Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Elevii din Ialomița circulă cu microbuze uzate

Elevii din Ialomița circulă cu microbuze uzate

Pentru mii de elevi din Ialomița a merge la școală reprezintă un adevărat pericol. Este concluzia la care au ajuns oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița în urma unei analize a stării tehnice pe care o au micro­buzele școlare. Mai mult, ma­șinile sunt considerate și un factor poluator pentru mediul înconjurător. Deși reprezentanții instituției trag un semnal de alarmă și cer înlocuirea vehiculelor, poli­țiștii Servi­ciului Rutier Ialomița susțin că microbu­zele școlare pot circula fără probleme pe șosele.

Elevii, ignorați de autorități În fiecare zi, peste 5000 de elevi... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2019, 12:25 (4160 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Pastorală la Învierea Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorală la Învierea Domnului

Ucenicii din Emaus-pelerinii Învierii

† Vincențiu
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor


Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Hristos a Înviat!

Arătarea Mântuitorului Hristos înviat celor doi ucenici, care mergeau pe calea de la Ierusalim către satul Emaus, este una din paginile cele mai cunoscute ale Evangheliei după Luca. Este o pagină în care credința și emoția, rațiunea și sentimentul, întristarea și bucuria... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2019, 18:25 (5643 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Carmen Enache are nevoie de prieteni

Carmen Enache are nevoie de prieteni

Carmen are 22 de ani și toată viața înainte. E tânără, e frumoasă, e educată... Iar până anul trecut, singura ei grijă a fost să învețe. În februarie 2018 însă a primit un diagnostic greu de acceptat: Limfom Hodgkin. De-atunci, viața ei s-a schimbat definitiv...

Numai mamă să nu fii
Georgeta Enache este mama lui Carmen și, până acum, singurul ei sprijin în lupta cu boala. Muncește de-o viață ca să o crească și să-i fie bine copilului. Și copilului i-a fost bine până anul trecut, când a venit răcită acasă. «Așa a început, ca o răceală...» ne spune izbucnind în lacrimi. «Iar acum... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2019, 11:10 (17722 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Consilierii locali ai Sloboziei au aprobat «Bugetul Sărăciei»

Consilierii locali ai Sloboziei au aprobat «Bugetul Sărăciei»

bonus: Groapa de gunoi a Vivani, pericol public

Consilierii locali ai municipiului reședință de județ s-au reunit joi, 25 aprilie 2019, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia. Pe lista proiectelor supuse pentru aprobare s-a aflat și cel al bugetului pentru anul în curs. Proiectul a fost aprobat la limită, cu doar 11 voturi «pentru»... Calculele arată că bugetul pe 2019 al Sloboziei este cel mai mic din ultimii 10 ani, cea mai mare parte din sumă urmând a fi cheltuită pentru salariile funcționarilor din primărie. 

Opoziția a reclamat lipsa investițiilor Proiectul de buget a reușit să strângă minimul de 11 voturi... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2019, 10:50 (4578 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PSD cere capul administratorului public Gheorghe Puia!

Mocioniu, obligat să-și sacrifice protejații

PSD cere capul administratorului public Gheorghe Puia!

Declarațiile primarului Adrian Mocioniu privind reducerea cu 20% a personalului din Primăria Slobozia are efect de bumerang. Consilierii PSD Slobozia au realizat un proiect de hotărâre prin care cer concedierea administratorului Gheorghe Puia și a doi dintre consilierii personali ai primarului. Proiectul a fost depus la registratura instituției și va fi supus aprobării în plen, cel mai probabil la ședința de consiliu local din luna mai 2019...

Cine sapă groapa altuia... Primarul Adrian Mocioniu dorește reducerea personalului din cadrul Primăriei Slobozia cu 20%. Anunțul a fost făcut... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2019, 14:40 (9884 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbătorile Pascale aduc donatorii la Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița

Sărbătorile Pascale aduc donatorii la Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița

Apropierea Paștelui aduce tot mai mulți donatori la Centrul de Transfuzie Sanguină din Slobozia. Oamenii recunosc faptul că folosesc bonurile de masă pe care le primesc în schimbul sângelui donat pentru a cumpăra mâncare de Sărbă­tori. Fiecare persoană primește 7 tichete, în valoare totală de 75 de lei. Reprezentanții instituției susțin însă că nevoia de sânge la nivelul județului Ialomița este mult mai mare...

Ialomița are nevoie de sânge
Mai sunt doar câteva zile până la Paște, iar pe holul Centrului de Transfuzie Sanguină din Slo­bozia peste 20 de persoane aș­teaptă să intre... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2019, 13:05 (6103 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mariana Iancu, acuzată public de «management defectuos» Mariana Iancu, acuzată public de «management defectuos»

Problemele Spitalului Slobozia, în ședința Consiliului Județean Ialomița

Mariana Iancu, acuzată public de «management defectuos»

Scandalul generat zilele trecute de o decizie a managerului Spitalului Județean Slobozia, Mariana Iancu, a generat polemici aprinse în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița. În timpul ședinței de miercuri, 24 aprilie 2019, Mariana Iancu a fost apostrofată public asupra modului în care a gestionat criza medicilor din Secțiile Pediatrie și Neonatologie ale Spitalului. «Aici vorbim de management defectuos! Punct!» a tunat consilierul județean PNL Dragoș Soare.

Soare vs Iancu Încă de la început trebuie să reamintim faptul că, în urmă cu câteva zile, Mariana Iancu... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2019, 21:50 (9169 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Nicolae Chiriță, sancționat și cu salariul diminuat prin votul consilierilor județeni PSD-ALDE

Orgoliul președintelui Moraru, în sfârșit satisfăcut

Nicolae Chiriță, sancționat și cu salariul diminuat prin votul consilierilor județeni PSD-ALDE

Nicolae Chiriță, șeful Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița, are salariul diminuat pe o perioadă de 3 luni și a fost sancționat cu «mustrare scrisă». Decizia a fost adoptată în plenul Consiliului Județean Ialomița, ca urmare a presiunilor exercitate de către președintele Victor Moraru.

Sancțiune căznită Miercuri, 24 aprilie 2019, în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița, a fost reluat votul pentru sancționarea șefului Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița. La o lună distanță, consilierii județeni au aprobat cu 17 și, respectiv, 18 voturi «pentru... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2019, 21:05 (7219 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Floricica Dansatoarea, vedetă în presa din Teleorman

Floricica Dansatoarea, vedetă în presa din Teleorman

Publicația «Liber în Teleorman» a sesizat revoltată săptămâna trecută faptul că Primăria Alexandria a cheltuit 21900 de lei pentru achi­ziționarea unor tricouri. «Ei, și?», poate vă veți întreba. Nu e în Ialomița, nu ne interesează! Avem și noi hoții noștri. Din păcate, nu aveți dreptate. Ne interesează pentru că achiziția, derulată în numai 3 ore prin SEAP, a fost onorată de către Floricica Dansatoarea, cândva pupila președintelui Victor Moraru. Da, da, ați înțeles bine. E vorba despre fata aia despre care am scris și noi, iar «Liber în Teleorman»... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2019, 11:15 (7077 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Spațiile verzi din Slobozia sunt depozite de deșeuri menajere

Spațiile verzi din Slobozia sunt depozite de deșeuri menajere

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a început încă din toamna anului 2018 o campanie de decongestionare a spațiilor verzi din Slobozia. Măsura a fost în­tâmpinată cu reticență și a fost respinsă de către cetățeni. Luna aceasta au apărut însă primele rezultate, iar decizia DADP se dovedește a fi una corectă.

N-ar fi rău să fie bine În luna noiembrie a anului 2018, Direcția de Adminis­trare a Domeniului Public Slobozia a achiziționat unelte noi de mecanizare a lucrărilor pentru întreținerea și amenajarea spațiilor verzi. Campania de decongestionare a fost privită cu... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2019, 22:50 (6603 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CSM Medgidia-Unirea Slobozia 2-3

IZBĂVITORUL MINUT 92

Unirea Slobozia a trăit periculos meciul din deplasare cu CSM Medgidia, una dintre echipele subțiri ale Campionatului. În cele din urmă, totul s-a terminat cu bine. Vorba unuia dintre conducătorii echipei: «În sfârșit, am trăit și noi bucuria de a câștiga printr-un gol marcat la una din ultimele faze!». Ce-i drept, până acum, acest lucru li se întâmpla doar altora... Sunt 3 puncte care, pe moment, ne apropie simțitor de liderul Rapid București, așa că ne îngăduim să privim partea plină a paharului. Totuși, cum de s-a ajuns la astfel de emoții?

4 goluri în 20 minute
Nesincronizările... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2019, 17:55 (2844 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

S-a terminat sezonul regular, încep emoțiile

Handbal, Dunărea Brăila II-HCM Slobozia 32-36 (16-18)

S-a terminat sezonul regular, încep emoțiile

HCM Slobozia a pus punct primei faze a Campionatului Diviziei A, câștigând detașat seria cu un bilanț concludent de 18 victorii și doar 2 înfrângeri. Ultimul succes a fost repurtat pe terenul satelitului Dunării Brăila. A fost un meci spectaculos cu multe goluri, în care gazdele au beneficiat de aportul a 4 jucătoare de la prima echipă: Vătu, Gheorghe, Epureanu și Krnic. Prima repriză s-a jucat sub semnul echilibrului, tabela arătând la pauză un firav 18-16 pentru Slobozia. Brăila a început mai bine partea secundă și a reușit să restabilească egalitatea. S-a mers cap la cap până la 27-27, iar desprinderea concretă a echipei noastre a venit abia în ultimele minute. Atunci s-a remarcat prin intervenții... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2019, 17:10 (3191 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Succes important pentru Recolta Gheorghe Doja

Fotbal, Liga a IV-a

Succes important pentru Recolta Gheorghe Doja

Etapa a XXIII-a a Ligii a IV-a ialomițene a avut drept cap de afiș meciul dintre Recolta Gheorghe Doja și Victoria Munteni Buzău, ocupantele locurilor 1 și 3. Un succes al echipei oaspete ar fi introdus-o pe aceasta cu șanse mari în lupta pentru titlul de campioană. Liderul și-a respectat blazonul și a învins la scor de neprezentare. Astfel, Recolta Gheorghe Doja continuă să conducă în clasament, acumulând 58 puncte. O urmează îndeaproape Bărăganul Ciulnița, care s-a distrat pe terenul condamnatei la retrogradare, Voința Maia. Victoria Munteni Buzău rămâne pe locul 3 cu 50 puncte și, chiar dacă până la finalul sezonului mai sunt 7 etape, bronzul rămâne singurul obiectiv realizabil. Și nici de... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2019, 16:25 (4617 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal feminin

Activ Slobozia, victorioasă la Tulcea

Activ Slobozia este un proiect care face progrese vizibile, iar un argument în acest sens este victoria obținută de echipa de fotbal feminin senioare în etapa de sâmbătă, 20 aprilie a.c., contând pentru Campionatul Ligii a III-a. Slobozia a trecut pe terenul de la Topolog cu 5-4 de fotbalistele de la Delta Tulcea. Este al treilea succes din acest sezon al echipei noastre, Activ ocupând în urma acestui bilanț locul 4 în serie. Menționăm și faptul că echipa de junioare «U15» se află în aceste zile în turneu la Constanța, unde luptă să obțină calificarea în faza finală a Campionatului. Junioarele Activ Slo­bozia sunt în acest moment pe locul 2, șansele de a-și îndeplini obiectivul fiind destul de... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2019, 16:10 (4374 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița există 8900 de persoane cu handicap

În Ialomița există 8900 de persoane cu handicap

O statistică oficială a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița arată că în evidențele instituției există 8900 de persoane cu handicap. Pentru susține­rea acestora, în 2018, s-au cheltuit 48 milioane de lei, se arată într-un raport oficial al DGASPC.

Mii de oameni cu dizabilități Potrivit Raportului de activitate afe­rent anului trecut, în evidețele Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița există 8900 de persoane cu handicap. Dintre acestea, 2600 au dizabilități fizice, iar alți 2900 de ialomițeni prezintă handicap mental... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2019, 14:45 (4685 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia plătește degeaba cataloagele electronice

Primăria Slobozia plătește degeaba cataloagele electronice

În noiembrie 2018, Primăria Slobozia achiziționa de la o firmă nou-înființată cataloage electro­nice pentru 7 dintre unitățile școlare din oraș. La jumătate de an distanță, derularea acestui proiect înregistrează blo­caje, iar părinții se plâng de întârzieri în actualizarea notelor.

O idee ratată În toamna anului trecut, Software Tehnologies Solution SRL, o firmă fără experiență în domeniu, era blagoslovită de administrația slobozeană cu un contract de 1,3 milioane de lei pentru implementarea catalogului electronic în școli. Firma se numește Software Tehnologies Solution SRL și, prin... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2019, 11:05 (4571 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Administrația comunei Mihail Kogălniceanu mizează pe tineri

Administrația comunei Mihail Kogălniceanu mizează pe tineri

Anul 2019 este anul pro­iectelor investițio­nale pentru comuna Mihail Kogălniceanu. După aprobarea bugetului de către Consiliul Local, primarul Alexandru Dinu dorește să de­mareze investiții pentru cei mai tineri locuitori ai comunei. De la amenajarea unei piste de bowling la un nou sistem de iluminat public și de la rețea de gaze naturale până la realizarea unui nou cartier de case, primarul susține că totul este posibil.

Proiecte noi pentru comunitate
Alexandru Dinu, primarul comunei Mihail Kogălniceanu, a fost ales în 2016 pentru a patra oară în funcția de primar. Deși bugetul... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2019, 16:20 (3527 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Managerul Mariana Iancu blochează activitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Managerul Mariana Iancu blochează activitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

bonus: Cadrele medicale execută silit Spitalul Slobozia

La o săptămână de la încheierea controlului efectuat de Sorina Pintea, ministrul Sănătății, în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia izbucnește un nou scandal public. Două secții, respectiv Neonatologia și Pediatria, sunt pe cale să-și suspende activitatea din cauza unui document intern semnat de Mariana Iancu, managerul instituției. Prin acel act, aceasta obligă toți medicii care fac gărzi la Pediatrie să asigure li­niile de gardă și pentru Neonatologie. În momentul de față, în cadrul acestei secții își desfășoară activitatea un singur medic, după ce medicul pensionar Gheorghe Hoinaru a anunțat că-și încheie activitatea din cauza proble­melor de sănătate. Decizia adoptată de Mariana... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2019, 10:50 (13921 vizualizări - 30 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

statul patridioților

Inspirați de exemplul lui Liviu Dragnea, zeci de mii de patrioți de ocazie s-au trezit din amorțire. Sunt pretutindeni, ca ciupercile. Și toți agită biciul patriotismului pe spinarea noastră, a celorlalți, ca să ne băgăm mințile în cap și să uităm de cetățenia europeană. Apriori, toți suntem vinovați că ne vindem țara pentru că vedem minciuna și prostia, pentru că nu ne întoarcem acasă din Europa, pentru că nu ne lăsăm furați sau pentru că nu mai vrem să votăm corupții PSD. Sau ai PNL. Sau pe Iohannis. Isterică și vindicativă, clasa politică propagă în numele unui naționalism bolnav ura și violența în întreg spațiul public. «Noi suntem patrioții. Cine nu e cu noi, e vânzător de țară!». Iar mesajul... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2019, 15:10 (3453 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

#șieusuntPLUS

#șieusuntPLUS

Octavian Săvoiu este unul dintre membrii PLUS Ialomița. Și primul care apare, oficial, în spațiul public local. Are 40 de ani și conduce o firmă cu 15 angajați. Este căsătorit și nu a făcut niciodată politică. Până acum...
-Ce e politica? Ce e politicianul?
-Ce este politica?! Ei, bine, în acest moment este o unealtă prin care se obțin putere, influență, averi... Dar mai important mi se pare răspunsul la întrebarea: ce ar trebui să fie? Ar trebui să fie modalitatea prin care societatea își gestionează resursele și își clădește viitorul ajutată de profesioniștii care o reprezintă. La fel se întâmplă și cu politicianul. Este, probabil,   unul... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2019, 11:10 (7852 vizualizări - 16 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
284 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Urziceni: Un bărbat a murit într-un grav accident rutier

Urziceni: Un bărbat a murit într-un grav accident rutier

Un mort și trei răniți, este bilanțul unui accident petrecut în urmă cu aproximativ 40 de minute, în zona Urziceni. Din primele informații, se pare că două mașini s-au ciocnit. La fața locului au intervenit ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 22:15
(3967 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Căruță implicată într-un accident rutier

Trei tineri din Țăndărei, cu vârste cuprinse între 14 și 17 ani, au ajuns la spitalul din oraș fiind victime ale unui accident rutier. Aceștia se aflau într-o căruță care a fost lovită de o mașină. În cauză ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 19:20
(2765 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Scânteia, arestat pentru «conducere fără permis»

Un bărbat, de 49 de ani, din localitatea Scânteia, care se sustrăgea executării unei pedepse de 2 ani și 20 de zile, a ajuns după gratii. El a fost identificat de polițiștii din Grivița vineri, 26 mai ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 19:15
(2772 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: 3 hectare de grâu, incendiate

Pompierii din Urziceni au intervenit joi, 25 iunie 2020, pentru stingerea unui incediu produs într-un lan de grâu de pe raza localității Bărcănești. Flăcările au distrus aproximativ 3 hectare de grâu, cauza ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 19:10
(2152 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 420 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 26 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 420, cu 2 cazuri mai mult față de ziua precedentă ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 16:05
(1950 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mașini de lux cu defecțiuni tehnice

În urma unei acțiuni desfășurată la Țăndărei miercuri, 24 iunie 2020, polițiștii au descoperit faptul că multe dintre mașinile de lux cu care o parte dintre cetățeni se afișează prin oraș au serioase probleme ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 17:20
(1992 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Abateri la regulile de circulație sancționate de polițiști

5 șoferi din zona Urziceni și Țăndărei au fost sancționați de polițiștii ialomițeni pentru abateri la Codul Rutier. Aceștia au fost identificați în trafic fie sub influența băuturilor alcoolice, fie fără ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 17:10
(2627 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Comandamentul pentru Situații de Urgență, activ până luni, 29 iunie 2020

Ținând cont de avertizările Administrației Naționale de Meteorologie (ANM) de instabilitate atmosferică temporar accentuată în următoarele zile, cu ploi torențiale, vijelii, descărcări electrice și grindină ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 16:40
(4680 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 418 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 25 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 418, cu 3 cazuri mai mult față de ziua precedentă, ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 16:05
(2241 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozean prins cu arme neletale în portbagajul mașinii

Slobozean prins cu arme neletale în portbagajul mașinii

Un ialomițean de 45 de ani este cercetat penal de polițiști pentru săvârșirea infracțiunilor de «contrabandă calificată» și «nerespectarea regimului armelor și munițiilor», după ce a fost depistat în trafic ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 17:55
(6745 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie din Fetești, arestată pentru «evaziune fiscală» și «spălarea banilor»

Marți, 23 iunie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din Fetești au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 17:45
(4515 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 23 iunie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii din Slobozia, în timp ce desfășurau activități de control al traficului rutier pe raza municipiului, au oprit un autoturism condus de un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 17:40
(1909 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la domiciliile unor funcționari publici, cercetați pentru fapte de corupție

Miercuri, 24 iunie 2020, ofițeri de Poliție Judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 15:05
(9067 vizualizări - 4 comentarii)


Slobozia din nou sub ape: Peste 50 de locuințe și gospodării, inundate

Slobozia din nou sub ape: Peste 50 de locuințe și gospodării, inundate

 În contextul prognozei meteorologice de ploi abundente și instabilitate atmosferică de Cod Portocaliu, pompierii militari au acționat încă din seara zilei de marți ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 12:15
(1778 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 415 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 23 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 415, cu 5 cazuri mai mult față de ziua precedentă ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 16:10
(2402 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Grav accident rutier în zona «Hermes»

Slobozia: Grav accident rutier în zona «Hermes»

O tânără de 20 de ani din orașul Amara a murit în după-amiaza zilei de marți, 23 iunie 2020, după ce mașina în care se afla a fost implicată într-un accident rutier, petrecut la Slobozia, în zona «Hermes ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 16:00
(5706 vizualizări - 7 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Principală din Dridu

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Principală din localitatea Dridu-Ialomița,  RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile marți, 2 ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 15:35
(3829 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Pompierii au salvat un cal căzut într-o groapă

Movilița: Pompierii au salvat un cal căzut într-o groapă

Luni, 22 iunie 2020, în jurul orelor 17,40, pompierii din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină pentru salvarea unui cal căzut într-o groapă din comuna Movilița. Aceștia ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 12:40
(2482 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cantitatea de peste 700 mc de lemne, indisponibilizată de polițiști

Ialomița: Cantitatea de peste 700 mc de lemne, indisponibilizată de polițiști

În cadrul unei acțiuni de prevenire și combatere a delictelor silvice, polițiștii ialomițeni au indisponibilizat peste 700 de metri cub de material lemnos și au confiscat 6 mc de lemn de foc vândut de un ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 17:25
(2492 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție provizorii, emise de polițiști la Ciochina și Albești

Polițiștii ialomițeni au emis la sfârșit de săptămână două ordine de protecție provizorii și au întocmit dosare penale sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «violență în familie» pe numele a ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 17:20
(3300 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan. Minori surprinși în flagrant conducând vehicule!

Duminică, 21 iunie a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției 5 Poliție Rurală Jilavele, în timp ce se aflau în executarea atribuțiunilor de serviciu pe raza comunei Rădulești, au oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 17:15
(2542 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier pe DN2A, între Slobozia și Păltinișu

Accident rutier pe DN2A, între Slobozia și Păltinișu

Luni, 22 iunie a.c., în jurul orelor 11,40, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier produs pe DN2A, între Slobozia și Păltinișu, un autoturism părăsind partea carosabilă și răsturnându-se. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 16:20
(3131 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 410 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 22 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 410, cu un caz mai mult față de ziua precedentă, duminică ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 16:05
(1740 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța prelungește Comandamentul pentru Situații de Urgență

Având în vedere prelungirea atenționărilor meteorologice de instabilitate atmosferică temporar accentuată, cu frecvente descărcări electrice, averse torențiale, grindină și vijelii, cantitățile de apă putând depăși 25-30 l/mp și pe arii restrânse 40-60 l/mp, Comandamentul pentru Situații de Urgență al RAJA Constanța rămâne activ până joi, 25 iunie 2020, orele 20,00. ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 15:55
(3868 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la Slobozia

Accident rutier la Slobozia

Sâmbătă, 20 iunie, a.c., în jurul orelor 10,30, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la un accident rutier produs la Slobozia, strada Răzoare, în care au fost implicate două autoturisme. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 12:30
(1871 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Incendiu de vegetație uscată

Sâmbătă, 20 iunie, a.c., în jurul orelor 12,55, ISU Ialomița a intervenit pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată izbucnit pe raza municipiului Fetești. Incendiul a fost stins operativ de pompierii ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 12:25
(1508 vizualizări - 0 comentarii)


1921 de absolvenți ai clasei a XII-a/a XIII-a din liceele din vor susține Examenul Național de Bacalaureat 2020

Examenul Național de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2020, începe luni, 22 iunie 2020, cu proba scrisă la Limba și literatura română; miercuri, 24 iunie, va avea loc proba obligatorie a profilului ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 11:10
(4825 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 409 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Duminică, 21 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 409, cu un caz mai mult față de ziua precedentă ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2020, 16:05
(2436 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: Autoturism cuprins de flăcări

Slobozia Nouă: Autoturism cuprins de flăcări

Pompierii din Slobozia au intervenit miercuri, 17 iunie 2020, pentru stingerea unui incendiu care a cuprins un automobil. Mașina era parcată pe DN21, între Slobozia Nouă și Iazu. Cel mai probabil, flăcările ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2020, 19:45
(2647 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare a polițiștilor la Căzănești

Razie de amploare a polițiștilor la Căzănești

Efective de polițiști, din cadrul tuturor structurilor Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, au efectuat o razie de amploare în orașul Căzănești. Acțiunea s-a desfășurat miercuri, 17 iunie ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2020, 19:40
(2843 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...