Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Parlament Transparent, «Big Brother» pentru deputații ialomițeni

Un site pentru liniștea alegătorilor

Parlament Transparent, «Big Brother» pentru deputații ialomițeni

Vă întrebați ce mai fac deputații  pe care i-ați trimis în Parlamentul României? Dacă răspunsul este «nu știu», trebuie doar să accesați internetul și, pe google, să tastați «parlament transparent». Site-ul parlament.openpolitics.ro vă va lămuri cu totul despre activitatea celor șase deputați aleși în Colegiile Ialomiței.

Pentru monitorizarea parlamentarilor
Cei mai mulți dintre parlamentarii ialomițeni nu au mai fost văzuți în Ialomița de prin decembrie 2012, cînd și-au preluat mandatul în... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2015, 11:15 (8786 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Ucraineni repatriați ca urmare a unui accident de circulație

Ialomița: Ucraineni repatriați ca urmare a unui accident de circulație

Situație fără precedent la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. O familie de ucraineni, implicată într-un accident rutier în dimineața zilei de luni, 22 iunie 2015, pe șoseaua care leagă comuna Iazu de municipiul Slobozia, urmează să fie repatriată din spital, la cererea medicilor. Oamenii au rămas fără documente de identitate, după ce mașina avariată în evenimentul rutier a luat foc...

Vizită consulară la Slobozia
Din informațiile polițiștilor, în mașină se aflau un bărbat și o femeie, de 40 și 28 de ani, precum și copiii acestora, un băiețel de doar 6 luni și fetița acestora... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2015, 20:40 (11017 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu impozitează vilele țigănești

Ialomița nu impozitează vilele țigănești

Dezinteresul administrațiilor locale din orașele și comunele unde sînt construite «vile cu turnulețe» este de notorietate. La Bărbulești, administrația locală nici măcar nu a încercat vreodată să reglementeze această situație. La Fetești și Urziceni, vilele «în construcție» sfidează de zeci de ani spațiul public sub ochii îngăduitori ai autorităților. Iar la Țăndărei, unde numărul vilelor de acest gen se apropie de 200, practica reînnoirii autorizaților de construcție a devenit tradiție, funcționarii Primăriei fiind aceia care roagă proprietarii să intre astfel «în legalitate». Potrivit datelor furnizate de către Direcția Județeană de Statistică Ialomița, la nivelul anului 2014 au fost eliberate... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2015, 20:15 (15412 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Investiții inutile în stațiile de apă din Ialomița

Timp de 10 ani

Investiții inutile în stațiile de apă din Ialomița

Puține la număr, investițiile reale executate în Ialomița în ultimii 10 ani își dovedesc ineficiența. Un exemplu în acest sens sînt stațiile de apă, dotate cu echipamente de potabilizare, existente în județ. Construite bucată cu bucată ca urmare a faptului că banii au fost trimiși în teritoriu eșalonat, multe dintre aceste obiective se dovedesc inutile din cauza lipsei de personal calificat. Iar calitatea apei care curge la robinetele ialomițenilor este îndoielnică. Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița supun periodic analizei apa din incinta stațiilor, iar rezultatele arată că se înregistrează depășiri la parametrii fizico-chimici sau microbiologici. Depășiți de situație, primarii... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2015, 17:55 (6135 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Strategiile de dezvoltare locală, o afacere de milioane

Ialomița ciclului programatic european 2014-2020

Strategiile de dezvoltare locală, o afacere de milioane

De 5 ani și mai bine, administrațiile județene și locale se întrec în redactarea unor strategii de dezvoltare al căror scop declarat este «de a realiza o cît mai bună reglementare și planificare strategică (...) în vederea identificării problemelor comunității, prioritizării lor, formulării viziunii și analizei de scenarii de dezvoltare». În realitate, aceste strategii reprezintă încă o formă de drenare a fondurilor publice către firme înființate de cele mai multe ori special în acest scop. Dincolo de declarații și sutele de pagini realizate în sistem «copy-paste», comunitățile județului continuă să subziste în același mediu social și economic nesigur, tributare incompetenței și indiferenței aleșilor... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2015, 14:10 (7606 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Profesoare «șpăgare», propuse pentru gradația de merit

Ialomița: Profesoare «șpăgare», propuse pentru gradația de merit

Gradațiile de merit oferite profesorilor nu sînt acordate celor care se pregătesc, ci mai degrabă celor care se nimeresc. Așa se face că, în acest an școlar, printre numele de dascăli ale căror dosare au fost acceptate să primească bonificația acordată de stat întru buna desfășurare a activităților didactice la catedră, se numără și două dintre profesoarele acuzate de DNA că au fraudat sesiunea din iunie-iulie a Bacalaureatului în anul 2012. Potrivit informațiilor, este vorba despre Lucia Popa și Nica Balaciu. Dosarele celor două vor fi analizate și de reprezentanții Ministerului Educației, validarea definitivă a propunerilor urmînd  să se facă în luna august.

Recompensate de șefi că au luat șpagă... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 19:05 (26441 vizualizări - 52 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aeroportul Alexeni, «copilul din flori» al Guvernului României

Aeroportul Alexeni, «copilul din flori» al Guvernului României

De mai bine de 25 de ani, Guvernul României încearcă să consolideze fosta unitate militară de aviație de la Alexeni, județul Ialomița, în speranța că aici ar putea ateriza în condiții ca-n Occident avioane civile. Transferat de la un minister la altul, aeroportul a rămas însă la fel. O ruină în adevăratul sens al cuvîntului, de unde nici hoții nu mai au ce fura. Cu toate acestea, statul român plătește lunar servicii de pază și protecție pentru acest obiectiv...

Scenarii guvernamentale la Alexeni pe pistă
În anii săi de glorie, dinainte de 1989, unitatea militară de la Alexeni... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 17:55 (12143 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

«Veți vedea handbal frumos la Slobozia. E o promisiune!»

Handbal, CSM Unirea Slobozia, Victorina Bora

«Veți vedea handbal frumos la Slobozia. E o promisiune!»

Cu două victorii în cele două meciuri de baraj, Unirea Slobozia și-a păstrat locul în prima ligă. A fost un campionat lung și greu, cu un final de foc. Acum s-a intrat în binemeritata vacanță, dar din 9 iulie se reiau pregătirile cu ceva jucătoare noi și speranțe pentru o prestație superioară celei din sezonul recent încheiat, primul de Ligă pentru Slobozia. Salvarea de la retrogradare i se datorează în mare măsură și antrenoarei Victorina Bora, cea care ne-a acordat interviul de mai jos, chiar înainte de plecarea în vacanță. Nu va fi deloc o vacanță liniștită pentru că, veți vedea!, ambițiile pentru viitoarea toamnă handbalistică sînt mari.
-V-a fost vreun moment teamă de acest baraj?... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 16:40 (9398 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apel public către membrii Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița

Apel public către membrii Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița

La sfîrșitul săptămînii precedente, la Consiliul AGVPS din România, Neagu Adrian, președinte al AJVPS Ialomița, a cerut acestui organ, fără a avea la bază și propunerea Consiliului Asociației noastre, avizul pentru destituirea din funcție a directorului AJVPS Ialomița, Marius Dumitrescu. Raportul în baza căruia a fost solicitat acest aviz nu a fost prezentat, conform statutului, Consiliului AJVPS Ialomița și, de asemenea, a fost aprobat ilegal, fără respectarea statutului, de către directorul general al AGVPS, Șelaru Neculai. Ca urmare a acestor abuzuri repetate la adresa sa și a Asociației pe care o reprezintă în calitate de director, Marius Dumitrescu face public un apel la cei peste 1000 de... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 15:35 (16421 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Un foișor info-turistic de 600 mii de lei

Unde se duc fondurile europene, cînd se duc

Un foișor info-turistic de 600 mii de lei

În luna iunie a anului 2011, Consiliul Local Slobozia aproba implicarea municipalității într-un proiect de accesare a unor fonduri europene care să transforme orașul într-un punct turistic național. La 4 ani distanță, proiectul a prins contur. După cum puteți vedea în imaginea de mai sus, așa arată un Centru Național de Informare Turistică în valoare de 630 mii de lei.

Bani europeni pentru un prepeleac
De cîteva săptămîni bune, în fața Muzeului Agriculturii Slobozia, deranjant de aproape de biserica de lemn, se înalță un prepeleac. Potrivit panoului însă, șantierul a fost deschis... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 14:55 (21673 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

SPORT

Axintele a făcut scorul campionatului

Fotbal, Liga a IV-a

Axintele a făcut scorul campionatului

În ciuda faptului că s-au retras din Liga a III-a, la Axintele continuă să se întîmple lucruri demne de luat în seamă, chiar și în Liga a IV-a. În ultima etapă din «județeană», Viitorul a făcut scorul campionatului, un neverosimil 15-3 cu Unirea Fierbinți. Cu gînduri mai degrabă la meciul de baraj, campioana reconfirmată a județului s-a deplasat la Axintele cu o echipă încropită pe genunchi lăsînd să se odihnească piesele importante. Altfel, am înregistrat succese pe linie ale echipelor angrenate în lupta pentru rămînerea în Liga a IV-a. Traian, Colelia și Reviga au învins mai mult sau mai puțin credibil pe Doja, Abatorul sau Bărcănești. Ca atare, Traianul s-a salvat, iar în momentul de față ... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 13:20 (5269 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Aurul negru din lacul Fundata

Ialomița: Aurul negru din lacul Fundata

Aflat la o aruncătură de băț de Slobozia, lacul Fundata ar putea reprezenta o adevărată sursă de venit pentru bugetul statului, prin valorificarea nămolului sapropelic. Deși viabilă pentru comercializare, resursa naturală nu are însă vad. Potențialii clienți evită însă să facă solicitări pentru achiziționarea nămolului de Fundata.

Nămolul de la Fundata caută clienți
Administrat pe jumătate de Apele Române Ialomița, lacul Fundata ar putea fi o adevărată mină de aur pentru bugetul statului. Totul prin valorificarea nămolului sapropelic care există pe fundul apei. Din nefericire... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 12:35 (8079 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sclavele sexuale ale «mamei Bistrița»

Rețea de proxeneți, destructurată de DIICOT

Sclavele sexuale ale «mamei Bistrița»

Procurorii DIICOT-Structura Centrală, au reușit să destructureze o amplă rețea infracțională specializată în fapte de proxenetism. 9 inculpați au fost prezentați cu propunere de arestare preventivă, în fața judecătorilor din Capitală. Surse judiciare apreciază faptul că rețeaua își avea nucleul în Urziceni și era coordonată de Marioara Constantin, zisă și «Mama Bistrița», împreună cu fiii ei, Marius și Cosmin Constantin. Alături de aceștia s-a aflat și concubina unuia dintre frați, pe numele său Florentina Văduva. În spatele dosarului se ascunde o poveste cu dispariții misterioase și minore traficate în scop sexual pe străzile din București și din Spania. Mai mult, fetele racolate erau adesea... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 11:25 (8901 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doctorul Vasile Olaru, vizat de procurorii Parchetului Județean

Scandal cu iz penal la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Doctorul Vasile Olaru, vizat de procurorii Parchetului Județean

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, alături de polițiști ai Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au descins în dimineața zilei de luni, 15 iunie a.c., la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Anchetatorii au în vizor 5 suspecți, angajați ai unității medicale, acuzați că ar fi comis fapte penale.

Descinderi la spital
Printre suspecții care urmează să fie audiați la sediul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița se numără și doctorul Vasile Olaru. Toate acestea într-un dosar penal al cărui obiect sînt fapte de «abuz în serviciu» și «fals intelectual... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2015, 11:40 (25218 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dezinsecția Sloboziei, asigurată de DADP

Autoritățile lasă orașul pradă țînțarilor

Dezinsecția Sloboziei, asigurată de DADP

În mai puțin de o săptămînă, explică specialiștii în dezinsecție și deratizare, Slobozia va fi asediată de țînțari. Arma secretă pentru contracararea acestui fenomen de către autoritățile locale o reprezintă Direcția de Administrare a Domeniului Public. Aflată la prima experiență de acest gen, DADP este lipsită de experiență și incapabilă să gestioneze problema dezinsecției. În aceste condiții (și în cazul fericit în care procesul de dezinsecție va demara în această vară!), municipalitatea va cheltui inutil și ineficient fonduri publice, lăsînd Slobozia pradă țînțarilor.

Istoria incompetenței administrative... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2015, 19:45 (5737 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

1000 de pietoni, amendați de polițiștii ialomițeni

În 2014

1000 de pietoni, amendați de polițiștii ialomițeni

Regulile de circulație se aplică și în cazul pietonilor, nu doar în cel al șoferilor. O statistică oferită publicității de reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița arată că peste 1000 de persoane din județ au fost sancționate anul trecut pentru că au încălcat legislația rutieră.

Cu ochii în patru după pietonii contravenienți Cele mai multe abateri constatate de polițiștii Serviciului Poliției Rutiere Ialomița din cadrul IPJ în rîndurile pietonilor vizează traversarea prin locuri neamenajate și nemarcate corespunzător sau traversarea prin intersecții fără a respecta... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2015, 18:55 (5551 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Integrarea romilor ialomițeni, exemplu de bună practică la nivel național

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a reușit

Integrarea romilor ialomițeni, exemplu de bună practică la nivel național

În urmă cu un an și jumătate, Consiliul Județean Ialomița aproba implicarea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița în 2 proiecte cu finanțare europeană, care presupuneau integrarea romilor ialomițeni pe piața muncii. Derularea celor 2 proiecte se apropie acum de final, iar unul dintre ele, denumit «calificarea meseriașilor romi» a fost propus la nivel național ca exemplu de bună practică. Paul Marcu, directorul instituției, declară că această recunoaștere confirmă utilitatea indiscutabilă a finanțării: «Mulți spun că sînt bani cheltuiți inutil. Dar acești bani sînt purtători de taxe și impozite, intră în sistem. Și, înainte de toate, oferi acestor oameni șansa... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2015, 16:50 (9004 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

«Festivalul Florilor», în curtea Liceului «Iordache Zossima» Armășești

«Festivalul Florilor», în curtea Liceului «Iordache Zossima» Armășești

A devenit deja o tradiție pentru elevii Liceului Tehnologic «Iordache Zossima» din Armășești ca, la fiecare început de vară, să organizeze «Festivalul Florilor». Manifestarea a adunat în curtea unității de învățămînt peste 200 de elevi din toate localitățile apropiate comunității. Momentul culminant al evenimentului l-a reprezentat parada copiilor, îmbrăcați în costume care imită florile de mai și iunie.

Cartea de vizită a unei școli
De 6 ani, «Festivalul Florilor» a devenit cartea de vizită a Liceului Tehnologic «Iordache Zossima» din Armășești. O zi întreagă copii de toate vîrstele... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2015, 14:05 (5400 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a cerut dizolvarea Urban!

Dată fiind situația dezastruoasă a operatorului de apă

Primăria Slobozia a cerut dizolvarea Urban!

Miercuri, 10 iunie 2015, consilierii municipali s-au întîlnit în cadrul Adunării Generale a Acționarilor Urban SA pentru a dezbate situația societății. Printre temele dezbătute s-a numărat și cea privind «dificultățile majore cu care se confruntă societatea». Conform documentației supuse dezbaterii, datoriile Urban SA către Primăria Slobozia și Amonil se ridică la aproximativ 20 milioane de lei, situație în care «orice persoană interesată poate cere dizolvarea societății».

Primăria, obligată să dizolve SC Urban
Documentația prezentată miercuri în cadrul ședinței ordinare a AG... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2015, 13:20 (10958 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Control ministerial la Spitalul de Urgență Slobozia

Control ministerial la Spitalul de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a intrat, pentru a doua oară, în atenția Corpului de Control al Ministerului Sănătății. Dacă primul audit a fost «orchestrat» de Silvian Ciupercă, de această dată el s-ar fi efectuat în baza unei plîngeri. Timp de 3 zile, organele abilitate ale Ministerului de Resort au verificat maniera în care s-a desfășurat concursul de manager în baza căruia medicul Violeta Șapira a fost confirmată în funcție, dar și situația arieratelor. Reprezentanții Spitalului de la Slobozia nu au oferit însă explicații certe cu privire la acțiunea Corpului de Control. «Au verificat Compartimentul RUNOS și arieratele» a declarat laconic medicul Violeta Șapira. La fel de limitați în... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 23:20 (8834 vizualizări - 15 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
272 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Controale efectuate de inspectorii fiscali

În luna noiembrie, inspectorii fiscali ai Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat 31 de acțiuni de control. Astfel, au fost stabilite obligații suplimentare în valoare de 1,87 ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2021, 15:20
(2782 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 8 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 14 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19448, fiind înregistrate 8 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2021, 15:15
(3011 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

Luni, 13 decembrie a.c., sub autoritatea Instituției Prefectului, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, împreună cu celelalte structuri ale Ministerului Afacerilor Interne, alături de toate autoritățile ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2021, 13:00
(2823 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Joi, 16 decembrie a.c., începând cu orele 17,00, Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» vor găzdui expoziția artistului plastic Victor Grigore. Călărășean la origine, acesta va ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2021, 12:30
(3293 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Evenimentele lunii decembrie la Biblioteca Județeană

Lansări de carte și spectacole de muzică veche românească sunt principalele evenimente care se vor desfășura în această perioadă la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia. Astfel, miercuri ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2021, 11:30
(2395 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 13 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19440, fiind înregistrate 2 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2021, 15:45
(4830 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat, în luna noiembrie 2021, acțiuni de control în domeniul relațiilor de muncă în urma cărora s-au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare totală ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2021, 12:40
(2828 vizualizări - 9 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România: Expoziția «Roșu»

Marți, 14 decembrie 2021, de la orele 14,00, Muzeul Național al Agriculturii din România vernisează expoziția «Roșu». «Epoziția este o retrospectivă a anilor de comunism, cu frânturi de viață așa cum au ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2021, 12:25
(1687 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Au fost aprobate cuantumurile pentru sprijinul cuplat în sectorul zootehnic

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că au fost stabilite cuantumurile aferente Sprijinului cuplat în sectorul zootehnic (SCZ) pentru anul de cerere 2021, urmând să fie demarat ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2021, 11:25
(7075 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 12 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19438, fiind înregistrate 1 nou caz față de ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2021, 15:55
(4869 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Accident rutier între Iazu și Slobozia Nouă

ISU Ialomița: Accident rutier între Iazu și Slobozia Nouă

Accident rutier între localitățile Iazu și Slobozia Nouă, petrecut în seara zilei de sâmbătă, 11 decembrie 2021. Evenimentul rutier s-a produs în urma impactului dintre o mașină și o căruță. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2021, 22:30
(4497 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 5 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 11 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19437, fiind înregistrate 5 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2021, 16:05
(2568 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 10 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19432, fiind înregistrate 6 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2021, 16:20
(2468 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști și jandarmi

Forțe de ordine ale Poliției și Jandarmeriei au acționat în cursul zilei de joi, 9 decembrie a.c., pe raza municipiului Slobozia, pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 și diminuarea ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2021, 14:25
(6663 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Produse alimentare periculoase, comercializate în supermarketuri

Controalele efectuate de către inspectorii DSVSA Ialomița în luna noiembrie 2021 au scos la iveală o serie de nereguli privind calitatea produselor alimentare comercializate în supermarketurile, magazinele ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2021, 12:50
(6640 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Vineri, 10 decembrie 2021, termen limită pentru depunerea unor formulare

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire și care ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2021, 12:10
(19114 vizualizări - 0 comentarii)


Adâncata: Tânăr rănit într-un accident rutier

Adâncata: Tânăr rănit într-un accident rutier

În seara zilei de joi, 9 decembrie a.c., în afara localității Adâncata s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un tânăr ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2021, 10:30
(3965 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Sprijin pentru micuța Maria Gabriela

IJJ Ialomița: Sprijin pentru micuța Maria Gabriela

Joi, 9 decembrie a.c., jandarmii ialomițeni s-au alăturat unei campanii umanitare și au donat sânge pentru a susține cauza micuței Maria Gabriela. Fetița are 12 ani și este internată la Institutul Clinic ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2021, 17:40
(2628 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Bijuterii confiscate de polițiști

IPJ Ialomița: Bijuterii confiscate de polițiști

Peste 100 de grame de bijuterii, neînregistrate în evidențele contabile, au fost confiscate de polițiști în ziua de miercuri, 8 decembrie 2021. Produsele au fost descoperite în cadrul unei acțiuni desfășurată ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2021, 16:40
(3206 vizualizări - 0 comentarii)


APIA a efectuat plata rentei viagere

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a finalizat campania de plată a sumelor cuvenite cu titlul de rentă viageră agricolă aferentă anului 2020, în valoare totală de 4 ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2021, 15:45
(4620 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 5 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 9 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19426, fiind înregistrate 5 noi cazuri față de ziua ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2021, 15:40
(3269 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 121 de ani de la nașterea dirijorului Ionel Perlea

Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia organizează un eveniment dedicat împlinirii a 121 de ani de la nașterea dirijorului Ionel Perlea. Manifestarea se va desfășura luni, 13 decembrie 2021, de la ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2021, 11:01
(5353 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: Percheziții domiciliare într-un dosar instrumentat de IGPR

În dimineața zilei de joi, 9 decembrie a.c., polițiștii Direcției Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, din cadrul IGPR, au desfășurat 103 percheziții domiciliare, într-un dosar penal privind contrabanda ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2021, 11:00
(3462 vizualizări - 0 comentarii)


Evadat din Penitenciarul Găești, prins pe raza orașului Căzănești

Evadat din Penitenciarul Găești, prins pe raza orașului Căzănești

Bărbatul care a evadat în data de 25 noiembrie a.c. din Penitenciarul Găești a fost prins în ziua de miercuri, 8 decembrie a.c., de polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița, pe raza ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2021, 20:40
(7576 vizualizări - 1 comentariu)


SJA Ialomița: 9 decembrie-«Ziua Internațională Anticorupție»

Este consacrat faptul că, la data de 9 decembrie, întreaga lume sărbătorește «Ziua Internațională Anticorupție». Evenimentul a fost inițiat prin «Convenția Organizației Națiunilor Unite împotriva Corupției ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2021, 17:50
(3177 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 17 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 8 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19421, fiind înregistrate 17 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2021, 16:10
(1893 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se efectuează plata ajutorului de minimis pentru sectorul apicol

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că a demarat autorizarea la plată a ajutorului de minimis pentru compensarea efectelor fenomenelor hidrometeorologice ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2021, 15:40
(8485 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor pentru diferențele cererilor aferente ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2021, 13:10
(2890 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni preventive, cu scopul de a limita răspândirea noului Coronavirus. Astfel, au fost aplicate 40 de sancțiuni contravenționale pentru nerespectarea ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2021, 16:30
(6260 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Bătută de concubin cu o țeavă de plastic

Luni, 6 decembrie a.c., o femeie de 39 de ani din localitatea Reviga a sunat la 112 și a cerut ajutorul polițiștilor. Femeia ar fi fost agresată și amenințată de concubinul său, un bărbat de 40 de ani, ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2021, 16:20
(6820 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...