Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Investigații medicale «prin corespondență» la Spitalul Slobozia

Investigații medicale «prin corespondență» la Spitalul Slobozia

Dotat cu 3 aparate Computer Tomograf, Spitalul Județean de Urgență Slobozia realizează cu greu investigații cu aceste echipamente. Nu de puține ori, pacienții au fost obligați să meargă la spitalele din București sau Constanța pentru examene CT. Reprezentanții instituției au găsit totuși o soluție pentru remedierea acestei probleme... Ei încearcă să apeleze la sistemul de Teleradiologie, care presupune interpetarea la distanță a imaginilor imprimate pe filmele de aparatele Computer Tomograf. Cât privește costurile acestor servicii, oficialii Spitalului Slobozia nu au făcut nicio declarație. Casa Județeană de Asigurări de Sănătate susține că nu există fonduri pentru a plăti acest tip de servicii... [citește_tot_articolul]

26 August 2019, 11:05 (5611 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

O tânără din Slobozia a murit înecată în apele Ialomiței...

O tânără din Slobozia a murit înecată în apele Ialomiței...

Gest necugetat al unei tinere din Slobozia. În cursul zilei de vineri, 23 august 2019, aceasta s-a sinucis înecându-se în râul Ialomița... Trupul femeii a fost observat de un trecător, plutind pe apă în zona podului rutier de la intrarea în oraș. Polițiștii au deschis o anchetă în acest caz.

Cercetările sunt în curs Potirivit medicilor Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, vineri, 23 august 2019, în jurul orelor 15,00, un bărbat a sunat la 112 și a declarat faptul că a văzut plutind pe apa râului Ialomița un trup uman. Medici, dar și paramedici SMURD s-au deplasat la fața locului... [citește_tot_articolul]

24 August 2019, 13:20 (12626 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Pentru mine, comunitatea contează cel mai mult!»

Primarul comunei Ograda, Lilian Badea

«Pentru mine, comunitatea contează cel mai mult!»

Primarii localităților din Ialomița implementează proiecte de asfaltare, canalizare, lucrări de extindere alimentare cu apă ori stații de epurare... Prin intermediul proiectelor de investiții pe care le dezvoltă, și primarul Lilian Badea își dorește să realizeze din comuna Ograda o comună europeană. «Pentru mine, comunitatea contează cel mai mult! Eu trebuie să las ceva în urma mea, ca primar, că de aceea am fost ales de oameni...» susține edilul.

O comună sănătoasă Edilii localității Ograda se pregătesc de începerea noului an școlar. Astfel, pentru Școala Gimnazială «Ionel Perlea»... [citește_tot_articolul]

24 August 2019, 12:55 (3906 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

S-a întâmplat la Slobozia: Bruscați de polițiști!

S-a întâmplat la Slobozia: Bruscați de polițiști!

Intervenție cu scandal a polițiștilor în centrul Sloboziei. Doi agenți ai Serviciului Rutier au fost filmați în timp ce încearcă să imobilizeze doi cetățeni, folosind forța. Imaginile au devenit virale pe rețelele de socializare și au provocat un val de reacții în rândul opiniei publice. Șefii agenților s-au sesizat și au demarat o anchetă internă (vezi aici filmul integral).

«Când nu te supui, asta pățești!» Potrivit imaginilor, doi agenți ai Serviciului Poliției Rutiere se... [citește_tot_articolul]

23 August 2019, 18:40 (19113 vizualizări - 63 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Politică în interesul Învățământului», în școlile din Ialomița

«Politică în interesul Învățământului», în școlile din Ialomița

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a demarat procedurile pentru «detașarea în interesul Învățământului» a directorilor și directorilor adjuncți de școli și grădinițe. 33 de șefi ai instituțiilor de învățământ din județ vor fi evaluați în această perioadă. De asemenea, de la 1 septembrie a.c., o parte dintre inspectorii de specialitate ai Inspectoratului Școlar Județean Ialomița vor fi înlocuiți din funcție. Pentru această schimbare, oficialii Învățământului ialomițean așteaptă avizul Ministerului Educației. Surse din cadrul instituției au explicat faptul că vor fi păstrați doar inspectorii apropiați PSD Ialomița...

Procedură în plină desfășurare... [citește_tot_articolul]

23 August 2019, 12:10 (10066 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stație de tratare de 7,84 milioane de lei la Slobozia

Primarul Mocioniu a semnat

Stație de tratare de 7,84 milioane de lei la Slobozia

Investiția în extinderea stației de tratare a apei din municipiul Slobozia devine realitate. Miercuri, 14 august 2019, primarul Adrian Mocioniu a semnat un contract în valoare de 7,84 milioane de lei pentru «extinderea stației de tratare apă a municipiului Slobozia, în vederea creșterii gradului de siguranță a tratării apei». Investiția reduce concentrația de sodiu în apă de la «277 mg/l în prezent până la 1,8 mg/l».

Nu aduce mandatul ce aduce vara 2019
În septembrie 2018, Consiliul Județean Ialomița a aprobat un proiect de hotărâre prin care... [citește_tot_articolul]

22 August 2019, 11:40 (6113 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alexandru Potor, secretar de stat la Ministerul Fondurilor Europene

Se întâmplă din nou!

Alexandru Potor, secretar de stat la Ministerul Fondurilor Europene

După ce în luna ianuarie 2017 ialomițeanul Alexandru Potor a fost desemnat secretar de stat la Ministerul Agriculturii, printr-o decizie a premierului Viorica Dăncilă același Alexandru Potor este din nou desemnat secretar de stat. De această dată la Ministerul Fondurilor Europene!

Potor, bun la Agricultură, bun și la Fonduri Europene Se întâmpla la jumătatea lunii ianuarie 2017 când, printr-o decizie a premierului de atunci, Sorin Grindeanu, ialomițeanul Alexandru Potor era nominalizat la funcția de secretar de stat în Ministerul Agriculturii. Decizia de la momentul respectiv nu a surprins... [citește_tot_articolul]

21 August 2019, 20:55 (7124 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Urziceni are moț la tichia de mărgăritar

Borduri de granit la 100 de lei bucata pe Calea București!

În urmă cu o săptămână, Primăria Urziceni anunța victorioasă pe pagina sa de socializare că orașul va deveni european prin montarea unor borduri de... granit. Prețul unitar pentru aceste borduri este de minim 100 de lei pentru o bucată! În urmă cu 4 luni, în ședința de aprobare a bugetului local, primarul Constantin Sava anunța un deficit de 4 milioane de lei pentru anul 2019...

Raiul bordurilor de la Urziceni
După mandate întregi în care a promis investiții de anvergură europeană, primarul Constantin Sava reușește să demareze o investiție vizibilă. La începutul lunii august ... [citește_tot_articolul]

21 August 2019, 11:10 (5971 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grad de intervenție scăzut în spitalele din Ialomița

Grad de intervenție scăzut în spitalele din Ialomița

Lipsa medicilor din spitale își pune amprenta și asupra complexității intervențiilor și consultațiilor de care beneficiază pacienții. De cele mai multe ori, oamenii sunt nevoiți să apeleze la medicii din Capitală, pentru că în județul nostru nu are cine să le aplice un diagnostic corespunzător sau să le recomande investigații amănunțite. Gradul scăzut al intervențiilor medicale acordate pacienților afectează economic unitățile medicale.

Mai puțini bani pentru spitale
În județul Ialomița, există 4 spitale. Fiecare dintre acestea primește fonduri de la Casa Județeană de Asigurări... [citește_tot_articolul]

20 August 2019, 12:20 (7628 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Bonusuri de lux» pentru implementarea proiectelor europene

Se întâmplă în Ialomița

«Bonusuri de lux» pentru implementarea proiectelor europene

bonus: Studiu de caz la Primăria Slobozia: 111 mii de lei pentru 28 de «specialiști în anticorupție»

Pe lângă fondurile alocate pentru realizarea proiectelor, Uniunea Europeană plătește oameni care să asigure succesul investițiilor. Aceștia fac parte din organisme specializate numite «echipe de implementare». Pentru mulți dintre cei intră în componența acestor echipe tot ceea ce contează sunt sporurile pe care le primesc în plus la salarii... Iar în administrația publică din Ialomița există zeci de angajați care suprave­ghează pe banii Uniunii Europene implementarea proiectelor. La Consiliul Județean Ialomița, de exemplu, președintele Victor Moraru, împreună cu vicepre­șe­dinții Ionel Gae și Cătălin Grigore, sunt manageri în 6 din cele 11 proiecte cu finanțare europeană pe care instituția le... [citește_tot_articolul]

19 August 2019, 11:40 (9983 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Plimbare cu trenul din 1965

Jurnal de călător pe ruta Slobozia-Ciulnița

Plimbare cu trenul din 1965

În vreme ce municipiul Slobozia are în dotare o gară de 6 milioane de euro, trenurile lasă de dorit... Pe ruta Slobozia-Ciulnița circulă trei tipuri de trenuri: «săgeata albastră», un tren cu mai multe vagoane și trenul din 1965 cu un singur compartiment... Deși este conștientă de nemulțumirile călătorilor, conducerea CFR nu face nimic!

Nemulțumiri de călător
Pe ruta Slobozia-Ciulnița circulă trei tipuri de trenuri. De 5 ori pe zi «săgeata albastră», un tren cu vagoane și trenul din 1965 cu un singur compartiment transportă călătorii pe aceeași rută. O călătoare își afirmă nemulțumirile... [citește_tot_articolul]

18 August 2019, 11:20 (7374 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ultima romantică a Bibliotecii Județene

Ultima romantică a Bibliotecii Județene

«Singurătatea este cea mai grea boală...» susține doamna Iulia Stoica. În bucătăria ei mică, 10 borcane cu dulceață stau alături de ultimele 3 romane împrumutate de la Bibliotecă. Merge des acolo, pentru cărți de împrumut... Că pensia-i mică tare! Și pentru că atât i-a mai rămas de la viață: cititul! Și bucuria de a trăi în poveștile pe care le descoperă în cărți.

Viața bate cartea Doamna Iulia locuiește într-un apartament micuț în centrul orașului. Singura rudă în viața este o nepoată, la București. Dar a uitat-o și ea... «Rar deschid cuiva ușa. Nici vecinii nu mai sunt cum erau înainte... [citește_tot_articolul]

17 August 2019, 13:20 (5793 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția Locală, «bau-bau» pentru populația din Slobozia și Urziceni

Ipocrizie administrativă

Poliția Locală, «bau-bau» pentru populația din Slobozia și Urziceni

bonus: Unde dai și unde crapă

Primarii din Slobozia și Urziceni folosesc Poliția Locală pentru disciplinarea populației. Ei le-au cerut polițiștilor locali să amendeze cetățenii care depozitează ilegal gunoiul. Oficial, deciziile celor doi edili au rolul de a descuraja depozitarea necontrolată a deșeurilor menajere. În realitate, măsura are un pronunțat caracter electoral.

Foamea de voturi nu are limite
Primarii Adrian Mocioniu și Constantin Sava vor să transforme polițiștii locali în paznici ai pubelelor de gunoi și gropilor de deșeuri menajere ilegale. Pe 30 iulie 2019, în cadrul ședinței Consiliului Local... [citește_tot_articolul]

16 August 2019, 12:10 (37540 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

SPORT

«Întotdeauna îmi propun să mă autodepășesc!»

Handbal, HCM Slobozia, Gabriela Moldoveanu

«Întotdeauna îmi propun să mă autodepășesc!»

Gabriela Moldoveanu este extremă în adevăratul sens al cuvântului, iar aruncările sale cu mâna stângă duc spectacolul handbalistic la cele mai frumoase cote. A arătat-o la Constanța, când i-a făcut zile fripte Sloboziei, a demonstrat-o și în angrenajul HCM, în partidele amicale desfășurate în Sala «Andreea Nica». Publicul slobozean, tot mai bun cunoscător al handbalului, a admirat-o pe Gabi chiar și atunci când era adversara echipei noastre. Un impuls semnificativ pentru un sezon bun al Gabrielei Moldoveanu în Liga Națională...

Primul an în Ligă Gabriela a început handbalul la Brăila... [citește_tot_articolul]

15 August 2019, 15:10 (4758 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Incompetența primarului Sloboziei ne costă 8 milioane de euro!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel contabilizează

«Incompetența primarului Sloboziei ne costă 8 milioane de euro!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel a susținut marți, 13 august a.c., în cadrul unei confe­rințe de presă că «incompetența lui Adrian Mocioniu costă Slobozia 8 milioane de euro!». Parlamentarul ialomi­țean susține că cei vinovați de acest eșec administrativ trebuie să plă­tească cu funcțiile și din buzunarele proprii...

Bilanțul e dezastruos
Deputatul liberal Gheorghe Tinel continuă să monitorizeze activitatea administrativă a edililor locali. El susține că nota de plată a guvernării Mocioniu se ridică la 8 milioane de euro! «La cele 2 mili­oane pe care trebuie să le returnăm pentru... [citește_tot_articolul]

15 August 2019, 11:20 (8156 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Manasia: Și-a omorât concubinul și i-a dat foc

Manasia: Și-a omorât concubinul și i-a dat foc

UPDATE: Procurorii au o altă pistă în acest caz

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița și polițiștii criminaliști au deschis o anchetă într-un posibil caz de omor, petrecut în comuna Manasia. Din primele informații, se pare că o femeie din localitate și-ar fi ucis concubinul, iar apoi i-a incendiat trupul. Oamenii legii se află la fața locului și fac cercetări.

Verificările sunt în curs
Surse judiciare au explicat faptul că femeia este cunoscută cu afecțiuni psihice. După ce și-ar fi înjunghiat concubinul, un bătrân de aproximativ 73 de ani, aceasta i-ar fi acoperit trupul cu o pătură și i-ar fi dat foc. La... [citește_tot_articolul]

14 August 2019, 22:09 (13573 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia vrea să concesioneze iluminatul public

Până la 1 milion de lei anual din banii contribuabililor

Primăria Slobozia vrea să concesioneze iluminatul public

bonus: Din greșeală în greșeală spre victoria finală

La sfârșitul lunii precedente, Con­siliul Local Slo­bozia a aprobat un proiect de hotărâre privind «delegarea prin concesionare a gestiunii serviciului de iluminat public». Decizia vine după 4 ani de funcționare în condiții ilegale a sistemului de iluminat public la ni­velul municipiului Slo­bozia. Concesionarea iluminatului public pune în pericol un proiect similar în valoare de 3,38 milioane de lei pentru modernizarea sistemului de iluminat pu­blic, finanțat din fonduri europene...

Un proiect controversat Consiliul Local Slobozia a votat marți, 30 iulie a.c., un proiect de... [citește_tot_articolul]

14 August 2019, 15:40 (6773 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Constructorii refuză reabilitarea podului rutier peste râul Ialomița

Constructorii refuză reabilitarea podului rutier peste râul Ialomița

bonus: Deputatul Mușoiu și pasajul de la Drajna

Autoritățile sunt fără soluții în ceea ce privește reparația po­dului rutier peste râul Ialomița din zona Cartie­rului Bora al Sloboziei. Anul acesta au fost organizate două licitații pentru realizarea in­vestiției, însă niciun constructor nu a fost in­teresat de acest proiect. Între timp, construc­ția se degra­dează de la o zi la alta, chiar dacă administratorii podului dau asigu­rări că nu reprezintă un pericol pentru mașinile care îl traversează.

Un proiect ratat Aflat în administrarea Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere, prin Direcția Regională de Drumuri... [citește_tot_articolul]

14 August 2019, 11:10 (8897 vizualizări - 8 comentarii)

POLITICĂ

USR Ialomița își școlește pepiniera de cadre

Lecții politice la Amara

USR Ialomița își școlește pepiniera de cadre

bonus: blitz-interviu cu Liviu Mălureanu, director financiar al USR și consilier local la Sectorul 3 București

Sâmbătă, 10 august a.c., la Amara, s-a desfășurat primul eveniment public al USR Ialomița. Membrii filialelor din Ialomița și Călărași ale USR s-au reunit pentru a participa la un curs despre politică și administrație, susținut de membrii marcanți ai USR. Printre ei s-a numărat și senatorul Silvia-Monica Dinică. «Lupta noastră din Parlament trebuie susținută de activitatea filialelor locale!» a declarat aceasta celor prezenți.

Un curs de vară Sâmbătă, 10 august a.c., la Sala «Viena» a Complexului Hotelier «Ialomița», s-a desfășurat primul curs de politică și administrație organizat... [citește_tot_articolul]

13 August 2019, 20:15 (6123 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

Unirea și Recolta și-au aflat adversarele

Fotbal, Liga a III-a

Unirea și Recolta și-au aflat adversarele

La finele săptămânii trecute, Federația Română de Fotbal a stabilit componența celor 5 serii care alcătuiesc Liga a III-a. Repre­zentantele Ialomiței, Unirea Slobozia și Recolta Gheorghe Doja, vor face parte din seria a doua, alături de Metalul Buzău, CSM Medgidia, Poseidon Limanu, Axiopolis Cernavodă, Înainte Modelu, Agricola Borcea, Mostiștea Ulmu, Dacia Unirea Brăila, CS Făurei, Viitorul Ianca, FCSB II, CS Afumați, SC Popești Leordeni, CS Tunari. După cum se vede, Unirea a scăpat în lupta pentru locurile fruntașe de Progresul Spartac București, dar rămâne în serie cu CS Afumați, CS Tunari și chiar Metalul Buzău... FRF a stabilit luni, 12 august 2019, țintarul Ligii a III-a. Iată programul echipelor... [citește_tot_articolul]

13 August 2019, 16:50 (4752 vizualizări - 3 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
303 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii octombrie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6202 șomeri, din care 899 șomeri indemnizați, respectiv 5303 șomeri ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:25
(4272 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, în noaptea de duminică spre luni, 26/27 noiembrie 2017, polițiștii feteșteni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:10
(4986 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, luni, 27 noiembrie 2017, în intervalul orar 8,00-12,00, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a continuat acest ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 17:55
(4642 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Costică Acsinte din casele noastre»

Consiliul Județean Ialomița și Asociația Culturală «Atelierele Albe», prin Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», au vernisat expoziția «Costică Acsinte din casele noastre». Expozița este un proiect al ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 10:55
(3906 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Țăndărei. Femeie acroșată de un autoturism!

Poliția a fost sesizată vineri, 24 noiembrie a.c., cu privire la faptul că pe raza orașului Țăndărei s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce o tânără, de 29 de ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2017, 11:55
(4567 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor

Vineri, 24 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat activități specifice în locurile și zonele de interes operativ de pe raza județului, pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2017, 10:50
(3076 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Ziua Internațională Împotriva Violenței Asupra Femeii»

Ziua de 25 noiembrie reprezintă, la nivel internațional, «Ziua Internațională Împotriva Violenței Asupra Femeii». Cu această ocazie, polițiștii ialomițeni vor desfășura activități ce au ca scop conștientizarea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 18:20
(4584 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Beat la volan

Un bărbat de 51 de ani, din Țăndărei, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși consumase anterior băuturi alcoolice. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 18:10
(4287 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor la Fetești

Joi, 23 noiembrie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități specifice în locurile și zonele de interes operativ de pe raza de competență, pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 17:55
(3974 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Săptămâna legumelor și a fructelor donate»

În perioada 13-23 noiembrie 2017, Protopopiatul Slobozia a desfășurat Campania «Săptămâna legumelor și a fructelor donate». Scopul acestei activități a fost de a sensibiliza elevii și cadrele didactice ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 15:45
(5890 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Miloșești. «Șoferul» fără permis și beat la volan, a intrat cu mașina în pom!

Miercuri, 22 noiembrie a.c., în jurul orei 17,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Miloșești s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 18:15
(5143 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Arestată pentru «trafic de minori» și «pornografie infantilă»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 17:10
(5981 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se opresc gazele!

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Distrigaz Sud Rețele ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 16:35
(4433 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Urziceni și Bărbulești

Razie de amploare la Urziceni și Bărbulești

Polițiștii ialomițeni au organizat miercuri, 22 noiembrie a.c., acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță publică pe raza municipiului Urziceni și a localității Bărbulești, fiind angrenați aproape ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 16:25
(5215 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor

Miercuri, 22 noiembrie a.c., polițiștii au fost alături de copii și adolescenți, pentru a le transmite sfaturi și recomandări utile pentru prevenirea evenimentelor neplăcute. Astfel, polițiștii Compartimentului ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 15:30
(4424 vizualizări - 0 comentarii)


Prevederi noi în condițiile de admitere și recrutare în cadrul structurilor Inspectoratului General pentru Situații de Urgență

Miercuri, 22 noiembrie a.c., au fost publicate în Monitorul Oficial normele cu privire la introducerea traseului aplicativ pentru proba de verificare a aptitudinilor fizice la concursurile de admitere în ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 15:20
(8578 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu de cooperare la Fabrica de Ulei din Slobozia

Deflagrații, incendii și victime surprinse de suflul exploziilor. Acestea au fost scenariile care au fost puse în practică în cadrul unui exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren, pe amplasamentul ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 13:40
(9187 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ISU Ialomița


ITM Ialomița: Negocierea contractului colectiv de muncă

În data de 16 noiembrie 2017 a fost publicată în Monitorul Oficial nr. 902, Ordonanța de Urgență nr. 82, din 8 noiembrie 2017, pentru modificarea și completarea unor acte normative. Având în vedere că legislația ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 12:20
(5060 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Arestat pentru «infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 11:35
(9502 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cocora arestare


AJFP Ialomița: Termen scadent la impozitul pentru închirierea camerelor în scop turistic

Luni, 27 noiembrie 2017, proprietarii care închiriază camere în locuințe proprietate personală, cu o capacitate de cazare în scop turistic cuprinsă între 1 și 5 camere, trebuie să plătească cea de-a doua ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 11:05
(5725 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Subscrisa
ASOCIAȚIA HANDBAL CLUB
MUNICIPAL SLOBOZIA
,
cu sediul social în loc. Slobozia,
str. Aleea Stadionului , nr. 1 ,
jud. Ialomița, CIF 37555418,
prin prezenta își manifestă disponibilitatea
de a colabora cu voluntari,
în temeiul Legii nr. 78/2014

23 Noiembrie 2017, 10:20


IPJ Ialomița: Polițiștii au acționat «în cascadă» pe DN21

5  permise de conducere au fost reținute și 33 de sancțiuni au fost aplicate în urma unei acțiuni naționale de 3 zile desfășurate pentru creșterea siguranței rutiere. Astfel, în perioada 17-19 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 18:25
(4154 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița

În conformitate cu prevederile Programului acțiunilor de supraveghere, prevenire și control, în perioada 02.10-17.11. 2017, consilierii din cadrul DSVSA Ialomița au efectuat 79 controale în unități ce desfășoară ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 16:20
(5279 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reținut pentru «contrabandă cu țigări»

IPJ Ialomița: Reținut pentru «contrabandă cu țigări»

Un bărbat de 42 de ani din Constanța a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii din Fetești, după ce asupra lui s-au găsit 13500 de pachete cu țigări contrafăcute. Pachetele nu erau timbrate și imitau ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 16:05
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă sezonieră în agricultură-Portugalia

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES România, oferă 330 locuri de muncă vacante în Portugalia pentru munca sezonieră în agricultură la recoltarea zmeurei ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 13:55
(7950 vizualizări - 0 comentarii)


Misiune și filantropie în prag de iarnă la Urziceni

În urma colaborării dintre Parohia «Sfinții Împărați Constantin și Elena» și Școala Gimnazială «Ion Heliade Rădulescu» din Urziceni s-a născut un nou proiect în toamna acestui an. La inițiativa doamnei ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 10:05
(4194 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Bonă cu dosar penal

O tânără de 30 de ani din localitatea Săveni, care avea în grijă 3 bebeluși ai unor familii de romi din Țăndărei, s-a ales cu dosar penal pentru «rele tratamente aplicate minorilor». Potrivit anchetei, ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2017, 11:35
(4971 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 35000 de lei

Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, în cadrul activităților desfășurate, polițiștii au aplicat peste 100 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 35000 de lei. Astfel, au fost verificate 18 localuri publice ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2017, 15:05
(3878 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru combaterea evaziunii fiscale

Polițiștii ialomițeni au aplicat 22 de amenzi a căror valoare a depășit suma de 15000 de lei, în urma unei acțiuni derulată de polițiștii de Investigare a Criminalității Economice. Astfel, polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 20:10
(3767 vizualizări - 0 comentarii)


«Înșelăciune» în plină stradă, la Ion Roată

Un bătrân din Ion Roată a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de «înșelăciune». Victima a fost abordată de un bărbat, care a spus că a fost trimis de fiul său pentru a-i împrumuta o sumă ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 19:35
(4542 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...