Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pădurea urbană de la Urziceni

23 de hectare, plantate în următorii 5 ani

Pădurea urbană de la Urziceni

bonus: Nicu Popa, slobozeanul care vrea perdea forestieră de protecție la marginea orașului

La sfârșitul săptămânii precedente, Asociația «Pădurea Copiilor», în parteneriat cu administrația publică din Urziceni, a reluat proiectul de împădurire urbană demarat în urmă cu două săptămâni. Proiectul este susținut de către OMV Petrom, iar organizatorii speră ca în anii următori numărul voluntarilor implicați în proiect să crească. «Este unul dintre puținele proiecte de împădurire din Ialomița... Sperăm ca exemplul de bună practică să determine și alte administrații locale să ne urmeze!» declară Gabriel Cateliu, consilier local USR și unul dintre inițiatorii proiectului.

Voluntarii pădurii urbane... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2021, 13:20 (4925 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Peste 1900 de persoane testate anti-COVID-19 în programul Primăriei Slobozia

Peste 1900 de persoane testate anti-COVID-19 în programul Primăriei Slobozia

Pe data de 27 octombrie a.c., Primăria Slobozia a dat startul unui program de testare gratuită a locuitorilor din oraș, privind depistarea infecției cu SARS-CoV-2. Totul în cadrul programului «Slobozia se testează», inițiat de autoritățile locale. Până în prezent, peste 1900 de persoane au fost testate.

Autoritățile monitorizează situația epidemiologică
Numărul mare de cazuri la nivelul municipiului Slobozia, înregistrat în luna octombrie 2021, a determinat autoritățile locale să adopte măsuri pentru a controla situația epidemiologică. Pri­marul Dragoș Soare a propus Consi­liului... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2021, 10:05 (11229 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mai mulți bani la bugetele primăriilor ialomițene

Mai mulți bani la bugetele primăriilor ialomițene

Măsurile de executare si­lită aplicate de administrațiile locale par că au produs efecte. «În primele 9 luni ale anului în curs, încasările la bugetele locale ale celor 66 de primării din Ialomița au ajuns la 83%!» susțin oficialii Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița. Valoarea totală a sumelor încasate este de 275 milioane de lei, potrivit unei statistici oficiale a instituției.

Mai mulți bani la bugetele locale Analiza Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița, din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, arată faptul că suma... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2021, 18:05 (4348 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Tânără cu probleme psihice, lăsată fără drepturi pentru că a mers la școală

Se întâmplă la Căzănești

Tânără cu probleme psihice, lăsată fără drepturi pentru că a mers la școală

Caz revoltător în orașul Căzănești. O tânără de 24 de ani, diagnosticată cu retard mintal, nu poate beneficia de indemnizația de handicap din cauza faptului că a mers la școală. La finalul celor 10 clase pe care le-a urmat, tinerei i-a fost oferită o diplomă de studii. Autoritățile invocă faptul că documentul eliberat de unitatea de învățământ unde a frecventat cursurile demonstrează că boala de care suferă nu este atât de gravă încât să aibă nevoie de spriji­nul statului. În schimb, familia susține că tânăra nu știe să scrie sau să citească. Singura șansă de a rezolva această problemă rămâne instanța de judecată.

Abandonată de autorități... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2021, 11:40 (13525 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

24% dintre elevii ialomițeni s-au vaccinat anti-COVID-19

24% dintre elevii ialomițeni s-au vaccinat anti-COVID-19

O situație statistică a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița arată că numărul elevilor ialomițeni vaccinați anti-COVID-19 este scăzut. Procentul elevilor imunizați cu sechema completă de vaccinare, care cuprinde două doze, nu depășește 24%, potrivit estimărilor oficiale. În România, sunt considerați eligibili pentru imunizarea împotriva bolii infecțioase COVID-19 copiii cu vârsta de peste 12 ani.

Mai multă implicare la nivelul școlilor În Ialomița, la începutul anului școlar în curs, au fost înscriși în unitățile de învăță­mânt 34000 de elevi. Potrivit statisticilor... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2021, 14:05 (8969 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia plătește 1,1 milioane de lei pentru cadastrare

Slobozia plătește 1,1 milioane de lei pentru cadastrare

bonus: 150 de locuri de casă

Slobozia nu are cărți funciare pentru terenurile pe care urmează să se realizeze inves­tițiile edilitare. Săptămâna trecută, Primăria Slobozia a semnat un contract de 1,1 mili­oane de lei pentru executarea unor lucrări de cadastrare prioritare cu firma Rege Cad SRL din București. Procesul va dura minim 18 luni. Printre priorități se numără locurile de casă pentru tineri, terenurile pe care va fi construită Centura de Nord a orașului, străzile incluse în programele de reabilitare finanțate din fondurile europene, etc. «Facem acum ce alte orașe au făcut în urmă cu 10 ani...» declară primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Mai bine mai târziu decât niciodată... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2021, 09:50 (3519 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte de investiții noi la Spitalul Slobozia

Și mai mulți bani pentru Sănătate

Proiecte de investiții noi la Spitalul Slobozia

Spitalul Județean are nevoie de investiții noi pentru a fi operaționalizat. Oficialii județeni susțin că încearcă să acceseze noi surse de finanțare pentru investițiile restante de la nivelul acestui obiectiv. Pe lista investițiilor se numără sistematizarea spațiilor existente în curtea spitalului și realizarea de scări de acces în clădire, conform noilor norme impuse de ISU.

Al treilea șantier Spitalul Județean Slobozia a intrat vara aceasta în cel mai amplu proces de reabilitare din existența sa. Primele două șan­tiere vizează reabilitarea Ambu­lato­riului Spitalului (17,4 mili­oane... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2021, 14:40 (11758 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Și-a obligat iubita să se prostitueze

Ialomița: Și-a obligat iubita să se prostitueze

Cercetat de DIICOT Slobozia pentru «trafic de droguri» și «proxenetism», un tânăr din Ialomița și-a recunoscut faptele în fața instanței de judecată. Anchetatorii au reținut faptul că acesta își obliga iubita să se prostitueze. Tânăra a fost obligată să întrețină relații sexuale pe bani în mai multe orașe din România.

Și-a obligat iubita să se prostitueze Tânărul se afla în vizorul anchetatorilor încă din anul 2019. La data respectivă, el a fost surprins în flagrant în timp ce-i vindea unui bărbat 3,13 grame de cannabis, pentru care a cerut 550 de lei. Ulterior, procurorii DIICOT Slobozia... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2021, 11:20 (5493 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Anchetă epidemiologică la Grădinița «Voinicelul» după ce mai mulți copii s-au simțit rău

Slobozia: Anchetă epidemiologică la Grădinița «Voinicelul» după ce mai mulți copii s-au simțit rău

UPDATE: Anchetă epidemiologică și la Grădinița cu Program Prelungit din Țăndărei

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a deschis o anchetă epidemiologică la Grădinița «Voinicelul» din Slobozia, după ce reprezentanții unității au raportat 6 cazuri de copii care prezentau simptome digestive. Luni, 15 noiembrie a.c., vor fi făcute publice rezultatele analizelor.

Verificările sunt în curs Potrivit reprezentanților instituției de învățământ, miercuri, 10 noiembrie a.c., după ce copiii au plecat acasă, li s-ar fi făcut rău. Aceștia prezentau simptome digestive și au fost transportați de părinți la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. «Este vorba despre 6 copii, din... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2021, 17:05 (8694 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salubritate Urziceni SRL colectează selectiv 27 tone de deșeuri lunar

Exemplu de bună practică

Salubritate Urziceni SRL colectează selectiv 27 tone de deșeuri lunar

Administrația din Urziceni a devenit un exemplu de bună practică la nivel județean. Conform datelor oficiale, firma de salubritate a municipiului colectează 27 tone de deșeuri reciclabile lunar. «Am promis că vom oferi comunității un serviciu de salubritate performant și ne-am ținut de cuvânt...» declară primarul orașului Urziceni, Constantin Sava. Performanța e cu atât mai surprinzătoare în condițiile în care numărul de angajați care asi­gură serviciile de salubrizare nu trece de 6 persoane.

Servicii de 1 milion de euro Cunoscută pentru problemele de mediu generate de operatorul de... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2021, 14:05 (5100 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Urban SA pierde jumătate din apa furnizată în rețea

Investiții pentru eficiență economică

Slobozia: Urban SA pierde jumătate din apa furnizată în rețea

Urban SA înregistrează pierderi la nivelul rețelei de apă existente la Slobozia care depășesc 45% din apa captată și livrată în sistem. Administrația locală și județeană caută soluții pentru redu­cerea acestor pierderi. «Rețeaua este deteriorată... Practic, se înregistrează pierderi pe tot traseul, încă de la extragerea ei din stratul freatic. Avem nevoie de investiții pentru a reduce pierderile!» declară Adrian Stoicescu, directorul Urban SA. Primele echipamente care urmează să fie achizițio­nate sunt niște contoare de apă care vor permite citirea «la distanță» a debitelor înregistrate la nivelul rețelei de apă exploatate de firmă.

Gânduri mari, posibilități limitate... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2021, 10:10 (4119 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clasamentul celor mai bine plătite funcții de conducere ale instituțiilor publice din Ialomița

Clasamentul celor mai bine plătite funcții de conducere ale instituțiilor publice din Ialomița

Aflate sub coordonarea Instituției Prefectului Ialomița, la nivelul județului nostru există 29 de instituții publice deconcentrate. Fiecărei instituții îi este atribuită o funcție de conducere. Remunerația acestor posturi diferă de la o instituție la alta și este realizată pe baza responsabilităților și obiectivelor trasate de ministerele de care aparțin. Potrivit declarațiilor de avere depuse de conducătorii acestor instituții se poate trage o concluzie cu privire la valoarea lunară a veniturilor pe care le au aceste posturi de condu­cere. O analiză a documentelor oficiale arată că funcțiile de director ale Direcției Sanitar Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, Oficiului Județean... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2021, 09:55 (15296 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Investiții de 143 milioane de lei pentru drumurile județene

Ialomița: Investiții de 143 milioane de lei pentru drumurile județene

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 28 octombrie 2021, Notele Conceptuale pentru două investiții în reabilitarea drumurilor județene. Valoarea acestor investiții se ridică la 143 milioane de lei. Alte 34 mi­lioane de lei urmează a fi investite în reabilitarea a 4 poduri județene.

Consiliul Județean a votat După mai bine de 25 de ani de așteptare, prin 2017, administrația județeană a reușit să facă primele progrese vizibile în reabilitarea și moder­nizarea infrastructurii rutiere existente la nivelul județului. Acest efort este susținut și în actualul mandat, în cadrul ședințelor... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2021, 12:20 (14354 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șefii Liceului Tehnologic «Înălțarea Domnului» Slobozia, eliberați din funcție

Scandaluri cu ecou

Șefii Liceului Tehnologic «Înălțarea Domnului» Slobozia, eliberați din funcție

Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» din Slobozia are de câteva zile o nouă structură de conducere. Directorul și directorul adjunct al unității de învățământ au fost schimbați printr-o decizie a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Steluța Mitrea, șefa Învățământului ialomițean, reclamă grave încălcări ale Legii Educației, fără a le menționa în mod concret. Demiterea celor doi șefi ai unității de învățământ s-ar fi făcut în baza unei petiții anonime. Potrivit legislației, astfel de documente nu s-ar lua în considerare de către instituțiile de profil. Cu atât mai puțin să se adopte decizii, precum efectuarea de cercetări interne, disciplinare sau să se emită dispoziții de încetare a unei... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2021, 17:20 (19510 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarii din comunele Ialomiței visează la investiții noi prin Programul «Anghel Saligny»

Noua Morgană administrativă

Primarii din comunele Ialomiței visează la investiții noi prin Programul «Anghel Saligny»

La sfârșitul lunii septembrie 2021, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a anunțat operaționalizarea Programului «Anghel Saligny». În Ialomița, un sfert dintre loca­litățile din mediul rural nu vor avea acces la acest program. Restul administrațiilor locale depune proiecte de investiții care vizează infrastructura rutieră și canalizarea. Prin Programul Național de Investiții «Anghel Saligny» vor fi alocate cel puțin 140 milioane de lei pentru fiecare județ, minimum 4 milioane pentru fiecare comună și cel puțin 7 milioane de lei pentru fiecare oraș.

O treime dintre administrații riscă să nu primească nimic... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2021, 13:50 (9964 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Începe războiul autoturismelor abandonate

Slobozia: Începe războiul autoturismelor abandonate

Administrația locală caută soluții pentru ridicarea ma­șinilor abandonate din oraș. La acest moment se lucrează la un Regulament care să permită ridicarea acestor mașini pe cheltuiala Primăriei Slobozia. Primarul Dragoș Soare susține că externalizarea acestui serviciu către firme specializate ar reprezenta cea mai ieftină soluție.

Soluție de compromis Slobozia urmează să investească 28 milioane de lei într-un proiect de reabi­litare a căilor de rulare ale transportului public. Derularea proiectului depinde (și) de rapiditatea cu care autoritățile locale vor ridica autoturismele abandonate... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2021, 09:55 (4618 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

4500 de ialomițeni au solicitat ajutorul pentru încălzirea locuințelor

4500 de ialomițeni au solicitat ajutorul pentru încălzirea locuințelor

4500 de ialomițeni au făcut solicitări pentru acordarea ajutorului pentru încălzirea lo­cuințelor în primele două săp­tă­mâni de la deschiderea sesiunii de depunere a cererilor. Fondurile se acordă prin intermediul Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița. Sprijinul se acordă în funcțiile de veniturile beneficiarilor, care nu trebuie să depă­șească 2053 de lei net/lună.

Campanie în plină desfășurare Campania de depunere a soli­citărilor privind acordarea ajutorului pentru încălzirea locuinței a început în urmă cu două săptămâni. Potrivit datelor furnizate de Agenția... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2021, 12:20 (11583 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Fonduri din bugetul local pentru susținerea Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Fonduri din bugetul local pentru susținerea Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Consilierii locali din Fetești au votat, în cadrul ședinței ordinare desășurată în urmă cu o săptămână, acordarea de fonduri din bugetul local pentru susținerea activității Spitalului Municipal «Anghel Saligny». Proiectul a fost inițiat de primarul Laurențiu Șonchereche, iar banii pe care unitatea medicală îi va primi vor fi folosiți pentru achiziția de concentratoare de oxigen, aparate necesare tratării bolnavilor de COVID-19. Inițiativa administrației locale din Fetești este comună cu cea a Con­siliului Județean Ialomița, care s-a angajat să susțină activitatea spitalelor din județ care luptă cu boala COVID-19.

Sprijin pentru Spitalul Fetești... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2021, 15:20 (6439 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Elevii din 87 de unități de învățământ vor merge «fizic» la școală

De luni, 8 noiembrie 2021

Ialomița: Elevii din 87 de unități de învățământ vor merge «fizic» la școală

Potrivit deciziei comune a Ministerului Educației și Ministerului Sănătății, de luni, 8 noiembrie 2021, elevii vor putea merge «fizic» la școală doar dacă procentul de vaccinare al personalului din școli depășește 60%. La nivelul județului Ialomița, din cele 98 de unități de învățământ, cu personalitate juridică sau arondate, 87 au o rată de vaccinare a   profesorilor și personalului nedidactic peste valoarea stabilită prin acte normative.

Elevii se întorc în clase Conform Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița și Direcției de Sănătate Publică Ialomița, din cele 98 de unități de învățământ din județ, cu personalitate juridică sau arondate, 87 au un procent... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2021, 19:05 (14867 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Administrația ialomițeană a accesat fonduri europene în valoare de 658 milioane de lei

Administrația ialomițeană a accesat fonduri europene în valoare de 658 milioane de lei

Un raport oficial al Prefecturii Ialomița evidențiază situația pro­iectelor cu finanțare europeană depuse de instituțiile publice și administrațiile locale din județul nostru, pentru ciclul financiar 2018-2023. Astfel, entitățile publice au întocmit 52 de pro­iecte, cu o valoare totală de 658 milioane de lei. Programul Operațional Regional (POR) a fost mecanismul prin care au fost accesate cele mai multe fonduri europene la nivelul județului Ialomița. Cu toate acestea, Ialomița rămâne printre județene cu cea mai slabă absorbție a banilor europeni, așa cum se arată în do­cumentele oficiale ale Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene.

Ialomița are nevoie de banii Uniunii Europene... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2021, 13:55 (14288 vizualizări - 3 comentarii)

28 Iun 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră (11.20) traficul rutier este întrerupt pe DN2 București-Urziceni, în zona popasului de la Sinești, din cauza unui autotren care ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 11:29
(9409 vizualizări - 1 comentariu)


«Flori pe cununa de spini», la Sfîntu Gheorghe

Primăria comunei Sfîntu Gheorghe, Centrul Socio-Cultural și Parohia din localitate organizeză Festivalul concurs pentru elevi «Flori pe cununa de spini». Evenimentul se va petrece sîmbătă, 30 aprilie și ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 16:44
(9166 vizualizări - 4 comentarii)


Fetești: Raja Constanța, păgubită de hoți

Raja Constanța-sucursala Fetești a căzut victimă hoților. Infractorii au fost prinși, iar Raja urmează să stabilească valoarea prejudiciului cauzat. Marți, 26 aprilie, jandarmii din Fetești, aflați în patrulare ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 14:09
(10856 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Surprins în trafic cu țigări de contrabandă

Polițiștii au oprit în trafic miercuri, 27 aprilie a.c., în jurul orei 17.30, în Slobozia, un autoturism condus de un bărbat în vîrstă de 46 ani, din localitate, pentru un control de rutină. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 14:02
(7647 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Inconștient! Tînăr de 19 ani, fără permis și beat la volan!

Polițiștii au identificat un tînăr în vîrstă de 19 ani, din Săveni, care deși nu avea permis de conducere și băuse, s-a urcat la volanul unui autoturism. Așadar, agenții Postului de Poliție Săveni au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 13:49
(9784 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Din nou înșelăciune la mobil!

Poliția Slobozia a fost sesizată miercuri, 27 aprilie a.c., de către o persoană în vîrstă de 42 ani, din localitate, care a fost victima unei înșelăciuni. Persoana în cauză a declarat polițiștilor faptul ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 13:35
(7617 vizualizări - 1 comentariu)


Drăgoești: Patru copii au furat fier vechi dintr-o curte

Polițiștii cercetează pentru furt calificat patru minori, cu vîrste cuprinse între 8 și 16 ani, din comuna Drăgoești. Astfel, miercuri, 27 aprilie a.c., Poliția a fost sesizată de un bărbat, de 44 ani, ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 13:31
(8082 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Drăgoești furt


Anunț angajare

Anunț angajare

Hotel Restaurant Select angajează
• ospătari
• bucătari
• lucrători în bucătărie
(experiența constituie avantaj)

Se oferă pachet salarial atractiv. ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 12:53
(7770 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Moaștele Sfîntului Grigore Teologul, la Mînăstirea «Sfinții Voievozi»

În perioada 28 aprilie-3 mai, în curtea Mînăstirii din Slobozia vor poposi Moaștele Sfîntului Grigore Teologul. În cadrul unui ceremonial religios patronat de Episcopia Sloboziei și Călărașilor, Moaștele ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 12:50
(7221 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A rămas fără 4400 lei după ce fost înșelată prin SMS

O tînără de 21 ani din Țăndărei a căzut victima unei înșelăciuni prin telefon. Aceasta a alarmat polițiștii din localitate, povestind cum a rămas fără suma de 4400 lei. Scenariul înșelăciunii a fost pus ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 10:46
(7894 vizualizări - 1 comentariu)


Norme legale pentru zilieri

Reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița informează asupra apariției în data de 20 aprilie 2011 a unor norme legale ce reglementează raportul dintre persoane care desfășoară activități ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 09:17
(6164 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tîlhărit în plină stradă

Un tînăr de 23 ani din Țăndărei a fost tîlhărit în timp ce se plimba pe o stradă din localitate. Bărbatul a fost agresat și deposedat de telefonul mpbil de doi tineri, în vîrstă de 16 ani, în seara zilei ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 07:12
(5965 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: I-a dat foc la mașină

Urziceni: I-a dat foc la mașină

Autoturismul unui cetățean din Urziceni a fost incendiat de către o persoană rămasă neidentificată. Evenimentul a fost anunțat prin serviciul 112 în dimineața zilei de luni, 25 aprilie. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:49
(9221 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Tînără de 20 ani, prinsă șofînd prin Amara fără a avea carnet. Mașina i-a dat-o chiar prietenul său!

Marți, 26 aprilie a.c., polițiștii au depistat pe strada Decebal, din Amara, o tînără în vîrstă de 20 ani, din localitate, care conducea un autoturism fără a avea permis de conducere. Autoturismul i-a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:27
(6955 vizualizări - 1 comentariu)


Făcăeni: Braconaj piscicol în flagrant

Polițiștii au depistat, marți, 26 aprilie a.c., în flagrant pe raza comunei Făcăeni, în zona km 16 al brațului Borcea, doi tineri localnici, în vîrstă de 17 și 30 ani, care pescuiau utilizînd o barcă tip ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:24
(8559 vizualizări - 2 comentarii)


Mircea cel Bătrân: La 92 ani, s-a aruncat în fântână

Mircea cel Bătrîn: La 92 ani, s-a aruncat în fîntînă

Pompierii militari de la Detașamentul Slobozia au fost solicitați să intervină miercuri, 27 aprilie a.c., în jurul orei 11.20, pentru scoaterea dintr-o fîntînă a trupului neînsuflețit al unei femei în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:11
(9434 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 81 locuri de muncă vacante. Se caută 30 de paznici!

Potrivit AJOFM Ialomița, la nivelul județului sînt vacante 81 locuri de muncă. Astfel, 4 dintre acestea sînt pentru absolvenți de studii superioare, 21 pentru cei cu studii medii, 54 pentru muncitori calificați ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:10
(4214 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Termen limită pentru depunerea cererii de subvenție la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește că termenul limită de depunere a cererii pentru ajutorul de stat prin rambursare a diferenței de acciză pentru motorina utilizată în agricultură ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:09
(11718 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Chiriașul hoț

Un tînăr de 25 ani, chiriaș timp de trei luni al unei familii din Slobozia, a sustras din casa gazdelor bani și bijuterii în valoare de 20 mii lei. Tînărul a profitat de bunăvoința unei familii la care ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:08
(6363 vizualizări - 0 comentarii)


Murgeanca: Bătrînă de 95 ani, moartă în incendiu

O bătrînă din satul Murgeanca și-a pierdut viața după ce locuința acesteia a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul s-a produs sîmbătă, 23 aprilie a.c., în jurul prînzului. Cel mai probabil, focul a pornit ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:07
(6995 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Grajd incendiat

Un alt incendiu s-a produs în municipiul Urziceni, în duminica Paștelui. Un grajd care adăpostea 5 animale a fost cuprins de flăcări la orele amiezii. Pompierii au intervenit cu două autospeciale de lucru ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:06
(6201 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: I-a dat cu pietre în mașină

Duminică, 24 aprilie a.c., în jurul orei 19.30, un echipaj mobil din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a fost sesizat prin 112 că în pădurea «Peri», de la marginea Sloboziei, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:05
(7796 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia avariere


Hristos a Înviat!

Hristos a Înviat!

Redacția Independent vă urează Paște Fericit! ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2011, 00:01
(8394 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Școala începe miercuri, 27 aprilie 2011

Vacanța de Paște pentru elevi s-a prelungit cu o zi. Conform unui comunicat de presă al Inspectoratului Școlar Ialomița, elevii sînt anunțați că, potrivit deciziei Miniterului Educației, ultima zi de vacanță ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 11:54
(5371 vizualizări - 3 comentarii)


Dridu: Șofer pe cisternă, depistat că vindea motorină «la negru»

Polițiștii cercetează un bucureștean după ce a fost depistat vînzînd motorină «la negru». Astfel, joi, 21 aprilie, pe raza comunei Dridu, polițiștii au depistat un bărbat, de 47 ani, care transporta motorină ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:30
(9003 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu motorină


Slobozia: L-au prins în timp ce încerca să vîndă fier vechi fără documente

Agenți din cadrul Poliției Slobozia au verificat joi, 21 aprilie a.c., legalitatea operațiunilor desfășurate de o societate de colectare deșeuri feroase de pe raza municipiului. La această locație, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:25
(9280 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive

Polițiștii au acționat joi, 21 aprilie a.c., în intervalul orar 12.00-20.00, pe raza județului Ialomița, în zona municipiului Urziceni și a orașului Țăndărei pe linia creșterii gradului de siguranță rutieră ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:23
(7062 vizualizări - 0 comentarii)


Accident de muncă la Alcoprod Urziceni

În această dimineață, un bărbat a decedat în timp ce se afla la locul de muncă. Accidentul de muncă s-a petrecut în curtea unei firme din Urziceni, bărbatul fiind angajat al Alcoprod.
Vineri, 22 aprilie ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:08
(15260 vizualizări - 9 comentarii)


Hyundai, prezență de top la Salonul Auto de la Shanghai

Hyundai, prezență de top la Salonul Auto de la Shanghai

Hyundai a captat atenția la nivel mondial prin prezența la Salonul Auto de la Shanghai, noua generație de limuzine Hyundai Azera/Grandeur atrăgînd foarte mulți dintre vizitatorii Salonului. Automobilul ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 14:12
(6170 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hyundai real test


Ciulnița: Tânăr de 19 ani, cercetat de polițiști pentru că a tăiat cauciucurile unei mașini

Ciulnița: Tînăr de 19 ani, cercetat de polițiști pentru că a tăiat cauciucurile unei mașini

Polițiștii cercetează un tînăr, în vîrstă de 19 ani, din localitatea Poiana, pentru săvîrșirea infracțiunii de distrugere.
Un bărbat de 61 ani, din Ciulnița, a sesizat Poliția, miercuri, 20 aprilie a ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 13:18
(6979 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciulnița cauciuc


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...