Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Elevii ialomițeni, campioni naționali la chiul

Peste un milion de absențe într-un singur an școlar

Elevii ialomițeni, campioni naționali la chiul

Utimele statistici ale Inspectoratului Școlar Județean în materie de radiografie a învățămîntului ialomițean întăresc opiniile potrivit cărora absenteismul școlar devine, încet dar sigur, trăsătură dominantă a învățămîntului. Examene schimbate de la un an la altul, reformarea sistemului tot atît de des, greve, schimbarea programelor școlare, toate în speranța reformării învățămîntului românesc și atingerea unor performanțe europene. Statisticele și studiile specialiștilor arată însă contrariul: haosul a pus stăpînire pe școli. Absenteismul școlar, primul pas către abandon, este de necontrolat. Învățătura și educația în școli și-au pierdut permanent din valori, iar elevii de azi, adulții de mîine... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 18:11 (7443 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

13 dintre calculatoarele lui Tăriceanu zac sigilate la SAM-ul Scânteia

Pierdut proiect școlar. Se declară nul!

13 dintre calculatoarele lui Tăriceanu zac sigilate la SAM-ul Scînteia

Inițiat de guvernanții liberali în toamna anului trecut, controversatul Program «Un calculator pentru fiecare elev» s-a dovedit a fi un real insucces în Ialomița. La peste un an de la demararea acestuia, Programul a rămas încă o enigmă, atît pentru reprezentanții Inspectoratului Școlar Ialomița, cît și pentru elevii ce trebuiau să devină beneficiari. La momentul demarării, Programul a stîrnit controverse, o parte a opiniei publice considerînd inițiativa Guvernului Tăriceanu fix pomană electorală pentru alegerile parlamentare. Cert este că, deși s-a dorit a fi un prim pas către învățămîntul european, «Un calculator pentru fiecare elev» nu s-a concretizat sub nicio formă.

Cele 5700 de calculatoare au fost 37... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 18:06 (11248 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Alexandru Buterez, campion european la karate

Viitor de aur sportu' nostru are

Alexandru Buterez, campion european la karate

După 3 ani și jumătate de muncă, la numai 12 ani, Alexandru a cîștigat, în urmă cu două săptămîni, medalia de campion european la kata, într-o competiție în care a întîlnit 50 de sportivi din 25 de federații ale Europei. O performanță incredibilă, într-un club mic, care abia se vede pe harta sportivă a județului. Nu și în karate! Acolo, Slobozia a devenit, de pe 9 septembrie încoace, un reper. Iar Alexandru, un sportiv cu care e musai să te întîlnești. Noi am avut curiozitatea să o facem la sala de la stadion a clubului, acolo unde el se simte, firesc, cel mai bine. «Nu e greu să ajugi acolo, dacă ai voință. Eu am reușit după 3 ani și jumătate» ne explică băiatul. E un copil slăbuț, inofensiv... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 17:59 (13091 vizualizări - 1 comentariu)

CEA MAI/CEL MAI...

Ioana, fata care aduce toamna

Ioana are 22 de ani și este atît de dezamăgită de bărbați încît o întreagă după-amaiză de pozat nu a reușit să o clintească din ale sale. Și credeți-ne, am trecut în revistă toți actorii care ne-au venit în minte... La Brad Pitt a ezitat o secundă, apoi a izbucnit din nou, mai vulcanică: «Niște porci misogini cu toții. Nu vor și nu cer decît un singur lucru. Am ajuns să cred că fetele sînt mai bune. De fapt, asta e o idee formidabilă. De azi înainte, mă uit după fete». N-am mai contrazis-o, ca să n-o supărăm. Am profitat în schimb de confuzia ei existențială pentru a-i smulge cîteva date esențiale pentru rubrică. Are dimensiuni aproape ideale 88-63-95, este studentă, vine la Slobozia cînd și cînd... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 17:54 (43334 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Prima Casă» nu-i acasă

La Slobozia, programul guvernamental nu există

«Prima Casă» nu-i acasă

Luni de zile programul guvernamental «Prima Casă» a ocupat primele pagini ale ziarelor anunțînd revirimentul sectorului de profil. De o lună de zile, băncile se bat în declarații de presă promițînd dobînzi avantajoase și case «la cheie». În Ialomița însă «prima casă» n-a mai ajuns. Iar cei care încă mai visează la ea vor descoperi mai curînd decît ar vrea că, și în cazul în care banca acceptă demararea unor negocieri preliminare pentru împrumut, condițiile impuse sînt atît de restrictive încît elimină din start muritorii de rînd. (A. PANAIT, D. MIHORDEA)

«Prima Casă», doar un vis bancar
Anunțat cu surle și trîmbițe, privit ca una dintre cele mai importante... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 09:56 (10324 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Mihai Puia, consilier în concediu la DSV Ialomița

Mihai Puia, consilier în concediu la DSV Ialomița

Incredibil dar adevărat. Fostul șef al Direcției Sanitare Veterinare Ialomița, medicul veterinar Mihai Puia, nu este șomer. Nu credeți? Nu-i nimic. Nici nouă nu ne-a venit a crede pînă unde pot ajunge «ingineriile» veterinare în materie de funcții. Și dacă nici după ceea ce vom scrie nu ne credeți pe cuvînt mergeți la sediul instituției condusă mulți ani de Puia și verificați organigrama. Să vedeți atunci surprize.

...
Pentru început să ne amintim despre medicul Mihai Puia. Iute la vorbă dar cu o sporită capacitate de «mobilitate», fostul director al DSV Ialomița, Mihai Puia a reușit o performanță greu de imaginat pentru mulți dintre noi. Plecînd din județul de baștină... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 09:46 (17937 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«La mine acasă, Ionașcu m-a pupat și mi-a mulțumit»

Cazacu Marinică, președintele Partidului Democrat-Liberal

«La mine acasă, Ionașcu m-a pupat și mi-a mulțumit»

După luptele pentru posturile călduțe la șefia deconcentratelor ialomițene, în Partidul Democrat-Liberal încep războaiele crîncene pentru mult rîvnita funcție de președinte al organizației. Nu, Cazacu Marinică, actualul șef al partidului, nu și-a dat demisia, numai că după «Era Maria Petre», funcția de președinte a stîrnit dorințe arzătoare pentru mai toată lumea... De la mic la mare toată lumea vrea să vadă alt președinte. Pînă și Ionașcu, care se jură că n-are nici în clin, nici în mînecă cu președinĂ¾ia PD-L...
Noi nu am lăsat curiozitatea să ne macine așa că l-am surprins pe Cazacu într-o după-amiază de vineri la sediul partidului său, căci, deocamdată, tronul îi aparține. Și, pe o ploaie... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 09:42 (12426 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Prima zi de şcoala, prima lacrimă
(slideshow)

... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2009, 11:40 (11120 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Ciupercă conduce partidul după principiul „dezbină și stăpânește“»

Apostolul Victor se leapădă de mîntuitorul Vasile

«Ciupercă conduce partidul după principiul „dezbină și stăpînește“»

Victor Moraru este primarul orașului Amara și singurul dintre vicepreședinții organizației PSD Ialomița care a reușit o dublă performanță: a obținut (procentual vorbind) cel mai bun scor din județ la alegerile locale din 2008 pentru ca, imediat după aceea, să fie «înjunghiat» în plenul «senatului de partid și de stat», prin eliminarea sa din cursa pentru funcția de prefect. La ceva timp de la incident, cu lamele cuțitelor încă înfipte în spate, Victor Moraru continuă să își lingă rănile. Și să viseze public o social-democrație ideală, în care politicienii se află în slujba celor pe care îi reprezintă. Am profitat de această naivitate pentru a smulge una dintre cele mai interesante declarații politice... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2009, 10:24 (14494 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița lu' 416

Criza economică mondială bîntuie fără țintă printr-o Românie abulică, Guvernul anunță reduceri masive de personal, firmele dau faliment sau își suspendă activitatea, străinătatea refuză forța de muncă românească...În sfîrșit, totul se prăbușește înainte și în urma noastră, iar colapsul total este anunțat fatidic în fiecare minut pe sticlă, la ore de maximă audiență, ca să dea bine la rating. Dacă asculți mai mult de 10 minute orice program de știri care se respectă, ai toate motivele să crezi că sfîrșitul lumii este aproape și că Ialomița n-are nici o șansă de supraviețuire. Și totuși! În mijlocul acestui marasm economic magistral orchestrat, autoritățile locale se dovedesc imune la criză și angajează... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2009, 10:21 (9780 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Jeep-ul favorit al lui Ceaușeșcu, scos la vînzare

De trei luni de zile, în mijlocul comunei Ograda, în fața unei porți tronează una dintre stafiile comunismului. A făcut carieră în anii 60', o soră de-a ei l-a plimbat pe Ceaușescu prin vizitele de lucru din anii 80', a pus umărul la tranziția către sălbăticia capitalistă pînă în anii 2000 și acum este «de vînzare» pentru nostalgicii comunismului, cu condiția ca aceștia să se fi învîrtit suficient în ultimii 20 de ani ca să scoată din buzunare 2000 de euro, cît cere săpînul pentru a se despărți de ea. Scump, dar face! După cum vedeți și în imagine, vorbim despre primul motor al economiei socialiste multilateral dezvoltat, nemuritorul IMS 461, exportat de ruși împreună cu doctrina lui Stalin și... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2009, 10:17 (24379 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Europa la picioarele karatiștilor Satori

În perioada 3-7 septembrie 2009, s-a desfășurat, la Constanța, campionatul european de karate pentru copii și juniori. La competiție au participat 25 de federații din toată Europa, însumînd peste 1000 de sportivi. Ialomița a aruncat în competiție 25 de combatanți, elevi ai clubului Satori din Slobozia, dar și elevi ai antrenorului Răcilă Viorel din Fetești.
Locurile pe podium au fost adjudecate însă detașat de sportivii antrenați de profesorul Adrian Chițu și Sandu Liviu, cei care cu o săptămînă în urmă declarau într-o conferință de presă că «vor aduce acasă un campion european». Ei bine, au adus nu unul, ci trei campioni. Buterez Alexandru, locul I la categoria 11-12 ani, kata individual,... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2009, 09:23 (11093 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Alina Moraru, lupte libere, CSM Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Alina Moraru, lupte libere, CSM Slobozia

După cum observați și din imagine, chiar avem de-a face cu o campioană. Alina Moraru a urcat pentru prima dată pe cea mai înalta treaptă a podiumului la campionatele naționale de lupte libere copii în anul 2008, la categoria 52 de kilograme. Pentru că așa cum spune antrenorul și tatăl ei, profesorul Marian Moraru, pe Alina o caracterizează perseverența, seriozitatea și tăria de caracter. De aceeea ea nu s-a culcat pe-o ureche și a continuat să își domine copios adversarele obținînd un nou titlu național în 2009, de data aceasta la categoria 57 kilograme.
Alina Moraru s-a născut în 1994 și, de mică, și-a urmat tatăl în sala de sport. La început din joacă. Apoi, la 11 ani, a început să privească... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2009, 09:22 (19869 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis pentru prichindei

În perioada 3-6 septembrie 2009, la arenele Tenis Parc s-a desfășurat Cupa CSS Slobozia la tenis de cîmp. Copiii antrenați de profesorul Ion Savu și-au adjudecat majoritatea trofeelor. La 10 ani feminin s-a impus Alexia Gîndac, pentru ca, la 12 ani, victoria finală să-i aparțină Irinei Nițu. La 10 ani băieți a cîștigat tot un slobozean, Bogdan Corbea, iar trofeul pentru categoria 12 ani a plecat la constănțanul Andrei Alexandrescu. La dublu băieți s-a impus slobozeanul Radu Popa care a făcut echipă cu brăileanul Valy Iftincă. Turneul, unul de categoria a III-a, este un turneu de toamnă, destinat copiilor, iar organizatorii susțin că, de-a lungul anilor, cîștigătorii acestei competiții ajung nume... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2009, 09:21 (13471 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Unirea Slobozia rămîne lider

Vineri, 4 septembrie, băieții lui Ion Răuță a trecut un al treilea hop în lupta lungă și anevoioasă pentru promovare. Victima Unirii a fost de această dată Viitorul Chirnogi. Slobozenii s-au impus cu scorul de 2-1, prin golurile lui V. Gheorghe (3) și Toma (5), pentru oaspeți reducînd din handicap Iordache (22).
În ciuda victoriei, după iureșul de start au urmat, pentru Unirea, 70 de minute slabe, doar carențele tehnico-tactice ale oaspeților făcînd ca aceștia să nu plece acasă cu un punct.
«Pot spune că a fost unul dintre cele mai slabe meciuri ale noastre de cînd sînt eu antrenor aici. Bine că am obținut cele 3 puncte și putem pregăti liniștiți meciul de la Constanța unde, în ciuda valorii... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2009, 09:20 (11164 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

După ce constructorii au furat cît au putut, județul face bilanțul

Ialomița a cheltuit peste 1000 de miliarde pentru (ne)reabilitarea școlilor

Mii de miliarde cheltuite, sute de zile de întîrziere pentru finalizarea lucrărilor și școli transformate în șantiere. Deși ultimii miniștri ai Educației au fost mai mult decît generoși la capitolul investiții școlare, o parte dintre unitățile de învățămînt din Ialomița nu este nici pe departe pregătită pentru începerea noului an școlar. Lucrări de reabilitare, simple investiții școlare sau utilități au transformat infrastructura unităților de învățămînt ialomițene într-un adevărat fiasco guvernamental. La început de an școlar, autoritățile județene, responsabile de proasta gestionare a banilor destinați acestor lucrări, ridică din umeri și aruncă vina de la unii la alții. O situație pe cît de... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 20:21 (17001 vizualizări - 2 comentarii)

ANCHETĂ

Primăriile ialomițene, în pragul falimentului administrativ

Primăriile ialomițene, în pragul falimentului administrativ

Restructurare în masă a administrației, orientarea cu prioritate a fondurilor existente către infrastructură, economii bugetare de 125 milioane de euro, un coeficient de angajați bugetari de 0,21 la mia de locuitori ai unei localități, 28 de măsuri anticriză, alocarea a 20 la sută din cheltuielile bugetare pentru investițiile din infrastructură... Și exemplele ar putea continua pe zeci de pagini căci, în urmă cu o lună, Guvernul Boc a avut o perioadă fastă în care previziunile zodiacale anunțau că Marte, în conjuncție cu Saturn, permite susținerea unui discurs populisto-fantastic și recomandă cu tărie gogoșile administrative pentru populație. La o lună de la alinierea planetelor cu Guvernul României... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 20:02 (14546 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Împroprietărirea de la Stelnica se amână pentru calendele grecești

Prefectura Ialomița a cedat la puncte în litigiul privind retrocedarea terenurilor agricole

Împroprietărirea de la Stelnica se amînă pentru calendele grecești

Mai țineți minte scandalul retrocedărilor din 2007? Da, da, acela în care prefectul Cazacu se lua la trîntă cu balaurul ADS și promitea un nou 1864, an al reformei agrare a lui Cuza, pentru pălmașii din tot județul care n-au mai avut loc de latifundiari și arendași. Ei bine, cu aceștia, cu pălmașii, rîmîne cum am stabilit. Pentru că sub oblăduirea profesorului Știucă, iubitor mai degrabă de apă decît de pămînt, Prefectura a decis să nu mai formuleze recurs. Nu, nu așa din senin! Ci după ce a pierdut în acest an tot ce se putea pierde în materie de procese, de-a spus ADS-ul bogdaproste pentru așa schimbare de regim politic.

Cazacu, «cavalerul tristei figuri» cu împroprietărirea... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:56 (15010 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Handbalul slobozean pornește din nou la drum

Baftă, fetelor!

Handbalul slobozean pornește din nou la drum

Sîmbătă 12 septembrie se dă startul ediției 2009-2010 a campionatului Ligii secunde de handbal feminin. CSM Slobozia va activa în seria A alături de Universitatea Tîrgoviște, HCF Piatra Neamț, Galaxy Buzău, CSM București, Spartac București, CSM Ploiești și Activ Ploiești. Obiectivul realist și, totodată, realizabil al ialomițencelor este o nouă clasare pe podium. Bătălia pentru atingerea acestuia va fi dusă cu CSM București, echipă întărită serios în vară cu o bună parte din componentele primdivizionarei Rapid, CSM Ploiești, proaspăt retrogradată din prima ligă și HCF Piatra Neamț.
În pauza competițională s-a pus la un moment dat problema promovării. Din păcate, acest deziderat privit la rece... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:46 (15304 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Legea junglei pentru taximetriștii din Slobozia

Legea junglei pentru taximetriștii din Slobozia

Începînd cu 1 septembrie, 30 dintre taximetrele aparținînd firmei «Dyno» au fost obligate să renunțe la activitatea curentă. Motivul îl reprezintă refuzul Primăriei Slobozia de a reînnoi autorizațiile de taximetrie ale firmei pînă la finalizarea licitației pentru adjudecarea celor 60 de locuri de taxi suplimentate prin hotărîre de Consiliu Local în această vară.
Joi, 3 septembrie, angajații firmei «Dyno» au protestat timp de 2 ore în fața Primăriei Slobozia, într-o ultimă încercare de a forța mîna autorităților pentru prelungirea autorizațiilor. Soluția oferită de către acestea este una absolut inedită: Primăria recomandă cumpărarea locurilor de taxi de la firmele concurente!

Dyno-nino în fața Primăriei Slobozia... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:41 (13355 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
312 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: Ecocondiționalitatea pentru Măsura 215 «Bunăstarea animalelor»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează fermierii solicitanți ai plaților pentru Măsura 215 «Bunăstarea animalelor» că au obligația de a respecta normele ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2015, 14:15
(7527 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii mai 2015, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7149 șomeri, din care 1565 șomeri indemnizați, respectiv 5584 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2015, 13:05
(4528 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

4 persoane bănuite de comiterea mai multor infracțiuni au fost reținute de către polițiști în urma defășurării unor acțiuni de amploare pe raza județului Ialomița. Peste 50 de polițiști din cadrul Poliției ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2015, 21:40
(6441 vizualizări - 5 comentarii)


Urziceni: Arestat pentru deținerea de arme și muniții

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au pus în mișcare acțiunea penală față de MIHAI NICOLAE, pentru săvîrșirea infracțiunii de nerespectare a regimului armelor ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2015, 19:25
(4238 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență

Joi, 11 iunie 2015, începînd cu orele 8,00, la Stadionul Municipal din Slobozia se va desfășura faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2015, 16:15
(10804 vizualizări - 0 comentarii)


George Enescu, comemorat la Slobozia

Vineri, 12 iunie 2015, orele 10,00, în cadrul Parteneriatului Cultural dintre Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» și Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia va avea loc, la Filiala «MB20» a Bibliotecii ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2015, 14:10
(4264 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Atenționare fraudă

Avînd în vedere sesizările cetățenilor privind seria de mesaje primite pe e-mail în legătură cu plata unei așa zise taxe anuale de 278 lei (de la adresa de e-mail [email protected] ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 17:05
(3937 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Exercițiu de alarmare la fostul Combinat Chimic

Miercuri, 10 iunie a.c, începînd cu orele 10,00, urmează să se desfășoare un exercițiu de testare a planului de urgență externă al SC Chemgas Holding Corporation SRL Slobozia. Tema acestui exercițiu o reprezintă ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 15:25
(5659 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților promoția 2015

Avînd în vedere că anul școlar 2014-2015 este aproape de final, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița amintește absolvenților promoției 2015 că pot beneficia de serviciile oferite de ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 14:50
(3810 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente rutiere, 5 răniți

La acest sfîrșit de săptămînă, pe șoselele ialomițene s-au produs 4 accidente rutiere, soldate cu rănirea a cinci persoane. Astfel, sîmbătă, 6 iunie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 13:35
(3320 vizualizări - 0 comentarii)


Elevi în practică la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Elevi în practică la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Șase elevi ai școlilor militare de subofițeri jandarmi se află în practică la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița. Atfel, în perioada 8 iunie-17 iulie a.c., șase elevi ai Școlilor Militare de Subofițeri ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 12:15
(3439 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Debite către buget de peste 56 milioane de lei la finele lunii mai 2015

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că, la nivelul județului, arieratele bugetare rămase de recuperat la data de 31 mai 2015 erau în sumă de peste 56 milioane de lei. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 11:05
(5711 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenție în forță a pompierilor în curtea Trans Oil Țăndărei

Intervenție în forță a pompierilor în curtea Trans Oil Țăndărei

3 mașini dotate cu apă și spumă, o autoscară și un echipaj SMURD au intervenit în noaptea de joi spre vineri, 4/5 iunie 2015, în curtea fostei fabrici de ulei Ultex din Țăndărei, actuală Trans Oil. Militarii ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2015, 02:05
(11374 vizualizări - 0 comentarii)


Cosîmbești: Bătrînă de 89 de ani, lovită de un autoturism

Marți, 2 iunie 2015, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Cosîmbești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un tînăr, de 28 de ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2015, 18:10
(6074 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Permis de conducere fals

Polițiștii au oprit marți, 2 iunie 2015, pentru control, pe raza municipiului Fetești, un autoturism condus de un localnic, de 25 de ani. Tînărului i-au fost solicitate actele de identitate și documentele ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2015, 15:20
(6424 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Percheziții la hoții de curent

În dimineața zilei de miercuri, 3 iunie 2015, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița efectuează 15 percheziții la persoane bănuite de furt de energie electrică și de instalații de transport ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2015, 11:25
(10104 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Dridu și Amara

Un incendiu a izbucnit în dimineața zilei de duminică, 31 mai a.c, la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Dridu. Cel mai probabil, flăcările au fost generate de supraîncălzirea unei sobe ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2015, 18:40
(4460 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu Amara incendiu


Predare de comandă la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Vineri, 29 mai 2015, la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a avut loc ceremonialul militar ocazionat de predarea-primirea comenzii și a Drapelului de Luptă al Unității. În prezența generalului ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2015, 19:10
(7172 vizualizări - 0 comentarii)


Proiecte Cargill România în Ialomița

Proiecte Cargill România în Ialomița

Cargill România a implementat două proiecte de responsabilitate socială în Ograda și Colelia, ca parte a angajamentului de a sprijini educația în zonele unde compania își desfășoară activitatea. Acțiunile ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2015, 18:25
(6183 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Măsuri de ordine și siguranță publică în minivacanța de Rusalii

Jandarmii ialomițeni vor asigura, în perioada 30 mai-1 iunie 2015, măsurile de ordine și siguranță publică necesare bunei desfășurări a activităților prilejuite de zilele comunelor Sudiți, Smirna, Grivița ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2015, 17:10
(4022 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița Rusalii


Coșereni: Beat la volan, s-a răsturnat cu mașina

Miercuri, 27 mai a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că, în afara localității Coșereni, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Cu ocazia verificărilor efectuate, s ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2015, 17:15
(8109 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: La volan, fără permis

Polițiștii au oprit, pe raza comunei Bărbulești, un autoturism condus de un bărbat, în vîrstă de 66 de ani, din Urziceni. Din verificările efectuate în bazele de date, polițiștii au stabilit că bărbatul ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2015, 16:05
(2954 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: O persoană a fost rănită în urma unui accident rutier

Un bărbat, în vîrstă de 38 de ani, a fost rănit în dimineața zilei de joi, 28 mai 2015, după ce autotrenul pe care îl conducea a părăsit partea carosabilă și a ieșit în decor. Evenimentul s-a produs pe ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2015, 15:40
(3725 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DJ212 accident


Poliția Rutieră Ialomița: 3 permise reținute, amenzi de 15000 de lei

Mircuri, 27 mai a.c., polițiștii Rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene, în scopul prevenirii și combaterii infracțiunilor pe linie de circulație rutieră. Astfel, au fost ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2015, 13:15
(7312 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Primirea cererilor de plată pentru subvenții

Începînd cu data de 26 mai 2015, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita va prelua toate cererile de plată ale fermierilor, inclusiv pe suport de hîrtie. Cererile astfel ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 20:15
(3967 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Neatenția era să-l coste viața

Un bărbat de 36 de ani, din Alexeni, care a traversat strada prin loc nepermis a fost victima unui accident rutier. Acesta a fost lovit de mașina unui șofer de 22 de ani. Bărbatul rănit a ajuns la spital ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 16:25
(5485 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


10 ani de la înființarea Direcției Generale Anticorupție

Pe data de 30 mai, structurile din toată țara ale Direcției Generale Anticorupție serbează 10 ani de la înființarea instituției. La nivelul județului nostru, această entitate este reprezentată de Serviciul ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 14:35
(7047 vizualizări - 0 comentarii)


Cargill, alături de copiii din Colelia

La începutul acestei săptămîni, Cargill a demarat o nouă acțiune în cadrul campaniilor de susținere ale comunităților unde compania își desfășoară activitatea. Luni, 26 mai 2015, reprezentanții societății ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 13:05
(6622 vizualizări - 1 comentariu)


Cercetările în dosarul «Art» s-au finalizat. Primarul Alexandru Stoica și trei subordonați au fost trimiși în judecată!

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au finalizat cercetările în dosarul «Art» și au dispus trimiterea cazului spre judecare. Inculpații acestei anchete sînt Alexandru Stoica, primarul ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 12:40
(8443 vizualizări - 3 comentarii)


Munteni Buzău: Doi tineri bănuiți de proxenetism, reținuți de polițiști

Polițiștii specializați în Investigarea Criminalității, împreună cu luptători din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale din cadrul IPJ Ialomița, au efectuat percheziții domicilare la locuințele a două ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2015, 14:40
(6411 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...