Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Stavăr are atitudine de vătaf»

Inspectorul general sfidează Sindicatul profesorilor

«Stavăr are atitudine de vătaf»

La finele lunii septembrie, liderii Federației Sindicatelor Libere din Învățămînt au stabilit drept măsură de protest pentru noua lege a salarizării ca activitatea didactică la clasă să fie grevată de netrecerea în catalog a notelor elevilor. Așa că, profesorii-membri de sindicat au decis și în Ialomița să se alinieze măsurilor de la centru și au purces la netrecerea notelor în cataloage. Evaluarea elevilor s-a efectuat conform programei școlare, însă notele au fost trecute în caietele de notițe ale profesorilor. De asemenea, una dintre obligațiile cadrelor didactice a fost aceea de a comunica atît copiilor cît și părinților notele obținute, iar activitatea didactică de la clasă să nu fie afectată... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2009, 17:52 (7868 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a decis schimbarea rețelei de apă

Apă potabilă, abia anul viitor

Consiliul Local Slobozia a decis schimbarea rețelei de apă

În cadrul ultimei ședințe a Consiliului Local Slobozia, consilierii municipali au decis înlocuirea rețelei de apă a orașului Slobozia. Cei 42 de kilometri de conductă de oțel, vechi de peste 30 de ani, se află în acest moment într-o fază avansată de deteriorare, din cauza compoziției chimice a apei provenite din sursa subterană a orașului. Potrivit documentației, pentru înlocuirea conductelor Primăria Slobozia a solicitat 380 de mii lei, sumă necesară achiziționării de conductă de polietilenă de înaltă densitate tip PHD, în vederea reabilitării sistemului de distribuție. Potrivit declarațiilor reprezentanților autorităților locale, termenul avansat pentru înlocuirea în totalitate a conductelor... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2009, 17:37 (10525 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ultima țeapă imobiliară din Slobozia

Cinematrograful «Ialomița» și Grădina de Vară din Slobozia, obiectul unui litigiu cu Regia de Film

Ultima țeapă imobiliară din Slobozia

Promulgată la începutul lunii decembrie 2008, Legea 303 prin care se prevedea trecerea cinematografelor din administrarea România Film în domeniul public se dovedește a fi prilejul unui conflict ce urmează a fi tranșat în instanță. Concret, la Slobozia, Primăria ar fi trebuit să preia Cinematograful Galax, Ialomița și Grădina de Vară. Deși predarea ar fi trebuit să se realizeze în 6 luni, după 10 luni de negocieri pe marginea legii și adrese între instituții, Regia Autonomă de Distribuție și Exploatare a Filmului a acceptat să predea doar una dintre săli, Cinematograful «Galax». Motivul invocat pentru refuzul de a ceda celelalte două săli este că una dintre acestea se află sub contract cu o firmă... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 19:41 (9517 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Nu fac politică, dar nu-mi este indiferent cine este conducătorul României»

Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașiului

«Nu fac politică, dar nu-mi este indiferent cine este conducătorul României»

L-am primit cu toții după moartea fulgerătoare a Preasfințitului Damaschin Coravu. L-am cunoscut din auzitele preoților și din șoaptele colțurilor. I-am admirat solemna întronizare, cînd președintele României și alți politicieni de clasă națională s-au călcat în picioare pentru a-i fi aproape. L-am bănuit de interese ascunse, politicianiste. Cu toate acestea, astăzi vobește pentru prima dată într-un ziar local. Se destăinuie și pare mai practic decît un om de afaceri. Îmbină vorbele lumești cu cele bisericești fără a-ți fi greu să înțelegi ceea ce vrea să transmită. Știe ce are de făcut și de ce a venit aici. Vorbește clar, tranșant, fără a se feri să împartă vorbe de dojană deloc negratuite pentru... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 19:32 (7366 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciupercă «împădurește» Ialomița cu panouri fotovoltaice (slideshow)

Panouri fotovoltaice da, păduri ba! Aceasta ar putea fi concluzia pe care o putem trage ca urmare a ultimei ședințe extraordinare a Consiliului Județean Ialomița. Desfășurată luni, 12 octombrie, în sala Centrului Cultural «Ionel Perlea», ședința a confirmat, încă odată, unul dintre paradoxurile consacrate ale administrației județene: deși nu este capabilă să asigure finanțarea pentru cele cîteva zeci de hectare de pădure anual (una dintre prioritățile declarate ale acestui mandat), Consiliul Județean susține că poate «împăduri» 5 hectare de teren agricol degradat cu cel mai ambițios proiect de la sturionii ex-președintelui Gheorghe Savu încoace: 5 hectare de panouri fotovoltaice, menite să asigure... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2009, 16:56 (28217 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sistemul sanitar, resuscitat cu succes

Rectificarea bugetară salvează Sănătatea ialomițeană

Semnalele de alarmă trase public de reprezentanții instituțiilor medicale din Ialomița nu au rămas fără răspuns. Aproape intrate în colaps financiar, spitalele, farmaciile și alte entități medicale au avertizat, nu de puține ori, asupra imposibilităților de funcționare în lipsă de fonduri. Nu de multă vreme, ziarul nostru a detaliat fondurile epuizate de aproape fiecare instituție sanitară din județ, în parte. Deși își prevedeau un obștesc sfîrșit, reprezentanții medicali au fost «reanimați» de o nouă rectificare bugetară. Recent, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a primit o nouă tranșă de bani, sume care dacă nu învie, măcar permite agonizarea Sănătății din județul nostru. E drept, banii... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2009, 16:46 (7920 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Înșelăciune prin SMS (film)

Marți, 6 octombrie, o tînără în vîrstă de 19 ani, din Slobozia, a anunțat polițiștii cu privire la faptul că a fost înșelată cu 420 lei, după ce a dat curs unui mesaj primit pe telefonul mobil. De fapt, povestea tinerei a pornit de la un sms ce o anunța că a cîștigat un premiu în valoare de 10000 euro însă, pentru a putea ridica premiul, era necesar să trimită printr-un mandat poștal un comision de 420 lei. «Profitînd de credulitatea victimei, escrocul a trecut la următorul pas și sub pretextul că este necesară achitarea unor alte taxe, i-a cerut să transmită pe aceeași cale o valoare de patru ori mai mare. Tînăra i-a comunicat că nu deține această sumă și că are nevoie de un răgaz pentru a face... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 14:09 (14787 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

CERCETAT PENAL

Primarul Ionașcu a dat cu subsemnatu' la Poliție în dosarul «Apa din sursa subterană»

CERCETAT PENAL

Faptul că Gabi Ionașcu este cercetat penal în dosarul «Apa din sursa subterană» este binecunoscut, polițiștii demarînd ancheta în acest caz în cursul anului precedent, la momentul cînd au început să apară primele probleme ale apei. Ceea ce nu se știe însă este aspectul potrivit căruia, în urmă cu cîteva zile, pe adresa IPJ Ialomița au sosit și răspunsurile celor două institute de profil, plătite de administrația locală pentru efectuarea analizelor apei captate din sursa subterană. Partea interesantă este că, stupoare!, răspunsurile la care facem referire se rezumă sec la următoarea exprimare: «întrucît datele solicitate sînt confidențiale, este necesară prezentarea unui mandat (n.red.: ?!) pentru oferirea acestora»... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2009, 09:41 (12213 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Descentralizații» PSD vor fi demiși joi

În Ialomița

«Descentralizații» PSD vor fi demiși joi

Prefectul Mădălin Teculescu a anunțat marți, 6 octombrie, în cadrul unei conferințe de presă, că șefii serviciilor descentralizate nominalizați de PSD ar putea fi demiși joi în bloc. «Este posibil ca pînă joi ministerele să ia o decizie similară cu cea adoptată în cazul ex-prefectului Alecsandru Știucă. Serviciile descentralizate ale statului trebuie să funcționeze normal, indiferent de schimbările politice» a completat Teculescu.

...
Problema schimbării șefilor descentralizatelor a fost principalul subiect al conferinței de presă desfășurate marți, la Prefectură. Potrivit declarațiilor anterioare ale reprezentanților Prefecturii, directorii PSD din cadrul instituțiilor... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2009, 13:00 (6314 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Doctorul Olaru, directorul Spitalului, poate să-și facă bagajele!» «Doctorul Olaru, directorul Spitalului, poate să-și facă bagajele!»

Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița

«Doctorul Olaru, directorul Spitalului, poate să-și facă bagajele!»

După cum era de așteptat, o dată cu ieșirea PSD de la guvernare, și în teritoriu sînt așteptate modificări la nivel de conducere a deconcentratelor. În acest sens, Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița, a ținut să declare că «prima persoană care va părăsi funcția de conducere va fi directorul Spitalului Județean Slobozia, dr Vasile Olaru». «În calitatea sa de director a produs doar haos în Spital, nenumărate persoane reclamînd modul dictatorial în care conduce unitatea» a adăugat Cazacu. «Și în celelalte instituții vom produce schimbări după realizarea unor analize; vor fi directori de deconcentrate care vor dispare din funcții. În ceea ce privește Spitalul Județean nu mai avem de ce să... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2009, 09:34 (10693 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu mai așteaptă banii pe calamități

Primele subvenții agricole vin după 16 octombrie 2009

Ialomița nu mai așteaptă banii pe calamități

În urmă cu 2 saptămîni, Direcția pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița anunța că suprafața totală calamitată din Ialomița (asigurată și neasigurată) depășește 192 de mii de hectare. Tot atunci, reprezentantul instituției, Dragoș Soare, susținea că sprijinul pe suprafață anunțat de Ministerul Agriculturii reprezintă singura soluție de recapitalizare a agriculturii ialomițene. Între timp însă, reluarea ciclului agricol nu a mai așteptat, iar agricultorii ialomițeni se descurcă cum pot.

«Calamitățile» vin pe 16 octombrie
În ciuda dimensiunilor suprafețelor calamitate (Ialomița se clasează în primele 5 județe ale țării din acest punct de vedere) și a zecilor de... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2009, 08:51 (7554 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban scapă de sub control sursa de apă subterană

Urban scapă de sub control sursa de apă subterană

La începutul acestei săptămîni SC Urban a recunoscut, prin adrese oficiale către instituțiile publice din oraș, că apa furnizată nu este potabilă. Potrivit rezultatelor probelor prelevate în 26 din cele 28 de puncte de monitorizare ale Urban, apa înregistrează depășiri semnificative ale fierului în compoziția sa. Prefectura Ialomița, alertată de situație, a solicitat explicații principalilor factori de decizie în problema apei. Luni, 5 octombrie, la orele 16,00, primarul Gabi Ionașcu, șeful Direcției de Sănătate Publică, directorul SC Urban, Valentin Cilibeanu (foto) vor fi obligați să explice situația de criză generată de calitatea apei.

Urban comunică oficial că apa nu e potabilă... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2009, 16:28 (9069 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PD-L Ialomița bagă în șomaj directorii PSD din descentralizate

Decapitarea șefilor și adjuncților social-democrați

PD-L Ialomița bagă în șomaj directorii PSD din descentralizate

După ce joi, 1 octombrie, Cazacu Marinică declara «și la nivel local PSD trebuie să iasă de la guvernare», astăzi, 2 octombrie, Guvernul Boc îl ajută să se țină de cuvînt. Începînd cu prima oră a dimineții, șefii instituțiilor descentralizate din județ și-au pregătit geamantanele și s-au mutat mai aproape de ușă. În Ialomița, primii care vor cădea ar fi șefii de la Finanțe, Garda Financiară, Inspectoratul Teritorial de Muncă și Oficiul Județean pentru Protecția Consumatorilor, precum și de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Cazacu, biciul lui Dumnezeu în descentralizatele PSD
Intenția președintelui Cazacu de a epura descentralizatele județului de «mafia PSD» prinde... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2009, 14:54 (14666 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mădălin Teculescu, noul prefect de Ialomița Mădălin Teculescu, noul prefect de Ialomița

Operațiunea decapitarea

Mădălin Teculescu, noul prefect de Ialomița

Joi, 1 octombrie, urmare a unei ședințe de Guvern, pe tema ieșirii de la guvernare a PSD, ministrul interimar al Administrației și Internelor, Vasile Blaga a anunțat eliberarea din funcții pentru toți prefecții susținuți de Partidul Social Democrat și înlocuirea acestora cu prefecți PD-L. Astfel prefectul Alecsandru Știucă a fost demis în cursul serii trecute, fiind înlocuit cu subprefectul Mădălin Teculescu. «Prefecții sînt reprezentanții Guvernului în teritoriu. De astăzi (n. red. 1 octombrie 2009), Guvernul are o altă componență politică și au fost eliberați din funcție o serie de prefecți, numiți alții, care nu au beneficiat de mobilitate și care urmează a da concursul pentru funcție» a anunțat... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2009, 09:38 (6155 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gone in 38 minutes

Gone in 38 minutes

Joi, 1 octombrie, la orele 16,00, primarul Gabi Ionașcu a decis să-și alunge singur musca adusă de Băsescu de la București și așezată pe căciula sa. Primele sale cuvinte au fost «am discutat 38 de minute cu Traian Băsescu». Potrivit declarațiilor sale, «ce pot fi confirmate cu 4 martori», în cele 38 de minute Traian Băsescu nu i-a cerut nicio secundă sprijin pentru alegerile prezidențiale din noiembrie 2009. În schimb, primarul Gabi Ionașcu a cerut insistent președintelui să se implice în facilitarea transferului cinematografelor din Slobozia către autoritatea publică locală, precum și a sediului fostei unități militare și a Casei Armatei, dar și schimbarea rangului municipiului reședință de județ... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 17:26 (7853 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un copil de doar cinci luni a fost omorât!!!

Urmarea eliberărilor mafioților de la Urziceni

Un copil de doar cinci luni a fost omorît!!!

Un tragic accident rutier s-a produs miercuri, 30 septembrie, în localitatea Afumați. Un copil de doar cinci luni a sfîrșit tragic, după ce mașina condusă de mama sa, și ea în stare foarte gravă, a fost lovită violent de un autoturism ce gonea pe șosea. Accidentul se înscrie în seria de evenimente rutiere grave petrecute din ce în ce mai des pe drumurile naționale. De această dată însă, accidentul petrecut în Afumați (re)aduce în atenția publicului gruparea de mafioți din Urziceni. Potrivit polițiștilor, accidentul a fost produs din vina șoferiței ce ar fi ieșit dintr-o benzinărie virînd la stînga, deși nu era permis. Din sensul opus, o mașină străină ce circula cu viteză mărită, a lovit autoturismul... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 12:08 (6648 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Din Codrii Vlăsiei au mai rămas 4000 de hectare de păduri

Anul viitor vom împăduri mai puțin de 100 de hectare din 6000 posibile

Din Codrii Vlăsiei au mai rămas 4000 de hectare de păduri

Vă mai amintiți cum a prins România rădăcini la Sudiți, acum un an, pe 5 hectare de teren, în direct, la TV? Și cum a plantat ministrul mediului, Nicolae Nemirschi, cu excavatorul, un ditamai platanul de 20 de ani, care s-a uscat în pămînt timp de un an devenind zilele trecute lemn de foc? Dar cum promiteau atunci, de făcea ratingul clăbuci, oficialii locali și județeni că vor împăduri hectare cît vezi cu ochii, vă mai amintiți? Ei, bine, uitați-le toate, pentru că de 20 de ani încoace Ialomița se transformă într-un deșert pe care nimeni și nimic nu-l mai poate controla. Iar asta n-o spunem noi, ci datele oficiale care susțin că din 6178 de hectare aflate la dispoziția autorităților locale pentru... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 09:38 (8518 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Președintele Băsescu în Ialomița

Slobozia l-a cerut pe Iliescu la Interne (slowside)

Cunoscut pe harta politică a țării drept un județ roșu, Ialomița nu s-a dezmințit nici azi, miercuri, 30 septembrie, la vizita președintelui Traian Băsescu în Slobozia. După o așteptare de trei ore, provocată de cererea expresă a președintelui de a discuta cu șefii servciilor descentralizate, unul dintre susținătorii aduși de organizația PD-L Ialomița în fața Centrului Cultural a strigat: «Domnu' președinte, puneți-l pe Iliescu la Interne și terminați bîlciul!».

Vizită prezidențială la cabinetul deputatului liberal Pocora
Vizita prezidențială, după cum am și anunțat, a debutat la Fetești. Însă, contrar așteptărilor, primarul Catrinoiu nu l-a primit pe Băsescu în sediul... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 18:34 (6834 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița nu are servicii de salubrizare în mediul rural

Banii din gunoaie miros a trafic de influență

Ialomița nu are servicii de salubrizare în mediul rural

La 16 iulie 2009, cele 150 de gropi de deșeuri neconforme de pe teritoriul județului au fost, oficial, închise. În urma lor a rămas însă gunoiul care se adună zilnic din fiecare gospodărie și obligația autorităților locale de a înființa servicii de salubritate la nivelul fiecărei localități pînă la sfîrșitul anului în curs. Cu trei luni înainte de termenul limită, autoritățile locale nu numai că nu au aceste servicii, dar s-au decis să le și vîndă. Termenul juridic pentru această afacere este «delegare de gestiune prin concesionarea serviciului de salubritate», iar amatorii pentru această afacere la limita legii sînt mai mulți decît poate piața satisface. Cît despre principiul după care se face... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2009, 17:45 (9155 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Președintele Băsescu, așteptat la Slobozia

Președintele Băsescu, așteptat la Slobozia

Miercuri, 30 septembrie 2009, președintele Traian Băsescu este așteptat la Slobozia pentru a inaugura activitățile desfășurate cu ocazia «Zilei Orezului», dar și a Tîrgului «Agroial Partner». Anul acesta, festivitățile au fost cuplate, iar evenimentul se desfășoară începînd de miercuri, 30 septembrie. Sărbătoarea va fi marcată de vizita președintelui Băsescu, aflat în periplu electoral în Ialomița. Potrivit programului anunțat, președintele României este așteptat la Fetești, la Galeriile «Lumina», în continuare urmînd un program de vizite pe teritoriul municipiului. În jurul prînzului, la orele 13,30, Băsescu și-ar fi programat o întîlnire de lucru cu primarul municipiului Slobozia, Gabi Ionașcu... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2009, 17:41 (5687 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
267 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

«Serenadă de toamnă» la Slobozia

Joi, 7 septembrie 2017, pe esplanada din fața Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia se va desfășura concertul în aer liber «Serenadă de toamnă». Concertul are începere la orele 18,00 și ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2017, 18:35
(4510 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia concert


Ialomița: Bătrână dispărută/UPDATE: A fost găsită la Slobozia

Ialomița: Bătrână dispărută/UPDATE: A fost găsită la Slobozia

Polițiștii ialomițeni caută o femeie de 81 ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea femeii sunt rugați să sune la numărul unic ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2017, 19:35
(8074 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Specialiști din China, vizită în Ialomița

În perioada 28.08-1.09.2017, o delegație de specialiști chinezi a venit în România pentru evaluarea sistemelor de management al calității și igienei mierii de albine din țara noastră, această vizită de ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2017, 19:10
(4567 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Minoră găsită la scurt timp după dispariție

În cursul nopții de 27/28 august 2017, un bărbat din comuna Sălcioara a sesizat dispariția de la domiciliu a fiicei sale în vârstă de 15 ani, care a plecat de acasă fără a mai reveni. Datele de identitate ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2017, 18:25
(4641 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a Poliției în zona Urziceni

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, vineri, 1 septembrie 2017, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2017, 19:55
(4887 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 32500 de lei

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 1/3 septembrie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2017, 19:40
(4947 vizualizări - 0 comentarii)


Un autobuz s-a răsturnat lângă Sărățeni

Vineri, 1 septembrie a.c., 8 pasageri ai unui autobuz au fost răniți ușor după ce vehiculul s-a răsturnat în zona localității Sărățeni. La fața locului s-au deplasat polițiștii, dar și paramedicii SMUR ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2017, 19:56
(4648 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Minoră dispărută

Ialomița: Minoră dispărută

Polițiștii ialomițeni încearcă să-i dea de urmă adolescentei Daniela Bratoșin, în vârstă 15 ani, din zona Urziceni. Tânăra a plecat de acasă în cursul nopții de 27/28 august 2017 și nu ...[citește_toată_știrea]

31 August 2017, 21:10
(4431 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

Galeriile «Arcadia» ale Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia găzduiesc marți, 5 septembrie 2017, începând cu orele 14,00, vernisajul expoziției «Emoții». Tablourile sunt realizate de artista ...[citește_toată_știrea]

31 August 2017, 20:25
(3481 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Donare de sânge

Cu sprijinul Centrului de Transfuzii Sanguine Ialomița, sediul Protopopiatului Urziceni a devenit neîncăpător datorită zecilor de credincioși veniți să doneze sânge. Împreună cu preoții și reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

31 August 2017, 20:05
(4257 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

vând struguri-2017
toate soiurile, la lădițe
jud. Vrancea
transport la domiciliu
Relații la telefon 0742/308.915

29 August 2017, 19:25


ITM Ialomița: Controale la firme care au înregistrat accidente de muncă

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița va desfășura, în perioada septembrie-noiembrie 2017, acțiuni de control la toți angajatorii din județ care au înregistrat în ultimii 5 ani accidente de muncă. ...[citește_toată_știrea]

29 August 2017, 19:05
(4695 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

CAZACU I. ȘTEFAN II
cu sediul în comuna Gheorghe Lazăr
vinde legume:
roșii, ardei

din producția proprie
Relații la telefon 0727/519.593

29 August 2017, 18:20


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii iulie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6360 șomeri, din care 920 șomeri indemnizați, respectiv 5440 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 21:15
(4310 vizualizări - 1 comentariu)


Urmărit internațional, depistat la Slobozia

Miercuri, 23 august 2017, polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au depistat un bărbat, de 30 de ani, din Slobozia, pe numele căruia exista un mandat european de ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 20:55
(4833 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii ISU Ialomița, calificați la faza națională a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 22-25 august 2017, se desfășoară la Iași etapa națională a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență. La această etapă vor participa 12 echipaje, reprezentante ale inspectoratelor ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 19:45
(5436 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Adolescența-etapa în care ne formăm ca oameni»

Miercuri, 23 august 2017, beneficiarii proiectului «Clubul de vară» din Urziceni s-au întâlnit cu psihologul Angela Bojoga, consilier școlar și voluntar în cadrul Serviciului Social acreditat al Protopopiatului ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 19:05
(4921 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

I.I. DUMITRU M. GEORGE-CRISTIAN
cu sediul în sat Luciu, com. Gura Ialomiței
vinde pepeni și legume
din producția proprie
Relații la telefon 0729/558.058

22 August 2017, 18:05


AJFP Ialomița: Încasări de 45,54 milioane de lei la buget

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a încasat în luna iulie 2017 la bugetul general consolidat  suma de 45,54 milioane lei. Cel mai mare grad de încasare a fost semnalat la nivelul ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 22:10
(5167 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi de 12 mii de lei

Inspectorii DSVSA Ialomița au realizat în această perioadă mai multe controale tematice cu privire la abatorizarea, prelucrarea laptelui sau modul în care se comercializează produsele alimentare. În urma ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 21:05
(5005 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se închid gazele

Distrigaz Sud Rețele informează faptul că vineri, 18 august 2017, în orașele Fetești, Slobozia și Urziceni, pe străzile Călărași, Matei Basarab, Panduri și București, se va opri furnizarea de gaze naturale ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 20:30
(4474 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiuni de prevenire a Pestei Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a intensificat acțiunile cu privire la prevenirea răspândirii pe teritoriul județului Ialomița a Pestei Porcină Africană. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 20:10
(4265 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii ialomițeni, la datorie în minivacanța de Sfânta Maria

Pe perioada minivacanței de Sfânta Maria, polițiștii au fost la datorie, zilnic, pentru siguranța și liniștea cetățenilor. În 5 zile, polițiștii au constatat peste 100 de infracțiuni, au aplicat aproximativ ...[citește_toată_știrea]

16 August 2017, 12:40
(4553 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița a interzis comerțul cu porci în târguri

DSVSA Ialomița anunță toți crescătorii de porcine, ca urmare a evoluției Pestei Porcine Africane în țările riverane României precum și notificarea a două  focare de boală la porcii domestici în cartierele ...[citește_toată_știrea]

11 August 2017, 15:20
(6789 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Militar Județean Ialomița: Recrutare pentru Școala Militară de Maiștri Militari a Forțelor Navale «Amiral Ion Murgescu»

Centrul Militar Județean Ialomița, structură a Ministerului Apărării Naționale, anunță că Școala Militară de Maiștri Militari a Forțelor Navale «Amiral Ion Murgescu» va organiza concurs de admitere sesiunea ...[citește_toată_știrea]

11 August 2017, 15:05
(9055 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Prețurile medii pentru produsele agricole

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii interesați că a fost aprobată Hotărârea Consiliului Județean Ialomița nr. 128/31.07.2017, privind modificarea Hotărârii ...[citește_toată_știrea]

10 August 2017, 13:15
(6478 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
angajează
ȘOFER AUTOCAMION
Cerințe
-permis auto C+E
-experiență minimum 2 ani în transport mărfuri
-atestat valabil de sofer profesionist transport marfa
-atestat valabil ADR
-fără antecedente penale
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern și EXTERN
CV pot fi trimise la adresa de e-mail
[email protected]
telefon 0749/082.231

10 August 2017, 12:10


«Alături de Oameni... pentru Oameni», program social derulat de Protopopiatul Urziceni

Acest program social a fost inițiat în anul 2009 din dorința de a veni în întâmpinarea problemelor resimțite de persoanele din comunitate aflate în dificultate și care din motive obiective nu puteau să ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 21:20
(7115 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Polițiștii au depistat luni, 7 august a.c., doi bărbați de 27 și 48 ani, din comuna Scânteia, respectiv Movilița, care conduceau autoturisme deși se aflau sub infuența băuturilor alcoolice. Ambii au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 21:05
(4168 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism căutat de autoritățile cehe, identificat de polițiștii ialomițeni

Un autoturism căutat pentru confiscare de autoritățile cehe a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița. Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 20:30
(5633 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...