Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Localitatea Sudiți vrea să renunțe la delegarea serviciului de apă către RAJA Constanța

Localitatea Sudiți vrea să renunțe la delegarea serviciului de apă către RAJA Constanța

Aproape jumătate dintre localitățile județului Ialomița au probleme în privința calității apei pe care o furnizează cetățenilor. Acolo unde apa poate fi consumată, administrațiile locale au înțeles că doar colaborarea cu marii operatori de apă îi poate ajuta să elimine aceste deficiențe. De 11 ani, localitatea Sudiți a încheiat un astfel de parteneriat cu operatorul RAJA Constanța. Administrația locală se pregătește însă să renunțe la colaborare, invocând prețul prea mare pe care cetățenii sunt obligați să-l plătească. Marele dezavantaj al iminentei retrageri îl reprezintă înapoierea tuturor sumelor investite de operator la Sudiți. De asemenea, în lipsa experienței pe care o impune executarea... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2021, 14:40 (6883 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are doar 7 firme care colectează legal deșeurile menajere

Ialomița are doar 7 firme care colectează legal deșeurile menajere

Colectarea deșeurilor menajere în Ialomița este la ani lumină de legalitate. Conform informațiilor publice furnizate de către Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice, doar 7 firme au licențe de funcționare pentru colectarea deșeurilor menajere. Restul administrațiilor locale au delegat aceste servicii unor firme care încearcă de ani buni, fără succes, să intre în legalitate.

Negru pe alb, de la ANRSC
Colectarea și transportul deșeurilor menajere reprezintă o activitate legală, reglementată de Autoritatea Națională de Reglementare... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2021, 10:05 (6501 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Instanțele nu știu cine poate judeca revendicarea Lacului Iezer de lângă Slobozia

De 3 ani

Instanțele nu știu cine poate judeca revendicarea Lacului Iezer de lângă Slobozia

Anul acesta se împlinesc 3 ani de când Administrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița încearcă să obțină dreptul de administrare asupra Lacului Iezer, din apropierea localităților Slobozia și Gheorghe Lazăr. Procesul a fost înregistrat inițial la Curtea de Apel Ploiești, apoi a fost trimis spre judecare Curții de Apel Bucu­rești, iar în prezent se află pe rolul Tribunalului Ialomița. Judecătorilor le-a fost greu să decidă care din aceste instanțe are posibilitatea, confe­rită de lege, de a judeca procesul...

Situația de fapt Un control al Camerei de Conturi Ialomița din anul 2018 a scos... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2021, 11:05 (18177 vizualizări - 5 comentarii)

REPORTAJ

Părintele Vasile, preot de lipoveni

Părintele Vasile, preot de lipoveni

Comunitatea lipovenească din Bor­dușani se rezumă la 90 de familii. Un ecosistem social care subzistă grație religiei, părintele Vasile fiind liantul acestei lumi în descompunere. Ultimul din lumea lui, singurul rămas să păzească o religie și o limbă pe care comunitatea se încăpățânează să nu o uite.

Bordușani, în zi de miercuri
E a treia zi după Sfânt Ion și e frig. Dar părintelui Vasile nu-i pasă... Face 67 de ani în luna lui martie și are 90 de case de vizitat azi. E jumătatea zilei și e grabă, că îl așteaptă un mort la Jurilovca. E preot pentru lipovenii de peste tot din partea... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2021, 12:40 (5756 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Secția Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în carantină din cauza COVID-19

Secția Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în carantină din cauza COVID-19

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a dispus carantinarea Secției Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia ca urmare a numărului mare de cazuri de COVID-19 înregistrate. 40 de pacienți au fost diagnosticați cu boala generată de infecția SARS-CoV-2.

Bolnavi transferați la alte spitale Bolnavii cu forme ușoare de COVID-19 vor fi transferați către spitale-suport din zona județului Ialomița, în timp ce cazurile grave vor fi tratate în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Focarul pe Secția Boli Interne a unității medicale ar fi izbucnit de la una dintre infirmiere... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2021, 17:20 (8015 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Toleranță zero pentru «golani»: Primarul Sloboziei, înjurat și amenințat în trafic

Toleranță zero pentru «golani»: Primarul Sloboziei, înjurat și amenințat în trafic

Primarul Sloboziei, Dragoș Soare, a declarat public război «golanilor» care amenință șoferii în trafic: «Nu e normal ce se întâmplă. Vom susține o campanie publică prin care să descurajăm astfel de fapte... Slobozia este un oraș liniștit în care oamenii nu trebuie să se teamă de niște golani!». Declarația a fost făcută joi, 28 ianuarie 2021, în cadrul ședinței Consiliului Local. Dragoș Soare a relatat public că în ziua precedentă a fost înjurat și amenințat în trafic, fără niciun motiv...

Nici primarii nu scapă Dragoș  Soare, primarul Sloboziei, a declarat în cadrul ședinței... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2021, 14:10 (26194 vizualizări - 42 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Serviciul Juridic de analfabeți al Primăriei Slobozia

Serviciul Juridic de analfabeți al Primăriei Slobozia

Serviciul Juridic din cadrul Primăriei Slobozia este acuzat public de «analfabetism». Acuzațiile apar în corespondența purtată cu instituția, ca urmare a deschiderii în urmă cu 2 ani a unui supermarket în zona Stadionului «1 Mai». «Analizând conținutul adresei transmise de dumneavoastră consi­derăm că textul acesteia nu a putut fi conceput de niciunul dintre angajații Primăriei Municipiului Slobozia, datorită numeroaselor greșeli grama­ticale identificate, indiferent că vorbim de ortografie, punctuație si/sau semantică» susțin, fără îndoială iro­nic, reprezentanții Asociației 31.

Administrație împotriva propriilor cetățeni... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2021, 11:20 (32100 vizualizări - 61 comentarii)

POLITICĂ

«Creșterea salariilor nu e un moft, ci o soluție economică aplicată în UE!»

PSD susține revendicările sindicale

«Creșterea salariilor nu e un moft, ci o soluție economică aplicată în UE!»

Social-democrații îi demontează viziunea economică austeră a lui Florin Cîțu invocând soluțiile PSD de relansare a economiei românești, măsuri ce coincid cu cele ale Uniunii Europene și ale SUA. Președintele Comisiei pentru afaceri europene din Camera Deputaților, Ștefan Mușoiu, le dă dreptate sindicaliștilor care solicită Guvernului creșterile salariale cuvenite. «Sindicatele au dreptate! Creșterea salariilor nu este un moft, ci o soluție economică pentru majorarea contribuțiilor pentru pensii și pentru relansarea economiei. Confirm și eu că această viziune economică a PSD coincide cu cea a statelor UE și a SUA. Viziunea economică a lui Cîțu nu însemnă nimic altceva decât intrarea în cercul vicios... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2021, 20:10 (7096 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești: Interzis la vaccinare pentru persoanele sub 65 de ani

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești: Interzis la vaccinare pentru persoanele sub 65 de ani

Scandal la Centrul de Vaccinare din incinta Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Mai bine de jumătate din cei aproximativ 100 de oameni programați pentru vaccinare au fost plimbați pe drumuri de autorități, oamenilor fiindu-le interzisă imunizarea. Decizia a fost luată de reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița prezenți în cadrul Centrului, ca urmare a dispoziției Ministerului Sănătății de a verifica modul în care s-a desfășurat campania de vaccinare anti-COVID-19 în etapa a II-a.

Autoritățile nu au explicații Problema iscată la Centrul de Vaccinare de la Spitalul... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2021, 19:05 (6859 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Gheorghe Tinel se vrea director la Garda Forestieră București

Gheorghe Tinel se vrea director la Garda Forestieră București

Umblă tot mai insistent prin târg zvonul că domnul Tinel s-a plictisit de priveliștea de la fereastra de director adjunct la Politici Agricole în Ministerul Agriculturii. Și, pentru că tot nu putem scrie cum au fost rejectați/acceptați unii de la Mi­nisterul Muncii condus de Raluca Turcan, ne-am hotărât să vă povestim unde visează domnul Tinel să ajungă.

Să fie oare Director la Implementare și Avizare? După cum știe tot contribuabilul din Ialomița, prima dragoste a domnului Tinel nu e agricultura, ci silvicultura. Că de-aia teza lui de doctorat a avut drept subiect «Potențialul recreativ al pădurilor periurbane Municipiului București»... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2021, 15:10 (6465 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Strategii administrative perdante marca Alexandru Potor

«Teoria formelor fără fond» la Consiliul Județean Ialomița

Strategii administrative perdante marca Alexandru Potor

Consiliul Județean Jalomița nu a primit bani pentru decontarea investițiilor în infrastructură decontate prin PNDL. Situația afectează Drumuri și Poduri SA, firmă al cărei acționar este instituția. Consiliul Județean Ialomița ar fi putut evita situația printr-o rectificare bugetară la sfârșitul anului precedent. «Sperăm să primim aceste repartizări bugetare până la sfârșitul lunii ia­nuarie!» declară administratorul pu­blic Alexandru Potor.

Lucrări nedecontate de 7,7 milioane de lei Pe 19 ianuarie 2021, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA) a... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2021, 09:55 (3606 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Străzi distruse din cauza lucrărilor la rețeaua de canalizare în Țăndărei

Străzi distruse din cauza lucrărilor la rețeaua de canalizare în Țăndărei

bonus: Locuitorii din Țăndărei ar putea plăti mai puțin pentru colectarea gunoiului menajer

Inclus în cadrul unui proiect de anvergură inițiat de compania RAJA Constanța, orașul Țăndărei a rămas fără străzi. Arterele au fost distruse de firma contractată de RAJA Constanța să execute realizarea rețelelor de canalizare ale localității. «Este inadminisbil așa ceva!» reclamă situația Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

Constructorii au părăsit șantierul Amenajarea rețelei de canalizare a orașului Țăndărei face parte dintr-un proiect amplu al RAJA Constanța care include mai multe zone, printre care și Ialomița. Valoarea totală a proiectului, inițiat cu fonduri oferite de... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2021, 14:50 (5878 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Jumătate dintre administrațiile locale solicită ilegal plata serviciilor de furnizare a apei

Situație paradoxală în Ialomița

Jumătate dintre administrațiile locale solicită ilegal plata serviciilor de furnizare a apei

La nivelul județului Ialomița doar 50% dintre administrațiile locale furnizează apă populației legal, prin intermediul unor firme licențiate de către Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice. Celelalte administrații solicită ilegal această taxă, iar calitatea apei furnizate be­neficiarilor este deficitară. Direcția de Sănătate Publică Ialomița cunoaște situația și o tolerează tacit. Intrarea în legalitate ar presupune majorări substanțiale de cost și investiții pentru care administrațiile locale nu au alocații bugetare.

Doar 11 firme licențiate în Ialomița în 2019... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2021, 10:05 (6986 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii din Ialomița și-au cerut drepturile în stradă

Polițiștii din Ialomița și-au cerut drepturile în stradă

Peste 100 de polițiști din Ialomița, membri ai Sindicatului «Diamantul», au pichetat la începutul acestei săptămâni sediul Prefecturii Ialomița. Oamenii legii sunt nemulțumiți de inechitățile sala­riale din sistemul bugetar și de faptul că nu s-au numărat printre categoriile de angajați ai Ministerului Afacerilor Interne care au beneficiat de sporuri sala­riale acordate pentru acti­vitățile desfășurate cu scopul de a limita răspân­direa noului Coronavirus. «La fel ca medicii și noi am fost în linia întâi!» a fost mesajul transmis în timpul protestului de către Viorel Stoica, președintele Sindicatului «Diamantul» filiala Ialomița.

Polițiștii se consideră discriminați... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2021, 19:05 (11133 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tinerii fermieri din Ialomița au beneficiat de fonduri europene de 8,6 milioane de euro

În ultimii 5 ani

Tinerii fermieri din Ialomița au beneficiat de fonduri europene de 8,6 milioane de euro

Agricultura rămâne principalul domeniu de activitate prin in­termediul căruia fondurile euro­pene ajung în județul Ialomița. O analiză statistică oferită de Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale arată că, în perioada 2015-2020, Ialomița a beneficiat de 8,6 milioane de euro, prin intermediul programului «Instalarea Tinerilor Fermieri». În aceeași perioadă de timp, 207 de beneficiari din județul nostru au pus bazele unor afaceri în domeniul agricol.

O singură măsură, beneficii multiple «Instalarea Tinerilor Fermieri» repre­zintă una dintre cele mai importante măsuri de finanțare... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2021, 14:40 (5239 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Prestație palidă, rezultat pe măsură

Fotbal, Unirea Slobozia-Farul Constanța 0-3

Prestație palidă, rezultat pe măsură

Terenul sintetic al Bazei Sportive «Voința» din București a găzduit sub ochii foștilor internaționali Ciprian Marica și Florin Cernat, duelul amical dintre Unirea Slobozia și Farul Constanța. Cele două colege de serie s-au duelat deja în campionat unde dobrogenii s-au impus cu 2-0. Nu a fost diferit ca desfășurare nici amicalul de sâmbătă, 22 ianuarie 2021, în care Farul și-a făcut jocul după pofta inimii. Unirea a jucat slab, fără vlagă, iar rezultatul final este în totală concordanță cu cele petrecute pe teren. Să fi fost de vină programul de pregătire încărcat? Să fi contat atât de mult lipsa din centrul apărării a lui Gabriel Lazăr? Firește, scuze se pot găsi cu duiumul... Cert este că sunt... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2021, 13:20 (4746 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Avântul Rovine a învins Recolta Gheorghe Doja

Fotbal amical

Avântul Rovine a învins Recolta Gheorghe Doja

După înfrângerea cu Unirea Slobozia, reprezentanta celei de-al treilea eșalon, Recolta Gheorghe Doja, a continuat suita amicalelor. Adversară și gazdă i-a fost Avântul Rovine, care i-a primit pe Bucurică și compania pe un teren aflat în condiții foarte bune pentru fotbal. Avântul Rovine este una dintre cele mai interesante echipe din Liga a IV-a ialomițeană, cu un lot valoros pentru acest nivel, care include jucători ca Geantă, Vâlcu, Băicoianu, Neagu sau Bordei. Recolta Gheorghe Doja a avut serios de furcă cu această echipă. Marius Milea a avut în probe o serie de jucători cum ar fi atacantaul Ovidiu Stan, venit de la Oltenița, africanul Laz și câțiva juniori, veniți de la Urziceni. Ineficaci... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2021, 12:10 (2952 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

«Banii românilor, împărțiți strict în avantajul guvernanților!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

«Banii românilor, împărțiți strict în avantajul guvernanților!»

Construcția bugetului pentru anul în curs se dovedește o târguială politică netransparentă, care dezavantajează fiecare român, dar care favorizează partidele din Coaliția Guvernamentală. Președintele Comisiei pentru afaceri europene din Camera Deputaților, Ștefan Mușoiu, atrage atenția că, pe lângă termenele depășite de legiferare a Bugetului în Parlament, acesta a ajuns să fie negociat în mod netransparent, în afara Legislativului, între partidele care susțin Guvernul. «Nici până astăzi nu există niciun proiect de buget prezentat public. În schimb, liderii coaliției vorbesc de așa-zise „amendamente“ care urmează să fie negociate strict între partidele guvernamentale, în afara Parlamentului, adică în afara oricărui cadru democratic. Este o strategie ieftină de păcălire a cetățenilor și care ascunde faptul că nu li se vrea binele românilor, ci se „muncește“ strict la alocări de fonduri pe criterii politice!»... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2021, 11:25 (2574 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

URBAN Slobozia își trimite pensionarii acasă

A înțărcat bălaia administrativă

URBAN Slobozia își trimite pensionarii acasă

bonus: Slobozia are nevoie de un sistem de canalizare eficient

Urban Slobozia a decis să renunțe la angajații pensionari. Con­form unor surse apropiate instituției, numărul celor care vor pleca este de 20. Valentin Cilibeanu, directorul Urban SA Slobozia, sus­ține că «este vorba despre încetări ale contractelor de muncă de comun acord...».

Primăria vrea mai mult Primăria Slobozia vrea să schimbe per­cepția publică despre instituțiile din subordinea sa. Un prim pas în acest sens îl reprezintă decizia primarului Dragoș Soare de a cere șefilor de instituții să identifice angajații-pensionari din cadrul administrației. «Sunt conștient că oamenii au nevoie de locuri de muncă... Și, repet, nu vreau să dau pe nimeni afară! Dar rolul meu este acela de a optimiza cheltuielile administrative. Vin din siste­mul privat și gândesc ca un antreprenor. Administrația locală trebuie să cheltuiască eficient fondurile de care dispune!»... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2021, 10:05 (13423 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Atacant pentru Unirea Slobozia: Sory Ibrahim Diarra

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Atacant pentru Unirea Slobozia: Sory Ibrahim Diarra

Luni, 25 ianuarie 2021, s-a alăturat lotului Unirii Slobozia mult așteptatul atacant central. Este vorba de tânărul Sory Ibrahim Diarra, care pe 28 februarie va împlini 21 de ani. Originar din Mali, Diarra este component al Naționalei de Tineret a țării sale. Și-a făcut debutul în fotbalul românesc sezonul trecut, la echipa din al treilea eșalon, Ceahlăul Piatra Neamț. Atacantul african a fost transferat în vară de Petrolul Ploiești, la echipa lui Viorel Moldovan, jucătorul de 1,87 m bifând 7 meciuri și marcând un gol contra celor de la Ripensia Timișoara. Jucătorul de culoare a fost împrumutat până la finele sezonului la Unirea Slobozia, unde ar putea forma un inedit cuplu ofensiv cu... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2021, 22:05 (3032 vizualizări - 3 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Surprinși în timp ce săpau șanțul pentru a scoate o conductă de irigații

Un feteștean de 45 ani a alertat Poliția cu privire la faptul că pe terenul său, situat în extravilanul Feteștiului, a surprins doi bărbați care sapă pe aliniamentul unei instalații de irigații cu scopul ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:41
(7412 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Recepție organizată de președintele Consiliului Județean Ialomița

Miercuri, 30 noiembrie a.c., președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă va organiza o recepție oficială. Evenimentul va marca sărbătorirea Zilei Naționale a României și va fi organizat ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:39
(12459 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Flăcările au mistuit o rulotă fast-food

Un incendiu a izbucnit în cursul nopții la o rulotă în care se produceau și se comercializau preparate de tip fast-food din Fetești. Flăcările au fost observate și anunțate prin 112, în jurul orei 3,00 ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:07
(10885 vizualizări - 0 comentarii)


Explozie urmată de un incendiu la o stație de gaze din zona Urziceni

Explozie urmată de un incendiu la o stație de gaze din zona Urziceni

Evenimentul s-a produs miercuri, 23 noiembrie a.c., în jurul orei 18.30, la o stație de preîncălzire a gazelor a Romgaz SA Mediaș, situată pe un teren viran de pe DN1D Urziceni-Bărbulești. La locul intervenției ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:02
(14375 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prinși în flagrant de polițiști în timp ce transbordau biodiesel furat într-o parcare

Marți, 22 noiembrie a.c., o patrulă de siguranță publică a surprins într-o parcare de pe DN2A, în afara localității Țăndărei, două persoane care încărcau dintr-o autocisternă într-un autoturism mai multe ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 11:54
(9023 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Întîlnire între pompieri și reprezentanți ai asociațiilor de proprietari

«Un parteneriat pentru siguranța dumneavoastră!»-sub acest slogan s-a desfășurat o întîlnire între reprezentanții asociațiilor de proprietari de la nivelul municipiului Slobozia și cei ai Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 11:50
(19050 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La 17 ani a furat din magazin

A fost depistat un minor, în vîrstă de 17 ani, din Urziceni, care a profitat de neatenția unei vînzătoare și a sustras dintr-o firmă de pe raza localității suma de 72 lei. Acesta a fost urmărit și prins ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 11:48
(12808 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Incendiu de la o țigare la o fabrică de confecții

Un incendiu s-a produs la o fabrică de confecții din comuna Dridu, miercuri, 23 noiembrie a.c., în jurul orei 12.00, iar pentru localizarea și lichidarea acestuia au intervenit pompierii de la Secția Urziceni ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 11:42
(13801 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: Arestat pentru furt

Agenți din cadrul Secției de Poliție Rurală Ion Roată au depistat marți, 22 noiembrie a.c., pe raza comunei Sfântu Gheorghe, un tînăr localnic, de 22 ani, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis mandat ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 11:38
(17270 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat cu mașina prin oraș

Pe raza municipiului Urziceni a fost depistat un bărbat, de 44 ani, domiciliat în comuna Alexeni, care a condus un autoturism avînd o alcoolemie peste limita legală. Șoferul a fost testat alcoolscop, rezultatul ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 11:26
(11170 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură a unui deținut

Vineri, 25 noiembrie a.c., o persoană privată de libertate din Penitenciarul Slobozia, Victor Săvilă, va inaugura o expoziție de pictură. Evenimentul, intitulat «Dincolo de prejudecăți», se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 11:22
(12930 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Transporta cu tractorul lemne fără documente

Marți, 22 noiembrie a.c., Formațiunea de Investigare a Fraudelor Țăndărei a organizat și executat o acțiune pe linia identificării transporturilor ilegale de mărfuri. Astfel, au fost legitimate 44 de persoane ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 11:20
(13253 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Prins de jandarmi încercînd să vîndă o cameră video și un mobil

Jandarmii au surprins un prahovean care încerca să facă speculă în Slobozia. Marți, 22 noiembrie.a.c., în jurul orei 14,15, jandarmii l-au surprins Z. FILON, de 33 ani, din comuna Vărbilău-Prahova, în timp ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 11:02
(12695 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2011, 16:38
(4849 vizualizări - 0 comentarii)


Braconaj pe fondul de vînătoare Săveni

Luni, 21 noiembrie, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat pe linia prevenirii și combaterii braconajului cinegetic pe fondul cinegetic Săveni. Astfel, pe o solă cultivată ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2011, 14:47
(17119 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Săveni braconaj


Ialomița: Șoferi băuți și fără permis, la volan

Doi bărbați de 40, respectiv 57 ani, sînt cercetați de polițiști pentru conducere sub influența băuturilor alcoolice. Bărbatul de 40 ani, din Dridu, a fost prins luni, 21 noiembrie a.c., conducînd un autoturism ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2011, 14:44
(11090 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni pentru siguranța publică

Polițiștii slobozeni au derulat, în perioada 18-20 noiembrie a.c., o serie de acțiuni ce au vizat siguranța publică. Rezumatul activităților reține că, pe parcursul celor trei zile, polițiștii au legitimat ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2011, 14:41
(11008 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Furau curent electric

În urma unei acțiuni desfășurată în dimineața zilei de vineri, 18 noiembrie a.c. în orașul Țăndărei, 12 gospodării au fost depistate racordate ilegal la rețeaua de distribuție a energiei electrice. Așadar ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 14:59
(19633 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Deși mirosea a alcool, a refuzat testarea alcooltest

Polițiștii slobozeni au oprit, vineri, 18 noiembrie, pentru un control de rutină, o mașină condusă de un bărbat, de 34 ani, din localitate. Potrivit polițiștilor, tînărul emana halenă puternică de alcool ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 14:05
(13618 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Au furat dintr-un bar suc și alcool

Polițiștii cercetează trei tineri, cu vîrste cuprinse între 17 și 24 ani, toți domiciliați pe raza orașului Căzănești, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. În fapt, aceștia, în ziua de ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 14:03
(13863 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Șoferi băuți, la volan

86 km/h este o viteză surprinsă de aparatul radar, sîmbătă, 19 noiembrie, pe raza muncipiului Slobozia. După ce au oprit mașina, polițiștii au stabilit că era condusă de un slobozean, de53 ani, care, în ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 14:02
(15775 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: S-a lovit frontal de o mașină

Sîmbătă, 19 noiembrie, un constănțean de 62 ani a produs un accident de circulație pe DJ212, în apropierea localității Platonești. Cauza principală a nefericitului incident a fost viteza de deplasare neadaptată ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 14:02
(15144 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Doi minori, acuzați de furt

Poliția a fost sesizată joi, 17 noiembrie a.c., de către un bărbat de 60 ani, din comuna Alexeni, despre faptul că persoane necunoscute au pătruns în curtea locuinței sale și i-au sustras dintr-o anexă ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 14:02
(11623 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni furt


Gheorghe Doja: Fără permis și băut, la volan

Un bărbat de 41 ani, din Gheorghe Doja, a fost prins vineri, 18 noiembrie, de polițiști în timp ce conducea o mașină deși nu poseda permis de conducere. Mai mult, pentru că mirosea a alcool, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 14:01
(13178 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru conducere fără permis

Vineri, 18 noiembrie, polițiștii au reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore un bărbat de 41 ani, din Păltiniș, care a fost prins în trafic, în mod repetat, în timp ce conducea fără a poseda ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 13:58
(12405 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 66 mii lei, amenzi aplicate de Poliția Rutieră Ialomița

În perioada 18-20 noiembrie, polițiștii Serviciului Rutier au derulat o serie de acțiuni preventive în traficul ialomițean. Încălcările normelor rutiere au fost sancționate cu 290 de amenzi, 5 certificate ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 13:51
(10693 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă vacante în Germania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează selecție pentru studenții și masteranzii care doresc să lucreze în Germania în perioada vacanței de vară, anul 2012. Potrivit organizatorilor ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 09:48
(13351 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Încercau să spargă mașinile dintr-o parcare

Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 15 și 19 ani, au fost prinși de polițiști în timp ce încercau să deschidă mai multe autoturisme dintr-o parcare din Slobozia. Fapta a fost sesizată polițiștilor de ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 09:38
(10834 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Bătrînă de 70 ani, lovită de mașină

O bătrînă de 70 ani a fost lovită de un autovehicul. Femeia a vrut să traverseze strada în localitatea Alexeni prin loc nepermis și fără să se asigure, fiind lovită de o mașină ce circula regulamentar. ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 09:38
(7324 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


Ialomița: Șoferi beți la volan și fără permis

Un tînăr de 22 ani, șofer al unui autoturism a fost oprit în trafic, pentru un control de rutină, la Ion Roată. În urma verificărilor sumare, polițiștii au constatat că individul nu avea permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 09:37
(9083 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...