Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Victor Moraru, consilier personal al Secretarului General al Guvernului, Marian Neacșu

Victor Moraru, consilier personal al Secretarului General al Guvernului, Marian Neacșu

Victor Moraru și-a depus vineri, 18 februarie 2022, demisia din funcția de conslier județean PRO România. Conform unor surse administrative guvernamentale, Moraru va ocupa, pentru moment, o funcție de consilier personal al Secretarului General al Guvernului, Marian Neacșu.

Moraru s-a ajuns După cum vă anunțam, pragmaticul politician Victor Moraru reintră în administrație beneficiind strict de «pârghiile» mult mai aplicatului Marian Neacșu. Astfel, vineri, 18 februarie 2022, Victor Moraru și-a depus demisia din funcția de consilier județean PRO România. Potrivit unor surse guvernamentale... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2022, 19:20 (15000 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Transporturilor transferă Gara Broșteni în administrarea comunei Ion Roată

Minuni administrative

Ministerul Transporturilor transferă Gara Broșteni în administrarea comunei Ion Roată

Administrația locală din Ion Roată a reușit să-l convingă pe Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor, să treacă Gara Broșteni în administrarea Primăriei. Primarul Marinică Cazacu susține că decizia este una salutară: «De 20 de ani tot bat la ușile miniștrilor pentru a obține acest drept... (...) Gara e un simbol al localității. Mă bucur că am fost înțeles și ascultat!».

Unul e Cazacu, una este gara Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a fost de acord să permită autorităților locale din Ion Roată să preia în administrare gara din localitate. Părăsită de aproape 30 de ani, gara... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2022, 09:50 (5602 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara nu a votat pentru asocierea în cadrul ADI Periurbană Slobozia

Consiliul Local Amara condamnă orașul

Amara nu a votat pentru asocierea în cadrul ADI Periurbană Slobozia

Miercuri, 9 februa­rie 2022, Consiliul Local Amara s-a reunit în cadrul unei ședințe extraordinare. Pe ordinea de zi a sedinței au figurat, printre altele, două proiecte de hotărâre care vizau asocierea orașului Amara în cadrul ADI Periurbană Slobozia și asocierea în cadrul ADI ECOO 2009. Aceste două proiecte nu au întrunit majoritatea de două treimi din voturile consilierilor și au fost respinse. Decizia a fost luată la presiunile unui grup de «patrioți locali» conduși de consilierul PRO România, Valentin Moraru.

Capii fac, Amara trage Administrația locală din Amara a pierdut lupta... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2022, 14:10 (6290 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Urban SA extinde rețeaua de canalizare din Cartierul Bora

Administrația Soare se ține de cuvânt

Urban SA extinde rețeaua de canalizare din Cartierul Bora

În urmă cu o săptămână, Urban SA a demarat lucrările de extindere a rețelei de canalizare menajeră din Cartierul Bora. Lucrările ar trebui să se finalizeze în mai puțin de o lună. Valoarea investiției, finanțate de către Primăria Slobozia, se ridică la peste 125000 de lei. Aceasta este prima intervenție reală la rețeaua de canalizare din zonă în ultimii ani.

Mai bine mai târziu... Marți, 8 februarie 2022, Urban SA a inițiat lucrările de extindere a rețelei de canalizare pe strada General Magheru din Cartierul Bora. Lucrările vizează extinderea rețelei de canalizare pe o lungime de ... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2022, 10:05 (5118 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Facturile la căldură golesc bugetele școlilor din Slobozia

Facturile la căldură golesc bugetele școlilor din Slobozia

bonus: Căldură cu program în spitale

Facturile la căldură pe care școlile din Slobozia le-au primit, pentru consumul din luna ianuarie 2022, au valori chiar și de 3 ori mai mari decât cele pe care le-au primit în aceeași perioadă de anul trecut! Toate unitățile de învățământ își îndreaptă atenția către administrația locală, solicitând Primăriei Slobozia să găsească soluții pentru a putea depăși criza facturilor la căldură. Oficialii Primăriei Slobozia susțin că vor încerca să obțină o renegociere la pachet a tuturor contractelor încheiate cu furnizorii, atât pentru instituție, cât și pentru cele pe care le administrează, printre care se numără și unitățile de învățământ. «Ne preocupă această situație și vom face demersuri în acest... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2022, 12:40 (3777 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Soare vrea «pasarelă cu lift» pentru cetățenii din Bora

Se întâmplă la Slobozia

Primarul Soare vrea «pasarelă cu lift» pentru cetățenii din Bora

Luni, 14 februarie 2022, de Ziua Îndrăgostiților la americani, primarul Dragoș Soare le-a propus consilierilor locali o investiție inedită: «pasarelă cu lift» peste râul Ialomița pentru cetățenii din Bora! Iar consilierii locali nu au avut nimic împotrivă...

Toate drumurile duc la Bora Luni, 14 februarie 2022, primarul Dragoș Soare a prezidat o ședință extraordinară în care a fost aprobat, printre altele, bugetul de 180 milioane de lei pe care se bazează Slobozia anul acesta. Și, vă jurăm, am fi admirat cu plăcere eficiența cu care consilierii locali ai primarului Soare au reușit, mai... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2022, 18:20 (5592 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asociațiile de Proprietari se desființează pentru a nu plăti datoriile la Urban SA

Un nou tip de țeapă la Slobozia

Asociațiile de Proprietari se desființează pentru a nu plăti datoriile la Urban SA

Urban SA reclamă faptul că Asociațiile de Proprietari din Slobozia evită plata debitelor restante. «Cam 20% dintre Asociațiile cu debite mari încearcă să evite plata acestor debite prin desfiin­țare... Legea e însă clară! În maxim 6 luni aceste Asociații trebuie reîn­ființate!» susține directorul Urban SA, Adrian Stoicescu. La acest moment, Primăria Slobozia nu deține o evidență a Asociațiilor de Proprietari care funcționează. Conform decla­rațiilor oficiale, situația s-ar putea rezolva în primăvara acestui an, prin legiferarea unor noi reglementări de către Consiliul Local Slobozia.

O poveste care nu se mai termină... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2022, 12:20 (17655 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia mizează pe 180 milioane de lei în 2022

Perla coroanei PNL

Slobozia mizează pe 180 milioane de lei în 2022

Administrația locală din Slobozia a facut public bugetul orașului pentru anul în curs. Conform cifrelor prezentate, administrația Soare mizează pe un buget de 180,9 milioane de lei. Suma, susține primarul Dragoș Soare, este suficientă pentru a permite demararea tuturor investițiilor anunțate în anul precedent. «E un buget solid care ne permite să susținem pro­iectele investiționale în derulare! Vizăm infrastructura rutieră, dezvoltarea urbanistică a orașului și sistemul de educație...» a declarat Dragoș Soare, primarul municipiului reședință de județ. Bugetul va fi votat în cadrul Consiliului Local Slobozia până la sfârșitul lunii februarie 2022.

Cel mai mare buget de până acum... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2022, 10:05 (5790 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avocatul Poporului a intervenit în cazul tinerei din Căzănești, ignorată de serviciile sociale

Avocatul Poporului a intervenit în cazul tinerei din Căzănești, ignorată de serviciile sociale

Avocatul Poporului a obligat Comisia de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap Ialomița să reevalueze cazul tinerei de 24 de ani, din orașul Căzănești, diagnosticată cu «retard mintal», care nu putea beneficia de indemnizație de handicap din cauza diplomei de studiu pe care o are. Instituția s-a autosesizat după ce în urmă cu 4 luni situația a fost prezentată în paginile ziarului nostru. În Raportul pe care l-au întocmit, reprezentanții Avocatului Poporului evidențiază și disfuncționalitățile în ceea ce privește activitatea serviciilor sociale din județul Ialomița.

Un caz controversat... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2022, 11:50 (11367 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Directorul Laurențiu Ghiauru, reclamat la Minister pentru «comportament abuziv» și «practici instituționale ilegale»

Angajații Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița se revoltă

Directorul Laurențiu Ghiauru, reclamat la Minister pentru «comportament abuziv» și «practici instituționale ilegale»

bonus: DREPT LA REPLICĂ

După aproape 10 ani de umilințe, angajații APM Ialomița reclamă la Ministerul Mediului comportamentul abuziv al directorului instituției, Laurențiu Ghiauru. Acesta este acuzat că are un comportament vulgar, își amenință colegii și adoptă decizii ilegale care ar favoriza anumiți agenți economici. În replică, Laurențiu Ghiauru susține că «sunt surprins de ceea ce aud...».

Mai bine mai târziu... Angajații APM Ialomița au înaintat către Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, Agenția Națională pentru Protecția Mediului și Instituția Prefectului Ialomița o reclamație asumată în care îl... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2022, 10:20 (12802 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Fructe, corn și lapte», în cantități mai mici pentru elevii din județul Ialomița

«Fructe, corn și lapte», în cantități mai mici pentru elevii din județul Ialomița

Transformat în «Programul pentru Școli al României», fostul program guvernamental «Laptele și Cornul» pare să aibă unele deficiențe la nivelul județului Ialomița. Astfel, elevii din județ primesc produse în cantități mai mici decât cele stabilite prin Hotărârea de Guvern în baza căreia se derulează acest program. Oficialii Consiliului Județean Ialomița susțin că au primit semnale din partea școlilor în ceea ce privește cantitatea de fructe distribuite în uni­tățile de învățământ. «Am făcut verificări și am constatat faptul că, într-adevăr, la fructe nu s-au respectat cantitățile!» susține Alexandru Dinu, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița. Există însă suspiciuni și cu privire la faptul... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2022, 13:50 (12895 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are buget pentru anul 2022

Ialomița are buget pentru anul 2022

Administrația publică județeană a organizat miercuri, 2 februarie a.c., o dezbatere publică în care a prezentat proiectul de buget pentru anul 2022. Conform acestuia, instituția are la dispoziție 406,9 milioane de lei pentru asigurarea investițiilor județene previzionate pentru anul 2022. Filosofia bugetară a instituției pentru anul în curs o reprezintă cofinan­țarea proiectelor de investiții finanțate din fonduri europene și naționale. «Primul lucru pe care am încercat să îl facem a fost să asigurăm cofinanțarea tuturor proiectelor de investiții cofinanțate din alte surse decât cele ale Consiliului Județean!» a declarat Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița în debutul întâlnirii... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2022, 12:40 (10232 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Bătălia pentru viitorul sistem de apă și apă uzată de la Amara

Ex-primarul Victor Moraru, primarul Alin Sandu și consilierii PSD

Bătălia pentru viitorul sistem de apă și apă uzată de la Amara

Ex-primarul orașului Amara, Victor Moraru, acuză actuala adminis­tra­ție că renunță la investiții în valoare de 8 milioane de lei în favoarea Urban SA Slobozia. În replică, primarul orașului Amara, Alin Sandu, explică într-o postare publică starea deplorabilă în care se află sistemul de apă și apă uzată al orașului. Prinși între ciocanul ignoranței patriotarde și nicovala ordinelor de partid, consilierii PSD sabotează ultimele șanse investiționale ale unui oraș gestionat defectuos în ultimele mandate...

Dezinformare cu premeditare Victor Moraru, primar al localității Amara între 20... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2022, 17:40 (6615 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii ialomițeni, predispuși la tentative de suicid și «bullying»

Efectele pandemiei

Elevii ialomițeni, predispuși la tentative de suicid și «bullying»

Pandemia de COVID-19 a întors pe dos economia, sistemul medical și edu­cația. Cursurile on-line și limitarea in­teracțiunii dintre elevi i-au făcut pe aceștia să devină mai vulnerabili și predispuși la tentative de suicid. Autoritățile ialomițene recunosc faptul că media se­sizărilor cu privire la acest gen de fapte în rândul adolescenților a cunoscut o creștere în ultimii 2 ani. De asemenea, în școli sunt semnalate tot mai multe cazuri de «bullying». «Atunci când suntem sesizați cu privire la toate aceste aspecte noi luăm măsurile impuse de lege. Tratăm fiecare caz cu responsa­bilitate!» susține Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2022, 14:10 (10699 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Pandemia de COVID-19 închide Colegiul Național «Mihai Viteazul» pentru 5 zile

Slobozia: Pandemia de COVID-19 închide Colegiul Național «Mihai Viteazul» pentru 5 zile

Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia își suspendă cursurile pentru 5 zile, din cauza pandemiei de COVID-19. Conducerea unității susține că a luat această decizie în urma îmbolnăvirii profesorilor și personalului auxiliar.

Elevii învață în sistem on-line Potrivit declarațiilor profesorului Vitalie Buzu, directorul Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia, la acest moment 7 angajați ai instituției de învățământ, profesori și personal auxiliar, au fost diagnosticați cu boala infecțioasă COVID-19. Pentru că ceilalți profesori nu puteau suplini orele colegilor aflați în carantină... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2022, 20:05 (10681 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița importă forță de muncă din Asia

Ialomița importă forță de muncă din Asia

Din cauza lipsei forței de muncă pe plan local, angajatorii din Ialomița apelează la cea din străinătate. Țări asiatice precum Nepal, Sri Lanka, Vietnam sau Bangladesh au devenit exportatoare de forță de muncă și pentru județul nostru. Potrivit Inspectoratului General pentru Imigrări, în 2021, au fost acordate peste 500 de avize de muncă pe raza județului Ialomița. Este o creștere semnificativă, prin comparație cu ultimii 2 ani, explică reprezentanții autorităților locale. Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă susține că, în prima lună a anului în curs, angajatorii din județ au pus la dispoziție 159 de locuri de muncă pentru persoanele din afara granițelor țării care vor să muncească... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2022, 14:05 (10964 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Proprietarii blocului J2 fac administrație pe cont propriu

Slobozia nu mai poate aștepta

Proprietarii blocului J2 fac administrație pe cont propriu

Locatarii blocului J2 din Slobozia și-au construit propriul sistem de iluminat public stradal, acuzând administrația locală că refuză să se implice în rezolvarea problemelor reclamate de cetățeni. În replică, administrația Soare oferă... justificări!

Prin noi înșine În luna decembrie a anului 2021, locatarii locului J2 din Piața «Cuza Vodă» au solicitat Primăriei Slobozia remedierea sistemului de iluminat public stradal în zonă. După luni de așteptare, exasperați de lipsa de reacție a administrației locale, lo­catarii blocului au improvizat un sistem de iluminat propriu. «Locuitorii blocului J2 mulțumesc domnului primar Dragoș Soare din cauza căruia de aproximativ 3 luni cartierul din care fac parte este în beznă! Datorită acestei implicări, ne-am hotărât să ne luminăm singuri... și nu suntem singurul cartier în situația aceasta. Votați Dragoș Soare care vreți... Nouă ne-a ajuns!»... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2022, 09:55 (4670 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Puncte de colectare selectivă a deșeurilor, în comuna Traian

Puncte de colectare selectivă a deșeurilor, în comuna Traian

Ialomița este departe de a rezolva pro­blema colectării selective a deșeurilor. Cu toate acestea, unele administrații locale fac eforturi pentru a crește de la o lună la alta cantitatea colectată de deșeuri ce poate fi adunată. În localitatea Traian, de exemplu, administrația locală a implementat un sistem prin care încearcă să gestioneze colectarea selectivă a deșeurilor. «Am reușit să-i facem pe cetățeni să devină mai respon­sabili, prin comunicare și informare...» susține Fănel Năstase, primarul loca­lității Traian.

Autoritățile locale se implică Administrația locală din Traian este... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2022, 12:05 (11237 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița: Pagube de 3,3 milioane de lei înregistrate în urma incendiilor

Ialomița: Pagube de 3,3 milioane de lei înregistrate în urma incendiilor

O analiză a Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița arată că, în 2021, va­loarea pagubelor produse în urma incendiilor înregistrate pe raza județului nostru a fost de 3,3 milioane de lei. Anul trecut, pe lângă bunurile materiale, flăcările au luat și trei vieți omenești...

Aproximativ 9000 de intervenții într-un an Potrivit estimărilor oficiale, pompierii ialomițeni au desfășurat, în 2021, aproximativ 9000 de intervenții pentru situații de urgență. Incendiile reprezintă 200 din numărul total al intervențiilor la care au participat militarii... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2022, 11:20 (4275 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Mânăstirea Balaciu primește 154 hectare de pădure

Mediere administrativă

Mânăstirea Balaciu primește 154 hectare de pădure

Mânăstirea Balaciu va intra în posesia a 154 de hectare de pădure în zona localităților Balaciu și Sfântu Gheorghe. Decizia a fost amânată timp de mai mulți ani din cauza unor blocaje admi­nistrative. Rezolvarea conflictului a fost posibilă la intervenția Prefecturii Ialomița, care a organizat o în­tâlnire informală între părțile implicate. «Practic, situația e rezolvată. Așteptăm reprezentanții Direcției Silvice pentru a măsura suprafețele de pădure care urmează să fie retrocedate!» declară Viorel Trandafir, secretarul comunei Balaciu.

E și Prefectura bună la ceva Joi, 27 ianuarie... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2022, 14:50 (15835 vizualizări - 17 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
281 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Pesticide expirate

Administratorii a două firme din Ialomița sunt cercetați pentru comiterea infracțiunii de neluare a măsurilor corespunzătoare de eliminare totală a substanțelor și preparatelor periculoase care au devenit ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:40
(4356 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Doi bărbați, de 20 și 40 de ani, din Slobozia, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce circulau ilegal pe drumurile publice. Primul bărbat, de 40 de ani, a fost depistat de polițiști în timp ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:35
(4638 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea delincvenței juvenile la Grivița

Peste 300 elevi de la 7 unități de învățământ gimnaziale și postliceale și 18 repezentanți ai unităților școlare au participat la activități de prevenire a delincvenței juvenile și victimizarea minorilor ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:30
(5486 vizualizări - 0 comentarii)


deces

deces

Ne exprimăm regretul față de trecerea
în neființă a doamnei
MARIOARA CHIRIAC,
o prietenă deosebită, desăvârșită,
care a însemnat pentru noi
adevărata omenie.
Înmormântarea va avea loc
sâmbătă, 6 aprilie 2019, orele 11,30,
la Cimitirul «Sf. Ilie»,
Prelungirea Ghenca, București
Sincere condoleanțe familiei îndoliate
din partea pensionarilor
și cadrelor didactice
de la Școala Gimnazială
«Sf. Andrei» Slobozia

4 Aprilie 2019, 18:10


Tânăr din Movilița, arestat pentru furt din locuință

Un tânăr de 31 de ani, din localitatea Movilița, a fost arestat de polițiștii ialomițeni pentru «furt». Concret, polițiștii au demarat cercetările după ce un bărbat, de 57 de ani, a sesizat faptul că în ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:45
(5414 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Dăruiește din suflet pentru un zâmbet de copil»

Joi, 4 aprilie a.c., începând cu orele 14,00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița organizează acțiunea «Dăruiește din suflet pentru un zâmbet de copil». Acțiunea este una de voluntariat dedicată ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:40
(5080 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Cantitate de peste 800 kg pește, confiscată

În perioada februarie-martie a.c., inspectorii DSVSA Ialomița, împreună cu reprezentanții IPJ Ialomița, au efectuat 13 acțiuni de control a mijloacelor de transport și 3 verificări în unități de depozitare ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:35
(5084 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: TIR lovit de un tren de marfă

Pompierii Gărzilor Fetești și Slobozia au intervenit în cazul unui accident rutier petrecut la trecerea la nivel de cale ferată de la intrarea în municipiu. Potrivit informațiilor, un tren de marfă s-a ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 21:50
(4562 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Două focare de Pestă Porcină Africană la Axintele

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/ deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în data de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:40
(5876 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei răniți

Luni, 1 aprilie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a trei persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 13,00, pe DN21, la ieșire din ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:35
(3613 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Drăgoești, reținut pentru furt din locuință

Un tânăr de 23 de ani, din comuna Drăgoești, a fost reținut pentru 24 ore de polițiștii Secției Rurale Coșereni pentru săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Astfel, în perioada 10 ianuarie-3 februarie ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:30
(5469 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,56%-rata șomajului în luna februarie 2019

La sfârșitul lunii februarie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5262 șomeri (din care 2197 femei), rata șomajului fiind de 5,56%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2019, 17:40
(5627 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Jandarmeriei Române», sărbătorită și la Slobozia

Jandarmeria Ialomița marchează momentul aniversar, 3 aprilie, printr-o activitate care îi are în prim-plan pe oamenii de arme. Astfel, sâmbătă, 30 martie a.c., începând cu orele 11,00, în Parcul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2019, 17:35
(4771 vizualizări - 0 comentarii)


Handbal, HCM Slobozia. Turneul semifinal se joacă la Făgăraș!

Federația Română de Handbal a decis miercuri, 27 martie a.c., ca turneul semifinal al diviziei secunde să se desfășoare în perioada 9-12 mai 2019, la Făgăraș-Brașov. HCM Slobozia va porni în această competiție ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 20:10
(5627 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Fetești, arestat pentru spargeri de locuințe

Un tânăr de 21 de ani din Fetești este cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «furt calificat», «tentativă la furt calificat în formă continuată», «furt în scop de folosință» și «conducere fără permis ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:15
(4662 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Percheziție la un suspect de contrabandă cu țigări

Marți, 26 martie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat o percheziție pe raza municipiului Fetești, la domiciliul unui bărbat, de 52 de ani, bănuit de contrabandă cu țigări ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:10
(4411 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru «delapidare». A furat din conturile școlilor!

Marți, 26 martie 2019, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare 3 mandate de percheziție domiciliară în municipiul Urziceni, într-un dosar privind ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:05
(6340 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Doi constănțeni, arestați pentru «înșelăciune în formă continuată»

Marți, 26 martie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare două mandate de executare a pedepsei cu închisoarea emise de Tribunalul Constanța, pe numele a doi ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:00
(4415 vizualizări - 0 comentarii)


Descinderi ale polițiștilor și procurorilor din Londra în județul Ialomița

Descinderi ale polițiștilor și procurorilor din Londra în județul Ialomița

Percheziții în 4 localități din Ialomița desfășurate de reprezentanți ai autorităților judiciare din Londra, Marea Britanie, și ofițerii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 15:41
(7530 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Dridu!

În cursul zilei de astăzi, 27 martie 2019, Uzina de Apă din comuna Dridu a înregistrat o avarie la sistemul de alimentare cu energie electrică, fapt ce a condus la imposibilitatea furnizării apei potabile ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 10:30
(4434 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană la Amara

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în data de ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 18:25
(4618 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu la Spitalul Slobozia

Joi, 28 martie 2019, începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 18:20
(3680 vizualizări - 1 comentariu)


Urmăriți internațional, reținuți de polițiștii ialomițeni

În perioada 22-24 martie 2019, polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 44 de ani, din comuna Sinești, urmărit internațional. Autoritățile austriece au emis un mandat european de arestare ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:30
(4472 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de o mașină la Țăndărei

Sâmbătă, 23 martie a.c., în jurul orelor 8,00, s-a produs un accident rutier pe raza localității Țăndărei. În timp ce un bărbat, de 33 de ani, din Țăndărei, conducea un autoturism pe raza localității de ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:25
(4298 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Accident produs de un derapaj

Duminică, 24 martie a.c., în apropiere de localitatea Cotorca s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, în timp ce ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:20
(4407 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca derapaj


Ialomița: Șase bărbați beți la volan

În perioada 22-24 martie a.c., șase bărbați, cu vârste cuprinse între 29 și 50 de ani, au fost depistați de polițiști în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:15
(3070 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan cu permise suspendate

La sfârșitul săptămânii precedente, trei conducători auto, cu vârste cuprinse între 28 și 51 ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși aveau ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:10
(3495 vizualizări - 0 comentarii)


Produse contrafăcute la Gheorghe Doja

Vineri, 22 martie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat pe raza comunei Gheorghe Doja o femeie, de 37 de ani, care încerca să comercializeze articole de îmbrăcăminte ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:05
(4135 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectile descoperite la Sudiți

Proiectile descoperite la Sudiți

Un bărbat din Sudiți a sesizat joi, 21 martie a.c., în jurul orelor 11,00, printr-un apel la 112, faptul că a descoperit 3 proiectile pe un teren agricol. Echipa pirotehnică a Inspectoratului a fost alertată ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 17:40
(5536 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gura Văii

Joi, 21 martie a.c., 4 tone de lucernă și 8 metri liniari din gardul unei gospodării din satul Gura Văii au fost distruse de flăcări. Cauza incendiului a fost un foc deschis, nesupravegheat corespunzător ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 17:30
(3610 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...