Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fabrica de «țepari» de la Slobozia

9 bănci păcălite de o rețea infracțională organizată

Fabrica de «țepari» de la Slobozia

Perioada de aur a creditelor bancare a fost mană cerească pentru infractori. 9 unități bancare au fost înșelate de membrii unei rețele organizate care își avea nucleul în Slobozia. Cercetările au început în anul 2008 și s-au finalizat recent, cînd rețeaua a fost destructurată de procurorii DIICOT Ialomița. Cu ajutorul unor complici, suspecții fabricau documente prin intermediul cărora solicitau credite în lei și valută. Prejudiciul estimat de anchetatori se apropie de suma de un milion de lei, însă în realitate este mult mai mare. Cazul se judecă la Tribunalul Ialomița, principalii suspecți fiind cercetați în stare de libertate.

36 de credite acordate ilegal... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2014, 15:50 (19938 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, un deșert administrativ

În fiecare an, Prefectura Ialomița face publice datele privind dezvoltarea județului, în funcție de cerințele Platformei de Guvernare. Aceste informații sînt cuprinse într-un plan de acțiune, denumit sugestiv Planul Orientativ de Dezvoltare Economică și Socială (PODES). Din acest punct de vedere, se poate aprecia faptul că gradul de dezvoltare a Ialomiței bate pasul pe loc. Resursele financiare limitate sînt principala piedică în procesul de emancipare administrativă, economică și socială a întregului județ.

Ce este PODES? Pe plan local, PODES reprezintă o monitorizare a modului în... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2014, 10:40 (3842 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Fafa», omul de la «butoane»

Grup infracțional organizat la Urziceni

«Fafa», omul de la «butoane»

Scandalul public iscat în urma arestării preventive a judecătorului Stan Mustață de la Curtea de Apel București se mută în Ialomița. Potrivit DNA-Structura Centrală, în același dosar este urmărit penal și Ion Boraciu, zis și «Fafa», din Urziceni. Rolul său era acela de intermedia șpăgile care ajungeau la magistratul corupt. Îndeplinea această sarcină alături de grefiera Mariana Curea și un apropiat al judecătorului, pe numele său Florian Alexandru. În sarcina lui «Fafa» procurorii anticorupție din București au reținut fapte de «luare de mită», «trafic de influență» și «constituire de grup infracțional organizat».

Cine este «Fafa»?... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2014, 15:20 (18971 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

GAL «Maia-Catargi» întregește Ialomița europeană

A apărut cel de-al patrulea Grup de Acțiune Locala din județ

GAL «Maia-Catargi» întregește Ialomița europeană

Marți, 6 mai 2014, la Fierbinți, a avut loc ședința de constituire a parteneriatului GAL «Maia-Catargi». Inițiativa aparține autorităților publice din zonă, dar și oamenilor de afaceri interesați de susținerea eforturilor administrației locale de dezvoltare a mediului economic și social. La întîlnire a participat Alexandru Potor, președinte al Federației Naționale a GAL-urilor din România. «Este o performanță pentru noi, dar mai ales pentru județ, pentru că în acest fel integrăm toate localitățile din Ialomița în Grupuri de Acțiune Locală!» a declarat, cu acest prilej, Alexandru Potor.

Ultima pată albă de pe harta Ialomiței... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2014, 11:15 (8806 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Hora», vinul care te îngroapă

«Hora», vinul care te îngroapă

O acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni, demarată în Săptămîna Mare, a avut un rezultat uluitor. Oamenii legii au reușit să confiște 27000 litri de vin. Cercetările ulterioare au stabilit faptul că produsul era importat din Bulgaria și urma să fie vîndut în Slobozia și Urziceni. Mai mult, supus unor analize, vinul bulgăresc avea o calitate îndoielnică. Laboratoarele au arătat că în recipientele de plastic în care fusese îmbuteliat se afla un lichid compus din apă, alcool etilic și coloranți. Compoziția, spun specialiștii care au testat-o, ar fi putut pune în pericol sănătatea consumatorilor. Pentru vinul contrafăcut, distribuitorii ialomițeni au plătit amenzi de peste 100 mii de lei..... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2014, 16:10 (6365 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Un an întârziere la gara de 6 milioane de euro

Slobozia: Un an întîrziere la gara de 6 milioane de euro

Închiderea CFR Marfă e cu atît mai absurdă cu cît, de 3 ani încoace, Gara Slobozia a intrat într-un amplu proces de reabilitare. Reamintim că în anul 2011 gara din Slobozia a devenit parte a unui proiect selectat în cadrul «TRANS-Programul Operațional Sectorial Transport», co-finanțat de Uniunea Europeană prin Fondul European de Dezvoltare Regională. Valoarea proiectului se ridică la peste 21 milioane de lei, iar termenul final de execuție ar fi fost luna mai a anului 2013. Banii necesari investiției sînt asigurați în proporție de 70 la sută din fonduri europene. Gara cea nouă va avea 307 metri pătrați suprafață desfășurată și, printre altele, și un pasaj subteran care să facă legătura cu peronul... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2014, 14:50 (7056 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SC Urban, bună de plată?!

Mai bine mai tîrziu, decît niciodată

SC Urban, bună de plată?!

Autoritățile i-au dat cîștig de cauză slobozeanului care a sesizat abuzurile SC Urban. Potrivit Autorității Naționale de Reglementare a Serviciilor Comunitare de Utilități Publice, slobozenii pot cere «aplicarea bonificației de 30% pe lună din valoarea facturii curente» pentru perioada în care furnizorul de apă nu a avut autorizație sanitară de funcționare. SC Urban susține că perioada în care autorizația sanitară nu a existat este de doar nouă luni, între lunile ianuarie și septembrie 2010...

Perseverența este mama reușitei
La începutul acestei luni, Independent informa cu privire... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2014, 11:15 (5460 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Greu cu echipele mici

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-SC Bacău 1-2

Greu cu echipele mici

În luna mai, pe lîngă celebrii «mici», se poartă și meciurile grele cu echipele mici. Așa s-a întîmplat și sîmbătă, 3 mai 2014, cînd, chiar pe «1 Mai» a venit pentru o reprezentație muncitorească Sport Club Bacău, echipă care în sezonul regulat n-a suflat în fața Unirii și care s-a calificat in extremis în play-off. Vreme frumoasă, teren bun și de fotbal, și de picnic, și 1500 de spectatori, norma casei, care așteptau să aplaude un nou succes al favoriților. Numai că socoteala de la vestiare nu s-a mai potrivit cu cea din iarbă.

Moldoveni cu inițiativă
Start moale pentru echipa... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2014, 10:40 (6887 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Cristina Zamfir: «Sunt în tenis de o viață!»

Antrenorii noului val

Cristina Zamfir: «Sînt în tenis de o viață!»

«Tenisul este un sport pe care o dată ce l-ai deprins nu ai cum să-l uiți. Temelia reușitei în tenis este pasiunea. Dacă aceasta există totul devine mai simplu, mai frumos!» sînt cuvintele Cristinei Zamfir, cea care de 3 ani, în cadrul Clubului Sportiv Satori, îi învață meșteșugul rachetei de tenis pe micii aspiranți la gloria sportului alb. Este în tenis de cînd se știe iar totul a început la vîrsta de 6 ani, cînd, așa cum se întîmpla în anii ’80, în sala de clasă a intrat profesorul Ion Mihai Cristian, de le CSS Slobozia. «Eram în clasa I și țin minte că tot efectivul de 30 de elevi a participat la selecție și, așa a fost să fie, eu am fost singura aleasă!». S-a dovedit ulterior că profesorul... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2014, 08:30 (6094 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Continuă lupta în doi

Fotbal, Liga a IV-a

Continuă lupta în doi

Așa cum era de așteptat, liderul Unirea Fierbinți s-a impus în fața codașei Unirea Sărățeni, cu 3-1, și rămîne în frunte grație golaverajului. Recolta Ghe. Doja nu a mai reușit să emită vreo surpriză ci a trebuit să se recunoască învinsă de Victoria, la Țăndărei. Mai sînt doar 5 etape pînă la finalul sezonului și, de acum, e clar, că lupta pentru supremație și o eventuală promovare se va da între primele două clasate, Fierbinți și Țăndărei, aflate la mare distanță de restul combatantelor. Etapa a 25-a, disputată sîmbătă, 3 mai 2014, a fost una plină de neprevăzut. Reviga a pierdut orice speranță de reabilitare, plus 3 puncte în duelul cu Abatorul. Amara s-a impus misterios și categoric în duelul... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2014, 07:15 (6280 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița rămâne fără transportul feroviar de stat

Ialomița rămîne fără transportul feroviar de stat

Lucrările de reabilitare a Gării Slobozia, o investiție în valoare de 6 milioane euro, au o întîrziere de un an. Iar aceasta nu este singura veste proastă. În urmă cu două săptămîni, angajații CFR Marfă, punctul de lucru Slobozia, au fost anunțați că vor fi disponibilizați în bloc. Asta în condițiile în care numai în primele 3 luni ale anului în curs, prin acest punct de lucru au fost tranzitate peste 100 mii de tone de marfă. Deși decizia nu este finală, cei 19 angajați își caută de lucru. În acest răstimp, în Gara Slobozia Veche, zeci de vagoane trase pe linie moartă sînt transformate zilnic în fier vechi...

Foaie verde drum de fier, se închide CFR Marfă... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2014, 08:50 (10663 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apicultorii slobozeni, alungați de pe strada Trandafirilor

Apicultorii slobozeni, alungați de pe strada Trandafirilor

Consiliul Local Slobozia a hotărît să organizeze pentru apicultorii slobozeni vetre de stupină în afara orașului. Se pune astfel capăt unui scandal public care durează de ani buni și care a generat o serie întreagă de acțiuni în instanță. Reamintim că, pînă la acest moment, apicultorii slobozeni au deținut, prin tradiție, vetre de stupină pe strada Trandafirilor, în imediata vecinătate a unor case particulare.

5 hectare de stupine în afara orașului
După ani întregi de reclamații și sesizări în care petenții sesizau pericolele reprezentate de stupinele amplasate pe strada Trandafirilor... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2014, 08:30 (25203 vizualizări - 49 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șomeri mai mulți în mediul rural

Viața la țară, fără locuri de muncă

Șomeri mai mulți în mediul rural

Statisticile oficiale arată că cea mai mare rată a șomajului în Ialomița se înregistrează în mediul rural. La țară există 6012 oameni aflați în căutarea unui loc de muncă, în timp ce la oraș șomează puțin peste 2000. Cele mai multe persoane rămase fără serviciu sînt tineri care locuiesc în comunități rurale, unde dezvoltarea de afaceri care să susțină forța de muncă locală ar fi propice. Este cazul localităților Traian, Coșereni sau Armășești. În lupta cu pericolul numit «șomaj», reprezentanții administrațiilor locale ridică din umeri neputincioși.

Dezastrul de la țară Peisajul rural... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2014, 07:20 (6095 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«1 Mai» la Slobozia, după 25 de ani

În urmă cu 25 de ani, oamenii muncii din Slobozia serbau «1 Mai» în Pădurea Peri. Joi 1 mai 2014, împuținați și șomeri, sau pensionari, aceiași oameni se întorc acolo amintindu-și tinerețea...

«1 Mai» cu Maria și Vasilica
După cum a promis acum 2 ani în campania electorală, primarul Sloboziei, Alexandru Stoica a reamenajat spațiile pentru mici și bere din Pădurea Peri. La orele 11,00, sute de slobozeni erau deja acolo, ocupanți victorioși ai noilor facilități: grătare solide de piatră, foișoare de lemn, coșuri de gunoi și chiar terenuri de fotbal amenajate. Oamenii sînt de trei... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2014, 12:05 (9362 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia: Școala de poker

Slobozia: Școala de poker

Într-un oraș care așteaptă investitorii cum i-au așteptat bunicii noștri pe americani, orice inițiativă care aduce locuri de muncă devine lăudabilă. George Lepădătescu speră că va reuși mai mult decît atît. La 38 de ani, după ce a încercat nenumărate variante de afaceri, spune că aceasta reprezintă o soluție pentru oricine. «Vreau să ofer fiecăruia dintre cei care intră aici o șansă. Pentru că, după 7 ani de joc, știu că ea există dacă ai suficientă răbdare să o aștepți!» susține el.

Jucătorul sfințește locul
George Lepădătescu este omul căruia mulți dintre slobozeni îi datorează... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2014, 10:40 (10713 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fostul prim-procuror Hristescu, cercetat disciplinar de Inspecția Judiciară

Fostul prim-procuror Hristescu, cercetat disciplinar de Inspecția Judiciară

Problemele cu legea se țin scai de fostul șef al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Procurorul Cătălin Cristian Hristescu a mers din nou la audieri. De data aceasta nu la DNA, ci în sediul unității pe care a condus-o. El este cercetat disciplinar într-o anchetă demarată de Inspecția Judiciară a Consiliului Superior al Magistraturii.

Audierile de la 10,30
Potrivit deciziei Curții de Apel București, fostul șef al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița a mers marți dimineață la unitatea pe care a condus-o pentru a sta de vorbă cu reprezentanții Inspecției Judiciare... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2014, 08:40 (7679 vizualizări - 10 comentarii)

POLITICĂ

Politica demențială a președintelui Ciupercă

Politica demențială a președintelui Ciupercă

În urmă cu vreo cîteva luni, PSD Ialomița a inaugurat incognito un nou sediu județean, peste drum de sucursala Raiffeisen Bank din Slobozia, pe bulevardul Chimiei... Spunem incognito, pentru că la inaugurare au fost invitați doar cărătorii de osanale ai partidului. Prin urmare, ne cerem scuze pentru că, pînă la acest moment, nu am fost în măsură să vă oferim amănunte despre această locație. Un cititor fidel al publicației noastre ne oferă însă șansa să remediem această scăpare involuntară...

Nu aduce anu’, ce aduce sediul PSD Imediat după Paște, un cititor fidel al publicației noastre... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2014, 07:10 (25701 vizualizări - 56 comentarii)

EVENIMENT

G8, blocul-dinamită

Panică la Slobozia în dimineața zilei de marți, 29 aprilie 2014. O garsonieră din blocul G8, amplasat în zona Parcului Tineretului din oraș, a sărit în aer. Cel mai probabil, deflagrația s-ar fi produs din cauza unei butelii lăsată nesupravegheată. Suflul exploziei a afectat alte 14 locuințe aflate pe același palier. Un tînăr de 35 de ani a fost rănit și transportat la Spitalul de Arși din București. Acest imobil pare lovit de nenorociri. Un eveniment similar s-a petrecut la sfîrșitul lunii februarie, cînd, din cauza unui incendiu, o femeie și-a pierdut viața...

Anchetă în plină desfășurare... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2014, 15:45 (7861 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița visează la forță de muncă specializată

Șomerii noștri cei de toate zilele

Ialomița visează la forță de muncă specializată

Județ agricol prin excelență, Ialomița nu reușește, după 25 de ani de tranziție, să convingă forța de muncă disponibilă că viitorul economiei locale este legat de exploatarea terenurilor agricole. Într-un județ care ar fi trebuit să redevină demult parte din «grînarul României», oamenii sînt săraci, abandonați de stat și administrație și obligați, pentru a supraviețui, să muncească în țările Uniunii Europene. Paradoxal, în timp ce toate acestea se întîmplă, firmele care au supraviețuit tranziției, se plîng de lipsa forței de muncă specializate. Între aceste două clișee, instituțiile statului și cele școlare se străduiesc să identifice soluții noi, care să asigure o dezvoltare pe termen mediu și... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2014, 15:30 (7310 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, prezentă la Târgul AGRARIA de la Cluj

Ialomița, prezentă la Tîrgul AGRARIA de la Cluj

La sfîrșitul săptămînii precedente, la Cluj, s-a desfășurat Tîrgul Anual de Agricultură, Industrie Alimentară și Zootehnie. Evenimentul a beneficiat de prezența ministrului Agriculturii, Daniel Constantin. Acesta a participat la o conferință organizată de Federația Națională a Grupurilor de Acțiune Locală din România, în cadrul căreia a declarat: «Faptul că astăzi avem 30% din populația României cuprinsă în aceste grupuri de acțiune locală cred că este un lucru lăudabil!». Întîlnirea a fost prezidată de un ialomițean, președintele FNGAL, Alexandru Potor.

GAL-urile, garanția unui viitor european... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2014, 11:40 (3277 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
297 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

8 Noiembrie 2012, 10:40


Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia: Autocar pentru suporteri la meciul cu Farul

Rezultatele bune înregistrate de echipa lui Dună în Liga a II-a, precum și jocul în ascensiune au făcut ca tot mai multă lume să vină alături de Unirea la jocurile de acasă. Acest lucru a încurajat conducerea ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2012, 14:57
(9179 vizualizări - 3 comentarii)


IPJ Ialomița: Dosare de «evaziune fiscală», instrumentate «pe bandă» de Serviciul de Investigare a Fraudelor

Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița au dispus începerea urmăririi penale față de trei persoane și au finalizat cercetările cu privire la alte două, cu propunere de trimitere în judecată ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 15:57
(9843 vizualizări - 1 comentariu)


Hramul Mînăstirii din Slobozia, sărbătorit de Episcopia Sloboziei și Călărașilor

În perioada 6-12 noiembrie 2012, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Sfinții ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 15:42
(10861 vizualizări - 6 comentarii)


Bucu: Pieton accidentat grav

Un accident de circulație s-a produs pe DN2A, în localitatea Bucu, și s-a soldat cu vătămarea corporală a unei persoane. Din cercetările efectuate de polițiștii deplasați la fața locului s-a stabilit că ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 14:49
(7183 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


Fetești: «Șofer» la 15 ani

Sîmbătă, 27 octombrie , după miezul nopții, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Fetești au surprinz la volanul unui autoturism un adolescent de numai 15 ani. Întrucît minorul nu poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 14:34
(6215 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Și-a curmat viața aruncîndu-se în fîntînă

Un bătrîn de 72 ani din Amara și-a luat viața în după amiaza zilei de miericuri, 31 octombrie. Omul se lupta de mult timp cu o boala necruțătoare și, pentru a nu deveni o povară pentru familie, a decis ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 14:27
(7211 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara sinucidere


M. Kogălniceanu: Atenție la escroci!

În cursul zilei de sîmbătă, 27 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au înregistrat un furt din locuință, comis de autori necunoscuți. Victima, un bărbat de 87 ani, din comuna Mihail Kogălniceanu, a rămas ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 14:25
(6194 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Suspecți de furt, identificați de polițiști

Sîmbătă, 27 octombrie, agenții Postului de Poliție Sălcioara au depistat în flagrant două persoane care încercau să sustragă o țeavă metalică, componentă a sistemului dezafectat de irigație. Cele două persoane ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 14:20
(7707 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sălcioara furt


Ciochina: Tîlhar la 16 ani

Un minor de 16 ani, din comuna Ciochina, este acuzat de «tîlhărie», «violare de domiciliu» și «furt calificat» în formă continuată. Sîmbătă, 27 octombrie a.c., în jurul orei 9,30, agenții Postului de Poliție ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 14:15
(8405 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La cumpărături cu bonuri de masă false!

Un tînăr de 18 ani și-a făcut cumpărăturile într-un mod inedit: în loc de bani, și-a plătit bunurile cu trei bonuri de masă falsificate! Administratorul respectivului magazin a sesizat cele întîmplate și ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 14:12
(6982 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Biciclist acroșat

Polițiștii au fost sesizați despre faptul că pe DJ101, în afara comunei Dridu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unui biciclist. În urma cercetărilor efectuate s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 13:35
(7495 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu accident


Slobozia: Cartele de telefon și rezistențe electrice în Penitenciar

O femeie de 56 ani, din Galați, a încercat să introducă fraudulos în Penitenciarul Slobozia cartele telefonice și rezistențe electrice. Sîmbătă, 27 octombrie a.c., Poliția Slobozia a fost sesizată de reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 13:18
(7490 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Prevenție înainte de toate

În noaptea de de 27/28 ocotmbrie a.c., efective din cadrul Poliției Fetești și Secției Rurale Stelnica au organizat și executat acțiuni pentru prevenirea și combaterea violenței stradale, a furturilor de ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2012, 13:10
(7607 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

31 Octombrie 2012, 16:55


Ialomița: Alianța România Dreaptă, prima la depus listele în cursa pentru Parlament

Candidații ialomițeni ai Alianței România Dreaptă s-au înscris oficial în cursa electorală pentru alegerile din 9 decembrie 2012.
Miercuri 24 octombrie, cei 6 nominalizați de conducerea ARD Ialomița ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2012, 16:25
(9731 vizualizări - 8 comentarii)


Coșereni: Accident produs din cauza fumului de la un incendiu de miriște

Din cauza unui incendiu de vegetație uscată, un șofer de 32 ani a fost la un pas de a-și pierde viața. Focul a izbucnit pe un cîmp din zona localității Coșereni, iar fumul dens s-a extins către șosea. ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2012, 16:22
(8057 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Au furat pepeni și porumb după ce l-au bătut pe paznic

Paznicul unei ferme agricole din Vlădeni a trecut prin clipe de coșmar. Acesta a fost bătut, tîlhărit și sechestrat de 4 bărbați din localitate, puși pe furat. După ce l-au lăsat într-o baltă de sînge pe ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2012, 16:13
(9423 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni furt


Perieți: Și-a vîndut și și-a furat mașina de două ori

Un tînăr de 26 ani din Cocora este cercetat de polițiștii din Perieți pentru comiterea infracțiunii de «furt calificat». Acesta și-a vîndut de două ori un automobil pe care l-a furat de la proprietari. ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2012, 16:11
(7426 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Perieți furt


Movilița: 4 hoți prinși dintr-o lovitură

Serele dezafectate au devenit ținte pentru hoți. La Movilița, 4 persoane, cu vîrste cuprinse între 17 și 40 ani, sînt cercetate pentru că au sustras mai multe bunuri metalice din incinta unor foste sere ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2012, 16:09
(7467 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movilița furt


Slobozia: A intrat cu mașina în șanț

Un șofer de 41 ani a fost la un pas de moarte. Pe DN21 a pierdut controlul volanului și a ieșit cu mașina în decor. Rănit, șoferul a fost transportat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru acordarea ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2012, 16:08
(7013 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Vlădeni: Tineri cercetați după ce au furat araci din vie

Cînd vine vorba de furat, hoții sînt în stare de orice. Au demonstrat-o 4 tineri din Vlădeni care au sustrat aracii de metal din via unui localnic. Bunurile au fost descoperite în curtea unui alt consătean ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2012, 16:07
(8564 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni furt araci


Anunț angajare

Societate Comercială din Slobozia cu profil vînzare piese auto
angajează
vînzător (gestionar) piese auto import
Relații la telefon 0740/047.619

24 Octombrie 2012, 21:33


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

24 Octombrie 2012, 08:56


Anunț angajare

Asociația Grupul de Acțiune Locală «Ialomița Centrală» Balaciu-Căzănești-Reviga
Orașul Căzănești, str. București, nr. 3, jud. Ialomița
Telefon 0243/264.141
Fax 0243/264.141
e-mail [email protected]
anunță
Scoaterea la concurs a postului de -secretar- în cadrul Asociației Grupul de Acțiune Locală «Ialomița Centrală» Balaciu-Căzănești-Reviga în conformitate cu Fișa postului prezentată în cadrul Planului de Dezvoltare Locală și în acord cu Contractul de finanțare C 431201132347111 pentru proiectul «Funcționarea Grupului de Acțiune Locală, dobîndirea de competențe și animarea teritoriului».
Cerințe mimine:
-Studii superioare
-Vechime în activitate de minim 2 ani
Se consideră avantaj vechimea în muncă în activități complementare secretariatului (bibliotecar, arhivar) sau un curs absolvit în «Managementul fluxului de documente în cadrul unitățiilor administrativ-teritoriale sau companiilor».
Orice persoană interesată poate depune un CV la sediul nostru în orașul Căzănești, str. București, nr. 3, județul Ialomița sau la adresa de email [email protected] pînă la data de 02.11.2012.

24 Octombrie 2012, 08:42


Incendiu la Urziceni, proiectile descoperite în cimitirul din Fetești

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, trei vitrine frigorifice și patru cîntare electronice din interiorul unui centru comercial din Urziceni au fost cuprinse de flăcări. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2012, 02:29
(12986 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomițean urmărit internațional pentru furt de mașini, prins la concubina din Coșereni

Efective din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, ale Serviciului de Intervenție Rapidă-Ialomița precum și ale Poliției Municipiului Urziceni au executat un mandat european de arestare, emis de ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2012, 02:23
(14490 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Plata TVA la încasarea facturii

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informeză contribuabilii interesați că Formularul 097-Notificare privind aplicarea/încetarea aplicării sistemului TVA la încasare a fost aprobat prin Ordinul ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2012, 02:13
(11735 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Furau aparate radio din mașini

Urziceni: Furau aparate radio din mașini

Polițiști din Urziceni au prins în flagrant un grup de tineri, la scurt timp după ce aceștia au sustras 7 aparate radio CD auto. Suspecții, trei tineri cu vîrste cuprinse între 16 și 24 ani, se deplasau ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2012, 02:10
(12408 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 6,7 milioane lei, încasări prin executări silite

În luna septembrie 2012, pe linia colectării veniturilor bugetare, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița, a întreprins mai multe măsuri de executare silită. Astfel, s-au emis peste 2329 de somații ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2012, 02:07
(13052 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...