Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Peste 100000 de hectare însămânțate în Ialomița

Peste 100000 de hectare însămînțate în Ialomița

Aproape de finalul campaniei agricole de toamnă, în Ialomița au fost înființate culturi noi pe o suprafață de peste 100000 de hectare. Cea mai mare pondere o reprezintă grîul și secara, plante însămînțate pe o suprafață de 78930 de hectare. Totuși, vremea nu vrea să țină cu agricultorii. Prognoza meteo arată că seceta va continua să afecteze Bărăganul...

Însămînțările de toamnă sînt în grafic
Potrivit datelor oficiale oferite de Direcția Județeană de Agricultură Ialomița, pentru însămînțările din această toamnă au fost propuse 141987 de hectare. Din acest total, însămînțate efectiv... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2012, 09:16 (6221 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Și-a abandonat copilul ca să-și «vândă» trupul în București

Slobozia: Și-a abandonat copilul ca să-și «vîndă» trupul în București

Un caz șocant s-a petrecut în dimineața zilei de vineri, 19 octombrie a.c., pe străzile Sloboziei. O fetiță de nouă luni a fost găsită abandonată pe o bancă din fața Colegiului Național «Mihai Viteazul». Descoperirea îi aparține unui pensionar care ieșise să-și plimbe cățelul. Internată pe Secția Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, micuța va fi cel mai probabil instituționalizată... Surse apropiate anchetei au declarat în exclusivitate pentru Independent faptul că cea care i-a dat viață respectivei fetițe, o tînără de 21 ani, din localitatea ialomițeană Bordușani, și-a abandonat copilul ca să se prostitueze. Se pare că aceasta făcea parte dintr-o rețea de dame de companie de lux... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2012, 09:07 (8935 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Beție instituțională de Sfîntu’ Dumitru

Directorul Casei Județene de Pensii, beat la locul de muncă

Directorul Casei Județene de Pensii Ialomița este acuzat că vine beat la locul de muncă. Angajații susțin că este alcoolic și că astfel de episoade sînt permanente. În urma anchetelor interne ale Ministerului, Ion Dumitru a fost scos «basma curată». O nouă comisie ministerială anchetează situația semnalată vineri, 26 octombrie 2012...

Vineri, de Sfîntu’ Dumitru
Șeful Casei Județene de Pensii Ialomița a fost surprins vineri, 26 octombrie 2012, pe holurile instituției pe care o conduce într-o vizibilă stare de ebrietate. Întrebat cum a ajuns în această situație și dacă recunoaște... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2012, 15:32 (21992 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, poarta de intrare a Nanyang-ului în Europa

Din nou chinezi la Slobozia? DA, spun oficialii locali!

Slobozia, poarta de intrare a Nanyang-ului în Europa

În perioada 8-10 octombrie 2012, o delegație de 5 oficiali ai administrației locale din Slobozia a efectuat o vizită de lucru în orașul Nanyang din China. Scopul vizitei a fost acela de a reînnoda relațiile de prietenie  dintre cele două orașe, ca urmare a tratatului de înfrățire semnat în mandatul trecut. Totodată, susțin oficialii slobozeni, partenerii chinezi și-au reiterat interesul pentru construirea unei fabrici de componente electronice în Slobozia. «Nu ne-am plimbat degeaba pînă acolo! Ei spun că ar putea veni și mîine. Mîine nu putem noi! Dar în doi ani, sperăm să avem în parcul industrial de la Slobozia o fabrică de electronice care să ofere locuri de muncă pentru slobozeni...»... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2012, 15:05 (9021 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Orășenesc Țăndărei, oficial REDESCHIS prin Hotărâre de Guvern

Spitalul Orășenesc Țăndărei, oficial REDESCHIS prin Hotărîre de Guvern

În urma unei Hotărîri de Guvern publicată luni, 22 octombrie 2012, în Monitorul Oficial, s-a dat undă verde redeschiderii Spitalului Orășenesc Țăndărei. Unitatea medicală va beneficia de un număr de 102 paturi...
Potrivit documentului care atestă oficial redeschiderea, Spitalul Orășenesc Țăndărei va beneficial de «74 de posturi (...), dintre care: 44 de posturi de personal de specialitate medico-sanitar, 9 posturi de personal auxiliar sanitar și 21 de posturi de personal tehnic-administrativ și muncitori».
De asemenea, în cadrul Spitalului Țăndărei vor funcționa patru secții, respectiv Chirurgie, Pediatrie, Boli Interne și Psihiatrie, unitatea medicală urmînd a fi dotată cu un număr... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2012, 16:20 (16537 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La muma lui Mihai Viteazul acasă

Cîntarea Ialomiței, ediția a doua

La muma lui Mihai Viteazul acasă

«Un cenotaf politic pentru Excelența Sa Silvian Ciupercă» de Enciu Bobârniche

«Pe o stîncă neagră, într-un vechi castel, unde curge-n vale, un rîu mititel»... Așa începe poate cel mai cunoscut poem istoric al lui Dimitrie Bolintineanu. Numai că Tudora, mama lui Mihai Viteazul, n-a avut norocul de a fi imortalizată astfel. Așa că președintele Silvian Ciupercă a reparat această nedreptate patronînd a doua ediție a Festivalului Concurs de Tradiție Culinară Ialomițeană «La Casa Tudorii». Evenimentul s-a consumat sîmbătă, 13 octombrie, dar poemul eroic închinat evenimentului va trebui să mai aștepte, căci fiorul liric al lui Bolintineanu ne-a fost străin. Nu ne sînt străine însă felicitările, masa și dansul despre care vom scrie următoarea dare de seamă, ca niște bieți menestrei... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2012, 08:27 (10713 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Un bărbat decedat la Fetești stă de 3 luni la morgă!

«Morții nimănui»

Un bărbat decedat la Fetești stă de 3 luni la morgă!

V-ați întrebat vreodată unde ajung morții nimănui? Reporterii Independent au găsit răspunsul! Cadavrele nerevendicate sînt înmormîntate din bani publici de autoritățile locale. De exemplu, adiministrația din Slobozia plătește peste 10000 lei pe an pentru înhumarea acestor cadavre. Chiar și noi putem ajuta un oropsit să-și doarmă somnul de veci la cimitir. Îl putem lua cu buletinul, ca pe credit, de la Serviciul de Medicină Legală...

Bani publici pentru morții altora
Imaginați-vă că mergeți pe stradă, iar pe o bancă zace un om, care pare fără suflare. Știți ce trebuie să faceți... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2012, 01:57 (12801 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Trafic cu «obiecte interzise» la Penitenciarul Slobozia

Vizitatorii deținuților încarcerați la Penitenciarul Slobozia își doresc să ajungă în spatele gratiilor. De la începutul anului și pînă în prezent zeci de tentative de introducere în celule a obiectelor interzise au fost depistate de gardienii închisorii. Modalitățile prin care respectivele obiecte sînt «ambalate» depășesc limita imaginației...

Gogoșari «murați» în... alcool!
«Nici nu v-ar putea trece prin cap ce metode ingenioase se folosesc pentru a se introduce obiectele interzise în spatele gratiilor!» declară oficialii din cadrul Penitenciarului Slobozia. Și știu foarte bine... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2012, 01:52 (10615 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean leagă bugetul de ieslea primăriilor USL

Banii publici la dispoziția președintelui Ciupercă

Consiliul Județean leagă bugetul de ieslea primăriilor USL

O vorbă moldovenească spune: «Dacă tot e să te frigă, măcar să te frigă o ciorbă grasă!». Prestația conducerii administrației județene de vineri, 12 octombrie a.c., a demonstrat încă o dată că ciorba e chioară, sfertodoctă și miroase a borș politic de departe. Dar aceste afirmații sînt deja banale. Ceea ce este de remarcat e faptul că, pînă în 2016, cînd președintele Ciupercă se va retrage, opoziția din Consiliul Județean este una formală și, prin urmare, inutilă. Semn că o nenorocire, într-adevăr, nu vine niciodată singură...

Oglindă, oglinjoară...
Cel mai așteptat proiect de... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2012, 01:39 (11472 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urziceni: Criza creează țepari noi

Membri ai unei rețele specializate în infracțiuni economice, 5 tineri din Urziceni sînt cercetați penal. Cu ajutorul unor firme-fantomă, aceștia au păgubit mai multe societăți comerciale din Slobozia. Infractorii acționau destul de simplu. Cumpărau cantități enorme de marfă, pe care «uitau» apoi să le plătească. Respectivele bunuri ajungeau să fie vîndute «la negru» sau pe baza unor documente fictive emise de una dintre firmele-fantomă, la care aceștia erau administratori și asociați. Cazul «țeparilor» a ajuns pe rolul Judecătoriei Urziceni, dacă vor fi găsiți vinovați, tinerii riscînd ani grei de închisoare...

«Țepari» de meserie... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2012, 01:33 (10801 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala ialomițeană, un șir de investiții eșuate

Școala ialomițeană, un șir de investiții eșuate

Reprezentanții Inspectoratului Școlar Ialomița declară laconic că anul școlar 2012-2013 va fi unul al «elitelor». «Vrem să avem elevi cu performanțe, iar cine nu înțelege iese din sistem!» amenință Otilia Dumitru, inspectorul școlar general. Totuși, școala ialomițeană a ajuns în pragul «exmatriculării». De șase ani, 26 de obiective școlare din Ialomița așteaptă să fie finalizate! Și nu sînt singurele... Planurile prevedeau ca respectivele unități de învățămînt să le ofere elevilor săli de clasă curate, laboratoare dotate cu materiale didactice și profesori bine pregătiți. Timpul a trecut, iar lucrările au rămas tot la stadiul de șantier. Investițiile din învățămîntul ialomițean au nevoie de peste... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2012, 06:56 (20664 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiectele europene de gestionare a deșeurilor intră în insolvență

Unde nu-i cap administrativ, vai de deșeurile contribuabililor

Proiectele europene de gestionare a deșeurilor intră în insolvență

La 16 iulie 2009, cele 150 de gropi de deșeuri neconforme de pe teritoriul județului au fost, oficial, închise. Data nu reprezintă mare lucru, anul însă da. Pentru că, în aceeași perioadă, Ialomița lansa la apă cinci proiecte finanțate din fonduri europene prin care se încerca crearea unei alternative la sistemul județean de gestionare a acestor deșeuri. Proiectele au strîns sub aceeași umbrelă cam jumătate dintre comunele județului și majoritatea orașelor, iar autoritățile județene au declarat că implementarea lor este o reușită indubitabilă. În anul următor, în plină campanie de mediatizare a succesului, Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECO 2008 de la Sfîntu Gheorghe, prima beneficiară... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2012, 18:34 (14787 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Profesorul Tomiță, lăsat fără catedră de către Inspectoratul Școlar

Scandal la Palatul Copiilor Slobozia

Profesorul Tomiță, lăsat fără catedră de către Inspectoratul Școlar

Un fost cadru didactic al Palatului Copiilor, profesor al instituției de aproape 30 de ani, susține că Inspectoratul Școlar Ialomița refuză reîncadrarea sa la Secția Navomodele. În replică, inspectorul general școlar Otilia Dumitru susține că profesorul s-a autoeliminat din sistem. Directorul Palatului Copiilor, Emilia Popa, a refuzat să facă ori fel de declarații pe această temă. În cadrul instituției mai există cadre didactice netitulare, pentru care au fost «inventate» secții noi, de dansuri de societate și... tenis de masă!

27 de ani în slujba navomodelismului
Paraschiva ... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2012, 18:00 (18860 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ograda: 5 răniți într-un grav accident de circulație

5 persoane, cu vîrste cuprinse între 24 și 48 ani, erau la un pas de a-și pierde viața în după-amiaza zilei de vineri 12 octombrie. La intrare în localitatea Ograda dinspre Țăndărei, aceștia au fost implicați într-un grav accident de circulație. Șoferul mașinii, un bărbat de 45 ani, a pierdut controlul volanului, a intrat pe contrasens și s-a izbit cu putere de un copac.
Cei 5 răniți veneau de la Tulcea, acolo unde erau angajați la o societate comercială, și se îndreptau către București. La intrarea în Ograda dinspre Țăndărei, șoferul mașinii a părăsit coloana în care se afla pritr-un viraj amețitor către stînga, iar după ce a pătruns pe contrasens s-a izbit de un pom de pe marginea drumului... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2012, 18:21 (11707 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Gropile «administrative» ale primarului Stoica

După modelul Gabi Ionașcu, administrația Stoica dă găuri Sloboziei. De data aceasta, ținta sînt trotuarele. De pe strada Ialomiței și pînă în zona Liceului de Artă, pietonii fac slalom printre zecile de gropi. «Se lucrează la rețeaua de apă și n-avem oameni să le astupăm...» spun oficialii din Primărie. Doamne ferește de vreun accident, pentru că cele mai multe cratere sînt nesemnalizate!

Operațiunea «Groapa» reloaded...
Slobozia are o administrație de dă în gropi... la propriu! Campion incontestabil al craterelor, ex-primarul Gabi Ionașcu iniția în anul 2009 un proiect de anvergură... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2012, 17:19 (10105 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dragalina: Fermă avicolă cuprinsă de flăcări

Incendiu la o fermă avicolă din localitatea călărășeană Dragalina în după-amiaza zilei de joi, 11 octombrie a.c. O hală în care urmau să fie aduse păsări, cu o suprafață de peste 1200 de metri pătrați, a fost cuprinsă de flăcări. Cel mai probabil, focul a izbucnit din cauza defectării unuia dintre cele trei ventilatoare care asigurau climatizarea încăperii...
În hala care s-a aprins puteau fi adăpostite peste 40000 de păsări, însă, din fericire, în momentul izbucnirii focului încăperea nu era populată. Au ars în schimb sute de tone de paie și instalațiile din interior. A fost nevoie de intervenția a 6 autospeciale ale pompierilor din cadrul ISU Călărași pentru a stinge incendiul. Mai mult... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2012, 17:13 (14486 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Liderul de sindicat Gabriel Ioniță a fost concediat!

După 3 ani de șicane și procese, EXPUR a reușit imposibilul

Liderul de sindicat Gabriel Ioniță a fost concediat!

În urmă cu 5 ani, Gabriel Ioniță, liderul sindical al angajaților de la EXPUR, declanșa o luptă sindicală de proporții pentru respectarea contractului de muncă. În replică la eforturile sale, SC EXPUR a inventat un sindicat paralel, a restrîns atribuțiile de serviciu ale salariatului Gabriel Ioniță și a reușit, în urmă cu 10 zile, să desfacă contractul de muncă al acestuia. Potrivit declarațiilor liderului de sindicat, eliminarea sa ascunde încercarea disperată a conducerii de a bloca un proces prin care sindicatul încearcă recuperarea unor drepturi salariale de sute de mii de euro... Contactată telefonic, conducerea firmei EXPUR SA își rezervă dreptul de a face declarații publice ulterior apariției... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2012, 11:31 (13437 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Pericli, teroarea taximetriștilor din Slobozia

Pericli, teroarea taximetriștilor din Slobozia

Taximetriștii din Slobozia nu mai au liniște. Patronul firmei Nick Touring, Nicu Pericli, îi terorizează. Șoferii reclamă faptul că sînt șicanați în trafic și amenințați cu moartea dacă transportă călători din Amara... «Mie mi-a lovit mașina și a zis că mă „aranjează“!» este mărturia șocantă a unuia dintre taximetriștii pe care Nicu Pericli i-a pus la punct. Și nu este prima dată cînd patronul de la Nick Touring este acuzat că-și face dreptate singur! Este bănuit că a incendiat taxiurile «concurenței» și chiar sediul propriei sale societăți. Organele de anchetă refuză să reacționeze, orice cercetare a lui Nicu Pericli încheindu-se cu «neînceperea urmăririi penale»...

Cosa nostra pe ruta Slobozia-Amara... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2012, 20:37 (29219 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Neînceperea urmăririi penale pentru Ștefan Poienaru

Justiția s-a îmbătat din nou și și-a spart capul. A făcut chef cu Poliția!

Neînceperea urmăririi penale pentru Ștefan Poienaru

De la vremea cînd scriam despre Justiția, ialomițeană desigur, care s-a-mbătat și și-a spart capul, procurorul Cătălin Cristian Hristescu a devenit prim adjunct. Nu mai spunem de ce justiția era criță că iar zice prim adjunctul nostru că-l cercetează ăia de la CSM cum și-a spart capul... Revenind, din poziția deținută, dl prim adjunct Cătălin s-a luat la trîntă cu evazioniștii, cu Justiția stînd ghemuită la pieptu-i de procuror protector. De-atîta protecție, probabil, a devenit și atît de irascibilă. Căci, ea, Justiția se irită la culme cînd dl prim adjunct este apostrofat că interpretează articole după ureche, precum lăutarii... Și, abrupt, să purcedem în a desluși ițele unei Ordonanțe emisă... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2012, 17:57 (16503 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Politica redeschide Spitalul Orășenesc Țăndărei

Spitalul Orășenesc Țăndărei a devenit «fata mare» a politicii ialomițene. Folosit ca momeală electorală în campania de la localele din 10 iunie 2012 de membrii PD-L Ialomița, în frunte cu președintele Cazacu Marinică, care au promis că pot deschide «porțile ferecate» ale unității medicale, Spitalul Țăndărei a ajuns acum în «terenul» USL. Deputatul PSD Marian Neacșu a dat asigurări că Spitalul Țăndărei va fi redeschis în mai puțin de o lună. Pe masa de lucru a Ministerului Sănătății există o listă cu unitățile medicale desființate ce urmează să-și reînceapă activitatea, Spitalul Țăndărei aflîndu-se pe poziția a noua...

Imagine de campanie pe spinarea spitalului... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2012, 17:44 (12354 vizualizări - 14 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
326 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: «Atenție la înșelăciuni!»

În perioada septembrie-octombrie 2018, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează activități informativ-preventive în cadrul campaniei de prevenire a infracțiunilor de înșelăciune «Atenție ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 19:25
(4889 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 240000 de lei, 30 de permise reținute

Polițiștii au intervenit, în perioada 21-23 septembrie, la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Astfel, la acest sfârșit de săptămână, polițiștii ialomițeni au fost angrenați în 26 de ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 19:20
(4924 vizualizări - 0 comentarii)


Corul Academic «Divina Armonie» va concerta la Hramul Catedralei Episcopale Slobozia

Luni, 1 octombrie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, va sărbători hramul de toamnă al Catedralei Episcopale «Acoperământul Maicii Domnului ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 18:20
(5598 vizualizări - 0 comentarii)


A treia ediție a campaniei «Educația-prioritate a Bisericii», derulată în parohiile Protopopiatului Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, în parohiile din Protopopiatul Urziceni a fost derulată cea de-a treia ediție a proiectului social-filantropic «Educația-prioritate a Bisericii», în ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 18:05
(6988 vizualizări - 0 comentarii)


«Zilele Recoltei 2018», la Slobozia

Primăria Municipiului Slobozia vă invită la Sărbătoarea Recoltei, în perioada 29-30 septembrie 2018. La «Zilele Recoltei 2018», roadele pământului vor fi etalate pe tarabe de către cei mai gospodari producători ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 17:55
(3837 vizualizări - 0 comentarii)


«Centenarul Filmului Românesc», la Slobozia

Municipiul Slobozia intră pe harta celor o sută de orașe din țară care găzduiesc «Centenarul Filmului Românesc», un proiect de anvergură națională inițiat de Agerpres. Sâmbătă, 29 septembrie 2018, la Casa ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 12:40
(2916 vizualizări - 0 comentarii)


AJFOM Ialomița: Locuri de muncă în agricultură-Spania, campania 2019

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES România, oferă 950 locuri de muncă vacante în Spania pentru munca sezonieră în agricultură la recoltarea căpșunilor ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 11:10
(3137 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Și-a înjunghiat fiul cu un cuțit

Polițiștii ialomițeni au deschis o anchetă într-un posibil caz de «tentativă de omor». Un bărbat este cercetat penal după ce, în cursul nopții de marți, 18/19 septembrie 2018, și-a înjunghiat fiul cu un ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 17:25
(4898 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Pește fără documente, confiscat de polițiști

Fetești: Pește fără documente, confiscat de polițiști

Polițiștii ialomițeni au acționat marți, 18 septembrie a.c., pe raza județului, sub coordonarea polițiștilor din cadrul Direcției de Ordine Publică, în vederea apărării patrimoniului piscicol și combaterii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 17:05
(4868 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: Accident cu două persoane rănite

Marți, 18 septembrie a.c., în jurul orelor 12,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident de circulație, două persoane fiind rănite. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 17:00
(3745 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Valea Măcrișului: Beat la volan, a provocat un accident

Marți, 18 septembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Valea Măcrișului s-a produs un accident soldat cu pagube materiale. Astfel, șoferii celor două autoturisme implicate ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 16:55
(4996 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A furat dintr-o barcă rucsacul unei femei

Polițiștii feteșteni au fost sesizați luni, 17 septembrie a.c., cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri dintr-o ambarcațiune aflată pe malul brațului Borcea. În urma sesizării, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 16:50
(8721 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Muniție neexplodată, descoperită la Movilița și Armășești

Muniție neexplodată, descoperită la Movilița și Armășești

Duminică, 16 septembrie a.c., pe un  teren agricol de pe raza comunei Movilița a fost descoperită o mină antitanc cu înveliș metalic, aflată într-o stare avansată de uzură. De asemenea, marți, 18 septembrie ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 15:20
(4940 vizualizări - 0 comentarii)


Scrimerul George Dragomir a câștigat «Cupa României»

Scrimerul George Dragomir a câștigat «Cupa României»

Orașul Iași a fost gazda «Cupei României», la scrimă cadeți și juniori 2018. Așa cum era de așteptat, cel mai bun junior al momentului, George Dragomir, legitimat la CSM Unirea Slobozia, si-a respectat ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 20:19
(5004 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism căutat de autoritățile din Arad, depistat la Fetești

Un autoturism care figura în bazele de date ca fiind sustras, căutat pentru confiscare de autoritățile din județul Arad, a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 18:50
(3743 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Luni, 17 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 61 de ani, din Vlădeni, în timp ce încerca să comercializeze pește din speciile plătică și mreană ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 18:40
(5182 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean urmărit internațional, depistat de polițiști

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru infracțiuni contra persoanei și contra patrimoniului, fapte comise în Italia. Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 18:25
(4870 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Cântece de iubire» pe esplanada Centrului Cultural

Joi, 20 septembrie 2018, începând cu orele 18,00, pe esplanada Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» va fi susținut recitalul «Cântece de iubire». Soliști vor fi soprana Irina Iordăchescu și chitaristul ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 15:10
(4946 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Hoți din autoturisme, reținuți de polițiști

Polițiștii Secției de Poliție Rurală Jilavele cercetează patru tineri, cu vârste cuprinse între 20 și 24 de ani, toți din comuna Movilița, aceștia fiind bănuiți de comiterea infracțiunii de «furt». Sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 11:05
(3577 vizualizări - 0 comentarii)


Se lansează «Ro Alert»

Sâmbătă, 15 septembrie 2018, începând cu orele 11,00, va fi lansat la nivel național portalul «Ro Alert», de la sediul Ministerul Afacerilor Interne. Evenimentul va fi realizat în sistem ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 20:15
(3520 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în mai multe localități ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 17:20
(5841 vizualizări - 0 comentarii)


Recrutare candidați pentru Școlile de Subofițeri Jandarmi, sesiunea ianuarie 2019

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița recrutează tineri absolvenți de liceu, cu diplomă de Bacalaureat, pentru sesiunea din luna ianuarie la instituțiile militare de învățământ din cadrul Ministerului ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 16:15
(5941 vizualizări - 0 comentarii)


Servicii Publice Slobozia SRL

vă face cunoscut faptul că
în perioada 29-30.09.2018
se vor desfășura «Zilele Recoltei»
în Piața Agroalimentară Slobozia

14 Septembrie 2018, 13:20


25 de microferme înființate în județul Ialomița

Direcția Județeană pentru Agri­cul­tură Ialomița a dat publicității o situație a proiectelor cu finanțare europeană, pe care reprezentanții instituției le-au coordonat în vederea obținerii fondurilor distribuite ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 11:20
(3508 vizualizări - 0 comentarii)


Urmăriți internațional, depistați de polițiștii ialomițeni

Polițiștii din Ialomița au depistat trei persoane care erau urmărite, la nivel internațional, de autoritățile germane, pentru comiterea de infracțiuni contra proprietății. Astfel, miercuri, 12 septembrie ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2018, 11:10
(3864 vizualizări - 0 comentarii)


Cupa «Corona» la scrimă

Cupa «Corona» la scrimă

La finele săptămânii precedente, la Poiana Brașov s-a desfășurat a III-a ediție a Cupei «Corona» la scrimă. Cea mai bună performanță a sportivilor CSS Slobozia prezenți la competiție a fost obținută de ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 19:20
(3158 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție! Se opresc gazele la Țăndărei și Urziceni

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, societatea ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 19:05
(4582 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: La mulți ani, pompieri români!

Sărbătorim la 13 septembrie «Ziua Pompierilor din România», un eveniment prin care, de 170 de ani, se perpetuează amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri. Povestea pompierilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 11:35
(4633 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița angajează din sursă externă

S-a dat startul reîncadrărilor de personal și angajărilor din sursă externă în vederea completării deficitului de personal existent la nivelul Poliției Române. Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 10:25
(5470 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fonduri pentru despăgubirea crescătorilor de animale afectați de Pesta Porcină Africană

Începând de luni, 10 septembrie 2018, la nivelul județului Ialomița începe distribuția fondurilor pentru despăgubirea crescătorilor de animale din localitățile unde s-a dispus uciderea porcilor cu scopul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2018, 21:05
(5774 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...