Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal: Juniori republicani

Una caldă, alta extrem de rece

Fotbaliștii de la CSS Slobozia antrenați de Constantin Prepeliță au avut parte duminică, 21 martie, de o deplasare la Stejaru, pentru dubla întîlnire cu Săgeata. Juniorii A (1991-1992) au trecut de tulceni cu 2-1, golurile slobozenilor fiind marcate de Iulian Nădrag și Adrian Bocioacă. Juniorii B (1993-1994), cu o echipă garnisită din plin cu fotbaliști de vîrste inferioare categoriei, au încasat un neverosimil 0-8. Juniorii A sunt pe locul 5 cu 34 puncte, iar juniorii B pe 11, cu 15 puncte. Pentru profesorul Constantin Prepeliță, cele mai bune vești au venit de la Turnu Severin, acolo unde fiul său, Andrei, căpitanul Universității Craiova, a marcat golul decisiv al victoriei oltenilor, 2-0 cu... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 17:54 (26923 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal: Unirea Alba-Iulia-Unirea Urziceni 1-2

Le-am stricat «bucurica»

La Alba-Iulia s-au întîlnit două dintre cele trei echipe ale Ligii I care nu bătuseră pe nimeni în retur (a treia este Pandurii Tîrgu-Jiu). Unirea Urziceni și-a arătat prima colții, Bilașco și Galamaz lovind în aceeași fază bara porții lui Rotaru (’24). Florin Dan a replicat imediat, cu un șut ce a trecut puțin pe lîngă poarta lui Tudor. Rusescu încearcă la rîndu-i poarta adversă (’37), iar în minutul 39 se produce surpriza. Bogdan Bucurică, fundașul stînga al gazdelor, pătrunde în careu și cu un șut dintr-un unghi imposibil deschide scorul. Spectrul unei înfrîngeri rușinoase aduce în teren în repriza secundă o echipă ialomițeană hotărîtă să pună lucrurile la punct. Brandan transformă o lovitură... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 17:53 (30794 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Șapte locuri pe podium pentru Club Satori

Campionatele naționale de karate, la picioarele ialomițenilor

Șapte locuri pe podium pentru Club Satori

În urmă cu cîteva zile, sportivii Satori Club au reușit o performanță de invidiat în cadrul campionatelor naționale de karate desfășurate la Cluj. Cu numai 6 sportivi prezenți în competiție, Clubul Satori a reușit să-și adjudece nu mai puțin de 7 medalii, dintre care una de aur și două de argint.
Campionatul Național de Tineret și Seniori-Kumite s-a desfășurat sub egida Federației de Karate Kyokushin Tradițional din România și a adunat la startul competiției cei mai buni sportivi din cele peste 25 de cluburi de profil ale țării.
Pentru că performanțele sportivilor ialomițeni erau previzibile, Clubul Satori are, începînd de anul trecut, un campion european, vom nota de astă dată performanța... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 17:52 (18478 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

FSLI a pichetat astăzi Prefectura Ialomița

După clasa muncitoare, intelectualii

FSLI a pichetat astăzi Prefectura Ialomița

Marți, 23 martie, în intervalul 11,00-13,00, sindicaliștii din cadrul Federației Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița au pichetat Prefectura în semn de protest față de politicile guvernamentale ale guvernului Boc.
Cei 50 de sindicaliști prezenți au scandat, minute în șir, lozinci antiguvernamentale, spre deliciul trecătorilor de ocazie. «Pîine și cu circ ne dă Boc cel mic», «Vrem guvern să guverneze, nu escroci să ne trișeze» și «Guvernarea Boc, bătaie de joc» au fost cele mai apreciate lozinci lansate de profesorii ialomițeni care au încercat și în acest fel să atragă atenția autorităților județene asupra problemelor pe care le au.
Revendicările sindicaliștilor sînt legate de noua... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 13:35 (28494 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetiță ajunsă în comă din cauza unui câine

Fetiță ajunsă în comă din cauza unui cîine

O banală plimbare într-un părculeț pentru copii s-a transformat în clipe cumplite pentru o fetiță de doar 2 anișori. În timp ce se juca, în prezența tatălui, copilul s-a speriat de un cîine de companie, și, în încercarea de a se îndepărta de acesta, a căzut lovindu-se cu capul de bordura unei alei. Micuța se află în stare critică la un Spital din Capitală...
Tragedia s-a consumat duminică, 21 martie, în părculețul de joacă din zona Gării din Slobozia. În timp ce se afla la plimbare cu tatăl său, o fetiță de doar doi ani a căzut victima unui cîine de talie mare, ieșit, la rîndu-i, la plimbare cu stăpînul său. Cîinele s-ar fi năpustit asupra copilului, trîntindu-l la pămînt. Martorii incidentului... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 10:57 (29828 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Mult zgomot pentru nimic în satul lui Boc cel mic!»

Ciupercă neagă viabilitatea programului «Renașterea satului românesc»

«Mult zgomot pentru nimic în satul lui Boc cel mic!»

Președintele Partidului Social Democrat, Silvian Ciupercă, îmbină utilul cu plăcutul. Desigur, asta nu-i o noutate, ci mai degrabă ultima dintre ele. În situația de față tindem să credem că utilul înseamnă politica, iar plăcutul atribuțiile ce-i revin în calitate de președinte al Consiliului Județean Ialomița. În atare condiții, în cadrul unei conferințe de presă, unde, cu aplauze și mulțumiri, a fost înălțat la rang de vardist, pentru o zi, primarul de la Traian, întrucît i-a făcut pe plac lui Ponta și a adăugat în palmaresul PSD încă un trofeu în semn de victorie a alegerilor parțiale din localitatea sa, Ciupercă a coborît din turnul de fildeș al Consiliului Județean și a reușit, pentru cîteva... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 08:49 (32039 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Generalul Matei, în stenogramele DNA legate de cazul senatorului PSD Cătălin Voicu

Generalul Matei, în stenogramele DNA legate de cazul senatorului PSD Cătălin Voicu

Undeva pe la începutul anului 2001, prin februarie, la conducerea IPJ Ialomița era «parașutat» generalul Constantin Matei.
Paranteză. Am folosit termenul «parașutat» întrucît, la momentul respectiv, numirile în plic cu care se înființase-n dinți la sediul IPJ Ialomița pe-atunci secretarul de stat Pavel Abraham vizau atribuirea funcției de șef de Inspectorat actualului director al OJPC, nea Nicu Răducanu iar cea de prim adjunct, mai puțin importantă, fostului șef de Economic și actual avocat cu perspective nea Andrei Gheorghe. Acum, cînd plicul cu numirile a trecut pe la Prefectură, pe la proaspătul instalat prefect Marian Bălan, dar și pe la Gheorghe Savu, fost șef al PDSR-ului cîștigător la... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2010, 12:13 (37196 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Descetralizatele din Ialomița, conduse de șefi de servicii și contabili

Haos centralizat pentru instituțiile locale

Descetralizatele din Ialomița, conduse de șefi de servicii și contabili

După 6 luni de incertitudine, haosul din instituțiile descentralizate ale statului a atins punctul critic. Rînd pe rînd, directorii numiți de PD-L și PSD au epuizat toate strategiile legale de ocupare a posturilor, s-au folosit de sforării ieftine de culise și au sfîrșit, regulamentar, în concedii medicale prelungite din două-n două săptămîni la medicul de familie. Astfel că, în acest moment, în Ialomița, ca în mai toate județele țării, instituțiile descentralizate ale statului au ajuns să fie conduse de șefi de servicii sau de contabilii din instituții. Grav e că rețeta delegării atribuțiilor către eșaloanele 2 și 3 produce haos și paralizează activitățile interinstituționale.

Legea e făcută ca să fie siluită... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2010, 06:42 (25417 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Întâlnire de gradul III pentru o piață țărănească la Slobozia

Autoritățile locale își pun singure piedică

Întîlnire de gradul III pentru o piață țărănească la Slobozia

La ieșirea dintr-una dintre piețele agroalimentare ale Sloboziei, piața Cuza-Vodă, pentru cei interesați de amănunt, am surprins următorul dialog:
-Noroc vecine!
-Noroc!
-Iar ai cumpărat mere turcești?!
-Păi, de care altele? răspunde vădit iritat vecinul intervievat.
-Ia și tu de-alea grecești, că sînt mai bune!

Absolut autentic, dialogul consemnat este un bun preambul al uneia dintre cele mai inedite initiațive din practica administrativă locală și județeană. Aceasta s-a consumat joi, 11 martie a.c., la Slobozia, a beneficiat de prezența principalelor instituții județene implicate în adoptarea deciziilor administrative la nivel local și a avut drept scop identificarea... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2010, 10:28 (28163 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Anonimii care fac diferența între viață și moarte

Anonimii care fac diferența între viață și moarte

Serviciul de Ambulanță al Spitalului Județean Slobozia împlinește anul acesta 15 ani. Funcționează în formula actuală din 1995 și are 174 de angajați. A fost complet reutilat cu tehnică de intervenție medicală în urmă cu cîțiva ani și deține, în acest moment, 35 de ambulanțe în funcțiune care asigură o medie de 2000 de solicitări lunar.
Dincolo de date și cifre însă, Serviciul de Ambulață din Slobozia ascunde oameni și povești incredibile. Pe o parte dintre ele le-am descoperit împreună cu cei care lucrează aici. Altele, cele mai multe, rămîn anonime. Un anonimat de care medicii, asistenții și șoferii care lucrează aici sînt mîndri. Pentru că salvarea vieților noastre reprezintă cea mai mare... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2010, 11:18 (28961 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Căzănești, de la oraș la comună

Referendum

Căzănești, de la oraș la comună

Vineri, 19 martie 2010, Consiliul Local Căzănești a decis reluarea referendumului pentru revenirea orașului la statutul de comună. Decizia a fost adoptată în cadrul unei ședințe de consiliu local deschise la care au participat peste 100 de cetățeni. Referendumul va fi organizat în ultima duminică a lunii aprilie. Orașul Căzănești are în jur de 3500 de locuitori și, potrivit unui sondaj de opinie realizat de către administrația locală, 80% din cetățeni doresc revenirea la statutul de comună. Inițiativa referendumului aparține celor 5 consilieri PD-L din Consiliul Local Căzănești. Vineri, în cadrul ședinței, unii dintre consilierii locali au reclamat că «inițiativa consilierilor PD-L este una politică care vizează cîștigarea de voturi la alegerile locale din 2012»... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2010, 17:36 (24583 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

2 milioane de euro despăgubiri pentru cârciuma de la gară

Atlantic Studio vs Primăria Slobozia

2 milioane de euro despăgubiri pentru cîrciuma de la gară

Războiul dintre SC Atlantic Studio și Primăria Slobozia a împlinit deja 3 ani. În această perioadă, episoadele sale au fost prezentate în repetate rînduri opiniei publice, în funcție de evoluția cazului. Ultimul episod însă frizează absurdul și transformă un litigiu banal într-o epopee administrativă a cărui final anunțat este «exproprierea în interes public». Asta dacă nu cumva instanțele locale de judecată nu îl vor obliga pe primarul Gabi Ionașcu să plătească firmei 2 milioane de euro despăgubiri pentru că l-a împiedicat să-și exercite dreptul de folosință asupra stabi-limentului de alimentație publică pe care îl deține.

Un bilet de loterie cu termen scadent în 49 de ani... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2010, 14:30 (34030 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

30 de miliarde, datoriile Spitalului Județean de Urgență

30 de miliarde, datoriile Spitalului Județean de Urgență

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este la un pas de colaps financiar. După datorii colosale de peste 30 miliarde de lei vechi, cea mai mare instituție sanitară din județ anunță trimfătoare că este în pericol să nu mai poată achita salariile. În tot acest timp, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate ridică din umeri amenințînd cu finanțări stricte. Un cerc vicios din care singurii perdanți vor fi pacienții...

...
Nici nu a început bine anul căci managerii spitalelor din județ încep să anunțe dificultăți financiare majore. Lor li se adaugă farmaciștii, patronii laboratoarelor de analize și pacienții, veșnic nemulțumiți de serviciile medicale, de lipsa analizelor... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2010, 10:16 (30654 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Prima mare vizită electorală a micului Titulescu în Ialomița

Ponta la Traian

Prima mare vizită electorală a micului Titulescu în Ialomița

Joi, 18 martie, la orele 15,00, Traian a trăit un moment istoric. Marele Ponta, zis și micul Titulescu a participat la ultima acțiune electorală a PSD. Traian l-a primit cu brațele deschise și l-a ovaționat îndelung. Nu înțelegeți nimic? Nu e vorba de Traian Băsescu ci de comuna Traian din Ialomița, locație unde duminică, 21 martie 2010, se vor desfășura alegeri parțiale pentru desemnarea unui nou consiliu local. Așa cum era de așteptat însă, Victor Ponta nu l-a uitat pe Traian. Traian Băsescu. În prima sa declarație publică către popor acesta a declarat: «am venit la Traian ca să vă spun că, în doi-trei ani, Traian nu va mai fi. Este vorba de Traian Băsescu, nu de comuna dumneavostră care este o localitate de oameni harnici și muncitori. De aceea, vă invit să mergeți duminică la vot și sînt convins că a doua zi Fănel, primarul dvs, o să facă cinste»... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2010, 17:07 (26032 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

150 de miliarde, prejudicii create de administrațiile locale

Primăriile ialomițene, între ilegalități și fraude

150 de miliarde, prejudicii create de administrațiile locale

Curtea de Conturi a județului Ialomița funcționează! Și credeți sau nu, instituția are chiar și activitate de control. E drept, la nivelul anului 2008. Căci secretomania instaurată în instituția lui Văcăroiu este mai fermă ca niciodată, iar informațiile publice lipsesc cu desfăvîrșire. Paradoxal, Curtea de Conturi, deși o fantomă la nivel local, este organismul a cărei misiune este aceea de a veghea în permanență la cheltuirea banului public. Și, chiar dacă tardiv, instituția a făcut public în 2010 un raport al propriei activități desfășurate, atenție!, în anul 2008...

Curtea de Conturi, un domeniu al ezotericului
Activitatea Curții de Conturi Ialomița este, pentru mai... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2010, 16:08 (28782 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a investit 8 milioane de lei ...în poduri

Consiliul Județean Ialomița a investit 8 milioane de lei ...în poduri

Înainte de alegerile din 2008, pe vremea cînd criza era doar în cărțile de istorie și manualele de economie, Consiliul Județean Ialomița lansa unul dintre cele mai curajoase programe ale sale, acela de refacere și modernizare a podurilor ialomițene. Peste declarațiile lansate, timpul s-a scurs salvator, iar din proiectele puse pe tapet de către autorități s-au materializat doar două. De aceea, credem că ar fi utilă o trecere în revistă a inițiativelor vehiculate în ultimii doi ani și a stadiului final a investițiilor derulate de la alegeri și pînă în prezent.

Podurile noastre toate...
Cel mai celebru dintre podurile promise ialomițenilor poartă marca Maria Petre. Pentru... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2010, 07:11 (16392 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Infractorul Paul Toma-Eldaga, «ajutat» de Raiffeisen Bank să dispară cu un milion de dolari

«Reușim împreună»

Infractorul Paul Toma-Eldaga, «ajutat» de Raiffeisen Bank să dispară cu un milion de dolari

Cea mai bună bancă în Europa Centrală și de Est, în 2008. Nu am spus-o noi, ci Euromoney și Global Finance. Părerea noastră e că nu s-au înșelat. Doar că Raiffeisen Bank era și mai bună, cel puțin în 2008, dacă nu l-ar fi ajutat pe numitul Paul Toma-Eldaga să dispară cu milionul de dolari primit cadou (a se citi rambursare) de la stat.

Faptele așa cum sînt
Pe la jumătatea lunii octombrie 2009, ne făceam de lucru și-l readuceam în prim-plan pe infractorul Paul Toma-Eldaga. Scriam la momentul respectiv despre ultimul tun marca Paul, o rambursare de TVA de peste 1 milion de dolari încasată de firma Eldaga înainte de a-și da obștescul sfîrșit. Să vă reamintim, în mare, derularea... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2010, 08:48 (46758 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Cartel ALFA a pichetat Prefectura Ialomița

Cartel ALFA a pichetat Prefectura Ialomița

Sindicatele afiliate la Cartel ALFA Ialomița s-au decis să se alăture miercuri, 17 martie a.c., acțiunilor sindicale de protest demarate la începutul acestei săptămîni la nivelul întregii țări. Este vorba de o pichetare a sediului Prefecturii Ialomița, la acțiune participînd toate sindicatele afiliate.
Solicitările sindicaliștilor vizează, în principal, modificarea Legii Pensiilor, majorarea salariului minim pe economie la valoarea de 705 lei, precum și revizuirea normelor de aplicare a salarizării bugetarilor. Sindicaliștii din Cartel ALFA Ialomița susțin că, dacă solicitările lor nu-și găsesc rezolvarea la nivelul Guvernului, următorul pas va fi declanșarea grevei generale, care va paraliza... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2010, 08:40 (22616 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Scrimă

Rezultate notabile pentru CSS Slobozia la Cupa Municipiului București

Sub patronajul Direcției pentru Sport București, sîmbătă, 13 martie 2010, în sala de scrimă a Complexului Sportiv Ghencea din Capitală, s-a desfășurat Cupa Municipiului București la scrimă. Competiția s-a desfășurat la două categorii de vîrstă, copiii 10-13 ani, fete și băieți, și cadeți 14-17 ani, fete și băieți, participînd sportivi de la Dinamo București, CSS 1 București, Riposta București, CSM Brașov, CSS Slobozia și Steaua Bucuresti.
Rezultatele sportivilor CSS Slobozia au fost meritorii, la Copii fete Alexandra Manole ocupînd locul 2, în timp ce la Copii băieți podiumul a aparținut în întregime CSS Slobozia: locul 1-Claudiu Nenovici, locul 2-Ionuț Popa, locul 3-Mihăiță Dragomir. De asemenea... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2010, 19:04 (15626 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Bogdan Corbea, tenis, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Bogdan Corbea, tenis, CSS Slobozia

Bogdan nu a împlinit încă 10 ani, dar la categoria destinată acestei vîrste este pe locul 7. Și asta din cauza unei operații de apendicită care l-a coborît două trepte în clasament și l-a forțat să renunțe și la participarea la Campionatul Național de sală. Acolo unde profesorul Savu își punea mari speranțe în el. A început tenisul cu 3 ani în urmă și a luat lucrurile foarte în serios. Doar anul trecut a cîștigat patru turnee, iar pentru 2010 țintește o clasare între primii trei. Idolul lui este Roger Federer, de acesta apropiindu-l nu doar părul creț, ci și felul cum lovește mingea. Dintre fete, îi place Dementieva (și nouă, dar din alte considerente decît cele sportive). În privința lui Bogdan... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2010, 18:28 (30135 vizualizări - 5 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
296 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Slobozia: Mircea Dinescu lansează «Scaunul cu trei picioare»

Slobozia: Mircea Dinescu lansează «Scaunul cu trei picioare»

Cu ocazia «Zilei Modiale a Scriitorului», marți, 3 martie 2020, de la orele 14,30, la Sala Studio a Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia se va lansa volumul de poezii «Scaunul cu trei picioare ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2020, 18:35
(3800 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Lilieci: O persoană moartă pe loc, alte patru rănite!

Miercuri, 26 februarie 2020, în jurul orei 6,30, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs pe DN2, în localitatea Lilieci, soldat cu decesul unei persoane ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2020, 18:20
(4251 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Lilieci accident


Fetești: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii feteșteni au desfășurat miercuri, 26 februarie a.c., activități de prevenire a evenimentelor rutiere, precum și a furturilor din locuințe, în cadrul campaniilor «Viața are prioritate!» și «Hoții ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2020, 18:10
(2232 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 41 persoane, izolate la domiciliu!

Potrivit Prefecturii Ialomița, în ceea ce privește situația epidemiologică-Coronavirus, miercuri, 26 februarie 2020, 41 persoane sunt izolate la domiciliu, în carantină neaflându-se persoane. Pe localități ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 19:30
(3707 vizualizări - 0 comentarii)


Razie cu percheziții la Bărbulești și Jilavele

10 percheziții domiciliare, articole pirotehnice ridicate de polițiști, 127 de sancțiuni contravenționale aplicate și o infracțiune constatată în flagrant, este bilanțul unei acțiuni de amploare desfășurată ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 18:10
(2976 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Viața are prioritate»

Polițiștii slobozeni au aplicat marți, 25 februarie a.c., peste 30 de sancțiuni contravenționale, în cadrul unei acțiuni operative desfășurate în cadrul campaniei de prevenire a evenimentelor rutiere « ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 16:20
(2108 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la Scânteia, Piersica și Condeești

ISU Ialomița: Incendii la Scânteia, Piersica și Condeești

În curzul zilei de marți, 25 februarie 2020, în jurul orelor 12,35, pompierii ialomițeni au intervenit  pentru localizarea și stingerea unui incendiu la o hală metalică din comuna Scânteia. La locul ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 14:40
(4051 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 9 persoane, izolate la domiciliu la Fetești, Urziceni, Manasia, Amara și Dridu. Alte 4 persoane, izolate la domiciliu sub supraveghere medicală!

Având în vedere situația epidemiologică creată de numeroasele cazuri de coronavirus confirmate în regiunile Lombardia și Veneto din nordul  Italiei,  precum și numărul mare de cetățeni români ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 21:15
(6308 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Spărgător de mașini, reținut pentru 24 de ore

Polițiștii slobozeni au identificat un bărbat, de 28 de ani, bănuit de comiterea mai multor infracțiuni de «tentativă la furt calificat», fapte săvârșite în noaptea de 23/24 februarie 2020. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:50
(1848 vizualizări - 0 comentarii)


Tineri ialomițeni, prinși la volan fără permis

Doi ialomițeni de 20, respectiv 30 de ani, au fost depistați de polițiști luni, 24 februarie a.c., conducând autoturisme pe drumurile publice fără a deține permise de conducere pentru vreo categorie de ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:40
(2270 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amendat de 3 ori pentru comerț ilegal cu porci

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți cetățenii județului că, în scopul prevenirii reapariției de focare de pestă porcină africană pe teritoriul județului ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:15
(2531 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA SA Constanța: Avarie pe strada Călărași din Fetești!

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 75 mm, de pe strada Călărași din Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile marți, 25 februarie ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:10
(4619 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, un decedat și patru răniți

La sfârșitul de săptămână precedent, 21-23 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la patru accidente de circulație, soldate cu decesul unui persoane și rănirea a altor patru. Primul accident ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2020, 19:40
(1697 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Lemne confiscate de polițiști

Fetești: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii din Fetești au aplicat 6 sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 11000 de lei, în urma unei razii pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților ce se pot comite în domeniul silviculturii ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2020, 19:15
(2256 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat, pe raza județului Ialomița, șapte șoferi ialomițeni care au condus pe drumurile publice aflându-se sub influența băuturilor alcoolice. Șoferii, cu vârste cuprinse între ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2020, 19:05
(1914 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 28 Februarie-Ziua Protecției Civile din România

Protecția civilă este o structură înființată încă de acum 87 de ani în România, cu scopul îndeplinirii sarcinilor umanitare destinate să protejeze populația civilă împotriva pericolelor, ostilităților sau ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2020, 12:50
(4090 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Târgul Apicol, ediția a XI-a

Slobozia: Târgul Apicol, ediția a XI-a

Primăria Municipiului Slobozia prin Servicii Publice Slobozia SRL, în parteneriat cu Casa Mierii Cooperativă Agricolă, vă face cunoscut faptul că, în perioada 28 februarie-1 martie 2020, se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2020, 11:40
(2149 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr reținut pentru «furt calificat»

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au identificat un bărbat, de 28 de ani, din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunii de «furt ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2020, 18:15
(2214 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița și Ilfov. Trei persoane reținute pentru «braconaj piscicol» și «furt calificat»!

Percheziții în Ialomița și Ilfov. Trei persoane reținute pentru «braconaj piscicol» și «furt calificat»!

Polițiștii din Ialomița au reținut trei bărbați în urma unor percheziții efectuate la locuințele unor persoane bănuite de «braconaj piscicol» și «furt calificat». Au fost descoperite peste 570 kilograme ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2020, 10:10
(5227 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița și IPJ Ialomița, controale în trafic

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează ialomițenii că, în scopul prevenirii reapariției de focare de pestă porcină africană pe teritoriul județului Ialomița, desfășoară ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 20:10
(3327 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în școli

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii rutieri și cei de Ordine Publică din Slobozia au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în incinta și în zonele adiacente unităților ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:25
(3017 vizualizări - 0 comentarii)


Grecii de Jos: Șoferul de 87 de ani a acroșat cu mașina un biciclist

Marți, 18 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs pe DJ101, în localitatea Grecii de Jos, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:20
(3397 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 18 februarie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic pe DN2, pe raza comunei Movilița, un autoturism condus de un tânăr, de 20 de ani, din Coșereni ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:15
(2041 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: A intrat cu tractorul în gard

Marți, 18  februarie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii din cadrul Secției nr. 1 Poliție Rurală Slobozia au fost sesizați prin 112 de o femeie din localitatea Mărculești, despre faptul că un tractor ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:10
(3423 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Vernisaj la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Muzeul Județean Ialomița organizează o expoziție de lucrări a 22 de artiști plastici, din colecțiile Muzeului. 31 de tablouri ale unor artiști renumiți, printre care și Constantin Piliuță, Dona Noni Delavrancea ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:05
(2812 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița și Ilfov. Evaziunea fiscală cu achiziții intracomunitare, în vizor!

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii Direcției de Investigare a Criminalității Economice efectuează 15 percheziții domiciliare, în cadrul unei operațiuni pentru combaterea evaziunii fiscale în domeniul ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 11:05
(6743 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordine de protecție provizorie pentru violență domestică

Polițiștii din Slobozia au emis marți, 17 februarie a.c., două ordine de protecție provizorie. Documentele au fost eliberate după ce două femei, victime ale violenței domestice, au făcut solicitări în acest ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 20:05
(2882 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Peste 160 de kilograme de pește din specia caras au fost confiscate de polițiștii ialomițeni pe raza localității Țăndărei. Astfel, duminică, 16 februarie a.c., polițiștii, în timp ce patrulau pe DN2A în ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 01:05
(4416 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Arestat pentru «act sexual cu un minor»

Vineri, 14 februarie a.c., polițiștii au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 00:55
(5118 vizualizări - 0 comentarii)


Un tânăr din Făcăeni a modificat data inspecției tehnice periodice la mașină

Sâmbătă, 15 februarie a.c., polițiștii au oprit, pentru control, un autoturism ce se deplasa pe DN3B, din direcția Fetești către Chirana, condus de un tânăr, de 21 de ani, din Făcăeni. În urma verificării ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 00:50
(12777 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...