Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia: Serviciul Urbanism face legea pe subiectul «terase provizorii»

Primăria Slobozia: Serviciul Urbanism face legea pe subiectul «terase provizorii»

Acuzații grave împotriva funcționarilor Serviciului Urbanism al Primăriei Slobozia, o firmă locală invocând faptul că procesele de contravenție ar fi întocmite ilegal. În replică, primarul Sloboziei susține că legea pe subiectul «terase provizorii» nu mai poate fi încălcată! Drama e că toată lumea are dreptate, numai noi nu...

Primarii se schimbă, obiceiurile rămân
De mai bine de 20 de ani, administrația din Slobozia încearcă să reglementeze existența teraselor din Slobozia. Până la cest moment însă, eforturile administrative au dat greș. La sfârșit de an însă, o firmă din Slobozia... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2020, 10:25 (19756 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Medicii din Ialomița se pregătesc de vaccinarea anti-COVID-19

Medicii din Ialomița se pregătesc de vaccinarea anti-COVID-19

bonus: Rata incidenței cazurilor de COVID-19 la Slobozia, în scădere

Conform informațiilor Direcției de Sănătate Publică Ialomița, marți, 5 ianuarie 2021, începe oficial campania de vaccinare anti-COVID-19 în sistemul local de sănătate. Până acum, 610 angajați din spitalele ialomițene și-au manifestat interesul în privința vaccinării.

Dozele de vaccin, aduse de la București
Unitățile medicale din Ialomița vor fi aprovizionate cu vaccin anti-COVID-19 de către Centrul Principal de Depozitare din cadrul Institutului de Cercetare Dezvoltare Medico-Militară «Cantacuzino» din Capitală. Dozele vor fi transmise în teritoriu în baza unei solicitări pe care... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2020, 11:40 (4803 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

RETROSPECTIVĂ 2020

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

Anul 2020 a stat sub semnul Alegerilor Electorale. Dar de început, a început banal, cu fraude administrative, tunuri financiare și sărăcie. Timp de un an întreg, reporterii Independent au făcut tot posibilul să se ridice la înălțimea așteptărilor cititorilor, să ofere informații exacte, opinii avizate și povești de viață care să ne aducă un strop de speranță într-o lume lipsită de busolă și de orizont. Retrospectiva detaliată a acestor evenimente (și a altora despre care până și noi ne amintim cu surprindere) o puteți urmări mai jos. A fost un an minunat pentru optimiștii incurabili și unul la fel de rău precum cel de anul trecut pentru pesimiști... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2020, 11:10 (6043 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Proces de insolvență intentat SC Drumuri și Poduri SA Ialomița pentru o datorie de 300 mii lei

Întârzierile plăților Ministerului Dezvoltării la lucrările PNDL falimentează firmele

Proces de insolvență intentat SC Drumuri și Poduri SA Ialomița pentru o datorie de 300 mii lei

Firma de reparații și întreținere a drumurilor județene aparținând Consiliului Județean, Drumuri și Poduri SA Ialomița, este acționată în instanță pentru o datorie de 300 mii de lei. Cei care au inițiat procesul sunt reprezentanții firmei B&A Construcții și Excavații Slobozia, care au desfășurat lucrări  de utilitate publică în comuna brăileană Vădeni, în baza unui proiect PNDL. Oficialii Drumuri și Poduri SA Ialomița dau vina pe Ministerul Dezvoltării care a întârziat plățile pentru Programul Național de Dezvoltare Locală.

Un proces în curs În urmă cu 2 ani, Primăria Comunei... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2020, 10:15 (7378 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cătălin Grigore (PSD) și Alexandru Dinu (PNL), noii vicepreședinți ai Consiliului Județean Ialomița

Într-un final s-au ales

Cătălin Grigore (PSD) și Alexandru Dinu (PNL), noii vicepreședinți ai Consiliului Județean Ialomița

Luni, 28 decembrie 2020, cei 31 de consilieri județeni întruniți în ședință ordinară au votat pentru desemnarea vicepreședinților Consiliului Județean Ialomița. Cătălin Grigore a obținut 25 de voturi, iar Alexandru Dinu 24 de voturi. «Urmează 3 ani fără bătălii electorale... Acum ne putem concentra asupra intereselor ialomițenilor!» a declarat la sfârșitul ședinței președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel.

PSD și PNL s-au înțeles  Luni, 28 decembrie 2020, de la orele 14,00, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit pentru prima dată în formulă completă... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2020, 19:05 (7287 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Chemgas Holding Corporation ar putea plăti datoriile acumulate în următorii 42 de ani!

Ce s-a ales de platforma Combinatului Chimic Slobozia...

Chemgas Holding Corporation ar putea plăti datoriile acumulate în următorii 42 de ani!

Potrivit Tabelului de Creanțe anexat dosarului de faliment al Chemgas Holding Corporation, societatea trebuie să returneze creditorilor săi 502,5 milioane de lei. Datoriile au fost acumultate în ultimii 10 ani, perioadă în care firma a administrat Combinatul Chimic din Slobozia. Șansele ca aceste sume de bani să mai ajungă în conturile creditorilor sunt infime. De asemenea, niciuna dintre instituțiile implicate nu a reușit să formuleze un răspuns clar cu privire la cauzele care au generat acumularea atâtor datorii, având în vedere că firma s-a aflat sub supravegherea financiară a Adminis­trației Județene a Finanțelor Publice Ialomița și Direcției Generale Regionale a Finanțelor Publice Prahova... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2020, 10:20 (6642 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Lucrări de împădurire doar pe hârtie în pădurea din Sudiți

Direcția Silvică Ialomița tace

Lucrări de împădurire doar pe hârtie în pădurea din Sudiți

O asociație nonguvernamentală care militează pentru respec­tarea legislației de mediu, «Agent Green», sesizează dispariția a peste 200 mii de arbori ce ar fi trebuit să împădurească o suprafață de 250 de hectare de pădure tăiată în zona localității Sudiți. Contactați telefonic, reprezentanții Direcției Silvice Ialomița nu au făcut niciun fel de comentariu cu privire la investigația realizată de Asociația «Agent Green».

Jaf în pădure pe bani publici
Conform estimărilor oficiale, în jurul localității Sudiți există cea mai întinsă zonă despădurită din Sud-Estul României. Aproximativ... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2020, 13:10 (6977 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia a ieșit din Zona Roșie. Incidența cazurilor COVID-19 începe să scadă!

Slobozia a ieșit din Zona Roșie. Incidența cazurilor COVID-19 începe să scadă!

După mai bine de o lună în care s-a aflat în Zona Roșie din cauza numărului mare de cazuri înregistrate, situația epidemiologică înregistrată la Slobozia pare să fie sub control. Ultimele date ale Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița arată faptul că rata de incidență a cazurilor COVID-19 la data de 26 decembrie 2020 a scăzut la 5,02/1000 de locuitori. Datele arată faptul că la nivelul municipiului reședință de județ există la acest moment 260 de cazuri active de COVID-19. Reamintim faptul că Slobozia s-a aflat în carantină zonală din cauza numărului mare de infectări cu SARS-CoV-2. La momentul de față, localitatea Balaciu are cea mai mare rată a incidenței cazurilor, aceasta... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2020, 12:05 (5650 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

«Iată, Fecioara va lua în pântece și va naște Fiu și vor chema numele Lui Emanuel!» (Isaia 7,14)

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar, din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Sărbătoarea Crăciunului sau a Nașterii Domnului a fost, este și va rămâne o sărbătoare a bucuriei și a darului făcut de Dumnezeu lumii prin nașterea în istorie a Fiului Său, Domnul nostru Iisus Hristos.
Potrivit Sfintelor Scripturi, Dumnezeu în „multe feluri și în multe chipuri” a cercetat pe poporul Său, l-a pregătit pentru venirea în lume a Fiului Său și, totodată, a făcut cunoscute... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2020, 10:50 (3474 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Secție suport COVID-19 la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Secție suport COVID-19 la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Numărul mare de îmbolnăviri de COVID-19 înregistrat la nivelul județului a determinat Spitalul Județean de Urgență Slobozia să adopte măsuri suplimentare pentru tratarea bolnavilor. Astfel, unitatea medicală a înființat Secția suport COVID-19, unde beneficiază de tratament medical cazurile medii de boală. În timp ce celelalte 3 spitale din județ sunt destinate exclusiv bolnavilor de COVID-19, Spitalul Slobozia asigură asistență medicală și pentru pacienții non-COVID.

Sprijin pentru pacienți Spitalul Județean de Urgență Slobozia este singura unitate medicală din județ care are... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2020, 10:20 (4780 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primarul Vasile Popa de la Gârbovi a ratat o investiție de 65 mii de euro

Primarul Vasile Popa de la Gârbovi a ratat o investiție de 65 mii de euro

Noul primar USR PLUS de la Gârbovi a ratat o investiție de 65 mii de euro pentru reabilitarea unui parc. Gurile rele spun că nu a vrut să continue proiectele fostei administrații. Realitatea e însă infinit mai nuanțată. Noi ridicăm doar puțin perdeaua, că 4 ani înseamnă timp destul ca să ne convingem cine are dreptate și cine nu.

Primul eșec administrativ pentru USR PLUS
Electoratul din Gârbovi a decis pentru prima dată după 30 de ani să schimbe culoarea politică a Primăriei. Lăudabilă, de principiu, schimbarea politică a atras după ea și primul eșec administrativ. Preocupat să... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2020, 12:10 (8022 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Răzvan Ciucă, fostul director al Muzeului Agriculturii, achitat definitiv în dosarul «trafic de locomotive de epocă»

După 6 ani

Răzvan Ciucă, fostul director al Muzeului Agriculturii, achitat definitiv în dosarul «trafic de locomotive de epocă»

În anul 2014, procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Deva l-au pus sub control judiciar pe Răzvan Ciucă, fostul director al Muzeului Național al Agriculturii din România, într-un dosar ce avea ca obiect «traficul de locomotive de epocă». La 6 ani distanță de la debutul anchetei, Curtea de Apel din Alba Iulia îl achită definitiv pe Răzvan Ciucă. Decizia instanței a fost dată în urmă cu câteva zile.

O anchetă încurcată În anul 2014, Parchetul de pe lângă Judecătoria Deva făcea publice informații dintr-o anchetă de mare interes pentru opinia publică. Procurorii vorbeau în exclusivitate... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2020, 13:10 (7653 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Perieți: Tarifele pentru colectarea deșeurilor menajere, aproape duble

Urmează tariful la apă

Perieți: Tarifele pentru colectarea deșeurilor menajere, aproape duble

Luni, 21 decembrie 2020, Consiliul Local Perieți s-a întrunit în cadrul unei ședințe extraordinare. Pe ordinea de zi a ședinței a figurat și un proiect de hotărâre privind majorarea tarifelor pentru activitățile de salubrizare.

Tarife aproape duble Consiliul Local Perieți a decis luni, 21 decembrie a.c., majorarea tarifelor pentru activitățile de salubrizare prestate populației de către Selectiv Deșeuri SRL. Decizia afectează toți cei 3700 de locuitori ai comunei. Conform datelor oficiale, tariful lunar pentru activitățile de salubrizare crește de la 4 lei/persoană la 7,48 lei/persoană... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2020, 12:20 (3682 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Real Test Slobozia, din nou spiridușul lui Moș Crăciun

Real Test Slobozia, din nou spiridușul lui Moș Crăciun

Luni, 21 decembrie 2020, Real Test Slobozia, împreună cu furnizorii firmei, au dăruit cadouri de Crăciun pentru copiii unor familii fără posibilități materiale din Munteni Buzău. «Emoția copiilor care au primit darurile noastre este cea mai frumoasă răsplată pe care o puteam primi...» a declarat Aurelian Petre, administratorul firmei.

Daruri pentru 6 familii La fiecare sfârșit de an, firma Real Test Slobozia, distribuitor Hyundai la nivelul județului Ialomița, îl susține pe Moș Crăciun. Anul acesta, reprezentanții... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2020, 10:10 (4186 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ședința Consiliului Local Slobozia și noua viziune administrativă

Ședința Consiliului Local Slobozia și noua viziune administrativă

Vineri, 11 decembrie a.c., de la orele 15,00, Consiliul Local Slobozia s-a întrunit în cadrul unei ședințe de Consiliu Local, principalul punct pe ordinea de zi fiind desemnarea viitorilor viceprimari ai Sloboziei. După cum am consemnat, au fost aleși cu 15 voturi «pentru» și 3 «împotrivă» Gigi Manea (PNL) și Gabriel Mușat (PSD). Pe ordinea de zi a ședinței s-au regăsit și alte 3 proiecte de hotărâri de o reală importanță pentru viitorul administrativ al orașului. Consensul politic privind alegerea viceprimarilor orașului a permis aprobarea acestor proiecte de hotărâri care permit adoptarea de decizii privind iluminatul public, investițiile din fonduri proprii și accesarea de fonduri europene... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2020, 14:40 (4045 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA, obligată să plătească 5 milioane de lei către Amonil SA

Decizie a Judecătoriei Slobozia

Urban SA, obligată să plătească 5 milioane de lei către Amonil SA

Judecătoria Slobozia a admis favorabil solicitarea lichidatorului Expert Insolvență, firmă care are drept de administrare pentru Amonil SA, de a obliga Urban SA la plata a 5 milioane de lei, repre­zentând sume provenite din neindexarea corespunzătoare a datoriei pe care societatea a avut-o către Amonil SA. Deși debitul a fost stins, admi­nistratorii Urban SA nu au luat în calcul actualizarea sumelor corespunzător cu rata inflației. Sentința dată la Slobozia nu este definitivă, dar are caracter executoriu. Oficialii Urban SA încearcă acum să facă demersuri pentru a suspenda executarea până la soluționarea definitivă a cauzei.

Filmul unei datorii istorice... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2020, 10:05 (4369 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

Visurile din globuri de Crăciun

Visurile din globuri de Crăciun

Cristina pictează globuri de Crăciun. Desenează portrete la comandă. Pictează tricouri. Și visează să ajungă la facultate... Are 19 ani și învață la Liceul de Arte din Slobozia. E exponentul unei generații care vrea să schimbe lumea, o lume despre care crede că nu îi oferă nicio șansă reală... O lume în care se luptă să supraviețuiască, să răzbată și să se împlinească înainte de a fi prea târziu. Înainte ca visurile sale de adolescentă să pălească. Când am cunoscut-o, o picta sub lupă pe Maica Domnului, pe un glob de Crăciun care va bucura Sărbătorile cuiva drag inimii ei. Și zâmbea la unul dintre visurile sale, acela de a ajunge arhitect.

Eleva unor profesori providențiali... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2020, 10:50 (7611 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Doar administrațiile PNL din Ialomița au primit 2,73 milioane de lei!

Guvernul schimbă părul, dar năravul ba

Doar administrațiile PNL din Ialomița au primit 2,73 milioane de lei!

Guvernul a aprobat, în ședința de joi, 17 decembrie a.c., 2,73 milioane de lei  pentru finanțarea cheltuielilor de funcționare până la sfârșitul anului 2020. Banii au fost alocați exclusiv primăriilor PNL din Ialomița, conform metodei patentate de PSD în mandatele trecute.

Obiceiurile proaste nu mor niciodată
Guvernul României a alocat în ședința de joi, 17 decembrie 2020, alocarea a peste 876 milioane de lei din Fondul de rezervă bugetară, prevăzut în bugetul de stat pe anul 2020, unora dintre primăriile din țară. Fondurile au fost alocate pentru finanțarea cheltuielilor... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2020, 19:05 (5349 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Primele decizii ale administrației Pavel

Nu aduce mandatul ce aduce sfârșitul de an

Primele decizii ale administrației Pavel

Vineri, 18 decembrie 2020, s-a desfășurat prima ședință extraordinară a Consiliului Județean Ialomița. Președintele Marian Pavel a prezidat ședința on-line, din cauza infectării cu virusul COVID-19. În cadrul ședinței au fost adoptate o serie de proiecte de hotărâri de interes pentru opinia publică din Ialomița. Cel mai important dintre acestea rămâne cel privind asocierea județului Ialomița cu Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia în vederea realizării unor proiecte de investiții în valoare de 26,8 milioane de lei.

Unde se duc banii publici când se duc...
Cei 31 de... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2020, 17:15 (5121 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Revine Andryana Naumenko

Handbal, Divizia A, HCM Slobozia

Revine Andryana Naumenko

Chiar dacă a bifat deja primele jocuri oficiale în divizia secundă, HCM Slobozia continuă să-și întărească lotul. Echipa antrenată de Ghiță Irimescu beneficiază din această săptămână de serviciile unei jucătoare cu experiență, în ciuda celor 22 de ani pe care i-a împlinit pe 12 decembrie 2020. Concret, pivotul Andryana Naumenko revine la formația alături de care a petrecut ultimele 2 sezoane, trecând de la extazul promovării, la agonia părăsirii forțate a Ligii. Handbalistă cu un foarte important aport defensiv, Naumenko se remarcă și printr-un extraordinar spirit de echipă. Înainte de revenirea la Slobozia, jucătoarea de origine ucraineană, crescută la Marta Baia Mare, a evoluat la Crișul Chișineu... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2020, 13:20 (4335 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Gura Ialomiței: Fără permis la volan

Luni, 13 septembrie, polițiștii din Gura Ialomiței au încercat să oprească un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. Întrucît șoferul nu a oprit la semnalul agentului de poliție, continuîndu-și deplasarea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:30
(16277 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tînăr mort într-un accident rutier

Luni, 13 septembrie, în apropierea localității Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Victima, un tînăr de 23 de ani, din municipiul Focșani, județul Vrancea, conducea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:28
(16877 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Țigări de contrabandă, confiscate

În cursul zilei de luni, 13 septembrie polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au oprit pentru control, pe raza comunei Sărățeni, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:26
(16386 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Tîrg: A intrat cu mașina în pom și a fost proiectat pe gardul unei case

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 11/12 septembrie, Poliția Orașului Fierbinți-Tîrg a fost sesizată despre faptul că pe raza localității s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:03
(21500 vizualizări - 1 comentariu)


«Șoferi» fără permis sau băuți la volan

La sfîrșitul săptămînii trecute, sîmbătă, 11 septembrie, un echipaj de poliție din Urziceni, aflat în serviciul de patrulare și control al traficului rutier, a depistat în trafic pe raza localității Maia ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:01
(18639 vizualizări - 4 comentarii)


Urziceni: Comerțul ilicit, în atenția polițiștilor

Sîmbătă, 11 septembrie, polițiștii din Urziceni au executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii activităților de comerț ilicit în zona Pieței și a Oborului din municipiu. În cadrul acțiunilor au ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:00
(17102 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se fură capace de canalizare

În noaptea de duminică spre luni, respectiv 12 spre 13 septembrie, o echipă de siguranță publică mixtă polițist-jandarm-polițist comunitar a depistat, pe strada Independenței din Fetești, un tînăr de 2 ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 15:58
(18478 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Stelnica

«Biblionet» la Stelnica

Primăria și Consiliul Local Stelnica, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și Biblioteca Comunală «Ion Ghelu Destelnica» vor inaugura oficial noul serviciu gratuit de bibliotecă «Biblionet-lumea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 12:04
(19744 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean raportează evaziunea pentru luna august 2010

Potrivit unei informări a Direcției Genrale a Finanțelor Publice Ialomița, în cursul lunii august inspectorii instituției au efectuat 180 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:35
(11105 vizualizări - 0 comentarii)


Prinsă în flagrant în timp ce dădea șpagă

Vineri, 10 septembrie, ofițerii Direcției Generale Anticorupție Ialomița, în colaborare cu polițiști din cadrul IPJ Ialomița, au prins în flagrant o persoană din Ciulnița în timp ce încerca să mituiască ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:34
(21386 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Ciulnița șpagă


Accidente: Începător la volan, a intrat într-o căruță. S-a izbit de un tractor și a murit pe loc. Biciclistă băută, acroșată de o mașină

O persoană și-a pierdut viața și alte două au fost ușor rănite în urma a trei accidente produse pe arterele județului.
Primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției prin 112, vineri, 10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(18467 vizualizări - 1 comentariu)


Depistat fără permis la volanul unui autoturism neînmatriculat și cu număr fals

Polițiștii Serviciului Rutier aflați în activitatea de supraveghere și control al traficului rutier pe DN2A, pe raza localității Misleanu, au oprit pentru control un autoturism cu număr de înmatriculare ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(16467 vizualizări - 0 comentarii)


Rablele, afară de pe șosele!

Efective ale Biroului Rutier Fetești, în colaborare cu reprezentanții RAR filiala Ialomița au acționat pe raza municipiului Fetești avînd drept scop scoaterea în afara părții carosabile a autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(13294 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești rable


Țăndărei: Tînăr arestat

Polițiștii din Țăndărei au identificat și reținut un tînăr de 21 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis la data de 3 septembrie a.c. un mandat de executare a pedepsei de 1 an ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(17473 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Polițiștii feteșteni au acționat pe raza municipiului, activitățile întreprinse urmărind prevenirea și combaterea infracțiunilor comise cu violență în zona barurilor, discotecilor și a altor locuri pretabile ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:41
(16339 vizualizări - 0 comentarii)


Comandantul Poliției Slobozia, Cristian Ivan, prezent la «Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ» de la Sibiu

Vineri, 10 septembrie a.c., s-a încheiat la Sibiu Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ din cadrul inspectoratelor de poliție județene. La întîlnire a participat, din partea Ministerului ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 14:22
(17666 vizualizări - 0 comentarii)


Rechizite gratuite de la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Copiii proveniți din familii nevoiașe vor primi rechizite cu titlu gratuit oferite de Centrul de consiliere și sprijin pentru familiile aflate în dificultate din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 09:02
(18727 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Un polițist la fiecare școală

Peste 200 de polițiști ialomițeni vor participa în cele 120 de unități de învățămînt la deschiderea noului an școlar. «Zona unităților de învățămînt va fi supravegheată de patrulele de siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:48
(17720 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: S-au intoxicat în pivniță cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. O femeie a murit!

Trei persoane s-au intoxicat cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. Tragedia s-a petrecut la Fetești, în cartierul Fetești-Gară, vineri, 10 septembrie. Proprietarul, în vîrstă de 62 de ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:29
(11892 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești tragedie


13 septembrie-Ziua Pompierilor se desfășoară la liceul «Al. I. Cuza»

În fiecare an, la 13 septembrie, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița sărbătorește Ziua Pompierilor din România. Pentru că anul acesta sărbătoarea coincide cu ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:15
(10512 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă reclamă evaziunea fiscală: «În Port la Constanța ajung prin Ialomița, în fiecare noapte, sute de mii de tone de cereale!»

Joi, 9 septembrie, după-amiază, autoritățile locale și județene s-au întrunit în ședința lunară de lucru a Colegiului Prefectural. De această dată lucrările Colegiului s-au axat pe infracționalitatea înregistrată ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 06:14
(19508 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Bucu, Ograda și Colelia

Trei incendii la gospodăriile populației s-au petrecut în cursul zilei de miercuri, 8 septembrie a.c., începînd cu ora 10.15, cînd la dispeceratul Inspectoratului s-a anunțat faptul că anexa unei gospodării ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:18
(19637 vizualizări - 1 comentariu)


Au furat fier de la o stație de irigații

Marți, 7 septembrie, în jurul orei 16.30, jandarmii grupei de intervenție Urziceni, aflîndu-se în patrulare pe un tronson al conductelor magistrale de transport produse petroliere din zona comunei Lilieci ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:03
(18226 vizualizări - 0 comentarii)


Instalarea noului preot la Armășești

Instalarea noului preot la Armășești

Duminică, 5 septembrie 2010, preacucernicul părinte Stancu Bogdan Ionuț, protoiereu de Urziceni, a participat în comuna Armășești la slujba de instalare a noului preot paroh, Munteanu Cristian Ionuț. La ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:55
(25138 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Bătrînă dispărută de la domiciliu, găsită în mai puțin de patru ore de la sesizare

Miercuri, 8 septembrie, la ora 16.00, agenții Postului de Poliție Maia au fost sesizați de către un localnic de 57 de ani, despre faptul că mama sa, în vîrstă de 87 de ani, diagnosticată cu amnezie temporară ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:51
(17977 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia dispărută


Furturile de pe cîmp, în atenția polițiștilor

În cursul nopții de 8/9 septembrie a.c., efectivele Biroului de Ordine Publică Fetești, în colaborare cu lucrători ai Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Ialomița și Inspectoratului Județean ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:49
(15212 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Țăndărei

În cursul zilei de ieri, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Țăndărei au organizat și executat o acțiune ocazie cu care a fost prins și reținut un bărbat de 37 de ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:47
(20631 vizualizări - 3 comentarii)


350 de carnete reținute ca urmare a consumului de alcool la volan

În primele opt luni ale anului 2010, în urma acțiunilor desfășurate de polițiști pentru combaterea conducerii autovehiculelor sub influența alcoolului, au fost reținute 350 de permise de conducere. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:45
(17449 vizualizări - 0 comentarii)


Atenționare a Finanțelor

Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomița reamintește contribuabililor, persoane fizice organizați ca întreprinderi individuale, întreprinderi familiale, persoane fizice autorizate, care ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:44
(17604 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei șoferi beți la volan depistați doar în 24 de ore!

În numai 24 de ore, polițiștii ialomițeni au depistat trei șoferi băuți la vola. Astfel, miercuri, 8 septembrie a.c., în jurul orei 6.20, un echipaj de poliție rutieră aflat în serviciul de supraveghere ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:43
(15764 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...