Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Scrimă

Sabrerii slobozeni atacă Budapesta

Pe 20 februarie, Naționala de sabie juniori a României se deplasează la Budapesta, pentru a disputa o etapă de Cupă Mondială la care și-au anunțat participarea peste 20 de țări. Lotul masculin condus de ieșeanul Iulian Bițucă cuprinde 6 sabreri, dintre care doi slobozeni: Mihai Cruțu și George Iancu. «Va fi un concurs extrem de dificil, iar dacă luăm în calcul că sportivii noștri sînt la începutul perioadei junioratului, o clasare în prima jumătate a tabloului ar fi un rezultat mulțumitor» ne-a declarat Marin Cruțu, antrenorul celor doi sportivi.... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2011, 18:54 (10434 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Abatorul a învins juniorii Unirii

Abatorul Slobozia a terminat turul Campionatului Ligii a IV-a pe locul al II-lea, cu 37 de puncte, cu unul mai puțin decît liderul Viitorul Axintele și, prin urmare, poziția din clasament și tradiția o obligă la promovare. Sîmbătă, 12 februarie, trupa pregătită de neobositul Constantin Prepeliță a susținut un amical cu juniorii Unirii Slobozia, meci încheiat cu un spectaculos 5-3. Pentru Abatorul au punctat Taraș, Bunea, Vasile Adrian, Nohai și Stanciu, în vreme ce pentru Unirea au înscris Popescu, Mitrea și Cioceanu. Sîmbătă, 19 februarie, Abatorul va întîlni pe propriul teren tineretul echipei Dinamo. «Am vorbit cu Ionel Ganea și în proporție de 90 la sută detaliile sînt stabilite» ne-a declarat... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2011, 18:52 (11966 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Mijloacele fixe» ale PSD din Consiliul Județean

5 minute de celebritate politică

«Mijloacele fixe» ale PSD din Consiliul Județean

Ne-am săturat de politică! De politica liderilor! De Ciupercă, de Cazacu, mai nou de Martin, de sărmanul Ionașcu care umblă bezmetic după un partid pentru alegerile din 2012... Ne-am săturat să-i vedem lăfăindu-se prin ziare, apărînd la televizor, cumpărîndu-și notorietatea, iritîndu-ne retina... Și, totuși, de politică nu putem scăpa. De aceea am decis ca, începînd cu acest număr de ziar, să mediatizăm politicienii din eșaloanele inferioare! Membrii simpli de partid, șefii de descentralizate care au lipit afișe în campanie, șefuleți obscuri de organizații locale, taietorii de frunză la cîini care îngroașă rîndurile filialelor, lideri fără șansă, oameni de bine, cetățeni care vor să facă politică... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2011, 14:46 (13361 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Școlile NU au asigurată apa potabilă pentru elevi

Una dintre problemele importante semnalate în cadrul dezbaterii publice desfășurate săptămîna precedentă a fost cea privind lipsa apei potabile în școli. Potrivit declarațiilor unora dintre cei prezenți, deși au obligația legală de a face acest lucru, autoritățile locale nu asigură zilnic necesarul de apă pentru elevii din unitățile școlare din Slobozia. Mai mult decît atît, în nicio unitate școlară din Slobozia nu există, așa cum cere programul de conformare impus de DSP furnizorului de apă, avertizări scrise care să informeze elevii asupra calității apei.
Prefectul Mădălin Teculescu s-a declarat surprins de această omisiune și a susținut că va cere oficial Primăriei Slobozia să informeze... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2011, 11:06 (12393 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liber la piraterie!

Liber la piraterie!

Pirații transporturilor parazitează întreg județul. Operatorii legali pierd pînă la 50 mii de lei lunar. Fenomenul nu poate fi stopat de către Poliție. Autoritățile județene recunosc oficial situația. Niciun vinovat timp de 10 ani.

Pirateria-un fenomen
În urmă cu o saptămînă, Independent prezenta o situație generală asupra unui fenomen devenit îngrijorător în ultimii ani, respectiv transportul ilegal de călători pe traseele licitate de către operatorii autorizați oficial. Potrivit informațiilor prezentate atunci, operatorii susțin că multe dintre traseele locale și interjudețene de transport de călători sînt parazitate de «transportatori pirați care fură călătorii autobuzelor... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2011, 05:48 (26898 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aprilie, luna parcărilor cu plată la Slobozia

Parcările, în dezbatere publică

Aprilie, luna parcărilor cu plată la Slobozia

Ca să nu rămînă codașă și anul acesta (și să i-o ia PNL-ul înainte în campania electorală!), municipalitatea a lansat primul proiect local destinat exclusiv cetățenilor. Denumit convențional «Regulament de atribuire a locurilor de parcare de reședință pentru autovehiculele înregistrate pe raza municipiului Slobozia», noul proiect de hotărîre își propune să facă ordine în degringolada de pe străzile municipiului. Dar nu oricum, ci la prețul modic de 100 de lei pe an pentru cei care visează de-o viață la un loc de parcare în spatele blocului. Pentru cei care își vor autoturismul mai aproape, Primăria promite o licitație corectă, bazată exclusiv pe principiul: «dai un ban, dar stai sub fereastră... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2011, 16:05 (15619 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspector ITM, molestat de recuperatorii de fier vechi

Primăria Slobozia angajează bătăuși?

Inspector ITM, molestat de recuperatorii de fier vechi

De circa două săptămîni, Primăria Slobozia a angajat o firmă specializată în recuperarea fierului vechi pentru a dezafecta instalațiile din centralele termice nefuncționale din oraș. Operațiunea s-a desfășurat preponderent la adăpostul întunericului, situație neînțeleasă de locatarii blocurilor din jur. Independent vă oferă o explicație!

Bătăușii din centrală
Pe 8 februarie, la cererea inspectorului șef, Marian Nedelcu, unul dintre inspectorii de muncă a cerut reprezentanților firmei care dezafecta centralele termice ale Primăriei să facă dovada că angajații lucrează cu forme legale. Iritat de această solicitare (inspectorul molestat se afla la a doua tentativă de a... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2011, 09:35 (12867 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

Patroana de fier vechi

Patroana de fier vechi

În port la Constanța, la ultima mînă, prețul fierului vechi a ajuns la prețul record de 2 lei kilogramul. Numai că drumul pînă acolo e lung, iar tentația unui ban cîștigat rapid e mai mare. Vasilica Cristea și-a deschis afacerea la jumătatea drumului, prin 2003. La Țăndărei, a treia casă cum intri în oraș dinspre Slobozia, pe dreapta. O cunoaște toată lumea, că după Remat e cea mai veche din oraș. Și cea mai serioasă...

De șapte ori mai puțin decît înainte
Dacă ignori placa de fier bătută în cuie de gard pe care scrie aproape ilizibil «AF Cristea, fier vechi, 0,80 kg», casa doamnei Vasilica n-are nimic special. Nici măcar cîntarul din poartă nu atrage prea mult atenția... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2011, 09:46 (56240 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Ion Neacșu, o viață cât un maraton dedicată atletismului

Poveștile sportului ialomițean

Ion Neacșu, o viață cît un maraton dedicată atletismului

Sportul ialomițean are multe povești de spus. O bună parte dintre acestea au în centru atleții și, alături, profesorii care i-au șlefuit. Ion Neacșu a adunat în aproape 40 de ani de carieră, multe astfel de povești: cu amazoane care aruncă sulița hăt departe sau cu fete și băieți care aleargă ca vîntul (uneori și contra vîntului) către finalul fericit.

Colecționarul de campioni
Finalul anului 2010 ar fi trebuit să însemne pentru profesorul Ion Neacșu trecerea la depănarea amintirilor și creionarea bilanțului unei cariere de antrenor începută la mijlocul anilor ’70. Profesorul Neacșu a ieșit la pensie, însă nu și din viața sportivă. «Am învățat drumul către stadion cu... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2011, 12:13 (17165 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița vrea să obțină 600 de megawați de energie verde

În pas cu moda eolienelor

Ialomița vrea să obțină 600 de megawați de energie verde

Pentru prima dată în ultimii ani, autoritățile locale din Ialomița reușesc să se adapteze din mers la unul dintre trendurile europene, respectiv cel privind obținerea de energie regenerabilă. După un prim succes înregistrat în zona Giurgeni-Vlădeni, acolo unde Consiliul Județean a concesionat 1600 de hectare pentru realizarea unui parc eolian, moda eolienelor cuprinde întreg județul. De la Gheorghe Doja și pînă la Mihail Kogălniceanu și de la Giurgeni pînă la Platonești, autoritățile locale se întrec în promovarea de proiecte de gen care promit, pe lîngă venituri substanțiale la buget, o nouă șansă pentru revitalizarea economică a acestor zone. Una peste alta, de la proiecte însumînd 14 megawați... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2011, 10:58 (18237 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Traficanții de copii din Țăndărei, LIBERI

EXCLUSIV: Libertate ungurească pentru mafie țigănească

Traficanții de copii din Țăndărei, LIBERI

Traficanții de minori din Țăndărei au fost puși în libertate. Decizia aparține magistraților Curții de Apel Tîrgu Mureș. Așadar, 19 dintre arestații în dosarul «Mafia din Țăndărei» sînt actual liberi, măsura judecătorilor impunînd obligația de a nu părăsi localitatea.
Reamintim faptul că, în luna aprilie a anului 2010, la Țăndărei s-a desfășurat cea mai spectaculoasă și de anvergură acțiune polițienească din ultimii ani. Bilanțul aficial al operațiunii de destructurare a grupului infracțional din Țăndărei era stabilit la 34 de percheziții domiciliare, 27 de persoane urmărite penal pentru trafic de minori, 24 de persoane reținute și 168 de victime-copii. Potrivit Rechizitoriului, rromii erau... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2011, 10:42 (18213 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: 80% din apelurile la 112 sunt false

Ialomița: 80% din apelurile la 112 sînt false

Peste 80% dintre apeluri primite la numărul de urgență 112 sînt false, ialomițenii punînd autoritățile pe jar doar de dragul de a vorbi la telefon. Cel puțin așa reliefează datele statistice ale Serviciului de Telecomunicații Speciale Ialomița, doar 20% dintre apelurile primite fiind cazuri reale.

«Alo? 112? Am sunat degeaba!»
Vineri, 11 februarie, Serviciul de Telecomunicații Speciale Ialomița aniversează Ziua Europeană a Numărului Unic de Urgență 112. Ca în fiecare an, autoritățile fac publice datele statistice vizînd utilizarea numărului de urgență 112. Potrivit datelor statistice ale Serviciului, în anul 2010 ialomițenii au sunat la 112 de peste 417 mii de ori. ... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2011, 08:37 (13096 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Baciu și Leahu au părăsit echipa

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Baciu și Leahu au părăsit echipa

Necazurile se țin scai de echipa de handbal CSM Unirea Slobozia. Înaintea meciului cu Rapid, extrema dreaptă Alina Baciu a predat echipamentul refuzînd să se mai prezinte la echipă. Handbalista care în ultimele trei luni a fost accidentată va fi suspendată. Ea nu se mai poate bucura de clemență din partea conducerii fiind recidivistă, în campionatul 2008-2009 fiind exclusă din lot pentru acte de indisciplină. Alina se adaugă astfel unei liste lungi de jucătoare care au părăsit echipa din motive extrasportive, listă care le mai cuprinde pe: Simona Striblea, Alexandra Preda și Marie-Jeane Kanda. Și Laura Leahu a anunțat că își dorește să încheie colaborarea cu Unirea. De altfel, în ultima perioadă... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2011, 08:34 (15319 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Tamponatorii auto» se reprofilează pe mașini închiriate

Ialomița, epicentrul accidentelor premeditate

«Tamponatorii auto» se reprofilează pe mașini închiriate

La începutul acestui an, Independent atrăgea atenția asupra apariției unei noi meserii, aceea de «tamponator auto». La sfîrșitul lunii ianuarie, presa națională publica povestea unui șofer accidentat premeditat de un «tamponator». Deloc întîmplător, între cele două cazuri există o legătură, iar meseria de «tamponator auto» se dovedește a fi o afacere de familie. Iar, pe lîngă șoferii ghinioniști, «tamponatorilor» le cad victime firmele de închiriat mașini din Ialomița.

Laudă-te gură!
Imediat după publicarea articolului în ziarul nostru, Ionuț Jipa, eroul postării de pe Facebook, a declarat că: «Nu este vina mea că legislația este permisivă. Eu am tamponat polițiști,... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2011, 10:21 (12237 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ionașcu strigă «Lupu’!», RAJA tace

Primarul Sloboziei, paznic la stîna apei

Ionașcu strigă «Lupu’!», RAJA tace

Vă mai amintiți domniile voastre povestea aceea cu «Petrică și lupul»? Ei, bine, domnul Ionașcu a uitat-o! Și după ce s-a jucat timp de 6 luni cu RAJA de-a asocierea, vrînd să vîndă cuiva sau oricui, datoriile uriașe ale Urban, vine în fața cetățenilor și strigă cît îl țin bojocii că «vine lupu’». Citiți și vă minunați!

Declarațiile abundă
La jumătatea lunii ianuarie 2011, Independent publică în exclusivitate primele declarații privind preluarea SC Urban de către RAJA. Gabi Ionașcu neagă vehement și furibund orice legătură cu negocierile, acuzîndu-ne de răspîndire de zvonuri false: «Periodic apare această preocupare și consider că este preocuparea „unor interesați“,... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2011, 19:08 (14502 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Prepeliță ar mai vrea un atacant

Exceptînd dubla confruntare cu Abatorul, celălalte trei meciuri amicale disputate de Unirea Slobozia s-au terminat cu două egaluri și o înfrîngere. Unirea a înscris trei goluri, niciunul nepurtînd semnătura vreunui atacant. Astfel, slobozenii au făcut 1-1cu CSO Plopeni (gol, mijlocașul Constantin Toma), 1-1 cu Conpet Ploiești (gol, fundașul Emil Cristian) și 1-2 cu Gloria Buzău (gol, mijlocașul Augustin Ivașcă). «Da, aș mai dori un atacant dar momentan nu avem nimic concret în acest sens» a declarat profesorul Constantin Prepeliță. Pînă acum au venit la Unirea mijlocașii Cosmin Chiorcău și Augustin Cătălin Ivașcă, ultimul chiar de la contracandidata la promovare Callatis Mangalia. De remarcat... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2011, 16:10 (15898 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia, bun de plată 6 miliarde de lei

Transport Privat a anulat în instanță decizia consilierilor municipali

Consiliul Local Slobozia, bun de plată 6 miliarde de lei

În ianuarie 2010, după reluarea de trei ori a licitației privind transportul de călători la Slobozia, cei 21 de consilieri municipali ai Sloboziei decideau cu majoritate de voturi eliminarea din competiție a firmei Transport Privat în favoarea contracandidatei Nick Touring. După un an de procese, firma a cîștigat în instanță anularea deciziei consilierilor locali. Paguba estimată se ridică la 6 miliarde de lei vechi, bani pe care Cristian Andrei, reprezentantul firmei, spune că îi va cere «de la cei vinovați!».

O poveste veche despre transportul în comun
În luna ianuarie a anului trecut, Independent consemna epilogul războiului public dintre Transport Privat și Nick... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2011, 06:46 (17558 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

30 de milioane pentru trei luni de Sănătate

30 de milioane pentru trei luni de Sănătate

30 de milioane pentru sănătatea ialomițenilor. Acesta este bugetul oferit de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate pentru plata serviciilor medicale prestate în relațiile cu furnizorii pentru primele trei luni ale anului în curs. Președintele CJAS, Mihai Geantă apreciază că aceste sume de bani vor asigura fără sincope desfășurarea actelor medicale în Ialomița...
Pentru asistența medicală primară sau de specialitate, spitale, programe naționale sau medicamente, se vor plăti 30 milioane de lei în primele trei luni ale anului. Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a primit bugetul detaliat pentru asigurarea continuității medicale în primele trei luni ale anului 2011. «Vom continua contractul... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2011, 13:42 (13053 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

În oraș circulă taximetre fără autorizație

Pirateria salvează Slobozia

În oraș circulă taximetre fără autorizație

La mai bine de un an de la stingerea acestuia, scandalul suplimentării numărului de taximetre la Slobozia a devenit o amintire. Nu și efectele acestuia. Potrivit unor estimări neoficiale, în acest moment în oraș circulă circa 50 de taximetre fără autorizație. Majoritatea lor aparțin firmelor care, la sfîrșitul anului 2009, au primit ilegal din partea administrației locale dreptul de a suplimenta numărul de taximetre în circulație pînă la 210. O afacere de partid prin care administrația locală a plătit serviciile electorale din 2008 și 2009.

Administrația locală a inventat taximetria-pirat
În anul 2009 piața locală de taximetrie a fost zguduită de scandalul suplimentării... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2011, 05:38 (21211 vizualizări - 7 comentarii)

REPORTAJ

Costa Mina, profesor începător de greacă și bulgară

Costa Mina, profesor începător de greacă și bulgară

Anunțul l-am cules de la rubrica de mica publicitate. Cu domnul Costa Mina ne-am întîlnit la sediul redacției... Greaca și bulgara n-o s-o învățăm niciodată! Dar am descoperit că meseria de profesor începător există. Rămîne doar să vă convingeți și dumneavoastră...

Moștenirea greco-bulgară
Îl cheamă Mina Constantin Ivanciu. Mina este nume aromân, moștenit de la bunicul, ajuns din Macedonia în Cadrilater acum o sută și mai bine de ani. Ivanciu este numele bunicii, bulgăroaică get-beget. Iar Constantin, Costa cum îi place să se prezinte, este nume neaoș românesc. Și e român, dar în el s-au amestecat, de mic, sîngele neamurilor și limbile Balcanilor. Multă vreme n-a știut... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2011, 10:22 (24038 vizualizări - 15 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
269 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Angajații care muncesc suplimentar, plătiți în plus

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a demarat o nouă campanie de informare cu privire la drepturile salariale ale angajaților. Mai precis, ale celor care muncesc suplimentar. Preluăm integral comunicatul ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:43
(26198 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: «Șoferi» fără permis

Luni, 18 mai, în intervalul orar 14,00-16,00, la nivelul Poliției Orașului Țăndărei s-a desfășurat o acțiune ce a urmărit asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică pe raza orașului, ocazie cu ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:29
(26965 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Mașinile cu defecțiuni tehnice, scoase din circulație

Luni, 17 mai, în intervalul orar 10,00-13,00, polițiștii Biroului Rutier Fetești, în colaborare cu lucrătorii ARR Ialomița, au acționat pe raza municipiului, pentru verificarea stării tehnice a autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:27
(26779 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: I-au «prădat» autoturismul

Luni, 17 mai polițiștii din Perieți au fost sesizați de un localnic despre faptul că, pe timpul nopții, din autoturismul personal, pe care îl avea parcat în fața locuinței, i-au fost sustrase mai multe ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:25
(34268 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Perieți furt


Coșereni: Minor, spărgător de locuințe

La începutul săptămînii, luni 17 mai, polițiștii din Coșereni au primit o sesizare privind un furt. Fapta a fost sesizată agenților de partea vătămată, un bătrîn, de 74 de ani, acesta reclamînd faptul că ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:23
(25743 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Coșereni furt


Fetești: Bunuri furate, recuperate de polițiști

Luni dimineață, 17 mai, Poliția Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 65 de ani, din localitate despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute au sustras din curtea locuinței sale mai multe ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:22
(26594 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Un milion de cereri pentru sprijinul de suprafață

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat luni, 17 mai 2010, prima parte a campaniei de depunere a cererilor de plată pentru schemele de sprijin pe suprafață» informează reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:20
(24884 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Geamurile unei școli, sparte cu pietre

În dimineața zilei de luni, 17 mai, reprezentantul unei unități de învățămînt din orașul Țăndărei a sesizat Poliția despre faptul că persoane necunoscute au spart, în perioada week-end-ului, geamurile de ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:19
(20917 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți minori

Polițiștii ialomițeni au identificat șapte tineri suspectați de comiterea mai multor furturi pe raza județului. Mare parte din prejudiciul creat a fost recuperat și restituit părților vătămate. Într-unul ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:17
(28077 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți copii


APIA a achitat integral subvenția la bovine

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a plătit marți, 18 mai 2010, peste 235 milioane de lei, reprezentînd diferența din a doua tranșă a Plăților Naționale Directe Complementare, specia bovine ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:16
(28868 vizualizări - 0 comentarii)


«Sărbătorile Sloboziei»: Jandarmii, pe primul loc la fotbal

Echipa de fotbal a Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a cîștigat locul I la Campionatul organizat de Primăria municipiului Slobozia, cu ocazia sărbătorii anuale a localității. Astfel, pe terenurile ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:17
(19842 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: fotbal jandarm


Crescătorii de oi și capre trebuie să solicite subvenția

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește crescătorilor de ovine/caprine că termenul limită pentru a solicita Plata Națională Directă Complementară pentru sectorul zootehnic este ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:12
(27127 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident provocat de un copil de 10 ani pe scuter

În aceeași zi de duminică, 16 mai, polițiștii slobozeni au fost sesizați că în Slobozia s-a produs un accident rutier în care a fost implicat un minor. Astfel, în timp ce un copil, de 10 ani, din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:10
(26060 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Biciclist accidentat

Duminică 16 mai, s-a produs un eveniment rutier în urma căruia un biciclist imprudent a fost accidentat. Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DN2A s-a produs un eveniment rutier ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:08
(24597 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 18 permise de conducere reținute

În ultimele 72 de ore, cu ocazia acțiunilor de control efectuate în trafic, polițiștii rutieri au constatat 400 de încălcări ale legislației referitoare la circulația pe drumurile publice. Neregulile descoperite ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:07
(17135 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: «Șofer» fără permis

Sîmbătă, în jurul orei 23.15, cu ocazia unei acțiuni preventive a polițiștilor slobozeni, desfășurată în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Gheorghe Lazăr și Bucu în cele două localități rurale ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:06
(27008 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tuburi de oxigen, furate din curtea spitalului cu căruța

În dimineața zilei de duminică, 16 mai, un echipaj mixt de siguranță publică, aflat în serviciul de patrulare pe raza Cartierului Vlașca din municipiul Fetești, a depistat o căruță plină cu tuburi de oxigen ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 15:58
(25453 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


Urziceni: Peste 100 de sancțiuni aplicate în timpul unei razii

În seara zilei de vineri, 14 mai a.c, polițiștii ialomițeni au demarat o razie în municipiul Urziceni ce a avut drept scop prevenirea criminalității stradale, a faptelor comise cu violență, prevenirea abaterilor ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2010, 10:56
(19264 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Ialomița: Acțiuni preventive

Vineri, 14 mai 2010, polițiștii ialomițeni au desfășurat o serie de acțiuni pe raza județului al căror obiectiv principal a fost creșterea gradului de siguranță a cetățenilor, pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2010, 10:55
(22912 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Tânăr arestat după ce a încercat să violeze o bătrână

În cursul zilei de vineri, 14 mai a.c., polițiștii ialomițeni au încarcerat în Centrul de Reținere și Arest Preventiv al Inspectoratului un tânăr, în vârstă de 19 ani, domiciliat în comuna Făcăeni. Măsura ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:51
(23757 vizualizări - 0 comentarii)


Adâncata: Doi frați au furat o vacă

Doi frați, în vârstă de 28, respectiv 29 de ani, domiciliați în comuna Maia, au fost arestați preventiv pe o perioadă de 29 de zile, fiind încarcerați în Centrul de Reținere și Arest Preventiv din cadrul ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:50
(24492 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Adâncata vacă furt


Slobozia: Țigări ucrainene, cărate cu sacul

Vineri seara, 14 mai a.c., în jurul orei 22.00, o echipă de siguranță publică din cadrul Poliției Slobozia a reperat, în timp ce se deplasa dinspre Piața Agroalimentară din municipiu, un localnic în vârstă ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:50
(13995 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: Alt «șofer» fără permis

În noaptea de vineri spre sâmbătă, 14/15 mai a.c., în jurul orei 1.00, cu ocazia unei patrulări intercomunale, agenții Posturilor de Poliție Roșiori și Drăgoești au oprit pentru control, pe raza primei ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:49
(20540 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Trafic rutier întrerupt pentru aproximativ 45 de minute din cauza unui accident

Vineri, 14 mai a.c., în jurul orei 21.25, pe DN2A, în apropierea localității Sărățeni, s-a produs un accident de circulație soldat doar cu pagube materiale, în urma căruia circulația rutieră a fost blocată ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:48
(13767 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2A accident


Andrășești: 10 tone de deșeuri feroase fără documente, ridicate în vederea confiscării

Joi, 13 mai a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița, în baza unui plan de acțiune ce are ca scop prevenirea și combaterea activităților economice ilegale în domeniul colectării ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:47
(21029 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Pieton accidentat pe trecere

Joi, 13 mai, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe strada Calea București din localitate s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Urmare a cercetărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 13:58
(20679 vizualizări - 0 comentarii)


12 permise reținute în doar două zile

În perioada 11-13 mai 2010, polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat o serie de acțiuni pe șoselele din județ pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum, și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 13:57
(23400 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Recidivist prins la furat de un vecin

Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de un bărbat, de 34 de ani, din localitate, despre faptul că a surprins un tânăr suspect ce încerca să iasă din curtea locuinței unei vecine. Din cercetările ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 06:08
(24185 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Dispărut de la domiciliu

Miercuri, 12 martie a.c., în jurul orei 12.00, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată de un bărbat din localitate despre faptul că din data de 5 mai a.c., orele 22.00, a dispărut de la domiciliu un bărbat ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 06:06
(22549 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Săveni dispărut


Maia: Prins și încarcerat pentru executarea unui mandat de arestare

În cursul zilei de miercuri, 12 mai a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au desfășurat activități de depistare a unui bărbat, de 33 de ani, din localitatea Maia, pe numele căruia exista ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 06:05
(19813 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...