Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Proiecte de peste 2 miliarde de lei prin Programul «Anghel Saligny», depuse de primăriile ialomițene

Proiecte de peste 2 miliarde de lei prin Programul «Anghel Saligny», depuse de primăriile ialomițene

Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a făcut publică lista proiectelor depuse de administrațiile locale din Ialomița în cadrul Programului «Anghel Saligny». Conform estimărilor oficiale, Ialomița solicită MDLPA finanțarea a peste 70 de proiecte edilitare, în valoare de peste 2 mi­liarde de lei. Analiza arată că județul nostru se află pe ultimele locuri la nivel național în ceea ce privește sumele solicitate. Estimativ, sumele solicitate de primăriile ialomițene reprezintă doar 1,5% din valoarea totală a Programului «Anghel Saligny».

Primăriile așteaptă banii de la Guvern... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2021, 12:20 (6241 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Auchan România și OMV Petrom au deschis 100 de magazine MyAuchan în stațiile Petrom, dintre care unul în județul nostru, Ialomița

Auchan România și OMV Petrom au deschis 100 de magazine MyAuchan în stațiile Petrom, dintre care unul în județul nostru, Ialomița

Descoperă reducerile de până la 40% și tombolă aniversară

De ce produse și servicii poți beneficia în magazinele MyAuchan
Cu ocazia deschiderii a 100 de magazine MyAuchan în stațiile Petrom din țară, până pe 2 decembrie 2021 au fost pregătite o serie de promoții pentru clienți. Acestea vor consta în reduceri de până la 40% la zeci de produse, precum și într-o tombolă aniversară la care clienții se pot înscrie pe baza oricărei cumpărături-carburanți și/sau produse din magazin.
Premiile tombolei constau în 100 de vouchere de cumpărături pe www.auchan.ro sau pentru carburanți auto, în valoare de câte 100 de euro fiecare. Vă puteți înscrie la... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2021, 12:10 (18252 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiect tehnic nou pentru parcarea subterană din Piața Revoluției

Proiect tehnic nou pentru parcarea subterană din Piața Revoluției

În aprilie 2014, administrația Stoica a demarat oficial lucrările de execuție pentru parcarea subterană din Piața Revoluției. În noiembrie 2020, administrația Soare a recunoscut oficial că «lucrările au carențe structurale» și că parcarea nu poate fi utilizată. La un an distanță, în noiembrie 2021, administrația Soare recepționează proiectul tehnic pentru lucrările restante la acest obiectiv. O luăm de la capăt!

Aceeași Mărie, aceeași pălărie La un an distanță de la primele declarații ale administrației Soare privind parcarea subterană din Piața Revoluției situația lucrărilor rămâne... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2021, 09:55 (11320 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Cocora: Taxa specială de salubrizare încalcă drepturile cetățenilor

Cocora: Taxa specială de salubrizare încalcă drepturile cetățenilor

Prefectura Ialomița a ințiat o acțiune în instanță prin care solicită anularea unui proiect de hotărâre al Consiliului Local Cocora. Docu­mentul atacat prevede stabilirea modalității de plată a taxei speciale de salubrizare la nivelul comunei Cocora. Modul în care aleșii locali din Cocora au stabilit această obligație este considerat discriminatoriu de către reprezentanții Guver­nului. «Trebuie să apărăm interesele tuturor locuitorilor județului Ialomița!» a explicat Tonița Manea, subprefect al județului.

Procesul este în curs Periodic, Prefectura Ialomița analizează conținutul actelor... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2021, 11:05 (9014 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Au început lucrările la Ambulatoriul Spitalului Orășenesc Țăndărei

Au început lucrările la Ambulatoriul Spitalului Orășenesc Țăndărei

Cel mai vechi spital din județul Ialomița, Spitalul Orășenesc Țăndărei, va beneficia de un Ambulatoriu de specialitate cu ajutorul fondurilor europene. Lucrările au început deja și se vor finaliza la sfârșitul anului viitor. Finanțarea este asigurată integral de Uniunea Europeană, valoarea proiectului fiind de 10,7 milioane de lei.

Investiție în Sănătate Ideea construirii unui Ambulatoriu la Spitalul Orășenesc Țăndărei a apărut în anul 2018, când administrația locală a orașului a încheiat un parteneriat de colaborare cu Consiliul Județean Ialomița pentru ca fondurile europene să fie... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2021, 12:10 (4728 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Găsit vinovat după 4 ani!

«Act sexual cu minor» la Ion Roată

Găsit vinovat după 4 ani!

Faptele penale în care minorii sunt victime par imposibil de probat de către anchetatori. Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au avut nevoie de 4 ani pentru a demonstra că un tânăr de 30 de ani din comuna Ion Roată a întreținut raporturi sexuale cu o adolescentă domiciliată în aceeași localitate. La momentul comiterii faptelor, fata avea doar 13 ani. În medie, organele judiciare din Ialomița primesc 40 de sesizări anual cu privire la acest gen de infracțiuni. Doar 10% dintre acestea ajung să fie anchetate și, ulterior, trimise în judecată.

Riscă să ajungă la închisoare... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2021, 09:55 (2814 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 224 de posturi de conducere pentru funcționarii publici

Șefi peste bugetari

Ialomița are 224 de posturi de conducere pentru funcționarii publici

Un raport al Agenției Naționale a Funcționarilor Publici pentru anul 2021 reflectă o situație interesantă din punct de vedere statistic. La nivelul județului Ialomița există 224 de posturi de conducere pentru funcționari publici, din totalul celor 1958 existente.

Nimeni nu se înghesuie Din totalul de 46789 de salariați pe care îi are Ialomița, numărul funcționa­rilor publici este de 1958. Numărul reprezintă exclusiv funcționarii publici care au primit acest statut conform Legii 188, privind statutul funcționarului pu­blic. Paradoxal însă, din totalul de 1958 de posturi, 553 nu sunt... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2021, 13:50 (10287 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Așteaptă de 13 ani să primească o locuință ANL

Se întâmplă la Slobozia

Așteaptă de 13 ani să primească o locuință ANL

bonus: Blocurile ANL de la Amara

Printr-un anunț transmis oficial, Primăria Slobozia a adus la cunoștință persoanelor care și-au depus cereri pentru obținerea unei locuințe ANL să facă demersuri pentru reactualizarea dosarelor. Demersul este necesar pentru ca administrația locală să refacă lista de priorități pentru anul 2022. Chiar dacă unii solicitanți reușesc să obțină punctaje mai bune, șansele de a beneficia de o locuință sunt infime. Slobozia nu are locuințe noi, singurele disponibile fiind cele la care foștii chiriași au renunțat. Anul acesta, de exemplu, în oraș s-au eliberat doar 6 garsoniere. La fel de reduse sunt și șansele construirii de blocuri noi. Demersul depinde exclusiv de Agenția Națională de Locuințe, instituție... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2021, 10:05 (5830 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu poate oferi servicii medicale copiilor cu probleme mintale

Ialomița nu poate oferi servicii medicale copiilor cu probleme mintale

Un raport al Avocatului Poporului evidențiază incapacitatea județului Ialomița de a oferi asistență me­dicală copiilor diagnosticați cu pro­bleme psihice. În județul nostru nu există medici specialiști în Pediatrie Psihiatrică sau cabinete specializate unde copiii cu astfel de probleme să beneficieze de consultații și tratament. Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost singura unitate medicală din județ care a angajat astfel de specialiști, dar a renunțat la serviciile lor invocând motive de ordin financiar. Mai mult decât atât, autoritățile nu au o estimare clară a numărului de copii care se confruntă cu astfel de probleme medicale. Singura evidență oficială aparține Direcției Generale de... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2021, 12:50 (5140 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Accident de muncă mortal la o fermă din Axintele

Accident de muncă mortal la o fermă din Axintele

Procurorii și polițiștii din Urziceni au deschis un dosar penal în cazul unui accident de muncă petrecut la ferma Agricola Axintele, din aceeași comună. Se pare că societatea este controlată de fiul primarului localității, Grigore Tudor. «Verificările sunt în curs!» au precizat repre­zentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița.

A murit pe loc Surse judiciare susțin faptul că victima accidentului de muncă este o laborantă a fermei Agricola Axintele. În ziua de joi, 18 noiembrie a.c., aceasta a ieșit din unitate pentru a vorbi la telefon. Într-o fracțiune de secundă a fost... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2021, 19:05 (6814 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A început războiul Urban SA împotriva «poluatorilor olfactivi»

Acuzații fără precedent la Slobozia

A început războiul Urban SA împotriva «poluatorilor olfactivi»

Urban SA a declanșat războiul împotriva «poluatorilor olfactivi» din Slobozia. Prima dintre cei vizați este firma Avicola SA, considerată principalul vinovat pentru mirosul emanat de stația de tratare a apei uzate. «Nu cerem nimic altceva decât respectarea legislației în vigoare!» precizează Adrian Stoicescu, directorul Urban SA. «Acțiunea denotă disperarea Urban SA de a obține cu orice preț bani! E rea intenție. E o politică de supraviețuire, în cazul lor...» susține în replică directorul Avicola SA, Dumitru Stănoiu.

După 15 ani de tergiversări Creșterea costurilor la energia electrică... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2021, 12:10 (6091 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Locuri de joacă și terenuri de sport funcționale la Slobozia

Administrația Soare face primele progrese

Locuri de joacă și terenuri de sport funcționale la Slobozia

La un an de la instalarea în funcție, administra­ția Soare prezintă primele progrese vi­zibile. În cursul acestei săptămâni va fi finalizată investiția în cele două terenuri de sport din Parcul Tineretului. De asemenea, a fost încheiată reabilitarea terenului de sport din Cartierul «500», în imediata vecinătate a Școlii nr. 4 Slobozia. Până în primăvara anului 2022, susțin autoritățile locale, vor fi reabilitate și modernizate 3 terenuri de sport multifuncționale, iar Parcul Tineretului va fi reabilitat complet.

Investiții de 178000 de lei Administrația Soare a cheltuit 178000 de lei... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2021, 13:05 (5915 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dreptate în instanță pentru fetițele asistentei medicale din Săveni, ucisă de COVID-19 anul trecut

Dreptate în instanță pentru fetițele asistentei medicale din Săveni, ucisă de COVID-19 anul trecut

Deși există o lege prin care statul recunoaște implicarea personalului medical în lupta cu pandemia de COVID-19, instituțiile publice refuză să o pună în aplicare. Casa Județeană de Pensii Ialomița a fost acționată în instanță de fiicele și soțul Nicoletei Grigore, primul cadru medical din Ialomița care și-a pierdut viața din cauza bolii infecțioase provocată de virusul SARS-CoV-2. Instituția a refuzat să le acorde celor două fetițe gemene, în vârstă de 9 ani, pensia de urmaș la valoarea stabilită prin Legea 56/2020 și Ordonanța 116/2021, acte normative concepute pentru a recunoaște acțiunile angajaților din sistemul medical de a stopa efectele bolii COVID-19. După un proces care s-a întins pe... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2021, 09:55 (10090 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pădurea urbană de la Urziceni

23 de hectare, plantate în următorii 5 ani

Pădurea urbană de la Urziceni

bonus: Nicu Popa, slobozeanul care vrea perdea forestieră de protecție la marginea orașului

La sfârșitul săptămânii precedente, Asociația «Pădurea Copiilor», în parteneriat cu administrația publică din Urziceni, a reluat proiectul de împădurire urbană demarat în urmă cu două săptămâni. Proiectul este susținut de către OMV Petrom, iar organizatorii speră ca în anii următori numărul voluntarilor implicați în proiect să crească. «Este unul dintre puținele proiecte de împădurire din Ialomița... Sperăm ca exemplul de bună practică să determine și alte administrații locale să ne urmeze!» declară Gabriel Cateliu, consilier local USR și unul dintre inițiatorii proiectului.

Voluntarii pădurii urbane... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2021, 13:20 (4919 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 1900 de persoane testate anti-COVID-19 în programul Primăriei Slobozia

Peste 1900 de persoane testate anti-COVID-19 în programul Primăriei Slobozia

Pe data de 27 octombrie a.c., Primăria Slobozia a dat startul unui program de testare gratuită a locuitorilor din oraș, privind depistarea infecției cu SARS-CoV-2. Totul în cadrul programului «Slobozia se testează», inițiat de autoritățile locale. Până în prezent, peste 1900 de persoane au fost testate.

Autoritățile monitorizează situația epidemiologică
Numărul mare de cazuri la nivelul municipiului Slobozia, înregistrat în luna octombrie 2021, a determinat autoritățile locale să adopte măsuri pentru a controla situația epidemiologică. Pri­marul Dragoș Soare a propus Consi­liului... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2021, 10:05 (11221 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mai mulți bani la bugetele primăriilor ialomițene

Mai mulți bani la bugetele primăriilor ialomițene

Măsurile de executare si­lită aplicate de administrațiile locale par că au produs efecte. «În primele 9 luni ale anului în curs, încasările la bugetele locale ale celor 66 de primării din Ialomița au ajuns la 83%!» susțin oficialii Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița. Valoarea totală a sumelor încasate este de 275 milioane de lei, potrivit unei statistici oficiale a instituției.

Mai mulți bani la bugetele locale Analiza Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița, din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, arată faptul că suma... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2021, 18:05 (4343 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Tânără cu probleme psihice, lăsată fără drepturi pentru că a mers la școală

Se întâmplă la Căzănești

Tânără cu probleme psihice, lăsată fără drepturi pentru că a mers la școală

Caz revoltător în orașul Căzănești. O tânără de 24 de ani, diagnosticată cu retard mintal, nu poate beneficia de indemnizația de handicap din cauza faptului că a mers la școală. La finalul celor 10 clase pe care le-a urmat, tinerei i-a fost oferită o diplomă de studii. Autoritățile invocă faptul că documentul eliberat de unitatea de învățământ unde a frecventat cursurile demonstrează că boala de care suferă nu este atât de gravă încât să aibă nevoie de spriji­nul statului. În schimb, familia susține că tânăra nu știe să scrie sau să citească. Singura șansă de a rezolva această problemă rămâne instanța de judecată.

Abandonată de autorități... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2021, 11:40 (13468 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

24% dintre elevii ialomițeni s-au vaccinat anti-COVID-19

24% dintre elevii ialomițeni s-au vaccinat anti-COVID-19

O situație statistică a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița arată că numărul elevilor ialomițeni vaccinați anti-COVID-19 este scăzut. Procentul elevilor imunizați cu sechema completă de vaccinare, care cuprinde două doze, nu depășește 24%, potrivit estimărilor oficiale. În România, sunt considerați eligibili pentru imunizarea împotriva bolii infecțioase COVID-19 copiii cu vârsta de peste 12 ani.

Mai multă implicare la nivelul școlilor În Ialomița, la începutul anului școlar în curs, au fost înscriși în unitățile de învăță­mânt 34000 de elevi. Potrivit statisticilor... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2021, 14:05 (8927 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia plătește 1,1 milioane de lei pentru cadastrare

Slobozia plătește 1,1 milioane de lei pentru cadastrare

bonus: 150 de locuri de casă

Slobozia nu are cărți funciare pentru terenurile pe care urmează să se realizeze inves­tițiile edilitare. Săptămâna trecută, Primăria Slobozia a semnat un contract de 1,1 mili­oane de lei pentru executarea unor lucrări de cadastrare prioritare cu firma Rege Cad SRL din București. Procesul va dura minim 18 luni. Printre priorități se numără locurile de casă pentru tineri, terenurile pe care va fi construită Centura de Nord a orașului, străzile incluse în programele de reabilitare finanțate din fondurile europene, etc. «Facem acum ce alte orașe au făcut în urmă cu 10 ani...» declară primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Mai bine mai târziu decât niciodată... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2021, 09:50 (3517 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Proiecte de investiții noi la Spitalul Slobozia

Și mai mulți bani pentru Sănătate

Proiecte de investiții noi la Spitalul Slobozia

Spitalul Județean are nevoie de investiții noi pentru a fi operaționalizat. Oficialii județeni susțin că încearcă să acceseze noi surse de finanțare pentru investițiile restante de la nivelul acestui obiectiv. Pe lista investițiilor se numără sistematizarea spațiilor existente în curtea spitalului și realizarea de scări de acces în clădire, conform noilor norme impuse de ISU.

Al treilea șantier Spitalul Județean Slobozia a intrat vara aceasta în cel mai amplu proces de reabilitare din existența sa. Primele două șan­tiere vizează reabilitarea Ambu­lato­riului Spitalului (17,4 mili­oane... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2021, 14:40 (11735 vizualizări - 4 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: «Ziua Porților Deschise» la Poliție

Vineri, 27 noiembrie  a.c., în intervalul orar 9,00-12,00, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița își va deschide porțile pentru elevii ialomițeni care doresc să observe îndeaproape o parte ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 16:20
(6551 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bărbat carbonizat într-un incendiu

Marți, 24 noiembrie, în jurul orei 21,00, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din Fetești. Pompierii s-au deplasat în cel mai scurt timp cu două ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 15:05
(5099 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: Activități de prevenție la Grădinița «Lumea Copiilor»

Polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au venit în întîmpinarea copiilor Grădiniței «Lumea Copiilor» din municipiu, pentru organizarea unei activități informative pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 14:25
(4273 vizualizări - 0 comentarii)


Contracte de muncă în Israel, prin ANOFM

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă continuă, prin intermediul structurilor sale teritoriale, procesul de înregistrare a persoanelor care doresc să ocupe un loc de muncă în domeniul construcțiilor ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 13:05
(5519 vizualizări - 0 comentarii)


25 noiembrie-Ziua Internațională pentru Eliminarea Violenței Împotriva Femeilor

Avînd în vedere că unul dintre domeniile prioritare de acțiune preventivă ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița pentru anul 2015 este prevenirea infracțiunilor comise cu violență, ofițerul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 12:15
(5184 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania, în luna ianuarie 2016. La această acțiune sînt oferite 800 de locuri de muncă pentru ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 17:15
(7385 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Doi ialomițeni, pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost depuși luni, 23 noiembrie a.c., de către polițiștii de Investigații Criminale în Penitenciarul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 16:25
(5770 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean dat în urmărire internațională, reținut

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvîrșirea de infracțiuni contra persoanei, fapte comise în Italia. La data de 23 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 15:10
(5906 vizualizări - 0 comentarii)


Alături de Corina Gabriela Ioniță, victimă a incendiului de la Colectiv

Alături de Corina Gabriela Ioniță, victimă a incendiului de la Colectiv

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, din inițiativa Preacucernicului Părinte Aurel Berbec, Protopop de Urziceni, în perioada 14-22 noiembrie 2015, s-a ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 14:15
(11571 vizualizări - 1 comentariu)


AFIR publică Ghidul de prevenire a neregulilor în accesarea fondurilor PNDR

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a publicat pe pagina de internet oficială a Agenției www.afir.info «Ghidul de prevenire a neregulilor privind ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 13:15
(6399 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Peste 1000 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate și 13 infracțiuni constatate în flagrant de către polițiștii ialomițeni, în cadrul activităților derulate în perioada  20-22 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 12:30
(3582 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Despăgubiri pentru secetă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează potențialii beneficiari că a fost publicată, în Monitorul Oficial nr.797, Ordonanța de Urgență nr. 45 privind instituirea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 11:25
(6413 vizualizări - 0 comentarii)


Mine antitanc, descoperite la Movilița

Mine antitanc, descoperite la Movilița

Două mine antitanc metalice, active și extrem de periculoase, au fost descoperite de un cetățean pe un teren arabil de pe raza localității Movilița. Inițial, bărbatul a sunat la 112 spunînd că a descoperit ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 10:35
(6160 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Două persoane, din Algeria și Mali, depistate cu ședere ilegală

Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări-Biroul pentru Imigrări Ialomița au desfașurat, la data de 19 noiembrie a.c., mai multe acțiune specifice cu forțe proprii și în cooperare, cu polițiști ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 09:20
(5545 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Jandarmii ialomițeni, voluntari la acțiuni de împădurire

Stelnica: Jandarmii ialomițeni, voluntari la acțiuni de împădurire

Peste 20 de jandarmi din cadrul Detașamentului de jandarmi Fetești participă vineri, 20 noiembrie a.c., între orele 8,00-14,00, la o acțiune de împădurire a Luncii Stenica. Jandarmii ialomițeni participă ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2015, 12:30
(7311 vizualizări - 1 comentariu)


Din cauza unor lucrări Enel se oprește apa la Căzănești!

Pentru executarea unor lucrări de întreținere și reparație la liniile de alimentare cu tensiune, Enel Distribuție Dobrogea va întrerupe furnizarea energiei electrice la stația de pompare și sursa Căzănești ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2015, 11:10
(5558 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, 12 victime!

În ultimele 48 de ore, pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație, soldate cu rănirea a 12 persoane.
Primul dintre acestea s-a produs pe DN2A, în afara municipiului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:15
(5045 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Reținut la scurt timp de la comiterea a două furturi din locuințe

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au reușit identificarea unei persoane bănuite de comiterea a două furturi din locuințe, la scurt timp de la săvîrșirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:10
(5182 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânără de 18 ani, dispărută

Fetești: Tînără de 18 ani, dispărută

Polițiștii din Ialomița caută o tînără, de 18 ani, care a plecat de acasă și nu a mai revenit. Persoanele care pot oferi informații care să conducă la depistarea acesteia sînt rugate să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:05
(8055 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Supraveghere judiciară pentru 171 de persoane

Polițiștii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au dispus, de la începutul anului 2015, măsuri pentru supraveghere judiciară în 171 de cazuri în care au fost luate măsuri preventive neprivative ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 18:15
(5503 vizualizări - 0 comentarii)


Furt de energie electrică la Căzănești și Andrășești

Jandarmii ialomițeni continuă acțiunile de prevenire și combatere a furturilor de energie electrică pe raza județului. Astfel, pe parcursul zilei de marți, 17 noiembrie a.c., efective de jandarmi din cadrul ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 16:40
(5548 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele ialomițene șase bărbați, cu vîrste cuprinse  între 24 și 53 de ani, în timp ce conduceau autoturisme deși consumaseră anterior băuturi alcoolice. Conducătorii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 15:25
(3732 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Polițiștii Secției Rurale Stelnica au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea pescuitului și a comerțului ilegal cu produse piscicole. Pe parcursul derulării activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 14:10
(5284 vizualizări - 0 comentarii)


Autofreză de zăpadă pentru ISU Ialomița

Autofreză de zăpadă pentru ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a primit, prin Programul Operațional Regional 2007-2013, o autofreză de zăpadă. Aceasta va fi folosită la degajarea căilor ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 13:25
(4563 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident rutier cu cinci victime

Slobozia: Accident rutier cu cinci victime

Două autoturisme au fost implicate într-un accident rutier în după-amiaza zilei de sîmbătă, 14 noiembrie, în municipiul Slobozia. În urma impactului, cinci persoane au fost rănite. O autospecială de descarcerare ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 12:10
(3477 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


«Modele de bună practică din activitatea social-filantropică desfășurată în parohiile din Episcopia Sloboziei și Călărașilor»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, prin Sectorul Social-Misionar, va organiza joi, 19 noiembrie 2015, ediția a III-a a Conferinței Județene cu tema «Modele de bună practică din activitatea social-filantropică ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 11:25
(7399 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii octombrie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7104 șomeri, din care 1567șomeri indemnizați, respectiv 5537 șomeri ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 10:05
(4355 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Tineri reținuți pentru furturi din curțile consătenilor

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, patru tineri, cu vîrste cuprinse între 16 și 20 de ani, toți domiciliați în comuna Movilița. Cei în cauză ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2015, 18:55
(6198 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movilița furt


Fetești: Biciclist băut, acroșat de un autoturism

Poliția a fost sesizată miercuri, 11 noiembrie 2015, în jurul orei 18,40, cu privire la faptul că pe raza municipiului Fetești s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2015, 17:05
(3303 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele ialomițene doi bărbați, de 41 și 42 de ani, din comuna Borănești, respectiv județul Prahova, în timp ce conduceau două autoturisme deși nu posedau permise de conducere ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2015, 15:35
(4470 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...