Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Au confirmat așteptările

Handbal: Spartac București-CSM Slobozia 30-40 (10-18)

Au confirmat așteptările

Victoria de sîmbătă, 20 martie, cu Spartac București, a venit logic pentru handbalistele de la CSM Slobozia, ținînd cont de diferența de valoare dintre cele două loturi. Surpriza partidei care a contat pentru etapa a 16-a a campionatului ligii secunde, a constituit-o Monica Ștefan. Cunoscută pentru forța loviturilor dar și pentru răutatea din teren care i-a adus multe eliminări, Monica a manifestat în meciul cu Spartac o deosebită poftă de gol, care sperăm să o caracterizeze și mai departe. Ea a fost principala marcatoare a CSM, cu 14 goluri, restul reușitelor fiind semnate de Alexandra Băeșu (9), Denisa Păduraru (8), Raluca Băcăoanu (5), Mihaela Stănciulescu (3) și Lidia Goanță (1). «În ciuda... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 17:58 (31318 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal: Junioare 1

Încă două înfrîngeri

Aflată în seria B, echipa de junioare 1 a CSS Slobozia nu a cunoscut gustul victoriei în retur. Săptămîna trecută, handbalistele noastre au mai încasat două înfrîngeri: joi, 18 martie, 19-41 acasă cu CSS Constanța și duminică, 21 martie, 24-28 cu LPS Buzău în deplasare. Înfrîngerea usturătoare din meciul cu dobrogencele a fost cauzată și de absența portarului Alexandra Udrea. Aceasta a revenit la Buzău unde, deși accidentată la mîna dreaptă, a fost cea mai bună de pe teren. Următoarea partidă pe care CSS Slobozia o va disputa în campionat este programată pentru 1 aprilie, în deplasare cu CSS Galați.... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 17:55 (30666 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal: Juniori republicani

Una caldă, alta extrem de rece

Fotbaliștii de la CSS Slobozia antrenați de Constantin Prepeliță au avut parte duminică, 21 martie, de o deplasare la Stejaru, pentru dubla întîlnire cu Săgeata. Juniorii A (1991-1992) au trecut de tulceni cu 2-1, golurile slobozenilor fiind marcate de Iulian Nădrag și Adrian Bocioacă. Juniorii B (1993-1994), cu o echipă garnisită din plin cu fotbaliști de vîrste inferioare categoriei, au încasat un neverosimil 0-8. Juniorii A sunt pe locul 5 cu 34 puncte, iar juniorii B pe 11, cu 15 puncte. Pentru profesorul Constantin Prepeliță, cele mai bune vești au venit de la Turnu Severin, acolo unde fiul său, Andrei, căpitanul Universității Craiova, a marcat golul decisiv al victoriei oltenilor, 2-0 cu... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 17:54 (26923 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal: Unirea Alba-Iulia-Unirea Urziceni 1-2

Le-am stricat «bucurica»

La Alba-Iulia s-au întîlnit două dintre cele trei echipe ale Ligii I care nu bătuseră pe nimeni în retur (a treia este Pandurii Tîrgu-Jiu). Unirea Urziceni și-a arătat prima colții, Bilașco și Galamaz lovind în aceeași fază bara porții lui Rotaru (’24). Florin Dan a replicat imediat, cu un șut ce a trecut puțin pe lîngă poarta lui Tudor. Rusescu încearcă la rîndu-i poarta adversă (’37), iar în minutul 39 se produce surpriza. Bogdan Bucurică, fundașul stînga al gazdelor, pătrunde în careu și cu un șut dintr-un unghi imposibil deschide scorul. Spectrul unei înfrîngeri rușinoase aduce în teren în repriza secundă o echipă ialomițeană hotărîtă să pună lucrurile la punct. Brandan transformă o lovitură... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 17:53 (30794 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Șapte locuri pe podium pentru Club Satori

Campionatele naționale de karate, la picioarele ialomițenilor

Șapte locuri pe podium pentru Club Satori

În urmă cu cîteva zile, sportivii Satori Club au reușit o performanță de invidiat în cadrul campionatelor naționale de karate desfășurate la Cluj. Cu numai 6 sportivi prezenți în competiție, Clubul Satori a reușit să-și adjudece nu mai puțin de 7 medalii, dintre care una de aur și două de argint.
Campionatul Național de Tineret și Seniori-Kumite s-a desfășurat sub egida Federației de Karate Kyokushin Tradițional din România și a adunat la startul competiției cei mai buni sportivi din cele peste 25 de cluburi de profil ale țării.
Pentru că performanțele sportivilor ialomițeni erau previzibile, Clubul Satori are, începînd de anul trecut, un campion european, vom nota de astă dată performanța... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 17:52 (18493 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

FSLI a pichetat astăzi Prefectura Ialomița

După clasa muncitoare, intelectualii

FSLI a pichetat astăzi Prefectura Ialomița

Marți, 23 martie, în intervalul 11,00-13,00, sindicaliștii din cadrul Federației Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița au pichetat Prefectura în semn de protest față de politicile guvernamentale ale guvernului Boc.
Cei 50 de sindicaliști prezenți au scandat, minute în șir, lozinci antiguvernamentale, spre deliciul trecătorilor de ocazie. «Pîine și cu circ ne dă Boc cel mic», «Vrem guvern să guverneze, nu escroci să ne trișeze» și «Guvernarea Boc, bătaie de joc» au fost cele mai apreciate lozinci lansate de profesorii ialomițeni care au încercat și în acest fel să atragă atenția autorităților județene asupra problemelor pe care le au.
Revendicările sindicaliștilor sînt legate de noua... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 13:35 (28494 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetiță ajunsă în comă din cauza unui câine

Fetiță ajunsă în comă din cauza unui cîine

O banală plimbare într-un părculeț pentru copii s-a transformat în clipe cumplite pentru o fetiță de doar 2 anișori. În timp ce se juca, în prezența tatălui, copilul s-a speriat de un cîine de companie, și, în încercarea de a se îndepărta de acesta, a căzut lovindu-se cu capul de bordura unei alei. Micuța se află în stare critică la un Spital din Capitală...
Tragedia s-a consumat duminică, 21 martie, în părculețul de joacă din zona Gării din Slobozia. În timp ce se afla la plimbare cu tatăl său, o fetiță de doar doi ani a căzut victima unui cîine de talie mare, ieșit, la rîndu-i, la plimbare cu stăpînul său. Cîinele s-ar fi năpustit asupra copilului, trîntindu-l la pămînt. Martorii incidentului... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 10:57 (29830 vizualizări - 4 comentarii)

POLITICĂ

«Mult zgomot pentru nimic în satul lui Boc cel mic!»

Ciupercă neagă viabilitatea programului «Renașterea satului românesc»

«Mult zgomot pentru nimic în satul lui Boc cel mic!»

Președintele Partidului Social Democrat, Silvian Ciupercă, îmbină utilul cu plăcutul. Desigur, asta nu-i o noutate, ci mai degrabă ultima dintre ele. În situația de față tindem să credem că utilul înseamnă politica, iar plăcutul atribuțiile ce-i revin în calitate de președinte al Consiliului Județean Ialomița. În atare condiții, în cadrul unei conferințe de presă, unde, cu aplauze și mulțumiri, a fost înălțat la rang de vardist, pentru o zi, primarul de la Traian, întrucît i-a făcut pe plac lui Ponta și a adăugat în palmaresul PSD încă un trofeu în semn de victorie a alegerilor parțiale din localitatea sa, Ciupercă a coborît din turnul de fildeș al Consiliului Județean și a reușit, pentru cîteva... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 08:49 (32041 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Generalul Matei, în stenogramele DNA legate de cazul senatorului PSD Cătălin Voicu

Generalul Matei, în stenogramele DNA legate de cazul senatorului PSD Cătălin Voicu

Undeva pe la începutul anului 2001, prin februarie, la conducerea IPJ Ialomița era «parașutat» generalul Constantin Matei.
Paranteză. Am folosit termenul «parașutat» întrucît, la momentul respectiv, numirile în plic cu care se înființase-n dinți la sediul IPJ Ialomița pe-atunci secretarul de stat Pavel Abraham vizau atribuirea funcției de șef de Inspectorat actualului director al OJPC, nea Nicu Răducanu iar cea de prim adjunct, mai puțin importantă, fostului șef de Economic și actual avocat cu perspective nea Andrei Gheorghe. Acum, cînd plicul cu numirile a trecut pe la Prefectură, pe la proaspătul instalat prefect Marian Bălan, dar și pe la Gheorghe Savu, fost șef al PDSR-ului cîștigător la... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2010, 12:13 (37202 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Descetralizatele din Ialomița, conduse de șefi de servicii și contabili

Haos centralizat pentru instituțiile locale

Descetralizatele din Ialomița, conduse de șefi de servicii și contabili

După 6 luni de incertitudine, haosul din instituțiile descentralizate ale statului a atins punctul critic. Rînd pe rînd, directorii numiți de PD-L și PSD au epuizat toate strategiile legale de ocupare a posturilor, s-au folosit de sforării ieftine de culise și au sfîrșit, regulamentar, în concedii medicale prelungite din două-n două săptămîni la medicul de familie. Astfel că, în acest moment, în Ialomița, ca în mai toate județele țării, instituțiile descentralizate ale statului au ajuns să fie conduse de șefi de servicii sau de contabilii din instituții. Grav e că rețeta delegării atribuțiilor către eșaloanele 2 și 3 produce haos și paralizează activitățile interinstituționale.

Legea e făcută ca să fie siluită... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2010, 06:42 (25419 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Întâlnire de gradul III pentru o piață țărănească la Slobozia

Autoritățile locale își pun singure piedică

Întîlnire de gradul III pentru o piață țărănească la Slobozia

La ieșirea dintr-una dintre piețele agroalimentare ale Sloboziei, piața Cuza-Vodă, pentru cei interesați de amănunt, am surprins următorul dialog:
-Noroc vecine!
-Noroc!
-Iar ai cumpărat mere turcești?!
-Păi, de care altele? răspunde vădit iritat vecinul intervievat.
-Ia și tu de-alea grecești, că sînt mai bune!

Absolut autentic, dialogul consemnat este un bun preambul al uneia dintre cele mai inedite initiațive din practica administrativă locală și județeană. Aceasta s-a consumat joi, 11 martie a.c., la Slobozia, a beneficiat de prezența principalelor instituții județene implicate în adoptarea deciziilor administrative la nivel local și a avut drept scop identificarea... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2010, 10:28 (28168 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Anonimii care fac diferența între viață și moarte

Anonimii care fac diferența între viață și moarte

Serviciul de Ambulanță al Spitalului Județean Slobozia împlinește anul acesta 15 ani. Funcționează în formula actuală din 1995 și are 174 de angajați. A fost complet reutilat cu tehnică de intervenție medicală în urmă cu cîțiva ani și deține, în acest moment, 35 de ambulanțe în funcțiune care asigură o medie de 2000 de solicitări lunar.
Dincolo de date și cifre însă, Serviciul de Ambulață din Slobozia ascunde oameni și povești incredibile. Pe o parte dintre ele le-am descoperit împreună cu cei care lucrează aici. Altele, cele mai multe, rămîn anonime. Un anonimat de care medicii, asistenții și șoferii care lucrează aici sînt mîndri. Pentru că salvarea vieților noastre reprezintă cea mai mare... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2010, 11:18 (28965 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Căzănești, de la oraș la comună

Referendum

Căzănești, de la oraș la comună

Vineri, 19 martie 2010, Consiliul Local Căzănești a decis reluarea referendumului pentru revenirea orașului la statutul de comună. Decizia a fost adoptată în cadrul unei ședințe de consiliu local deschise la care au participat peste 100 de cetățeni. Referendumul va fi organizat în ultima duminică a lunii aprilie. Orașul Căzănești are în jur de 3500 de locuitori și, potrivit unui sondaj de opinie realizat de către administrația locală, 80% din cetățeni doresc revenirea la statutul de comună. Inițiativa referendumului aparține celor 5 consilieri PD-L din Consiliul Local Căzănești. Vineri, în cadrul ședinței, unii dintre consilierii locali au reclamat că «inițiativa consilierilor PD-L este una politică care vizează cîștigarea de voturi la alegerile locale din 2012»... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2010, 17:36 (24584 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

2 milioane de euro despăgubiri pentru cârciuma de la gară

Atlantic Studio vs Primăria Slobozia

2 milioane de euro despăgubiri pentru cîrciuma de la gară

Războiul dintre SC Atlantic Studio și Primăria Slobozia a împlinit deja 3 ani. În această perioadă, episoadele sale au fost prezentate în repetate rînduri opiniei publice, în funcție de evoluția cazului. Ultimul episod însă frizează absurdul și transformă un litigiu banal într-o epopee administrativă a cărui final anunțat este «exproprierea în interes public». Asta dacă nu cumva instanțele locale de judecată nu îl vor obliga pe primarul Gabi Ionașcu să plătească firmei 2 milioane de euro despăgubiri pentru că l-a împiedicat să-și exercite dreptul de folosință asupra stabi-limentului de alimentație publică pe care îl deține.

Un bilet de loterie cu termen scadent în 49 de ani... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2010, 14:30 (34037 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

30 de miliarde, datoriile Spitalului Județean de Urgență

30 de miliarde, datoriile Spitalului Județean de Urgență

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este la un pas de colaps financiar. După datorii colosale de peste 30 miliarde de lei vechi, cea mai mare instituție sanitară din județ anunță trimfătoare că este în pericol să nu mai poată achita salariile. În tot acest timp, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate ridică din umeri amenințînd cu finanțări stricte. Un cerc vicios din care singurii perdanți vor fi pacienții...

...
Nici nu a început bine anul căci managerii spitalelor din județ încep să anunțe dificultăți financiare majore. Lor li se adaugă farmaciștii, patronii laboratoarelor de analize și pacienții, veșnic nemulțumiți de serviciile medicale, de lipsa analizelor... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2010, 10:16 (30654 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Prima mare vizită electorală a micului Titulescu în Ialomița

Ponta la Traian

Prima mare vizită electorală a micului Titulescu în Ialomița

Joi, 18 martie, la orele 15,00, Traian a trăit un moment istoric. Marele Ponta, zis și micul Titulescu a participat la ultima acțiune electorală a PSD. Traian l-a primit cu brațele deschise și l-a ovaționat îndelung. Nu înțelegeți nimic? Nu e vorba de Traian Băsescu ci de comuna Traian din Ialomița, locație unde duminică, 21 martie 2010, se vor desfășura alegeri parțiale pentru desemnarea unui nou consiliu local. Așa cum era de așteptat însă, Victor Ponta nu l-a uitat pe Traian. Traian Băsescu. În prima sa declarație publică către popor acesta a declarat: «am venit la Traian ca să vă spun că, în doi-trei ani, Traian nu va mai fi. Este vorba de Traian Băsescu, nu de comuna dumneavostră care este o localitate de oameni harnici și muncitori. De aceea, vă invit să mergeți duminică la vot și sînt convins că a doua zi Fănel, primarul dvs, o să facă cinste»... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2010, 17:07 (26033 vizualizări - 3 comentarii)

ANCHETĂ

150 de miliarde, prejudicii create de administrațiile locale

Primăriile ialomițene, între ilegalități și fraude

150 de miliarde, prejudicii create de administrațiile locale

Curtea de Conturi a județului Ialomița funcționează! Și credeți sau nu, instituția are chiar și activitate de control. E drept, la nivelul anului 2008. Căci secretomania instaurată în instituția lui Văcăroiu este mai fermă ca niciodată, iar informațiile publice lipsesc cu desfăvîrșire. Paradoxal, Curtea de Conturi, deși o fantomă la nivel local, este organismul a cărei misiune este aceea de a veghea în permanență la cheltuirea banului public. Și, chiar dacă tardiv, instituția a făcut public în 2010 un raport al propriei activități desfășurate, atenție!, în anul 2008...

Curtea de Conturi, un domeniu al ezotericului
Activitatea Curții de Conturi Ialomița este, pentru mai... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2010, 16:08 (28783 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a investit 8 milioane de lei ...în poduri

Consiliul Județean Ialomița a investit 8 milioane de lei ...în poduri

Înainte de alegerile din 2008, pe vremea cînd criza era doar în cărțile de istorie și manualele de economie, Consiliul Județean Ialomița lansa unul dintre cele mai curajoase programe ale sale, acela de refacere și modernizare a podurilor ialomițene. Peste declarațiile lansate, timpul s-a scurs salvator, iar din proiectele puse pe tapet de către autorități s-au materializat doar două. De aceea, credem că ar fi utilă o trecere în revistă a inițiativelor vehiculate în ultimii doi ani și a stadiului final a investițiilor derulate de la alegeri și pînă în prezent.

Podurile noastre toate...
Cel mai celebru dintre podurile promise ialomițenilor poartă marca Maria Petre. Pentru... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2010, 07:11 (16394 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Infractorul Paul Toma-Eldaga, «ajutat» de Raiffeisen Bank să dispară cu un milion de dolari

«Reușim împreună»

Infractorul Paul Toma-Eldaga, «ajutat» de Raiffeisen Bank să dispară cu un milion de dolari

Cea mai bună bancă în Europa Centrală și de Est, în 2008. Nu am spus-o noi, ci Euromoney și Global Finance. Părerea noastră e că nu s-au înșelat. Doar că Raiffeisen Bank era și mai bună, cel puțin în 2008, dacă nu l-ar fi ajutat pe numitul Paul Toma-Eldaga să dispară cu milionul de dolari primit cadou (a se citi rambursare) de la stat.

Faptele așa cum sînt
Pe la jumătatea lunii octombrie 2009, ne făceam de lucru și-l readuceam în prim-plan pe infractorul Paul Toma-Eldaga. Scriam la momentul respectiv despre ultimul tun marca Paul, o rambursare de TVA de peste 1 milion de dolari încasată de firma Eldaga înainte de a-și da obștescul sfîrșit. Să vă reamintim, în mare, derularea... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2010, 08:48 (46765 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Cartel ALFA a pichetat Prefectura Ialomița

Cartel ALFA a pichetat Prefectura Ialomița

Sindicatele afiliate la Cartel ALFA Ialomița s-au decis să se alăture miercuri, 17 martie a.c., acțiunilor sindicale de protest demarate la începutul acestei săptămîni la nivelul întregii țări. Este vorba de o pichetare a sediului Prefecturii Ialomița, la acțiune participînd toate sindicatele afiliate.
Solicitările sindicaliștilor vizează, în principal, modificarea Legii Pensiilor, majorarea salariului minim pe economie la valoarea de 705 lei, precum și revizuirea normelor de aplicare a salarizării bugetarilor. Sindicaliștii din Cartel ALFA Ialomița susțin că, dacă solicitările lor nu-și găsesc rezolvarea la nivelul Guvernului, următorul pas va fi declanșarea grevei generale, care va paraliza... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2010, 08:40 (22617 vizualizări - 1 comentariu)

28 Iun 2026
267 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere ușoară

La sfîrșitul lunii noiembrie 2015, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7283 șomeri, din care 1700 șomeri indemnizați, respectiv 5583 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2015, 13:50
(4098 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: A intrat cu mașina în pom

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ212 s-a produs un accident de circulației soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 39 de ani, din Slobozia, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2015, 12:25
(3058 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DJ212 accident


Movilița: A furat un motoscuter

Movilița: A furat un motoscuter

Polițiștii Secției Rurale Coșereni cercetează un minor, de 16 ani, din comuna Movilița, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt. Cel în cauză este bănuit că, în cursul zilei de 3 decembrie a.c., ar ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2015, 11:35
(5799 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Articole pirotehnice, conficate de polițiști

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Fetești au acționat pe linia verificării legalității desfășurării operațiunilor cu articole pirotehnice de către persoane fizice și juridice și pentru ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2015, 10:15
(4687 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente soldate cu un mort și patru răniți

La sfîrșitul de săptămînă precedent, pe șoselele ialomițene s-au produs 3 evenimente rutiere, soldate cu decesul unei persoane și rănirea a altor patru.
Astfel, primul eveniment rutier s-a produs ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2015, 09:10
(3366 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 accidente, un mort și un rănit

În cursul zilei de miercuri, 9 decembrie 2015, pe raza județului s-au produs două accidente de circulație, soldate cu decesul unei persoane și rănirea a alteia.
Primul dintre acestea s-a produs în ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 19:10
(7197 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele ialomițene doi bărbați, de 25 și 62 de ani, din comuna Bărcănești, respectiv Albești, în timp ce se aflau la volanele a două autoturisme, deși anterior consumaseră ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 18:15
(4984 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Festivalul de colinde populare românești «Deschide ușa, creștine!», ediția a XIII-a

Duminică, 13 decembrie 2015, orele 16,00, la «Catedrala Sfinții Împărați Constantin și Elena» din Urziceni se va desfășura cea de a XIII-a ediție a Festivalului de colinde populare românești «Deschide ușa ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 17:40
(4502 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate din București
angajează SUDORI CO2
(procedeu 135),
în fabrică confecții metalice,
pentru SPANIA
Se asigură transport, cazare, masă
Relații la telefon
0728/872.559, 0733/927.231, 0728/834.399

10 Decembrie 2015, 17:35


DSVSA Ialomița: Controale la Fetești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, prin personalul de specialitate, a efectuat controale la Fetești în perioada 5-9 decembrie 2015. Acestea au avut drept obiectiv respectarea ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 17:10
(5232 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Copil de 14 ani, acroșat de un autoturism

Marți, 8 decembrie 2015, în jurul orei 11,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 16:40
(2718 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Lemne de foc, confiscate de polițiști la Albești și Reviga

Pe raza comunei Albești, polițiștii au oprit pentru control o autoutilitară condusă de un bărbat, de 40 de ani, care transporta material lemnos. Bărbatul a prezentat polițiștilor un aviz de însoțire pe ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 15:15
(6122 vizualizări - 0 comentarii)


Braconaj la Giurgeni

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat pe linia combaterii braconajului cinegetic. Pe parcursul derulării activităților, polițiștii au depistat, pe un fond de vînătoare ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 14:20
(4591 vizualizări - 0 comentarii)


Baterii de artificii, confiscate la Movilița

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au oprit marți, 8 decembrie 2015, pentru control în trafic, pe raza comunei Movilița, un autoturism condus de un bărbat de 49 de ani, din județul Vrancea. În urma controlului ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 13:10
(6374 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Cereri de acord prealabil pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează că, în cursul lunii decembrie 2015, se depun Cererile de acord prealabil pentru finanțare aferente schemei de ajutor ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 12:40
(4710 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Sărbători de Iarnă în Siguranță!»

Marți, 8 decembrie 2015, polițiștii specializați în Investigarea Criminalității Economice au constatat 4 infracțiuni, au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare de 48000 de lei și au confiscat bunuri ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 11:25
(4917 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Selectăm, în vederea angajării,
șoferi cu carnet C+E pentru
TIR-uri frigorifice pe Comunitate.
Interviurile pe 21 Decembrie în București,
la Hotel IBIS Gara de Nord,
din Calea Griviței 143, Sector 1,
de la orele 8,00 la 14,00,
zilnic cu programare,
la biroul Trota din Cluj,
str. Baladei, 2A.
Se oferă condiții excelente.
Obligatoriu documentația valabilă și
fără antecedente penale și rutiere.
CV și informații la
[email protected],
telefon 0740/295.418

8 Decembrie 2015, 18:20


Ialomița: Trimiși în judecată pentru evaziune fiscală de peste 5 milioane de lei

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au finalizat cercetările și au trimis în judecată trei ialomițeni pentru comiterea infracțiunii de evaziune fiscală. Este vorba despre numiții Ion Boraciu ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2015, 17:45
(9303 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională

În anul 2016, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întîmpinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, prin organizarea de cursuri de formare profesională în următoarele ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2015, 16:15
(5824 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenție la trichineloză!

«Examinarea în vederea depistării trichinelozei, a cărnii provenite de la porcii sacrificați, este obligatorie» se arată într-un comunicat al Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2015, 15:10
(5358 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: A intrat cu mașina în pom

Duminică, 6 decembrie 2015, în jurul orei 18,40, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2C s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un tînăr, de 2 ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2015, 13:40
(2686 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Doi copii, acuzați de furt din locuințe

Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată la data de 1 decembrie 2015 de către o femeie, de 62 de ani, din municipiul București, cu privire la faptul că în perioada iunie-decembrie, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2015, 13:25
(5830 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Sărbători de Iarnă în Siguranță!»

 În perioada 3-6 decembrie 2015, polițiștii au constatat 25 de infracțiuni și au aplicat peste 1000 de sancțiuni contravenționale, în valoare de circa 265000 de lei. Activitățile pe care Inspectoratul ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2015, 13:05
(4380 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița amendează barurile

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, prin personalul de specialitate, a efectuat controale în perioada 4-6 decembrie 2015, avînd ca obiectiv respectarea condițiilor legislative ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2015, 12:25
(4274 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR Ialomița: Sesiunile anuale de primire a proiectelor prin PNDR 2020 se apropie de final

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale reamintește tuturor celor interesați că pe data de 18 decembrie 2015, orele 16,00, se vor închide sesiunile anuale continue deschise în anul 2015 pentru depunerea ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2015, 10:10
(3366 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR PNDR 2020


Țăndărei: Bărbat acroșat de un vehicul pe trecerea de pietoni!

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de joi, 3 decembrie a.c., pe raza orașului Țăndărei. Astfel, în jurul orei 6,30, în timp ce un bărbat, de 57 de ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 17:55
(5913 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița organizează selecție pentru studenții care doresc să lucreze ȋn Germania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță organizarea selecției pentru studenții și masteranzii care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei, pe perioada ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 17:10
(6930 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Eliberare de adeverințe pentru accesarea de credite la crescătorii de păsări

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că eliberează adeverințe pentru beneficiarii ialomițeni ai Măsurii 215-Plăți privind bunăstarea animalelor-pachet ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 16:45
(7995 vizualizări - 0 comentarii)


Transportul și comercializarea de material lemnos, în vizorul polițiștilor ialomițeni

În contextul derulării planului de acțiune «Sărbători de Iarnă în Siguranță!», au fost intensificate acțiunile desfășurate pe linia prevenirii și combaterii furturilor de material lemnos și a comercializării ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 15:05
(5238 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmeria Ialomița și-a înnoit parcul auto

Jandarmeria Ialomița și-a înnoit parcul auto

În cursul ultimei săptămâni, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița și-a înnoit tehnica auto cu 4 autovehicule. Cele 3 Dacia Duster și o Dacia Logan sînt destinate patrulării și intervenției jandarmilor ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 13:30
(2876 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...