Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Proxenetism», «cămătărie» și «spălare de bani» la Fetești. Patru persoane au fost reținute!

«Proxenetism», «cămătărie» și «spălare de bani» la Fetești. Patru persoane au fost reținute!

8 autoturisme, 200000 de lei, ceasuri și documente au fost ridicate în urma a 40 de percheziții domiciliare efectuate marți, 23 martie a.c., de polițiștii din Ialomița, la persoane bănuite de «cămătărie», «proxenetism» și «spălare de bani». Patru persoane au fost reținute. Revenind, marți, 23 martie a.c., polițiștii ialomițeni, sub coordonarea Inspectoratului General al Poliție Române, au desfășurat o razie, în localitatea Fetești, pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. În cadrul activităților, sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, au fost efectuate 40 de percheziții domiciliare, într-un dosar penal în care se... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2021, 12:10 (7469 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Anchetă penală pentru administrația Moraru

Primăria Amara solicită public

Anchetă penală pentru administrația Moraru

Administrația din Amara cere instanței anularea contractelor semnate de fosta administrație Moraru cu firma de consultanță Inter­group Engineering SRL. «În acest moment lucrăm la formularea unei plângeri penale! Ne-am dori ca o eventuală anchetă penală să anuleze contractul și efectele acestuia...» declară Alin Sandu, primarul orașului Amara. Reamintim că firma Intergroup Engineering SRL a obținut în instanță executarea silită a instituției pentru neplata unui contract de 2,5 milioane de lei, decizia fiind atacată de către Primăria Amara la Curtea de Apel București.

Situație imposibilă la Amara... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2021, 09:55 (10555 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bazarul Municipal Slobozia, la control!

Legalitate (și) în spațiile publice

Bazarul Municipal Slobozia, la control!

Primăria Slobozia a de­clanșat un control privind legalitatea construirii spa­țiilor comerciale din Bazarul Municipal. Dragoș Soare, primarul Sloboziei, susține că zona are nevoie de sistematizare: «Dorim să facem ordine în zonă... Adică un sens unic, trotuare, străzi reabilitate, curățenie! Am cerut Servi­ciului Urbanism un raport privind situația de acolo...». Reamintim că în 2015 concesionarii spațiilor din Bazarul Municipal au construit ilegal în baza unor autorizații de construire eli­berate de Primăria Slobozia pentru «construcții provizorii».

Administrația Soare vrea sistematizare... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2021, 17:15 (8858 vizualizări - 17 comentarii)

SPORT

Noi cu ocaziile, ei cu punctele

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Metaloglobus București 0-1

Noi cu ocaziile, ei cu punctele

Victoria cu Rapid le-a dat aripi jucătorilor ialomițeni. Au crezut că doar simpla lor prezență pe teren le garantează victoria cu Metaloglobus, echipă care a venit la Slobozia cu lotul făcut franjuri de accidentări și COVID. Pe lângă asta, a părut ciudată delegarea de către Federație, la acest meci, a unei brigăzi cu arbitri din Satu Mare sau Baia Mare, în condițiile în care Unirea luptă pentru evitarea retrogradării cu maramureșenii de la Recea... Așa arăta tabloul înainte de startul meciului de sâmbătă, 20 martie 2021, cu lumea relaxată, așteptând dublarea punctelor obținute cu Rapid. Nerealizată, pentru că, atunci când intri mult prea sigur pe teren, fotbalul te pedepsește.

Cea mai urâtă repriză... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2021, 13:45 (2860 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Punct cu punct, către salvare!

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Înainte Modelu 1-1

Punct cu punct, către salvare!

Un meci de Liga a III-a, în mediul rural, este ceva între o serbare câmpenească și duelul cu scrâșnet de dinți și tibii care acompaniază fotbalul profesio­nist. Dorința de victorie transpiră din tricourile jucătorilor mai abitir ca oriunde, iar nivelul de spectacol îl depășește, pe alocuri, pe cel din Liga a II-a. În etapa a 12-a, Recolta Gheorghe Doja s-a duelat, pe iarba relativ verde de acasă, cu Înainte Modelu. Nu știm dacă, în ultimii 2 ani, a avut timp să se coacă o rivalitate între cele două echipe, dar pe teren s-a luptat ca și când pe masă era cel mai dorit trofeu din lume. S-a jucat frumos, fazele de fotbal fiind asezonate cu înjurături, ironii și ghionturi. Și aici arbitrajul a fost... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2021, 12:10 (3007 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Eurogrădinița fără preșcolari de la Valea Ciorii

Bani europeni, management local

Eurogrădinița fără preșcolari de la Valea Ciorii

«Eurocomuna» este numele celui mai mare proiect de integrare socială desfășurat în județul Ialomița. Bene­ficiarii sunt peste 400 de persoane defavorizate, adulți și copii, din comuna Valea Ciorii. Între 2017 și 2020, localitatea a primit 5 milioane de euro pentru a le oferi un trai mai bun adulților și acces la educație copiilor. Pe lângă cursurile de formare profesională sau afacerile dezvoltate pe bani europeni, proiectul avea ca obiective și amenajarea unei creșe și a unei grădinițe cu program prelungit. În calitate de partener al proiectului, această obligație i-a revenit Primăriei Valea Ciorii. Administrația locală nu a reușit să îndeplinească această cerință din cauza natalității scăzute... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2021, 14:20 (7266 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectura Ialomița controlează legalitatea administrării pajiștilor județului

DNA suflă în ceafa primarilor

Prefectura Ialomița controlează legalitatea administrării pajiștilor județului

Un raport intermediar al Prefecturii Ialomița reflectă «neconformități» care vizează administrarea pajiștilor județului de către administrațiile locale. Controlul Prefecturii a fost solicitat după ce DNA l-a anchetat pe primarul comunei Axintele, Tudor Grigore, acuzat că i-a dat în folosință fiului său o parte din islazul comunal. În cele 16 localități verificate până în prezent au fost identificate «supraînsămânțări, modificări ale limitelor teritoriale, suprafețe cultivate cu cereale, gropi de gunoi, livezi și locuri de casă».

Afaceri cu pajiștile județului În anul 2013,... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2021, 10:10 (6557 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Asigurările medicale ale asistaților social costă 700 mii de lei lunar

În Ialomița

Asigurările medicale ale asistaților social costă 700 mii de lei lunar

Cei care primesc ajutoare so­ciale în baza Legii 416, a ve­nitului minim garantat, beneficiază de asigurări medicale gratuite atât pentru ei, cât și pentru membrii familiei din care fac parte. Estimările arată că, în Ialomița, Agenția de Plăți și Inspecție Socială alocă 700 mii de lei pentru ca aceștia să poată beneficia de servicii medicale. Fondurile sunt distribuite de la Bugetul de Stat.

Acces gratuit la servicii medicale
În urma modificărilor legislative în domeniul Asistenței Sociale, într-o familie cu mai mulți membri, doar un singur membru poate primi ajutor social în... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2021, 15:50 (5153 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești, orașul fără deșeuri

Fetești, orașul fără deșeuri

Administrația locală din municipiul Fetești a organizat în ultima perioadă de timp o amplă campanie de ecologizare a orașului. Cele mai vulnerabile locuri din punct de vedere al depozitării necontrolate a deșeurilor au fost curățate complet de către angajații Primăriei Fetești, împreună cu persoanele care beneficiază de ajutor social în baza Legii 416. De asemenea, în cadrul campaniei s-au alăturat și o parte din cetățenii orașului cărora le pasă de mediul înconjurător. În total, în primele 2 luni ale acestui an, au fost colectate peste 200 tone de gunoaie.

Un oraș mai curat Campania... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2021, 10:50 (3370 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Afabilul Stoicescu, directorul secret al Urban SA

reportaj administrativ

Afabilul Stoicescu, directorul secret al Urban SA

Vineri, 12 martie 2021, Adunarea Generală a Acționarilor Urban SA s-a întrunit în cadrul unei ședințe ordinare pentru a schimba unul dintre membrii Consiliului de Administrație. Întâlnirea s-a desfășurat în sala de ședințe a Consiliului Local Slobozia. A fost prima dată după 4 ani când noua administrație nu a interzis explicit prezența publicului la un astfel de eveniment.

Prezența și Gheorghe Puia La fără cinci, nu era nimeni. La și cinci, îi numărăm pe degetele unei singure mâini. Unul de la PNL, unul de la PSD, unul de la PRO România... De la PRO e Gheorghe Puia, fostul administrator... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2021, 11:40 (8303 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Latifundiarul Ștefan Poienaru a fost condamnat la 4 ani și 7 luni de închisoare cu executare

Sentință definitivă a Curții de Apel București

Latifundiarul Ștefan Poienaru a fost condamnat la 4 ani și 7 luni de închisoare cu executare

Curtea de Apel București a dat o sentință definitivă în ampla anchetă a Direcției Naționale Anticorupție ce-l viza pe latifundiarul ialomițean Ștefan Poienaru-Agrofam. După aproape 7 ani de la debutul cercetărilor, magistrații din Capitală au decis ca Poienaru să ajungă la închisoare. El a fost condamnat la 4 ani și 7 luni de închisoare cu exectuare.

Cercetat împreună cu fiica sa
Dosarul penal deschis de Direcția Națională Anticorupție-Structura Centrală pe numele lui Ștefan Poienaru și a fiicei acestuia, Ecaterina Maria Traicu, vizează fapte de «înșelăciune», «complicitate la... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2021, 15:10 (15959 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cinci candidați pentru fotoliul de viceprimar la Țăndărei

Orașul tuturor posibilităților

Cinci candidați pentru fotoliul de viceprimar la Țăndărei

Administrația din Țăndărei funcționează de 5 luni fără viceprimar. Funcția este revendicată de fiecare dintre cele 5 partide aflate în componența Consiliului Local Țăndărei. «Alegerea viceprimarulul este o decizie care aparține majorității consilierilor locali. Până acum această majoritate nu a putut fi formată!» declară Cristian Roman (foto), primarul orașului Țăndărei. Consiliul Local Țăndărei este format din 5 consilieri PSD, 3 consilieri PNL, 3 consilieri PRO România, 3 consilieri ALDE, 2 consilieri PI și un consilier PER.

Pace și prietenie nici n-a fost... Alegerile... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2021, 14:05 (5081 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Trei, Doamne, și toți trei!

Trei, Doamne, și toți trei!

Rubricuța noastră, «Una pe săptămână» capătă tot mai multă notorietate. Pe cale de consecință, tot mai mulți oficiali își lasă sacoșa la rând, doar-doar vor prinde un loc. Pentru că spațiul tipografic e limitat, azi ne vedem obligați să înghesuim (doar) 3 de-a valma... și tot au mai râmas câțiva pe dinafară!

Deputatul Mușoiu e corifeul Mayei Angelou
Prima «sacoșă» lasată la ușă e a unui client mai vechi al rubricii, deputatul social-democrățel Ștefan Mușoiu. El a furat un citat al Mayei Angelou, celebră scriitoare americană și activistă pentru drepturile civile. Citatul pe care... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2021, 09:55 (6279 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosare penale și amenzi pe numele a 23 de etnici romi din Țăndărei

Dosare penale și amenzi pe numele a 23 de etnici romi din Țăndărei

Anchetă a polițiștilor la Țăndărei, unde 23 de cetățeni de etnie romă din oraș sunt acuzați de «zădărnicirea combaterii bolilor». Veniți tocmai din Anglia, aceștia au refuzat să respecte măsura izolării pentru 14 zile și au participat, păcălind autoritățile, la o înmormântare. Potrivit Institutului Național de Sănătate Publică, toate persoanele care intră pe teritoriul României din Marea Britanie trebuie să intre automat în izolare pentru două săptămâni.

Verificările sunt în curs Cei 23 de cetățeni romi din Țăndărei au declarat la punctul vamal prin care au intrat pe teritoriul României... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2021, 14:25 (9640 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lipsa educației amplifică fenomenul minorelor care devin mame

În Ialomița

Lipsa educației amplifică fenomenul minorelor care devin mame

Statistică îngrijorătoare la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Estimările medicilor specialiști arată că 40% dintre bebelușii născuți la Maternitatea unității medicale sunt aduși pe lume de mame minore. Cea mai tânără adolescentă care a născut la Spitalul Slobozia are 13 ani! Situația este tot mai prezentă în rândul fetelor care provin din mediul rural, acolo unde educația sanitară și cea legată de măsurile de contracepție lipsesc.

Alocația de la stat, singura sursă de venit Media lunară a nașterilor înregistrate la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia este de aproximativ... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2021, 10:10 (7138 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Pavel vrea «operator județean pentru colectarea deșeurilor menajere»

Probleme vechi, idei și mai vechi

Administrația Pavel vrea «operator județean pentru colectarea deșeurilor menajere»

Administrația județeană își dorește să înființeze o firmă care să gestioneze activitatea de colectare a deșeurilor me­najere la nivelul județului Ialomița. Marian Pavel, preșe­dintele Consiliului Județean Ialomița susține că noul ope­rator ar putea deservi toate localitățile interesate. «Este un pas necesar dacă dorim să aliniem județul la standardele europene privind protecția mediului!» a declarat acesta. În Ialomița, jumătate dintre administrațiile locale colectează ilegal deșeurile menajere.

O firmă pentru tot județul la Țăndărei Apariția Planului Județean de Gestionare a Deșeurilor... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2021, 12:40 (4280 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Bolnav de COVID-19 din Slobozia, tratat cu indiferență de medicii Institutului de Pneumoftiziologie «Marius Nasta»

Bolnav de COVID-19 din Slobozia, tratat cu indiferență de medicii Institutului de Pneumoftiziologie «Marius Nasta»

Pandemia de COVID-19 arată încă o dată hasoul în care se află sistemul medical din țara noastră. Bolnav de COVID-19, slobozeanul Valentin Cătărea a trecut prin clipe de coșmar în timpul internării la Institutul Național de Pneumoftiziologie «Marius Nasta» din București. Medicii care ar fi trebuit să-l supravegheze l-au lăsat să lupte singur cu boala... Pacientul a rămas mai multe zile fără medicamente, iar unele tratamente le-a cumpărat pe banii săi. Mai mult, a fost externat chiar dacă starea sa de sănătate nu se îmbunătățise. Pacientul este convins că vrea să ceară despăgubiri unității medicale pentru indiferența cu care a fost tratat.

«Mi-au dat doar Paracetamol și Codeină»... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2021, 20:05 (9496 vizualizări - 8 comentarii)

POLITICĂ

Prima conferință de presă a deputatului liberal Luminița Barcari

Prima conferință de presă a deputatului liberal Luminița Barcari

Luminița Barcari a susținut vineri, 12 martie a.c., prima sa conferință de presă în calitate de deputat al Ialomiței. La întâlnire au participat peședintele interimar al PNL Ialomița, Dragoș Soare și vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Alexandru Dinu. Declarațiile Luminiței Barcari au vizat activitatea sa parlamentară din primele 3 luni de mandat. Și, fără îndoială, pot fi catalogate drept cele mai banale declarații de presă consemnate vreodată de ziarul nostru.

Forma fără fond din Parlamentul României Luminița Barcari a fost pe rând consilier județean, inspector general... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2021, 17:15 (5067 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Când istoria se repetă

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Rapid București 2-1

Când istoria se repetă

Rapidului nu-i priesc depla­sările la Slobozia, mai cu seamă când se petrec în eșalonul secund. Așa a fost în 2013 când, cu Mihalcea pe bancă și Liviu Mihai marcator, Unirea se impunea cu 1-0. Așa a fost și în 2014, când fe­roviarii au izbutit să smulgă doar un punct. Așa a fost și duminică, 14 martie 2021, la prânz, când țara întreagă a văzut Rapidul plecând din nou bătut de la Slobozia și cu șansele de promovare diminuate substanțial. Și de data aceasta, pe bancă a fost tot Adrian Mihalcea care și-a învățat elevii să fie combativi și, mai ales, spe­culativi. Din această combinație au ieșit 3 puncte mari care ne ajută să privim mai optimist spre viitor.

Adăscăliței obține, Toma transformă... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2021, 16:05 (2661 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

În școlile din Ialomița recuperarea materiei pierdute bate pasul pe loc

În școlile din Ialomița recuperarea materiei pierdute bate pasul pe loc

În Ialomița, încercarea Ministerului Educației de a-i ajuta pe elevii din ciclul primar și gimnazial să recupereze din materia pe care au pierdut-o pare greu de pus în practică. Deși părinții și-au dat acordul pentru a-i înscrie pe copii la astfel de cursuri, dascălii refuză să participe la ele. Mai mult, invocând aspecte de ordin legislativ, cadrele didactice întocmesc rapoarte prin care specifică faptul că în clasele în care predau nivelul de dobândire al cunoștințelor este unul peste medie, iar astfel de cursuri nu se impun. Din această cauză, la Slobozia, de exemplu, va exista doar un singur centru în care se vor organiza «cursuri reme­diale». Acesta va fi disponibil pentru toți elevii din... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2021, 13:55 (5937 vizualizări - 2 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
293 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IPJ Ialomița: Proiectul educativ «Micul Pieton» la Gârbovi

IPJ Ialomița: Proiectul educativ «Micul Pieton» la Gârbovi

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară permanent acțiuni informativ-preventive dedicate siguranței tinerilor. Marți, 15 iunie a.c,  peste 150 de elevi din comuna Gârbovi au învățat ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2021, 16:55
(2568 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Miercuri, 16 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10786, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2021, 16:35
(2202 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Deplasări în siguranță pe timp de ploaie

Având în vedere Codul Portocaliu de ploi abundente emis de Administrația Națională de Meteorologie pentru județul Ialomița, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița le recomandă șoferilor să adapteze viteza ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2021, 17:45
(2289 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

În ultimele 24 de ore, polițiștii au fost solicitați să intervină la 83 de evenimente, dintre care 77 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, totodată, fiind sesizate 6 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2021, 17:00
(1600 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru conectarea aparatelor de marcat electronice fiscale

Operatorii economici care încasează contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul sau a serviciilor efectuate direct către populație trebuie să țină cont de termenele limită pentru conectarea aparatelor ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2021, 16:30
(5146 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 15 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10786, cu 2 cazuri mai mult decât luni, 14 iunie ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2021, 16:15
(2582 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, sub Cod Portocaliu de ploi abundente

Ialomița, sub Cod Portocaliu de ploi abundente

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Portocaliu de ploi abundente și instabilitate atmosferică, printre județele afectate de fenomenele meteo numărându-se și Ialomița. Avertizarea ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2021, 13:15
(2624 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă a polițiștilor la Școala Gimnazială Platonești

Acțiune preventivă a polițiștilor la Școala Gimnazială Platonești

Elevii Școlii Gimnaziale Platonești au primit la ore vizita polițiștilor, care în cadrul proiectului «Școala Siguranței Tedi» au încercat să îi ajute pe copii, prin joc, să își însușească informații privind ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 18:10
(4920 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fără permis, la volan

Duminică, 13 iunie a.c., în jurul orelor 11,30, polițiștii din Fetești au depistat, pe raza localității Cegani, un șofer în vârstă de 24 de ani în timp ce conducea un autoturism fără a avea permis conducere ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 17:55
(2441 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Surprins în flagrant conducând o mașină neînmatriculată

În cursul zilei de sâmbătă, 12 iunie a.c., în jurul orelor 13,00, polițiștii rutieri slobozeni au oprit, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 28 ani, din Slobozia. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 17:50
(1851 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți la volan

Sâmbătă, 12 iunie a.c., pe raza comuni Făcăeni, polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat, în flagrant, un tânăr de 21 de ani în timp ce conducea un autoturism pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 17:40
(1826 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 14 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10784, cu 6 cazuri mai mult decât duminică, 13 iunie ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 16:40
(1935 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitatea Dridu-Snagov!

Pentru efectuarea unor lucrări de modernizare, reparații și întreținere a instalațiilor, furnizorul de energie electrică va sista, marți, 15 iunie 2021, în intervalul orar 9,00-17,00, alimentarea cu energie ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 15:20
(3024 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Reducerrea evaziunii fiscale, obiectiv strategic al ANAF

Activitatea de Inspecție Fiscală din cadrul AJFP Ialomita a efectuat, în luna mai 2021, în concordanță cu Strategia Agenției Naționale de Administrare Fiscală 2021-2024, care are ca obiectiv strategic reducerea ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 14:50
(4440 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 25 iunie 2021-termen limită pentru depunerea a 8 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că vineri, 25 iunie 2021, este termenul limită de depunere a următoarelor declarații: «Declarație privind obligațiile de ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 13:35
(3121 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Final al Campaniei de primire a cererilor unice de plată 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) aduce la cunoștința opiniei publice că la data de 11 iunie 2021 s-a încheiat Campania de primire a cererilor unice de plată aferente anului 202 ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 13:10
(2717 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: A intrat cu mașina într-un copac

Balaciu: A intrat cu mașina într-un copac

Un accident de circulație s-a produs în dimineața zilei de luni, 14 iunie a.c., pe raza comunei Balaciu. Din primele informații, șoferul unei mașini a pierdut controlul volanului și s-a lovit violent de ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 10:30
(3080 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


Grupul de Comunicare Strategică: Un singur nou caz COVID-19 în Ialomița

Duminică, 13 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10778, cu un singur caz mai mult decât sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2021, 17:25
(2792 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 12 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10777, cu 3 cazuri mai mult decât vineri, 11 iunie ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2021, 17:10
(2242 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mesaje pentru donatorii de sânge, cu ocazia «Zilei Mondiale a Donatorului de Sânge»

Luni, 14 iunie a.c., se sărbătorește «Ziua Mondială a Donatorului de Sânge». Cu această ocazie, reprezentanții Centrului Județean de Transfuzie Sanguină Ialomița marchează evenimentul transmițând public ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 18:25
(4181 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Autoutilitară răsturnată în urma unui accident

Urziceni: Autoutilitară răsturnată în urma unui accident

În ziua de vineri, 11 iunie a.c., pompierii din Urziceni au intervenit în cazul unui accident rutier produs pe raza municipiului. În eveniment au fost implicate o autoutilitară și un autoturism. În urma ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 17:10
(2188 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Urziceni: Regulile de circulație, pe înțelesul elevilor

Urziceni: Regulile de circulație, pe înțelesul elevilor

Joi, 10 iunie a.c., polițiștii din Urziceni au desfășurat lecții de educație rutieră în cadrul Școlii Gimnaziale «I.H. Rădulescu» din Urziceni. Polițiștii au discutat cu peste 100 de elevi despre recunoașterea ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 16:35
(3821 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Un singur nou caz de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 11 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10774, cu un singur caz mai mult decât joi, 10 iunie ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 16:20
(2771 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La volan având un permis contrafăcut

Oprit în trafic pentru un control de rutină în ziua de joi, 10 iunie a.c., un tânăr de 20 de ani din Țăndărei s-a ales cu un dosar penal. Acesta este acuzat de «conducere fără permis», «fals material în ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 15:45
(4143 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Reținut pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au reținut pentru 24 de ore, în ziua de joi, 10 iunie a.c., un minor de 17 ani din localitatea Țăndărei. Acesta este bănuit de comiterea infracțiunii de «furt calificat». Acesta a ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 15:40
(2235 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Țăndărei

Polițiștii și jandarmii ialomițeni au organizat joi, 10 iunie a.c., o razie de amploare pe raza orașului Țăndărei. Pe parcursul activităților desfășurate au fost legitimate peste 270 de persoane și controlate ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 15:35
(2743 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei razie


Ialomița: Adăposturile canine, verificate de polițiști

Ialomița: Adăposturile canine, verificate de polițiști

În perioada 9-10 iunie a.c., polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor au acționat pe raza municipiilor Slobozia și Fetești, precum și orașelor Amara și Țăndărei, pentru verificarea modului ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 15:20
(2425 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița în luna mai 2021

Controale ale ITM Ialomița în luna mai 2021

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a efectuat acțiuni de control în luna mai 2021 având ca obiectiv verificarea modului în care angajatorii respectă prevederile legislației în vigoare în domeniul ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 13:20
(2039 vizualizări - 0 comentarii)


Relocarea cabinetelor din Ambulatoriul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Relocarea cabinetelor din Ambulatoriul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

«După cum am mai anunțat în luna martie a anului curent, au început lucrările de consolidare, renovare și modernizare ale Ambulatoriului de Specialitate din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 11:10
(4185 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Lista câștigătorilor Tombolei «Maratonul Vaccinării»

Instituția Prefectului Ialomița: Lista câștigătorilor Tombolei «Maratonul Vaccinării»

În perioada 31 mai-1 iunie 2021, la nivelul județului Ialomița s-a organizat o campanie de vaccinare destinată tinerilor cu vârste cuprinse între 16 și 25 de ani. Denumită «Maratonul vaccinării-Alege să ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2021, 19:55
(4383 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...