Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

30 de miliarde, datoriile Spitalului Județean de Urgență

30 de miliarde, datoriile Spitalului Județean de Urgență

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este la un pas de colaps financiar. După datorii colosale de peste 30 miliarde de lei vechi, cea mai mare instituție sanitară din județ anunță trimfătoare că este în pericol să nu mai poată achita salariile. În tot acest timp, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate ridică din umeri amenințînd cu finanțări stricte. Un cerc vicios din care singurii perdanți vor fi pacienții...

...
Nici nu a început bine anul căci managerii spitalelor din județ încep să anunțe dificultăți financiare majore. Lor li se adaugă farmaciștii, patronii laboratoarelor de analize și pacienții, veșnic nemulțumiți de serviciile medicale, de lipsa analizelor... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2010, 10:16 (30649 vizualizări - 4 comentarii)

POLITICĂ

Prima mare vizită electorală a micului Titulescu în Ialomița

Ponta la Traian

Prima mare vizită electorală a micului Titulescu în Ialomița

Joi, 18 martie, la orele 15,00, Traian a trăit un moment istoric. Marele Ponta, zis și micul Titulescu a participat la ultima acțiune electorală a PSD. Traian l-a primit cu brațele deschise și l-a ovaționat îndelung. Nu înțelegeți nimic? Nu e vorba de Traian Băsescu ci de comuna Traian din Ialomița, locație unde duminică, 21 martie 2010, se vor desfășura alegeri parțiale pentru desemnarea unui nou consiliu local. Așa cum era de așteptat însă, Victor Ponta nu l-a uitat pe Traian. Traian Băsescu. În prima sa declarație publică către popor acesta a declarat: «am venit la Traian ca să vă spun că, în doi-trei ani, Traian nu va mai fi. Este vorba de Traian Băsescu, nu de comuna dumneavostră care este o localitate de oameni harnici și muncitori. De aceea, vă invit să mergeți duminică la vot și sînt convins că a doua zi Fănel, primarul dvs, o să facă cinste»... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2010, 17:07 (26023 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

150 de miliarde, prejudicii create de administrațiile locale

Primăriile ialomițene, între ilegalități și fraude

150 de miliarde, prejudicii create de administrațiile locale

Curtea de Conturi a județului Ialomița funcționează! Și credeți sau nu, instituția are chiar și activitate de control. E drept, la nivelul anului 2008. Căci secretomania instaurată în instituția lui Văcăroiu este mai fermă ca niciodată, iar informațiile publice lipsesc cu desfăvîrșire. Paradoxal, Curtea de Conturi, deși o fantomă la nivel local, este organismul a cărei misiune este aceea de a veghea în permanență la cheltuirea banului public. Și, chiar dacă tardiv, instituția a făcut public în 2010 un raport al propriei activități desfășurate, atenție!, în anul 2008...

Curtea de Conturi, un domeniu al ezotericului
Activitatea Curții de Conturi Ialomița este, pentru mai... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2010, 16:08 (28782 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a investit 8 milioane de lei ...în poduri

Consiliul Județean Ialomița a investit 8 milioane de lei ...în poduri

Înainte de alegerile din 2008, pe vremea cînd criza era doar în cărțile de istorie și manualele de economie, Consiliul Județean Ialomița lansa unul dintre cele mai curajoase programe ale sale, acela de refacere și modernizare a podurilor ialomițene. Peste declarațiile lansate, timpul s-a scurs salvator, iar din proiectele puse pe tapet de către autorități s-au materializat doar două. De aceea, credem că ar fi utilă o trecere în revistă a inițiativelor vehiculate în ultimii doi ani și a stadiului final a investițiilor derulate de la alegeri și pînă în prezent.

Podurile noastre toate...
Cel mai celebru dintre podurile promise ialomițenilor poartă marca Maria Petre. Pentru... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2010, 07:11 (16380 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Infractorul Paul Toma-Eldaga, «ajutat» de Raiffeisen Bank să dispară cu un milion de dolari

«Reușim împreună»

Infractorul Paul Toma-Eldaga, «ajutat» de Raiffeisen Bank să dispară cu un milion de dolari

Cea mai bună bancă în Europa Centrală și de Est, în 2008. Nu am spus-o noi, ci Euromoney și Global Finance. Părerea noastră e că nu s-au înșelat. Doar că Raiffeisen Bank era și mai bună, cel puțin în 2008, dacă nu l-ar fi ajutat pe numitul Paul Toma-Eldaga să dispară cu milionul de dolari primit cadou (a se citi rambursare) de la stat.

Faptele așa cum sînt
Pe la jumătatea lunii octombrie 2009, ne făceam de lucru și-l readuceam în prim-plan pe infractorul Paul Toma-Eldaga. Scriam la momentul respectiv despre ultimul tun marca Paul, o rambursare de TVA de peste 1 milion de dolari încasată de firma Eldaga înainte de a-și da obștescul sfîrșit. Să vă reamintim, în mare, derularea... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2010, 08:48 (46736 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cartel ALFA a pichetat Prefectura Ialomița

Cartel ALFA a pichetat Prefectura Ialomița

Sindicatele afiliate la Cartel ALFA Ialomița s-au decis să se alăture miercuri, 17 martie a.c., acțiunilor sindicale de protest demarate la începutul acestei săptămîni la nivelul întregii țări. Este vorba de o pichetare a sediului Prefecturii Ialomița, la acțiune participînd toate sindicatele afiliate.
Solicitările sindicaliștilor vizează, în principal, modificarea Legii Pensiilor, majorarea salariului minim pe economie la valoarea de 705 lei, precum și revizuirea normelor de aplicare a salarizării bugetarilor. Sindicaliștii din Cartel ALFA Ialomița susțin că, dacă solicitările lor nu-și găsesc rezolvarea la nivelul Guvernului, următorul pas va fi declanșarea grevei generale, care va paraliza... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2010, 08:40 (22610 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Scrimă

Rezultate notabile pentru CSS Slobozia la Cupa Municipiului București

Sub patronajul Direcției pentru Sport București, sîmbătă, 13 martie 2010, în sala de scrimă a Complexului Sportiv Ghencea din Capitală, s-a desfășurat Cupa Municipiului București la scrimă. Competiția s-a desfășurat la două categorii de vîrstă, copiii 10-13 ani, fete și băieți, și cadeți 14-17 ani, fete și băieți, participînd sportivi de la Dinamo București, CSS 1 București, Riposta București, CSM Brașov, CSS Slobozia și Steaua Bucuresti.
Rezultatele sportivilor CSS Slobozia au fost meritorii, la Copii fete Alexandra Manole ocupînd locul 2, în timp ce la Copii băieți podiumul a aparținut în întregime CSS Slobozia: locul 1-Claudiu Nenovici, locul 2-Ionuț Popa, locul 3-Mihăiță Dragomir. De asemenea... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2010, 19:04 (15625 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Bogdan Corbea, tenis, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Bogdan Corbea, tenis, CSS Slobozia

Bogdan nu a împlinit încă 10 ani, dar la categoria destinată acestei vîrste este pe locul 7. Și asta din cauza unei operații de apendicită care l-a coborît două trepte în clasament și l-a forțat să renunțe și la participarea la Campionatul Național de sală. Acolo unde profesorul Savu își punea mari speranțe în el. A început tenisul cu 3 ani în urmă și a luat lucrurile foarte în serios. Doar anul trecut a cîștigat patru turnee, iar pentru 2010 țintește o clasare între primii trei. Idolul lui este Roger Federer, de acesta apropiindu-l nu doar părul creț, ci și felul cum lovește mingea. Dintre fete, îi place Dementieva (și nouă, dar din alte considerente decît cele sportive). În privința lui Bogdan... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2010, 18:28 (30134 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal: CSM Slobozia-Universitatea Tîrgoviște 49-14 (22-5)

Bombardierele de Slobozia au nimicit Turnul Chindiei

Patru luni au trecut de la ultimul meci disputat pe propriul teren de handbalistele de la CSM Slobozia, cel cu CSM Ploiești. Dorul de handbal a purtat peste 200 de spectatori către sala de la stadion, unde sîmbătă, 13 martie 2010, elevele lui Marian Simion au întîlnit în prima etapă a returului pe Universitatea Tîrgoviște. Cu toate că din cauza capacității reduse a sălii, multă lume a stat în picioare, spectacolul handbalistic a compensat acest neajuns. Cei prezenți au putut urmări un meci disputat cu zîmbetul pe buze de fetele noastre, care s-au întrecut în execuții spectaculoase. Aruncările la vinclu, cele de la șold, combinațiile de efect sau golurile din unghiuri imposibile patentate de Cristina... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2010, 18:26 (25398 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Aproape de o mare surpriză

Handbal: CSS Slobozia-Oțelul Galați 23-24 (10-11)

Aproape de o mare surpriză

Aflată pe ultimul loc în clasamentul seriei B, echipa de junioare 1 a CSS Slobozia pornea ca victimă sigură în confruntarea de duminică, 14 martie, cu liderul Oțelul Galați. Realitatea din teren a arătat însă cu totul altfel. Fetele noastre au demonstrat o combativitate demnă de cauze mai bune. Deși cu o medie de vîrstă sub nivelul adversarelor, slobozencele au reușit să le țină în șah pe tot parcursul partidei. La un moment dat, CSS Slobozia a reușit chiar să preia inițiativa, dubla consecutivă realizată în minutul 48 de Alexandra Ioniță ducînd scorul la 21-18 pentru noi. Din păcate, ratările ulterioare au îndepărtat Slobozia de o victorie frumoasă. Ratarea din ultimele secunde a Alinei Mihai... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2010, 18:24 (30543 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal: FC Timișoara-Unirea Urziceni 0-0

Încă o seară mare pentru Tudor

A stat tot timpul în umbra altora, așteptînd să-i vină rîndul între buturi. I-a secondat pe Prunea și Lobonț la Dinamo, pe Preda la Rocar și Craiova și chiar pe mai puțin cunoscuții Huțan și Mîrne la UTA. Acum, la 36 de ani, este de un an și jumătate rezerva lui Arlauskis, iar cînd lituanianul a lipsit, a demonstrat că poate fi oricînd un om de bază. A apărat un penalty la acel istoric 4-1 pe Ibrox Park, menținînd Unirea în cărți, iar duminică, pe «Dan Păltinișanu», la Timișoara, a arătat iarăși că n-a îmbătrînit degeaba. S-a coordonat bine cu apărătorii centrali, iar cînd Galamaz sau Fernandes au mai greșit, a fost mai mare decît poarta. S-a opus excelent la șuturile alb-violeților venite de... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2010, 18:20 (18577 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesorul de Geografie a primit un pumn în față de la un elev

EXCLUSIV S-a întîmplat Grupul Școlar «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia

Profesorul de Geografie a primit un pumn în față de la un elev

Un profesor de Geografie de la Grupul Școlar «Alexandru Ioan-Cuza» din Slobozia a fost agresat, în timpul orelor de curs, de unul dintre elevii săi. Dascălul a fost lovit cu pumnul în față în timp ce încerca să dea un elev afară din clasă...
Violența în școli nu mai este demult o noutate. Sălile de curs devin uneori adevărate ringuri de box, profesori bătuți, absenteism școlar la cote alarmante și elevi lipsiți de cel mai mic interes pentru orele de curs. Toate caracterizează și învățămîntul ialomițean. Iar ultimul eveniment petrecut într-unul dintre cele mai mari licee slobozene demonstrează, încă o dată, stadiul deplorabil al învățămîntului ialomițean. O banală altercație între un profesor... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2010, 14:34 (26580 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Incendiu la Rovine

A ars de viu în propria casă

click pe poza

În cursul nopții de luni spre marți, 15/16 martie a.c., un bărbat de 43 de ani a murit ars de viu în locuința sa din satul Rovine, aparținînd comunei Reviga. Proprietarul a aprins focul la o sobă al cărei coș de evacuare a fumului, nefiind izolat termic, a dus la izbucnirea unui incendiu. Flăcările s-au extins la întreaga locuință, iar bărbatul nu a mai putut fi salvat. Pompierii din cadrul Detașamentului Slobozia au intervenit cu două autospeciale dotate cu apă și spumă. Pînă la sosirea acestora, focul cuprinsese întreaga casă, distrugînd bunurile din trei încăperi ale locuinței. Incendiul a fost în cele din urmă stins însă pentru bărbatul ars de viu în propria-i locuință nu s-a mai putut face... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2010, 11:07 (18117 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ioan Martin, noul președinte interimar al PNL Ialomița

EXCLUSIV Liberalii și-au schimbat liderul

Ioan Martin, noul președinte interimar al PNL Ialomița

Ioan Martin este noul președinte interimar al PNL Ialomița. Numirea sa a fost anunțată luni, 15 martie a.c., de Biroul Politic al PNL. Aceasta a propus în cadrul unei ședinte restrînse a conducerii PNL, desfășurată la București, comasarea unor filiale locale apreciate ca fiind neperformante și reorganizarea altora prin schimbarea conducerii acestora. În Ialomița lupta s-a dat între Cristina Pocora, parlamentar PNL în circumscripția electorală Fetești-Țăndărei și Ioan Martin, vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița.
La prima sa declarație publică în noua calitate, Ioan Martin a declarat în exclusivitate pentru Independent că își propune să schimbe atît imaginea, cît și modul de abordare... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2010, 20:06 (25609 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Sănătății a trimis o echipă de control la Slobozia în problema apei

Deputatul Neacșu primește răspunsuri «pe surse»

Ministerul Sănătății a trimis o echipă de control la Slobozia în problema apei

Luni, 15 martie, în cadrul unei conferințe de presă, deputatul PSD Marian Neacșu a declarat că interpelarea sa către Ministerul Sănătății pe tema apei a avut urmări notabile. Potrivit celor declarate, Ministerul a declanșat ancheta solicitată de el pentru stabilirea calității apei furnizate populației. «Știu și eu, pe surse, așa cum știți și dumneavoastră, că a avut loc un control săptămîna trecută, n-am primit un răspuns oficial și, atîta vreme cît n-am primit un răspuns, nu pot să mă pronunț oficial» a spus Marian Neacșu.
Reamintim că în urmă cu aproape o lună, sub titlul «Salvarea societății Urban SA Slobozia și declanșarea unei anchete la Direcția de Sănătate Publica Ialomița pentru... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2010, 18:14 (23157 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

După ce a omorât un tânăr, făptașul e cercetat în libertate!

Verdict incredibil în accidentul de vineri noaptea

După ce a omorît un tînăr, făptașul e cercetat în libertate!

Un banal comunicat de presă avea să ne anunțe sîmbătă, 13 martie, la primele ore ale dimineții asupra producerii unui accident rutier. Comunicatul în sine, sec și lipsit de detalii nominale, ne-a parvenit pe calea oficială din partea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Să rezumăm tragicul eveniment: un om ucis de un șofer beat...

Accident grav cauzat de un șofer băut
Vineri, 12 martie a.c., puțin trecut de miezul nopții, prin 112, un cetățean a sesizat că pe DN 21, la km 92, din direcția Călărași-Slobozia, s-a produs un accident rutier, în urma căruia a rezultat decesul unei persoane. La fața locului s-au deplasat echipaje ale Poliției, Ambulanței și o... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2010, 13:19 (78676 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Danii de la buget întru pomenirea autorităților locale

Cine-mparte, parte face Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

Danii de la buget întru pomenirea autorităților locale

Nici nu s-a șters bine în amintire silnicia limitării străzii Episcopiei la un singur sens și instituția mai sus pomenită recidivează. De data aceasta însă, pentru că e an de criză, păstorul întronizat acum opt luni vrea să sugă ilegal locuri de casă la Pepinieră acolo unde fiecare dintre proprietarii legitimați de Primăria Slobozia au plătit 10 mii de euro pe biletul de intrare.

Locuințe aprobate ilegal pentru preoți
Decizia, absolut ilegală a fost adoptată la rugămintea PS Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor joi, 4 martie 2010, în ședința ordinară a Consiliului Local și a fost aprobată de 15 din cei 21 de consilieri ai Sloboziei.
Concret, proiectul de... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2010, 06:11 (21911 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Pantofi, flori și cărți, pe listele de investiții

Pe ce se mai cheltuie banii la Primăria Slobozia în 2010

Pantofi, flori și cărți, pe listele de investiții

Fără prime și sporuri lunare. Fără salarii de merit și prime de vacanță. Venituri mai mici cu pînă la 50%. Bugetari disponibilizați în masă. Nu, nu este 1 aprilie, dar este o păcăleală grosolană cu care autoritățile au făcut audiențe maxime la televizor. În realitate, orice dorință de bugetar este îndeplinită cu bani de la stat. Direcțiile din subordonarea primăriilor nici nu visează la criza de la teve, ba chiar și-au propus achiziții dintre cele mai năstrușnice. Cel puțin așa reiese din bugetul amănunțit al celei mai mari localități a județului, municipiul Slobozia...

Bugetul alb ca brînza
La finele săptămînii precedente, consilierii municipali, întruniți în ședința... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2010, 15:23 (22785 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița, «corigent» la investiții europene

Robinetul fondurilor structurale abia mai picură

Consiliul Județean Ialomița, «corigent» la investiții europene

Una dintre temele favorite de campanie ale administrației publice județene a fost reprezentată de «fondurile structurale europene». O temă pe cît de ofertantă, pe atît de absconsă pentru un public neavizat. În spatele acesteia, de 4 ani încoace, Consiliul Județean Ialomița lansează cele mai fanteziste proiecte de dezvoltare locală. Iar rezultatele, pe cît de firave, pe atît de îndelung mediatizate, confirmă incapacitatea administrației județene de a accesa fonduri care să permită un progres real pentru județul Ialomița.

Pomul lăudat al Sud Muntenia
Pentru cei total neavizați, vom apela la site-ul Agenției de Dezvoltare Regională Sud Muntenia. Potrivit acestuia, Agenția... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2010, 09:16 (10860 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

«Desenatoarea de nunți»

«Desenatoarea de nunți»

Decoruri saten, falduri, arcade, inimi drapate, flori pentru prezidiu, decorațiuni speciale, cocarde din flori naturale, carduri mese, covor roșu, tunuri confetti, calești și... declarații de dragoste la comandă!!! Acestea sînt doar o parte din miile de lucruri pe care le poți avea pentru nunta la care ai visat de pe vremea cînd ai descoperit în scrinul bunicii prima rochie de mireasă. Da, da, aceea dantelată care ți-a fost promisă acum 20 de ani și de la care ai păstrat, ca să-ți poarte noroc, doar un trandafir.

Dulcele coșmar al măritișului
Dacă ar fi să dăm crezare siturilor de profil, prima sursă de documentare pentru articolul de față, coșmarul măritișului începe... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2010, 16:12 (31940 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
264 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Pompierii militari fac eforturi pentru întărirea digului din zona cartierului Buliga-Fetești

Din cauza creșterilor de debite și cote ale Brațului Borcea al Dunării, încă de miercuri, 30 iunie, cadre ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița acționează ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 18:16
(27624 vizualizări - 0 comentarii)


Trei accidente în două zile

În ultimele 48 de ore, pe drumurile județului s-au produs trei accidente rutiere, soldate cu rănirea a 9 persoane și avarierea a 7 autoturisme.
Primul eveniment s-a produs în dimineața zilei de sîmbătă ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 18:11
(24767 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră: 16 șoferi, fără permise

Polițiștii rutieri ialomițeni au monitorizat și în acest week-end traficul rutier pe principalele artere ale județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Polițiștii au aplicat 246 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 18:04
(22874 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției la Slobozia, Albești, Ciochina, Munteni Buzău și comunele limitrofe Țăndăreiului

Efective sporite de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat, în acest sfîrșit de săptămînă, la mai multe acțiuni organizate pe raza județului. Astfel, în noaptea ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 17:34
(22860 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Scandal-monstru pe Calea București

Nemulțumiți că au fost sancționați contravențional de polițiști, doi ialomițeni, soț și soție, ambii în stare vădită de ebrietate, au ieșit pe o șosea din Urziceni și au început să facă scandal. În scandal ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 17:26
(21715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni scandal


Fetești, ultima oră: Ședință a Comitetului Local pentru Situații de Urgență

Primarul Feteștiului, Gheorghe Catrinoiu, a convocat duminică seara, 4 iulie a.c., o nouă ședință a Comitetului Local pentru Situații de Urgență, avînd în vedere creșterea în continuare a cotelor brațului ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 13:47
(26668 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînără prinsă în flagrant în timp ce fura dintr-o geantă

Polițiștii din Urziceni au surprins în flagrant o tînără cînd încerca să fure dintr-o geantă o sumă de bani. Tînăra de 23 de ani, din Urziceni, a fost surprinsă cînd deja deschisese geanta unei bătrîne ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:34
(17583 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni hoață


Slobozia: Trei prahoveni, depistați în trafic cu carne de cal

Cei trei au fost depistați în trafic de polițiști transportînd cu un autoturism carnea provenită din sacrificarea animalelor. Caii erau tranșați și puși în mai mulți saci. Întrebat despre conținutul sacilor ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:34
(18161 vizualizări - 0 comentarii)


Reținuți de polițiști pentru executarea pedepselor cu închisoarea

Efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, împreună cu polițiști din Coșereni și Gîrbovi, au reușit depistarea unui bărbat, de 37 de ani, din localitatea Coșereni și a unui tînăr, de 25 de ani ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:32
(10106 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accident cu neacordare de prioritate

Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată că pe strada Călărași din localitate, la intersecția cu Breteaua A2, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:29
(23859 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


O fetiță de doar trei luni a murit într-un accident rutier

Un copil de doar trei luni și-a pierdut viața și alte trei persoane au fost grav rănite într-un cumplit accident rutier, petrecut în seara zilei de joi, 1 iulie. Accidentul s-a petrecut lîngă localitatea ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 17:19
(22190 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șofer băut la volan

Joi, 1 iulie, polițiștii Serviciului Rutier au depistat în trafic, în apropierea municipiului Urziceni, un șofer aflat la volanul unei mașini în timp ce se afla sub influența băuturilor alcoolice. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 17:17
(19961 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mașinile străine, în vizorul poliției

Polițiștii orașului Țăndărei au desfășurat joi, 1 iulie, o acțiune pe raza orașului Țăndărei. Pe parcursul acțiunii, polițiștii au oprit și controlat în trafic peste 50 de autoturisme și au legitimat 6 ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 17:15
(18444 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, ultimul loc pe țară la angajări

În cadrul unei statistici prezentate de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, Ialomița ocupă ultimul loc în ceea ce privește numărul angajărilor.
În topul angajărilor, pe ultimele trei locuri ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 13:39
(14436 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Polițiștii, în zonele afectate de inundații

Efective din cadrul Poliției Municipiului Fetești și ale posturilor de poliție limitrofe acționează, în sistem integrat, alături de Inspectoratul pentru Situații de Urgență, Inspectoratul Județean de Jandarmi ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 12:55
(17927 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru producătorii de lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a plătit suma de 17,9 milioane lei, aferentă cererilor depuse de către producătorii deținători de cotă care au livrat lapte în anul de cotă 2008-2009. ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 10:24
(19811 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Amenzi de la Consiliul Concurenței pentru 5 unități de service auto

Consiliul Concurenței a amendat cu 1094366 lei (echivalentul a aproximativ 252000 euro), cinci societăți comerciale ce își desfășoară activitatea pe piața întreținerii și reparării autovehiculelor din municipiul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 10:14
(26183 vizualizări - 2 comentarii)


Trîmbița Apocalipsei la PNL Ialomița sau Joia neagră a României

PNL Ialomița a inaugurat joi, 1 iulie 2010, șirul conferințelor de presă bilunare. La întîlnirea cu presa au participat președintele PNL Ialomița, Ioan Martin și deputatul PNL Cristina Pocora. Alături de ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 18:01
(20625 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț prins chiar de proprietarul de la care vroia să fure

Un slobozean a reușit să prindă un tînăr hoț care tocmai încerca să pătrundă în casa sa. Evenimentul s-a petrecut miercuri, 30 iunie, dis de dimineață Poliția fiind sesizată asupra încercării de furt. ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 16:32
(13827 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia hoț


Stelnica: Autoutilitara a dat cu spatele și a accidentat un bătrîn

În cursul dimineții de miercuri, 30 iunie a.c., în jurul orei 10.00, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 asupra producerii unui accident. Astfel, pe Drumul Comunal 91, în localitatea Stelnica, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 16:23
(11903 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stelnica accident


Slobozia: Două bătrîne, înșelate de un necunoscut

În urmă cu cîteva zile, două bătrîne din Slobozia au sesizat Poliția după ce au fost victime ale unor înșelăciuni. Modul de operare este relativ nou chiar și pentru polițiști, victimele fiind abordate de ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 14:13
(20591 vizualizări - 0 comentarii)


Borcea a rupt digul în cartierul feteștean Buliga

Un dig de apărare al cartierului feteștean Buliga, aflat pe brațul Borcea al Dunării, s-a spart, miercuri seară, 30 iunie a.c., pe o distanță de aproximativ șase-șapte metri. Spărtura se află la o distanță ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 10:35
(19951 vizualizări - 0 comentarii)


Impozit suplimentar pe clădiri, majorare impozit pe mașini

Guvernul a adoptat o Ordonanță de Urgență prin care modifică mai multe articole din Legea nr. 571/2003, privind Codul fiscal, pentru a majora impozitul pe clădiri și autovehicule. Este vorba despre proprietarii ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 07:01
(16478 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: impozite


CSM Slobozia, locul IV la Cupa României Sabie Masculin-echipe seniori

CSM Slobozia, locul IV la Cupa României Sabie Masculin-echipe seniori

Echipa de sabie masculin a CSM Slobozia a fost foarte aproape de podium la Cupa României, competiție rezervată echipelor de seniori și desfășurată la Sala Polivalentă din Iași, în perioada 23-25 iunie ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 18:58
(18790 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Gabriel Liiceanu, «Întâlnire cu un necunoscut»

Slobozia: Gabriel Liiceanu, «Întîlnire cu un necunoscut»

Miercuri, 7 iulie a.c., de la ora 14.00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia va fi gazda unui eveniment deosebit. Gabriel Liiceanu își va lansa cartea «Întîlnire cu un necunoscut», lansarea ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 18:10
(8996 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră: Amenzi de peste 72000 de lei

Peste 40 de polițiști au acționat în sistem integrat pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Acțiunile s-au derulat în perioada 25-27 iunie a.c., efectivele angrenate acționînd în filtre pe toate arterele ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 17:25
(13644 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoț urmărit, prins de polițiști

Un tînăr, de 23 de ani, din Fetești, se sustrăgea arestării din data de 16 iunie a.c., tînărul fiind condamnat cu închisoarea pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. Polițiștii din cadrul Serviciului de ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 17:15
(11721 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoț


Ciochina: Armă cu aer comprimat, deținută ilegal

Unui bărbat, de 53 de ani, din Ciochina, polițiștii i-au depistat o armă cu aer comprimat, calibru 4,5 mm. În cadrul acțiunii desfășurate marți, 29 iunie, pentru depistarea persoanelor care dețin arme în ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 17:06
(14995 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina armă


Urziceni: «Șofer» fără permis

Un tînăr de 22 de ani, din Urziceni, a fost surprins în trafic de polițiști conducînd un autoturism fără a deține permis. Marți, 29 iunie a.c., în jurul orei 22.30, mașina condusă de tînăr a fost oprită ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 17:01
(18245 vizualizări - 0 comentarii)


Campania Marea Debarasare în Ialomița: Puțin peste 1,2 tone de deșeuri electrice și electronice colectate

La sfîrșitul acestei saptamîni, respectiv pe 25 si 26 iunie a.c., Ministerul Mediului și Pădurilor, împreună cu asociațiile colective și reciclatorii au desfășurat cea de-a doua ediție din acest an a Campaniei ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 16:52
(11431 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...