Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Deputatul Ștefan Mușoiu pledează pentru reglementarea pieței de energie

Soluțiile PSD pentru stabilizarea prețurilor

Deputatul Ștefan Mușoiu pledează pentru reglementarea pieței de energie

Președintele executiv al PSD Ialomița, Ștefan Mușoiu, susține că «Partidul Social Democrat insistă în coaliția de guvernare cu o serie de măsuri care vor avea ca finalitate, pe termen lung, protejarea României de criza energetică mon­dială».

Pledoarie pentru investiții «Dacă PSD nu ar fi intrat la guvernare, astăzi nu s-ar fi putut vorbi nici de plafonarea pe termen scurt, nici de reglementarea pieței și de investiții pe termen mediu și lung... Noi, cei de la PSD, mizăm pe creșterea producției interne de energie ieftină prin exploatarea și gestionarea tuturor resurselor și investițiilor... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2022, 14:20 (7850 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Transporturilor transferă Gara Broșteni în administrarea comunei Ion Roată

Minuni administrative

Ministerul Transporturilor transferă Gara Broșteni în administrarea comunei Ion Roată

Administrația locală din Ion Roată a reușit să-l convingă pe Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor, să treacă Gara Broșteni în administrarea Primăriei. Primarul Marinică Cazacu susține că decizia este una salutară: «De 20 de ani tot bat la ușile miniștrilor pentru a obține acest drept... (...) Gara e un simbol al localității. Mă bucur că am fost înțeles și ascultat!».

Unul e Cazacu, una este gara Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a fost de acord să permită autorităților locale din Ion Roată să preia în administrare gara din localitate. Părăsită de aproape 30 de ani, gara... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2022, 09:50 (5603 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara nu a votat pentru asocierea în cadrul ADI Periurbană Slobozia

Consiliul Local Amara condamnă orașul

Amara nu a votat pentru asocierea în cadrul ADI Periurbană Slobozia

Miercuri, 9 februa­rie 2022, Consiliul Local Amara s-a reunit în cadrul unei ședințe extraordinare. Pe ordinea de zi a sedinței au figurat, printre altele, două proiecte de hotărâre care vizau asocierea orașului Amara în cadrul ADI Periurbană Slobozia și asocierea în cadrul ADI ECOO 2009. Aceste două proiecte nu au întrunit majoritatea de două treimi din voturile consilierilor și au fost respinse. Decizia a fost luată la presiunile unui grup de «patrioți locali» conduși de consilierul PRO România, Valentin Moraru.

Capii fac, Amara trage Administrația locală din Amara a pierdut lupta... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2022, 14:10 (6291 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Urban SA extinde rețeaua de canalizare din Cartierul Bora

Administrația Soare se ține de cuvânt

Urban SA extinde rețeaua de canalizare din Cartierul Bora

În urmă cu o săptămână, Urban SA a demarat lucrările de extindere a rețelei de canalizare menajeră din Cartierul Bora. Lucrările ar trebui să se finalizeze în mai puțin de o lună. Valoarea investiției, finanțate de către Primăria Slobozia, se ridică la peste 125000 de lei. Aceasta este prima intervenție reală la rețeaua de canalizare din zonă în ultimii ani.

Mai bine mai târziu... Marți, 8 februarie 2022, Urban SA a inițiat lucrările de extindere a rețelei de canalizare pe strada General Magheru din Cartierul Bora. Lucrările vizează extinderea rețelei de canalizare pe o lungime de ... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2022, 10:05 (5121 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Facturile la căldură golesc bugetele școlilor din Slobozia

Facturile la căldură golesc bugetele școlilor din Slobozia

bonus: Căldură cu program în spitale

Facturile la căldură pe care școlile din Slobozia le-au primit, pentru consumul din luna ianuarie 2022, au valori chiar și de 3 ori mai mari decât cele pe care le-au primit în aceeași perioadă de anul trecut! Toate unitățile de învățământ își îndreaptă atenția către administrația locală, solicitând Primăriei Slobozia să găsească soluții pentru a putea depăși criza facturilor la căldură. Oficialii Primăriei Slobozia susțin că vor încerca să obțină o renegociere la pachet a tuturor contractelor încheiate cu furnizorii, atât pentru instituție, cât și pentru cele pe care le administrează, printre care se numără și unitățile de învățământ. «Ne preocupă această situație și vom face demersuri în acest... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2022, 12:40 (3779 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Soare vrea «pasarelă cu lift» pentru cetățenii din Bora

Se întâmplă la Slobozia

Primarul Soare vrea «pasarelă cu lift» pentru cetățenii din Bora

Luni, 14 februarie 2022, de Ziua Îndrăgostiților la americani, primarul Dragoș Soare le-a propus consilierilor locali o investiție inedită: «pasarelă cu lift» peste râul Ialomița pentru cetățenii din Bora! Iar consilierii locali nu au avut nimic împotrivă...

Toate drumurile duc la Bora Luni, 14 februarie 2022, primarul Dragoș Soare a prezidat o ședință extraordinară în care a fost aprobat, printre altele, bugetul de 180 milioane de lei pe care se bazează Slobozia anul acesta. Și, vă jurăm, am fi admirat cu plăcere eficiența cu care consilierii locali ai primarului Soare au reușit, mai... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2022, 18:20 (5593 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Spectacol cu miros de Liga Florilor

Handbal, Cupa României, CSM Unirea Slobozia-Rapid București 26-28 (14-19)

Spectacol cu miros de Liga Florilor

CSM Unirea Slobozia devine, pe zi ce trece, o construcție tot mai frumoasă. Pe lângă faptul că parcurge un sezon foarte bun în al doilea eșalon, echipa antrenată de Constantin Frâncu arată că poate pune probleme unei echipe de Liga Florilor. Și nu orice echipă, ci tocmai liderul autoritar al primei divizii. După victoria din meciul cu Brașovul și prestația bună din confruntarea cu Rapidul, devine clar că, cel puțin din toamnă, autoritățile locale ar trebui să schimbe strategia și să sprijine cu adevărat revenirea Sloboziei în elită. E păcat să irosim potențialul și banii pe dueluri anonime cu adversari gen Spartac sau Școala 181...

Umăr la umăr cu liderul... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2022, 15:40 (2724 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

3 victorii amicale pentru galben-albaștri

Fotbal, Unirea Slobozia

3 victorii amicale pentru galben-albaștri

Unirea Slobozia a continuat și săptămâna trecută pregătirea centralizată de la Snagov. Elevii lui Adrian Mihalcea au avut, pe lângă antrenamentele fizice și tehnico-tactice, 3 meciuri amicale cu echipele-satelit ale primdivizionarelor Academica Clinceni, Rapid și Dinamo U19.

Toți noii veniți au marcat. A făcut-o și Gîrbăcea Suita de 3 meciuri amicale în 3 zile i-a ajutat pe cei trei portari ai Unirii, fiecare fiind integralist într-un meci, așa cum, de regulă, se întâmplă în jocurile oficiale. În primul meci, contra Academicii 2 Clinceni, a apărat Ionuț Poiană, iar Unirea s-a impus... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2022, 14:20 (2955 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Al patrulea amical. Apărarea rezistă!

Fotbal, Recolta Gheorghe Doja-Dacia Unirea Brăila 3-0

Al patrulea amical. Apărarea rezistă!

Recolta Gheorghe Doja se pre­zintă bine în amicale. Și nu e de mirare! Pe lângă adversarii facili, echipa a căpătat mult bagaj tehnic prin ultimele achiziții. Lucrul care iese cel mai mult în evidență la echipa lui Adrian Cristea, după 4 jocuri amicale, este precizia apărării care nu a încasat niciun gol. Și ata­cul stă bine, cu 23 de goluri marcate. Ialomițenii s-au descurcat foarte bine și în jocul disputat pe teren propriu, sâmbătă, 12 februarie 2022. Adver­sară i-a fost una dintre echipele virtual retrogradate din Liga a II-a, Dacia Unirea Brăila. Ba, chiar acolo unde nu au reușit să introducă mingea în ațe, dojenii au primit ajutor de la adversari. A fost 1-0 când Ionuț Cositoru a centrat... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2022, 13:05 (1687 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asociațiile de Proprietari se desființează pentru a nu plăti datoriile la Urban SA

Un nou tip de țeapă la Slobozia

Asociațiile de Proprietari se desființează pentru a nu plăti datoriile la Urban SA

Urban SA reclamă faptul că Asociațiile de Proprietari din Slobozia evită plata debitelor restante. «Cam 20% dintre Asociațiile cu debite mari încearcă să evite plata acestor debite prin desfiin­țare... Legea e însă clară! În maxim 6 luni aceste Asociații trebuie reîn­ființate!» susține directorul Urban SA, Adrian Stoicescu. La acest moment, Primăria Slobozia nu deține o evidență a Asociațiilor de Proprietari care funcționează. Conform decla­rațiilor oficiale, situația s-ar putea rezolva în primăvara acestui an, prin legiferarea unor noi reglementări de către Consiliul Local Slobozia.

O poveste care nu se mai termină... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2022, 12:20 (17659 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia mizează pe 180 milioane de lei în 2022

Perla coroanei PNL

Slobozia mizează pe 180 milioane de lei în 2022

Administrația locală din Slobozia a facut public bugetul orașului pentru anul în curs. Conform cifrelor prezentate, administrația Soare mizează pe un buget de 180,9 milioane de lei. Suma, susține primarul Dragoș Soare, este suficientă pentru a permite demararea tuturor investițiilor anunțate în anul precedent. «E un buget solid care ne permite să susținem pro­iectele investiționale în derulare! Vizăm infrastructura rutieră, dezvoltarea urbanistică a orașului și sistemul de educație...» a declarat Dragoș Soare, primarul municipiului reședință de județ. Bugetul va fi votat în cadrul Consiliului Local Slobozia până la sfârșitul lunii februarie 2022.

Cel mai mare buget de până acum... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2022, 10:05 (5792 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Dramele neștiute ale orașului

Dramele neștiute ale orașului

O familie din Slobozia încearcă de două luni să recupereze bunurile unui prieten decedat într-una dintre locuințele sociale aparținând Primăriei. Insensibili în fața nevoilor și durerii, funcționarii publici invocă Legea. «Legile astea ar trebui să fie pentru oameni... Noi vrem să ne facem datoria de creștini față de finul Adrian. A fost prietenul nostru 30 de ani!» spune plângând nașa lui Adrian Drozan, mort pe 20 decembrie 2021...

Povestea unui om fără noroc Adrian Drozan avea 43 de ani când a murit, înainte de Crăciun... «Era un om bun...» spun cei care l-au cunoscut. «Așa l-a învățat... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2022, 12:10 (5959 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avocatul Poporului a intervenit în cazul tinerei din Căzănești, ignorată de serviciile sociale

Avocatul Poporului a intervenit în cazul tinerei din Căzănești, ignorată de serviciile sociale

Avocatul Poporului a obligat Comisia de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap Ialomița să reevalueze cazul tinerei de 24 de ani, din orașul Căzănești, diagnosticată cu «retard mintal», care nu putea beneficia de indemnizație de handicap din cauza diplomei de studiu pe care o are. Instituția s-a autosesizat după ce în urmă cu 4 luni situația a fost prezentată în paginile ziarului nostru. În Raportul pe care l-au întocmit, reprezentanții Avocatului Poporului evidențiază și disfuncționalitățile în ceea ce privește activitatea serviciilor sociale din județul Ialomița.

Un caz controversat... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2022, 11:50 (11406 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Susțin plafonarea prețurilor pentru alimentele de bază și combustibili!»

Silviu-Titus Păunescu, deputat AUR

«Susțin plafonarea prețurilor pentru alimentele de bază și combustibili!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu cere premierului Nicolae Ciucă să susțină activ plafonarea prețurilor la alimentele de bază și combustibili. «Locuitorii județului Ialomița au nevoie de protecție socială în fața valului de scumpiri care afectează România. Susțin plafonarea prețurilor pentru alimentele de bază și combustibili!» declară parlamentarul AUR Silviu-Titus Păunescu.

Niciodată nu e prea târziu Într-o interpelare adresată prim-mi­nistrului Nicolae Ciucă, deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu cere acestuia adoptarea de măsuri reale care să blocheze efectul scumpirilor în lanț... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2022, 15:50 (4401 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Directorul Laurențiu Ghiauru, reclamat la Minister pentru «comportament abuziv» și «practici instituționale ilegale»

Angajații Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița se revoltă

Directorul Laurențiu Ghiauru, reclamat la Minister pentru «comportament abuziv» și «practici instituționale ilegale»

bonus: DREPT LA REPLICĂ

După aproape 10 ani de umilințe, angajații APM Ialomița reclamă la Ministerul Mediului comportamentul abuziv al directorului instituției, Laurențiu Ghiauru. Acesta este acuzat că are un comportament vulgar, își amenință colegii și adoptă decizii ilegale care ar favoriza anumiți agenți economici. În replică, Laurențiu Ghiauru susține că «sunt surprins de ceea ce aud...».

Mai bine mai târziu... Angajații APM Ialomița au înaintat către Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, Agenția Națională pentru Protecția Mediului și Instituția Prefectului Ialomița o reclamație asumată în care îl... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2022, 10:20 (12816 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Fructe, corn și lapte», în cantități mai mici pentru elevii din județul Ialomița

«Fructe, corn și lapte», în cantități mai mici pentru elevii din județul Ialomița

Transformat în «Programul pentru Școli al României», fostul program guvernamental «Laptele și Cornul» pare să aibă unele deficiențe la nivelul județului Ialomița. Astfel, elevii din județ primesc produse în cantități mai mici decât cele stabilite prin Hotărârea de Guvern în baza căreia se derulează acest program. Oficialii Consiliului Județean Ialomița susțin că au primit semnale din partea școlilor în ceea ce privește cantitatea de fructe distribuite în uni­tățile de învățământ. «Am făcut verificări și am constatat faptul că, într-adevăr, la fructe nu s-au respectat cantitățile!» susține Alexandru Dinu, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița. Există însă suspiciuni și cu privire la faptul... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2022, 13:50 (12904 vizualizări - 1 comentariu)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Victor Moraru, secretar general adjunct al Guvernului

Victor Moraru, secretar general adjunct al Guvernului

Victor Moraru, ex-președintele Consiliului Județean Ialomița, ar putea deveni unul dintre cei 4 secretari generali adjuncți ai Guvernului României. Marian Neacșu, secretarul gene­ral al instituției încearcă să atingă acest obiectiv pretextând că numărul mare de ministere din acest moment impune extinderea schemei pe personal a Secretariatului Guvernului.

De la 2 la 4 secretari adjuncți Schema de personal a Secre­tariatului General al Guvernului României prevede 2 secretari adjuncți. Cele două posturi se dovedesc însă insuficiente pentru datoriile politice ale secretarului general Marian... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2022, 10:05 (9396 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are buget pentru anul 2022

Ialomița are buget pentru anul 2022

Administrația publică județeană a organizat miercuri, 2 februarie a.c., o dezbatere publică în care a prezentat proiectul de buget pentru anul 2022. Conform acestuia, instituția are la dispoziție 406,9 milioane de lei pentru asigurarea investițiilor județene previzionate pentru anul 2022. Filosofia bugetară a instituției pentru anul în curs o reprezintă cofinan­țarea proiectelor de investiții finanțate din fonduri europene și naționale. «Primul lucru pe care am încercat să îl facem a fost să asigurăm cofinanțarea tuturor proiectelor de investiții cofinanțate din alte surse decât cele ale Consiliului Județean!» a declarat Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița în debutul întâlnirii... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2022, 12:40 (10234 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Bătălia pentru viitorul sistem de apă și apă uzată de la Amara

Ex-primarul Victor Moraru, primarul Alin Sandu și consilierii PSD

Bătălia pentru viitorul sistem de apă și apă uzată de la Amara

Ex-primarul orașului Amara, Victor Moraru, acuză actuala adminis­tra­ție că renunță la investiții în valoare de 8 milioane de lei în favoarea Urban SA Slobozia. În replică, primarul orașului Amara, Alin Sandu, explică într-o postare publică starea deplorabilă în care se află sistemul de apă și apă uzată al orașului. Prinși între ciocanul ignoranței patriotarde și nicovala ordinelor de partid, consilierii PSD sabotează ultimele șanse investiționale ale unui oraș gestionat defectuos în ultimele mandate...

Dezinformare cu premeditare Victor Moraru, primar al localității Amara între 20... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2022, 17:40 (6618 vizualizări - 10 comentarii)

SPORT

Pe locul 2, la finalul turului

Handbal, Divizia A, Spartac București-CSM Unirea Slobozia 22-43 (10-21)

Pe locul 2, la finalul turului

CSM Unirea Slobozia a făcut un tur de campionat peste așteptări. S-a vorbit în presezon despre Ploiești, Brașov sau Galați ca principale combatante ale seriei estice, însă doar ultima a confirmat. Unirea Slobozia a învins la Ploiești, iar lumea handbalului a văzut că nu-i de joacă cu fetele lui Constantin Frâncu. Apoi, de la Slobozia a plecat cu traista goală Corona Brașov, iar faptul că CSM Unirea ia lucrurile în serios a devenit certitudine. Cu tot respectul pentru adversarele de duminică, 6 februarie 2022, trebuie să spunem că ultima etapă a reprezentat o simplă oportunitate de a mai înmagazina 3 puncte.

Joc de voie cu Spartac... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2022, 14:45 (3842 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
319 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Depistat la volanul unui autoturism fără drept de circulație în România

Un tînăr în vîrstă de 25 ani din Urziceni este cercetat e polițiști pentru conducerea pe drumurile publice a unui autoturism înmatriculat în străinătate care nu are drept de circulație în România. Acesta ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:31
(14811 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții unui furt de telefon, identificați

În după-amiaza zilei de miercuri, 6 ianuarie a.c., un tînăr în vîrstă de 16 ani, din comuna Ciulnița, s-a prezentat la Poliția Municipiului Slobozia pentru a sesiza faptul că în timp ce se afla în parcul ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:30
(9943 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente

Neadaptarea vitezei la condițiile unui carosabil acoperit cu zăpadă a fost cauza a două evenimente rutiere produse pe arterele județului. Unul dintre conducătorii auto a părăsit locul accidentului, dar ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:26
(13898 vizualizări - 0 comentarii)


Fără carnet și depistat la volanul unui autoturism fără drept de circulație în România

În după-amiaza zilei de marți, 5 ianuarie 2010, pe raza municipiului Urziceni, în cadrul activităților curente desfășurate, polițiștii au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în străinătate la ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:26
(13964 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția rutieră, în stradă pentru siguranța circulației

Polițiștii au acționat pe raza municipiului Slobozia în scopul prevenirii și combaterii incidentelor rutiere. Activitățile desfășurate de polițiști au vizat urmărirea modului în care participanții la trafic ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:22
(12032 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire și combatere a infracționalității

În cursul zilei de marți, 5 ianuarie 2010, în intervalele orare 14,30-18,30, respectiv 19,30-21,30, în municipiul Slobozia a fost organizată o acțiune cu efective mărite, urmărindu-se în principal prevenirea ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:19
(11302 vizualizări - 0 comentarii)


Au plecat la Revelion și bunicul le-a dat dispărute

În prima zi a anului 2010, în jurul orelor 10,15, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată asupra unor dispariții. Un bătrîn, de 73 ani, le-a spus polițiștilor că nepoatele sale, în vîrstă de 14, respectiv ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:37
(13097 vizualizări - 2 comentarii)


Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

În pofida activităților cu caracter preventiv desfășurate de polițiști, pe arterele județului, în perioada 30 decembrie 2009-3 ianuarie 2010, s-au produs nouă accidente rutiere, evenimente în urma cărora ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:27
(12196 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții mai multor furturi, identificați

În noaptea de 29/30 decembrie 2009, o echipă de polițiști din Fetești l-a depistat pe raza municipiului pe un tînăr, de 21 ani, din comuna Bordușani. Asupra acestuia, cu ocazia controlului efectuat, au ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:01
(12003 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în discotecile rurale

În noaptea de 2 spre 3 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Grivița și Miloșești, au acționat pe raza celor două comune. În acțiunile întreprinse, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 13:53
(15517 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții ale pompierilor

Intervenții ale pompierilor

În primele zile ale noului an, pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență au avut de furcă. Astfel, în două situații s-a acordat primul ajutor cu echipaje SMURD, s-a intervenit ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 13:41
(14908 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele unui tînăr în vîrstă de 23 ani, din Slobozia, acesta fiind depistat la volanul unui autoturism în prima zi de Crăciun deși nu poseda permis de conducere. ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2009, 14:58
(13031 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși în flagrant la furat din autoturisme

În noaptea de 24 spre 25 decembrie a.c., în jurul orei 23,40, doi bărbați au fost surprinși în flagrant de polițiști în timp ce încercau să sustragă doi acumulatori ai unui autocamion. Autovehiculul era ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2009, 14:58
(13021 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbători Fericite!

Sărbători Fericite!

Redacția Independent vă dorește un Crăciun liniștit, alături de cei dragi. ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 21:00
(12513 vizualizări - 0 comentarii)


Eleve, victime ale traficului de minori

Procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița, împreună cu polițiștii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 18:01
(11924 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferi băuți implicați în accident

Doi conducători auto, aflați sub influența băuturilor alcoolice, au fost implicați într-un accident rutier. De reținut că unul dintre aceștia nu poseda permis de conducere. Așadar, miercuri, 23 decembrie ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 17:12
(14258 vizualizări - 0 comentarii)


S-a predat singur

Miercuri, 24 decembrie a.c., în jurul orei 7.30, la Poliția Municipiului Slobozia s-a prezentat Marian P., de 36 ani, din municipiul Slobozia, urmărit din luna februarie 2009. Bărbatul se sustrăgea executării ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 15:00
(14297 vizualizări - 2 comentarii)


Moș Crăciun jandarm

Moș Crăciun jandarm

Cu ocazia Sărbătorilor Crăciunului, jandarmii ialomițeni i-au luat locul lui Moș Crăciun și au împărțit cadouri copiilor cu dizabilități din cadrul Fundației «Trebuie» Fetești. Copiii, într-un cadru emoționant ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 14:27
(12382 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție la bani!

Marți, 23 decembrie, o femeie din Urziceni a fost victima unei tîlhării. Femeia, în vîrstă de 36 ani, administrator a două magazine din localitate, a fost atacată de doi indivizi ce, prin violență, i-au ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2009, 16:06
(11645 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție stradală dedicată Revoluției

Expoziție stradală dedicată Revoluției

Cele mai importante 48 de fotografii exclusive realizate de AGERPRES în timpul Revoluției din Decembrie 1989 pot fi văzute începînd din 21 decembrie 2009, pînă pe 12 ianuarie 2010, în cadrul expoziției ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2009, 16:04
(11027 vizualizări - 0 comentarii)


Achizițiile intracomunitare și importurile de legume-fructe, în atenția polițiștilor

Începînd cu data de 15 decembrie 2009, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița, în colaborare cu comisarii Gărzii Financiare și inspectori ai Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorilor ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 18:10
(14102 vizualizări - 0 comentarii)


Dosare pentru produse contrafăcute

Polițiștii feteșteni au început urmărirea penală în șapte dosare penale în care sînt cercetați reprezentanții unor agenți economici, societăți comerciale sau persoane fizice, cu puncte de lucru în localitățile ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 18:05
(13639 vizualizări - 0 comentarii)


Infractori după gratii

Doi ialomițeni, cu domiciliul în comuna Jilavele, pe numele cărora existau mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost identificați de polițiștii ialomițeni, fiind încarcerați în Penitenciarul ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 17:59
(11731 vizualizări - 0 comentarii)


APIA notifică fermierii

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură revine cu apelul către fermierii notificați pentru clarificarea datelor declarate în cererea de plată. Aceștia sînt obligați să se prezinte în cel mai ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 17:38
(14270 vizualizări - 0 comentarii)


Unirea Urziceni vs Liverpool

Unirea Urziceni vs Liverpool

Ghinion teribil pentru Unirea Urziceni la tragerea la sorți Europa League. Singura echipă din România calificată în primăvara europeană, Unirea Urziceni, și-a aflat adversarul din «16»-imile Ligii Europa ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 15:09
(12098 vizualizări - 0 comentarii)


ANM-Sîmbătă și duminică, în sud-est reîncep ninsorile

Prognoza meteorologică pe următoarele trei zile, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, prevede că în cursul zilei sîmbătă, 19 decembrie, în cursul nopții și duminică, 20 decembrie, în sud ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 14:13
(11421 vizualizări - 0 comentarii)


DRUMURI ÎNCHISE

DRUMURI ÎNCHISE

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că peste 150 de polițiști, din care 34 din structurile de siguranță rutieră, sînt angrenați în măsuri de deblocare/dirijare a traficului rutier ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 12:00
(13666 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni, în sprijinul oamenilor înzăpeziți

Jandarmii ialomițeni, în sprijinul oamenilor înzăpeziți

Peste 25 de jandarmi din cadrul Detașamentului Urziceni au acționat, în zilele de 16 și 17 decembrie a.c., pentru deszăpezirea participanților la trafic surprinși de viscol. Pe segmentul de șosea Urziceni ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 11:52
(11782 vizualizări - 1 comentariu)


Brazi confiscați la Fetești

Brazi confiscați la Fetești

8 brazi pentru care nu existau documente de proveniență potrivit legii au fost confiscați de polițiștii feteșteni. Aceștia au acționat joi, 17 decembrie a.c., pe raza municipiului pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 11:47
(10689 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea SPORT a fost actualizată!

Nu ratați cele mai noi articole despre sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 11:40
(14793 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...