Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Administratorii de bloc fură asociațiile de proprietari

«Supravegheați» de Primărie

Administratorii de bloc fură asociațiile de proprietari

Semnale legate de modul în care administratorii asociațiilor de proprietari din Slobozia ajung să folosească banii locatarilor pentru a-și plăti datoriile la bănci, studiile copiilor sau extravaganțele amantei sînt nenumărate. La fel de multe însă sînt și dovezile legate de indiferența proprietarilor, veșnic nemulțumiți de serviciile prestate, dar niciodată dispuși să supervizeze modul în care sînt folosiți banii pe care îi plătesc pentru aceste servicii. Exemplul de mai jos este unul clasic. Și încă o dovadă că administrația locală nu este dispusă să se implice în niciun fel în protejarea celor pe care este plătită să îi reprezinte.

Cine fură azi un ou, mîine fură un bloc... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2010, 16:38 (19657 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Transportul dializaților, o afacere de 4 miliarde de lei

Spitalul Județean, «zamfirit» la drumul mare

Transportul dializaților, o afacere de 4 miliarde de lei

Afacerile în vreme de criză merg prost. Iar dacă nu cunoști pe cineva în sistem, merg și mai prost. La Spitalul Județean de Urgență Ialomița e de ajuns să-l cunoști pe juristul Vasile Zamfir ca să ai o afacere de 4 miliarde de lei la cheie. Părerea noastră!

Dializa, o afacere fără moarte
Secția de Dializă a Spitalului Județean Ialomița asigură 800 de dialize lunar. Pacienții sînt transportați din toate colțurile județului, iar banii curg fie vară, fie iarnă. Cu sincope, evident, că pe bani îi plătește statul. Și pentru că e darnic, statul plătește în acest moment 7800 de lei vechi pe kilometru unei firme din Constanța. Fără contract și cu o licitație publică cîștigată... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2010, 06:11 (18300 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Primarul Feteștiului, urmărit penal

După doi ani de procese

Primarul Feteștiului, urmărit penal

Încă de la instalarea în funcția de edil al municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu a fost acuzat public de o politizare excesivă a administrației locale din localitate. În replică, primarul s-a apărat aducînd argumente referitoare la o reducere sau o rearanjare a personalului din subordine. Mulți dintre angajați au refuzat să accepte condițiile de lucru ale primarului Catrinoiu, alții au renunțat la locurile de muncă, alții au rămas să lucreze pe noua organigramă impusă de edilul liberal. Un caz se deosebește însă din toate. Și datează încă din anul 2008. O fostă angajată a Primăriei Fetești l-a acționat pe Catrinoiu în judecată, aducîndu-i acuzații cel puțin grave referitoare la comiterea unui... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2010, 16:18 (20833 vizualizări - 5 comentarii)

ANCHETĂ

BCR «fură» RATA din... cont

Cățeluș cu părul creț

BCR «fură» RATA din... cont

În urmă cu cîteva luni, am detaliat modalitatea prin care una dintre sucursalele Băncii Comerciale Române din Slobozia a reușit o «performanță» greu de egalat: și-a scos unul dintre clienți dator după doi ani de la achitarea integrală a unui credit. Ei bine, acest aspect a făcut obiectul unei cercetări a polițiștilor ialomițeni. Cum s-a solicitat plîngerea datornicului închipuit? Revenim și vă spunem în cele ce urmează. Pe scurt, clientul a scăpat de datorii, iar banca vrea dezmințiri...

Istoric al datoriei
La jumătatea anului 2006, slobozeanul a solicitat un împrumut bancar de la BCR, credit ce i-a fost acordat. La un an diferență, clientul s-a răzgîndit și a refinanțat... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2010, 18:35 (10344 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Crișan, pus la zid de proprii angajați

Scandal în curtea fabricii de lactate Diami

Crișan, pus la zid de proprii angajați

Marian are 33 de ani și un handicap sever de gradul al II-lea. E bolnav. Pînă mai zilele trecute, și-a cîștigat traiul zilnic muncind, deși piciorul bolnav îl împiedică adesea să facă treabă. Povestea lui Marian este comună: după cinci ani de muncă patronul nu vrea să-i elibereze documentele necesare pentru a beneficia de ajutorul de șomaj. Cel puțin așa ne spune el. Marian locuiește în blocurile de la UGIRA. Muncind, dar mai ales cu ajutorul lui Dumnezeu, Marian a reușit să-și cumpere o cămăruță de 6 metri pătrați, fără apă caldă și căldură. «De regulă, aștept să-mi aducă vecinii mîncare ca eu să economisesc banii...» ne explică Marian existența a două farfurii cu mîncare aburindă așezate pe... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2010, 14:53 (30435 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

58 de ialomițeni suspecți de fraude electorale

Autoritatea Electorală Permanentă confirmă «votul multiplu» în Ialomița

58 de ialomițeni suspecți de fraude electorale

Rareori în istoria electorală a României cazurile de fraude electorale, «vot multiplu» sau șpagă electorală au fost scoase la iveală. Partidele au acuzat în permanență, autoritățile au cercetat, totul însă a rămas nedovedit, iar acuzații mai nevinovați ca niciodată. Peste maldărul de dosare întocmite de-a lungul vremii s-a așternut uitarea în mai puțin de-o lună de la un scrutin de alegeri. Anul acesta însă, surpriză! După mai bine de șapte luni de zile de la scrutinul Alegerilor Europarlamentare, Autoritatea Electorală Permanentă a descoperit grave încălcări ale legilor electorale în județul nostru. Zeci de ialomițeni sînt cercetați în dosare penale pentru infracțiunea de «vot multiplu». Desigur... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2010, 13:26 (13775 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Clemență suspectă pentru clanurile de mafioți

Judecătoria Urziceni, doică pentru infractori

Clemență suspectă pentru clanurile de mafioți

La începutul anului precedent, municipul Urziceni era zguduit de un scandal de proporții petrecut în plină stradă. Protagoniștii, două grupări rivale din localitate, și-au etalat ziua în amiaza mare întreg arsenalul de luptă, distrugînd tot ce le-a ieșit în cale. Bîte, săbii, cuțite, pistoale, răngi, fiare sau furci, toate au fost mînuite în încăierarea ce a speriat Urziceniul. Urmare a conflicului, conducerea Poliției din localitate a fost decapitată, acuzată fiind de o gestionare defectuoasă a situației scăpate de sub control. La un an de zile de la scenariul mafiot pus în practică de clanurile Ritaxon, pe de o parte, și Catană, pe de altă parte, o hotărîre a instanței de judecată demonstrează... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2010, 13:50 (21662 vizualizări - 8 comentarii)

ANCHETĂ

Drumul comunal din Făcăeni, preluat ilegal de clanul Boștină

Vestul sălbatic s-a mutat în Ialomița

Drumul comunal din Făcăeni, preluat ilegal de clanul Boștină

La 20 de ani de la Revoluție, cu legea în mînă și actele de proprietate în buzunare, două familii din comuna Făcăeni sînt terorizate și amenințate cu evacuarea. Mai mult decît atît, autorul acestor presiuni care durează de aproape cinci ani, a reușit anul trecut, printr-o lictație pe care primăria Făcăeni o consideră ilegală, să-și adjudece o porțiune din drumul comunal care leagă Făcăeni de Movila. Și a izolat, astfel, nu doar cele două familii, ci o comunitate cu peste 7000 de suflete...

Boștină, Dumnezeul de la Făcăeni
«Cînd s-a aciuat la noi, prin 2000, avea o societate falimentară și era vai de capul lui, mergea cu miloaga prin sat să-i dea lumea pămînt în arendă... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2010, 15:28 (20372 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Contrabandă «legală» cu țigări

Cum să fii traficant cu acte-n regulă

Contrabandă «legală» cu țigări

Contrabanda cu țigări este în floare. Iar ultima scumpire nu face decît ca afacerea să fie din ce în ce mai prosperă. Un adevărat rai al traficanților. În ediția de astăzi a publicației noastre vă vom dezvălui integral cum poți face contrabandă cu țigări fără ca nimeni să te poată sancționa. Evident, toate amănuntele le vom culege dintr-o hotărîre a unei instanțe din Ialomița, document pe cît de incredibil, pe atît de adevărat... Povestea este scurtă, iar conținutul mai interesant ca o poveste de dragoste.

Garda Financiară și traficantul care nu mai este...
La începutul anului precedent, pe vremea cînd autoritățile încă mai sperau la capturi impresionante de țigări,... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2010, 16:45 (15088 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

20 de milioane, înlocuirea rețelei de apă la Slobozia

Bani cu nemiluita pentru apa lui Ionașcu

20 de milioane, înlocuirea rețelei de apă la Slobozia

Nota de plată pentru asigurarea calității apei potabile la Slobozia dublează cheltuielile efectuate pînă în prezent. Valoarea estimată a înlocuirii celor 42 de kilometri de țevi de oțel și refacerea ambientală se apropie de 200 miliarde lei vechi. Deocamdată nu sînt cunoscute sursele de finanțare pentru acest proiect, însă municipalitatea a demarat procedurile de achiziționare a țevilor.

Țevi de plastic de 5 milioane
Luni, 11 ianuarie 2010, la orele 10,00, reprezentanții Primăriei Slobozia au organizat prima licitație a anului pentru achiziționarea de țevi de polipropilenă pentru înlocuirea celor 42 de kilometri de conductă de oțel a orașului. Cantitatea de țeavă care... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2010, 17:45 (12394 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Dosarul apei, la DNA

Sărbători fericite slobozenilor din partea primarului Ionașcu

Dosarul apei, la DNA

La 6 luni de la intrarea în exploatare a sursei de apă subterană, problema calității apei furnizate slobozenilor este departe de a fi rezolvată. În ciuda presiunilor autorităților publice județene și a rezultatelor negative ale analizelor făcute la începutul lunii decembrie, SC Urban continuă să furnizeze apă improprie consumului pe post de apă potabilă. Această stare de fapt a atras atenția IPJ Ialomița care a demarat o anchetă. După 6 luni în care dosarul a fost mutat dintr-un birou într-altul, acesta a luat în sfîrșit drumul DNA, unde se află în acest moment. Deși datele din dosar sînt, potrivit declarațiilor reprezentanților IPJ Ialomița, strict secrete, sîntem în măsură să vă oferim o serie... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2009, 12:18 (9919 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Interagro, MONOPOL pe producția Combinatului Chimic

Amonil și-a semnat sentința!

Interagro, MONOPOL pe producția Combinatului Chimic

Săptămîna precedentă, Amonil SA a făcut public controversatul contract încheiat cu Interagro SA, societatea controlată de omul de afaceri Ioan Niculae. Documentul are drept obiect principal furnizarea de gaze naturale către Combinatul Chimic din Slobozia. La schimb, Amonil oferă toată cantitatea de producție...
După ce, în urmă cu cîteva luni, Amonil anunța pericolul de încetare a activității din cauza lipsei materiei prime, gazul natural, actual «salvarea» Combinatului Chimic a venit de la Interagro. Inițial, firma omului de afaceri Ioan Niculae anunțase imposibilitatea de livrare a gazului metan necesar continuării activității Amonil. În aceste condiții, Consiliul de Administrație al Combinatului... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2009, 14:00 (14070 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

APA LUI IONAȘCU NU E POTABILĂ

Oficialul oficialului

APA LUI IONAȘCU NU E POTABILĂ

În cursul zilei de joi, 3 decembrie 2009, Institutul de Sănătate Publică București a dat publicității rezultatele analizelor de verificare a potabilității sursei subterane de apă care alimentează municipiul Slobozia și localitățile limitrofe. Concluzia categorică a seturilor de probe prelevate în ultimele trei săptămîni e indubitabilă: APA NU E POTABILĂ! Prefectul Mădălin Teculescu, unul dintre susținătorii acestui demers de reanalizare a calității apei, consideră imperios necesară convocarea Comitetului pentru Situații de Urgență în vederea identificării de soluții pe termen scurt care să remedieze situația.

Amoniu, fier și enterococi în apa slobozenilor... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2009, 08:28 (14578 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Bani de buzunar pentru primarii PD-L din Ialomița

Noiembrie, ultimul bal pe spinarea statului

Bani de buzunar pentru primarii PD-L din Ialomița

Nici nu s-a răcit bine semnătura de pe OG 1307/2009, prin care în Ialomița se pompau 2,7 milioane lei în primarii PD-L, că Guvernul o ia de la capăt. Și, la 8 zile distanță, adică pe 12 noiembrie, în Monitorul Oficial al României apare o listă cu 21 de primării județene (PD-L și PNL) care primesc 1,52 milioane de lei, bani de buzunar, pentru a trece fără emoții de sfîrșitul anului. Măsura, evident discriminatorie în condițiile în care solicitările de fonduri nu au trecut prin filtrul financiar al Consiliului Județean Ialomița, mărește încă o dată prăpastia dintre administrațiile locale și devine motiv de vrajbă între primarii celor două tabere rămase în campanie.

La plăcinte, înainte!... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2009, 14:20 (9001 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Amonil a refuzat majorarea capitalului social cu 58,7 milioane lei!

Amonil a refuzat majorarea capitalului social cu 58,7 milioane lei!

Intenția concernului cipriot Salink Limited, acționar minoritar al Amonil SA, de majorare a capitalului social al Combinatului de la Slobozia nu a fost adoptată de Adunarea Generală a acționarilor întrunită miercuri, 25 noiembrie 2009. Pe scurt, solicitarea de majorare a capitalului a fost înaintată puțin după anunțarea executării silite a Amonil de către Chemgas Holding, creditorul ce a preluat creanța de la Distrugaz Sud. Asta după ce aceeași creanță a trecut și prin «mîinile» Riverside Development, acționar majoritar al Chemgas... Revenind, ciprioții și-au exprimat, la finele lunii septembrie 2009, intenția de a majora capitalul social cu aproximativ 58,7 milioane lei, transformați în acțiuni... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2009, 23:33 (9324 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Luptă la scenă deschisă între Amonil și acționari

Salvare de la faliment sau tun aproape perfect? (II)

Luptă la scenă deschisă între Amonil și acționari

Recent, Salink Limited, acționar minoritar al Amonil SA a adresat Consiliului de Administrație al societății o serie de întrebări, ce au fost discutate în cadrul Adunării Generale a Acționarilor din data de 24 noiembrie 2009. Astfel, potrivit ultimei comunicări remise Bursei de Valori București, Salink Limited, acționarul ce deține puțin peste 13% din capitalul Amonil, și-a arătat nemulțumirea față de recentele tranzacții realizate de Combinat. Concret, Salink acuză reprezentanții Amonil despre faptul că nu ar fi evitat executarea silită asupra activelor Combinatului de către Chemgas Holding Corporation. În replică, Consiliul de Administrație contestă acuzațiile, încercînd să justifice că toate... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2009, 19:43 (10084 vizualizări - 1 comentariu)

ANCHETĂ

Gunoiul ialomițean se concesionează pe promisiuni

Prefectura aruncă în aer afacerile cu deșeuri menajere

Gunoiul ialomițean se concesionează pe promisiuni

Începînd cu 16 iulie, platformele neconforme din toate localitățile județului Ialomița au fost închise. Măsura, evident, una care funcționează doar pe hîrtie, a deschis drumul unei nou tip de afacere: concesionarea serviciilor de salubritate comunale. Pentru numai 4 lei pe cap de locuitor, firme încă neînființate promit colectarea în totalitate a gunoaielor provenite de la populație. Afacerea, pe cît de simplă, pe atît de ilegală, se bazează pe eludarea reglementărilor legale în vigoare. Totul cu acordul tacit al autorităților locale dornice să găsească o soluție rapidă de a scăpa de o responsabilitate care afectează direct bugetul local.

Prefectura anulează a afacere de 4 miliarde de lei lunar... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2009, 04:54 (11350 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

«Nu vreau decât să mă lase să-mi văd copilul!»

Un părinte acuză autoritățile locale din Fetești de blocarea demersurilor de încredințare a copilului

«Nu vreau decît să mă lase să-mi văd copilul!»

Povestea sosită pe adresa redacției este un caz clasic de dramă domestică. Divorțați anul trecut, Beznilă George și Beznilă Simona, părinții unei fetițe de numai 3 ani, își revendică în instanțele de judecată dreptul de a le fi încredințată minora. Procesul, sau mai degrabă procesele, se află pe rol la Judecătoria Sectorului 5 București și, în acest moment, se derulează cu greutate din cauza sincopelor intervenite în activitatea judecătorească. Ce este însă spectaculos la acest caz este faptul că, potrivit declarațiilor lui George Beznilă, declarații probate cu zeci de pagini de dosar, autoritățile locale din Fetești refuză în mod sistematic dreptul obținut în instanță de către acesta de a-și... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2009, 04:48 (9099 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

115 milioane de euro, «înghițite» de șomaj, pensii și ajutoare sociale

Ialomița în criză financiară

115 milioane de euro, «înghițite» de șomaj, pensii și ajutoare sociale

România e în recesiune. Guvernanții se bat în măsuri de evitare a colapsului financiar. Autoritățile locale aproape că sînt în faliment. Instituțiile publice se plîng de o acută lipsă a fondurilor necesare desfășurării activităților. Investițiile lipsesc cu desăvîrșire. Firmele falimentează de la o zi la alta, iar criza amenință, inclusiv în Ialomița, angajații ce încă nu și-au pierdut slujbele. Deși acestea previziuni sumbre sînt susținute de specialiști financiari, statul român se dovedește neputincios în fața stopării pomenilor sub forma unor ajutoare financiare. E drept, o parte din acești bani ajung în buzunarele celor nevoiași; o parte însă iau calea leneșilor ce, lună de lună, întind mîna... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2009, 13:12 (8201 vizualizări - 2 comentarii)

ANCHETĂ

Certificate fiscale «false» pentru obținerea de subvenții agricole

EXCLUSIVITATE

Certificate fiscale «false» pentru obținerea de subvenții agricole

Polițiștii ialomițeni au demarat zeci de anchete ce privesc eliberarea de către autorități publice locale a unor certificate fiscale «false», utilizate de fermierii ialomițeni pentru obținerea de subvenții agricole. Concret, ilegalitățile, produse cu știința autorităților locale, au vizat «sprijinirea» fermierilor locali pentru acordarea de subvenții agricole «prin emiterea mai multor certificate fiscale în care se menționa, în mod nereal, că solicitanții nu înregistrau debite la îndeplinirea obligațiilor privind impozitele și taxele locale». La acest moment, în vizorul polițiștilor se află primăriile comunelor Stelnica, Bordușani, Făcăeni, Vlădeni și Movila. Cercetările efectuate... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2009, 12:53 (22883 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
281 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Amara: «Laboratorul de competențe»

Asociația Tinerilor din Ialomița organizează în perioada 23-28 august, la Amara, «Laboratorul de competențe», o sesiune de training-uri cu caracter introductiv în tematica angajabilității și antreprenoriatului ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 15:13
(17764 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Salonul Auto 2010

În perioada 1-3 septembrie 2010, Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița, în colaborare cu Primăria Municipiului Slobozia, organizează ediția a VI-a a Salonului Auto Slobozia 2010, în Piața ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 15:00
(12749 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Accident

Țăndărei: Accident

Două persoane au fost prinse între fiare în urma unui accident rutier petrecut în apropiere de Țăndărei. Mai exact, pe DN2A, la km 85, accidentul producîndu-se luni seara, 16 august, în jurul orei 19.0 ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 14:51
(23998 vizualizări - 6 comentarii)


Ordin al președintelui ANAF pentru contribuabilii inactivi

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că a fost emis un Ordin al președintelui ANAF, în ceea ce privește contribuabilii inactivi. O persoană juridică sau oricare altă entitate fără ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 14:48
(22677 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Fată de 14 ani, fugită de acasă

Amara: Fată de 14 ani, fugită de acasă

În dimineața zilei de duminică, 15 august a.c., în jurul orei 8,00, Poliția Amara a fost sesizată de un localnic despre faptul că minora Budu Cristina Daniela, de 14 ani, a părăsit domiciliul pe timpul ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 14:44
(17699 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara dispariție


Țăndărei: La 63 de ani, prins la volan fără permis

Luni, 16 august a.c., în jurul orei 20,35, un echipaj de siguranță publică aflat într-un filtru rutier instituit pe Șoseaua București din orașul Țăndărei a oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 14:40
(18376 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Accident cu șase victime

Giurgeni: Accident cu șase victime

În apropierea comunei Giurgeni, luni, 16 august a.c., în jurul orei 12,30, pe DN2A, s-a produs un accident rutier soldat cu șase victime. Evenimentul s-a petrecut între popasul Chirana și comuna Giurgeni ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 14:32
(25376 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni accident


Hoț prins cînd dormea în mașina furată

Luni, 9 august, polițiștii au depistat un autoturism care figura în evidențele Poliției ca furat. Furtul a fost anunțat Poliției, duminică, 8 august, de proprietarul autoturismului, un bărbat de 38 de ani ...[citește_toată_știrea]

11 August 2010, 17:02
(21645 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hoț de mașini


Munteni Buzău: Scandalagii după gratii

După ce luni, 9 august au produs un scandal monstru într-un bar din localitatea Munteni Buzău, doi bărbați de 33, respectiv 34 de ani au fost arestați de polițiștii ialomițeni. Scandalul a fost reclamat ...[citește_toată_știrea]

11 August 2010, 17:01
(24707 vizualizări - 1 comentariu)


Șoferi beți la volan

Marți, 10 august, polițiștii au depistat doi conducători auto ce se aflau la volan deși consumaseră băuturi alcoolice. Unul dintre șoferi a fost prins de polițiști în localitatea Maia, testarea indicînd ...[citește_toată_știrea]

11 August 2010, 17:01
(24172 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii ialomițeni, locul trei la Concursul Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 8-10 august 2010 s-a desfășurat la Tulcea faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență, organizată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență al județului ...[citește_toată_știrea]

11 August 2010, 17:00
(27370 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Fugar prins de polițiști

La începutul săptămînii, luni, 9 august, polițiști Serviciului de Investigații Criminale, în colaborare cu agenții Postului de Poliție Săveni, au desfășurat activități de depistare a unui bărbat de 35 de ...[citește_toată_știrea]

11 August 2010, 17:00
(22936 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni arestare


Slobozia: Motociclist sancționat

În cadrul unei acțiuni desfășurate luni, 9 august a.c., în intervalul orar 7,00-10,00 de către polițiștii din Slobozia, pentru disciplinarea participanților la trafic, a fost prins un tînăr, de 21 de ani ...[citește_toată_știrea]

11 August 2010, 16:59
(23857 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

10 August 2010, 19:08
(10545 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

10 August 2010, 18:49
(9952 vizualizări - 0 comentarii)


3 accidente=4 răniți

În cursul zilei de sîmbătă, 7 august a.c., pe arterele județului s-au produs trei evenimente rutiere, în urma cărora patru persoane au fost rănite. Din fericire, în două cazuri, leziunile suferite nu au ...[citește_toată_știrea]

9 August 2010, 16:31
(20932 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive în mediul rural

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 7/8 august a.c., în intervalul orar 22.00-02.00, efective din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Urziceni, în colaborare cu agenții Posturilor de ...[citește_toată_știrea]

9 August 2010, 16:26
(16588 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: «Reabilitarea parcului balnear din stațiunea Amara»

Miercuri, 11 august a.c., Primăria Amara va parafa contractul de lucrări aferent proiectului «Reabilitarea parcului balnear din stațiunea Amara». Evenimentul va fi organizat la Casa de Cultură «Jan Căciulă ...[citește_toată_știrea]

9 August 2010, 15:26
(19979 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara proiect


Bucu: Pușcăriaș scandalagiu

La doar cîteva ore după ce a fost eliberat din pușcărie, un tînăr a provocat un scandal monstru în localitatea Bucu. Pe scurt, după ce a fost pus în libertate ca urmare a înlocuirii măsurii de arestare ...[citește_toată_știrea]

9 August 2010, 15:09
(21119 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Intervenții ale pompierilor

Intervenții din cele mai diverse la acest sfîrșit de săptămînă pentru profesioniștii în situații de urgență. Încă de vineri, 6 august a.c., pompierii au acționat în zona de competență la 4 misiuni de acordare ...[citește_toată_știrea]

9 August 2010, 15:04
(19256 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița pompier


Urziceni: A furat din magazin

Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată de patronul unei firme din localitate asupra faptului că o femeie i-ar fi sustras mai multe bunuri din incinta magazinului. La fața locului s-a deplasat operativ ...[citește_toată_știrea]

9 August 2010, 14:50
(16880 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


APIA: Subvenții pentru agricultura ecologică

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că termenul limită pentru depunerea cererilor pentru ajutorul specific finanțat din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA) și destinat ...[citește_toată_știrea]

9 August 2010, 14:44
(24630 vizualizări - 0 comentarii)


ITM a confirmat acuzațiile Prefecturii Ialomița: Primăriile au acordat ILEGAL ajutoare sociale

ITM a confirmat acuzațiile Prefecturii Ialomița: Primăriile au acordat ILEGAL ajutoare sociale

Cruciada prefectului Mădălin Teculescu împotriva beneficiarilor de ajutoare sociale a înregistrat prima victorie. Un control al Inspectoratului Teritorial de Muncă în 29 de unități administrative ale județului ...[citește_toată_știrea]

5 August 2010, 18:13
(18004 vizualizări - 1 comentariu)


Andrășești: A intrat cu Dacia în TIR

Andrășești: A intrat cu Dacia în TIR

În dimineața zilei de miercuri, 4 august a.c., în jurul orei 10.30, pe DN2A, pe raza localității Andrășești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Polițiștii deplasați la ...[citește_toată_știrea]

5 August 2010, 16:46
(22130 vizualizări - 0 comentarii)


Subvenții pentru motorină

Cererea de acord prealabil pentru acordarea ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură poate fi depusă în intervalul 9 august-10 septembrie 2010.
Potrivit normelor legale cererea de ...[citește_toată_știrea]

5 August 2010, 16:45
(21077 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive la Țăndărei și Urziceni

Polițiști din Țăndărei au acționat în cursul zilei de miercuri, 4 august, timp de 4 ore, pentru disciplinarea participanților la trafic, verificîndu-se în același timp proveniența autovehiculelor înmatriculate ...[citește_toată_știrea]

5 August 2010, 16:44
(22478 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan a acroșat un biciclist

Miercuri, 3 august a.c., Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că pe DJ102, în afara localității Colelia, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a unei persoane. Polițiștii deplasați ...[citește_toată_știrea]

5 August 2010, 16:42
(19053 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cheltuielile la primării, în creștere

Potrivit unei statistici realizate de Prefectura Ialomița în ceea ce privește situația comparativă a cheltuielilor cu «bunuri și servicii» la unitățile administrativ-teritoriale, s-a constatat o creștere ...[citește_toată_știrea]

4 August 2010, 16:45
(20533 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoții fură din apartamente cînd sînteți acasă!

Hoții au inventat o nouă metodă de furt din locuințe. Mai mulți slobozeni au reclamat faptul că din propriile case le-au fost furate bunuri cînd, culmea!, aceștia erau acasă. Noua metodă de tîlhărie a fost ...[citește_toată_știrea]

4 August 2010, 16:00
(17702 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia hoți


Ialomița: Rata șomajului, în ușoară scădere-10,7%

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la sfîrșitul lunii iulie 2010, în evidențele instituției se aflau nu mai puțin de 11,2 mii de șomeri, dintre aceștia ...[citește_toată_știrea]

4 August 2010, 16:00
(9552 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...