Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Congresul AIMA aduce la Slobozia muzee din 10 țări!

Muzeul Agriculturii reînscrie Ialomița pe harta muzeală a lumii

Congresul AIMA aduce la Slobozia muzee din 10 țări!

Creditat cu șanse mici de reușită, Congresul Asociației Internaționale a Muzeelor de Agricultură se află pe ultima sută de metri a pregătirilor. Potrivit informațiilor oficiale, la lucrările Congresului și-au anunțat prezența 28 de invitați din 10 țări ale lumii, printre care Statele Unite ale Americii, Japonia și Germania. Suma aprobată pentru acest eveniment este de 5000 euro, iar un eventual succes al lucrărilor va pune definitiv capăt polemicior legate de pensionarea ex-directorului Răzvan Ciucă și numirea actualului director Gheorghe Petre!

Un eșec transformat în reușită
Congresul AIMA de la Slobozia s-a născut inițial ca un proiect personal al ex-directorului ... [citește_tot_articolul]

26 August 2011, 14:25 (9339 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, județul cu cele mai mari restanțe la credite

Sîntem în top

Ialomița, județul cu cele mai mari restanțe la credite

Sîntem cei mai rău-platnici din țară!

Potrivit datelor statistice raportate de principalele instituții financiare naționale, Ialomița se află pe primul loc în totul restanțierilor la creditele bancare. Detaliat, la jumătatea anului în curs, ialomițenii datorau băncilor nu mai puțin de 900 milioane lei pentru creditele contractate în lei și 473 milioane lei pentru creditele contractate în valută. Pe de altă parte, 203 milioane lei reprezintă cuantumul restanțelor...
În aceeași linie, potrivit datelor statistice ale Băncii Naționale, 83,6 milioane lei, restanțe referitoare la creditele în valută, plasează Ialomița pe primul loc între județele țării la această categorie de credite. Astfel, dacă la nivel național, media restanțelor... [citește_tot_articolul]

26 August 2011, 06:51 (9533 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, în topul alocărilor bugetare pentru lucrări de infrastructură

Cînd blogul bate gura

Ialomița, în topul alocărilor bugetare pentru lucrări de infrastructură

Potrivit site-ului personal al Elenei Udrea, ministrul Dezvoltării Regionale și Turismului din România, Ialomița ocupă un loc fruntaș în topul alocărilor bugetare prin intermediul PNDI. «Dezvăluirea» a fost făcută chiar de doamna ministru, într-o încercare de disperată de a-și justifica lungimea rochiei la o apariție TV. Pentru că la o banală căutare după nume pe internet vă puteți astîmpăra orice curiozitate legată de desuurile Elenei Udrea, noi am ales să mediatizăm cifrele vehiculate pe blogul domniei sale. Nu de alta, dar mîine-poimîine vine campania electorală și nu știm cine alocă fondurile pentru susținerea acesteia în Ialomița.

Ialomița, în topul PNDI
Pentru... [citește_tot_articolul]

25 August 2011, 11:28 (8705 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ruine pentru 3,4 milioane euro

Amonil, chiriașul de serviciu al Chemgas Holding Corporation SRL

Ruine pentru 3,4 milioane euro

Recent scriam că, la finele lunii august 2011, soarta Amonil se va discuta din nou în cadrul Adunării Generale. De această dată, Combinatului Chimic de la Slobozia urmează să i se schimbe obiectul principal de activitate din «Fabricarea îngrășămintelor și produselor azotoase» în «Producția de energie electrică». De fapt, întreaga modificare vizează investiția în «Stația de Cogenerare», investiție pe care Amonil urmează să o realizeze. Iar pentru ca întreaga afacere să funcționeze, Combinatul Chimic are nevoie și de teren unde ar urma să fie amplasată Stația. Ei bine, și la acest aspect a meditat Consiliul de Administrație, care urmează să propună Adunării Generale din 29 august constituirea unui... [citește_tot_articolul]

24 August 2011, 16:22 (16476 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un bătrân acuză Primăria Slobozia că a consimțit la profanarea unui mormânt

Un bătrîn acuză Primăria Slobozia că a consimțit la profanarea unui mormînt

Măruntu Marinache are 70 de ani și este din Slobozia. Bătrînul este necăjit peste măsură și acuză autoritățile locale de practici neortodoxe în Cimitirul Municipal! Slobozeanul susține că, mormîntul tatălui, decedat de ani de zile, a fost profanat cu știința autorităților...

Despre morți numai de bine
Necazul lui Marinache Măruntu își are rădăcinile în 2007, cînd o rudă de-a sa a decedat. «Era un cumnat de-al meu, Mitică Barcan. Era săracu’ pe moarte și neamurile de la Constanța m-au întrebat dacă îl primesc să fie îngropat aici. Am fost de acord. Pe drum a murit, la pod la Hîrșova, și a ajuns la Slobozia mort. L-am îngropat în același mormînt cu taica. I-am făcut slujbă... [citește_tot_articolul]

23 August 2011, 09:41 (14083 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Prefectura Ialomița constată că de PODES s-a ales praful!

Jale și suspine în administrația județeană

Prefectura Ialomița constată că de PODES s-a ales praful!

PODES reprezintă Programul Orientativ de Dezvoltare Economică și Socială a județului Ialomița. Altfel spus, o Biblie de dezvoltare economică și administrativă, în baza căreia instiuțiile statului adoptă și motivează decizii, aprobă și susțin investiții sau, după caz, stabilesc noi obiective pe termen scurt și mediu. Un raport făcut public de Prefectură pe site-ul propriu confirmă însă că PODES-ul de anul acesta este doar unul formal și că «se constată discrepanța între numărul de acțiuni și gradul de îndeplinire al acestora, previzibil și pentru raportările viitoare».

Ce este PODES-ul și ce vrea el?
Programul Orientativ de Dezvoltare Economică și Socială a județului... [citește_tot_articolul]

22 August 2011, 14:37 (7980 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Constantin Lupu, patronul Ceram revendică terenul de sub clădirea pompierilor

ISU Țăndărei, în pericol de evacuare

Constantin Lupu, patronul Ceram revendică terenul de sub clădirea pompierilor

Grupul de pompieri din Țăndărei este în pericol de evacuare. Terenul de sub clădirea ce găzduiește instituția este revendicat de un afacerist local. Constantin Lupu, patronul grupului de firme Ceram, solicită să-i fie înapoiat terenul în proprietate indiferent de consecințele acestei doleanțe. În tot acest timp, administrația locală se arată îngrijorată, dar neputincioasă din punct de vedere financiar, pentru rezolvarea acestui litigiu.

Pompieri evacuați
Povestea terenului de sub clădirea pompierilor din Țăndărei nu este nouă. Aceasta datează de ani de zile, timp în care nici Inspectoratul pentru Situații de Urgență și nici administrația locală nu au reușit să obțină... [citește_tot_articolul]

22 August 2011, 07:11 (13903 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Garda Financiară Ialomița: Turmă de 100 de oi, confiscată la podul Giurgeni

Garda Financiară Ialomița: Turmă de 100 de oi, confiscată la podul Giurgeni

În data de 27 iulie 2011, în trafic, pe podul Giurgeni-Vadu Oii a fost oprit pentru un control de rutină un tir ce era încărcat cu 100 de oi. Camionul era însoțit de o semiremorcă, unde, de asemenea, se aflau ovine. Șoferul autotractorului nu a putut prezenta comisarilor financiari documente de proveniență pentru oile transportate. Bărbatul a declarat anchetatorilor că ovinele au fost cumpărate de la o persoană fizică din localitatea Grădiștea, județul Brăila, și urmau a fi transportate la punctul de lucru aparținînd SC Maria Trading SRL, din localitatea Nuntași, județul Constanța. Pentru aceasta, comisarii Gărzii Financiare au sancționat firma cu 20000 lei și au decis confiscarea celor 100 de... [citește_tot_articolul]

20 August 2011, 17:12 (12782 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

150 mii euro pentru rromii din cartierul Bora

Primăria Slobozia vrea Centru Multifuncțional pe banii Băncii Mondiale

150 mii euro pentru rromii din cartierul Bora

La sfîrșitul săptămînii precedente, Consiliul Local a aprobat în cadrul unei ședințe extraordinare trecerea în patrimoniul municipiului a unei suprafețe de teren de 1800 de metri pătrați. Decizia reprezintă prima etapă din derularea unui proiect prin care autoritățile locale speră să atragă 150 mii euro pentru dezvoltarea unui Centru Multifuncțional în cartierul Bora din Slobozia. Potrivit datelor oficiale, în cazul în care proiectul va fi selectat, fondurile vor fi asigurate de către Banca Mondială, autoritățile locale urmînd să contribuie cu o cofinanțare de 6 la sută.

Slobozia, una dintre cele 73 de localități eligibile
Cartierul Bora din Slobozia ar putea beneficia... [citește_tot_articolul]

18 August 2011, 15:57 (18252 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Antrenorul șpăgar Neagu se întoarce la catedră

Pentru că mai are un an pînă la pensie

Antrenorul șpăgar Neagu se întoarce la catedră

Gheorghe Neagu, antrenorul-minune al echipei de handbal Unirea Slobozia, se reîntoarce la catedră. Reamintim că domnia sa a fost reținut de polițiști la jumătatea lunii mai, ca urmare unui flagrant. Potrivit acuzațiilor care i s-au adus, el a pretins 100 de euro de la părinții unor elevi pentru a nu-i lasa corigenți. Potrivit anchetatorilor, profesorul Gheorghe Neagu era recunoscut pentru aceste practici de mai mulți ani, numărul corigenților de la clasele unde preda fiind unul record...

Flagrant cu noroc
La aproape 3 luni după ce a fost prins în flagrant primind 100 de euro de la mama unei eleve pentru a o «trece» la sport, profesorul Gheorghe Neagu se întoarce la catedră... [citește_tot_articolul]

16 August 2011, 18:28 (19593 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Interlopul Gigi Piticu este liber

Slobozia: Interlopul Gigi Piticu este liber

Interlopul local Toma Gheorghe zis «Gigi Piticu» a fost eliberat. Potrivit unor surse apropiate, acesta se află în localitatea de domiciliu încă de miercuri, 10 august. Gigi Piticu a fost pus în libertate grație unei decizii judecătorești a unei instanțe din Tulcea.
Cunoscut ca fiind unul dintre cei mai temuți interlopi locali, Gigi Piticu a fost condamnat de judecătorii slobozeni la 4 ani de închisoare pentru infracțiunea de «complicitate la vătămare corporală gravă». Condamnarea s-a produs în aprilie 2010, iar miercuri, 10 august 2011, la un an și patru luni de pușcărie, Piticu a fost eliberat condiționat. Asta după ce comisia de eliberare condiționată a Penitenciarului Tulcea, instituție... [citește_tot_articolul]

11 August 2011, 18:04 (37997 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Bombele se colectează la centrele de fier vechi!

Marin Moraru, victima unei practici curente la Mărculești

Ialomița: Bombele se colectează la centrele de fier vechi!

Luni, 8 august a.c., seara, în jurul orelor 20.00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița a fost alertat de explozia unei bombe în curtea unui cetățean din localitatea Mărculești. În urma cercetărilor preliminare s-a constatat faptul că Marin Moraru, în vîrstă de 39 ani, a tăiat cu flexul un proiectil furat din poligonul de la Jegălia-Călărași. În urma deflagrației, Marin Moraru a fost grav rănit și, în ciuda eforturilor medicilor de a-i salva viața, a decedat. Incidentul a permis anchetatorilor să concluzioneze că există o practică a colectării de proiectile în scopul comercializării metalelor componente la centrele de fier vechi din zonă. Cele 13 obuze descoperite în curtea lui Marin... [citește_tot_articolul]

10 August 2011, 12:54 (9950 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Roșiori: Arestat pentru omor calificat

Instanța de judecată a emis pe numele unui tînăr de 26 ani un mandat de arestare pentru 30 de zile pentru săvîrșirea infracțiunii de omor calificat.
Secția 4 Poliție Rurală Coșereni a fost sesizată sîmbătă, 6 august a.c., prin 112, despre faptul că un tînăr din localitatea Roșiori a fost înjunghiat cu un cuțit. Polițiștii s-au deplasat la fața locului și, în urma cercetărilor demarate, au stabilit faptul că, în jurul orelor 22.00, pe fondul consumului de alcool, a izbucnit un conflict între doi tineri de 26, respectiv 33 ani, ambii din comuna Roșiori. În timpul altercației au intervenit, de o parte și de cealaltă, rude ale celor două persoane implicate în scandal, aceștia aplicîndu... [citește_tot_articolul]

9 August 2011, 07:59 (23959 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii nu se înghesuie să-și asigure locuințele

Potrivit unui comunicat al Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor, la data de 30 iunie 2011, 64% din locuințele din Municipiul București erau asigurate, fie prin asigurări facultative, fie prin polițe obligatorii de asigurare emise în temeiul Legii nr. 260/2008. Pe următoarele două locuri se situează județul Constanța, cu 53,1% dintre locuințe asigurate, și județul Timiș, cu un grad de cuprindere în asigurare de 51,4%.
Cele mai scăzute grade de cuprindere în asigurare a locuințelor se înregistrează în județele Vaslui (21%), Gorj și Maramureș (fiecare cu 29,3%), precum și Botoșani (29,5%).
La nivel național, numărul locuințelor asigurate era de 3377026, din care 2793628 prin asigurări facultative... [citește_tot_articolul]

8 August 2011, 07:20 (7603 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Olaru și Zamfir încalcă grav drepturile bolnavilor

Abuz cu diabeticii ialomițeni

Olaru și Zamfir încalcă grav drepturile bolnavilor

Bolnavii care ajung la Spitalul Județean de Urgență sînt nevoiți să plătească pentru orice investigație medicală. Printre taxele impuse de o decizie, de-a dreptul halucinantă și perfect ilegală, a Comitetului Director se regăsește și plata pentru consultațiile diabeticilor. Asta în timp ce Ministerul Sănătății garantează prevenirea și tratarea gratuită a diabeticilor! Motiv pentru care, la acest moment, Comitetul Director poate fi acuzat chiar de abuz contra intereselor statului!

Spitalul a încheiat contract cu Casa de Sănătate
De o lună de zile oricare nefericit ce trece pragul Spitalului Județean de Urgență Slobozia este nevoit să scoată din propriile buzunare bani... [citește_tot_articolul]

4 August 2011, 11:17 (13137 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Telefoanele mobile se aruncă peste gard!

La Penitenciarul Slobozia

Telefoanele mobile se aruncă peste gard!

Pușcăriașii slobozeni au telefoane la discreție. Autoritățile sînt în imposibilitatea de a bloca fenomenul introducerii telefoanelor mobile în Penitenciar. Deținuții se pozează în instantanee inedite de dincolo de gratii. Iar asta nu e tot. Cei mai mulți dintre pușcăriași sînt cei mai activi membri ai rețelelor de socializare.

Gardul de piatră s-a dărîmat
Razii peste razii și controale peste controale. Asta fac angajații Penitenciarului Slobozia în căutarea telefoanelor mobile existente. Iar acestea nu sînt puține. Instituția se confruntă cu un adevărat fenomen al telefoanelor, iar dispozitivele continuă să extiste în număr semnificativ în pușcărie. Deținuții conversează... [citește_tot_articolul]

3 August 2011, 10:42 (13173 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Războiul din Balta Ialomiței continuă

Dosar penal pentru «tulburare de posesie» întocmit reprezentanților Vitifam

La începutul lunii iulie 2011, ziarul nostru aducea în atenția opiniei publice scandalul izbucnit între Vitifam Fetești, societate patronată de milionarul Ștefan Poienaru, și firma bucureșteană A&S Internațional. Pe scurt, scandalul se rezuma la exploatarea celor aproximativ 8000 de hectare din Balta Ialomiței, terenuri amplasate pe raza localității Stelnica. Scandalul a izbucnit la momentul cînd Agenția Domeniilor Statului a reziliat contractul încheiat cu A&S Internațional, fiind încheiat un nou contract de concesiune cu firma patronată de Ștefan Poienaru, Vitifam SRL.
Revenind, Poliția a fost sesizată luni, 1 august 2011, de către un reprezentant al firmei A&S Internațional București despre... [citește_tot_articolul]

2 August 2011, 16:53 (16049 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul de Urgență Slobozia va fi securizat până la sfârșitul anului

8 milioane de lei pentru 1,8 grade pe scara Richter

Spitalul de Urgență Slobozia va fi securizat pînă la sfîrșitul anului

De aproape o lună, investiția de 8 milioane lei în Spitalul Județean de Urgență din Slobozia a devenit vizibilă. Fondurile alocate investiției au fost cheltuite, cei 6 stîlpi de rezistență au fost ridicați, iar bazinele care vor asigura protecția spitalului în caz de cutremur vor fi instalate înainte de sfîrșitul acestui an...

O investiție controversată
Derulată în două etape, investiția în reabilitarea și consolidarea Spitalului de Urgență se apropie de final. Costurile finale sînt, deocamdată, neprecizate, dată fiind tergiversarea lucrărilor pe o perioadă care depășește 3 ani. Reamintim că, din cauza acestor întîrzieri repetate, oficialii locali au fost acuzați în... [citește_tot_articolul]

2 August 2011, 11:13 (13269 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Asociațiile crescătorilor de animale CĂPUȘEAZĂ fermierii ialomițeni

S-a deschis sezonul la subvențiile pentru vaci, oi și capre

Asociațiile crescătorilor de animale CĂPUȘEAZĂ fermierii ialomițeni

Asociațiile crescătorilor de animale din județ se luptă pentru supremație, fermierii ialomițeni din sectorul zootehnic susțin că vor da faliment înainte de sfîrșitul anului, iar subvenția la bovine este condiționată de plata unei taxe de 5 lei pe cap de animal. Acesta este tabloul unui sector care, în urmă cu 20 de ani, reprezenta unul dintre motoarele economice ale județului. Iar dincolo de cele 14 mii de bovine, 75 de mii de ovine și 14 mii de caprine înregistrate oficial se întinde un vid legislativ din care profită oricine, mai puțin crescătorii de animale.

Asociația «Bărăganu» șantajează cu ștampila
Începînd cu 15 iulie, crescătorii de bovine se pot înscrie la centrele... [citește_tot_articolul]

1 August 2011, 16:21 (25644 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Dezinsecția panichează populația!

Slobozia: Dezinsecția panichează populația!

De o săptămînă, autoritățile locale au demarat procesul de dezinsecție a orașului Slobozia. În ciuda avertismentelor, populația este panicată, Ambulanța fiind solicitată de trei ori într-o singură zi. Dezinsecția durează pînă la jumătatea lunii august!

Scările de bloc, pericol public
Demarat în urmă cu o săptămînă, procesul de dezinsecție a scărilor de bloc din Slobozia atrage nemulțumirea populației. În cursul dimineții de luni, 25 iulie, Serviciul de Ambulanță a fost apelat de trei ori, solicitanții reclamînd intoxicarea cu substanțele împrăștiate pe scările de bloc. «Eram în casă și la un moment dat nu am mai putut respira. Am intrat în panică și am chemat Salvarea... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2011, 14:56 (9371 vizualizări - 4 comentarii)

28 Iun 2026
250 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Taximetrist băut, la volan

În cursul nopții trecute, 31 august, polițiști ai Biroului Rutier Slobozia au oprit un autoturism de transport persoane în regim taxi, la volanul căruia se afla un bărbat de 33 de ani, din localitate. ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2010, 19:42
(19106 vizualizări - 0 comentarii)


Patroni cercetați penal

Polițiștii ialomițeni cercetează trei patroni pentru infracțiuni economice, respectiv evaziune fiscală și fals în înscrisuri sub semnătură privată, prejudiciul reținut în sarcina celor trei depășind 93 ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2010, 19:42
(20820 vizualizări - 0 comentarii)


Rablele, scoase din circulație

Marți, 31 august, în intervalul orar 10,00-14,00, polițiștii rutieri, în colaborare cu reprezentanți ai RAR au acționat în Slobozia, pentru verificarea stării tehnice a autovehiculelor aflate în circulație ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2010, 19:41
(16343 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: I-a furat laptopul din casă

Polițiștii ialomițeni au reușit să rețină un tînăr de 19 ani din Grindu, suspect de comiterea unui furt. Furtul a fost sesizat polițiștilor, sîmbătă, 28 august, cînd victima, un bărbat de 28 de ani din ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2010, 09:46
(17134 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu furt laptop


Fetești: Băut la volan

Luni, 30 august, polițiștii feteșteni au oprit în trafic, pentru un control de rutină, un autoturism condus de un bărbat, de 33 de ani, din localitate. Pentru că mirosea a alcool, polițiștii l-ai testat ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2010, 09:44
(19936 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Femeie de 83 de ani, dispărută de la domiciliu

La începutul săptămînii, luni, 30 august a.c., în jurul orei 14,00, un bărbat din Urziceni a reclamat polițiștilor din localitate despre faptul că Alexandra Elisabeta, de 83 de ani, din localitatea Manasia ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2010, 09:42
(16904 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul Cristina Pocora îl vrea pe ministrul Șeitan la coșul de gunoi

Într-un comunicat remis presei, Cristina Ancuța Pocora, președintele Comisiei de Egalitate de Șanse din Camera Deputaților, condamnă activitatea ministrului Muncii, Familiei și Solidarității Sociale, Mihai ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2010, 09:32
(18210 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 19:34
(11080 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 19:20
(11505 vizualizări - 0 comentarii)


Trei cazuri suspecte în Ialomița: Virusul West Nile alertează autoritățile

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița s-a întrunit marți, 31 august, în vederea analizării situației legate de apariția cazurilor de îmbolnăvire cu virusul West Nile.
La nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 18:52
(19160 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierul Florin Mangiurea, medaliat cu aur și bronz la Campionatele Mondiale

Plutonierul Florin Mangiurea, sportivul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu», a reușit o performanță unică în istoria locală. El a obținut două medalii pe podiumul Campionatelor ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 18:47
(21259 vizualizări - 8 comentarii)


Polițist din Țăndărei, bătut chiar în sediul Poliției

Doi bărbați din Țăndărei, de 30, respectiv 26 de ani, sînt cercetați penal pentru infracțiunea de de ultraj după ce, nemulțumiți de faptul că fratele lor, de 19 ani, urmează a fi sancționați contravențional ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 11:46
(16553 vizualizări - 11 comentarii)


APIA prelungește termenul de depunere a cererilor pentru motorină

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește că termenul limită de depunere a cererii de acord prealabil pentru acordarea ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură este ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 11:44
(19785 vizualizări - 0 comentarii)


În atenția producătorilor de lapte

Astăzi, 31 august 2010, este ultima zi de depunere a cererilor pentru schemele de ajutor specific finanțate din Fondul European de Garantare Agricolă și destinate producătorilor de lapte din zonele defavorizate ...[citește_toată_știrea]

31 August 2010, 11:42
(16594 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accidente

Alexeni: Beat la volan, a dat în marșarier și a acroșat un pieton În cursul zilei de sîmbătă, 28 iulie a.c., în jurul orelor 21.30, Poliția Slobozia a fost sesizată prin Serviciul Național ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 18:24
(15434 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A alimentat mașina, dar a «uitat» să plătească

Duminică, în jurul orei 18.30, Poliția Urziceni a fost sesizată de angajații unei stații de alimentare cu carburant despre faptul că o persoană necunoscută ce conducea un autoturism înmatriculat în județul ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 18:13
(16463 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni PECO


Slobozia: Pistol cu gaze, deținut ilegal

Polițiștii au depistat un bărbat, de 21 de ani, domiciliat în Slobozia, care deținea fără drept un pistol cu gaze, de calibru 9 mm, procurat din Bulgaria și introdus ilegal în România. Polițiștii au ridicat ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 18:12
(18219 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Urmărit național și internațional, depistat de polițiști

Sîmbătă, 28 august a.c., polițiști din Țăndărei au identificat, reținut și încarcerat în Penitenciarul Slobozia, un bărbat în vîrstă de 26 de ani, din localitate, urmărit național și internațional din luna ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 18:12
(16189 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei UG


În cazul accidentului de la Iazu, făptuitorul a mințit!

Vineri, 27 august a.c., ora 15.00, polițiștii Biroului Rutier Slobozia au dispus măsura reținerii, pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, pentru un tînăr, de 23 de ani, din comuna Traian, implicat în accidentul ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 18:11
(16527 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Iazu accident update


Urziceni: I-au dat foc la casă

Un incendiu a izbucnit în cursul nopții de duminică spre luni, 29/30 august a.c., în municipiul Urziceni. La sosirea pompierilor la locul intervenției, focul cuprinsese cele 3 încăperi ale casei, extinderea ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 12:56
(17002 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Perieți: Polițist lovit de infractor

La sfîrșitul săptămînii precedente, joi, 26 august un polițist a fost lovit de un infractor. Bărbatul, condamnat anterior la o pedeapsă cu închisoarea de 18 ani, pentru infracțiunea de omor a fost reclamat ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 12:40
(23136 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Perieți scandal


Lilieci: Accident provocat de explozia unui cauciuc

La sfîrșitul săptămînii trecute, joi, 26 august, în apropierea localității Lilieci, s-a produs un accident rutier. În timp ce un bărbat de 41 de ani, din comuna brăileană Șuțești conducea o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 12:40
(20778 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Bărbulești: Incendii

Vineri, 27 august, la ora 15.40, pompierii au acționat în comuna Bărbulești, unde rezerva de furaje a unui cetățean a fost cuprinsă de flăcări. Un copil de 4 ani s-a jucat cu focul în imediata apropiere ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 12:40
(19737 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Lovit de mașină după ce a căzut pe șosea

Joi, 26 august, în municipiul Urziceni s-a produs un accident rutier în urma căruia o persoană a fost rănită. Pe scurt, în timp ce un bărbat, de 42 de ani, din comuna Ion Roată, conducea un autoturism, ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 12:39
(14639 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Valea Ciorii: Tîlhari prinși de polițiști

Tîlhărie, furt, furt calificat și violare de domiciliu sînt infracțiuni ce se rețin în sarcina a doi frați din comuna Valea Ciorii. Cei doi, de 23, respectiv 28 de ani au fost arestați pentru o perioadă ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 12:39
(22383 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Arderi necontrolate de miriști

Șapte incendii la miriști au solicitat intervenția pompierilor, începînd de vineri, 27 august a.c. Astfel, în jurul orei 15.00, la dispeceratul Inspectoratului a fost anunțată manifestarea unei arderi necontrolate ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 12:39
(18699 vizualizări - 0 comentarii)


Iazu: Adolescent de 16 ani, mort în accident rutier

O persoană și-a pierdut viața și alte două au fost rănite în urma unui grav accident rutier produs în noaptea de joi spre vineri, respectiv 26 spre 27 august la ieșire din localitatea Iazu către Smirna ...[citește_toată_știrea]

30 August 2010, 12:38
(20578 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Iazu accident


Unirea Urziceni-FC Vaslui, în vizorul jandarmilor

Jandarmii ialomițeni participă la ascest sfîrșit de săptămînă la spectacolul fotbalistic ce se va desfășura la Urziceni. În număr de aproximativ 100 de militari, jandarmii vor încerca să asigure măsurile ...[citește_toată_știrea]

27 August 2010, 16:01
(17514 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: Ca să se răzbune pe părinți, a dat foc magaziei de cereale

Un bărbat de 43 de ani, din Grindu, a fost arestat preventiv pentru 29 de zile după ce, în urmă cu două zile, ca răzbunare, a incendiat o magazie de cereale aparținînd părinților săi. Luni, 24 august a ...[citește_toată_știrea]

26 August 2010, 17:56
(17797 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Biciclist accidentat

Miercuri dimineață, 25 august a.c., în jurul orei 9.30, Spitalul Municipiului Urziceni a sesizat Poliția despre faptul că pe DJ101, în apropierea comunei Jilavele, s-a produs un accident rutier. Astfel ...[citește_toată_știrea]

26 August 2010, 17:54
(17876 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...