Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Localitatea Sudiți vrea să renunțe la delegarea serviciului de apă către RAJA Constanța

Localitatea Sudiți vrea să renunțe la delegarea serviciului de apă către RAJA Constanța

Aproape jumătate dintre localitățile județului Ialomița au probleme în privința calității apei pe care o furnizează cetățenilor. Acolo unde apa poate fi consumată, administrațiile locale au înțeles că doar colaborarea cu marii operatori de apă îi poate ajuta să elimine aceste deficiențe. De 11 ani, localitatea Sudiți a încheiat un astfel de parteneriat cu operatorul RAJA Constanța. Administrația locală se pregătește însă să renunțe la colaborare, invocând prețul prea mare pe care cetățenii sunt obligați să-l plătească. Marele dezavantaj al iminentei retrageri îl reprezintă înapoierea tuturor sumelor investite de operator la Sudiți. De asemenea, în lipsa experienței pe care o impune executarea... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2021, 14:40 (6879 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are doar 7 firme care colectează legal deșeurile menajere

Ialomița are doar 7 firme care colectează legal deșeurile menajere

Colectarea deșeurilor menajere în Ialomița este la ani lumină de legalitate. Conform informațiilor publice furnizate de către Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice, doar 7 firme au licențe de funcționare pentru colectarea deșeurilor menajere. Restul administrațiilor locale au delegat aceste servicii unor firme care încearcă de ani buni, fără succes, să intre în legalitate.

Negru pe alb, de la ANRSC
Colectarea și transportul deșeurilor menajere reprezintă o activitate legală, reglementată de Autoritatea Națională de Reglementare... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2021, 10:05 (6499 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Instanțele nu știu cine poate judeca revendicarea Lacului Iezer de lângă Slobozia

De 3 ani

Instanțele nu știu cine poate judeca revendicarea Lacului Iezer de lângă Slobozia

Anul acesta se împlinesc 3 ani de când Administrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița încearcă să obțină dreptul de administrare asupra Lacului Iezer, din apropierea localităților Slobozia și Gheorghe Lazăr. Procesul a fost înregistrat inițial la Curtea de Apel Ploiești, apoi a fost trimis spre judecare Curții de Apel Bucu­rești, iar în prezent se află pe rolul Tribunalului Ialomița. Judecătorilor le-a fost greu să decidă care din aceste instanțe are posibilitatea, confe­rită de lege, de a judeca procesul...

Situația de fapt Un control al Camerei de Conturi Ialomița din anul 2018 a scos... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2021, 11:05 (18174 vizualizări - 5 comentarii)

REPORTAJ

Părintele Vasile, preot de lipoveni

Părintele Vasile, preot de lipoveni

Comunitatea lipovenească din Bor­dușani se rezumă la 90 de familii. Un ecosistem social care subzistă grație religiei, părintele Vasile fiind liantul acestei lumi în descompunere. Ultimul din lumea lui, singurul rămas să păzească o religie și o limbă pe care comunitatea se încăpățânează să nu o uite.

Bordușani, în zi de miercuri
E a treia zi după Sfânt Ion și e frig. Dar părintelui Vasile nu-i pasă... Face 67 de ani în luna lui martie și are 90 de case de vizitat azi. E jumătatea zilei și e grabă, că îl așteaptă un mort la Jurilovca. E preot pentru lipovenii de peste tot din partea... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2021, 12:40 (5756 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Secția Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în carantină din cauza COVID-19

Secția Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în carantină din cauza COVID-19

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a dispus carantinarea Secției Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia ca urmare a numărului mare de cazuri de COVID-19 înregistrate. 40 de pacienți au fost diagnosticați cu boala generată de infecția SARS-CoV-2.

Bolnavi transferați la alte spitale Bolnavii cu forme ușoare de COVID-19 vor fi transferați către spitale-suport din zona județului Ialomița, în timp ce cazurile grave vor fi tratate în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Focarul pe Secția Boli Interne a unității medicale ar fi izbucnit de la una dintre infirmiere... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2021, 17:20 (8015 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Toleranță zero pentru «golani»: Primarul Sloboziei, înjurat și amenințat în trafic

Toleranță zero pentru «golani»: Primarul Sloboziei, înjurat și amenințat în trafic

Primarul Sloboziei, Dragoș Soare, a declarat public război «golanilor» care amenință șoferii în trafic: «Nu e normal ce se întâmplă. Vom susține o campanie publică prin care să descurajăm astfel de fapte... Slobozia este un oraș liniștit în care oamenii nu trebuie să se teamă de niște golani!». Declarația a fost făcută joi, 28 ianuarie 2021, în cadrul ședinței Consiliului Local. Dragoș Soare a relatat public că în ziua precedentă a fost înjurat și amenințat în trafic, fără niciun motiv...

Nici primarii nu scapă Dragoș  Soare, primarul Sloboziei, a declarat în cadrul ședinței... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2021, 14:10 (26194 vizualizări - 42 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Serviciul Juridic de analfabeți al Primăriei Slobozia

Serviciul Juridic de analfabeți al Primăriei Slobozia

Serviciul Juridic din cadrul Primăriei Slobozia este acuzat public de «analfabetism». Acuzațiile apar în corespondența purtată cu instituția, ca urmare a deschiderii în urmă cu 2 ani a unui supermarket în zona Stadionului «1 Mai». «Analizând conținutul adresei transmise de dumneavoastră consi­derăm că textul acesteia nu a putut fi conceput de niciunul dintre angajații Primăriei Municipiului Slobozia, datorită numeroaselor greșeli grama­ticale identificate, indiferent că vorbim de ortografie, punctuație si/sau semantică» susțin, fără îndoială iro­nic, reprezentanții Asociației 31.

Administrație împotriva propriilor cetățeni... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2021, 11:20 (32096 vizualizări - 61 comentarii)

POLITICĂ

«Creșterea salariilor nu e un moft, ci o soluție economică aplicată în UE!»

PSD susține revendicările sindicale

«Creșterea salariilor nu e un moft, ci o soluție economică aplicată în UE!»

Social-democrații îi demontează viziunea economică austeră a lui Florin Cîțu invocând soluțiile PSD de relansare a economiei românești, măsuri ce coincid cu cele ale Uniunii Europene și ale SUA. Președintele Comisiei pentru afaceri europene din Camera Deputaților, Ștefan Mușoiu, le dă dreptate sindicaliștilor care solicită Guvernului creșterile salariale cuvenite. «Sindicatele au dreptate! Creșterea salariilor nu este un moft, ci o soluție economică pentru majorarea contribuțiilor pentru pensii și pentru relansarea economiei. Confirm și eu că această viziune economică a PSD coincide cu cea a statelor UE și a SUA. Viziunea economică a lui Cîțu nu însemnă nimic altceva decât intrarea în cercul vicios... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2021, 20:10 (7096 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești: Interzis la vaccinare pentru persoanele sub 65 de ani

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești: Interzis la vaccinare pentru persoanele sub 65 de ani

Scandal la Centrul de Vaccinare din incinta Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Mai bine de jumătate din cei aproximativ 100 de oameni programați pentru vaccinare au fost plimbați pe drumuri de autorități, oamenilor fiindu-le interzisă imunizarea. Decizia a fost luată de reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița prezenți în cadrul Centrului, ca urmare a dispoziției Ministerului Sănătății de a verifica modul în care s-a desfășurat campania de vaccinare anti-COVID-19 în etapa a II-a.

Autoritățile nu au explicații Problema iscată la Centrul de Vaccinare de la Spitalul... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2021, 19:05 (6859 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Gheorghe Tinel se vrea director la Garda Forestieră București

Gheorghe Tinel se vrea director la Garda Forestieră București

Umblă tot mai insistent prin târg zvonul că domnul Tinel s-a plictisit de priveliștea de la fereastra de director adjunct la Politici Agricole în Ministerul Agriculturii. Și, pentru că tot nu putem scrie cum au fost rejectați/acceptați unii de la Mi­nisterul Muncii condus de Raluca Turcan, ne-am hotărât să vă povestim unde visează domnul Tinel să ajungă.

Să fie oare Director la Implementare și Avizare? După cum știe tot contribuabilul din Ialomița, prima dragoste a domnului Tinel nu e agricultura, ci silvicultura. Că de-aia teza lui de doctorat a avut drept subiect «Potențialul recreativ al pădurilor periurbane Municipiului București»... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2021, 15:10 (6464 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Strategii administrative perdante marca Alexandru Potor

«Teoria formelor fără fond» la Consiliul Județean Ialomița

Strategii administrative perdante marca Alexandru Potor

Consiliul Județean Jalomița nu a primit bani pentru decontarea investițiilor în infrastructură decontate prin PNDL. Situația afectează Drumuri și Poduri SA, firmă al cărei acționar este instituția. Consiliul Județean Ialomița ar fi putut evita situația printr-o rectificare bugetară la sfârșitul anului precedent. «Sperăm să primim aceste repartizări bugetare până la sfârșitul lunii ia­nuarie!» declară administratorul pu­blic Alexandru Potor.

Lucrări nedecontate de 7,7 milioane de lei Pe 19 ianuarie 2021, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA) a... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2021, 09:55 (3606 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Străzi distruse din cauza lucrărilor la rețeaua de canalizare în Țăndărei

Străzi distruse din cauza lucrărilor la rețeaua de canalizare în Țăndărei

bonus: Locuitorii din Țăndărei ar putea plăti mai puțin pentru colectarea gunoiului menajer

Inclus în cadrul unui proiect de anvergură inițiat de compania RAJA Constanța, orașul Țăndărei a rămas fără străzi. Arterele au fost distruse de firma contractată de RAJA Constanța să execute realizarea rețelelor de canalizare ale localității. «Este inadminisbil așa ceva!» reclamă situația Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

Constructorii au părăsit șantierul Amenajarea rețelei de canalizare a orașului Țăndărei face parte dintr-un proiect amplu al RAJA Constanța care include mai multe zone, printre care și Ialomița. Valoarea totală a proiectului, inițiat cu fonduri oferite de... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2021, 14:50 (5875 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Jumătate dintre administrațiile locale solicită ilegal plata serviciilor de furnizare a apei

Situație paradoxală în Ialomița

Jumătate dintre administrațiile locale solicită ilegal plata serviciilor de furnizare a apei

La nivelul județului Ialomița doar 50% dintre administrațiile locale furnizează apă populației legal, prin intermediul unor firme licențiate de către Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice. Celelalte administrații solicită ilegal această taxă, iar calitatea apei furnizate be­neficiarilor este deficitară. Direcția de Sănătate Publică Ialomița cunoaște situația și o tolerează tacit. Intrarea în legalitate ar presupune majorări substanțiale de cost și investiții pentru care administrațiile locale nu au alocații bugetare.

Doar 11 firme licențiate în Ialomița în 2019... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2021, 10:05 (6985 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii din Ialomița și-au cerut drepturile în stradă

Polițiștii din Ialomița și-au cerut drepturile în stradă

Peste 100 de polițiști din Ialomița, membri ai Sindicatului «Diamantul», au pichetat la începutul acestei săptămâni sediul Prefecturii Ialomița. Oamenii legii sunt nemulțumiți de inechitățile sala­riale din sistemul bugetar și de faptul că nu s-au numărat printre categoriile de angajați ai Ministerului Afacerilor Interne care au beneficiat de sporuri sala­riale acordate pentru acti­vitățile desfășurate cu scopul de a limita răspân­direa noului Coronavirus. «La fel ca medicii și noi am fost în linia întâi!» a fost mesajul transmis în timpul protestului de către Viorel Stoica, președintele Sindicatului «Diamantul» filiala Ialomița.

Polițiștii se consideră discriminați... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2021, 19:05 (11133 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tinerii fermieri din Ialomița au beneficiat de fonduri europene de 8,6 milioane de euro

În ultimii 5 ani

Tinerii fermieri din Ialomița au beneficiat de fonduri europene de 8,6 milioane de euro

Agricultura rămâne principalul domeniu de activitate prin in­termediul căruia fondurile euro­pene ajung în județul Ialomița. O analiză statistică oferită de Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale arată că, în perioada 2015-2020, Ialomița a beneficiat de 8,6 milioane de euro, prin intermediul programului «Instalarea Tinerilor Fermieri». În aceeași perioadă de timp, 207 de beneficiari din județul nostru au pus bazele unor afaceri în domeniul agricol.

O singură măsură, beneficii multiple «Instalarea Tinerilor Fermieri» repre­zintă una dintre cele mai importante măsuri de finanțare... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2021, 14:40 (5239 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Prestație palidă, rezultat pe măsură

Fotbal, Unirea Slobozia-Farul Constanța 0-3

Prestație palidă, rezultat pe măsură

Terenul sintetic al Bazei Sportive «Voința» din București a găzduit sub ochii foștilor internaționali Ciprian Marica și Florin Cernat, duelul amical dintre Unirea Slobozia și Farul Constanța. Cele două colege de serie s-au duelat deja în campionat unde dobrogenii s-au impus cu 2-0. Nu a fost diferit ca desfășurare nici amicalul de sâmbătă, 22 ianuarie 2021, în care Farul și-a făcut jocul după pofta inimii. Unirea a jucat slab, fără vlagă, iar rezultatul final este în totală concordanță cu cele petrecute pe teren. Să fi fost de vină programul de pregătire încărcat? Să fi contat atât de mult lipsa din centrul apărării a lui Gabriel Lazăr? Firește, scuze se pot găsi cu duiumul... Cert este că sunt... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2021, 13:20 (4746 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Avântul Rovine a învins Recolta Gheorghe Doja

Fotbal amical

Avântul Rovine a învins Recolta Gheorghe Doja

După înfrângerea cu Unirea Slobozia, reprezentanta celei de-al treilea eșalon, Recolta Gheorghe Doja, a continuat suita amicalelor. Adversară și gazdă i-a fost Avântul Rovine, care i-a primit pe Bucurică și compania pe un teren aflat în condiții foarte bune pentru fotbal. Avântul Rovine este una dintre cele mai interesante echipe din Liga a IV-a ialomițeană, cu un lot valoros pentru acest nivel, care include jucători ca Geantă, Vâlcu, Băicoianu, Neagu sau Bordei. Recolta Gheorghe Doja a avut serios de furcă cu această echipă. Marius Milea a avut în probe o serie de jucători cum ar fi atacantaul Ovidiu Stan, venit de la Oltenița, africanul Laz și câțiva juniori, veniți de la Urziceni. Ineficaci... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2021, 12:10 (2915 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

«Banii românilor, împărțiți strict în avantajul guvernanților!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

«Banii românilor, împărțiți strict în avantajul guvernanților!»

Construcția bugetului pentru anul în curs se dovedește o târguială politică netransparentă, care dezavantajează fiecare român, dar care favorizează partidele din Coaliția Guvernamentală. Președintele Comisiei pentru afaceri europene din Camera Deputaților, Ștefan Mușoiu, atrage atenția că, pe lângă termenele depășite de legiferare a Bugetului în Parlament, acesta a ajuns să fie negociat în mod netransparent, în afara Legislativului, între partidele care susțin Guvernul. «Nici până astăzi nu există niciun proiect de buget prezentat public. În schimb, liderii coaliției vorbesc de așa-zise „amendamente“ care urmează să fie negociate strict între partidele guvernamentale, în afara Parlamentului, adică în afara oricărui cadru democratic. Este o strategie ieftină de păcălire a cetățenilor și care ascunde faptul că nu li se vrea binele românilor, ci se „muncește“ strict la alocări de fonduri pe criterii politice!»... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2021, 11:25 (2574 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

URBAN Slobozia își trimite pensionarii acasă

A înțărcat bălaia administrativă

URBAN Slobozia își trimite pensionarii acasă

bonus: Slobozia are nevoie de un sistem de canalizare eficient

Urban Slobozia a decis să renunțe la angajații pensionari. Con­form unor surse apropiate instituției, numărul celor care vor pleca este de 20. Valentin Cilibeanu, directorul Urban SA Slobozia, sus­ține că «este vorba despre încetări ale contractelor de muncă de comun acord...».

Primăria vrea mai mult Primăria Slobozia vrea să schimbe per­cepția publică despre instituțiile din subordinea sa. Un prim pas în acest sens îl reprezintă decizia primarului Dragoș Soare de a cere șefilor de instituții să identifice angajații-pensionari din cadrul administrației. «Sunt conștient că oamenii au nevoie de locuri de muncă... Și, repet, nu vreau să dau pe nimeni afară! Dar rolul meu este acela de a optimiza cheltuielile administrative. Vin din siste­mul privat și gândesc ca un antreprenor. Administrația locală trebuie să cheltuiască eficient fondurile de care dispune!»... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2021, 10:05 (13423 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Atacant pentru Unirea Slobozia: Sory Ibrahim Diarra

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Atacant pentru Unirea Slobozia: Sory Ibrahim Diarra

Luni, 25 ianuarie 2021, s-a alăturat lotului Unirii Slobozia mult așteptatul atacant central. Este vorba de tânărul Sory Ibrahim Diarra, care pe 28 februarie va împlini 21 de ani. Originar din Mali, Diarra este component al Naționalei de Tineret a țării sale. Și-a făcut debutul în fotbalul românesc sezonul trecut, la echipa din al treilea eșalon, Ceahlăul Piatra Neamț. Atacantul african a fost transferat în vară de Petrolul Ploiești, la echipa lui Viorel Moldovan, jucătorul de 1,87 m bifând 7 meciuri și marcând un gol contra celor de la Ripensia Timișoara. Jucătorul de culoare a fost împrumutat până la finele sezonului la Unirea Slobozia, unde ar putea forma un inedit cuplu ofensiv cu... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2021, 22:05 (3032 vizualizări - 3 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
257 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Subvenții de pînă la 750 de lei pentru angajatori

Angajatorii din Ialomița care caută forță de muncă în rîndul absolvenților promoției 2015 pot primi sprijin de la stat. Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță faptul că aceștia ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2016, 17:45
(7184 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR a efectuat primele plăți din PNDR 2014-2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a efectuat primele plăți aferente Programului Național de Dezvoltare Rurală 2014-2020 (PNDR 2020). Beneficiarii care au primit efectiv fonduri europene nerambursabile ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2016, 16:20
(4366 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tîlhari arestați

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au reținut luni, 1 ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 18:50
(4940 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 46,253 milioane de lei, de recuperat la bugetul de stat

Administrația  Județeană a Finanțelor Publice lalomița informează că arieratele rămase de recuperat la bugetul general consolidat, la 31.12.2015, sînt de  46,253 milioane de lei, cu 7,5% mai mici ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 18:10
(7579 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu la un adăpost de porumbei

În urma unui apel telefonic primit în după-amiaza zilei de luni, 1 februarie 2016, pompierii au fost solicitați să intervină pentru îndepărtarea mai multor țigle de la bazia acoperișului unui bloc, situat ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 17:45
(6279 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Slobozia: Accident pe trecerea de pietoni

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de luni, 1 februarie 2016, pe raza municipiului Slobozia. În jurul orei 8,00, un bărbat în vîrstă de 35 de ani, ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 17:15
(3449 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Jandarmeria Ialomița are heraldică proprie

Jandarmeria Ialomița are heraldică proprie

Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița i s-a aprobat folosirea heraldicii proprii, în conformitate cu Monitorul Oficial nr. 63 din 28 ianuarie 2016. Însemnul heraldic al Inspectoratului de Jandarmi ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 16:25
(4065 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Eliberare de adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii măsurilor compensatorii de dezvoltare rurală aplicabile pe terenuri agricole-Campania 2015, că eliberează ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 16:10
(9729 vizualizări - 0 comentarii)


Întîlnire de lucru organizată de Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a organizat, vineri, 29 ianuarie 2016, întîlnirea de lucru dintre reprezentanții Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale și cei ai Asociației Române ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 15:45
(8143 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR întâlnire


Grindași: A intrat cu căruța în mașină

Poliția a fost sesizată sîmbătă, 30 ianuarie a.c., cu privire la faptul că pe raza satului Grindași s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 34 de ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 15:25
(3593 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 54000 de lei, 9 permise reținute

În acest sfîrșit de săptămînă, 29-31 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 14:55
(5259 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: A furat din curtea unui consătean

Polițiștii cercetează un tînăr, de 30 de ani, din comuna Munteni Buzău, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. În fapt, în cursul nopții de 30/31 ianuarie a.c., tînărul ar fi pătruns în ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 14:20
(6723 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Sinești, arestat pentru contrabandă

În cursul zilei de sîmbătă, 30 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Poliției Municipiului Urziceni și Secției Rurale Coșereni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 13:10
(3941 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Opt persoane, cercetate pentru braconaj

Slobozia: Opt persoane, cercetate pentru braconaj

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase cercetează opt ialomițeni, cu vîrste cuprinse între 39 și 65 de ani, întrucît duminică, 31 ianuarie a.c., au fost depistați în timp ce vînau ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 12:25
(4799 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Măcrișului: I-a furat doi porci în plină zi

O tînără de 21 de ani, din comuna Valea Măcrișului, a sesizat Poliția sîmbătă, 30 ianuarie 2016, cu privire la faptul că, în cursul zilei, persoane necunoscute i-au sustras două porcine. Cercetările au ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 11:10
(6517 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați, în perioada 29-31 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 10:10
(4529 vizualizări - 0 comentarii)


Accident de muncă la Urziceni

Un bărbat de 39 de ani a murit după ce o bucată de metal s-a prăbușit peste el și i-a strivit capul. Cu ajutorul unui aparat cu autogen, omul încerca să taie o placă metalică, accidentul producîndu-se în ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2016, 20:15
(7848 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Produse lactate confiscate

În perioada 25-29 ianuarie 2016, inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au demarat un control tematic ce a vizat procesarea laptelui crud, precum și comercializarea ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2016, 18:50
(7817 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Înșelăciune pe internet

O tînără de 23 de ani, din Slobozia, a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost victima unei înșelăciuni. Concret, aceasta le-a explicat polițiștilor faptul că a comandat de pe internet un telefon ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2016, 17:25
(4601 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, două persoane rănite

Miercuri, 27 ianuarie 2016, pe raza județului Ialomița s-au produs două evenimente rutiere, soldate cu rănirea a două persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 8,00, pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 17:40
(3948 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Tineri hoți din locuințe, prinși de polițiști

Polițiștii Secției Rurale Stelnica cercetează doi tineri, de 18 și 15 ani, ambii din Bordușani, sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt calificat și tăinuire, în funcție de participația fiecăruia ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 17:05
(5499 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»: «Și eu comunic corect!»

În cadrul proiectului cultural-educațional «Și eu comunic corect!», încheiat între Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și Centrul județean de resurse educaționale Ialomița, vineri, 29 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 16:50
(6120 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean prins la braconaj

Polițiștii Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase cercetează un bărbat, de 47 de ani, din Fetești, sub aspectul comiterii infracțiunii de braconaj cinegetic. Bărbatul a fost depistat pe fondul ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 15:45
(4934 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de carte și fotografie la Biblioteca Județeană

Joi, 28 ianuarie 2016, la orele 11,30, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia va organiza un eveniment cultural, în parteneriat cu Facultatea de Arhitectură a Universității «Spiru Haret» din ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 14:40
(5250 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 49000 de lei în 48 de ore

Peste 180 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate de polițiștii rutieri în cadrul acțiunilor organizate luni și marți, 25/26 ianuarie 2016. Astfel, polițiștii rutieri au acționat pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 13:40
(3912 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînără rănită într-un accident rutier

Miercuri, 27 ianuarie a.c., Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 12:30
(3449 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Viața și opera lui Mozart, prezentate la Slobozia

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia propune joi, 26 ianuarie 2016, de la orele 13,00, o incursiune în viața și opera marelui muzician Wolfgang Amadeus Mozart. Prin acest eveniment, reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 12:10
(3947 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: S-a răsturnat cu mașina și a fugit de la locul accidentului

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ102H, pe direcția Miloșești-Reviga, se află un autoturism răsturnat în afara părții carosabile, iar în zonă nu se află nicio persoană. Oamenii legii ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 11:50
(3113 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Condițiile de acordare a subvenției la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează potențialii beneficiari că, pînă la 1 februarie 2016 (inclusiv), la sediul instituției din Slobozia, bdul Chimiei ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 10:05
(6307 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 15 permise auto reținute, amenzi de peste 62000 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 22-24 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 19:25
(10118 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...