Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Decizii de salarizare emise nelegal la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița

Decizii de salarizare emise nelegal la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița

Agenția pentru Protecția Mediului Ialo­mița cere în instanță anularea mai multor decizii de salarizare din cursul anului trecut, întrucât acestea ar fi fost emise nelegal. În urma unei misiuni de audit a Ministerului Finanțelor la Agenția Națională pentru Protecția Mediului (ANPM), s-a descoperit faptul că angajații structurilor din teritoriu, printre care se numără și cei din județul Ialomița, ar fi trebuit să beneficieze de majorări salariale, invocându-se o o decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție privind salarizare în domeniul bugetar. Pentru a fi pusă în aplicare, această prevedere trebuia corelată cu Legea Finanțelor Publice, aspect pe care ANPM nu l-a luat în considerare. Deciziile... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2022, 16:50 (13901 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 Țăndărei va prelua activitatea firmelor de salubritate falimentare din Ialomița

Strategie administrativă județeană

ADI ECOO 2009 Țăndărei va prelua activitatea firmelor de salubritate falimentare din Ialomița

bonus: Potopul de gunoaie de după Selectiv Deșeuri 2010 SRL

În februarie 2022, administrația județeană statua printr-o serie de proiecte de hotărâri aprobate în plenul Consiliului Județean Ialomița existența unui nou operator regional pentru deșeurile menajere ale județului. Cu un buget anual de peste 10 milioane de lei, noul operator regional are rolul de a îngloba toate firmele de salubritate gestionate de către administrațiile locale. «Vom eficientiza această activitate în mai puțin de un an!» declară Alina Ciobanu, directorul acestei structuri. Numai că de la declarații la realitatea din teren drumul e lung și pavat cu bune intenții...

Un nou pariu pe bani publici... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2022, 10:50 (14180 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Două veri fără plaje publice la Amara

Două veri fără plaje publice la Amara

Deși ar fi trebuit să fie gata la sfârșitul anului trecut, reabilitarea plajelor «Zorilor» și «Perla», din stațiunea Amara, a început în urmă cu aproximativ o lună. Administrația locală susține faptul că ceea ce a întârziat lucrările au fost licitațiile publice contestate și speră ca, la final, proiectele să fie un adevărat succes. Estimativ, aceste lucrări se vor încheia în decembrie 2023, valoarea ambelor proiecte fiind de peste 25 milioane de lei, fonduri alocate din bugetul Uniunii Europene. «Suntem convinși că ambele proiecte vor fi un real succes!» a declarat Alin Sandu, primarul orașului Amara.

În sfârșit... se lucrează!... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2022, 13:05 (17044 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primăria Borănești, amendată cu 15 mii de lei de Garda de Mediu Ialomița

Primăria Borănești, amendată cu 15 mii de lei de Garda de Mediu Ialomița

Un adevărat dezastru ecologic a fost descoperit de Garda de Mediu Ialomița la marginea localității Borănești. Comisarii au făcut verificări după ce în spațiul public au apărut imagini cu resturi de animale aruncate întâmplător la o groapă de gunoi neconformă. Administrația locală din Borănești a fost sancționată cu 15 mii de lei.

Principalii vinovați, în atenția autorităților Vineri, 22 aprilie a.c., fostul comisar șef al Gărzii Naționale de Mediu, Octavian Berceanu, a făcut publice pe internet mai multe imagini în care a surprins resturi de animale aruncate, la voia întâmplării, la... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2022, 16:05 (7157 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii și procurorii încă mai caută vinovații plantărilor fictive de la Sudiți

După 2 ani de verificări

Polițiștii și procurorii încă mai caută vinovații plantărilor fictive de la Sudiți

În anul 2020, Direcția Silvică Ialomița a sesizat Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița cu privire la dispariția a peste 200 mii de puieți de arbori ce urmau a fi plantați în Cantonul Silvic Sudiți din cadrul Ocolului Silvic Slobozia. La 2 ani de la depunerea sesizării, organele de anchetă nu au ajuns la nicio concluzie în această speță. Documentele Regiei Autonome a Pădurilor-ROMSILVA arată că prejudiciul în această cauză se ridică la peste 300 mii de lei.

Verificările sunt în curs Potrivit documentelor oficiale, pentru lucrările de împădurire ce trebuiau efectuate în Cantonul... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2022, 11:20 (13367 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Trimis în judecată de 20 de ori de către Primăria Giurgeni

Trimis în judecată de 20 de ori de către Primăria Giurgeni

Primăria Giurgeni a deschis 20 de acțiuni în instanță pe numele unui singur cetățean. Autoritățile locale cer transformarea amenzilor pe care bărbatul le-a primit în muncă în folosul comunității. Acesta a fost sancționat pentru tulburarea liniștii publice sau comerț ilegal cu pește. În total, sancțiunile depășesc 40 mii de lei. Toate cele 20 de acțiuni au fost înregistrate pe rolul Judecătoriei Fetești.

Se așteaptă decizia instanței Contravenientul din localitatea Giurgeni a adunat cele 20 de sancțiuni în ultimii 3 ani. Deși autoritățile locale au făcut demersuri pentru a-l determina... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2022, 15:10 (12030 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare vrea «centură-inel» pentru Slobozia

Administrația Soare vrea «centură-inel» pentru Slobozia

Consiliul Local Slobozia a aprobat un protocol de colaborare cu Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) în vederea realizării unei «centuri-inel» la nivelul orașului Slobozia. Decizia confirmă promisiunile administrației Soare de a transforma Slobozia într-un oraș atractiv din punct de vedere economic. Reamintim că primul pas al acestui proiect îl reprezintă realizarea Centurii de Nord a orașului Slobozia, a cărei valoare a fost estimată la 23,5 milioane de euro.

Stăpânul «inelului» Primarul Dragoș Soare a inițiat un protocol cu CNAIR care va permite elaborarea... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2022, 12:10 (27399 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Scânteia s-a mutat într-un sediu nou

Primăria Scânteia s-a mutat într-un sediu nou

Duminică, 1 mai 2022, Primăria Scânteia a inaugurat noul sediu al instituției. La eveniment au participat președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, deputatul PSD Raluca Dumitrescu, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin, secretarul de stat în Ministerul Agriculturii, Iulian Bucur și primari ialomițeni invitați de către edilul din Scânteia, Georgeta Ilie.

Administrație în casă nouă După mai bine de 30 de ani de așteptare, Primăria Scânteia a reușit să construiască un sediu administrativ nou. Investiția a fost inițiată în 2017 de către primarul Georgeta Ilie și... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2022, 19:20 (14391 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Biroul de Pregătire Profesională, înființat în cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița

Biroul de Pregătire Profesională, înființat în cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița are o nouă structură. Este vorba despre Biroul de Pregătire Profesională. Structura a fost înființată pentru a răspunde nevoilor privind formarea profesională a polițiștilor.

Pregătirea profesională a polițiștilor, într-o nouă structură Rolul Biroului de Pregătire Profesională este de a perfecționa polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița prin acumularea de competențe la standarde europene de performanță. Astfel, oamenii legii participă la stagii de pregătire în ceea ce privește intervenția polițienească orientate... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2022, 11:40 (13422 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a obținut o mențiune la Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română

Ialomița a obținut o mențiune la Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română

În perioada 26-29 aprilie 2022, Slobozia a fost gazda Olimpiadei Naționale de Limba și Literatura Română. Județul nostru a fost reprezentat la acest concurs de elevele Marina Vișoiu-clasa a IX-a (Liceul Teoretic «Carol I» Fetești), Elena Dumitru-clasa a X-a (Colegiul Național «Grigore Moisil» Urziceni) și Alina Raisa Costache-clasa a XI-a (Liceul Teoretic «Carol I» Fetești). Aceasta din urmă a reușit să obțină o mențiune la etapa națională a Olimpiadei de Limba și Literatura Română.

173 de elevi din toată țara... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2022, 12:20 (18074 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

30 de ani de la înființarea Consiliului Județean Ialomița

30 de ani de la înființarea Consiliului Județean Ialomița

Consiliul Județean Ialomița a sărbătorit joi, 28 aprilie 2022, împlinirea a 30 de ani de la înființarea acestei instituții. Evenimentul a fost marcat în cadrul unui spectacol festiv, desfășurat pe scena Sălii «Europa» din cadrul instituției. Printre invitați s-au numărat Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, parlamentarii ialomițeni, președinții Consiliilor Județene din județele limitrofe Ialomiței, oficiali ai administrației județene, oficiali ai administrației locale și consilieri județeni care au ocupat această funcție de-a lungul celor 30 de ani de administrație. Actualul președinte al Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel a justificat importanța acestui eveniment... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2022, 11:10 (11180 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

Ministerul Finanțelor Publice a confirmat oficial

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

Administrația din Slobozia a plătit 9 milioane de lei pentru lucrările executate la «Groapa lui Stoica» dintr-un credit de 25,4 milioane de lei contractat în 2016. Decizia administrației locale este considerată ilegală de către Ministerul Finanțelor. Într-o corespondență purtată cu actuala administrație, reprezentanții Ministerului susțin că respectivul credit poate fi utilizat «doar pentru destinația inițială a împrumutului».

O poveste «pe surse», veche de 3 ani Independent publica în noiembrie 2019 un articol «pe surse... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2022, 15:10 (22166 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala ialomițeană nu poate pregăti viitorii meseriași

Învățământul dual, încotro?

Școala ialomițeană nu poate pregăti viitorii meseriași

Înainte de debutul acestui an școlar, inspectorul școlar gene­ral Steluța Mitrea, promitea înființarea a peste 5 clase de învățământ dual. În realitate, inițiativa s-a concretizat doar pe jumătate. Astfel, în Ialomița funcționează doar 3 astfel de clase în cadrul Liceelor Tehnologice Țăndărei, Fierbinți-Târg și Liceului Tehnologic de Industrie Alimentară Fetești. Pentru anul școlar viitor, în planurile Inspectoratului Școlar Județean Ialomița există doar o singură clasă, în cadrul Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia. Marea pro­blemă a sistemului de educație ialomi­țean este faptul că nu reușește să atragă de partea sa agenții economici locali. În acest context, cele 4 milioane... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2022, 13:20 (12520 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Transparența decizională, aplicată după bunul plac în administrația locală ialomițeană

Stare de legalitate «zero»

Transparența decizională, aplicată după bunul plac în administrația locală ialomițeană

Cele mai multe administrații locale din Ialo­mița tratează cu indife­rență transparența decizională. Codul Administrativ însă obligă primăriile să fie transparente în ceea ce privește deciziile adoptate prin Hotărârile aprobate de Consiliile Locale. O analiză a paginilor de internet a celor 66 de primării din Ialomița arată că mai bine de jumătate dintre acestea nu publică deciziile aprobate de aleșii locali, așa cum legislația prevede. Mai mult decât atât, pentru funcționarea respectivelor site-uri, primăriile plătesc sume de bani cuprinse între 250 și 500 de lei lunar către firmele care le-au rea­lizat. Fără doar și poate, ignoranța este principalul motiv care se ascunde în nerespectarea acestei... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2022, 15:20 (6644 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia caută soluții pentru concesionarea Ștrandului Municipal

Primăria Slobozia caută soluții pentru concesionarea Ștrandului Municipal

Birocrația împiedică re­deschiderea Ștrandului Municipal din Slobozia în această vară. Reprezentanții administrației locale susțin că fac demersuri pentru ca obiectivul să devină funcțional, însă, cel mai probabil, abia din vara anului viitor Ștrandul Municipal ar putea să fie transformat într-un spațiu de agrement corespunzător. «Cu siguranță nu-l vom putea deschide vara aceasta... Căutăm soluții legale, iar acest demers presupune o perioadă de timp mai mare!» a precizat Dragoș Soare, primarul municipiului Slobozia.

Obiectiv închis în urmă cu 5 ani Anul acesta se împlinesc 5 ani de... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2022, 11:10 (12277 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia nu-și permite toalete publice moderne

Slobozia nu-și permite toalete publice moderne

bonus: Facilități sportive abandonate

În anul de grație 2022, locuitorii orașului Slobozia au la dispoziție toalete publice precum cele din imagine. Problema preocupă administrațiile locale de peste 10 ani, însă până la acest moment nu au fost identificate soluții pertinente. Administrația Soare susține că a demarat achiziția unui tip de toaletă publică antivandalism, însă nu poate preciza momentul când aceasta va fi instalată în oraș. Conform estimărilor, Slobozia are nevoie de 10 astfel de toalete publice.

Suntem ceea ce mâncăm La nivelul orașului Slobozia există 3 toalete publice funcționale. Una este cea de la Gară... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2022, 15:05 (14472 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, la un pas de a fi declasat

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, la un pas de a fi declasat

bonus: 27 de posturi scoase la concurs, un singur candidat înscris

În urma ultimei proceduri de acreditare, desfășurată în anul 2019, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost inclus în Categoria III, potrivit căreia a primit competențe medii în ceea ce privește asigurarea serviciilor medicale. La acest moment, există riscul ca instituția să fie declasată și inclusă în categoria IV, limitându-se astfel competențele pentru tratarea bolnavilor. Motivul care generează acest risc îl reprezintă incapacitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia de a oferi o linie de gardă completă pe Secția Anestezie și Terapie Intensivă. În protocoalele medicale ale Ministerului Sănătății, activitatea secțiilor ATI este importantă pentru funcțio­narea corespunzătoare a tuturor... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2022, 10:50 (21350 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

† Vincențiu
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor


Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Hristos a Înviat!

Relatările celor patru Evangheliști despre Învierea Mântuitorului Iisus Hristos au fost scrise în cursul celei de-a doua jumătăți a secolului I, adică între anii 50 - 100 ai erei creștine. Evangheliile sunt opera generației care a trăit evenimentul, generația Apostolilor și contemporanilor lor. Ele atestă credința comunității creștine din Ierusalim, încă din primele... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2022, 11:05 (5255 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Urban SA Slobozia își recuperează sediul

3 milioane de lei în 3 rate anuale

Urban SA Slobozia își recuperează sediul

bonus: 3 ani până la decolmatarea rețelei de apă din Slobozia

La 6 luni de la transformarea în «operator regional», Urban SA Slobozia își recuperează sediul pierdut în urmă cu 10 ani. Adrian Stoicescu, directorul societății, susține că achiziția reprezintă o recuperare a identității acestei societăți care aparține de drept locuitorilor orașului: «Este o reparație morală pentru perioada în care orașul a susținut eforturile de redresare a societății... De asemenea, este și o investiție imobiliară necesară din pers­pectiva extinderii societății. Practic, acum se­diul Urban este un centru de comandă pentru toate societățile implicate în furnizarea de apă potabilă la nivelul județului Ialomița!».

O afacere imobiliară... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2022, 11:10 (15496 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Lumină ecologică pe străzile din comuna Jilavele

Lumină ecologică pe străzile din comuna Jilavele

Beneficiară a unui proiect finanțat prin Asociația de Dezvoltare Intracomunitară-Ialomița, din cadrul Consiliului Județean Ialomița, comuna Jilavele oferă cetățenilor săi iluminat public ecologic. Lămpile cu LED au fost montate pe stâlpii de pe străzile localității în cursul anului trecut, valoarea investiției ridicându-se la peste 300 mii de lei.

Consum redus de energie, mai puțini bani la facturi Proiectul edilitar al comunei Jilavele, finanțat de către Asociația de Dezvoltare Intracomunitară-Ialomița din cadrul Consiliului Județean Ialomița, a presupus moderni­zarea sistemului de... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2022, 15:40 (11964 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
247 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Grevă de avertisment în spitale

Grevă de avertisment în toate cele 4 spitale din Ialomița. Peste 800 de angajați din sistemul medical vor eliminarea plafonului de 30% aplicat sporurilor salariale, dar și creșteri ale veniturilor pentru ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 11:30
(3804 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bătrâne înșelate prin metoda «Accidentul»

Două bătrâne, de 71 și 79 de ani, din Fetești și Bărcănești, au reclamat la Poliție faptul că au fost victimele unor fapte de înșelăciune prin metoda «Accidentul». Acestea au spus că persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:35
(4730 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Se caută salvatori voluntari

În perioada 2 mai-8 iunie 2018, ISU Ialomița recrutează persoane în vederea efectuării în mod voluntar de activități de acordare a primului ajutor. Cei interesați trebuie să aibă vârsta cuprinsă între ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:20
(3552 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Hoți identificați de polițiști

Polițiștii din Țăndărei au reușit să identifice autorii unui furt, faptă comisă pe raza orașului și sesizată pe data de 30 aprilie 2018. Este vorba despre doi bărbați, de 23 și 43 de ani, care acum sunt ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:15
(4619 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Cercetat pentru «furt calificat»

Polițiștii din Fetești au deschis un dosar penal pe numele unui bărbat de 54 de ani, domiciliat în Galați, sub acuzația de furt calificat. Acesta a fost prins în flagrant în timp ce sustrăsese mai multe ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:05
(3611 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița organizează cursuri de calificare profesională în meserii precum cea de ospătar, bucătar, agent de securitate, cofetar și altele. Cursurile sunt ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2018, 20:05
(3882 vizualizări - 0 comentarii)


Anchetă în Ialomița. La un pas de a fi jefuit în zona Popasului Sinești!

Polițiștii din Ialomița au deschis un dosar penal pentru «tentativă de furt », după ce un bărbat din București a reclamat pe un site de socializare cum a scăpat ca prin urechile acului de o bană de hoți ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2018, 16:05
(5897 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Vacanța de 1 Mai-amenzi de aproape 330000 de lei, 54 de permise reținute

În ultimele 4 zile, polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 150 de evenimente, au constatat în jur de 70 de infracțiuni, au aplicat peste 1000 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproape ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2018, 11:10
(4991 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 150 de polițiști ialomițeni, în stradă

Peste 150 de polițiști sunt la serviciu, pe toată perioada minivacanței de 1 mai, pentru siguranța tuturor celor care participă la evenimente, activități cultural-artistice sau sportive și pentru supravegherea ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2018, 11:05
(4376 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autotren încărcat cu îngrășăminte agricole, căzut în afara carosabilului

Evenimentul rutier a avut loc în noaptea de joi spre vineri, 26/27 aprilie 2018, în jurul orei 1,30, pe DN2A, în apropiere de municipiul Slobozia. Șoferul autotrenului, un  tânăr în vârstă de 23 de ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2018, 14:30
(5810 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA: Depunerea cererilor pentru subvențiile la animale și cuantumurile schemelor de sprijin cuplat în sectorul vegetal

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că, până la data de 2 mai 2018 inclusiv, se depun Cererile de solicitare a ajutorului de stat în sectorul creșterii ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2018, 13:20
(10138 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița recrutează candidați pentru instituțiile de învățământ care școlarizează viitorii pompieri

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița recrutează candidați pentru concursurile de admitere organizate în 2018 și ianuarie 2019, pentru  instituțiile de învățământ ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2018, 11:40
(8199 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale inopinate

În perioada 19.03-31.10.2018, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița desfășoară acțiuni de control cu caracter inopinat. Acestea vor viza beneficiarii la care se prestează muncă necalificată cu caracter ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2018, 11:35
(3452 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Program de lucru normal în minivacanța de 1 Mai

Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură informează fermierii cu privire la faptul că instituția își va desfășura activitatea în program normal de lucru în zilele de 30 aprilie și 1 mai 2018. ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2018, 20:05
(6292 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu aplicativ la Fetești

Joi, 26 aprilie 2018, reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al județului Ialomița vor desfășura, la Fetești, un amplu exercițiu aplicativ, prin activarea Planului Roșu de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2018, 19:35
(4406 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: 30 aprilie, data limită de depunere a documentelor pentru subvenția la motorină

Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură informează fermierii din județ cu privire la faptul că 30 aprilie este data limită până la care se depun cererile de plată pentru subvenția la motorină ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2018, 19:25
(8037 vizualizări - 0 comentarii)


Închideri de gaze la Manasia și Urziceni

Joi, 26 aprilie 2018, Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea gazelor în localitățile Urziceni și Manasia, ca urmare a lucrărilor de reparații a rețelelor de distribuție. Furnizarea va fi întreruptă între ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2018, 19:05
(5642 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat înecat în râul Ialomița

Pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Slobozia a desfășurat o misiune în zona  localității Cosâmbești, aceștia recuperând din apele râului Ialomița trupul unui bărbat înecat. Cadavrul a fost transportat ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2018, 18:40
(5586 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină cuprinsă de flăcări între Movila și Fetești

Pompierii Stației de Intervenție Fetești au acționat pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism, pe DJ212, între localitățile Movila și Fetești. Deși flăcările au fost stinse  rapid, mașina ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2018, 18:15
(3354 vizualizări - 0 comentarii)


Mandate de arestare preventivă în dosarul scandalului de la Fetești

La propunerea polițiștilor și procurorilor din Fetești, doi bărbați au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, în urma scandalului provocat vineri, 13 aprilie 2018, în cartierul Vlașca. Este vorba despre ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2018, 01:21
(9862 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică și gaze

Potrivit furnizorului de energie electrică E-Distribuție Dobrogea, pe parcursul săptămânii viitoare, 23-27 aprilie 2018, mai multe localități din Ialomița vor fi afectate parțial de întreruperi de electricitate ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 20:10
(7431 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rezultate Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Vineri, 20 aprilie 2018, la nivel național, s-a desfașurat Bursa Generală a Locurilor de Muncă, acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acest eveniment a fost organizat ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 17:05
(5389 vizualizări - 1 comentariu)


Un protest la Școala Gimnazială «Spiru Haret» din Țăndărei

Joi, 19 aprilie 2018, la Țăndărei, a fost organizat un protest spontan la Școala Gimnazială «Spiru Haret». Manifestarea a fost organizată de cadrele didactice ale unității de învățământ ca reacție la atitudinea ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 14:05
(6350 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Incendiu la o fabrică de mase plastice

4 tone de mase plastice au ars în seara zilei de miercuri, 18 aprilie 2018, în curtea unui depozit de  PET-uri din Urziceni. La fața locului au intervenit pompierii din localitate, cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 13:15
(6446 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Slobozia: Sărbătoare dedicată cărților

Luni, 23 aprilie 2018, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia se va sărbători «Ziua Internațională a Cărții și a Drepturilor de Autor. Ziua Bibliotecarului și 85 de ani de bibliotecă publică ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 11:45
(4096 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Două persoane, rănite într-un accident rutier

Pompierii din Urziceni au acordat primul ajutor victimelor unui accident rutier petrecut duminică, 15 aprilie 2018, pe raza localității Căldărușanca. Victimele erau pasageri într-o mașină care s-a lovit ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 20:50
(5753 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii martie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6043 șomeri, din care 1131 șomeri erau indemnizați, respectiv 4912 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 20:35
(4160 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendiu din cauza unei lumânări aprinse

În noapte de 14/15 aprilie 2018, pompierii Detașamentului de Intervenție Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu care s-a produs la casa unui localnic din satul buzoian ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 20:10
(4251 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Vin banii pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură anunță fermierii că s-au început procedurile de plata a subvenției pentru motorină, pentru perioada 1 octombrie-31 decembrie 2017. Valoarea totală a acestor ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 18:30
(4728 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

închiriem spații comerciale,
hală, teren depozitare
materiale
și utilaje construcții

Relații la sediul firmei din
str. Gării Noi, nr. 5, Slobozia,

telefon 0243/211.406

17 Aprilie 2018, 17:40


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...