Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ocaua lui Stoica Vodă

Bulevardul de pe strada Cloșca

Ocaua lui Stoica Vodă

Joi, 13 iunie 2013, după două luni de eforturi disperate, administrația Stoica reinaugura bulevardul Unirii, după un lifting pripit, dar numai bun de surprins în fotografii cu prilejul Sărbătorilor Sloboziei. La un kilometru distanță, un bulevard tras la indigo, dar rămas la statutul de stradă mărginașă, așteaptă de 40 de ani același tratament...

Strada Cloșca, soră cu bulevardul Unirii
Strada Cloșca începe în dreptul Grupului Școlar «Al. I. Cuza» și se termină lîngă Penitenciarul Slobozia. Ea desparte, teoretic, zona locuită a orașului de zona industrială. Practic însă, dincolo... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2013, 17:27 (8496 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Învățămîntul ialomițean primește nota 8

Peste 342000 de absențe!

Învățămîntul ialomițean a demonstrat, încă odată, că este incapabil să creeze «elite». Băncile școlilor din județ au fost tocite, încă un an, de coatele acelorași elevi care au tratat cu indiferență lecțiile sau temele pentru acasă. Dezinteresul față de școală îl demonstrează notele din catalog, numărul mare de absențe sau scandalurile publice în care «actori» principali au fost dascălii. Toate aceste «hibe» sînt recunoscute de oficialii învățămîntului ialomițean. „Mai avem mult de lucru și vrem să îndreptăm imaginea școlii ialomițene...» declară însă Otilia Dumitru, inspectorul școlar general.

Învățămînt de «nota 8»... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2013, 15:18 (6308 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șoferul Adrian Drăghici, «liber» la accidente mortale

Justiția ialomițeană e oarbă!

Șoferul Adrian Drăghici, «liber» la accidente mortale

În urmă cu 3 ani, pe DN21, din direcția Slobozia spre Călărași s-a produs un groaznic accident de circulație. Un tînăr de 26 de ani a fost ucis de Adrian Drăghici, administrator al unei firme din Slobozia. După ce s-a urcat băut la volan, Drăghici a lovit mașina în care se afla tînărul de 26 de ani, decesul victimei survenind imediat după impact. Timp de un an și jumătate, rudele victimei au încercat să-și facă dreptate în instanță, însă judecătorii au arătat clemență față de șoferul vinovat... Judecătorii din Slobozia au decis ca Adrian Drăghici să fie condamnat la 2 ani cu suspendare. Recent, pedeapsa s-a prescris, iar șoferul-problemă poate circula liber pe șosele.

Filmul unei tragedii... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2013, 13:58 (8217 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Sănătatea ialomițeană rămîne subfinanțată

Spitalele județului semnează «în genunchi» contractul cu Casa de Sănătate

La 6 luni de la începutul anului și după mai multe serii de negocieri eșuate, contractul dintre spitalele județene și Casa Județeană de Sănătate Ialomița a fost semnat. Săptămîna trecută, în cadrul unei conferințe de presă, directorul instituției, Mihai Geantă, a declarat: «Practic, în aprilie s-a derulat procesul de contractare aferent anului 2013. Aceasta activitate a fost laborioasă, dar noi sîntem mulțumiți de rezultate...». În pofida declarațiilor oficiale, spitalele județene rămîn subfinanțate și într-un permanent pericol de intrare în insolvență.

O victorie smulsă cu forcepsul... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2013, 11:55 (4648 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Răspopitul Casian Pandelică își vrea sutana înapoi

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, acționată în instanță

Răspopitul Casian Pandelică își vrea sutana înapoi

Războiul purtat de preoții Pandelică din Reviga cu Episcopia Sloboziei și Călărașilor este departe de a se încheia. După acuzațiile publice, fețele bisericești își caută dreptatea pe la ușile Tribunalului Ialomița. Preotul Casian Pandelică cere judecătorilor să-i dea înapoi slujba pe care a pierdut-o în 2011... «Este un abuz ceea ce a făcut Episcopia!» susține cel răspopit. În replică, oficialii din cadrul Episcopiei susțin că «măsura este una definitivă».

Confruntarea dintre «Bine» și «Rău» de la Reviga
Sînt 4 ani de cînd opinia publică este silită să asiste la acest scandal... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 18:45 (11119 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile ialomițene refuză insolvența!

Datoare vîndute în numele comunităților

Administrațiile ialomițene refuză insolvența!

Teoretic, Legea insolvenței este în vigoare din anul 2006. Ea este, de fapt, Legea 273/2006, privind finanțele publice locale și, potrivit art. 85, în termen de 6 luni de la intrarea în vigoare, Ministerul Administrației și Internelor împreună cu Ministerul Finanțelor Publice aveau obligația să elaboreze un proiect de lege referitor la insolvența unităților administrativ-teritoriale. Practic, în Monitorul Oficial de vineri, 24 mai 2013, a fost publicată o Ordonanța de Urgență privind insolvența unităților administrativ-teritoriale. Conform ei, primăriile pot declara starea de «criză financiară» sau, în cazul în care datoriile depășesc 50% din bugetul anual, insolvența. În Ialomița, deși situația... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 16:40 (9610 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Abonamente la suprataxă pentru elevii navetiști

Ialomița: Abonamente la suprataxă pentru elevii navetiști

La început de vacanță, oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au făcut un bilanț al cheltuielilor instituției. Conform rapoartelor, Inspectoratul Școlar Ialomița a cheltuit cele mai multe dintre fonduri pentru decontarea abonamentelor elevilor navetiști... Conducerea instituției reclamă faptul că, în ultimi 3 ani, firmele de transport au mărit nejustificat prețurile respectivelor abonamente. În anul școlar care tocmai s-a încheiat transportul școlar a costat peste 300000 de lei...

Creșteri substanțiale
Calculele pe care le-au efectuat reprezentații Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 14:38 (8535 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița pierde lupta cu apele...

Apărarea împotriva inundațiilor lasă de dorit

Ialomița pierde lupta cu apele...

Planul de apărare împotriva inundațiilor este ineficient. În ciuda eforturilor investiționale de consolidare și reabilitare a digurilor care protejează Ialomița de apele Dunării, lucrările se dovedesc a fi ineficiente. Conform estimărilor oficiale, digurile care apără localitățile situate pe malurile Brațului Borcea «sînt depășite moral și fizic». Totuși autoritățile județene sunt încrezătoare în eforturile lor. «Ne luptăm cu apa și apa cu noi, dar vom ieși învingători...» susțin însă oficialii responsabili să protejeze Ialomița în caz de inundații.

Stare de alertă pe Dunăre
... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 12:32 (6962 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Supracontrol la Bacalaureat

Măsuri extreme

Supracontrol la Bacalaureat

Ca să nu mai ia mită și anul acesta la Bacalaureat, Inspectoratul Școlar Ialomița impune reguli stricte profesorilor corectori și supraveghetori. Dascălii care asigură buna desfășurare a examenului de maturitate nu au voie să intre în săli cu telefoane mobile sau alte obiecte personale... De asemenea, ofițerii Serviciului Județean Anticorupție Ialomița i-au instruit pe dascăli cu privire la conduita pe care trebuie să o adopte în momentul în care ar fi tentați să încalce legea.

Istoria unui scandal
Imediat după afișarea rezultatelor finale ale sesiunii de vară a Bacalaureatului... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 10:22 (25800 vizualizări - 43 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a aruncat de pe pod să caute trupul băiețelului înecat...

Slobozia: Salvat de la moarte într-o fracțiune de secundă

Gest extrem al unui localnic din cartierul Bora, în seara zilei de luni, 24 iunie a.c. Bărbatul a sărit în gol de pe podul rutier direct în apele Ialomiței... Martorii prezenți la fața locului susțin că omul le-a mărturisit că încearcă să-l găsească pe băiețelul de 10 ani, înecat duminică seară în același loc. La un pas de moarte, bărbatul a fost salvat de pompierii Gărzii Slobozia.

Intervenție la secundă Malul drept al rîului Ialomița a fost împînzit de localnicii din cartierul Bora. Oamenii căutau cu disperare trupul bărbatului care s-a aruncat de pe pod la lăsarea întunericului.... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2013, 22:33 (5211 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții dezastruoase în drumurile județene

Războiul expertizelor

Investiții dezastruoase în drumurile județene

De aproape 10 ani, prioritatea declarată a administrației Ciupercă o reprezintă infrastructura rutieră. Și tot de atîta timp, drumurile județene reabilitate se degradează în mai puțin de 2 ani de la recepție... Ultimul scandal legat de această practică este investiția de pe DJ212 și DJ213, în comuna Gura Ialomiței. Demarată în urmă cu un an, lucrarea s-a blocat la acest moment din cauza unor... expertize. Potrivit declarațiilor oficialilor Consiliului Județean Ialomița, expertizele au rolul de a stabili cine se face vinovat de calitatea execrabilă a lucrărilor executate...

Oyl Company e în tot și în toate... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2013, 17:35 (11488 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nicu Pericli desființează calea ferată

Autogara Nana, construită în disprețul legii

Nicu Pericli desființează calea ferată

Săptămîna trecută explicam cum a fost posibil ca SC Nick Touring SRL să-și adjudece serviciul de transport public local printr-o licitație trucată. Astăzi, continuăm să explicăm cum același patron de firmă, Nicu Pericli reușește să construiască un sediu de autogară în zona de protecție a căii ferate din imediata vecinătate a gării... Deși ilegală potrivit reglementărilor legale în vigoare, construcția noii autogări este avansată și urmează să fie finalizată pînă la sfîrșitul acestui an...

OUG 12 din ’98 spune că e ilegal
Săptămîna trecută, reprezentanții administrației locale... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2013, 13:33 (13946 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Paul Toma-ELDAGA, găsit în Spania

Urmează să fie extrădat

EXCLUSIV: Paul Toma-ELDAGA, găsit în Spania

Poate cel mai căutat ialomițean de după Revoluție, l-am numit aici pe fostul patron al firmei ELDAGA, Paul Cristian Toma, a fost găsit de polițiști. Paul Toma se ascundea într-o mică localitate din Spania, autoritățile locale spaniole solicitînd informații polițiștilor ca urmare a unor activități mai puțin legale ale fostului patron ELDAGA în Spania. Potrivit unor surse, polițiștii erau pe urmele lui Paul Toma de cîteva luni, așteptîndu-se momentul prielnic pentru a fi arestat și extrădat în țara de origine.
Revenind, să precizăm că Paul Toma-ELDAGA era dat dispărut de la sfîrșitul lunii septembrie 2009. Acesta dispăruse după ce în prealabil a făcut o plîngere-autodenunț, la momentul respectiv... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2013, 10:36 (13141 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Frații Frusin și Gigi Piticu, arestați în Austria EXCLUSIV: Frații Frusin și Gigi Piticu, arestați în Austria

EXCLUSIV: Frații Frusin și Gigi Piticu, arestați în Austria

Fuga lui Toma Gheorghe zis Gigi Piticu în Austria a adus lumea interlopă din Slobozia în atenția autorităților austriece. Interlopul Toma Gheorghe, zis Gigi Piticu a încălcat interdicția impusă de instanțele judecătorești de a nu părăsi localitatea de domiciliu și a fugit din țară, pentru a fi alături de fratele său Toma Frusin, zis Frusin. Ambii interlopi sînt acum arestați de anchetatorii austrieci și urmează să fie predați autorităților din România...

Gigi Piticu, interlopul care sfidează legea
La începutul lunii martie 2013, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2013, 08:50 (36159 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La a-XIII-a ediție, Slobozia a reușit o performanță remarcabilă

SĂRBĂTORILE HAOSULUI

Începute cuminte, sub semnul Cezarilor din Episcopie și administrație, Sărbătorile Sloboziei, a XIII-a ediție, s-au transformat rapid în sărbători ale haosului. Timp de 3 zile, în pofida eforturilor evidente ale organizatorilor, dezordinea, debandada și haosul s-au înstăpînit peste oraș. Au existat, incontestabil, și evenimente lăudabile... Dar și acestea au fost umbrite de festivism deșănțat, mediocritate ridicată la rang de virtute și discursuri oficiale în tradiționala limbă de lemn a administrației ialomițene...

«Pane et circus» pentru slobozeni
Teoretic, Sărbătorile Sloboziei... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2013, 15:52 (9146 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Secție de îngrijiri paleative la Spitalul Județean de Urgență

Secție de îngrijiri paleative la Spitalul Județean de Urgență

Cea mai mare unitate spitalicească din Ialomița va înființa o secție pentru îngrijiri paleative. Secția specială este destinată bolnavilor cronici care nu au posibilitatea de a primi asistență medicală în condiții optime. Suferinzii vor fi îngrijiți de 3 medici, iar consultațiile sînt gratuite...

Tratament asistat la domiciliu
În urma unui raport întocmit de medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-a stabilit faptul că tot mai mulți bolnavi cronici din Ialomița nu beneficiază de asistența medicală de care au nevoie. Vorbim despre cazurile de cancer aflate în ultimul stadiu... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2013, 11:50 (14606 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

«Război civil» pentru câinii comunitari din Slobozia

«Război civil» pentru cîinii comunitari din Slobozia

Slobozia este, practic, sub asediul cîinilor comunitari. În haite sau solitari, aceștia au ajuns să terorizeze cartiere, parcuri, spații de joacă, scări de bloc... Sufocată de numărul reclamațiilor, primăria a cerut singurei echipe de hingheri din subordine să prindă 30 de cîini comunitari zilnic. De cealaltă parte a baricadei, iubitorii de animale protestează, uneori cu o violență dusă la extrem...

Comunitarii, în varianta oficială
Poziția autorităților slobozene este una «politically correct». Cîinii comunitari sînt tranchilizați, prinși, sterilizați, deparazitați, consultați... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2013, 09:22 (42818 vizualizări - 140 comentarii)

EVENIMENT

Energia verde din fonduri publice, un vis îngropat

Povești de adormit contribuabilul

Energia verde din fonduri publice, un vis îngropat

În urmă cu 2 ani, autoritățile județene anunțau debutul unei noi ere administrative, guvernată de energia verde obținută din centrale eoliene și panouri fotovoltaice. Se estima atunci, la nivel oficial, că Ialomița ar putea produce pînă la 600 de MW de energie verde. La 2 ani distanță, din declarațiile inițiale s-a ales praful... Iar singurul proiect finanțat din bani publici, unul de numai 2 MW, are 6 luni întîrziere!

Inflație de proiecte, niciunul finalizat
În 2011, cel puțin o treime dintre localitățile județului se puteau lăuda cu proiecte de investiții în energia verde. ... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 17:48 (14662 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Bazinul olimpic, inaugurat în 2014!

Încă o vară la Amara

Bazinul olimpic, inaugurat în 2014!

Anunțată pentru primăvara anului 2011, inaugurarea bazinul de înot didactic din Slobozia se amînă nedefinit. Deși trăim în plină guvernare USL, primarul PSD Alexandru Stoica primește doar promisiuni. Utilitățile pentru demararea lucrărilor la acest obiectiv au costat bugetul local aproximativ 80 mii de lei...

Greu la deal cu guvernarea mică
Săptămîna trecută, în cadrul unei conferințe de presă, primarul Sloboziei, Alexandru Stoica a declarat că bazinul de înot didactic nu va fi gata în această vară. «Așteptăm o alocare bugetară printr-o hotărîre de guvern. Cum vine, cum trecem... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 15:37 (6824 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Vom asfalta străzile Sloboziei cu DADP-ul!»

Soluție marca Alexandru Stoica

«Vom asfalta străzile Sloboziei cu DADP-ul!»

După aproape 6 ani de intervenții haotice, Slobozia arată ca după o serie prelungită de bombardamente. Pînă acum, explicația oficială a fost cea a ex-primarului Gabi Ionașcu, care spunea acum 3 ani că «există un contract multianual cu Tehnologica Radion pentru reabilitarea a 75 de străzi. Dar nu putem asfalta pînă după finalizarea lucrărilor la rețeaua de apă...». Noul primar, Alexandru Stoica, vine cu o soluție minune: «Vom asfalta străzile Sloboziei cu DADP-ul, pentru că ne costă mai puțin!».

O fantezie administrativă
Deși născut în plină criză, proiectul multianual de asfaltare... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 11:25 (11711 vizualizări - 10 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
258 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Movilița: O bătrână a murit sub roțile unei mașini

Accident mortal la Movilița în seara zilei de miercuri, 18 iulie 2018. O bătrână de 70 de ani a fost călcată de mașina condusă de un tânăr de 21 de ani. În urma accidentului, femeia a murit pe loc. La fața ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 01:58
(11255 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Șofer mort într-un accident rutier

Un tânăr de 32 de ani din Galați a murit miercuri, 18 iulie 2018, pe DN2, în apropiere de localitatea Ciocârlia. Acesta a intrat cu mașina pe care o conducea într-un cap de pod din beton. Trupul neînsuflețit ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:20
(7144 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Sprijin financiar pentru absolvenții care se angajează

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță faptul că absolvenții promoției 2018 vor beneficia de un ajutor financiar, denumit «sprijin de inserție», în valoare de 1500 de lei. Condiția ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:05
(6236 vizualizări - 0 comentarii)


Distrigaz Sud Rețele: Atenție, se închide gazul!

Miercuri, 18 iulie 2017, Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării gazelor naturale în Țăndărei, pe strada București, ca urmare a lucrărilor de reparații și întreținere a rețelelor. Intervenția se ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 19:17
(6414 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Un bărbat de etnie romă, în vârstă de 46 de ani, domiciliat în Țăndărei este principalul suspect al unui dosar penal privind fapte de «contrabandă calificată cu arme». În urma unei percheziții desfășurată ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 19:09
(6716 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A murit în urma unui infarct

Un bărbat de 55 de ani a murit luni, 16 iulie 2018, în timp ce mergea pe bicicletă, în municipiul Slobozia. Cel mai probabil, omul a suferit un infarct. El a fost descoperit în stare de inconștiență, căzut ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2018, 17:45
(9156 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Prins în flagrant în timp ce încerca să fure dintr-o mașină

Un tânăr de 17 ani, din Urziceni, a fost surprins de către polițiști în timp ce încerca să pătrundă într-un autoturism parcat. Marți, 10 iulie a.c., Poliția a fost sesizată, în miezul nopții, cu privire ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2018, 17:25
(10057 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru că încercat să vândă tutun

Urziceni: Reținut pentru că încercat să vândă tutun

Marți, 10 iulie a.c., polițiștii din Urziceni au depistat în flagrant un bărbat din Urziceni, bănuit că ar fi încercat să comercializeze o cantitate de tutun transportată cu ajutorul autoturismului propriu ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2018, 17:20
(7688 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii iunie 2018, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5317 șomeri, din care 702 șomeri indemnizați, respectiv 4615 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 20:20
(5350 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Marea Unire în viziunea celor mici»

Luni, 9 iulie 2018, Protopopiatul Slobozia a desfășurat prima activitate din proiectul educațional «Clubul de vară», aflat la cea de a IV-a ediție. Astfel, în parteneriat cu Biblioteca Județeană «Ștefan ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 19:05
(6869 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița

Având în vedere obiectivele specifice ale Inspecției Muncii stabilite prin lege, cât și prin Programul Cadru de Acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2018, în perioada 18-29 iunie 2018 , s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 18:50
(6159 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 176000 de lei, 18 permise de conducere reținute

La acest sfârșit de săptămână, 29 iunie-1 iulie a.c., polițiștii au intervenit la 72 de evenimente și au aplicat peste 600 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproximativ 176500 de lei, iar pentru ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2018, 18:05
(6544 vizualizări - 1 comentariu)


Pompierii ialomițeni s-au luptat cu apele în județul Bacău

Pompierii ialomițeni s-au luptat cu apele în județul Bacău

Șase subofițeri din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița au fost mobilizați să intervină în localitățile din Moldova, afectate de inundațiile din ultimele săptămâni. ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2018, 17:05
(6047 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: A murit din cauza extenuării

Un bărbat de 49 de ani, angajat ca maseur în cadrul Hotelului «Lebăda» din stațiunea Amara a murit la serviciu, din cauza oboselii. Bărbatului i s-a făcut rău în timp ce făcea un masaj unei persoane și ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2018, 18:05
(7403 vizualizări - 8 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

E-distribuție Dobrogea anunță pentru săptămâna viitoare, 2-6 iulie 2018, mai multe intervenții la rețeaua de distribuție și alimentare cu energie electrică din județul Ialomița. Astfel, energia electrică ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2018, 19:40
(8143 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Coșereni și Movilița

Joi, 28 iunie 2018, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza județului s-au produs două accidente rutiere, soldate cu victime. Primul accident rutier s-a produs în jurul orei 9,00, pe DN ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2018, 19:25
(8133 vizualizări - 0 comentarii)


Contractele colective de muncă, în vizorul ITM Ialomița

Potrivit Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, numărul unităților din județul Ialomița cu peste 21 de salariați, la 31.05.2018,
era de 427, din care cu capital de stat (inclusiv bugetari) ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2018, 19:20
(5119 vizualizări - 0 comentarii)


«O viață cât un Centenar»: O ialomițeancă, sărbătorită de reprezentanții MAI

Joi, 28 iunie 2018, s-a desfășurat la Valea Măcrișului acțiunea locală a proiectului, derulat la nivel național de Ministerul Afacerilor Interne, «O viață cât un Centenar». Campania are ca scop omagierea ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2018, 16:55
(6624 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Infractor arestat

Polițiștii din Ialomița au identificat un tânăr, de 28 de ani, din localitatea Borănești, care se sustrăgea executării unei pedepse de 3 ani pentru comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată». Acesta ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 20:40
(5478 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

În urma unei acțiuni desfășurată de polițiștii din Ialomița pe șoselele județului, a fost identificat un tânăr de 29 de ani care conducea în stare de ebrietate. Acesta a refuzat testarea cu aparatul Drager ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 20:15
(4493 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Măsuri preventive împotriva incendiilor de vegetație uscată

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița trag un semnal de alarmă cu privire la modul în care fermierii trebuie să protejeze terenurile agricole de riscul izbucnirii ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 20:05
(7173 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: A murit strivit de un copac

Este anchetă la Postul de Poliție Vlădeni după ce un bărbat, de 60 de ani, a murit miercuri, 20 iunie 2018, strivit de un copac, într-o pădure de la marginea localității. În momentul de față se fac cercetări ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2018, 13:55
(5432 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii mai 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5447 șomeri, din care 678 șomeri indemnizați, respectiv 4769 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 21:10
(4677 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiști din Ialomița, la «Cupa Zâmbetelor»

Polițiști din cadrul IPJ Ialomița s-au alăturat campaniei umanitare «Cupa Zâmbetelor», care a fost inițiată de un localnic din Ciulnița și se află la a doua ediție. Scopul campaniei este ajutorarea copiilor ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 20:25
(3994 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional din Săveni, reținut

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au depistat un bărbat de 31 de ani, din Săveni, pe numele căruia exista un mandat european de arestare emis de autoritățile franceze. Cel în ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 19:35
(6524 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 160000 de lei, 18 permise reținute

La acest sfârșit de săptămână, 15-17 iunie a.c., polițiștii au intervenit la 100 de evenimente și au aplicat 499 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproape 160000 de lei. De asemenea, au constatat ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 19:15
(6237 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț arestat

Un bărbat de 33 de ani, din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunilor de «furt» și «furt calificat», a fost reținut de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 20:15
(5282 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în zonele și în intervalele ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 19:05
(6831 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Furt comis după metoda «Sinești»

Doi tineri 20 și 25 de ani, ambii din Urziceni, au fost arestați după ce au furat bunuri dintr-o mașină parcată pe DN2A, în zona localității Lilieci, după metoda «Sinești». Polițiștii nu exclud varianta ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 18:48
(5825 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Adolescentă de 13 ani, înghițită de apele Brațului Borcea

Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița intervin în momentul de față pentru a scoate din apele Brațului Borcea o adolescentă de 13 ani, din zona municipiului Fetești, care ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2018, 19:46
(7803 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...