Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ședința Consiliului Județean Ialomița: 27,134 milioane de lei, repartizate primăriilor

Ședința Consiliului Județean Ialomița: 27,134 milioane de lei, repartizate primăriilor

Marți, 30 martie 2021, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Ialomița, unul dintre punctele de pe ordinea de zi a vizat repartizarea a 27,134 milioane de lei către primăriile ialomițene. Proiectul de hotărâre aprobat a vizat sume pentru echilibrarea bugetelor locale pentru anul 2021, pentru susținerea programelor de infrastructură, precum și pentru cheltuieli de funcționare ale administrațiilor publice locale. «După finalizarea discuțiilor cu reprezentanții unităților administrativ teritoriale din județ referitoare la sumele ce urmează a fi repartizate de Consiliul Județean către bugetele localităților, am aprobat în unanimitate proiectul de hotărâre ce vizează acest aspect. Consider ca bugetul a fost repartizat echitabil, în funcție de nevoile fiecărei localități, de bugetul de care dispune fiecare și de prioritatea investițiilor fiecărui primar...»... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2021, 21:40 (4017 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: 36 de sancțiuni la protestele «anti-mască»

Slobozia: 36 de sancțiuni la protestele «anti-mască»

În seara zilei de luni, 29 martie a.c., și la Slobozia au fost organizate proteste împotriva măsurilor de protecție sanitară, precum și a noilor restricții impuse de autorități în contextul pandemiei de COVID-19. După orele 22,00, zeci de oameni au participat la un marș pe străzile orașului, manifestându-și nemulțumirea față de noile restricții impuse. Având în vedere că aceștia nu și-au putut motiva prezența în stradă după orele 22,00, au fost sancționați de forțele de ordine. Potrivit unei comunicări oficiale a Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, la Slobozia au fost aplicate 36 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 7700 de lei. În momentul de față, oamenii legii fac verificări... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2021, 18:50 (7336 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bani publici cheltuiți pentru reabilitarea noului sediu al Dispensarului TBC Slobozia

Bani publici cheltuiți pentru reabilitarea noului sediu al Dispensarului TBC Slobozia

Dispensarul TBC al Spitalului Județean de Urgență Slobozia trebuie mutat din actualul spațiu din cauza lucrărilor de modernizare a Ambulatoriului. Consiliul Județean Ialomița a identificat un posibil spațiu, însă imobilul are nevoie de reabilitare și trebuie expertizat astfel încât să corespundă standardelor după care funcționează Dispensarul TBC. Aceste lucrări impun alte termene de execuție și cheltuieli suplimentare. Situația s-ar fi evitat dacă în proiectul de modernizare a Ambulatoriului ar fi fost incluse și lucrările de amenajare a unui spațiu pentru Dispensarul TBC. Direcția de Sănătate Publică Ialomița a atras de mai multe ori atenția Consiliului Județean Ialomița și Spitalului Județean... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2021, 18:10 (5294 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Risipitorii

Fotbal, Liga a II-a, Pandurii Târgu Jiu-Unirea Slobozia 1-0

Risipitorii

Unirea trebuia să câștige meciul cu Pandurii, așa cum o făcuse cu Rapid sau cu Csikszereda. Putea, măcar, să nu piardă cum n-a pierdut cu niciuna dintre echi­pele calificate în play-off. Echipa noastră a risipit în orașul lui Brâncuși o parte din agoniseala sezonului regulat și posibilita­tea unei poziționări mai bune în play-out. Nu le căutăm scuze băieților lui Mihalcea, dar trebuie să spunem, de la început, că axul central al echipei a fost grav avariat. Au lipsit, din varii motive, fundașul central Lazăr, mijlocașul Suciu și atacantul Diarra. În aceste condiții, chiar dacă dispune de un lot numeros, lui Mihalcea i-a fost greu să acopere eficient aceste absențe. Formula folosită de antrenorul... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2021, 17:05 (2755 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Alte două turnee, la Slobozia

Handbal, Divizia A, HCM Slobozia

Alte două turnee, la Slobozia

HCM Slobozia a găzduit în această primăvară unul dintre turneele Diviziei A și un turneu al Junioarelor 2, faza zonală. Se pare că ecourile privind organizarea au fost pozitive, iar Federația Română de Handbal a hotărât să delege Sloboziei organizarea altor două turnee. Astfel, în perioada 2-4 aprilie 2021, Sala «Andreea Nica» va găzdui jocurile primelor 3 etape din cadrul Grupei Valoare 2. Vor fi prezente echipele: CSM București, CSS 2 București, CSS 6 București, Știința București, CS Medgidia și Viitorul Pantelimon.

HCM, din nou acasă În perioada 9-11 aprilie 2021, la Slobozia se... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2021, 14:40 (2263 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Încă un meci, încă un egal

Fotbal, Liga a III-a, Agricola Borcea-Recolta Gheorghe Doja 0-0

Încă un meci, încă un egal

Recolta Gheorghe Doja continuă seria invincibilității, bifând al treilea meci fără înfrângere de la reluarea se­zonului. Ce-i drept, ialomițenii nu au cunoscut nici gustul victoriei, toate confruntările terminându-se la egalitate, cum a fost cazul și în deplasarea de la Borcea. Acest meci a fost abordat de antrenorul Recoltei, Marius Milea, cu următoarea formulă de joc: Băluță-Petre, Toma, Manole-Ene (G. Cositoru), I. Cositoru, Bucurică, Mihalașcu (Stroie), Andrei-Stan (Popescu), Scurtu (Zaharia). A lipsit Alexe, suspendat pentru cumul de cartonașe galbene. Așa cum o arată scorul, a fost un meci echilibrat, terminat cu un rezultat echitabil. Ambele echipe au avut ocazii de a înscrie, dojenii lovind... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2021, 13:25 (3390 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CAR Învățământ nu poate onora cererile de rambursare pentru peste 1200 de deponenți

Scandal public în Ialomița

CAR Învățământ nu poate onora cererile de rambursare pentru peste 1200 de deponenți

Apărut în toamna anului trecut, scandalul generat de incapacitatea CAR Învățământ de a rambursa fondurile depuse de deponenți se extinde. Amânați timp de 6 luni, oamenii reclamă proasta gestionare a resurselor. «E ca la FNI, pe vremuri... Cine are pile primește banii, cine nu stă ca prostul și așteaptă! Am ajuns să fim amenințați că, dacă facem gălăgie, nu ni se mai dau banii. Și ne e frică...» susține unul dintre deponenți sub protecția anonimatului.

Panică generalizată În octombrie 2020, ziarul nostru trăgea un prim semnal de alarmă cu privire la problemele întâmpinate de membrii... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2021, 11:10 (25494 vizualizări - 36 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Senatorul Costea digitalizează democrația după model sud-american

Senatorul Costea digitalizează democrația după model sud-american

Plictisit de modelul democrației europene care l-a propulsat în funcție, senatorul AUR Adrian Costea a propus Parlamentului să importăm modelul din Venezuela unde, după cum susține un Raport al ONU, de la atâta democrație președintele Nicolas Maduro a ajuns să fie acuzat de «crime împotriva umani­tății». Într-o intervenție publică de pe 17 martie 2021, senatorul ialomițean propune «introdu­ce­rea unui sistem de recunoaștere a amprentei digitale, în scopul evitării votului multiplu. Avantajele votului electronic sunt rapiditatea, numărarea automată a votului și, nu în ultimul rând, corectitudinea. La momentul actual, observatorii independenți consideră că este cel mai evoluat sistem de votare în America Latină!». Nu insistăm stupid asupra faptului că același Raport al ONU mai precizează că «forțele și agențiile responsabile de comiterea abuzurilor au fost sub autoritatea și supraveghe­rea directă a înalților oficiali venezueleni»... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2021, 15:10 (4912 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia controlează chiriașii locuințelor ANL

Primăria Slobozia controlează chiriașii locuințelor ANL

Primăria Slobozia verifică modul de utilizare a locuințelor ANL din Slobozia. Conform primelor informații, unii dintre chiriași au subînchiriat aceste locuințe sau au alte proprietăți și continuă să be­neficieze ilegal de locuințele ANL. «Este un control de rutină... Avem obligația să ne asigurăm că legea este respectată! Sunt sute de oameni care așteaptă o locuință ANL...» a declarat primarul Dragoș Soare. Rezultatele controlului vor fi făcute publice în decursul următoarelor luni.

Veșnica poveste Slobozia se confruntă cu un nou scandal public legat de modul de utilizare a locuințelor... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2021, 10:55 (8454 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu susține public Centrul «Lucia» din Fetești

Susținere politică

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu susține public Centrul «Lucia» din Fetești

Deputatul ialomițean Silviu-Titus Păunescu susține campania Centrului «Lucia» din Fetești. Situația a fost prezentată în pagi­nile ziarului nostru. Reamintim că Centrul «Lucia» a inițiat o campanie de donații publice pentru construirea unor ateliere de lucru protejate pentru copiii cu autism care împlinesc 18 ani.

O inițiativă lăudabilă Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu a vizitat vineri, 19 martie 2021, Centrul «Lucia» din Fetești. Oficialii Centrului susțin de mai multe luni o campanie de strângere de fonduri pentru construirea unor ateliere de lucru protejate pentru copiii cu tulburări... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2021, 13:15 (4525 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Manualul de Urgențe

Manualul de Urgențe

În Unitatea de Primiri Urgențe a oricărui spital se duce în permanență o luptă contracronomentru. Tocmai de aceea, cadrele medicale care doresc să practice Medicina de Urgență trebuie să fie mai disciplinate decât un soldat aflat în tranșee și să dețină o bună pregătire teoretică a tuturor tehnicilor care trebuie aplicate pacienților. În ajutorul lor vin patru medici ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia care au lansat recent un manual dedicat pregătirii viitorilor asistenți medicali care vor să lucreze la Urgențe. Pentru doctorii care au scris această carte, medicina înseamnă pasiune, implicare și dorința de a câștiga fiecare luptă cu moartea...

Cartea care salveză vieți... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2021, 11:50 (6933 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Firma consilierului județean PSD Viorel Nica a rambursat 1 milion de euro către APIA

Firma consilierului județean PSD Viorel Nica a rambursat 1 milion de euro către APIA

Firma consilierului PSD Viorel Nica a rambursat către Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură suma de 1 milion de euro, reprezentând contravaloarea subvențiilor pe care acesta le-a încasat necuvenit. Decizia de rambursare a fost aplicată firmei controlată de Viorel Nica în urma unui control demarat de Ministerul Agriculturii în anul 2016. Tematica ve­rificării a vizat modul în care fermierii din România respectă normele europene în ceea ce privește înființarea culturilor agricole ecologice. La vremea controlului, societatea Agrichim Fetești a raportat că a înființat culturi ecologice pe o suprafață de 1447 ha. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, Viorel Nica a refuzat să facă... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2021, 11:05 (8113 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Județul Ialomița va avea buget în luna aprilie 2021

Mai târziu decât anul trecut

Județul Ialomița va avea buget în luna aprilie 2021

Administrația Pavel lucrează la fundamentarea bugetului județului pentru anul în curs. Estimările de la acest moment avansează suma de 435 milioane de lei pentru anul 2021. În ultima săptămână, oficialii Consiliului Județean Ialomița s-au întâlnit cu edilii locali pentru consultări. Președintele Marian Pavel susține că nu vor exista alocări de fonduri pe criterii politice. «Doar 6% din acest buget este distribuit de noi. Vă asigur că urmărim exclusiv interesele comunităților locale!» a declarat Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița.

2 luni întârziere În anul... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2021, 10:10 (3594 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consilierii USR PLUS cer transparență administrativă

Scandal politic la Fierbinți-Târg

Consilierii USR PLUS cer transparență administrativă

Revenirea lui Iusein Iuksel la Primăria Fierbinți-Târg generează noi tensiuni administrative. Consi­lierii USR PLUS îl acuză că refuză transpa­rentizarea activității instituției. În re­plică, primarul Iusein Iuksel susține că «totul este un circ ieftin». Consilierii USR PLUS și cei ai PNL au anunțat că nu vor participa la următoarea ședință de Consiliu Local.

Conflict deschis Primarul Iusein Iuksel a revenit în Primăria Fierbinți-Târg după 3 ani de pauză. Și, o dată cu el, a adus și obiceiurile care l-au făcut celebru. După nici 4 luni de mandat, consilierii USR PLUS îl acuză... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2021, 09:50 (3438 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cascadă de erori judiciare privind liberarea condiționată a omului de afaceri Gheorghe Ceteraș

Fiat justitia, et pereat mundus

Cascadă de erori judiciare privind liberarea condiționată a omului de afaceri Gheorghe Ceteraș

Anchetat de Direcția Națională Anticorupție și condamnat la închisoare cu executare de Înalta Curte de Casație și Justiție (sentință contopită de 10 ani și 8 luni!), omul de afaceri ialomițean Gheorghe Ceteraș a obținut definitiv dreptul de a fi liberat condiționat. Sentința nu poate fi pusă însă în aplicare din cauza unor erori judiciare, responsabilitatea pentru producerea acestora fiind atât a Înaltei Curți de Casație și Justiție, a Curții de Apel Ploiești, cât și a Penitenciarului Slobozia, locație unde Gheorghe Ceteraș este încarcerat.

Calculele care știrbesc libertatea... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2021, 13:05 (9819 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Proxenetism», «cămătărie» și «spălare de bani» la Fetești. Patru persoane au fost reținute!

«Proxenetism», «cămătărie» și «spălare de bani» la Fetești. Patru persoane au fost reținute!

8 autoturisme, 200000 de lei, ceasuri și documente au fost ridicate în urma a 40 de percheziții domiciliare efectuate marți, 23 martie a.c., de polițiștii din Ialomița, la persoane bănuite de «cămătărie», «proxenetism» și «spălare de bani». Patru persoane au fost reținute. Revenind, marți, 23 martie a.c., polițiștii ialomițeni, sub coordonarea Inspectoratului General al Poliție Române, au desfășurat o razie, în localitatea Fetești, pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. În cadrul activităților, sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, au fost efectuate 40 de percheziții domiciliare, într-un dosar penal în care se... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2021, 12:10 (7466 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Anchetă penală pentru administrația Moraru

Primăria Amara solicită public

Anchetă penală pentru administrația Moraru

Administrația din Amara cere instanței anularea contractelor semnate de fosta administrație Moraru cu firma de consultanță Inter­group Engineering SRL. «În acest moment lucrăm la formularea unei plângeri penale! Ne-am dori ca o eventuală anchetă penală să anuleze contractul și efectele acestuia...» declară Alin Sandu, primarul orașului Amara. Reamintim că firma Intergroup Engineering SRL a obținut în instanță executarea silită a instituției pentru neplata unui contract de 2,5 milioane de lei, decizia fiind atacată de către Primăria Amara la Curtea de Apel București.

Situație imposibilă la Amara... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2021, 09:55 (10551 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Bazarul Municipal Slobozia, la control!

Legalitate (și) în spațiile publice

Bazarul Municipal Slobozia, la control!

Primăria Slobozia a de­clanșat un control privind legalitatea construirii spa­țiilor comerciale din Bazarul Municipal. Dragoș Soare, primarul Sloboziei, susține că zona are nevoie de sistematizare: «Dorim să facem ordine în zonă... Adică un sens unic, trotuare, străzi reabilitate, curățenie! Am cerut Servi­ciului Urbanism un raport privind situația de acolo...». Reamintim că în 2015 concesionarii spațiilor din Bazarul Municipal au construit ilegal în baza unor autorizații de construire eli­berate de Primăria Slobozia pentru «construcții provizorii».

Administrația Soare vrea sistematizare... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2021, 17:15 (8857 vizualizări - 17 comentarii)

SPORT

Noi cu ocaziile, ei cu punctele

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Metaloglobus București 0-1

Noi cu ocaziile, ei cu punctele

Victoria cu Rapid le-a dat aripi jucătorilor ialomițeni. Au crezut că doar simpla lor prezență pe teren le garantează victoria cu Metaloglobus, echipă care a venit la Slobozia cu lotul făcut franjuri de accidentări și COVID. Pe lângă asta, a părut ciudată delegarea de către Federație, la acest meci, a unei brigăzi cu arbitri din Satu Mare sau Baia Mare, în condițiile în care Unirea luptă pentru evitarea retrogradării cu maramureșenii de la Recea... Așa arăta tabloul înainte de startul meciului de sâmbătă, 20 martie 2021, cu lumea relaxată, așteptând dublarea punctelor obținute cu Rapid. Nerealizată, pentru că, atunci când intri mult prea sigur pe teren, fotbalul te pedepsește.

Cea mai urâtă repriză... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2021, 13:45 (2860 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Punct cu punct, către salvare!

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Înainte Modelu 1-1

Punct cu punct, către salvare!

Un meci de Liga a III-a, în mediul rural, este ceva între o serbare câmpenească și duelul cu scrâșnet de dinți și tibii care acompaniază fotbalul profesio­nist. Dorința de victorie transpiră din tricourile jucătorilor mai abitir ca oriunde, iar nivelul de spectacol îl depășește, pe alocuri, pe cel din Liga a II-a. În etapa a 12-a, Recolta Gheorghe Doja s-a duelat, pe iarba relativ verde de acasă, cu Înainte Modelu. Nu știm dacă, în ultimii 2 ani, a avut timp să se coacă o rivalitate între cele două echipe, dar pe teren s-a luptat ca și când pe masă era cel mai dorit trofeu din lume. S-a jucat frumos, fazele de fotbal fiind asezonate cu înjurături, ironii și ghionturi. Și aici arbitrajul a fost... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2021, 12:10 (3007 vizualizări - 7 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Reviga: Înșelată cu 800 lei prin telefon

După ce a trimis 800 lei unui necunoscut printr-o agenție de transfer on-line, o tînără de 34 ani, din Reviga, a reclamat polițiștilor că a fost înșelată. S-a întîmplat marți, 9 august a.c., cînd femeia ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:56
(7712 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Circula cu o mașină furată din Italia

Polițiștii ialomițeni, specializați în trafic și furturi auto, au desfășurat marți, 9 august a.c., o acțiune pentru depistarea mașinilor urmărite internațional. Astfel, în cadrul activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:55
(8408 vizualizări - 2 comentarii)


6,42%, rata șomajului în Ialomița

La sfîrșitul lunii iulie 2011, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 7048 persoane, din care 1811 șomeri indemnizați, respectiv 5237 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:12
(7163 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Patron cercetat pentru «fals intelectual»

Administratorul unei firme din Urziceni este cercetat penal pentru «fals intelectual». Pe numele individului polițiștii au reținut neînregistrarea în contabilitatea societății a peste 96,6 mii lei, sumă ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:10
(6952 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Recital Mirella Bunoaica

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», soprana Mirella Bunoaica va susține un recital extraordinar la Slobozia. Evenimentul va fi găzduit miercuri, ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:09
(6883 vizualizări - 0 comentarii)


BMW furat din Italia, găsit la Țăndărei

BMW furat din Italia, găsit la Țăndărei

Luni, 8 august, polițiștii din Țăndărei au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea traficului și furturilor de autovehicule. Astfel, în timpul verificărilor a fost găsită o mașină de lux ce ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:09
(8299 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șoferi băuți la volan

Marți, 9 august, polițiștii Serviciului Rutier au oprit, în afara localității Movilița, o mașină ce circula pe direcția Urziceni-București. Pentru că mirosea a alcool, conducătorul auto, un bucureștean ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:08
(6118 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 16 august, termen limită pentru depunerea raportărilor contabile

16 august 2011 este data limită pentru depunerea raportărilor contabile pentru primul semestru ale agenților economici care au înregistrat o cifră de afaceri de peste 35000 euro în exercițiul financiar ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:07
(7599 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accidente cu răniți grav și viteză de 147 km la oră!

La începutul săptămînii, luni, 8 august, un tînăr de 26 ani din Tîrgu Secuiesc a provocat un accident rutier între Buzău și Slobozia. Cauza principală a accidentului a constituit-o oboseala tînărului conducător ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:06
(5637 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 4,8 milioane lei, rambursări de TVA

În august 2011, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița anunță rambursări de TVA în valoare totală de aproximativ 4,8 milioane lei. Banii vor fi rambursați pentru 49 de deconturi cu sume negative ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:05
(7444 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoț prins de polițiști

Un bărbat de 40 ani din Amara este cercetat de polițiști pentru furt calificat. Pe numele bărbatului a fost deschisă o anchetă penală pentru un furt comis la o societate comercială din Slobozia. Individul ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:01
(8730 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara furt hoț


DGFP Ialomița: Depunerea electronică a declarațiilor

Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomita reamintește că, începînd cu obligațiile declarative aferente lunii iulie cu termen de declarare 25 august 2011, Formularul 112 «Declarația privind ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 12:55
(7294 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: A încercat să taie un obuz cu flexul. Proiectilul a explodat și i-a produs răni grave!

Luni, 8 august a.c., în jurul orei 20.10, Poliția a fost sesizată prin 112, despre faptul că pe raza localității s-a produs o explozie. În urma verificărilor efectuate de către echipa complexă din cadrul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 09:52
(6885 vizualizări - 2 comentarii)


Gheorghe Doja: La 16 ani, prins conducînd mașina prin comună

Polițiștii au depistat vineri, 5 august a.c., pe raza localității Gheorghe Doja, un autoturism condus de un minor în vîrstă de 16 ani, din comuna Gheorghe Lazăr. În urma verificărilor efectuate în bazele ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:20
(8353 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale și amenzi pentru prostituție

Efective din cadrul Biroului de Investigații Criminale și Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia au acționat în perioada 1-5 august a.c. pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor de ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:04
(8684 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: A dat foc la miriște și a incendiat tarlaua vecinului

În seara zilei de vineri, 5 august a.c., în zona terenurilor agricole ale comunei Andrășești, un localnic de 44 ani a intenționat să curețe vegetația uscată de pe terenul proprietate, dînd foc tarlalei ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:02
(9110 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 80000 lei

La sfîrșit de săptămînă, polițiștii rutieri au aplicat 334 sancțiuni contravenționale, au reținut în vederea suspendării 14 permise de conducere și au retras 8 certificate de înmatriculare. 142 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 07:45
(7858 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Vineri, 5 august a.c., polițiștii au depistat în trafic, pe bulevardul Matei Basarab, din Slobozia, un tînăr feteștean, de 21 ani, care emana halenă alcoolică. Șoferul a fost testat alcoolscop, valoarea ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 07:33
(7197 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Fără viză de la asociațiile crescătorilor de animale la solicitarea primelor pe exploatație

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița informează cu privire la eliminarea obligativității vizării cererilor de solicitare a primei pe exploatație, specia bovine, pentru anul 2011 de ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 08:09
(10128 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Opt minori de 13 și 14 ani, prinși la furat din magazine

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a surprins pe o stradă din localitate mai multe persoane care alergau. S-a procedat la interceptarea grupului, fiind depistat un copil de 13 ani ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:52
(6785 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A acroșat o fetiță pe bicicletă

Poliția Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN3A, în zona Halta Bărăganu, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 54 ani, din ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:45
(7398 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Fetești: Copil de 12 ani, spărgător de locuințe

Polițiștii cercetează un minor de 12 ani pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. Poliția Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 53 ani, din localitate, despre faptul că persoane necunoscute au pătruns ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:41
(6550 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt copil


Urziceni: Acțiune a Poliției

Efective din cadrul Poliției Urziceni au acționat pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor stradale, depistarea persoanelor și bunurilor urmărite în temeiul legii precum și pentru combaterea comerțului ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:37
(7432 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Un conducător auto de 27 ani a fost oprit în trafic de polițiștii din Urziceni, pe raza localității. În urma verificărilor de rutină, polițiștii au constatat că mașina figura ca urmărită internațional, ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:38
(8777 vizualizări - 0 comentarii)


Miriște în flăcări la Giurgeni, furaje arse la Movila

Pompierii din Țăndărei s-au luptat noaptea de miercuri spre joi, 3/4 august, cu stingerea flăcărilor pe o miriște din apropierea localității Giurgeni. Focul mistuia peste 20 hectare de miriște de grîu ce ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:32
(7059 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Dosar penal pentru un tractorist fără permis

Polițiștii de la Stelnica au oprit, marți, 2 august, la Făcăeni, un tractor cu două remorci, pentru un control de rutină. Utilajul era condus de un localnic de 37 ani, care nu avea permis de conducere pentru ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:30
(8090 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: 10 tone de grîu confiscate

Polițiștii de investigare a fraudelor, în colaborare cu comisari ai Gărzii Financiare Ialomița au confiscat 10 tone de grîu. Grîul fără documente legale de proveniență era transportat cu un autotractor ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:30
(7483 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Lemne vîndute ilegal

Un bărbat de 38 ani a fost prins în timp ce vindea ilegal lemne de foc pe raza localității Vlădeni. S-a întîmplat marți, 2 august cînd polițiștii au descoperit la domiciliul unui bărbat din Vlădeni o remorcă ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:29
(9377 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii ialomițeni, locul 2

Pompierii ialomițeni, locul 2

În perioada 1-3 august 2011, s-a desfășurat la Slobozia faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență, organizată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 14:24
(5392 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A intrat cu scuterul în șanț

Poliția Urziceni a fost sesizată luni, 1 august a.c., cu privire la faptul că pe DC42 s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un tînăr, de 31 ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 12:49
(7084 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...