Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația din Ciulnița amenință cu evacuarea o familie cu trei copii

Administrația din Ciulnița amenință cu evacuarea o familie cu trei copii

O familie cu 3 copii din satul Ivănești al comunei Ciulnița este amenințată de oficialii Primăriei cu evacuarea. Familia trăiește într-o casă în satul Ivănești, ocupată cu permisiunea autorităților locale în urmă cu 6 ani... Vice­primarul comunei, Ionuț Belu, susține că Vasilică Buturugă, tatăl celor 3 copii, nu se integrează în comunitate...

Povestea lui Vasilică
În data de 17 octombrie 2019, Vasilică Buturugă din satul Ivănești al comunei Ciulnița a fost înștiințat de către autori­tățile locale ca «în termen de 30 de zile de la primirea prezentei să evacuați clădirea în care... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2019, 13:50 (6730 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Șpăgile luate de agenții Poliției Autostrăzi-Fetești trebuie probate din nou

Curtea de Apel a decis

Șpăgile luate de agenții Poliției Autostrăzi-Fetești trebuie probate din nou

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au fost obligați să probeze încă o dată faptele de corupție ale agenților Poliției Autostrăzi-Fetești, cercetați penal în cursul anului 2018. Decizia aparține Curții de Apel București și a fost fondată pe un amănunt controversat. Judecătorii din Capitală au explicat faptul că anchetatorii nu au identificat toate persoanele de la care polițiștii au luat mită, iar din această cauză probatoriul anexat dosarului este insuficient. Specialiștii în drept explică faptul că argumentul invocat de magistrații bucureșteni este o excepție fără temei în doctrina Dreptului Penal românesc...

Filmul unei anchete... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2019, 10:10 (6780 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

De la Armand la Milano/London și Florin Salam Gheorghe

Evoluția numelor copiilor rromi din Ialomița

De la Armand la Milano/London și Florin Salam Gheorghe

În ultimii ani, o dată cu migrația în statele europene, moda numelor adoptate de conaționalii noștri s-a mo­dificat. Dacă în anii 2000 nume precum Termopan și Armand erau în trend, acum acestea au fost înlocuite cu nu­mele celor mai cunoscuți maneliști și numele capitalelor prin care rromii ialomițeni tranzitează. Evoluția acestora de-a lungul anilor ar putea fi cap­tivantă, dacă nu ar fi atât de ridicolă.

Istoria lui «Armand» În urmă cu 15 ani, nume precum Armand, Bruzli, Eduardo ori Pamela erau des auzite pe străzile localităților unde familiile de rromi din Ialomița trăiau aș­teptând... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2019, 16:35 (3097 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia, 30% dintre diagnostice au fost eronate

În 2018

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia, 30% dintre diagnostice au fost eronate

Deși beneficiază de sume considerabile pentru a-și desfășura activitatea, Spitalul Județean de Urgență Slobozia are restanțe în ceea ce privește calitatea serviciilor medicale. Un document oficial demonstrează faptul că în cazul multor pacienți diagnosticele sunt inexacte sau eronat stabilite. În 2018, pentru 30% dintre bolnavii care au trecut pragul unității medicale se constată o neconcordanță între diagnosticul pe care l-au primit la internare și cel trecut în fișele de externare. Deși i-a fost solicitat un punct de vedere oficial în legătură cu acest aspect, Mariana Iancu, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, a refuzat să ofere detalii, declarând că: «nu am timp să stau de vorbă!»... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2019, 13:25 (23892 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița nu poate stopa abandonul școlar

8,6 milioane de lei, cheltuite degeaba

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița nu poate stopa abandonul școlar

Un proiect european în valoare de 8,6 milioane de lei, implementat în Ialomița cu scopul de a reduce abandonul școlar, nu are rezultatele așteptate. Beneficiarul este Inspectoratul Școlar Județean, ale cărui statistici demonstrează faptul că stoparea acestui fenomen pare imposibilă. Într-un raport oficial al instituției, denumit «Starea Învățământului ialomițean», în ultimii 3 ani școlari numărul elevilor cu risc de abandon s-a menținut la aceleași valori ridicate.

Statistici îngrijorătoare În urmă cu 6 ani, Institutul Național de Statistică și UNICEF România atrăgeau atenția cu privire... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2019, 09:50 (3884 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte de peste 40 mii de euro

Se întâmplă la Sărățeni

Proiecte de peste 40 mii de euro

Autoritățile locale din comuna Sărățeni sunt pe cale de a im­plementa două proiecte menite să contribuie la siguranța cetățe­nilor: sistem vi­deo de supra­ve­ghere și iluminat public, pro­iecte în valoare de peste 40 mii de euro.

50 camere video la Sărățeni Eugen Tocileanu, primarul co­munei Sărățeni, urmează să implementeze un nou proiect. Acesta dorește să instaleze în întreaga co­mună 50 camere video de supra­ve­ghere. «Acum lucrăm la un proiect pe GAL, respectiv montarea ca­me­relor de supraveghere video... Ca­merele vor fi amplasate în toată lo­calitatea, în special în centrul... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2019, 12:40 (5044 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Serviciile de asistență socială lasă de dorit

În Ialomița

Serviciile de asistență socială lasă de dorit

Un control efectuat de Agenția Județeană de Plăți și Inspecție Socială Ialomița în cadrul pri­mă­riilor din județ scoate în evidență dezinteresul autorităților locale față de modul în care se acordă servicii sociale beneficiarilor. Toate acestea în condițiile în care, la nivelul județului Ialomița, Asistența Socială rămâne unul dintre domeniile care se bucură de cea mai mare finanțare, bene­ficind de fonduri anuale care depășesc 150 milioane de lei.

Săracii, tratați cu indiferență Controlul efectuat de reprezentanții Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială Ialomița s-a realizat... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2019, 10:20 (3937 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița legiferează pentru mandatul viitor

Ultimele zvâcniri ale administrației Moraru

Consiliul Județean Ialomița legiferează pentru mandatul viitor

Miercuri, 30 octombrie 2019, consilierii județeni s-au reunit în ca­drul unei noi ședințe ordinare. Pe ordinea de zi a întâlnirii au fi­gurat 24 de proiecte de hotărâri, unele de interes major pentru cetățenii județului Ialomița. Printre acestea se numără și proiecte care vizează investiții edi­litare la nivelul județului Ialomița. Acestea vor fi finalizate, în cel mai fericit caz, la sfârșitul următorului mandat legislativ, respectiv în anii 2023-2024. Ședința a fost marcată de scandalul public declanșat între consilierul județean PNL Dragoș Soare și directorul Spitalului Județean Slobozia, Mariana Iancu...

Administrația Moraru moare, dar nu se predă... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2019, 12:10 (8751 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bătut de un polițist într-o benzinărie

La Slobozia

Bătut de un polițist într-o benzinărie

Acuzații grave aduse unui polițist din Slobozia. Angajat în cadrul Serviciului Poliției Rutiere Ia­lomița, agentul a fost reclamat de un tânăr cu privire la faptul că l-ar fi agresat într-o benzi­nărie. Acesta spune că ar fi încercat să-l salute pe polițist, moment în care omul legii și-ar fi ieșit din fire și i-ar fi aplicat o corecție. Șefii polițistului sunt însă de altă părere. Oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița susțin faptul că agentul a fost cel care ar fi fost agresat de tânărul care l-a reclamat... În acest caz a fost deschisă o anchetă.

Scandal la benzinărie... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2019, 17:15 (9538 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Moraru-omul și opera (II)

Moraru-omul și opera (II)

Saga președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, revine în paginile ziarului nostru. Săptămâna trecută am trecut în revistă prima sa decizie administrativă și activitatea care a precedat numirea sa în funcție. Astăzi ne vom concentra atenția asupra altor decizii administrative care au făcut istorie la nivel local, de la primele sale apariții pe rețelele de socia­lizare la «vânătoarea de vrăjitoare» declanșată în cadrul instituției și de-acolo mai departe la deciziile care au bulversat activitatea administrativă județeană generând, pierderi financiare greu de cuantificat.

Epoca rapoartelor lunare... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2019, 13:20 (3323 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Bomba» cu miros construită în mijlocul străzii

La Gârbovi

«Bomba» cu miros construită în mijlocul străzii

Un cetățean din comuna Gârbovi a pus pe jar autorită­țile după ce a amenajat, pe strada pe care locuiește, o hazna. Totul a ieșit la iveală după ce vecinii au reclamat întreaga situație, deranjați de mirosul puternic care a învăluit întreaga stradă. În urma petiției, Garda de Mediu-Comisariatul Județean Ialomița, Prefectura Ialomița și Direcția de Sănătate Publică au efectuat mai multe controale, omul fiind amendat. Mai mult, organele de control l-au obligat ca în 45 de zile să astupe fosa. Situația este cu atât mai uluitoare cu cât, spun repre­zentanții Primăriei Gârbovi, cetățeanul a vrut să intre cu haznaua în legalitate solicitând pentru ea autorizație de construire!

Un caz uluitor... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2019, 11:50 (2154 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Membrii Biroului Electoral Județean Ialomița, acuzați de «fals în declarații»

Membrii Biroului Electoral Județean Ialomița, acuzați de «fals în declarații»

bonus: Prefecții s-au «îmbolnăvit» subit

Scandal public înainte de Alegerile Prezidențiale în județul Ialomița. Biroul Electoral Județean Ialomița și-a schimbat conducerea, după ce fostul președinte, judecătorul Daniela Răceanu, a demisionat din funcție. Decizia acesteia a fost luată după ce a formulat o plângere penală împotriva membrilor BEJ, pe care i-a acuzat de «fals în declarații». Dosarul se află în cercetare la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București.

3 instituții, o singură anchetă Potrivit informațiilor, fostul șef al Biroului Electoral Județean Ialomița, judecătorul Daniela Răceanu, a înaintat organelor judiciare... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2019, 19:20 (6527 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dispensar modern în Cartierul Strachina din Țăndărei

Dispensar modern în Cartierul Strachina din Țăndărei

În urmă cu 4 luni, autoritățile din Țăndărei au reușit să obțină fonduri pentru dotarea cu aparatură medicală necesară viitorului dispensar din Cartierul Strachina. Proiectul va atinge suma de 46 mii de euro, banii provenind de la Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale prin Grupul de Acțiune Locală. Beneficiarii acestei investiții vor fi cetățenii orașului Țăndărei.

Un nou proiect la ºăndărei
Edilii orașului Țăndărei sunt pe cale să finalizeze încă un proiect menit să contribuie la bunăstarea cetățenilor. Astfel, o clădire din Cartierul Strachina în care mulți ani a funcționat... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2019, 16:25 (3767 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Campanie de donare de sânge în satele ialomițene

Campanie de donare de sânge în satele ialomițene

În ultimele două luni, angajații Centrului de Transfuzii Sanguine Ialomița au extins activitatea instituției și în mediul rural. Astfel, au fost demarate 5 campanii de donare de sânge în tot atâtea loca­lități din județ. Măsura a fost adoptată ca urmare a scăderii numărului de donatori care trec pragul Centrului.

Ialomița are nevoie de donatori de sânge Informațiile oficiale ale Centrului de Transfuzii Sanguie Ialomița arată că în ultimele două luni media donatorilor înregistrați zilnic a fost de cel mult 10 persoane. Din această cauză, angajații instituției au luat decizia de a demara... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2019, 13:20 (2757 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Podul rutier de la Bora a ajuns în instanță

Cu 1 milion de lei mai scump

Podul rutier de la Bora a ajuns în instanță

Construcția podului rutier peste râul Ialomița din zona Cartierului Bora al Sloboziei a ajuns în instanță. Oficialii Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Constanța, subordonată Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere, a acționat în instanță societatea Construcții Feroviare Drumuri Poduri SRL Buzău, firma care a câștigat inițial contractul pentru reabili­tarea obiectivului. Problema este generată de faptul că o parte dintre lucrările inițiale ale constructorului buzoian au afectat rezistența podului. Siguranța circulației nu este însă în pericol. Vestea bună este că a fost găsit un constructor, însă noul proiect de consolidare este mai scump cu 1 milion de lei.
... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2019, 10:10 (4991 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia salvează PRO România!

Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam, la Slobozia

Episcopia salvează PRO România!

În prag de Alegeri Prezidențiale, Episcopia Sloboziei și Călărașilor a adus la Slobozia Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam. Procesiunea de întâmpinare, desfășurată marți, 5 noiembrie 2019, a fost marcată de prezența politicienilor PRO România, în frunte cu Marian Neacșu. Icoana va rămâne la Mânăstirea «Sfinții Voievozi» până luni, 11 noiembrie 2019...

Luceafărul Neacșu și Primarul Nimănui
Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu, împreună cu toți preoții Eparhiei și cei 4000 de credincioși numărați oficial s-au bucurat să-i aibă alături, în primul... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2019, 19:05 (9223 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Constantin Sava vrea investiții de 350 mii de euro în serviciul de salubritate

Cheltuieli megalomanice la Urziceni

Primarul Constantin Sava vrea investiții de 350 mii de euro în serviciul de salubritate

La o lună de la declararea «stării de alertă», orașul Urziceni continuă să se confrunte cu probleme grave legate de salubrizarea localității. Prețul pentru preluarea gunoiului menajer a fost majorat la 10,5 lei, Rosal Grup SA rămâne titular de contract pentru încă 8 luni de zile, iar primarul Constantin Sava nu renunță la intențiile sale de a înființa un serviciu de salubritate propriu...

Curat ilegal, iar locuitorii plătesc!
La sfârșitul lunii septembrie 2019, primarul Constantin Sava anunța public rezilierea contractului cu Rosal Grup SA și înființarea «în maxim două săptămâni... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2019, 13:20 (6222 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

8,6 milioane de lei pentru achiziția de aparatură medicală

Fonduri alocate spitalelor ialomițene

8,6 milioane de lei pentru achiziția de aparatură medicală

Ministerul Sănătății alocă spitalelor din județul Ialomița suma de 8,6 milioane de lei pentru achiziția de apa­ratură medicală. Oficialii unităților medicale susțin faptul că primele aparate au sosit deja, urmând să aștepte o serie de aprobări speciale pentru a le pune în funcțiune. Echipamentele nu acoperă însă lipsa de medici cu care toate spitalele ialomițene se confruntă de ani buni.

Fonduri pentru spitale Anual, Ministerul Sănătății solicită spitalelor să întocmească o listă cu aparatura medicală necesară asigurării unor servicii de calitate. Raportat la nivelul județului Ialomița... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2019, 11:55 (3143 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Concurs pentru «noră» la Direcția Agricolă Ialomița

Trăiască PCR (Pile, Cunoștințe, Relații)

Concurs pentru «noră» la Direcția Agricolă Ialomița

bonus: drept la replică

Șefa Direcției Agricole Ialomița este acuzată public că netezește drumul viitoarei nurori către o funcție de consilier în cadrul instituției pe care o conduce. Concursul va avea loc pe 18 noiembrie 2019 și, potrivit sesizării, directorul Constanța Bucur Diamandi a interzis contracandidaților înscrierea la concurs. Revoltat de situație, petentul a transmis în urmă cu două săptămâni sesizarea către Ministerul Agriculturii și a făcut o plângere la DNA. Constanța Bucur Diamandi a refuzat să răspundă acuzațiilor formulate susținând că este ocupată și nu poate vorbi cu reporterul ziarului nostru.

Slujbă pentru «noră» la Direcția Agricolă... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2019, 18:20 (5764 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Statul plătește 433 mii de lei pe an pentru masa deținuților

La Slobozia

Statul plătește 433 mii de lei pe an pentru masa deținuților

Fără să mai surprindă pe nimeni, Statul cheltuie mai mulți bani pentru a asigura masa deținuților comparativ cu sumele plătite pentru achiziția alimentelor prin programul «Cornul și Laptele», destinat elevilor. Prețul alimentației persoanelor private de libertate crește în funcție de regimul de detenție. De exemplu, într-o zi, pentru a asigura masa unui singur deținut, Penitenciarul Slobozia cheltuie 3,5 lei. În schimb, la Centrul de Arest și Reținere al Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița hrana unei persoane reținute costă 9,2 lei/zi. Pentru o singură cutie de lapte și un singur corn se cheltuie zilnic 1,92 lei...

Fonduri pentru masa deținuților... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2019, 13:40 (4165 vizualizări - 2 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
320 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: I-a furat lemnele din curte

Duminică, 2 ianuarie, un țăndărean a rămas fără lemnele aflate într-o anexă a gospodăriei. Cele 300 kilograme de lemne de fag au fost recuperate de polițiști de la un localnic, suspectat de comiterea furtului ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2011, 16:47
(9154 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea «Foc de Artificii»: 137 kg de petarde, confiscate

În cadrul acțiunii «Foc de artificii», polițiștii ialomițeni au constatat 30 de infracțiuni, pentru săvîrșirea cărora sînt cercetate tot atîtea persoane, au confiscat 27417 articole pirotehnice și au aplicat ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2011, 16:43
(12547 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Impozitele, doar prin Formularul 112

Direcția Genarală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele juridice și fizice care au calitatea de angajatori sau entități asimilate angajatorului că vor plăti contribuțiile și ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2011, 16:32
(7117 vizualizări - 0 comentarii)


La volan, fără permis

În prima zi a anului 2011, polițiștii Postului de Poliție Gheorghe-Doja, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza localității, au oprit pentru control un autoturism condus de un ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2011, 15:47
(13903 vizualizări - 0 comentarii)


Aproape 30000 de lei, amenzi aplicate de Poliția Rutieră

În perioada 31 decembrie 2010-2 ianuarie 2011, efective din cadrul Serviciului Rutier au intensificat activitățile pe arterele județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere ce se pot produce, precum ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2011, 15:43
(8841 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Evitați traseele lungi!

IPJ Ialomița: Evitați traseele lungi!

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră pe raza județului traficul rutier se desfășoară în condiții de iarnă, nefiind înregistrate evenimente rutiere.
Polițiștii recomandă ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2011, 15:38
(12362 vizualizări - 0 comentarii)


La Mulți Ani 2011!

La Mulți Ani 2011!

Redacția Independent vă dorește un An Nou mai bun, plin de realizări. ...[citește_toată_știrea]

1 Ianuarie 2011, 00:01
(12257 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Te Deum» la Catedrală

În noaptea dintre ani, la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia, Preasfințitul Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor va oficia o slujbă de priveghere în cadrul
căreia ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2010, 13:43
(10677 vizualizări - 0 comentarii)


S-a găsit o agendă!

S-a găsit o agendă de culoare verde, în zona Spitalului Slobozia, pe strada Lacului. Agenda conține mai multe numere de telefon și adrese de mail. Cel ce a pierdut-o ne poate contacta la adresa de mail ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2010, 13:30
(8295 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Acțiunea «Foc de Artificii»-aproape 1000 de petarde, confiscate

Sărățeni: Acțiunea «Foc de Artificii»-aproape 1000 de petarde, confiscate

În cursul zilei de ieri polițiștii au confiscat peste 900 de articole pirotehnice deținute ilegal. Astfel, în urma unui control efectuat la o societate comercială din localitatea Sărățeni, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:33
(12131 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Crescătorii de bovine pot accesa credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii plăților naționale directe complementare (PNDC) în sectorul zootehnic, la specia bovine, aferente anului în curs, că eliberează ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:15
(14180 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: «Șofer» fără permis, depistat la volan pe drumurile publice

Luni, 27 decembrie a.c., în jurul orei 15.45, polițiști din cadrul Postului de Poliție Bărcănești, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza localității, au identificat și oprit ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:09
(13254 vizualizări - 0 comentarii)


Bani pentru autoritățile locale

Guvernul a alocat suma de 177 milioane de lei autorităților locale pentru plata arieratelor și pentru acoperirea unor cheltuieli pentru primării care sînt, practic, în imposibilitatea de a mai funcționa ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:07
(10814 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Suspecți de furt, identificați de polițiști

În cursul nopții de luni spre marți, 27/28 decembrie a.c., în jurul orei 3.00, o patrulă de siguranță publică a observat pe raza municipiului Urziceni doi bărbați care transportau diferite obiecte. Întrucît ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:03
(9740 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


APIA: Cererea pentru subvenția la motorină, doar pînă la 31 decembrie 2010

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește producătorilor agricoli că mai pot depune cererea de acord prealabil pentru finanțarea prin rambursare, pentru motorina utilizată în agricultură ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 13:59
(8582 vizualizări - 1 comentariu)


Angajatorii vor depune contractele de muncă și ștatele de plată pe suport electronic

Guvernul a adoptat o Ordonanță de urgență care modifică Legea 130/1999 privind unele masuri de protecție a persoanelor încadrate în muncă. Una dintre cele mai importante prevederi se referă la faptul că ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 15:08
(13528 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Beat la volan a intrat în gardul unei case

Sîmbătă, 25 decembrie a.c., cu puțin înainte de miezul nopții, Poliția Slobozia a fost sesizată de către o femeie, de 35 de ani, din localitatea Ciulnița despre faptul că un autoturism i-a distrus o porțiune ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:31
(12859 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Accidente de circulație

Roșiori: Nu a acordat prioritate. Joi, 23 decembrie a.c., în jurul orei 15.00, Poliția Urziceni a fost sesizată despre producerea unui accident de circulație pe raza comunei Roșiori. Din ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:29
(10529 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Hoț încarcerat

La data de 24 decembrie a.c., polițiștii au depistat pe raza orașului Căzănești un bărbat în vîrstă de 44 de ani, domiciliat în județul Constanța, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:26
(11769 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Căzănești hoț


Amenzi de aproape 30000 de lei pentru șoferii indisciplinați

Amenzi de aproape 30000 de lei pentru șoferii indisciplinați

În perioada 24-26 decembrie a.c., peste 40 de polițiști din cadrul Serviciului Rutier au intensificat activitățile pe arterele județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere ce se pot produce în această ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:25
(11986 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Crăciunul, sărbătorit în liniște de ialomițeni

«Prezența activă a polițiștilor pe străzile județului, activitățile preventive desfășurate în zilele ce au precedat această Sărbătoare, dar și spiritul civic de care au dat dovadă cetățenii județului au ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:21
(10997 vizualizări - 0 comentarii)


Malu: Grenadă găsită pe stradă

O grenadă defensivă reală armată, extrem de periculoasă, a fost descoperită în data de 25 decembrie, în jurul orei 21.00, pe o stradă de pe raza localității Malu. Alertată prin 112, echipa pirotehnică a ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:16
(10646 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Malu grenadă


Incendiu la o casă din Slobozia

După ce vineri, 24 decembrie, casa unui cetățean din localitatea Ciulnița a fost cuprinsă de flăcări, un alt incendiu avînd aceeași cauză probabilă de izbucnire, respectiv un cablu electric defect sau neizolat ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:15
(12334 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Fetești: Mercedes în flăcări

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, un autoturism marca Mercedes a luat foc. Evenimentul s-a produs în dimineața zilei de sîmbătă, 25 decembrie, în jurul orei 4.00, pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:14
(10024 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Sărbători Fericite!

Sărbători Fericite!

Redacția Independent vă dorește un Crăciun Fericit alături de cei dragi! ...[citește_toată_știrea]

25 Decembrie 2010, 11:04
(6522 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Scrisoare deschisă adresată ministrului Agriculturii

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România a remis presei o scrisoare deschisă adesată ministrului Agriculturii, Valeriu Tabără. În mare, documentul aduce în discuție subiectul vînzării de terenuri ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2010, 14:33
(11867 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Ciulnița

Incendiu la o casă din Ciulnița

Pompierii militari de la Detașamentul Slobozia au intervenit vineri, 24 decembrie, în jurul orei 11.00, pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Ciulnița. Cel mai ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2010, 14:17
(11767 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai finalizează dezvoltarea noului autovehicul electric cu celule de hidrogen ix35 FCEV

Hyundai finalizează dezvoltarea noului autovehicul electric cu celule de hidrogen ix35 FCEV

Hyundai Motor Company a finalizat dezvoltarea următoarei generații de autovehicule electrice cu celule de hidrogen: modelul electric ix35 FCEV. Testarea sa va începe anul următor, iar producția în serie ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:39
(11689 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița își rectifică bugetul pe 2010

Întrunit în ședință ordinară, Consiliul Județean Ialomița își va rectifica propriul buget pe 2010. Printre alte hotărîri aflate pe ordinea de zi amintim pe cea referitoare la aprobarea noilor indicatori ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:33
(8286 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente rutiere în două zile pe DN21

Luni, 20 decembrie a.c., în jurul orei 16.00, pe Drumul Național 21, în afara localității Iazu s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea gravă a două persoane.
Din primele cercetări efectuate de ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:24
(7825 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...