Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fotograful Președintelui

Consilierii personali din Consiliul Județean Ialomița

Fotograful Președintelui

Administrația județeană cheltuie 52035 de lei lunar pentru «consilierii personali» ai Președintelui și vicepreședinților Consiliului Județean. La nivelul instituției sunt 6, însă schema este incompletă. Printre atri­buțiile oficiale ale consilierilor se numără și «participarea la manifestări științifice și profesionale în vederea desăvârșirii pregătirii profesionale». Cel mai vizibil dintre consilierii perso­nali este Dan Tudorache. Acesta este fotograful personal al Pre­ședintelui Moraru...

Consilierul-fotograf
Președintele Victor Moraru are... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2020, 11:05 (4846 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Transportul public la Slobozia produce pierderi de peste 1 milion de lei anual

Cu autobuze închiriate

Transportul public la Slobozia produce pierderi de peste 1 milion de lei anual

În urmă cu 2 ani, în luna august 2018, admi­nistrația Mocioniu decidea reînființarea Servi­ciului Public de Transport Local la Slobozia. La momentul respectiv, decizia a reprezentat o condiție obligatorie pentru accesarea unui proiect european în valoare de 7 milioane de euro pentru achiziționarea a 13 autobuze electrice. La 1 august 2019, primarul Adrian Mocioniu devenea unul dintre primii călători al celor 5 autobuze închiriate care deservesc cele două trasee din oraș, respectiv Slobozia Nouă și Bora. După un an de funcționare, Serviciul Public de Transport Local a înregistrat pierderi de 1,6 milioane de lei...

Promisiuni electorale cu Adrian Mocioniu... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2020, 10:50 (7480 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Copiii din Țăndărei, încurajați să facă mișcare

Copiii din Țăndărei, încurajați să facă mișcare

Autoritățile locale din Țăndărei investesc resurse în sănătatea copiilor din localitate. Astfel, în cadrul Clubului Sportiv «Victoria» al orașului a fost inaugurată și Secția de Handbal, destinată exclusiv fetelor. O decizie în acest sens a fost luată încă de la începutul acestui an, însă ea s-a concretizat abia în urmă cu o săptămână. La sfârșitul săptămânii, pe stadionul din oraș se va desfășura o preselecție pentru alcătuirea lotului de jucătoare.

Start pentru preselecție Echipa de handbal a Clubului Sportiv «Victoria» re­pre­zintă o idee mai veche a reprezentanților administra­ției... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2020, 16:40 (3557 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

700 locuri de parcare pentru locuitorii din Fetești

700 locuri de parcare pentru locuitorii din Fetești

La fel ca multe alte orașe din țară, și municipiul Fetești se confruntă cu traficul aglomerat. Tocmai de aceea, autoritățile locale au întocmit un proiect de sistematizare a arterelor de circulație prin realizarea de locuri de parcare. Primele 700 de locuri de parcare au intrat deja în amenajare.

Mai multe parcări pentru feteșteni
Estimările oficiale arată faptul că străzile din municipiul Fetești nu mai pot face în momentul de față traficului care se aglomerează de la o lună la alta. Astfel, administrația locală a realizat un proiect prin care dorește să construiască parcări... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2020, 16:20 (4390 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

60 cazuri de infecții cu COVID-19 la Azil!

Condamnații de la Centrul de Îngrijire și Asistență din Slobozia

60 cazuri de infecții cu COVID-19 la Azil!

Situație tensionată la Centrul de Îngrijire și Asistență din Slobozia, angajații reclamând lipsa unor măsuri reale de protecție în ceea ce privește noul Coronavirus. Oficialii Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița susțin că fac eforturi pentru a controla situația. «Tot ceea ce ține de noi și este omenește posibil, facem!» declară Paul Marcu, directorul DGASPC Ialomița.

Panică la Centrul de Îngrijire și Asistență din Slobozia
Angajații Centrului de Îngrijire și Asistență pentru persoane... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2020, 18:50 (7744 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 300 mii de imobile din Ialomița așteaptă să beneficieze de cărți funciare

Planul Național de Cadastru și Carte Funciară, nefuncțional

Peste 300 mii de imobile din Ialomița așteaptă să beneficieze de cărți funciare

Ialomița a intrat în al 5-lea an în care se derulează Planul Național de Cadastru și Carte Funciară (PNCCF), însă situația în ceea ce privește cadastrarea integrală a imobilelor din județ bate pasul pe loc. În toată această perioadă, doar 26% din cele peste 410 mii de imobile din județ au putut beneficia de cărți funciare. Tot ceea ce s-a realizat până în prezent reprezintă doar supra­fețele cadastrate din extravilanul localităților. Astfel, au apărut două «tabere», pe de o parte reprezentanții Oficiului Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița, instituție prin care se derulează PNCCF, și, pe de altă parte, administrațiile locale. OCPI susține faptul că edilii localităților sunt... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2020, 15:05 (3734 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Valeriu Roșca a revenit în funcția de director al DADP Slobozia

Valeriu Roșca a revenit în funcția de director al DADP Slobozia

Demis de primarul Adrian Mocioniu din funcția de director al Direcției de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Slobozia și repus în funcție de Tribunalul Ialomița, Valeriu Roșca s-a întors la muncă. El și-a reluat activitatea în urmă cu o săptămână. «Nu am găsit nimic în neregulă...» a declarat acesta la o zi după reîntoarcerea la serviciu. Procesul său este însă pe rol, urmând să se judece apelul sentinței dată de Tribunalul Ialomița.

Tribunalul Ialomița i-a dat dreptate
Proasta gestionare a lucrărilor de deszăpezire demarate la Slobozia după viscolul din februarie... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2020, 10:50 (9561 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Bazinul Olimpic de Înot pune în pericol sănătatea publică

Slobozia: Bazinul Olimpic de Înot pune în pericol sănătatea publică

UPDATE: Bazinul a fost ÎNCHIS!

Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița au demarat în această perioadă o serie de controale cu privire la activitatea desfășurată de piscinele și spațiile de agrement din județul Ialomița. Singurele nereguli au fost constatate la Bazinul Olimpic de Înot din Slobozia. Administrat de Primăria Slobozia, prin intermediul Clubului Sportiv Municipal, bazinul pune în pericol sănătatea publică din cauza numeroaselor neconformități descoperite în apă. Oficialii DSP Ialomița au recomandat închiderea unității până la remedierea tuturor problemelor.

Verificările sunt în curs Controlul... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2020, 15:10 (8398 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dezvăluit numele liceelor la care elevii refuză să se înscrie

Admitere computerizată 2020

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dezvăluit numele liceelor la care elevii refuză să se înscrie

În plin proces de admitere computerizată la licee, în Ialomița există și unități de învăță­mânt la care candidații refuză să se înscrie. Este vorba despre Liceele Tehnologice Căzănești, Urziceni și Țăndărei. Repartizați automat de calculator în ciuda opțiunilor exprimate, elevii cu medii foarte mici la Evaluarea Națională vor studia totuși în aceste instituții. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au explicat faptul că vor lua măsuri în școlile cu rezultate mici la acest examen, considerându-i direct respon­sabili pe directori.

Elevi în școli nedorite Experiența admiterii... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2020, 12:50 (8348 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război între Primăria Slobozia și taximetriști din cauza panourilor despărțitoare

Război între Primăria Slobozia și taximetriști din cauza panourilor despărțitoare

Sub amenințarea amenzilor, șoferii de taxi din Slobozia au fost obligați de administrația locală să-și monteze separatoare între scaunele din față și bancheta din spate, cu scopul de a preveni răspândirea infecției cu SARS-CoV-2. Metoda de protecție are însă nevoie de o omologare din partea unor instituții abilitate, însă deocamdată nu există un cadru legal prin care acest demers să poată fi reali­zat. Șoferii se tem ca mașinile lor să rămână fără Inspecție Tehnică Periodică din cauza se­para­toarelor, așa că preferă să nu le folosească.

Haos în taximetrie Străzile din Slobozia sunt... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2020, 17:05 (11818 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Moraru-omul și opera (VIII)

Moraru-omul și opera (VIII)

În cele ce urmează, cititorii noștri vor înțelege de ce, spre exemplu, adminis­trația județeană nu a fost pentru cine s-a pregătit, ci pentru cine s-a nimerit. Chiar dacă, spre exemplu din nou, persoana aflată conjunctural în fruntea județului nu a fost neapărat cea care a inventat administrația și nici vreun pom lăudat al absorbției de fonduri europene. Concursurile de împrejurări și jocurile de culise din cadrul Partidului Social Democrat i-au propulsat în poziția de șefi ai județului, formațiunea politică având, la rându-i, așteptări firești.

Stăpânii județului
Începând cu... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2020, 11:05 (4318 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au contribuit cu 70 milioane de lei pentru sistemul de Sănătate

Ialomițenii au contribuit cu 70 milioane de lei pentru sistemul de Sănătate

O  analiză a datelor furnizate de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița arată faptul că valoarea sumelor încasate pentru CASS (contribuția pentru asigurări sociale de sănătate) se menține la o valoare scăzută în județul nostru. Până la finele anului în curs, Ialomița trebuie să vireze în bugetul național 190 milioane de lei provenind din plata CASS, iar până în luna mai 2020 va­loarea fondurilor distribuite a atins pragul de 70 milioane de lei. În Ialomița au calitatea de asigurat 231 mii de persoane, însă 20% dintre acestea fac parte din catego­riile de beneficiari scutiți de plata CASS.

Fonduri limitate pentru Sănătate... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2020, 18:55 (2200 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în cadrul Primăriei Urziceni și la Căminul pentru Persoane Vârstnice Balaciu

Noi focare de COVID-19 în Ialomița

Cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în cadrul Primăriei Urziceni și la Căminul pentru Persoane Vârstnice Balaciu

Autoritățile sanitare din Ialomița au confirmat luni, 13 iulie 2020, faptul că la nivelul județului au fost depistate noi cazuri de îmbolnăvire provocate de infecția cu SARS-CoV-2. Acestea au fost identificate în cadrul Primăriei Municipiului Urziceni și la Căminul pentru Persoane Vârstnice «Ing. Vadim Rusu» din comuna Balaciu. În total, 8 persoane din cele două instituții s-au îmbolnăvit de COVID-19.

Anchete epidemiologice în curs
Din primele informații se pare că atât cazurile de la Primăria Urziceni, cât și cel de la Căminul pentru Persoane Vârstnice «Ing. Vadim Rusu» din comuna... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2020, 14:05 (8476 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Mocioniu la final de mandat

3 probleme fără soluții, 4 ani ratați

Administrația Mocioniu la final de mandat

În urmă cu 4 ani (și două săptămâni), pe 24 iunie 2016, Adrian Mocioniu depunea jurământul în calitate de primar al Sloboziei. Promisiunile campaniei sale electorale, vreo 24 la număr, ar fi transformat Slobozia într-un oraș «european». N-a fost să fie, iar spațiul tipografic nu ne permite să le detaliem pe toate. Prezentăm azi doar 3 dintre promisiunile importante lansate la în­ceput de mandat. Promisiuni care, în opinia contri­buabililor slobozeni, ar fi putut fi respectate...

«Groapa lui Stoica», eșecul lui Mocioniu
În 2016, cu o săptămână înainte de alegeri, Victor Moraru... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2020, 10:55 (6099 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Spitalele suport COVID-19 au nevoie de medici

Ialomița: Spitalele suport COVID-19 au nevoie de medici

În timp ce numărul cazurilor de îmbolnăvire cu SARS-CoV-2 cunoaște o creștere alarmantă la nivelul județului nostru, cele două unități medicale care acordă îngrijiri medicale bolnavilor de COVID-19, Spitalul Municipal Urziceni și Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, funcționează în stare de avarie. Totul din cauza faptului că unitățile medicale nu dispun de medici specialiști suficienți pentru a asigura consultații pacienților bolnavi. Situația cea mai gravă din acest punct de vedere se constată la Spitalul Municipal Urziceni acolo unde nici până la momentul de față nu a fost posibil transferul în ve­derea efecturării gărzilor a unui medic pneumolog și a unui medic infecționist. Astfel... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2020, 12:50 (4805 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Două cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 confirmate în cadrul Primăriei Balaciu

Pandemia de COVID-19 închide încă o administrație locală din Ialomița

Două cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 confirmate în cadrul Primăriei Balaciu

UPDATE: 42 de cazuri înregistrate la Centrul de Îngrijire și Asistență Slobozia!

Autoritățile sanitare din Ialomița sunt în alertă după ce noaptea trecută au fost confirmate două noi cazuri de COVID-19 în administrația publică locală. Secretarul comunei Balaciu, precum și o angajată din cadrul Departamentului Taxe și Impozite al Primăriei Balaciu au fost confirmați pozitiv la testul pentru depistarea virusului SARS-CoV-2.

Măsuri speciale de protecție Din cauza celor două cazuri confirmate, la recomandarea Direcției de Sănătate Publică Ialomița, autoritățile locale din Balaciu vor fi nevoite să suspende activitatea din cadrul Primăriei Balaciu. «Pentru a evita orice risc de răspândire firește că luăm în calcul suspendarea activității din instituția noastră... Toată lumea își va lua acasă calculatoarele și va lucra de acasă. Aceasta este situația!»... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2020, 14:10 (18758 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Utilajele Infrastructură Drumuri și Poduri SA, parcate în curtea directorului Dan Anton

Oamenii Președintelui Moraru

Utilajele Infrastructură Drumuri și Poduri SA, parcate în curtea directorului Dan Anton

Joi, 25 iunie 2020, Consiliul Județean Ialomița a aprobat majorarea capitalului social al Infrastructură Drumuri și Poduri SA pentru achiziția de utilaje noi. Utilajele achiziționate anterior sunt păstrate în curtea personală a directorului Dan Anton, la Brâncoveni, județul Călărași. «Există un contract de comodat încheiat între mine și firmă... Dacă vreți mai multe amănunte, faceți o solicitare scrisă!» a recunoscut el senin. Consiliul Județean Ialomița a demarat deja proce­dura de selecție pentru un nou director la această firmă.

Mână moartă cu Dan Anton Infrastructură Drumuri și... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2020, 10:55 (9162 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Adora TECH a construit ilegal instalația de piroliză

Bomba ecologică de la Iazu (II)

Adora TECH a construit ilegal instalația de piroliză

Adora TECH a decis să demareze construcția primei instalații de piroliză din Ialomița fără a avea acordul de mediu de la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița. Ilegalitatea a fost descoperită de către comisarii Gărzii de Mediu care au decis sistarea lucrărilor. Locui­torii din Iazu resping categoric investiția. «Am făcut dezbatere publică la primărie. Le-am zis să plece, că noi nu vrem cauciucuri...» susține unul dintre săteni. Autoritățile locale susțin că nu au nimic împotriva investiției, dacă firma obține toate avizele legale. «Eu nu fac afaceri la Primărie!» declară primarul Georgeta Ilie.

Țara nimănui... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2020, 14:40 (9006 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Extinderea neautorizată a gospodăriilor din Cartierul Bora blochează consolidarea digului de protecție al râului Ialomița

La Slobozia

Extinderea neautorizată a gospodăriilor din Cartierul Bora blochează consolidarea digului de protecție al râului Ialomița

Extinderea fără auto­rizație a gospodăriilor din Cartierul Bora al Sloboziei în apropierea malurilor râului Ialomița blochează desfășurarea lucrărilor inițiate de Apele Române, în vederea consolidării digului de protecție. Reprezentanții instituției au notificat în scris administrația locală cu privire la această situație, însă până acum nu au primit niciun răspuns. Lucrările de la Slobozia fac parte dintr-un proiect mai amplu, care se întinde pe tot sectorul râului Ialomița, a cărui va­loare se ridică la peste 34 mi­lioane de euro.

Ialomița are diguri expirate
Construcția digurilor... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2020, 11:10 (8014 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Focar de COVID-19 la Azilul de bătrâni din Slobozia

Focar de COVID-19 la Azilul de bătrâni din Slobozia

Patru beneficiari și o angajată din cadrul Centrului de Îngrijire a Persoanelor Adulte din Slobozia, amplasat pe strada Lacului, au fost confirmați pozitiv la testul pentru COVID-19. Bătrânii au simptome specifice bolii, în timp ce angajata este asimptomatică. Direcția de Sănătate Publică a început luni, 6 iulie 2020, testarea de urgență a tuturor celor 130 de bătrâni internați la azil.

Anchetă epidemiologică în curs Din primele informații, focarul de la Azilul din Slobozia a izbucnit o dată cu depistarea angajatei. Conform protocolului, personalul din astfel de centre este testat de... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2020, 17:10 (22020 vizualizări - 17 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
271 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Acțiuni pentru siguranța publică

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 24 spre 25 aprilie, polițiștii slobozeni au organizat o acțiune în colaborare cu efective din cadrul Inspectoratului Județean al Jandarmeriei și ale Serviciului ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:21
(25365 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Hoți prinși de polițiști

Sîmbătă, 24 aprilie, polițiștii din Bordușani au fost sesizați de către o localnică, de 65 de ani, despre faptul că în noaptea anterioară, persoane necunoscute i-au furat din curtea locuinței și dintr-o ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:20
(27812 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Viteza face victime

Duminică, 25 aprilie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați prin 112, despre producerea unui accident de circulație. Accidentul s-a produs pe DJ203B, pe raza localității Gîrbovi, și s-a soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:20
(26027 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de polițiștii din Urziceni și Fierbinți-Tîrg

Sîmbătă, 24 aprilie, polițiștii din Urziceni au acționat pentru menținerea ordinii și liniștii publice, pentru prevenirea faptelor cu violență, a furturilor din buzunare, de și din auto, a comerțului ilicit ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:19
(23711 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan

O echipă de siguranță publică ce acționa pe raza municipiului Urziceni a oprit pentru control, duminică, 25 aprilie, un autoturism înmatriculat în Spania, la volanul căruia se afla un localnic, de 35 de ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:18
(31102 vizualizări - 0 comentarii)


264 locuri vacante pentru 1100 de persoane fără loc de muncă

Vineri, 23 aprilie a.c., la nivel național s-a desfășurat Bursa generală a locurilor de muncă, acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Evenimentul s-a desfășurat și la nivel ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2010, 12:10
(21670 vizualizări - 0 comentarii)


O mașină a luat foc la Făcăeni, acoperișul unei case a fost mistuit de flăcări la Condeești

Sîmbătă, 24 aprilie, autoutilitara unui cetățean din comuna Făcăeni a fost cuprinsă de flăcări ca urmare a unui scurtcircuit produs la un conductor electric defect sau izolat necorespunzător. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2010, 12:10
(27315 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Scuterul a fost acroșat de un autobuz

Vineri, 23 aprilie, pe 112, Poliția a fost sesizată despre faptul că pe Strada Călărași, din Fetești, un cetățean care se deplasa cu un moped a fost lovit de un autobuz. La fața locului s-a deplasat un ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:30
(23864 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Minor la volanul autoturismului bunicii

În cursul nopții de joi spre vineri, respectiv 22 spre 23 aprilie a.c., în jurul orei 00,20, polițiștii din Balaciu au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. În urma legitimării ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:29
(24576 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer în stare de ebrietate

Un bărbat de 37 de ani, din Fetești, s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat de polițiști conducînd un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși se afla în stare de ebrietate. Autoturismul ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:26
(23627 vizualizări - 0 comentarii)


S-a înecat în Ialomița?

Polițiști și pompieri au desfășurat joi, 22 aprilie a.c., eforturi comune pentru a depista un bărbat, de 66 de ani, din Urziceni, a cărui dispariție a fost sesizată de către familia acestuia. Ultimele informații ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:56
(23142 vizualizări - 2 comentarii)


Conducea tractorul cu permisul suspendat

Joi, 22 aprilie, în jurul orei 23,30, polițiștii au identificat în trafic, pe strada Călărași, din Fetești, un bărbat, de 45 de ani, din județul Constanța, care se deplasa la volanul unui autotractor ce ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(20270 vizualizări - 0 comentarii)


Fierul vechi, în atenția polițiștilor

Polițiștii din Țăndărei au acționat joi, 22 aprilie, în intervalul orar 09,00-12,00, pe raza de competență, pentru respectarea prevederilor privind gestionarea deșeurilor industriale reciclabile și pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(13881 vizualizări - 0 comentarii)


10 baruri și 9 săli de jocuri, controlate

În cursul după-amiezii de joi, 22 aprilie, în intervalul orar 18,00-21,00, efective din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, în colaborare cu efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi și din cadrul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(22323 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni în zonele rurale

În cursul nopții trecute, respectiv 22/23 aprilie, agenții Posturilor de Poliție Albești, Ciochina și Buești au organizat o acțiune comună intercomunală, sub coordonarea ofițerilor din cadrul Poliției ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:54
(13591 vizualizări - 0 comentarii)


Depunerea situațiilor financiare, obligatoriu la Registrul Comerțului

Oficiul Național al Registrului Comerțului reamintește comercianților că, începînd cu anul 2010, situațiile financiare anuale se depun numai la Registrul Comerțului. Avînd în vedere că data limită pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 13:42
(21043 vizualizări - 0 comentarii)


Perdelele forestiere de protecție, în atenția Prefecturii

Joi, 22 aprilie a.c., la sediul Prefecturii Ialomița s-a desfășurat o ședință de lucru a Comandamentului județean de analiză a realizării Programului de înființare a perdelelor forestiere de protecție. ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 10:13
(19984 vizualizări - 1 comentariu)


Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, zărzărea»-ediția a XVIII-a

Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, zărzărea»-ediția a XVIII-a

În organizarea Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, vineri, 16 aprilie 2010, s-a desfășurat faza zonală a celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului Județean ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 20:18
(20889 vizualizări - 0 comentarii)


A dat cu tractorul peste un bătrîn

Poliția Urziceni a fost sesizată miercuri, 21 aprilie a.c., prin 112, despre faptul că pe raza localității Hagiești s-a produs un accident de circulație, un pieton fiind implicat. Din cercetări s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 18:56
(20046 vizualizări - 0 comentarii)


Recidivist încarcerat după ce a tîlhărit un tînăr în stare de ebrietate

Un tînăr în vîrstă de 28 de ani, din Slobozia, recidivist, a fost încarcerat în arestul Inspectoratului după ce Judecătoria Slobozia a emis pe numele său un mandat de arestare preventivă pentru 29 de zile ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 18:39
(25142 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, identificat

Miercuri, 21 aprilie a.c., polițiștii l-au identificat și reținut, pe raza comunei Frumușani-Călărași, pe un tînăr, în vârstă de 28 ani, din Fetești, care lucra în cadrul unei vulcanizări din localitate ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:58
(13722 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Polițiștii au constatat o infracțiune comisă de un bărbat, de 32 de ani, din localitatea Săveni, care se deplasa la volanul unui autoturism cu numere de înmatriculare străine, fără a poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:42
(25529 vizualizări - 0 comentarii)


Firmă sancționată pentru nerespectarea regimului materialului lemnos

În urma verificărilor efectuate la un agent economic din comuna Făcăeni s-a constatat că acesta comercializa material lemnos pentru construcții fără a utiliza sistemul informatic integrat de urmărire a ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:40
(14978 vizualizări - 0 comentarii)


Bursa generală a locurilor de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 23 aprilie 2010, începînd cu ora 9.00, Bursa generală a locurilor de muncă. Acțiunea se va desfășura în Slobozia la Clubul ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:48
(21232 vizualizări - 0 comentarii)


22 aprilie, ziua Pământului: 200 de preșcolari au salvat Planeta la Slobozia

22 aprilie, ziua Pămîntului: 200 de preșcolari au salvat Planeta la Slobozia

Joi, 22 aprilie, la orele 10,00, preșcolarii Grădiniței «Junior» din Slobozia au organizat marșul annual de Ziua Pămîntului. Însoțiți de educatori și oficiali locali (l-am remarcat, în treacăt, pe nelipsitul ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:24
(17493 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbători uitate, sărbători regăsite: Caloianul îngropat la Slobozia

Sărbători uitate, sărbători regăsite: Caloianul îngropat la Slobozia

Caloiene, Iene,
Du-te-n cer și cere
Să deschiză porțile,
Să sloboadă ploile,
Să curgă și gîrlele,
Zilele și nopțile,
Ca să crească grînele!
Iani, Iani, Caloiani,
Ia cerului torțele ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:22
(13019 vizualizări - 0 comentarii)


«Activitatea economică în Ialomița a scăzut cu 40-50%»

«Activitatea economică în Ialomița a scăzut cu 40-50%»

În cadrul unei conferințe de presă susținută miercuri, 21 aprilie, reprezentații Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița au dat publicității raportul de activitate al instituției pe anul 2009. ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 06:52
(11709 vizualizări - 1 comentariu)


Pistol de calibru 5,5 mm, deținut ilegal

Polițiștii au depistat marți, 20 aprilie, un ialomițean care deținea, fără drept, o armă neletală din categoria celor supuse autorizării. Bărbatul, de 66 de ani, din Fetești, deținea fără drept un pistol ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:11
(21247 vizualizări - 0 comentarii)


Nu vrea să se întoarcă acasă: Dat dispărut de Poliția Constanța, găsit la Sudiți

Marți, 20 aprilie, polițiștii Postului de Poliție Sudiți au depistat pe islazul comunal un tînăr, de 23 de ani, din județul Tulcea, care lucra ca cioban la stîna de oi a unui bărbat din localitatea Sudiți ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:11
(21217 vizualizări - 0 comentarii)


2340 de pachete cu țigări în portbagajul unei mașini

Marți, 20 aprilie în jurul orei 20,50, polițiștii din Slobozia au blocat și oprit în trafic, pe Strada Nicolae Bălcescu, din localitate, un autoturism înmatriculat în județul Galați cu privire la care existau ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:10
(14206 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...