaua 100% nelimitată pentru utilizatorii de cartele prepaid și dă șansa clienților să câștige unul dintre cele șase Samsung Galaxy S22

Telekom Mobile devine rețeaua 100% nelimitată pentru utilizatorii de cartele prepaid și dă șansa clienților să câștige unul dintre cele șase Samsung Galaxy S22

Urmându-și promisiunea „Mobil așa cum vrei. Simplu și corect", făcută clienților în luna noiembrie anul trecut, Telekom Romania Mobile are o surpriză pentru utilizatorii de cartele preplătite care își doresc să fie conectați nelimitat cu cei pe care îi iubesc.

Până la 31 martie, rețeaua Telekom Mobile este 100% nelimitată pentru toți clienții prepaid, cât timp au activă orice opțiune cu beneficii, fie că sunt deja utilizatori ai serviciilor preplătite, fie că aleg acum cartela Telekom. Aceștia vor primi automat bonus beneficii nelimitate -internet, minute și SMS-uri naționale- fără nicio obligație și fără niciun cost suplimentar, ca să își poată exprima nelimitat emoțiile și sentimentele. Mai mult, clienții care își reîncarcă minim 5 euro pe cartela Telekom Mobile, în perioada 22 februarie-4 aprilie, vor fi înscriși automat pentru tragerile la sorți prin care pot câștiga, săptămânal, un smartphone Samsung Galaxy S22. Regulamentul concursului poate fi regăsit aici.... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2022, 13:10 (13161 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Programul play-off pentru Unirea Slobozia

Fotbal, Liga a II-a

Programul play-off pentru Unirea Slobozia

Federația Română de Fotbal s-a mișcat repede, iar luni, 14 martie 2022, ora 11,00, a stabilit țintarul play-off-ului și al celor două grupe de play-out. Pentru că lucrurile s-au petrecut conform scenariului pe care noi l-am creionat săptămâna trecută, Unirea va evolua în play-off contra echipelor grele din liga secundă. Primul meci ne-o va scoate-n cale pe ocupanta locului 3, FC Hermannstadt. Meciul se va desfășura în deplasare, pe Stadionul «Gaz Metan» din Mediaș, duminică, 20 martie 2022, orele 11,30. Partida va fi transmisă în direct de toate cele 3 televiziuni de sport care dețin drepturile pentru Liga a II-a, lucru care, aproape sigur, se va întâmpla cu toate cele... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2022, 12:50 (4175 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Continuă seria din amicale

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Gloria Albești 2-0

Continuă seria din amicale

Recolta Gheorghe Doja a încheiat cum se cuvine finalul perfect de săptă­mână al fotbalului ialomițean. Ceva emoții au fost înaintea acestui joc, pentru că la Gheorghe Doja a venit Gloria Albești, echipă care s-a întărit serios în această iarnă și are ca obiectiv declarat accederea în play-off. Recolta a disputat în perioada de pregătire 6 meciuri amicale, încheiate cu tot atâtea victorii clare, motiv pentru care ialomițenii au căpătat mare încredere în forțele lor. Și acest lucru s-a văzut în confruntarea cu dobrogenii, în care Recolta a continuat seria bună din amicale. Antrenorul Adrian Cristea, aflat în fața unuia dintre cele mai mari succese din carieră, a mizat pe următorii jucători: Oprea... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2022, 12:35 (2128 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Au luptat cu tot Dragu

Fotbal, Liga a III-a, Înainte Modelu-CSM Fetești 0-2

Au luptat cu tot Dragu

Excelentul week-end fotbalistic a început, pentru echipele ialomițene, la Modelu. Acolo s-a deplasat CSM Fetești, penultima clasată în Seria a 3-a. Elevii lui Mircea Ștefan aveau gânduri mari legate de acest joc, dar puțină lume le dădea vreo șansă. Mircea Ștefan a început cu următorul 11: Călugăru-Babaua, Călin, Radicof, Dobre-Toader, Grigore, Enache, Dragu-Buzincu, Dincă. Au mai intrat: L. Gogu, A. Gogu, Matei și Gavrilă. Feteștenii au făcut un meci foarte bun, avându-l în prim plan pe mijlocașul Auraș Dragu, cel care a semnat în mod spectaculos ambele goluri ale victoriei. În minutul 27, o centrare de pe dreapta îl găsește bine plasat pe Dragu, iar acesta îl învinge pe portarul Modelului cu... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2022, 12:20 (3763 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Investiție de 13,9 milioane de lei pentru reabilitarea energetică a Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Investiție de 13,9 milioane de lei pentru reabilitarea energetică a Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Miercuri, 2 martie 2022, Liviu Gabriel Mușat, di­rectorul general al Agenției pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia, alături de Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița, au semnat contractul de finanțare pentru proiectul «Creșterea eficienței energetice a clădirii Centrului Cultural „Ionel Perlea“». Investiția este finanțată din Programul Operațional Regional (POR) 2014-2020, Axa prioritară 3-«Sprijinirea tranziției către o economie cu emisii scăzute de carbon».

Avem investiții Consiliul Județean Ialomița, în calitate de beneficiar, își propune ca prin intermediul... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2022, 12:10 (5499 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DADP Slobozia: Salubrizare, iluminat public și întreținerea străzilor

DADP Slobozia: Salubrizare, iluminat public și întreținerea străzilor

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia va prelua serviciul de salubritate stradală și cel de iluminat pu­blic. «Retehnologizarea firmei permite extinderea volumului de activități pe care le desfășurăm... Mai avem nevoie de oameni, însă aceștia vor fi angajați atunci când volumul de muncă va cere acest lucru. Nu este prima dată când ne ocupăm de salubrizarea stradală și iluminat public. Acum însă, investițiile realizate ne permit să fim eficienți!» declară Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia.

Salubrizare, iluminat public și întreținere DADP Slobozia intră într-o nouă... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2022, 16:20 (19336 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița și-a dat în judecată toți angajații

Pentru recupararea unui prejudiciu

Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița și-a dat în judecată toți angajații

Toți cei 60 de angajați ai Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița au fost dați în judecată și trebuie să plătească peste 500 mii de lei instituției. Suma reprezintă prejudiciul constatat de către Curtea de Conturi a României în urma unei misiuni de audit desfășurată în cadrul Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară. Auditorii de la București au consi­derat faptul că modul în care au fost calculate salariile angajaților din cadrul OCPI Ialomița, în baza Legii 153/2017, privind salarizarea în sistemul bugetar, a fost eronat. Toate cele 60 de acțiuni au fost înregistrate pe rolul Tribunalului Ialomița.

Salarii acordate ilegal... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2022, 09:50 (17549 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Valoarea subvenției pentru plata schemei unice pe suprafață a depășit 73,7 milioane de euro

În 2021

Valoarea subvenției pentru plata schemei unice pe suprafață a depășit 73,7 milioane de euro

Schema Unică de Plată pe Suprafață (SAPS) reprezintă principalul ajutor financiar pe care Uniunea Europeană îl acordă pentru agricultură. Datele Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița arată că valoarea sumelor acordate fermierilor ialomițeni, beneficiari ai acestui sprijin financiar, a depășit 73,7 milioane de euro.

Bani europeni pentru fermieri Datele Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița arată că în cursul anului 2021 la nivelul instituției au fost înregistrate 9093 de cereri privind acordarea plății unice pe suprafață. Astfel, potrivit... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2022, 15:50 (11044 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Vocația de mamă

Vocația de mamă

Elena Cristina Moglan are doi copii ai ei și doi «dăruiți» de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Dar asta a fost acum 3 ani... Acum toți patru sunt ai ei, iar ea spune cui stă să o asculte că niciodată înainte nu a simțit ceea ce simte acum: «Știu că și eu i-am ajutat pe ei... Dar ei m-au ajutat pe mine mai mult! Și niciodată, înainte de a ne intra în casă, nu am simțit liniștea și siguranța pe care o simt acum. Pur și simplu, ne-am găsit unii pe alții...».

De la povești la realitate «Eu am trăit într-o familie cu mulți băieți... Am fost două surori... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2022, 11:40 (6506 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Suntem în play-off!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Ripensia Timișoara 1-0

Suntem în play-off!

Sâmbătă, 12 martie 2022, zi fantastică pentru fotbalul ialomițean! Unirea Slobozia a pornit, în meciul cu Ripensia Timișoara, conștientă că are șanse minime de a promova în play-off, iar singurul lucru pe care-l putea face era să-i învingă pe bănățeni și, apoi, să stea la mâna rezultatelor...

Bolohan deschide scorul Ger năprasnic și teren foarte dificil la Slobozia. Adrian Mihalcea mizează pe următorii jucători: Poiană-Ibrian, Dinu, Perju, Toma-Coadă (Lazăr ’84), Cruceru-Bolohan (Dorobanțu ’89), Afalna (Trașcu ’89), Mustacă (Gherghiceanu ’76)-Gulceac (Greu ’76). Bănățenii... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2022, 19:10 (6422 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slava Isaccea! Slava Ukraini!

Slava Isaccea! Slava Ukraini!

Sâmbătă, 5 martie 2022, la inițiativa medicului Alexandru Vasilescu din Fetești, un grup de 15 voluntari din Ialomița și București s-au adăugat eforturilor colective de întrajutorare a refugiaților ucraineni care sosesc în țară prin Vama Isaccea. Scopul demersului a fost acela de a conștientiza autoritățile județene asupra situației dramatice cu care urmează să se confrunte administrațiile județene din Tulcea, Brăila, Galați și Ialomița în perioada imediat următoare. «Credem că în perioada următoare numărul refugiaților va fi atât de mare încât po­sibilitățile financiare și logistice ale voluntarilor de la punctele de frontieră cu Ucraina vor fi depășite. Tre­buie ca autoritățile județene să devină... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2022, 12:10 (4981 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu pledează pentru integrarea României în Spațiul Schengen

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu pledează pentru integrarea României în Spațiul Schengen

Președintele Comisiei pentru Afaceri Europene a Camerei Deputaților, deputatul PSD Ștefan Mușoiu a reiterat, în cadrul întrunirii președinților Conferinței Organelor Specializate în Afaceri Comunitare și Europene desfășurată în Franța, la Paris, oportunitatea ca România să fie admisă, cât mai rapid, în Spațiul Schengen.

Reprezentare la vârf Deputatul social-democrat Ștefan Mușoiu a participat la întrunirea președinților Conferinței Organelor Specializate în Afaceri Comunitare și Europene, desfășurată la Paris, în calitate de președinte al Comisiei pentru afaceri europene a Camerei ... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2022, 16:20 (11673 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Costin Telehuz, numit secretar de stat în Ministerul Agriculturii

Costin Telehuz, numit secretar de stat în Ministerul Agriculturii

Ziarul nostru a anunțat încă de la începutul lunii ianuarie 2022 despre propunerea înaintată de PNL Ialomița în ceea ce privește nominalizarea lui Dragoș Costin Telehuz pentru funcția de secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii. Astfel, în cursul zilei de joi, 10 martie 2022, propunerea s-a concretizat, premierul Nicolae Ciucă semnând decretul de numire a lui Dragoș Costin Telehuz în funcția de secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii.

Unul dintre cei cinci Dragoș Costin Telehuz va fi unul dintre cei cinci secretari... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2022, 10:20 (13964 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Stafilococi și enterobacterii în bucătăria Grădiniței «Albă ca Zăpada» Fetești

Stafilococi și enterobacterii în bucătăria Grădiniței «Albă ca Zăpada» Fetești

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a finalizat ancheta începută la sfârșitul lunii februarie 2022 la Grădinița «Albă ca Zăpada» Fetești. În urma analizelor de laborator s-a descoperit prezența unor stafilococi și enterobacterii, din cauza cărora copiilor li s-a făcut rău. Reamintim că în noaptea de 22/23 februarie a.c., 11 copii au ajuns la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești după ce au mâncat la grădiniță. Mai mult decât atât, instituția de învățământ a fost amendată de către DSP Ialomița cu 10 mii de lei.

Igienă necorespunzătoare la bucătărie În ziua de marți, 22 februarie... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2022, 10:10 (3579 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Străzi modernizate la Țăndărei

Străzi modernizate la Țăndărei

Administrația locală a orașului Țăndărei a dat startul unei ample campanii de întreținere a străzilor din oraș. Toate aceste inițiative edilitare fac parte dintr-un vast proiect investițional inițiat de către aleșii locali pentru anul în curs. Primele străzi care au intrat în reparații sunt Avalanșei, Oituz și Barierei. Totodată, vor fi realizate lucrări de întreținere și a spațiilor verzi.

Investiții în infrastructura rutieră «Anul 2022 va fi unul al străzilor pe care se poate circula în siguranță!» este mesajul pe care l-au transmis reprezentanții administra­ției locale din Țăndărei... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2022, 13:55 (2613 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Depozite de murături și vechituri în adăposturile civile

Slobozia: Depozite de murături și vechituri în adăposturile civile

În contextul războiului din Ucraina, autoritățile locale din Slobozia au început inventarierea adăposturilor civile pentru populație existente la nivelul orașului. Amenajate la subsolurile blocurilor, un sfert dintre acestea sunt nefuncționale, pentru că au fost transformate în spații de depozitare. Singurele investiții reale într-un astfel de adăpost au fost făcute de Consiliul Județean Ialomița, pentru adăpostul din in­cinta Casei de Cultură a Sindicatelor, pe care instituția îl are în administrare. Acest obiectiv nu este însă destinat populației civile, fiind transformat în punct de comandă pentru autorități.

Depozite de vechituri... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2022, 10:05 (12099 vizualizări - 12 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
295 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Platonești: Înapoi la pușcărie

Un tînăr de 38 ani, domiciliat în comuna Platonești, care poseda mandat de executare a pedepsei emis de Judecătoria Fetești, a fost depistat de polițiști. Luni, 28 martie a.c., lucrătorii Formațiunii Ordine ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:20
(7882 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 15 aprilie 2011-Bursa generală a locurilor de muncă

În data de 15 aprilie 2011, Agentia Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează la nivel național «Bursa generală a locurilor de muncă». Evenimentul se va desfășura la nivelul fiecărui județ prin ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 16:30
(10834 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Incendii la Fetești și Ciocârlia

Ialomița: Incendii la Fetești și Ciocîrlia

Incendiu la o fermă de animale din Fetești. Ajutorul pompierilor a fost solicitat sîmbătă, 26 martie, în jurul orei 13.00, cînd flăcările cuprinseseră un saivan de animale și rezerva de ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 16:09
(10557 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Jandarmeria Română, la 161 de ani de existență

Ialomița: Jandarmeria Română, la 161 de ani de existență

La 12 martie 1850, Divanul Obștesc votează «Legiuirea pentru reformarea Corpului Slujitorilor în Jandarmi». La 30 martie, domnitorul Grigore Alexandru Ghica aprobă printr-un Ofis încheierea lucrărilor, ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 15:55
(11664 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Doi minori au furat o jantă de camion

Polițiștii din Amara au fost sesizați de un slobozean despre faptul că, din curtea unui teren situat în orașul Amara, i-a fost sustrasă o jantă de camion, care cîntărea aproximativ 40 kg. În scurt timp ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 15:36
(7783 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara furt


Ialomița: Amenzi de aproape 60000 lei aplicate de Poliția Rutieră

În perioada 25-27 martie 2011, efectivele de poliție rutieră și-au intensificat activitățile specifice. La aceste acțiuni au participat 40 polițiști, fiind aplicate un număr de 329 sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 15:36
(9607 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: I-a furat bicicleta

Sîmbătă, 26 martie a.c., Poliția Țăndărei a fost sesizată asupra furtului unei biclete. Furtul a fost sesizat de un tînăr de 23 ani, din localitate, bicicleta fiindu-i subtilizată chiar de pe strada București ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 15:35
(8713 vizualizări - 1 comentariu)


Gîrbovi: A dat peste un om și a fugit de la locul accidentului

Sîmbătă, 26 martie a.c., Poliția Urziceni a fost sesizată prin 112 de către un cetățean din comuna Gîrbovi despre faptul că fratele său a fost accidentat de un autoturism al cărui conducător a părăsit locul ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 14:49
(10766 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi accident


La Bărbulești se fură casetofoane auto

Lucrătorii Postului de Poliție Bărbulești au fost sesizați prin 112 de un bărbat din comună despre faptul că, în noaptea de 25/26 martie a.c., în curtea locuinței au pătruns persoane necunoscute, care au ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 13:20
(10646 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bărbulești furt


Urziceni: Amenzi de peste 11500 lei în două zile

În perioada 25-27 martie a.c., polițiști din Urziceni și de la posturile comunelor arondate au organizat și executat acțiuni pe raza municipiului și a localităților limitrofe pe linia menținerii ordinii ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 13:17
(12529 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-a furat geanta de pe umăr unei femei!

În noaptea de 27/28 martie a.c, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 de către o femeie, de 49 ani, din localitate, despre faptul că un tînăr i-a smuls geanta personală și a fugit printre blocuri. Din ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 12:50
(8941 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Masă rotundă la Școala Nr. 4 pe teme de mediu

Fetești: Masă rotundă la Școala Nr. 4 pe teme de mediu

Miercuri, 30 martie, Școala cu clasele I-VIII Nr. 4 Fetești, invită autoritățile la o masă rotundă. Tema evenimentului va fi importanța protejării mediului natural și sensibilizarea populației feteștene ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 12:44
(7158 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 56 locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a publicat o nouă listă a locurilor de muncă vacante. Potrivit datelor instituției, la nivelul județului Ialomița, luni, 28 martie, sînt libere ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 10:39
(11480 vizualizări - 1 comentariu)


Gura Ialomiței: Înșelăciune cu telefonul mobil

O femeie din Gura Ialomiței a reclamat polițiștilor din localitate o înșelăciune. Femeia, în vîrstă de 38 ani, a susținut că, după ce a dat curs unei solicitări telefonice, a fost «văduvită» de 500 lei ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 10:29
(9721 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Razii la Țăndărei, Fetești și Fierbinți-Tîrg

În scopul creșterii siguranței rutiere și descoperirea transporturilor ilegale de mărfuri și persoane dar și pentru combaterea furturilor de fier vechi, polițiștii ialomițeni au organizat și executat acțiuni ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 10:28
(10314 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se fură de la parazăpezi și îngrășăminte pînă la cabine de tractor!

Slobozia: Hoț arestat de polițiști. Acuzat de furt, un bărbat, de 32 ani, din Slobozia, a fost arestat preventiv de judecătorii slobozeni. Individul a fost reținut de polițiști ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2011, 11:08
(15232 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoți din autoturisme, prinși de polițiști

Slobozia: Hoți din autoturisme, prinși de polițiști

Slobozia Nouă a fost țina hoților la începutul săptămînii. Pe scurt, polițiștii slobozeni au fost alarmați, luni, 21 martie despre comiterea a cinci furturi din autovehicule. Cercetările ulterioare aveau ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2011, 15:51
(10226 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Movilița: Au tăiat 18 salcîmi

Miercuri, 23 martie, polițiștii din Movilița au fost sesizați de o femeie din localitate despre faptul că trei cetățeni au tăiat mai mulți salcîmi de pe un teren proprietate personală a reclamantei. Verificările ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2011, 15:49
(9804 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movilița furt


Buești: Infractor încarcerat

Polițiștii Posturilor de Poliție Albești și Buești au organizat o acțiune al cărei scop l-a constituit prinderea persoanelor urmărite. În cadrul activităților a fost prins Gheorghiță D., de 25 ani, din ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2011, 15:49
(9038 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Buești arestare


DGFP Ialomița: Fiscul a prelungit programul de lucru cu publicul

Fiscul ialomițean a decis prelungirea programului de lucru cu publicul pentru a veni în sprijinul contribuabililor care au de depus declarațiile fiscale, obligație ce trebuie îndeplinită pînă la data de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2011, 15:12
(10338 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Scandal monstru în parcarea unui bloc

Polițiștii slobozeni au reținut un bărbat de 35 ani din localitate, acesta fiind acuzat de «ultraj contra bunelor moravuri», «tulburarea liniștii și ordinii publice» și «utilizarea fără drept a unui obiect ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2011, 15:10
(11737 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Slobozia scandal


Ialomița: Furturile de fier vechi, în atenția Poliției

27 de persoane legitimate și 21 de mașini controlate pentru verificarea furturilor de de fier vechi: acestea sînt rezultatele unei acțiuni polițienești organizată în comunele Mihail Kogălniceanu și Gura ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2011, 15:05
(8543 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: A dispărut o fată de 16 ani!

Polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la faptul că minora Berlea Ana-Maria, de 16 ani, a plecat de la domiciliul din comuna Ograda. În urma cercetărilor efectuate, s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2011, 18:01
(9574 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Furturile, din nou dau bătăi de cap polițiștilor

Țăndărei: Se fură motoare electrice, cabluri și bunuri din locuințe. În cursul zilei de marți, 22 martie a.c., un tînăr de 18 ani și doi minori, de 15, respectiv 14 ani, toți din ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2011, 17:55
(6227 vizualizări - 3 comentarii)


Manasia: Doi tineri și un minor, reținuți pentru furtul unui cazan de țuică

Doi tineri de 23 și 18 ani, din Urziceni, respectiv Manasia, și un minor în vîrstă de 17 ani au fost reținuți pe bază de ordonanță pe timp de 24 ore, în Centrul de Reținere și Arest Preventiv al Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2011, 12:21
(10276 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt


Căzănești: Peste 7 tone de fier vechi fără acte, confiscate

Marți, 22 martie, pe Șoseaua Gării din Căzănești, a fost oprit pentru control un autotir cu semiremorcă ce transporta fier vechi. Solicitîndu-se documentele de proveniență, proprietarul mărfii, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2011, 12:21
(8611 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Evaziune fiscală de aproape 400000 lei

Polițiștii urziceneni l-au depistat pe administratorul unei firme din Borănești cu o evaziune de aproape 400000 lei. Acesta, în cursul anilor 2008-2010, nu a înregistrat în evidențele contabile ale societății ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2011, 12:20
(9366 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Beat la volan

Un slobozean de 44 ani a fost depistat de polițiști în timp ce conducea un autoturism în afara orașului Țăndărei. După testarea cu aparatul etilotest Drager a rezultat faptul că șoferul avea o alcoolemie ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2011, 12:19
(8724 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Sărbătoarea Echinocțiului de Primăvară»

Sîmbătă, 26 martie 2011, de la orele 10.00, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia va fi gazda evenimentului «Sărbătoarea Echinocțiului de Primăvară». Evenimentul, aflat la ediția a IX-a, se ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2011, 11:27
(8067 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Autoturism incendiat

Ialomița: Autoturism incendiat

Noaptea trecută, marți spre miercuri, 22/23 martie, în jurul orei 4.25, pompierii militari au fost anunțați prin SNUAU 112 despre izbucnirea unui incendiu la un autoturism, în apropierea km 38 al DN1D. ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2011, 11:05
(7532 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...