Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Și-a abandonat copilul ca să-și «vândă» trupul în București

Slobozia: Și-a abandonat copilul ca să-și «vîndă» trupul în București

Un caz șocant s-a petrecut în dimineața zilei de vineri, 19 octombrie a.c., pe străzile Sloboziei. O fetiță de nouă luni a fost găsită abandonată pe o bancă din fața Colegiului Național «Mihai Viteazul». Descoperirea îi aparține unui pensionar care ieșise să-și plimbe cățelul. Internată pe Secția Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, micuța va fi cel mai probabil instituționalizată... Surse apropiate anchetei au declarat în exclusivitate pentru Independent faptul că cea care i-a dat viață respectivei fetițe, o tînără de 21 ani, din localitatea ialomițeană Bordușani, și-a abandonat copilul ca să se prostitueze. Se pare că aceasta făcea parte dintr-o rețea de dame de companie de lux... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2012, 09:07 (8935 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Beție instituțională de Sfîntu’ Dumitru

Directorul Casei Județene de Pensii, beat la locul de muncă

Directorul Casei Județene de Pensii Ialomița este acuzat că vine beat la locul de muncă. Angajații susțin că este alcoolic și că astfel de episoade sînt permanente. În urma anchetelor interne ale Ministerului, Ion Dumitru a fost scos «basma curată». O nouă comisie ministerială anchetează situația semnalată vineri, 26 octombrie 2012...

Vineri, de Sfîntu’ Dumitru
Șeful Casei Județene de Pensii Ialomița a fost surprins vineri, 26 octombrie 2012, pe holurile instituției pe care o conduce într-o vizibilă stare de ebrietate. Întrebat cum a ajuns în această situație și dacă recunoaște... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2012, 15:32 (21992 vizualizări - 27 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia, poarta de intrare a Nanyang-ului în Europa

Din nou chinezi la Slobozia? DA, spun oficialii locali!

Slobozia, poarta de intrare a Nanyang-ului în Europa

În perioada 8-10 octombrie 2012, o delegație de 5 oficiali ai administrației locale din Slobozia a efectuat o vizită de lucru în orașul Nanyang din China. Scopul vizitei a fost acela de a reînnoda relațiile de prietenie  dintre cele două orașe, ca urmare a tratatului de înfrățire semnat în mandatul trecut. Totodată, susțin oficialii slobozeni, partenerii chinezi și-au reiterat interesul pentru construirea unei fabrici de componente electronice în Slobozia. «Nu ne-am plimbat degeaba pînă acolo! Ei spun că ar putea veni și mîine. Mîine nu putem noi! Dar în doi ani, sperăm să avem în parcul industrial de la Slobozia o fabrică de electronice care să ofere locuri de muncă pentru slobozeni...»... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2012, 15:05 (9021 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Orășenesc Țăndărei, oficial REDESCHIS prin Hotărâre de Guvern

Spitalul Orășenesc Țăndărei, oficial REDESCHIS prin Hotărîre de Guvern

În urma unei Hotărîri de Guvern publicată luni, 22 octombrie 2012, în Monitorul Oficial, s-a dat undă verde redeschiderii Spitalului Orășenesc Țăndărei. Unitatea medicală va beneficia de un număr de 102 paturi...
Potrivit documentului care atestă oficial redeschiderea, Spitalul Orășenesc Țăndărei va beneficial de «74 de posturi (...), dintre care: 44 de posturi de personal de specialitate medico-sanitar, 9 posturi de personal auxiliar sanitar și 21 de posturi de personal tehnic-administrativ și muncitori».
De asemenea, în cadrul Spitalului Țăndărei vor funcționa patru secții, respectiv Chirurgie, Pediatrie, Boli Interne și Psihiatrie, unitatea medicală urmînd a fi dotată cu un număr... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2012, 16:20 (16537 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La muma lui Mihai Viteazul acasă

Cîntarea Ialomiței, ediția a doua

La muma lui Mihai Viteazul acasă

«Un cenotaf politic pentru Excelența Sa Silvian Ciupercă» de Enciu Bobârniche

«Pe o stîncă neagră, într-un vechi castel, unde curge-n vale, un rîu mititel»... Așa începe poate cel mai cunoscut poem istoric al lui Dimitrie Bolintineanu. Numai că Tudora, mama lui Mihai Viteazul, n-a avut norocul de a fi imortalizată astfel. Așa că președintele Silvian Ciupercă a reparat această nedreptate patronînd a doua ediție a Festivalului Concurs de Tradiție Culinară Ialomițeană «La Casa Tudorii». Evenimentul s-a consumat sîmbătă, 13 octombrie, dar poemul eroic închinat evenimentului va trebui să mai aștepte, căci fiorul liric al lui Bolintineanu ne-a fost străin. Nu ne sînt străine însă felicitările, masa și dansul despre care vom scrie următoarea dare de seamă, ca niște bieți menestrei... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2012, 08:27 (10713 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un bărbat decedat la Fetești stă de 3 luni la morgă!

«Morții nimănui»

Un bărbat decedat la Fetești stă de 3 luni la morgă!

V-ați întrebat vreodată unde ajung morții nimănui? Reporterii Independent au găsit răspunsul! Cadavrele nerevendicate sînt înmormîntate din bani publici de autoritățile locale. De exemplu, adiministrația din Slobozia plătește peste 10000 lei pe an pentru înhumarea acestor cadavre. Chiar și noi putem ajuta un oropsit să-și doarmă somnul de veci la cimitir. Îl putem lua cu buletinul, ca pe credit, de la Serviciul de Medicină Legală...

Bani publici pentru morții altora
Imaginați-vă că mergeți pe stradă, iar pe o bancă zace un om, care pare fără suflare. Știți ce trebuie să faceți... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2012, 01:57 (12801 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Trafic cu «obiecte interzise» la Penitenciarul Slobozia

Vizitatorii deținuților încarcerați la Penitenciarul Slobozia își doresc să ajungă în spatele gratiilor. De la începutul anului și pînă în prezent zeci de tentative de introducere în celule a obiectelor interzise au fost depistate de gardienii închisorii. Modalitățile prin care respectivele obiecte sînt «ambalate» depășesc limita imaginației...

Gogoșari «murați» în... alcool!
«Nici nu v-ar putea trece prin cap ce metode ingenioase se folosesc pentru a se introduce obiectele interzise în spatele gratiilor!» declară oficialii din cadrul Penitenciarului Slobozia. Și știu foarte bine... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2012, 01:52 (10615 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean leagă bugetul de ieslea primăriilor USL

Banii publici la dispoziția președintelui Ciupercă

Consiliul Județean leagă bugetul de ieslea primăriilor USL

O vorbă moldovenească spune: «Dacă tot e să te frigă, măcar să te frigă o ciorbă grasă!». Prestația conducerii administrației județene de vineri, 12 octombrie a.c., a demonstrat încă o dată că ciorba e chioară, sfertodoctă și miroase a borș politic de departe. Dar aceste afirmații sînt deja banale. Ceea ce este de remarcat e faptul că, pînă în 2016, cînd președintele Ciupercă se va retrage, opoziția din Consiliul Județean este una formală și, prin urmare, inutilă. Semn că o nenorocire, într-adevăr, nu vine niciodată singură...

Oglindă, oglinjoară...
Cel mai așteptat proiect de... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2012, 01:39 (11471 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urziceni: Criza creează țepari noi

Membri ai unei rețele specializate în infracțiuni economice, 5 tineri din Urziceni sînt cercetați penal. Cu ajutorul unor firme-fantomă, aceștia au păgubit mai multe societăți comerciale din Slobozia. Infractorii acționau destul de simplu. Cumpărau cantități enorme de marfă, pe care «uitau» apoi să le plătească. Respectivele bunuri ajungeau să fie vîndute «la negru» sau pe baza unor documente fictive emise de una dintre firmele-fantomă, la care aceștia erau administratori și asociați. Cazul «țeparilor» a ajuns pe rolul Judecătoriei Urziceni, dacă vor fi găsiți vinovați, tinerii riscînd ani grei de închisoare...

«Țepari» de meserie... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2012, 01:33 (10799 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala ialomițeană, un șir de investiții eșuate

Școala ialomițeană, un șir de investiții eșuate

Reprezentanții Inspectoratului Școlar Ialomița declară laconic că anul școlar 2012-2013 va fi unul al «elitelor». «Vrem să avem elevi cu performanțe, iar cine nu înțelege iese din sistem!» amenință Otilia Dumitru, inspectorul școlar general. Totuși, școala ialomițeană a ajuns în pragul «exmatriculării». De șase ani, 26 de obiective școlare din Ialomița așteaptă să fie finalizate! Și nu sînt singurele... Planurile prevedeau ca respectivele unități de învățămînt să le ofere elevilor săli de clasă curate, laboratoare dotate cu materiale didactice și profesori bine pregătiți. Timpul a trecut, iar lucrările au rămas tot la stadiul de șantier. Investițiile din învățămîntul ialomițean au nevoie de peste... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2012, 06:56 (20664 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiectele europene de gestionare a deșeurilor intră în insolvență

Unde nu-i cap administrativ, vai de deșeurile contribuabililor

Proiectele europene de gestionare a deșeurilor intră în insolvență

La 16 iulie 2009, cele 150 de gropi de deșeuri neconforme de pe teritoriul județului au fost, oficial, închise. Data nu reprezintă mare lucru, anul însă da. Pentru că, în aceeași perioadă, Ialomița lansa la apă cinci proiecte finanțate din fonduri europene prin care se încerca crearea unei alternative la sistemul județean de gestionare a acestor deșeuri. Proiectele au strîns sub aceeași umbrelă cam jumătate dintre comunele județului și majoritatea orașelor, iar autoritățile județene au declarat că implementarea lor este o reușită indubitabilă. În anul următor, în plină campanie de mediatizare a succesului, Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECO 2008 de la Sfîntu Gheorghe, prima beneficiară... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2012, 18:34 (14787 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Profesorul Tomiță, lăsat fără catedră de către Inspectoratul Școlar

Scandal la Palatul Copiilor Slobozia

Profesorul Tomiță, lăsat fără catedră de către Inspectoratul Școlar

Un fost cadru didactic al Palatului Copiilor, profesor al instituției de aproape 30 de ani, susține că Inspectoratul Școlar Ialomița refuză reîncadrarea sa la Secția Navomodele. În replică, inspectorul general școlar Otilia Dumitru susține că profesorul s-a autoeliminat din sistem. Directorul Palatului Copiilor, Emilia Popa, a refuzat să facă ori fel de declarații pe această temă. În cadrul instituției mai există cadre didactice netitulare, pentru care au fost «inventate» secții noi, de dansuri de societate și... tenis de masă!

27 de ani în slujba navomodelismului
Paraschiva ... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2012, 18:00 (18860 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ograda: 5 răniți într-un grav accident de circulație

5 persoane, cu vîrste cuprinse între 24 și 48 ani, erau la un pas de a-și pierde viața în după-amiaza zilei de vineri 12 octombrie. La intrare în localitatea Ograda dinspre Țăndărei, aceștia au fost implicați într-un grav accident de circulație. Șoferul mașinii, un bărbat de 45 ani, a pierdut controlul volanului, a intrat pe contrasens și s-a izbit cu putere de un copac.
Cei 5 răniți veneau de la Tulcea, acolo unde erau angajați la o societate comercială, și se îndreptau către București. La intrarea în Ograda dinspre Țăndărei, șoferul mașinii a părăsit coloana în care se afla pritr-un viraj amețitor către stînga, iar după ce a pătruns pe contrasens s-a izbit de un pom de pe marginea drumului... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2012, 18:21 (11707 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Gropile «administrative» ale primarului Stoica

După modelul Gabi Ionașcu, administrația Stoica dă găuri Sloboziei. De data aceasta, ținta sînt trotuarele. De pe strada Ialomiței și pînă în zona Liceului de Artă, pietonii fac slalom printre zecile de gropi. «Se lucrează la rețeaua de apă și n-avem oameni să le astupăm...» spun oficialii din Primărie. Doamne ferește de vreun accident, pentru că cele mai multe cratere sînt nesemnalizate!

Operațiunea «Groapa» reloaded...
Slobozia are o administrație de dă în gropi... la propriu! Campion incontestabil al craterelor, ex-primarul Gabi Ionașcu iniția în anul 2009 un proiect de anvergură... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2012, 17:19 (10105 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dragalina: Fermă avicolă cuprinsă de flăcări

Incendiu la o fermă avicolă din localitatea călărășeană Dragalina în după-amiaza zilei de joi, 11 octombrie a.c. O hală în care urmau să fie aduse păsări, cu o suprafață de peste 1200 de metri pătrați, a fost cuprinsă de flăcări. Cel mai probabil, focul a izbucnit din cauza defectării unuia dintre cele trei ventilatoare care asigurau climatizarea încăperii...
În hala care s-a aprins puteau fi adăpostite peste 40000 de păsări, însă, din fericire, în momentul izbucnirii focului încăperea nu era populată. Au ars în schimb sute de tone de paie și instalațiile din interior. A fost nevoie de intervenția a 6 autospeciale ale pompierilor din cadrul ISU Călărași pentru a stinge incendiul. Mai mult... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2012, 17:13 (14486 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liderul de sindicat Gabriel Ioniță a fost concediat!

După 3 ani de șicane și procese, EXPUR a reușit imposibilul

Liderul de sindicat Gabriel Ioniță a fost concediat!

În urmă cu 5 ani, Gabriel Ioniță, liderul sindical al angajaților de la EXPUR, declanșa o luptă sindicală de proporții pentru respectarea contractului de muncă. În replică la eforturile sale, SC EXPUR a inventat un sindicat paralel, a restrîns atribuțiile de serviciu ale salariatului Gabriel Ioniță și a reușit, în urmă cu 10 zile, să desfacă contractul de muncă al acestuia. Potrivit declarațiilor liderului de sindicat, eliminarea sa ascunde încercarea disperată a conducerii de a bloca un proces prin care sindicatul încearcă recuperarea unor drepturi salariale de sute de mii de euro... Contactată telefonic, conducerea firmei EXPUR SA își rezervă dreptul de a face declarații publice ulterior apariției... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2012, 11:31 (13437 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Pericli, teroarea taximetriștilor din Slobozia

Pericli, teroarea taximetriștilor din Slobozia

Taximetriștii din Slobozia nu mai au liniște. Patronul firmei Nick Touring, Nicu Pericli, îi terorizează. Șoferii reclamă faptul că sînt șicanați în trafic și amenințați cu moartea dacă transportă călători din Amara... «Mie mi-a lovit mașina și a zis că mă „aranjează“!» este mărturia șocantă a unuia dintre taximetriștii pe care Nicu Pericli i-a pus la punct. Și nu este prima dată cînd patronul de la Nick Touring este acuzat că-și face dreptate singur! Este bănuit că a incendiat taxiurile «concurenței» și chiar sediul propriei sale societăți. Organele de anchetă refuză să reacționeze, orice cercetare a lui Nicu Pericli încheindu-se cu «neînceperea urmăririi penale»...

Cosa nostra pe ruta Slobozia-Amara... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2012, 20:37 (29219 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Neînceperea urmăririi penale pentru Ștefan Poienaru

Justiția s-a îmbătat din nou și și-a spart capul. A făcut chef cu Poliția!

Neînceperea urmăririi penale pentru Ștefan Poienaru

De la vremea cînd scriam despre Justiția, ialomițeană desigur, care s-a-mbătat și și-a spart capul, procurorul Cătălin Cristian Hristescu a devenit prim adjunct. Nu mai spunem de ce justiția era criță că iar zice prim adjunctul nostru că-l cercetează ăia de la CSM cum și-a spart capul... Revenind, din poziția deținută, dl prim adjunct Cătălin s-a luat la trîntă cu evazioniștii, cu Justiția stînd ghemuită la pieptu-i de procuror protector. De-atîta protecție, probabil, a devenit și atît de irascibilă. Căci, ea, Justiția se irită la culme cînd dl prim adjunct este apostrofat că interpretează articole după ureche, precum lăutarii... Și, abrupt, să purcedem în a desluși ițele unei Ordonanțe emisă... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2012, 17:57 (16503 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Politica redeschide Spitalul Orășenesc Țăndărei

Spitalul Orășenesc Țăndărei a devenit «fata mare» a politicii ialomițene. Folosit ca momeală electorală în campania de la localele din 10 iunie 2012 de membrii PD-L Ialomița, în frunte cu președintele Cazacu Marinică, care au promis că pot deschide «porțile ferecate» ale unității medicale, Spitalul Țăndărei a ajuns acum în «terenul» USL. Deputatul PSD Marian Neacșu a dat asigurări că Spitalul Țăndărei va fi redeschis în mai puțin de o lună. Pe masa de lucru a Ministerului Sănătății există o listă cu unitățile medicale desființate ce urmează să-și reînceapă activitatea, Spitalul Țăndărei aflîndu-se pe poziția a noua...

Imagine de campanie pe spinarea spitalului... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2012, 17:44 (12354 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Peste 500 de analize pe zi, acreditate «RENAR»

Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Peste 500 de analize pe zi, acreditate «RENAR»

Laboratorul de Analize Medicale al Spitalului Județean de Urgență Slobozia a fost acreditat RENAR să le ofere pacienților o șansă la viață. Peste 500 de investigații medicale pot fi efectuate mult mai repede, iar maladii precum tumorile canceroase, leucemiile, limfoamele sau infecțiile HIV/SIDA vor fi depistate și tratate la timp. Cu toate acestea, statisticile arată că, lunar, peste 3000 de bolnavi ialomițeni sînt condamnați să stea înghesuiți în doar 700 de paturi de spital...

Număr ridicat de investigații medicale
Statisticile sînt clare. Numărul analizelor efectuate în cadrul... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2012, 18:02 (14190 vizualizări - 3 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
295 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
deces

deces

Ne exprimăm regretul față de trecerea
în neființă a doamnei
MARIOARA CHIRIAC,
o prietenă deosebită, desăvârșită,
care a însemnat pentru noi
adevărata omenie.
Înmormântarea va avea loc
sâmbătă, 6 aprilie 2019, orele 11,30,
la Cimitirul «Sf. Ilie»,
Prelungirea Ghenca, București
Sincere condoleanțe familiei îndoliate
din partea pensionarilor
și cadrelor didactice
de la Școala Gimnazială
«Sf. Andrei» Slobozia

4 Aprilie 2019, 18:10


Tânăr din Movilița, arestat pentru furt din locuință

Un tânăr de 31 de ani, din localitatea Movilița, a fost arestat de polițiștii ialomițeni pentru «furt». Concret, polițiștii au demarat cercetările după ce un bărbat, de 57 de ani, a sesizat faptul că în ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:45
(5414 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Dăruiește din suflet pentru un zâmbet de copil»

Joi, 4 aprilie a.c., începând cu orele 14,00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița organizează acțiunea «Dăruiește din suflet pentru un zâmbet de copil». Acțiunea este una de voluntariat dedicată ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:40
(5080 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Cantitate de peste 800 kg pește, confiscată

În perioada februarie-martie a.c., inspectorii DSVSA Ialomița, împreună cu reprezentanții IPJ Ialomița, au efectuat 13 acțiuni de control a mijloacelor de transport și 3 verificări în unități de depozitare ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:35
(5083 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: TIR lovit de un tren de marfă

Pompierii Gărzilor Fetești și Slobozia au intervenit în cazul unui accident rutier petrecut la trecerea la nivel de cale ferată de la intrarea în municipiu. Potrivit informațiilor, un tren de marfă s-a ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 21:50
(4562 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Două focare de Pestă Porcină Africană la Axintele

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/ deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în data de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:40
(5875 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei răniți

Luni, 1 aprilie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a trei persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 13,00, pe DN21, la ieșire din ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:35
(3613 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Drăgoești, reținut pentru furt din locuință

Un tânăr de 23 de ani, din comuna Drăgoești, a fost reținut pentru 24 ore de polițiștii Secției Rurale Coșereni pentru săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Astfel, în perioada 10 ianuarie-3 februarie ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:30
(5469 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,56%-rata șomajului în luna februarie 2019

La sfârșitul lunii februarie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5262 șomeri (din care 2197 femei), rata șomajului fiind de 5,56%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2019, 17:40
(5627 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Jandarmeriei Române», sărbătorită și la Slobozia

Jandarmeria Ialomița marchează momentul aniversar, 3 aprilie, printr-o activitate care îi are în prim-plan pe oamenii de arme. Astfel, sâmbătă, 30 martie a.c., începând cu orele 11,00, în Parcul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2019, 17:35
(4770 vizualizări - 0 comentarii)


Handbal, HCM Slobozia. Turneul semifinal se joacă la Făgăraș!

Federația Română de Handbal a decis miercuri, 27 martie a.c., ca turneul semifinal al diviziei secunde să se desfășoare în perioada 9-12 mai 2019, la Făgăraș-Brașov. HCM Slobozia va porni în această competiție ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 20:10
(5626 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Fetești, arestat pentru spargeri de locuințe

Un tânăr de 21 de ani din Fetești este cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «furt calificat», «tentativă la furt calificat în formă continuată», «furt în scop de folosință» și «conducere fără permis ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:15
(4662 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Percheziție la un suspect de contrabandă cu țigări

Marți, 26 martie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat o percheziție pe raza municipiului Fetești, la domiciliul unui bărbat, de 52 de ani, bănuit de contrabandă cu țigări ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:10
(4411 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru «delapidare». A furat din conturile școlilor!

Marți, 26 martie 2019, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare 3 mandate de percheziție domiciliară în municipiul Urziceni, într-un dosar privind ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:05
(6339 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Doi constănțeni, arestați pentru «înșelăciune în formă continuată»

Marți, 26 martie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare două mandate de executare a pedepsei cu închisoarea emise de Tribunalul Constanța, pe numele a doi ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:00
(4413 vizualizări - 0 comentarii)


Descinderi ale polițiștilor și procurorilor din Londra în județul Ialomița

Descinderi ale polițiștilor și procurorilor din Londra în județul Ialomița

Percheziții în 4 localități din Ialomița desfășurate de reprezentanți ai autorităților judiciare din Londra, Marea Britanie, și ofițerii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 15:41
(7530 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Dridu!

În cursul zilei de astăzi, 27 martie 2019, Uzina de Apă din comuna Dridu a înregistrat o avarie la sistemul de alimentare cu energie electrică, fapt ce a condus la imposibilitatea furnizării apei potabile ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 10:30
(4434 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană la Amara

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în data de ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 18:25
(4618 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu la Spitalul Slobozia

Joi, 28 martie 2019, începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 18:20
(3680 vizualizări - 1 comentariu)


Urmăriți internațional, reținuți de polițiștii ialomițeni

În perioada 22-24 martie 2019, polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 44 de ani, din comuna Sinești, urmărit internațional. Autoritățile austriece au emis un mandat european de arestare ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:30
(4471 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de o mașină la Țăndărei

Sâmbătă, 23 martie a.c., în jurul orelor 8,00, s-a produs un accident rutier pe raza localității Țăndărei. În timp ce un bărbat, de 33 de ani, din Țăndărei, conducea un autoturism pe raza localității de ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:25
(4298 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Accident produs de un derapaj

Duminică, 24 martie a.c., în apropiere de localitatea Cotorca s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, în timp ce ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:20
(4407 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca derapaj


Ialomița: Șase bărbați beți la volan

În perioada 22-24 martie a.c., șase bărbați, cu vârste cuprinse între 29 și 50 de ani, au fost depistați de polițiști în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:15
(3070 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan cu permise suspendate

La sfârșitul săptămânii precedente, trei conducători auto, cu vârste cuprinse între 28 și 51 ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși aveau ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:10
(3495 vizualizări - 0 comentarii)


Produse contrafăcute la Gheorghe Doja

Vineri, 22 martie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat pe raza comunei Gheorghe Doja o femeie, de 37 de ani, care încerca să comercializeze articole de îmbrăcăminte ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:05
(4133 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectile descoperite la Sudiți

Proiectile descoperite la Sudiți

Un bărbat din Sudiți a sesizat joi, 21 martie a.c., în jurul orelor 11,00, printr-un apel la 112, faptul că a descoperit 3 proiectile pe un teren agricol. Echipa pirotehnică a Inspectoratului a fost alertată ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 17:40
(5536 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gura Văii

Joi, 21 martie a.c., 4 tone de lucernă și 8 metri liniari din gardul unei gospodării din satul Gura Văii au fost distruse de flăcări. Cauza incendiului a fost un foc deschis, nesupravegheat corespunzător ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 17:30
(3609 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «The Way after Postmodernism»

Luni, 25 martie 2019, orele 17,00, se va desfășura cea de-a II-a etapă a evenimentului «The Way after Postmodernism» România. Evenimentul va avea loc la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Galeriile ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 17:20
(4420 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Ridicare în totalitate a restricțiilor pentru Pesta Porcină Africană la Rovine

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/ deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în data de ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 12:05
(5234 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Bătrân găsit carbonizat în propria locuință

Fierbinți-Târg: Bătrân găsit carbonizat în propria locuință

Un bărbat de 87 ani din Fierbinți Târg a fost găsit carbonizat în propria locuință. Focul a fost observat în jurul orelor 22,30 la casa bătrânului. Voluntarii localității și pompierii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2019, 17:05
(5538 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...