Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ministrul Culturii, Daniel Constantin Barbu a vizitat Ialomița

Întîlnire privată cu PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor

Ministrul Culturii, Daniel Constantin Barbu a vizitat Ialomița

Miercuri, 3 iulie a.c., la invitația Prea Sfințitului Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, ministrul Culturii, Daniel Constantin Barbu a vizitat Ialomița. Vizita a a avut drept scop identificare unor posibile edificii în cele două județe, pretabile pentru a fi finanțate: «În Ialomița au fost identificate 4 astfel de obiective. Este vorba de Tîrgul de Floci, binecunoscut cercetătorilor, dar despre care credem că ar putea fi extins (...) pentru înviorarea turismului cultural... Și, de asemenea, vorbim despre Conacul Bolomey, biserica de la Maia și conacul de la Hagiești. (...) La acesta din urmă, în ultimii 5 ani s-a lucrat susținut pentru restaurarea lui și păstrează intacte unul dintre... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2013, 11:37 (4640 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Atletism

Dariana Oancea, vicecampioană națională

Micuții atleți de la CSS Slobozia, pregătiți de Ionela Pușcașu și Gigel Căluță, au participat pe 24 și 25 iunie la Campionatul Național, rezervat copiilor. Cei mai cruzi dintre slobozeni au fost și cei mai activi în privința rezultatelor. Astfel, la copiii III (8-9 ani) Dariana Oancea a obținut un excelent loc II, devenind vicecampioană națională la triatlon (disciplină alcătuită din trei probe de concurs: viteză, rezistență și săritură în lungime sau aruncarea mingii de oină). Tot la triatlon, dar în proba masculină, Valentin Bucheariu s-a clasat pe locul V, în vreme ce locul VI a fost adjudecat tot de un slobozean, Doris Ghinea. La copii I (12-13 ani), cea mai bună clasare, locul 10, i-a aparținut... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2013, 13:45 (7433 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul stațiune, un proiect pentru următorii 5 ani

Amara se pregătește de o nouă ofensivă turistică

La început de sezon, Amara pare pregătită să reintre în competiția turistică a stațiunilor balneoclimaterice din România. Cu o infrastructură complet refăcută, un parc dendrologic unic în sud-estul Europei și o pleiadă de festivaluri turistice «la cheie», orașul-stațiune visează să recucerească nu doar poziția de lider pierdută după 1989, ci și capacitatea de dezvoltare economică pierdută o dată cu apariția alternativelor turistice. Singurul «călcîi al lui Achile» rămîne în acest moment plaja... Prea puțină și insuficient amenajată pentru a asigura o afluență constantă de turiști, aceasta așteaptă în continuare noi investitori. Dar, pentru prima dată în ultimii ani, vocile oficialilor și ale operatorilor... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2013, 07:37 (17292 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Scandal în Poliția Transporturi Navale Ialomița

«Infractori» cu epoleți, condamnați cu suspendare

O decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție lasă fără funcții 5 agenți din cadrul Postului de Poliție Transporturi Navale Fetești-Serviciul Județean de Poliție Transporturi Ialomița.  Instanța supremă i-a condamnat pe oamenii legii la 3 ani cu suspendare, sub acuzația de «abuz în serviciu». Totul în urma unei plîngeri depusă la Parchet de un slobozean, potrivit căreia ar fi fost agresat de oamenii legii în anul 2009. Agenții vizați se declară nevinovați și susțin că întreg procesul este «lucrat»...

Scandalul uniformelor din Poliția Transporturi
Întîmplările relatate... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2013, 08:13 (7553 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții publice de 9,23 milioane de lei în anul 2013

Bani albi pentru Ialomița roșie

Investiții publice de 9,23 milioane de lei în anul 2013

În ciuda crizei economice prelungite, Ialomița continuă să investească în proiectele administrative megalomanice demarate în ultimii 5 ani. Conform unei Ordonanțe de Urgență a Guvernului pentru aprobarea Programului Național de Dezvoltare Locală, aprobată la începutul lunii aprilie, 17 proiecte de infrastructură locală și județeană primesc sume cuprinse între 200 de mii și 2 milioane de lei pentru finalizarea investițiilor demarate în anii din urmă. Oficial, fondurile au fost alocate pentru proiecte al căror grad de realizare depășește 50 de procente. Practic, ca de fiecare dată în Ialomița, au primit bani pentru finalizarea proiectelor doar administrațiile locale «controlate» de Consiliul Județean... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2013, 07:43 (6870 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

După 10 ani

Condamnări definitive în cazul fraudelor bancare de la BCR Țăndărei

Un dosar vechi de un deceniu a fost, în sfîrșit, finalizat. Vorbim despre cel în care 7 angajate ale unității bancare BCR Țăndărei și reprezentanții a 9 firme au fost anchetați pentru «abuz contra intereselor persoanelor». Cazul a fost instrumentat de Direcția Națională Anticorupție, iar pedepsele au fost aplicate de judecătorii Înaltei Curți de Casație și Justiție. Instanța supremă i-a condamnat pe cei 16 inculpați la pedepse cu închisoarea și suspendare.

Istoria unui dosar
Ancheta penală deschisă pe numele angajatelor de la BCR Țăndărei este una dintre cele mai lungi anchete... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2013, 07:20 (8518 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Podurile dunărene de la Fetești, ținte pentru hoții de fier vechi

Podurile dunărene de la Fetești, ținte pentru hoții de fier vechi

Aflate în patrimoniul istoric al județului Ialomița, podurile dunărene de peste Brațul Borcea, din zona Fetești, au fost transformate în ținte pentru hoții de fier vechi. La mare căutare sînt dalele pietonale și barele metalice. Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România, în administrarea căreia se află construcțiile, pare că le-a abandonat definitiv. Invocînd motive financiare, instituția a reziliat toate contractele cu firmele de pază. Mai mult, raidurile hoților de fier ar putea afecta siguranța podurilor...

Monumente istorice lăsate în paragină
Podurile... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2013, 06:48 (9783 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Contracte de 138000 de lei pentru munca deținuților din Penitenciarul Slobozia

În primele 6 luni ale anului 2013, deținuții încarcerați la Slobozia au reușit să cîștige 138000 de lei. Totul din munca cu plată pe care o prestează. Persoanele private de libertate au fost angajate să lucreze în salubrizare, amenajare spații verzi sau construcții...

Deținuți buni de muncă
Munca pe care deținuții o prestează se realizează în baza unor «contracte de închiriere forță de muncă specială-persoane private de libertate». La nivelul Penitenciarului Slobozia, în perioada ianuarie-iunie 2013 au fost  încheiate un număr de 5 astfel de contracte de prestări servicii... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2013, 06:24 (8249 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Performanțele elevilor de clasa a VIII-a

Ialomița: Promovabilitate de 68,65% la Evaluarea Națională

• gravidă în luna a 8-a, o elevă a susținut examenul sub supraveghere medicală

Sîmbătă, 29 iunie a.c., s-au afișat rezultatele preliminarii la Evaluarea Națională, examenul susținut de elevii de clasa a VIII-a. Anul acesta, procentul de promovabilitate în județul Ialomița a fost de 68,65 %. Au fost însă și momente tensionate la sesiunea din acest an a examenului clasei a VIII-a... S-a întîmplat la o școală din zona Amara, acolo unde o elevă a avut nevoie de medic, întrucît era gravidă.
Statistica Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că anul acesta elevii de clasa a VIII-a au învățat mai mult decît cei de anul trecut. Astfel, rezultatele preliminarii, înaintea contestațiilor, arată că la sesiunea din iunie 2013 a Evaluării Naționale, elevii ialomițeni au obținut... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2013, 19:08 (19130 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ocaua lui Stoica Vodă

Bulevardul de pe strada Cloșca

Ocaua lui Stoica Vodă

Joi, 13 iunie 2013, după două luni de eforturi disperate, administrația Stoica reinaugura bulevardul Unirii, după un lifting pripit, dar numai bun de surprins în fotografii cu prilejul Sărbătorilor Sloboziei. La un kilometru distanță, un bulevard tras la indigo, dar rămas la statutul de stradă mărginașă, așteaptă de 40 de ani același tratament...

Strada Cloșca, soră cu bulevardul Unirii
Strada Cloșca începe în dreptul Grupului Școlar «Al. I. Cuza» și se termină lîngă Penitenciarul Slobozia. Ea desparte, teoretic, zona locuită a orașului de zona industrială. Practic însă, dincolo... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2013, 17:27 (8495 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățămîntul ialomițean primește nota 8

Peste 342000 de absențe!

Învățămîntul ialomițean a demonstrat, încă odată, că este incapabil să creeze «elite». Băncile școlilor din județ au fost tocite, încă un an, de coatele acelorași elevi care au tratat cu indiferență lecțiile sau temele pentru acasă. Dezinteresul față de școală îl demonstrează notele din catalog, numărul mare de absențe sau scandalurile publice în care «actori» principali au fost dascălii. Toate aceste «hibe» sînt recunoscute de oficialii învățămîntului ialomițean. „Mai avem mult de lucru și vrem să îndreptăm imaginea școlii ialomițene...» declară însă Otilia Dumitru, inspectorul școlar general.

Învățămînt de «nota 8»... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2013, 15:18 (6069 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șoferul Adrian Drăghici, «liber» la accidente mortale

Justiția ialomițeană e oarbă!

Șoferul Adrian Drăghici, «liber» la accidente mortale

În urmă cu 3 ani, pe DN21, din direcția Slobozia spre Călărași s-a produs un groaznic accident de circulație. Un tînăr de 26 de ani a fost ucis de Adrian Drăghici, administrator al unei firme din Slobozia. După ce s-a urcat băut la volan, Drăghici a lovit mașina în care se afla tînărul de 26 de ani, decesul victimei survenind imediat după impact. Timp de un an și jumătate, rudele victimei au încercat să-și facă dreptate în instanță, însă judecătorii au arătat clemență față de șoferul vinovat... Judecătorii din Slobozia au decis ca Adrian Drăghici să fie condamnat la 2 ani cu suspendare. Recent, pedeapsa s-a prescris, iar șoferul-problemă poate circula liber pe șosele.

Filmul unei tragedii... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2013, 13:58 (8198 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sănătatea ialomițeană rămîne subfinanțată

Spitalele județului semnează «în genunchi» contractul cu Casa de Sănătate

La 6 luni de la începutul anului și după mai multe serii de negocieri eșuate, contractul dintre spitalele județene și Casa Județeană de Sănătate Ialomița a fost semnat. Săptămîna trecută, în cadrul unei conferințe de presă, directorul instituției, Mihai Geantă, a declarat: «Practic, în aprilie s-a derulat procesul de contractare aferent anului 2013. Aceasta activitate a fost laborioasă, dar noi sîntem mulțumiți de rezultate...». În pofida declarațiilor oficiale, spitalele județene rămîn subfinanțate și într-un permanent pericol de intrare în insolvență.

O victorie smulsă cu forcepsul... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2013, 11:55 (4629 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Școala nevăzută

Școala nevăzută

În fiecare an, cîteva școli din Slobozia se întrec în rezultate spectaculoase. Sute de premii la concursuri județene, zeci de locuri pe podium la competiții naționale, elevi eminenți, investiții municipale  pentru săli de clasă super-performante, sponsorizări de la copiii de familie bună... La umbra acestora, școlile de cartier, tot mai sărace, tot mai puțin dorite, se ofilesc practicînd un învățămînt de «subzistență», un învățămînt pentru cei săraci și fără «șanse egale» în societate. Este și cazul Școlii nr. 4 din Slobozia, o școală care nu își mai dorește nimic pentru că vineri, 21 iunie, a cîștigat tot ce-și poate dori o instituție de învățămînt: dragostea și respectul elevilor care învață... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2013, 08:54 (6180 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Răspopitul Casian Pandelică își vrea sutana înapoi

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, acționată în instanță

Răspopitul Casian Pandelică își vrea sutana înapoi

Războiul purtat de preoții Pandelică din Reviga cu Episcopia Sloboziei și Călărașilor este departe de a se încheia. După acuzațiile publice, fețele bisericești își caută dreptatea pe la ușile Tribunalului Ialomița. Preotul Casian Pandelică cere judecătorilor să-i dea înapoi slujba pe care a pierdut-o în 2011... «Este un abuz ceea ce a făcut Episcopia!» susține cel răspopit. În replică, oficialii din cadrul Episcopiei susțin că «măsura este una definitivă».

Confruntarea dintre «Bine» și «Rău» de la Reviga
Sînt 4 ani de cînd opinia publică este silită să asiste la acest scandal... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 18:45 (11095 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile ialomițene refuză insolvența!

Datoare vîndute în numele comunităților

Administrațiile ialomițene refuză insolvența!

Teoretic, Legea insolvenței este în vigoare din anul 2006. Ea este, de fapt, Legea 273/2006, privind finanțele publice locale și, potrivit art. 85, în termen de 6 luni de la intrarea în vigoare, Ministerul Administrației și Internelor împreună cu Ministerul Finanțelor Publice aveau obligația să elaboreze un proiect de lege referitor la insolvența unităților administrativ-teritoriale. Practic, în Monitorul Oficial de vineri, 24 mai 2013, a fost publicată o Ordonanța de Urgență privind insolvența unităților administrativ-teritoriale. Conform ei, primăriile pot declara starea de «criză financiară» sau, în cazul în care datoriile depășesc 50% din bugetul anual, insolvența. În Ialomița, deși situația... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 16:40 (9598 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

O mare de luptători în sala de la Amara

Lupte libere, «Cupa Ialomiței»

O mare de luptători în sala de la Amara

Sîmbătă, 22 iunie a.c., sala de sport a orașului Amara a fost practic neîncăpătoare. 160 de sportivi, plus oficiali și spectatori, au participat la a doua ediție a «Cupei Ialomiței», competiție organizată de Direcția Județeană pentru Sport Ialomița și Primăria Orașului Amara. Au fost prezenți luptători de la cluburi din București, Mangalia, Constanța, Călărași, Cislău, Buzău și, bineînțeles, Amara. Luptătorii de la CS Amara pregătiți de profesorul Marian Moraru au avut evoluții foarte bune la acest eveniment și s-au distins prin 10 clasări pe podium. Astfel, la 38 de kilograme, Adrian Dumitru a obținut locul I. Pe aceeași poziție s-au clasat Cristian Lungu, la 47 kilograme, și Robert Cîlțea, la... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 15:58 (9587 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Abonamente la suprataxă pentru elevii navetiști

Ialomița: Abonamente la suprataxă pentru elevii navetiști

La început de vacanță, oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au făcut un bilanț al cheltuielilor instituției. Conform rapoartelor, Inspectoratul Școlar Ialomița a cheltuit cele mai multe dintre fonduri pentru decontarea abonamentelor elevilor navetiști... Conducerea instituției reclamă faptul că, în ultimi 3 ani, firmele de transport au mărit nejustificat prețurile respectivelor abonamente. În anul școlar care tocmai s-a încheiat transportul școlar a costat peste 300000 de lei...

Creșteri substanțiale
Calculele pe care le-au efectuat reprezentații Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 14:38 (8523 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Mihalcea îl vrea secund pe Bolohan

Fotbaliștii Unirii continuă vacanța, dar la nivelul conducerii tehnico-administrative se lucrează intens la strategia pentru sezonul următor, care îi va găsi pe galben-albaștri tot în Liga a II-a. Iar de lucru este destul... Îndepărtarea lui Dună și instalarea lui Mihalcea în funcția de antrenor duc la permutări nu numai în lotul de jucători, ci și la nivelul băncii tehnice. După ce, pe lîngă Marin Dună, de la Unirea a plecat și Victor Ene, alături de Adrian Mihalcea are șanse serioase să vină ca secund un alt fost fotbalist al Ligii I, Mugur Bolohan. Originar din Suceava, Bolohan a evoluat ca fotbalist în special pe postul de fundaș dreapta la echipe ca Progresul, Rapid, Dinamo, FCM Bacău, U... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 13:57 (6824 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița pierde lupta cu apele...

Apărarea împotriva inundațiilor lasă de dorit

Ialomița pierde lupta cu apele...

Planul de apărare împotriva inundațiilor este ineficient. În ciuda eforturilor investiționale de consolidare și reabilitare a digurilor care protejează Ialomița de apele Dunării, lucrările se dovedesc a fi ineficiente. Conform estimărilor oficiale, digurile care apără localitățile situate pe malurile Brațului Borcea «sînt depășite moral și fizic». Totuși autoritățile județene sunt încrezătoare în eforturile lor. «Ne luptăm cu apa și apa cu noi, dar vom ieși învingători...» susțin însă oficialii responsabili să protejeze Ialomița în caz de inundații.

Stare de alertă pe Dunăre
... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 12:32 (6962 vizualizări - 5 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
254 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DGFP Ialomița: Cereri de rambursare de TVA de aproape 1,6 milioane lei

La nivelul Direcției Generale a Finanțelor Publice a județului Ialomița se va rambursa în luna iunie 2011, taxă pe valoarea adăugată în sumă de aproape 1,6 milioane lei aferentă unui număr de 30 deconturi ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 11:40
(10167 vizualizări - 0 comentarii)


Becali face concurs «Cum vezi tu România în Uniunea Europeană»

Deputatul european George Becali organizează un concurs destinat tinerilor între 14 și 25 de ani din toată țara. Participanții vor trebui să se exprime printr-un eseu, desen sau logo pe tema «Cum vezi tu ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 11:08
(7500 vizualizări - 0 comentarii)


Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, la dezbatere

Marți, 14 iunie 2011, Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița a participat la București la o dezbatere publică organizată de către Societatea Academică din România și Alianța pentru ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 16:13
(11171 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Procedura de eliberare a certificatului de atestare fiscală, modificată

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, începînd cu 1 iulie 2011, se modifică procedura de eliberare a certificatului de atestare fiscală pentru persoane juridice și fizice, precum ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 15:54
(16053 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Băcăuan fără carnet, surprins la volan

Marți, 14 iunie a.c., în jurul orei 10.30, un echipaj de poliție rutieră a oprit pentru control în trafic, pe raza orașului Țăndărei, un autoturism condus de un bărbat, în vîrstă de 42 ani, din Bacău. ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:42
(7374 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 10 sesizări penale pentru evaziune fiscală

Peste 220 de verificări ale bazei de impozitare și peste 100 milioane lei venituri suplimentare stabilite la bugetul de stat sînt rezultatele sumare ale controalelor Direcției Generale a Finanțelor Publice ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:29
(7672 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Accident cu un scuter

Agenții Postului de Poliție Gheorghe Doja au fost sesizați prin 112 despre faptul că pe DJ51 un scuter a fost implicat într-un incident rutier. Din cercetări s-a stabilit faptul că în timp ce un tînăr localnic ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:25
(9256 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-a finalizat campania de depunere a cererilor de subvenție pe suprafață

Potrivit unei informări, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat vineri, 10 iunie 2011, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață, ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:23
(9218 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană: «Constantin Brîncuși, 135 ani de la naștere»

Biblioteca Județenă «Ștefan Bănulescu», în colaborare cu Liceul de Artă «Ionel Perlea» au organizat un eveniment cultural de aniversare a 135 ani de la nașterea sculptorului Constantin Brîncuși. Marți, ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:22
(7198 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai livrează flota de vehicule oficiale pentru Cupa Mondială de Fotbal Feminin Germania 2011

Hyundai livrează flota de vehicule oficiale pentru Cupa Mondială de Fotbal Feminin Germania 2011

Hyundai pune la dispoziția FIFA 289 de vehicule de pasageri și 11 autobuze, în calitate de partener auto oficial al Cupei Mondiale de Fotbal Feminin Germania 2011. Cu 20 de zile înainte de începerea Cupei ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 10:45
(7285 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hyundai real test


Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița: Concurs «Cu viața mea apăr viața»

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița: Concurs «Cu viața mea apăr viața»

Copiii de la Școala «Nana» și de la Liceul Teoretic «Mihai Eminescu» din Călărași sînt cîștigătorii concursului «Cu viața mea apăr viața». În urma etapei regionale a competiției desfășurată la Satul de ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 10:35
(11115 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 20:25
(5231 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Motociclist de 21 ani, mort după ce s-a izbit violent de un copac

Duminică, 12 iunie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați de un tînăr cu privire la faptul că o persoană a căzut de pe o motocicletă. Deplasați la locul accidentului, polițiștii au concluzionat că, în ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 19:03
(11301 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 400 amenzi în trafic

Traficul rutier ialomițean a fost supravegheat în perioada 10-13 iunie de polițiștii ialomițeni. Potrivit raportului final, în cele cîteva zile șoferii au încasat 402 sancțiuni contravenționale și au rămas ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:43
(7391 vizualizări - 0 comentarii)


Penitenciarul Slobozia: Deținuții îl comemorează pe Eminescu

Miercuri, 15 iunie, Penitenciarul Slobozia va organiza evenimentul «Comemorarea a 122 ani de la trecerea în neființă a poetului național Mihai Eminescu». Activitatea este parte a programului «Biblioteca ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:38
(7971 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Proiectil găsit pe cîmp

Echipajul pirotehnic al ISU Ialomița a fost solicitat să intervină duminică, 12 iunie, în jurul orei 11.30, în cazul unui proiectil exploziv de calibru 122 mm, extrem de periculos, descoperit de un cetățean ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:36
(8493 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți proiectil


Balaciu: Incendiu de la un scurtcircuit

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, locuința unui cetățean din localitatea Balaciu a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul s-a produs în după-amiaza zilei de duminică, 12 iunie a.c ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:34
(8672 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu incendiu


«Rusaliile», păzite de polițiști

În perioada 10-13 iunie, la nivelul întregii țări, peste 11300 de polițiști au asigurat dispozitivul pentru menținerea ordinii și liniștii publice. «Pe parcursul celor patru zile, prin prezența activă în ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:45
(8848 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Polonia, găsită în trafic la Urziceni

Mașină furată din Polonia, găsită în trafic la Urziceni

Duminică, 12 iunie, polițiștii din Urziceni au oprit în trafic un autoturism cu plăcuțe de înmatriculare poloneze ce era condus de un bărbat, de 66 ani, din Ciocîrlia. O succintă verificare în bazele de ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:41
(7252 vizualizări - 1 comentariu)


Gîrbovi: Patru minori, hoți de fier vechi

Un apel de urgență la 112 alerta polițiștii din Gîrbovi despre faptul că mai multe persoane furaseră o carcasă auto din fier pe care o transportau cu o căruță. Apelul fusese inițiat de un bărbat din localitate ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:38
(10767 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Adolescent de 16 ani, hoț din locuințe

Un bucureștean de 39 ani a reclamat polițiștilor din Maia, sîmbătă, 11 iunie, că în perioada 19 mai-11 iunie din locuința aflată pe raza comunei i-au dispărut o bicicletă și mai mulți colaci de cablu electric ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:36
(8116 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia furt


Ialomița: Forțe sporite de polițiști, în acțiune

Sîmbătă, 11 iunie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o serie de acțiuni pentru creșterea siguranței rutiere, în mai multe locații de pe raza județului.
În acest sens, sîmbătă, în intervalul orar 0 ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:35
(6488 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoț prins cu bunurile furate în mașină

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 10 spre 11 iunie, polițiștii ialomițeni și agenții Postului de Poliție Amara au prins în trafic, pe raza localității, autorul unui furt de cablu electric. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:28
(9807 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara furt


Alexeni: I-a furat bunurile din locuința în construcție

Un tînăr de 20 ani din localitatea Alexeni a fost identificat ca fiind autorul unui furt din locuința unui cetățean. Furtul a fost reclamat polițiștilor din Alexeni de către un bărbat, de 42 ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 08:40
(9851 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni furt


Slobozia: Copil de 3 zile, preluat de elicopterul SMURD

Slobozia: Copil de 3 zile, preluat de elicopterul SMURD

Luni, 13 iunie, în jurul orei 11.00, un elicopter SMURD a aterizat pe Stadionul Municipal. Echipajul a fost solicitat de către medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia în încercarea disperată de ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2011, 11:21
(8082 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Sediile secundare se înregistrează fiscal

Potrivit unor noi reglementări în materie administrativă s-a stabilit competența pentru înregistrarea fiscală a sediilor secundare ale contribuabililor mari și mijlocii. Astfel, competența pentru înregistrarea ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2011, 08:54
(5988 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Rata șomajului, în scădere

Potrivit ultimelor date statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, la nivelul județului rata șomajului este în scădere. Astfel, la finele lunii mai 2011, în evidențele instituției ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2011, 08:44
(8843 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Accident în lanț

Joi, 9 iunie, în apropierea localității Movilița s-a produs un accident de circulație. O șoferiță de 39 ani se deplasa către Urziceni, nu a păstrat distanța corespunzătoare față de autoturismul ce circula ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2011, 08:37
(7974 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pompierii voluntari, întrecere în probe de aptitudini

Sîmbătă, 11 iunie, la Stadionul Municipal din Slobozia s-a desfășurat faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare înființate la nivelul localităților județului și serviciilor private ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2011, 08:35
(8992 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Prins cu fier vechi fără documente

Polițiștii din Căzănești au oprit în trafic joi, 9 iunie, o mașină condusă de un bărbat, de 46 ani, din Manasia. Mașina era plină de materiale feroase pentru care șoferul nu avea documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2011, 08:30
(6979 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...